Vijf dagen naar Parijs „De kerk moet een samenhangend verband zijn, en geen los zand" EXTRA KOOPAVONDEN ZIERIKZEE 4 Ars Musica kerstconcert dinsdag 22 december woensdag 23 december Op kerstavond en oudejaarsavond zijn de winkels om 16.00 UUR GESLOTEN. Ds. N. de Boo bevestigd als predikant Hervormde Gemeente Zieriksee ZIERIKZEE - Gisteren, zondag, werd in een speciale kerkdienst ds. N. de Boo uit Uitwijk-Waardhuizen be vestigd als predikant van de Hervormde Gemeente in Zierikzee. Van huis uit is hij kernfysicus. Stond zeven jaar voor de klas als leraar natuurkunde en bekleedt nu alweer een aantal jaren het ambt van predikant. Over de kerk: „Een kerk moet een samenhangend verband zijn. Moet niet als los zand aan elkaar hangen, maar een ge meenschap zijn". Over zijn vroegere vak: „Techniek is mooi en ik interesseer me er nog steeds voor, maar het heeft geen hart. Geen liefde". De studeerkamer van het huis van De Boo aan de Zilvermeeuwstraat in Zierikzee is nog wat rommelig. Niet alleen boeken in de boekenkast, maar ook in de stoelen. „Ja, we zijn nog volop aan het werk, dat kun je wel zien. Maar we wonen hier ook nog maar een paar dagen", excuseert De Boo zich. Hij woont in de pastorie samen met zijn vrouw en zes kinde ren. Laat De Boo is veertig jaar, maar nog niet zo lang predikant. „Nee, ik ben eigenlijk pas op latere leeftijd predi kant geworden. Van huis uit ben ik kernfysicus en ik heb als leraar na tuurkunde zeven jaar voor de klas gestaan. Maar ben altijd erg betrok ken geweest bij wat er in de kerk om ging. Na mijn doctoraal heb ik erg veel over theologie gelezen. Mis schien nog wel meer als tijdens mijn studie theologie". Hoewel De Boo zegt het ambt van predikant als een roeping te ervaren is hij nog steeds een technicus in hart en nieren. „Mijn auto onderhoud ik bijvoorbeeld zelf. Techniek is mooi, maar het is maar één kant van het le ven. Het zegt niets over de inhoud van het leven". Op 29-jarige leeftijd begon De Boo aan zijn studie theologie. Om zijn baan als leraar te kunnen combine ren met de studie koos De Boo voor Leiden. „Ik stond drieëneenhalve dag voor de klas en anderhalve dag volgde ik college. En de rest deed ik thuis. Ach ja, op die leeftijd kun je nog heel veel aan". Helpen Na zijn studie theologie voltooid te hebben zette De Boo definitief een punt achter zijn loopbaan in het on derwijs om verder zijn tijd geheel te wijden aan de kerk. Hij werd predi kant in Uitwijk-Waardhuizen. „Een vrij kleine plaats. Ik had daar 350 zie len in de gemeente. Wat dat betreft zal de omschakeling in Zierikzee be hoorlijk groot zijn, want hier krijg ik 2300 zielen onder mijn hoede". „Ik zie het als een wezenlijke taak van de kerk om mensen te helpen. De bijbel is niet alleen een woord van vermaning, maar ook een woord van vertroosting. Als predikant moet je bezig zijn met het woord van God en van daaruit herder zijn. Helpen. Of mensen nu problemen hebben op het geestelijke of op het maatschappelij ke vlak". „Je hebt natuurlijk niet alleen te maken met het werk van God, maar ook met het werk van de duivel. En het is vaak moeilijk om die twee van elkaar te onderscheiden", aldus De Boo. Over aids: „De regering is nu be zig met een soort reclamecampagne voor rubber. Als kerk moet je de trouw aan een ander naar voren ha len. Het gezin is een goed iets, en in de bijbel staan wat dat betreft goede en duidelijke regels". Ontkerkelijking „Natuurlijk hebben we te maken met een zekere ontkerkelijking. Ik denk dat de oorzaak gezocht moet worden in een gebrek aan gemeen schap, genegenheid en warmte. Jon geren