<f sifC Kerstmis nadert Raad Bru achter verdeelbesluit stads- en dorpsvernieuwing 1988 Duivelands college vindt het onderhoud kerkhoven voldoende Muziek in Brogum voor actie Afrika Rijdend postkantoor Sirjansland moeilijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Meldt het vertrek van Sinterklaas! Zierikzeese musea weer open KERST '87 Zeeuwse bolusbakker van het jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Werk Automatisering Krootje Delta Sport De Vrijwerkcentrale komt naar verwachting in Duiveland wil graag weten wat er nog nodig is Het Krootje in Zierikzee dreigt vaker te sluiten Delta Sport blijft lang bij tegen verbaasd aan verdere automatisering. (Pag. 3). april bij de ISD. (Pag. 2). door een gebrek aan vrijwilligers. (Pag. 5). Voort/Quintus. (Pag. 13). VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24255 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De zon schijnt ook wel door kleine rijmpjes. Fr. van Eeden NIEUWERKERK - Op tal van plaatsen hebben de verschillende dien sten gemeentewerken weer een kerstboom opgetuigd. Op de foto is men bezig met de boom in Nieuwerkerk, maar wie bijvoorbeeld Zierik zee binnenrijdt in de avonduren wordt ook aangenaam verrast door de verlichte bomen. Deze week zullen ook de laatste bomen aan particu lieren verkocht worden. Evenals voorgaande jaren zijn er weer veel verkocht (foto: Joop van Houdt). Dertienduizend gulden voor woningverbetering Dit nummer bestaat uit 14 pagina's BRUINISSE - Met algemene stemmen ging de Bruse gemeenteraad gisteravond, donderdag, akkoord met het voorstel van het college om het verdeelbesluit stads- en dorpsvernieuwing 1988 vast te stellen. Concreet houdt dat in dat de gemeente ruim 13.000 gulden beschikbaar stelt voor verbetering van door eigenaren bewoonde wo ningen. Een bedrag van 1000 gulden is gereserveerd voor bewonersvoorlichting in verband met de verbetering van bejaardenwoningen aan de O. F. Weisestraat en de Pr. Bernhardstraat. Artikel 1.2 van de subsidieverorde ning stads- en dorpsvernieuwing Bruinisse bepaalt dat de gemeente raad jaarlijks een besluit neemt waarin wordt aangegeven welk be drag voor een bepaald jaar beschik baar wordt gesteld in het belang van de stadsvernieuwing. Steunverlening aan derden valt ook onder dit besluit. Vrije betaalruimte Om te voorkomen dat een gemeente haar gehele stadsvernieuwingsfonds nodig zou hebben voor de betaling van openstaande verplichtingen is vastgelegd dat hiervoor 80 procent van het jaai'budget dient te worden aangewend. De resterende 20 procent, de zogenaamde vrije betaalruimte, kan worden benut om nieuwe plan nen te bekostigen. De vrije betaal ruimte wordt gecreëerd door het toe kennen van een aanvullende bijdrage aan gemeenten die in een jaar meer dan 80 procent van het jaarbudget aan openstaande verplichtingen heb ben. Des definitieve sleutelbedragen voor 1988 kreeg de gemeente in no vember van gs. De bijdrage voor de gemeente is 73.512 gulden. Zoals ge meld bedraagt de vrije betaalruimte 20 procent van dat bedrag hetgeen neerkomt op 14.702,40 gulden. ,Dit bedrag is beschikbaar voor nieuwe projecten. ,,Via het jaarlijks verdeelbesluit kan flexibel worden ingespeeld op wensen en behoeften", aldus het col lege. De verdeling over de sectoren is vrij en staat ter beslissing aan de raad. Geldlening Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder ak koord'met het voorstel van het colle ge om een langlopende - geldlening aan te gaan. „De vlottende schuld van onze gemeente bedraagt momen teel, per 1 december 1987, ruim 800.000 gulden en is in hoofdzaak ont staan door de bouw en inrichting van de Ds. Pieter van Dijkeschool en de herinrichting van de dorpskern", al dus het college. Omdat naar alle waarschijnlijk heid de vlottende