Liefde en boerentrots streeknieuws Duitsers vernielen stuk beschermd natuurgebied Waterschap ondersteunt opstellen actieprogramma defosfatering afvalwater In januari komt eerste geldautomaat in gebruik 4 Schrijfavonden van Amnesty International x BRUINISSE - De Amnesty-groep Schouwen-Duiveland houdt in de maand december weer een aantal schrijfavonden, waarvan die in Zie- rikzee en Bruinisse vervroegd zijn. Woensdag 16 december komt de groep bijeen in de leeszaal van de bi bliotheek van Bruinisse en maandag 21 december in de Prinses Juliana- school te Zierikzee. Dinsdag 22 de cember is het de beurt aan Scharen- dijke, waar Amnesty bijeen komt in de Gereformeerde kerk. Diezelfde da tum is de groep ook in de Gerefor meerde kerk te Nieuwerkerk. In de kerk aan het Bostonplein te Brou wershaven, de recreatiezaal van de Gereformeerde kerk in Haamstede en bij de familie Kuyper aan de Stel- weg 3 te Ouwerkerk is het maandag 28 december schrijfavond. Gelegenheid om te schrijven is er tussen 19.00-21.00 uur en er zijn weer drie voorbeeldbrieven voorhanden. De brieven worden geschreven aan politiek gevangenen, waarvan Am nesty hoopt dat met dit schrijven de vrijlating bevorderd wordt. Het ver leden heeft inderdaad geleerd, dat het schrijven van brieven niet alleen morele steun biedt, maar ook daad werkelijke hulp. 700 m2 ligusterduindoorn gekapt om nieuwe caravan te plaatsen NIEUW-HAAMSTEDE - De Rijkspolitie Schouwen- Duiveland heeft in samenwerking' met de dienst fauna beheer van de gemeente Westerschouwen twee Duitsers aangehouden die in de Duinpolder in Nieuw-Haamstede ongeveer 700 vierkante meter ligusterduindoorn kapten. Dc Duinpolder ligt in het be schermd natuurgebied De Kop van Schouwen waar door particulieren niets gekapt mag worden. De Duit sers B. en K. hebben in de Duinpol der, die tussen de duinen en het Zeesterwegje ligt, al vele jaren een caravan staan. Het betreft een van de 30 vakantieverblijven die daar onge veer 25 jaar geleden in het natuurge bied werden geplaatst. Via een zwaar bevochten proces moest de gemeente Westerschouwen toestaan dat de cara vans daar bleven op grond van 'ge woonterecht'. Wel werd de eigenaars verboden om op wat voor wijze dan ook iets te veranderen aan de directe omgeving. „Alles is verboden, er mag nog geen ZIERIKZEE - De waterkwaliteits- beherende waterschappen zijn be reid mee te werken aan de opstelling van een actieprogramma voor de in voering van defosfatering van afval water op rioolwaterzuiveringsin richtingen waar zo'n maatregel zin vol is. Dat bleek tijdens de vergade ring van het bestuur van de Unie van Waterschappen, de landelijke orga- Bij Rabobank Zierikzee ZIERIKZEE - Met ingang van 4 januari 1988 wordt bij de Rabobank in Zierikzee een geldautomaat in gebruik genomen. Rabobank Zierikzee is daarmee de eerste bank op Schouwen-Duiveland die met deze nieuwe service van start gaat. Onlangs werd in de Rabobankorganisatie de honderdste geldautomaat in gebruik gesteld. Eind 1988 verwacht men 300 au tomaten te hebben geplaatst. De Rabobank in Zierikzee heeft als eerste de betaalautomaat gepresen teerd in de regio. Vanaf 4 januari is het operationeel. (Foto: Joop van Houdt). Met deze nieuwe ontwikkeling in het betalingsverkeer kan men 24 uur per dag - dus ook in het week einde - snel en veilig geld van de betaalrekening opnemen. De Rabobank denkt dat deze nieuwe service vooral handig is voor iedereen die overdag snel geld wil opnemen, maar ook voor mensen die overdag werken, of die om andere redenen geen tijd heb ben om de bank tijdens kantoor uren te bezoeken. Om de geldautomaat te kunnen gebruiken, krijgt de klant van de bank een persoonlijk geheim nummer, dat verder aan niemand bekend is: het persoonlijk identi ficatienummer of kortweg de PIN- code. Naast deze code heeft de cliënt nog een eurochequepas of een Ra- bobankpas nodig, waarop aan de achterzijde een magneetstrip zit. De geldautomaat is