bijvoorbeeld hebben volgens ■mij vooral behoefte aan duidelijk heid. Met vaagheid win je geen zie len. De kerk bestaat op het ogenblik soms uit teveel lósse elementen, en het moet een samenhangend geheel zijn. Als kerk moet je naar wegen zoeken om iedereen een wezenlijke plaats te geven". „Je moet de kerk eigenlijk zien als een lichaam. Dat lichaam heeft een hoofd nodig, maar ook handen en voeten. Ieder kerklid moet een on derdeel zijn van dat lichaam", aldus De Boo. „In de omgang met jongeren moet je als predikant niet alleen plaats bieden voor gezelligheid, maar ook voor het eerlijk bezig zijn met de bij bel. Niet alleen ontspanning, maar ook bezinning. Het kerkelijke jeugd werk moet meer zijn dan een nette disco". Jeugdwerk Uit de woorden van De Boo blijkt dat hij van plan is veel werk te ma ken van het jeugdwerk. „In mijn vo rige gemeente sloeg het kerkelijk jeugdwerk heel erg aan. We hielden bijvoorbeeld thema-avonden in de kerk, met veel zang. De andere keer hielden we open huis bij één van de gezinnen thuis. Dan plaats je de jon geren in een vertrouwde omgeving. Ik ben wel van plan om die ervarin gen hier in de gemeente in het jeugd werk te gebruiken". „Verschil tussen mijn vorige stand plaats en deze nieuwe? Nou ja, Bra- Ds. N. de Boo met zijn vrouw en zes kinderen. banders staan bekend als spontane mensen, maar dat wil niet zeggen dat ze het achterste van hun tong laten zien. Zeeuwen zijn misschien wat minder spontaan. Maar het belang rijkste is dat je als kerk het vertrou wen van je gemeenteleden wint en vasthoudt". „Ik heb het nagezocht, en ik word de 122ste predikant van de Hervorm de Gemeente in Zierikzee. Ik heb van af het begin een heel goed contact ge had met de leden van de kerkeraad. Ik heb meteen al een geestelijke band tussen ons gevoeld. Een stuk geeste lijke herkenning". De Boo heeft in zijn vorige standplaats, Uitwijk- Waardhuizen, viereneenhalf jaar het ambt van predikant bekleed. Huisbezoek Belangrijk aspect van het ambt predikant is volgens De Boo het di recte contact met de mensen via huis bezoek. „In mijn vorige standplaats bezocht ik elk jaar iedereen minstens één keer. Maar hier krijg ik te maken met 2300 zielen, dus dat zal in de praktijk wat moeilijk worden, want als ik op huisbezoek ga neem ik daar de tijd voor. In een kort bezoek is meestal geen ruimte voor een gesprek met enige diepgang. Wat dat betreft gaat het mij eerder om de kwaliteit dan om de kwantiteit". Als predikant krijg je te maken met allerlei problemen. De Boo: „Ik heb te maken gehad met drugsversla ving en suicide. Mijn ervaring is dat je niet altijd in staat bent om bepaal de problemen op te lossen. Soms schiet je kracht tekort". „Je bent als predikant geneigd om bij mensen die in de put zitten ook af te dalen in die put. Maar je moet dan wel weten wat je zelf aankunt. In het verleden ben ik daar nog weieens zelf bijna aan onderdoor gegaan. Vroeger was de kerk meer een statisch iets, maar de kerk is meer dynamisch ge worden, Is meegegroeid met de maat schappelijke ontwikkelingen". Roepstem „Ik ben ervan overtuigd dat in veel leed een roepstem verborgen zit", al dus De Boo. „Een roepstem om over het leven na te denken en om na te denken over de rol die God in je leven vervult. Ik gebruik weieens de verge lijking met een stopbord. Het leven is een mallemolen en soms kom je voor een stopbord te staan. Wordt er een stok tussen het wiel van de mallemo len gestoken". De Boo stelt nog eens duidelijk dat predikant geen beroep maar veeleer een roeping is. „Het is ook een ambt dat je niet in je eentje vervult, maar samen met de kerkeraad. Wat dat be treft zie ik de toekomst met vertrou wen tegemoet". ZIERIKZEE Kerstfeest NCVB De Nederlandse Christen Vrouwen bond afdeling Zierikzee viert op woensdag 23 december het Kerstfeest in de bovenzaal van de Gereformeer de kerk. Op het programma staat een kerstliturgie die wordt verzorgd door de leden en een terugblik op de vie ring van het veertigjarig jubileum. