diensten - WATERSTANDEN - 'Een abonnement op de Nieuwsbode was altijd een algemene noodzaak' Meerderjarig op 18e jaar Bouw Vaste Oeververbinding Westerschelde nog verre van zeker Verdachte moord twee prostituees Terneuzen aangehouden PvdA tekent protest aan tegen handel wijze aankoop gildepenningen Alternatief gevarendriehoek 2 DEN HAAG - De bouw van een vas te (tol)oeververbinding in de Wester schelde is nog verre van zeker. De tweea aanbiedingen van aannemers combinaties die op tafel liggen verto nen nog teveel onzekerheden, waar snel oplossingen voor moeten wor den gevonden. Hun biedingen lopen in de eerste maanden van volgend jaar al af. Dat blijkt uit het rapport waarin de stuurgroep Westerschelde-Oever- verbinding (WOV) de aanbiedingen van vijf Nederlandse (onder andere HBG) en drie Belgische ondernemin gen tezamen en van Grootint, Hol- landia Kloos en de Nationale In vesteringsbank tegen het licht heb ben gehouden. Het rapport is maan dag aan minister Smit (verkeer en waterstaat) aangeboden. Zij verleent de concessie, nadat het kabinet een positief besluit heeft genomen. TERNEUZEN - In verband met de moord op twee prostituees in de Dijkstraat in Terneuzen op 1 decem ber, is in Den Haag de 52-jarige A. P. P. uit Amsterdam aangehouden. De aanhouding werd verricht door leden van het recherchebijstandsteam in samenwerking met de gemeentepoli tie van Den Haag. Dit heeft de poli tie van Terneuzen meegedeeld. In diverse panden in Amsterdam en Den Haag is huizoeking verricht. De verdachte is overgebracht naar Ter neuzen. In hetzelfde pand in Terneu zen werd vijf maanden voor de dub bele moord ook een prostituee omgebracht. De aanhouding van de verdachte heeft vooralsnog niets met deze moord uit te staan, zo liet de po litie van Terneuzen desgevraagd we ten. ZIERIKZEE - Niet zozeer de unie ke gildepenning van de broederschap van Sint Joris zelf, maar de wijze waarop het college van Zierikzee de ze wil aanschaffen heeft bij de PvdA kritiek ontlokt. Dit werd duidelijk tijdens de laatste bijeenkomst van de gemeenteraad van dit jaar. De sociaaldemocraten maakten bij monde van mevrouw M. R. de Jong- van Loo bezwaren tegen het feit dat de commissie musea niet in deze kwestie was gehoord. Een handelwij ze die zich, zo bracht De Jong-Van Loo naar voren, reeds eerder had voorge daan met de aanschaf van een aantal tinnen maatbekers. ,,Het is verve lend om te moeten constateren dat dit opnieuw buiten medeweten van de commissie musea is geregeld". Enke le collega's wezen haar erop dat er tot nu toe nog niets is geregeld, maar dat de raad deze zaak alsnog kan regelen. Voor De Jong-Van Loo bleef het een onverteerbare zaak omdat naar haar zeggen in een eerder stadium door het college toezeggingen waren ge daan om de commissie musea bij de aankoop te betrekken. Ook haar partijgenoot H. Asma die enkele jaren zitting nam in deze com missie merkte op dat het in zijn tijd gebruikelijk was om dergelijke za ken eerst in deze commissie te be spreken. Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs bracht hiertegen in dat het college er gewoon niet bij stil had gestaan dat er in een eerdere fase toe zeggingen gedaan waren. De raads voorzitter zei zich geen concrete toe zegging te kunnen herinneren. Gelet het belang van de zaak vond het colle ge het ook niet zinvol om deze com missie daarvoor speciaal bijeen te roepen. Dat was ook niet datgene wat De Jong-Van Loo voor ogen had, wat zij voorstond was het maken van con crete afspraken over het te voeren aankoopbeleid. De aankoop van deze unieke koperen plak voor een bedrag van vijfhonderd gulden vormde op zich geen enkel punt voor de raadsle den. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge 91-jarige Nieuwerkerker 66 jaar abonnee Zierikzeesche Nieuwsbode NIEUWERKERK - Ruim 66 jaar geleden verhuisde de Nieuwsbode de branden altijd met „7 T i i i j-i. kleine een koloms stukjes versloeg, heer W. A. Lievense vanuit zijn geboorteplaats Ouwer- „Ze klopten wel altijd precies ja". Hij kerk naar Nieuwerkerk. „Dat was omdat ik trouwde en J*??Ldr?,a"z'j'iPedcja 1 randwee.r- man drie onderscheidingen over die we hebben toen meteen een abonnement op de Zierikzee- in een kastje aan de muur hangen. XT* v. j ¥ir j. j j. j. i Een ervan is de eremedaille in zilver sche Nieuwsbode genomen. Want dat was toen een alge- in de Orde van Oranje Nassau. mene noodzaak. Vooral als je een zaak had". Nu in 1987 In al die jaren was slechts een keer is Lievense met zijn 91 jaar de oudste inwoner van Nieu- een stuk in de Nieuwsbode aanlei- werkerk. Na een abonnementsperiode van ruim 66 jaar heeft hij besloten de Nieuwsbode op te zeggen. s'»nd van een schilderij dat de ge- meente Zierikzee had aangekocht. Het stelde een vrouw voor in Zeeuw se dracht waarvan men niet wist wie ze was en wie het schilderij had ge maakt. „Ik deed de Nieuwsbode open en dacht: Dat is Johanna de La ter. Dat was een vriendin van mijn moeder die vroeger in Ouwerkerk woonde. Ik ben naar het schilderij gaan kijken en het bleek ook te klop pen". De Nieuwerkerker las altijd graag de verhalen over de Oranjefeesten in zijn dorp en de activiteiten in de win kelweken voor Sinterklaas. „Vroeger was er in Nieuwerkerk elke dag wel wat te doen in die tijd voor Sinter klaas". Voor de vervolgverhalen had hij geen tijd en ook de sport was aan Lievense nooit besteed. „Ik deed vroeger veel aan sport met mijn vier kinderen. Maar dan thuis, aan de rekstok enzo. In wedstrijdverband heeft het mij nooit geïnteresseerd". Kinderen Tben zijn kinderen thuis woonden lazen ze volgens de bejaarde heer ook wel de Nieuwsbode. „Maar niet lang want als kind hadden ze daar nog niet zoveel interesse in en later zijn ze gaan studeren. Mijn oudste zoon heeft na de oorlog aan de TH in Delft gestudeerd. Hij is de maker van het plan Lievense dat nog steeds wordt bestudeerd op het ministerie. Het gaat over het opwekken en opslaan van elektrische stroom via een aantal windgeneratoren die in de Marker waard zouden moeten komen". Ook met zijn andere kinderen leeft de hoogbejaarde Nieuwerkerker in tens mee. Verder brengt hij zijn da gen voornamelijk door met het lezen van boeken. „Die kan ik gemakkelij ker vasthouden dan een krant en ze zijn meestal gedrukt met heldere zwarte letters". Vanaf een januari geen Nieuwsbode meer dus in het huis aan de Unastraat. „Ja, ik denk wel dat ik het plaatselijke nieuws zal missen want al ben ik oud, ik leef toch nog steeds enigszins mee met #wat er in de buurt gebeurt. En daar heb je toch de Nieuwsbode voor no dig. Maar ik zal het eerst zo eens pro beren. Dan zullen we maar afwach ten hoe het bevalt". BAGHDAD - Iraakse troepen heb ben in de nacht van zaterdag op zon dag meer dan 2.000 Iraniers gedood tijdens het Iraans offensief aan het zuidelijke front. Dit is maandag ge meld door het blad van het ministerie van defensie in Babhdad. De com mandant van de Iraakse vierde leger- brigade, die de aanval van de Iraniers afsloeg, zei dat er militair materieel was vernietigd en enorme hoeveelhe den wapens waren veroverd. ZIERIKZEE - De gevarendriehoek op vluchtstroken van autosnelwegen voldoet niet. Het gebruik van de waarschuwingsknippérlichten van de auto is een beter alternatief. Dat gebruik is tot nu toe echter niet toe gestaan. Daarom pleit de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) voor een aanpassing van de verkeerswetge- ving. Uit onderzoek van de SWOV, in op dracht van de ANWB, blijkt dat de verplichte gevarendriehoek vaak slecht is geconstrueerd. Daardoor valt of waait deze gemakkelijk om. Ook het plaatsen van de driehoek is omslachtig en niet altijd zonder ge vaar. Op de autosnelwegen gebeuren jaarlijks ongeveer 55 ongevallen op de vluchtstrook. Bij 42 procent van die ongevallen is een vrachtwagen be trokken, omdat vooral vrachtwagens vaak gedeeltelijk op de vluchtstrook rijden. Dat percentage noemt de SWOV opmerkelijk omdat bij andere ernstige ongevallen op snelwegen de betrokkenheid van vrachtauto's 17 procent bedraagt. Verplichting De stichting vindt dat de verplich ting een gevarendriehoek in de auto te hebben wel moet blijven. Er zijn si tuaties denkbaar dat de waarschu wingsknipperlichten niet kunnen of zullen worden gebruikt. Tb denken valt aan het uitvallen van het elek trisch