geplaatst in het voorportaal van de bank. Bui ten kantooruren kan men de auto maat bereiken door met de ge noemde pas met magneetstrip de deur te openen. Eenvoudig Geld opnemen met de geldauto maat is eenvoudig. De klant stopt de pas in de geldautomaat, toetst de geheime PIN-code in en vervol gens het bedrag dat hij wil opne men. Dc geldautomaat controleert aan dc hand van de PIN-code, of diegene, die geld van de rekening wil opnemen, daartoe bevoegd is. Als de gegevens kloppen, geeft de geldautomaat de pas terug en be taalt vervolgens het bedrag uit. Deze nieuwe service betekent: Snel en veilig geld opnemen, op het moment dat het de klant het beste uitkomt. spade in de grond worden gestoken", aldus een politiewoordvoerder. Deze verboden weerhielden de Duitsers blijkbaar niet om een pad van vijf nieter breed en ongeveer 140 meter lang te kappen in de ligusterduin doorn die karakteristiek is voor het gebied. Zij deden dat om hun caravan te kunnen vervangen door een nieuw exemplaar. Uit luchtfoto's bleek dat meerdere caravanbezitters in de Duinpolder hun vakantieverblijf illegaal door een nieuwe hebben vervangen. Tegen de Duitsers werd proces-verbaal op gemaakt. Door de dienst Faunabe heer en de rijkspolitic wordt een on derzoek ingesteld nisatie van de waterschappen in Ne derland. De Unie van Waterschappen on dersteunt daarmee de beleidsvoorne mens van minister Smit-Kroes en mi nister Nijpels om de fosfaatbelasting van het oppervlaktewater terug te dringen. Een woordvoei'der van het Waterschap Schouwen-Duiveland deelde desgevraagd mee dat men op Schouwen-Duiveland eerst de plan nen af wil wachten alvorens actie te ondernemen. ,,Ik denk niet dat het op Schouwen-Duiveland sterk speelt", aldus het waterschap. Integrale aanpak Volgens de Unie moet de defosfate ring van afvalwater onderdeel vor men van een integrale aanpak van het fosfaatprobleem. Om het fosfaat gehalte van het oppervlaktewater tot het vereiste niveau terug te kunnen dringen zijn gelijktijdig op verschil lende fronten maatregelen noodzake lijk. Het verleden heeft geleerd dat uit sluitend defosfateren van afvalwater niet afdoende effect sorteert. De af spraken over het verder terugdrin gen van fosfaten in wasmiddelen tus sen de wasmiddelenfabrikanten en ministers Nijpels van VROM worden door de Unie dan ook als positief er varen. Evenzeer beoordeelt de Unie de re cente internationale afspraken over de verlaging van de belasting van Rijn en Noordzee als goede stappen voorwaarts in de aanpak van het fos- fatenprobleem. Daardoor kunnen maatregelen in eigen land meer re sultaat hebben. De Unie benadrukt dat ook de belasting van het opper vlaktewater met fosfaten vanuit de landbouw verder zal moeten worden teruggedrongen. Afzet slib Verder wijst de Unie op de proble matiek van het zuiveringsslib. Door defosfatering op zuiveringsinrichtin gen zal de hoeveelheid geproduceerd zuiveringsslib drastisch toenemen. Voor de verwerking van het slib zul len aanvaardbare oplossingen gevon den dienen te worden. Thans reeds vormt de afzet van het zuiveringsslib een probleem. Dit mag door de defosfateringsinspanningen niet onnodig verergerd worden. De betrokken bewindslieden hebben het bestuur van de Unie van Waterschap pen inmiddels toegezegd met deze problematiek rekening te zullen hou den. Woensdag 16 december Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur BBHH, informatieve serie over buitenshuis werkende vrouwen in Nederland. Deel 1. 15.30 uur Seabert, tekenfilmserie. 15.45 uur De Grote Meneer Kaktus Show met Peter Jan Rens. 16.15 uur De kruisboog, Ameri kaans/Britse jeugdserie. 16.40 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Veronica sport. 18.08 uur Family Ties. Afl. De koppe laar. 18.30 uur Cursus klussen in huis. Les 9. 19.00 uur Pompy de Robodoll, anima tiefilm. 19.05 uur Countdown, popmuziek met Simone Walraven. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur S.O.S. Kinderdorpen. 