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en zowel leden als belangstellenden zijn welkom. ZIERIKZEE - Nadat het kerstcon cert twee keer in De Vierschaar van het stadhuis had plaatsgevonden werd dit jaar het kerstconcert in de vertrouwde Lutherse kerk gegeven. Het publiek heeft het herstel van de ze oude 'traditie' zeer gewaardeerd want de kerk was tot de nok toe ge vuld met zeer veel muziekliefheb bers die graag dit kerstconcert bij kaarslicht wilden meemaken. Het programma bestond uit drie delen. Het eerste deel bestond uit werken van grote componisten, het tweede deel was meer speels van opzet en in het laatste deel stond het traditione le kerstlied centraal. Organist Wim Boer opende het con cert feestelijk met het Concerto voor orgel van de componist Walther. Ver volgens speelde Sjoerd Nauta op de gitaar een verstilde Saravande van Bach, gevolgd door de beroemde aria 'How beautiful are the feets' uit de Messiah van Handel, uitgevoerd door de sopraan Willy Feytel-Bout m.m.v. Willie Bil, orgel. Het eerste deel werd afgesloten met een fraai andante van Mozart voor fluit en orgel. Uitvoeren den hierbij waren Adriana Geertse, fluit en Mar van der Veer, orgel. Een ensemble bestaande uit 'men sen bij wie de zanghobby enigszins uit de hand is gelopen' zoals gast- vrouwe Ellengard Jense later op merkte, o.l.v. Willie Bil vertolkte twee sfeervolle kerstwerkjes 'As I sat on a sunny bank' van Wilcocks en een Ave Maria van F. Engelhardt. Als so liste trad hierbij de sopraan Willie Feytel-Bout weer op. Nadat gitarist Sjoerd Nauta een tweetal walsen van de componist Lauro vertolkte speelde organist Mar van der Veer het wat klankopbouw betreft meest eigen tijdse werk van deze avond, een the ma met variaties bij het feest van de geboorte, ongeveer een halve eeuw geleden geschreven door Marius Mon nikendam. Het laatste deel van het concert be gon met een vijftal prachtige oud- Nederlandse kerstliederen zoals 'In dulci Jubilo', 'Nu syt wellekome' en het wiegelied 'Het quamen dry co- ninghen put verre landen' vertolkt door zangeres Liesbeth Franken be geleid door gitarist Dik de Koning. Het vocaal ensemble besloot het con cert allereerst met het bekende 'Es ist ein Ros entsprungen' van Praetorius waarna het koor op muzikale wijze de concertbezoekers een 'Merry Christmas' en een 'Happy New Year' toezong. Het publiek bleek het ge heel zeer te waarderen en met het overhandigen van een kerststaaf aan de musici werd dit succesvolle kerst concert besloten. Kinderkerst De werkgroep Kindernevendienst van de Willibrorduskerk in Zierikzee heeft voor eerste kerstdag een specia le dienst voor de kinderen opgezet. Deze kinderkerstviering die om 15.30 uur begint staat dit jaar in het teken van de Drie Wijzen. Kinderen kunnen verkleed als wijze naar de kerk ko men. Tijdens deze dienst wordt een verhaal verteld, dat door enkele kin deren wordt gespeeld. Andere kinde ren musiceren of zingen in een koor tje. Deze dienst is overigens niet alleen voorbehouden aan kinderen, opa's, oma's en vaders en moeders zijn eveneens welkom. Kerstzangdienst In de Christelijk Gereformeerde kerk te Zierikzee wordt op eerste kerstdag, 25 december