schuld zal blijven groeien wordt volgens het college binnenkort de kasgeldlimiet over schreden en wordt het noodzakelijk een langlopende geldlening af te sluiten. Het batig saldo van de gemeentere kening over 1986 bedraagt 116,426,01 gulden. De raad is akkoord gegaan met het storten van ruim 15.000 gul den in de reserve voor uitbreiding van het boekenbezit van de openbare bibliotheek. Ruim 100.000 gulden wordt toegevoegd aan de reserve kan- ZIERIKZEE - Heel jong Ne derland wordt wel betrokken bij de aankomst van Sinter klaas, maar hoort niets over diens vertrek naar Spanje. Bij een groep kinderen betekent dit onzekerheid. Onzekerheid of de open haard weer aan mag na 5 december en of de winter peen voor het paard al wegge haald kan worden bij de voor deur. De Stichting Overleg Kin dercentra Zeeland ervaart dit als een gemis van de omroepen. De organisatie heeft de NOS en de andere omroepen aange schreven met het verzoek in het vervolg wel aandacht te beste den aan het vertrek van de Goedheiligman. Ouderen we ten dat het na 5 december ge daan is met de spanning, kin deren zouden die grens minder strak kunnen trekken. Inzet werklozen voor onderhoud moeilijk te realiseren NIEUWERKERK - „Inzet van werklozen bij het onder houd van begraafplaatsen is moeilijk te realiseren". Be halve deze stelling liet het Duivelandse college van b en w aan de raadsleden weten dat er naar haar mening geen achterstand is in het onderhoud van de begraafplaatsen. Ook niet wat de gedenktekens en graven van de slachtof fers van de watersnoodramp betreft. Dat laatste brach ten enkele raadsleden in hun algemene beschouwingen naar voren. ,,De gedenktekens en graven van slachtoffers van de watersnoodramp worden eens per jaar nagelopen en zonodig schoongemaakt en hersteld. Overigens dienen de gedenktekens volgens de maker een enigszins ver weerde indruk te geven", aldus het college. ,,Wij zijn van mening dat de algemene onderhoudstoestand goed is maar het is natuurlijk altijd moge lijk dat bepaalde gedeelten er iets minder uitzien". Op aandringen van de SGP/RPF-fractie en VVD-fractie zei wethouder A. van Klinken dat zal worden bekeken wat er aan kan wor den gedaan om de oude begraafplaat sen een wat vriendelijker aanzien te geven. Het college vindt dat de financiën van ruim 5.500 gulden in het sociaal DEN HAAG - Werkgevers die vaca tures melden bij het arbeidsbureau zijn veelal tevreden over de dienst verlening door het bureau. Een kwart is zelfs zeer tevreden, 65 procent is te vreden, vier procent is ronduit onte vreden en zes procent heeft geen me ning. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Stichting Research voor beleid heeft uitgevoerd in opdracht van mi nister De Koning van sociale zaken. Het onderzoek is aangeboden aan beide Kamers. ZIERIKZEE - IVÏet het oog op de kerstvakantie opent het Maritiem museum zaterdag 19 december weer zijn deuren in in het Gravensteen aan de Mol. Twee weken lang kan de lief hebber van een stuk maritie me geschiedenis daar tussen 10.00 en 17.00 uur een kijkje nemen. ZIERIKZEE - Een groep regionale popmuzikanten heeft het idee op gepakt om zaterdag een benefiet-concert te houden in het Zierikzeese Brogum. Bezoekers van het optreden, dat om 21.00 uur begint, kunnen een vrijwillige bijdrage geven. De opbrengst komt ten goede aan de landelijke actie Afrika Nu. In 1984 heeft de groep muzikan ten ook actie gevoerd voor Eén voor Afrika. Het optreden in de Concertzaal te Zierikzee leverde zo'n 2500 gulden op. Als het aan de musici ligt wordt nu minstens zo veel opgehaald. Optredens wor den ondermeer verzorgd door Krentebol, Dick en Sjoerd, Rein, Dikke Kees, Wim Klippel, Trio plus één twee en Oh die. Het pro gramma staat nog niet vast. maar naar alle waarschijnlijkheid is ook