20.33 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. 21.27 uur Bart Peeters koopt bloe men, showprogramma. 22.15 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 22.50 uur Gemene verhalen, serie ver halen geschreven door Jean Ummels. 23.15 uur RUR, praatprogramma ge presenteerd door Jan Lenferink. 00.05 uur Journaal 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.30 uur Landschappen in Neder land, les 1-3. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.40 uur Dag dokter, les 2. 18.10 uur Staatsloterij; eerste trek king. 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie (VVD). 19.22 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat? Rubriek over evenementen op het ge bied van kunst, cultuur, recreatie en toerisme. 20.20 uur Avondvoorstelling: De ri valen, comedie van Richard Sheri dan. 22.05 uur Studio Sport. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.05 uur Studio Sport, filmportret van de wielrenner Joop Zoetemelk. BRT 1 15.00 uur Mik, Mak en Mon, science- fictionserie voor kinderen. 15.10 uur Speel op sport, serie jeugd programma's waarin op speelse wijze een bepaalde sporttak wordt toege licht. Vandaag: Fietscross. 16.00 uur Nils Holgersson, 52-delige Duitse tekenfilmserie, afl. 49. 16.25 uur Tall tales and legends, ne- gendelige serie Amerikaanse legen den en liederen. Afl. 4. 17.15 uur De avonturen van Teddy Ruxpin, 26-delige Britse tekenfilm serie, afl. 10. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie, herh. 18.05 uur Mareka en haar yaya, 12- delige Australische jeugdserie, afl. 9. 18.35 uur Kilimanjaro, wekelijks nieuwsprogramma voor tieners. 19.00 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Televisie- en Radio Omroep. 19.40 uur Paardenkoersen, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Pallesen en Pilmark, show van de Denen Per Pallesen en Sören Pilmark met hun onwillige piano's. 20.40 uur Anatol, Oostenrijkse tv- film van Hans Jaray naar sketches van Arthur Schnitzler. 21.40 uur Eiland, maandelijks kunst magazine. 22.40 uur Loterijtrekking en nieuws. Aansl. Coda: Cage van Hans An dreus. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse kinderserie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur De silte, Zweedse speelfilm uit 1962 van Ingmar Bergman. 21.55 uur Concert. 22.20 uur Sport Extra met Belgisch bekervoetbal. Donderdag 17 december Nederland 1 9.30 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 10.15 uur Vrouw zijn, vrouwen-maga zine. 10.55 uur Televisie Fruitmand, mu ziekprogramma met geestelijke lie deren. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Daktari, Amerikaanse se rie. 16.50 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.15 uur Pablo, kinderserie. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.15 uur Op zoek naar de Islam van München tot Helsinki. Vandaag: Fin land 2. 18.30 uur Cursus Personal Computer II. Les 12. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.24 uur Jong geleerd, muziekpro gramma met jonge mensen. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Afrika Nu. Nieuws en ach tergronden rond de actie Afrika Nu. 20.38 uur Bobby en Sarah, Ameri kaanse tv-film uit 1985 van Tom Ro bertson. 21.30 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 22.05 uur Hét hart op de tong, praat programma o.I.v. Henk Binnendijk. 22.55 uur Ars Musica, a. Sonate nr. 23 in F gr.t., Hadyn. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.45 uur Paspoort voor Turken 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Klassewerk, spelprogram- ma voor scholieren. 20.00 uur Wat een tijd, driewekelijk se spelshow met Ted de Braak. 21.00 uur 100 Jaar dokteren, serie over feiten en ontwikkelingen binnen gynaecologie en verloskunde. 21.50 uur Hoofdpersoon. Aad van den Heuvel volgt een hoofdpersoon uit de actualiteit. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.00 uur Man en Paard, verslag van de KRO-schaaktweekamp tussen Jan Timman en Ljubomir Ljubojevic. 23.15 uur Nieuws Voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie, herh. 18.05 uur Plons, kinderserie, herh. 18.10 uur Fame, Amerikaanse serie met Debbie Allen, Lee Curreri, Eric Grimpel e.a. Afl. 23 18.55 uur Kwizien, tips voorkoken en lekker eten. Presentatie: Etienne Cocquyt. 19.15 uur Juke Box 19.25 uur Uitzending door derden: Programma van het ACV-Informa- tief. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram- ma waarin twee koppels aan de hand van speelkaarten proberen de hoofd prijs in de wacht te slepèn. 21.05 uur Panorama, rubriek met do cumentaires. 21.55 uur Chateauvallon, 26-delige Franse serie over de lotgevallen van de familie Berg. Met: Chantal Nobel, Jean Davy, Denis Savignot e.a. Afl. 20. 22.55 uur Nieuws. Aansl. Coda: Oli- viers wiegelied van A. Verbesselt, uitgevoerd door Arghul. BRT 2 18.45 uur Zoekwerk. Afl 7. 19.15 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Het terras, Italiaans/Fran se speelfilm uit 1979 van Ettore Sco- la. 22.55 uur Als een wereld zo groot, waar uw vlag staat geplant, afl. 9, herh. ZIERIKZEE Computers Kennis maken met computers en hun mogelijkheden. Dat is het be langrijkste onderdeel van de cursus Maatschappijleer die. vanaf donder dag 7 januari van start gaat bij de Zeeuwse Dag- en Avondscholenge meenschap in Zierikzee. De cursus is speciaal opgezet voorhet leren van de eerste beginselen. Een speciale voor opleiding is niet vereist. Volgens de organisatoren zouden vooral mensen die altijd roepen 'dat is niets voor mij' de stap eens moeten wagen om de maatschappij eens op dit gebied te leren kennen. Het betreft in totaal 20 lessen die plaatsvinden op donder dagavond tussen 18.45 en 20.15 uur. Aanmeldingen via telefoonnummer 01110-16368 of 12809. BURGH-HAAMSTEDE Kerstviering NVvH De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschou wen, houdt donderdag 17 december haar kerstviering in de Schutse. De leden komen om 14.00 uur bijeen. De nieuwjaarsreceptie is gepland voor 5 januari; eveneens in de Schutse om 14.00 uur. KERKWERVE Oliebollenactie Volgens goede traditie wordt in Kerkwerve op 31 december weer dc jaarlijkse oliebollenactie gehouden. De opbrengst is ten bate van het on derhoud van de kerkelijke gebou wen. De bollen worden gebakken in de consistorie van de Nederlands Hervormde kerk en zijn vermaard om hun kwaliteit. Vorig jaar werden er bijna 5000 verkocht. Belangstellen den van heel het eiland kunnen olie bollen bestellen die zij dan op oude jaarsdag aan huis krijgen bezorgd. De telefoonnummers zijn 01110-14120 en 01110-15340. Kerststukjes Evenals dat vorig jaar het geval was, worden in Kerkwerve ook dit jaar kerststukjes te koop aangeboden ten behoeve van het onderhoud van dc kerkelijke gebouwen in de kern. De stukjes kunnen worden besteld bij M. L. ^Theunissc-den Boer, Kcrk- weg 10. Telefoon 01110-13669. NOORDWELLE Kerstviering Dc afdeling Noordwclle en omstre ken van de NBvP houdt op woensdag 16 november een kerstavond in het dorpshuis van Ellemeet. Het pro gramma wordt verzorgd door de ei gen leden. Behalve samenzang en de clamatie wordt een kort kerstspel opgevoerd. De avond begint om 20.00 uur. BRUINISSE Kerstfeest Helpt Elkander De Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander komt dinsdag 22 de cember weer in vergadering bijeen in het NH-verenigingsgebouw om half acht. De avond staat geheel in het te ken van de Kerstviering. Kerstviering NCVB De Nederlandse Christenvrouwen bond afdeling Bruinisse viert don derdag 17 december het Kerstfeest in haar vergadering in het NH-vereni gingsgebouw om kwart voor acht. Tijdens de avond is er zang, declama tie en een kerstverhaal. Schoolmusical De Meerpaal De openbare basisschool De Meer paal in Bruinisse viert het Kerstfeest met kinderen en ouders samen. Dat .gebeurt woensdag 16 december in het NH-verenigingsgebouw vanaf zeven uur 's avonds. Nadat eerst al in de school gezamenlijk is gegeten voeren dc oudste leerlingen de kerstmusical Kerstbal BV op in het verenigingsge bouw. 71 In huis gekomen, ging hij heel zacht de slaapkamer binnen. Het kleine nachtlampje wierp een flauw schijnsel over alles. Marijtje sliep reeds. Zacht ontkleedde hij zich en boog zich over haar heen om het dek terug te slaan. Onwillekeurig keek hij naar z'n slapende vrouw en zag iets glinsteren op haar wang. Een traan. Dus ook zij leed door hem. 