een kerstzang- dienst gehouden. Aan de bijeenkomst wordt médewerking verleend door het Christelijk Gereformeerd Koor De Lofstem onder leiding van Jaap Schouls, het kinderkoor de Sjofar on der leiding van Ellen van de Hoek en de zanggroep The Message. De avond begint om 19.00 uur. Geslaagd Peter Hoogst rate uit Zierikzee .is aan de Rijks Universiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen fundamentele informatica. De vroe gere Zierikzeeënaar deed het examen onder begeleiding van zijn afstudeer docent professor dr A. Ollongren. Hoogstrate verkreeg hierbij het judi cium 'met veel genoegen'. Aangepaste vakanties Op initiatief van het Nationaal Reumafonds is onlangs de film Aan gepaste vakanties in Nederland in première gegaan. Omdat veel gehan dicapten afzien van het deelnemen aan vakanties doet het Reumafonds met de film een poging langdurig zie ken en gehandicapten te stimuleren om toch aangepast met vakantie te blijven gaan. Vaak weten familie en bekenden ook niet dat hiervoor mo gelijkheden zijn. De film kan worden aangevraagd via het Nationaal Reu mafonds 070-503231. NVCB-middag De afdeling bejaardenVniddagen van de Nederlands Christen Vrouwen Bond heeft voor woensdag 6 januari weer een bejaardenmiddag op het programma staan. Deze komt in de plaats van de bijeenkomst die voor 13 januari was gepland. Deze ouderen- middag wordt gehouden in het Her vormd kerkcentrum achter de Gast- huiskerk in Zierikzee (ingang naast Albert Heyn) en begint om 14.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Concert Het nieuwe jaar wordt zaterdag 2 januari in de Bewaerschole in Haam stede ingeluid met een Nieuwjaars concert door Theo en Reimo Faber. Dit concert begint om 16.00 uur. Theo Faber bespeelt tijdens dit muzikale begin van het jaar een door hemzelf gebouwd clavicord. Een instrument dat gerekend wordt tot het oudste klavier dat al voor 1450 werd ge bouwd. Het is een zacht klinkend in strument dat uitermate geschikt is voor solospel. Uitgevoerd wordt mu ziek uit Engeland uit de zestiende eeuw. Dit gebeurt in de vorm van een serie variaties van verschillende com ponisten uit die tijd. Ook muziek van componisten als Böhm, Bach, Mo zart, Chopin en Faure komen op het programma voor. RENESSE Kerstzang In de voor de helft gevulde Her vormde kerk van Renesse is een Kerstzangavond gehouden onder het motto „Komt allen tezamen". De avond werd geopend door ds. C. Bregman, die tevens de schriftlezing en de sluiting voor zijn rekening nam. Een belangrijk deel van de avond werd gevuld met samenzang. Daarnaast was ook het kerkkoor Re- nesse olv Janny Lemsom te besluiste- ren. Het koor, dat door verschillende Advertentie omstandigheden over weinig sopra nen kon beschikken, was onder ande re te horen in de moderne kerstcanta te Komt allen tezamen van Koos Bons. De uitvoering van gezang 141 bracht de toehoorders een aangena me verrassing. In dit a capella gezon gen nummer werd door Henk Blom op klarinet als waar een extra stem toegevoegd, hetgeen een alleraar digst resultaat opleverde. Een koper- groep van Luctor et Emero o.l.v. Henk Blom speelde o.a. Carols in brass en Noëll, beide in een arrangement van Henk Blom. Annemarie v. d. Wiel verzorgde enkele passende declama ties, waaronder Witte Advent van Nel Benschop. De orgelbegeleiding werd verzorgd door de vaste organist van de Renesser kerk Prosper Sevestre. Hij werd hierbij zowel bij samenzang als koorzang in enkele gevallen op de dwarsfluit ondersteund door zijn echtgenote Carla Sevestre. Naast de begeleiding speelde Prosper ook een tweetal soli. De or gelsolo