systeem van de auto of het on beheerd achterlaten van de kapotte auto op de vluchtstrook. Ook in een betere markering van de vlucht strook ziet de SWOV een oplossing. W. A. Lievense uit Nieuwerkerk was 66 jaar abonnee van de Zierikzeesche Nieuwsbode. „Ik heb nog een goede gezondheid hoor. Ik mag niet mopperen. Maar toch wordt het me te vermoeiend om de Nieuwsbode te blijven lezen. Het worden steeds meer pagina's die ik moet omslaan en rechthouden en daar worden mijn armen zo moe van want ik lees hem het liefste hier in mijn stoel" Een ander nadeel vindt Lievense de letters in de Nieuwsbode die naar zijn idee steeds kleiner wor den en daardoor moeilijker te lezen zijn. „Het moet een heldere druk zijn, anders kan ik het niet goed le zen", aldus de krasse oude heer die, zijn hele leven wanneer hij daar ook maar even de tijd voor had, graag en veel las. 10.000 Nieuwsbodes Een kleine rekensom leert dat de bejaarde Nieuwerkerker gedurende zijn leven ongeveer 10.000 Nieuwsbo de moet hebben doorgenomen. „Dat deed ik meestal 's avonds na het eten voor ik aan mijn administratie be gon". Na een aantal jaren timmer- werkzaamheden te hebben gedaan kon hij in 1928, na een grondige zelfstudie, zelfstandig beginnen met een elektriciteitszaakje dat later uit groeide tot een installateurbedrijf. „Tot de oorlog deed ik er ook nog tim merwerk bij. Ik kwam daardoor bij veel mensen over de vloer. En heel mijn familie woonde hier in de omge ving, dus ik kende praktisch iedereen die hier in de omgeving woonde. Als er familieberichten in de Nieuwsbo de stonden van mensen hier uit de buurt wist ik precies wie het waren. Dat is nu anders geworden. Er is hier veel import gekomen in Nieuwer kerk en daardoor weet ik soms niet eens meer over wie die advertenties gaan". De plaatselijke berichten en de geboorte- en overlijdensadvertenties zijn vele jaren lang de gedeelten uit de Nieuwsbode geweest waar de be langstelling van Lievense het eerste naar uit ging. Maar hij hield zich via de Nieuwsbode ook op de hoogte van wat er verder gebeurde. „Ik heb al tijd alleen de Nieuwsbode gelezen. Alleen heel vroeger heb ik er een Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 23 december 05.10 162 11.20 -151 17.45 180 23.35 -121 24 december 06.00 157 12.10 -157 18.30 180 23 december 03.30 169 09.50 146 15.45 193 22.10 -115 24 december 04.15 160 10.35 -151 16.35 188 23.00 -1Ó6 23 december 04.45 167 11.20 -161 18.20 187 23.40 -130 24 december 06.00 160 12.10 -167 19.05 189 23 december 05.20 185 11.20 -166 17.40 203 23.40 -137 24 december 06.05 179 12.10 -171 18.30 202 - poosje De Nederlander bij gehad". Behalve de plaatselijke berichten hebben tot op de dag van vandaag de verslagen van de gemeenteraad Dui- veland zijn aandacht. En de Ooster- scheldewerken. „Alle technische din gen hebben mijn interesse. Ik vind wel dat de Nieuwsbode een goed ver slag van het vorderen van de werk zaamheden heeft gedaan. Ik ben pas met de busrit van Van Oeveren over de kering geweest en ik herkende het allemaal". Lievense is van mening dat het geld aan de Stormvloedke ring goed is besteed. „Ik heb ook de ramp meegemaakt dus ik weet wat het is. En ik vind het goed dat ze voor een open dam hebben gekozen omdat daarmee ook de visserij en het mi lieu gebaat zijn". Lievense vindt dat de berichten in de Nieuwsbode in de loop der tijd veel langer zijn geworden. „Vroeger bestond de krant uit allemaal hele kleine korte stukjes die per plaats bij elkaar stonden en bijna geen foto's. Dat was heel gemakkelijk. Je wist dat je alles over Nieuwerkerk had ge lezen als je die rubriek had gezien. Tegenwoordig moet je veel meer bla deren om alles te vinden. Ik vind het soms wel aardig om die langere ver halen te lezen maar soms is het me te veel. Die paginaverhalen over dorpen vond ik heel goed beschreven. Van hier in de buurt heb ik ze allemaal ge lezen. Maar van de andere dorpen niet meer omdat ik het te veel moeite vond om die grote verhalen te lezen". Branden Met extra belangstelling las Lie vense altijd de berichtgeving over branden in zijn gemeente. „Ik heb dertig jaar lang bij het brandweer korps Nieuwerkerk