de Wereldwinkel aanwezig. jeugdsoos Ook wordt contact gezocht met de Etiopiër, die in '84 ook duide lijkheid gaf over de situatie in zijn land. De man is momenteel woon achtig in Zeeland. steunfonds voldoende is en geen aan vulling behoeft zoals de PvdA- en SGP/RPF-raadsleden suggereerden. „Aanvulling tot het oorspronkelijke bedrag wordt momenteel niet nood zakelijk geacht". Het sociaal steun fonds is in het leven geroepen om in zeer uitzonderlijke gevallen inwoners financieel behulpzaam te kunnen zijn. Het college bleek niets te voelen voor de PvdA-suggestie om de echte minima in de vorm van een 'kerst- gebaar' wat extra's te geven. „Inko mensbeleid is een zaak van de rijks overheid waar we als gemeente niet ln kunnen en mogen treden". B en w vinden dat de conclusie van het CNV dat Duiveland een 'dure ge meente' zou zijn niet juist. Het CNV deed die uitspraak naar aanleiding van een woonlastenonderzoek. „Maar dat had alleen betrekking op de onroerend goedbelastingen. Ri oolheffingen en dergelijke zijn hier bij niet betrokken. Wanneer een to taalbeeld wordt gemaakt kan Duiveland als een 'middenmoter' worden aangemerkt". Toch liet het college een mogelijkheid open. „Wanneer de woonlasten echter toch te hoog worden geacht zal een afwe ging gemaakt moeten worden otn te kijken welke van de huidige voorzie ningen afgestoten kunnen worden". toorautomatisering. Met die toevoe ging bedraagt deze reserve bijna 160.000 gulden. „Nog niet voldoende om op de eerste fase betrekking heb bende uitgaven volledig te dekken, doch een flinke stap om een en ander te kunnen realiseren", aldus het colle ge. Raadslid M. C. Maaskant- Okkerse: „Ik wil toch nog eens her halen dat onze fractie meer voelt voor het leasen van computerapparatuur. Het is nog volop in ontwikkeling en dan loop je het risico dat je appara tuur koopt die na een paar jaar al weer verouderd is". Onderwijs Na enige discussie ging de raad ak koord met de voorlopige vaststelling van de bedragen die nodig zijn voor de materiële instandhouding van het openbaar onderwijs over 1986. Het to taalbedrag dat de gemeente voor dat doel uitgegeven heeft is met 90.839,88 ruim 9.000 gulden hoger uitgevallen dan de rijksvergoeding van 81.614,36 gulden. „Dat is toch een tamelijk forse overschrijding", aldus raadslid A. J. Bal (Lijst van der Velde). SGP/RPF- woordvoerder G. E. Houtekamer sprak de vrees uit dat deze over schrijding weieens ten koste zou kunnen gaan van het computeron- derwijs. Burgemeester T. C. Hekman rea geerde daarop met de toezegging dat het gemeentebestuur alles in het werk zal stellen om weer terug te ke ren naar de nullijn. ,,We willen een strengere budgetcontrole invoeren. Maar of de nullijn haalbaar is valt nog te bezien". Watertoeristenbelasting Exploitanten van jachthavens moe ten in het vervolg lijsten bijhouden van ligplaatshouders. Ook moet men een nacht verblijfsregister bij gaan houden. Dat is het gevolg van een wij ziging in de verordening watertoe ristenbelasting. Het model van het register wordt door burgemeester en wethouders vastgesteld. Een en an der is voor de exploitanten een wette lijke verplichting. Voor de herberekening van het rio leringsstructuurplan stelde de raad het benodigde krediet beschikbaar. Dit plan dateert uit 1980 en sindsdien is er heel wat veranderd zodat de her berekening noodzakelijk is gewor den. „In de loop van de tijd zijn wer ken uitgevoerd die niet in genoemd plan voorzien zijn", aldus het college. Als voorbeeld wordt de omvang van het bestemmingsplan Riekusweel aangevoerd. WA> U6> Pt Wir Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Bewolking Een zwakke rug van wat hogere druk zorgt voor opklaringen. Mor genmiddag trekt bewolking binnen van een volgende Oceaanstoring en in de avond en