op het koraalvoorspel over Nun Komm' der Heiden Heiland van J. S. Bach, was zo geregistreerd dat de indruk gewekt werd dat het geluid van heel veraf kwam om zo steeds dichterbij te komen. Bij de uitgang werd na afloop van de sfeervolle kerstzang een collecte gehouden, waarvan de opbrengst na aftrek van de (overige geringe) onkosten ten goe de komt aan de actie Afrika Nu. Het netto bedrag bedroeg 445,-. Op het thema „Op de knieën" wordt a.s. donderdag 24 december om 22.00 uur een Kerstnachtdienst ge houden. Hieraan zal medewerking worden verleend door het Kerkkoor Renesse, het echtpaar Sevestre op or gel en dwarsfluit en Henk Blom op klarinet. In deze dienst zullen weer veel andere liederen en gezangen worden uitgevoerd dan op de kerst zangavond. Kerstfeest op 't Staepel'of Op de openbare basisschool 't Stae pel'of te Renesse werd het Kerstfeest gevierd. Dit gebeurde 's avonds van 5 tot 7 uur, zodat de kerstverlichting volledig tot zijn recht kon komen. Ie dere groep vierde het feest in het ei gen lokaal met de eigen leerkracht. Alle groepen kregen een feestelijk kerstmaal voorgeschoteld dat be stond uit soep, broodjes en een ijsje toe. De lokalen werden met kaarsjes verlicht en waren versierd met een kerstboom en zelf gemaakte kerst stukjes. Het programma om het maal heen verschilde per groep. Wel vorm de het zingen van kerstliedjes en het vertellen van een kerstverhaal een onderdeel van ieder programma. KERKWERVE NCVB-kerst De leden van de afdeling Kerkwer- ve van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond hebben samen Kerst ge vierd. Nadat de presidente, mevrouw Huigens-Staal de bijeenkomst met een adventsgedicht van Jos van Maanen-Pieters had geopend. De me ditatie had als thema de Engelen ko men,meegekregen, terwijl de liturgie die door de dames Van de Velde- Stouten, Rentmeester-De Jonge en Hoge-De Ruiter werd voorgedragen, samengesteld was rond het thema Komst en Wederkomst. In de pauze werd er gecollecteerd voor de actie Afrika Nu 555. Deze inzameling bracht 228,85 op. Het kerstverhaal, Huberdien's geheim werd door me vrouw Bij de Vaate-Van der Sluis voorgelezen. Als herinnering aan de ze kerstbijeenkomst ontvingen de da mes aan het einde van de samen komst een kaart met een vredesduif. De middag werd besloten met het ge zamenlijk zingen van het lied Ere zij God. Kerststukjes De consistorie van de Nederlands Hervormde kerk in Kerkwerve is woensdag 30 december in een dikke oliebollennevel gehuld. In alle vroeg te worden daar honderden goudbrui ne oliebollen gebakken. De op brengst van deze actie is bestemd voor het onderhoud van de gebouwen van de Hervormde Kerk. Wie de ver leiding van een oliebol niet kan weerstaan kan deze bestellen bij L. J. de Wit, telefoon 01110-15340 of bij me vrouw W. den Boer-Beeke, telefoon 01110-14120. De oliebollen worden dan aan huis afgeleverd. Eveneens voor het onderhoud van de gebouwen zijn kerststukjes gemaakt. Deze kunnen worden besteld bij mevrouw M. L. Theunisse-den Boer, Kerkweg 10, te lefoon 01110-13669. OUWERKERK Kerstfeest ouderensoos Op woensdag 23 december viert de ouderensoos van Ouwerkerk het jaar lijkse Kerstfeest. De bijeenkomst vindt plaats in het Dorpshuis en be gint om 14.00 uur. DEN HAAG - De stuwadoorsarbeid staat in de toekomst ook open voor vrouwen. Het kabinet heeft inge stemd met een voorstel van staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) het op dit terrein geldend arbeidsverbod voor vrouwen te schrappen. 