gewerkt waar van 25 jaar als commandant. „De al lereerste brand die ik hielp blussen was op de hofstede Krabbenhoeke die in de polder richting Sirjansland ligt. Ik was nog maar een paar weken bij de brandweer en mijn functie was pijp- en slangvoerder. Dat betekende dat ik moest helpen met het leggen van de aanvoerleidingen en de straal in het vuur moest richten. Helpen blussen dus". De bejaarde Nieuwer kerker herinnert zich nog levendig de tijd voordat de brandweer over een motorspuit beschikte. Met jaartal en al. „In 1931 kregen we een mo torspuit. Dat was in hetzelfde jaar als ik commandant werd. Tot die tijd ge bruikten we nog een zuig/perspomp die werd gevuld met water uit de sloot want tot 1929 was er nog geen waterleiding. Er waren vier zes mensen nodig om de handel op en neer te bewegen waarmee het water werd opgepompt maar het was na tuurlijk toch nooit zo'n harde straal". Lievense herinnert zich dat de UTRECHT - In Utrecht zijn maan dagochtend overvallen gepleegd: in een filiaal van Albert Heijn aan de Amsterdamsestraatweg en een bank aan de van Vollenhovelaan. In beide gevallen gingen de overvallers (niet dezelfde, volgens de politie) er met een nog onbekend bedrag aan geld vandoor. Om zeven uur dwongen twee mannen met bivakmutsen drie perso neelsleden van AH onder bedreiging met vuurwapens om de sleutels van de kluis f te geven. De drie werkne- mes werden vervolgens opgesloten in een koelcel. MANILA/HONGKONG - De ramp van zondag met de Filipijnse veer boot Dona Paz met slechts 26 gered den en nog 1480 vermisten wordt al leen overschaduwd door het vergaan van de Titanic in 1912, toen 1.500 men sen omkwamen. Van donderdag 24 december 18.00 uur tot maandag 28 december 08.00 uur Zierikzee Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 13965, neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen vrijdag-, zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Brouwershaven Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger (van donderdag 24 de cember 18.00 uur tot zaterdag 26 december 12.00 uur). Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek (van zaterdag 26 december 12.00 uur tot maandag 28 de cember 08.00 uur). De weekenddienst loopt van donder dagmiddag 18.00 uur tot maandag morgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op vrijdag, zaterdag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkerk Dokter A. M. Dorrestein en C. Pet, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (01113) 1280, nemen waar voor dokter Van den Berg en dokter Speelman. Tandarts H. B. Geleijnse, Noord- straat. ,12 7, Haamstp4e, teL (01115) 2698, neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit drie spreekuren voor spoedgevallen na melijk van vrijdag-, zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Wijkverpleging Voor dringende hulpvragen is de dienstdoende wijkverpleegkundige (7 x 24 uur) te bereiken via het tele foonnummer 01110-14433. Dierenarts Wondergem, Zonnemaire, tel. (01112) 1880, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Springtij: 23 december Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 ZIERIKZEE - Vanaf een januari wordt iedere Nederlander bij het be reiken van de 18-jarige leeftijd meer derjarig. Dat is het gevolg van het in werking treden van de wetten over de verlaging van de meerderjarig- hcidslccftijd. Een cn ander betekent dat iedereen van 18 jaar en ouder die niet onder cu ratele staat handelingsbekwaam is. Men kan een bankrekening openen of aankopen doen. Ouders blijven wel verplicht om tot het 21ste jaar de kos ten van levensonderhoud en studie van hun kind te betalen. Ook een ali mentatieverplichting blijft tot die tijd doorlopen. De maatregelen van de kinderbescherming eindigen op 18-jarige leeftijd maar de jongere kan wel zelf vragen om voortzetting van de hulpverlening die in het kader van de maatregel van kinderbescherming werd geboden. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op vrijdag, zaterdag en zondag geopend van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01184) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Contactadres C. A. M. Jong- mans, De Kure 1, Burgh-Haamstede. Tel. (01115) 3077. Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Contacta dres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. (01110) 15017. Hodgin-contactgroep, contact-adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Re- nesse. Tel. (01116) 1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. (01114) 2423 of landelijke dienstencen trum VBOK (033) 620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. AVP-Informatie- cn klachtcnhuro over de gezondheidszorg, tel. 01100- 31594, op dinsdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur cn op donderdagavond van 18.00 tol 21.00 uur. Begeleidingsgroep Borstkankerpa- tienten, tel. 01110-12142 of 01115-2384. Voor hulp algemeen maatschappelijk werk buiten kantooruren, ingeval van acute noodsituaties: tel. 01110- 13184. Landelijke Incontinentie Vereniging. Contactadressen: Jeanne van de Ber ge, tel. 01110-14228 en MarrV Born. tel. 01114-2603. Humanistische Uitvaarthcgclciding (afscheidswoord bij crematie of be grafenis). Jacob Roggeveenhuis. tel. 01180-14251. December Neeltje Jans In ir. J. W. Topshuis (Delta expo). Overzichtsexpositie Jos Brouwers. Tot donderdag 31 december Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling van na- tuurtekenares Marjolein Bastin. December en januari Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling Henny Netjes. Tot 30 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie foto's en fototoestellen. Dagelijks, behalve zondag, van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 22 december Kerkwerve Kerstmiddag bejaardensoos Kerk werve. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie financiën. 19.30 uur. Scharendijke Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Bijeenkomst Helpt Elkander. 19.30 uur. Woensdag 23 december Zierikzee Gereformeerde kerk. Kerstfeest NCVB. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Kerstfeest ouderensoos. 14.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Kerst feestvie ring bejaardensoos. 14.00 uur. Zaterdag 26 december Zierikzee Jeugdsoos Brodum. Johnny en de Sukkels. 21.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Optreden jongenskoor Discipel 2. Maandag 28 december Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Brou wersh aven Gereformeerde kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Ouwerkerk Bij Kuiper, Stelweg 3. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Vrijdag 1 januari Zierikzee Jeugdsoos Brogum. Nieuwjaarsfeest. 01.00 uur. Zaterdag 2 januari Zierikzee Privé-adres. Bijeenkomst Werkgroep Homofilie Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. 20.00 uur. Dinsdag 5 januari Burgh-Haamstede De Schutse. Nieuwjaarsreceptie Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen. 14.00 uur. Oosterland Gemeenteterrein aan Wilgenweg. Kerstboomverbranding. 19.30 uur. Woensdag 6 januari Burgh-Haamstede De Schutse. Start computercursus. 13.30 uur. Donderdag 7 januari Zierikzee ZDAGS, Manhuisstraat 2. Start cur sus maatschappijleer. 18.45 uur. Vrijdag 8 januari Zierikzee Muziekschool. Start cursus lichte mu ziek, improvisatie en jazz. 20.00 uur. Maandag 11 januari Zierikzee Huis van Nassau. Rayonvergadering Bouw- en Houtbond FNV. 19.30 uur. Zaterdag 30 januari Zierikzee Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Zaterdag 27 februari Zierikzee Willibrorduskerk. Ars Musicacon cert. 20.30 uur. Zaterdag 26 maart Zierikzee Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Zaterdag 16 april Zierikzee Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. TERSCHELLING - Dc kustwacht zal voor mei 1988 een centrale meid- post voor het gehele Waddengebied inrichten op Terschelling. De meid- post is nodig omdat de vuurtorens van Ameland en Tbxel wegens in krimpingen van het aantal arbeids plaatsen met ingang van mei niet lan ger continu bemand zullen zijn. J. Goslinga van het directoraat- generaal scheepvaart en maritieme zaken in Delfzijl vertelde dat de post wordt ingericht in het kader van een reorganisatie bij de noordelijke kust wacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2