nacht gaat het regenen. Westelijke wind kracht 5 tot 6, afne mend 4 tot 5 en later krimpend zuid west. Minimumtemperatuur de ko mende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 22 dec.: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: west 6 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 6 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 19 dec. Zon op 08.46, onder 16.29 Maan op 07.42, onder 14.41 20 dec. Zon op 08.46, onder 16.29 Maan op 09.05, onder 15.30 21 dec. Zon op 08.47, onder 16.30 Maan op 10.11, onder 16.42 Nieuwe Maan: 20 dec. (19.26) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De dagen met zeer zacht weer en veel regen worden zaterdag tijdelijk onderbroken door een droge periode van iets langere duur en een minder hoge temperatuur. In de nacht van donderdag op vrijdag was het voor december uitzonderlijk zacht. In De Bilt werd de tempera tuur niet lager dan 11.8 graden Cel sius. Het was niet alleen zeer zacht, er werden ook hoeveelheden regen gemeten van 30 tot 40 mm. Het komend etmaal krijgen we een ander weertype. Achter een kou front, dat vanmiddag over ons land naar het oosten is getrokken, zal minder zachte en drogere lucht bin nenstromen. Mogelijk krijgen we za terdagochtend zelfs de zon te zien. Later op de dag gaat het opnieuw re genen. Zondag komt de temperatuur opnieuw boven de 10 graden Celsius. Advertentie MIDDELBURG - De provinciale VVV wil aandacht vragen voor typi sche Zeeuwse produkten. In dit ka der heeft de VVV recentelijk overleg gevoerd met de Federatie Bakkers patroon-organisatie Zeeland om te komen tot de verkiezing van de Zeeuwse bolusbakker van het jaar. Dinsdag 19 januari wordt in restau rant de Campveerse toren in Veere de bolusbakker van het jaar gekozen. De VW heeft een jury samengesteld uit de mediawereld; Rien van Reemst (PZC), Meta de Vries (AVRO), Yvonne Wellink (Tros), Dick Bikker (NCRV), Wim Mey (Algemeen Dagblad), Ger- dien Klaes (Brabant pers), Pieter 1h- zelaar (culinair schrijver) en de heer Paaimans uit de bakkerswereld zelf. De winnaar ontvangt een oorkonde en een bord en inmiddels heeft de VVV 175 bakkers aangeschreven. DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer is niet bereid om het politieke hoofd van minister Dcetman van onderwijs te eisen. Dat bleek bij de voortzetting van het de bat over de problemen rond de invoe ring van het nieuwe studiefinancie ringsstelsel. RIJSWIJK - De bedrijfstak „bc- roepsgoederenvervoer over de weg" kampt met een nijpend tekort aan er varen en bekwame vrachtwagen chauffeurs. Per jaar zijn 5.000 nieuwe chauffeurs nodig, terwijl de vakop leiding er maar 600 aflevert. De tal rijke werkloze chauffeurs blijken niet bruikbaar wegens gebrek aan er varing. Bijzonder moeilijk te vinden zijn vooral chauffeurs die kunnen worden ingezet op de internationale routes. Dit blijkt uit een woensdag gepubliceerd rapport waarin als oplossing wordt aangegeven om per regio een uitzendbureau voor vracht wagenchauffeurs op te richten. SIRJANSLAND - „De zaak ligt moeilijk", zei het college van b en. w van Duiveland over het creëren van een rijdende postvoorziening voor Sirjansland. Deze conclusie werd getrokken naar aanleiding van een gesprek hierover met de gedeputeerde die is belast met het kleine kernenbe- leid. „Er zullen wederom moge lijkheden worden gezocht. Bij voorbeeld door via gemeentelijke handelingen aan het vereiste mi nimum aantal handelingen te ko men om Sirjansland te laten opne men in de route van het rijdend postkantoor. Er zal nog een ge sprek plaatsvinden op bestuurlijk niveau". Het college bracht de raadsleden op de hoogte van deze stand van zaken naar aanleiding van vragen tijdens de algemene beschouwingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1