3 Om zich te verzotten, had ze beslo ten samen met Els vijf dagen naar Pa rijs te gaan. ze gingen met een reisge zelschap, maar dat bond tot niets. Ieder kon zijn eigen gang gaan. Alles was gereed, over drie dagen zouden ze gaan. en nu kwam dit bericht. Frans, notabene van alle tien miljoen Neder landei's, Frans Noordeloos als leider van haar groep! Els kon makkelijk la chen! Die zat er niet mee opgescheept. „Wat zal ik doen?" vroeg ze weer. „De reis maar opzeggen? Met een an dere gaan?" „Als dat nog maar kan!", weifelde Els. „Ach kind, dat geeft zo'n gemier. Maar Carl, kan het je eigenlijk veel schelen? Je hebt met Frans toch prak tisch picts te maken? Die zal zijn han den vol genoeg hebben, en zich heus niet speciaal met jou bemoeien". „Voor hem is het ook niet leuk", zei Carla stil. Els keek naar haar. Carla was zo fijngevoelig Die tilde niet zo licht aan de dingen. Els zou het geloofde ze, een sport vinden, zo'n gevalletje, een vroegere aanbidder sjonge, wie weet welke komische situa ties Maar (peinsde ze verder) als je het nu eens had geméénd? Carla leefde zo zo diep die speelde geen spelletjes. Zou het nog pijn doen. dat geval met Frans? „Zit het je nog dwars?", informeer de ze ronduit. Carla trok haar dunne wenkbrau wen op. Oorspronkelijk feuilleton door TOM LODEWIJK „Nee, dat niet. Het is een episode geweest en die is uit. Maar ik houd niet van zulke eh zulke situaties. Het kan pijnlijk zijn, niet? En dan heb je geen plezier. Hij niet, of ik niet, en misschien geen van beiden". Els dacht even na. „Je moet hier kordaat en sportief zijn", zei ze toen vastberaden. „Je spreekt met Frans af, dat jullie vol komen vreemden voor elkaar zijn". „Een gentlemans-agreemcnt!" „Juist. Jij bent juffrouw Mortens en hij is meneer Noordeloos. Jullie kent elkaar, dat zegt niks. Maar meer is er niet. En niemand kent jullie. Be moei je niet met elkaar, meer dan no dig is. Of je moet zijn aanblik niet „Els, in vredesnaam, doe niet zo sentimenteel! Ik zal heus niet gaan zitten kwijnen, en hij evenmin!" „Nou dan. waar maak je je zorgen over? Zal ik het voor je doen'7" „Ik knap het zelf vt'ol op". Dat was Carla weer, dacht Els, trots, self-supporting. Er zat pit in „dat Javaantje". Els' vriendenhart werd een ogenblik warm. Carla. dat was er toch een. Zo vond je er geen twaalf in een dozijn. Een meisje met karakter, met persoonlijkheid. Die Frans was een roodkoperen ezel! Ze zei hot hardop. „Waarom?", zei Els. „Nou, liefste mijn, zullen we dan nu eens samen het lijstje opmaken van wat we mee nemen0 Dacht je dat acht koffers de man voldoende was?" HOOFDSTUK II Meneer Noordeloos Carla Mortens liep een beetje ner veus over het Spui. Ze had Frans, haar vroegere vriend, opgebeld en hem te spreken gevraagd. Frans had vlot toegestemd, al klonk zijn stem koel. Ze zouden el kaar in het neutrale, zakelijke „Amc- ricain" op het Leidseplein ontmoe ten Carla liep stilletjes voor zichzelf te repeteren hoe ze dat in 't vat zou gie ten. Het was toch een moeilijk geval, dot zij nu op reis ging, terwijl Frans vijf dagen lang als reisleider zou op treden. Daar konden zo licht onpret tige dingen uit voortkomen. Maar ze kon haar reis niet meer opgeven en wilde dat ook niet. Els, haar roodha rige vriendin, had haar dat ten sterk ste ontraden. „Maak een kameraad schappelijke afspraak", had ze gezegd, „dan heb je geen last" Die afspraak te maken was het doel van Carlo's tocht. Diep in gedachten liep zo met lange passen langs de stil le kant van het Spui, zich onbewust van de aandacht die haar Oosters ty pe en slank mooi figuur trokken. Plotseling hoorde ze naast zich een stem: „Hallo, CArla!" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4