't Was waar. Zij had dé hele dag woord noch blik van hem gehad. Hij dacht slechts aan zichzelf; hij was een echte egoïst. Maar dat kon anders. Hij zag een van haar lange, zware vlechten, haar eni ge schoonheid, op het kussen liggen. Eerbiedig nam hij die op en kuste het glanzende, blonde haar. Een kus, die een belofte was. Hoofdstuk XXII Na een nacht van folterende smart- gedachten zat Duw de volgende mor gen doodmoe in haar hoekje. Buiten voetbalde een troep jongens, waaron der Kees, met het nodige lawaai en geschreeuw. Deze nacht had ze eindelijk de dwaasheid van haar jacht naar bezit ingezien. Door dat na te jagen, was ze de beste en mooiste dingen voorbijge gaan en nu had zo haar hoogste bezit, haar zoon, er door verloren. Tbch had het geven van die brief haar bevrijd van een jarenlange druk; zij was te eerlijk, te nauwgezet voor zulke dingen. En dat was vreemd; ze was uitermate nieuwsgie- door J. VISSER-ROOSENDAAL rig, dat wist ze zelf en toch had een vreemde schroom haar al die jaren door weerhouden, de brief te openen en van de inhoud kennis te nemen. Had ze dat maar gedaan, dacht ze nu, dan was alles in orde gekomen. In or de? Nee, misschien toch niet. Daar. aan de overkant, daar was alles in or de. Daar was het echte geluk. Je zag het aan hun ogen, hun gezicht, aan al les. Hoe was het mogelijk, met zoiets als Kees. Hoe kon Duw ook weten van die vreemde Kerstnacht, toen Mcnno dobbelde met het geluk en won. Zou Riekus niet meer komen, zou hij kwaad blijven, zou hij en Duw peinsde maar door. Zo had ze nu al gezeten, één uur, twee uur. ze wist zelf niet hoe lang. Half elf hoorde ze dc deur gaan. in angstig verwachten keek ze op. Daar stond Riekus. haar zoon, haar alles, hij kwam weer bij moeder, vaal, oud. smartelijk. Ze snikte. Hij schrok, toen hij haar aanzag. Eén nacht van leed had haar oud ge maakt, oud en levensmoe. Over haar aan tafel zittend, zei hij met stille stem: „Ik meende het gister niet zo erg, hoor, moeder, dc slag kwam wat onverwacht, begrijp je. Maar is nou eenmaal niks meer aan te verande ren, we moeten maar nemen wat ons rest en er van maken, wat er van te maken is." Duws droeve ogen keken hem aan. In haar stem was een doffe toon van vergoten tranen. „Zeun, ik hew vannacht inzien, dat een mens niet zo maar ingrijpe mag in het leven van een aar. Alle dinge moete d'r beloop hewwe, al bedoel je het nag zo goed, je magge dat niet teu- gcnhouwc. Maar ik ben blijd, dat je weer komen benne. Als ik jouw maar houwe mag en Kees om en bij de deur zien, ben ik mijn leste levensdage dankbaar." Beiden keken naar buiten. Daar stond Kees, de zon deed zijn haar glanzen, hij had borst en armen ont bloot. een toonbeeld van gezondheid en jonge kracht. „Als ik het weinige, dat me nu ge luk geeft, houden mag. ben ik ook dankbaar," fluisterde de zoon. Riekus nam zijn moeders hand. die op tafel lag, in de zijne. Zij gaf die een drukje. „Zeun." „Moeder Meer woorden hadden deze mensen niet nodig. Ze wisten beiden: zo moest het blijven. Zo zaten ze nog lange tijd naar bui ten te kijken naar Kees, hun smart en hun geluk. Die streed een Oerwoede striid om de bal machtig te worden, hij kreeg hem, een keihard schot en toen gejuich. Maar boven al dat gejubel hoorden moeder en zoon - en 't bracht een glimlach op hun gelaat - de zo gelief de, een weinig hese jongensstem, die juichend uitriep: „Goal!". EINDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4