Nieuw orgel Hervormde kerk wordt in gebruik genomen Raad Westerschouwen akkoord met beleidsovereenkomst Schelphoek Spektakel aan de Brouwersdam .1 Voor drie deelnemers aan terugploegproject baan in de groenvoorziening 555 Landbouwtopman wijst areaalbeheersing landbouw af Lange adem Dieven aangehouden Loslopend paard tegen auto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 december 1987 Nr. 24253 3 Deze week wordt de landelijke campagne Afrika Nu gehouden. Evenals in 1985 gaat het weer bijzon der slecht in landen als Etiopië en het is voor deskundigen mogelijk om met een griezelige precisie vast te stellen hoeveel mensen er komen te overlijden. Heeft de massale geldin zameling van twee jaar geleden dan geen zoden aan de dijk gezet? Zeker wel. Duizenden mensen in Afrika hebben door die voedselhulp weer hoop gekregen op betere tijden. Dui zenden zijn direct gered van de hon gersdood. Duizenden moeders heb ben gezien, dat hun kind er weer bovenop kwam en duizenden kinde ren hebben hun moeder weer op krachten zien komen. Die mensen nu laten vallen is ontoelaatbaar. Er kan wel degelijk wat gedaan worden aan de hongersnood in Afrika. Een deel van het geld wordt direct gebruikt voor de voedselhulp, een ander deel - en dat is net zo belangrijk - wordt ge bruikt voor educatie en investerin gen in de landbouw. Het unieke van de actie Afrika Nu is, dat alle landen toegezegd hebben de voedselhulp toe te laten. Velen vinden dat een van zelfsprekende zaak, immers geen re gering is gebaat bij het letterlijke sterven van haar bevolking. Maar het is voor vele regeringen in Afrika een hele opgave om de buitenwereld te moeten toegeven, dat ze niet in staat zijn geweest voor zichzelf te zorgen. Maar de nood is nu zo groot, dat dit gevoel van schaamte is over wonnen. Honger in Afrika is geen verantwoordelijkheid van Afrika al leen. Honger is en blijft verwerpe lijk en het is aan iedereen om daar aan een einde te maken. De westerse wereld weet zelf als geen ander wat het is om weer hoop te hebben nu de ontwapening definitief begonnen is. Alle hoop is gericht op een veilige toekomst. In Afrika is alle hoop ge richt op een toekomst, waarin hon ger vreemd isGiro 555 in Den Haag ten name van Afrika Nu. AvdW Na roerige discussie en schorsing BURGH-HAAMSTEDE - Na een roerige discussie en een schorsing van de vergadering is de gemeenteraad van Westerschouwen akkoord gegaan met de beleidsovereen komst Schelphoek. In gewijzigde vorm wel te verstaan. Een meerderheid binnen de raad gaf te kennen niet in te kunnen stemmen met het voornemen van het college om het beheer van de gronden in handen te geven van een door de Stichting Renesse op te richten Stichting Schelp hoek. „We willen als raad daarwerkelijk eeii vinger in de pap hebben bij het beheer van het Schelphoekgebied. En dat hebben we niet bij de constructie zoals u zich dat voorstelt", aldus VVD-raadslid J. C. de Feiter. Van zowel de kant van VVD als PvdA kwam scherpe kritiek op het voorstel van b en w. ,,Nu horen we dat er een stichting i.o. bestaatDaar heb ben wij ons als raad helemaal niet over uit kunnen spreken", aldus PvdA-raadslid G. J. W. van der Salm. ,,Gaat het college hiermee niet wat te ver in haar ijver"? Daarop ontstond een korte discussie over de vraag of de Stichting Schelphoek nu wel of niet reeds daadwerkelijk bestaat. ,,De statuten zijn ter goedkeuring naar gs gezonden", meldde burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer. Waarop Van der Salm stelde dat de stichting dus nog niet daadwerke lijk bestaat. Eerder overleg Van de kant van het college stelde men dat een en ander reeds uitvoerig besproken is. ,,We zijn al een aantal jaren in overleg met de Stichting Re- nesse. In 1984 is een bestemmings plan voor het gebied vastgesteld, en daar tekende toen niemand bezwaar tegen aan", aldus burgemeester Nie- mantsverdriet. Waarop secretaris jhr. Arbeidscontract van een jaar BURGH-HAAMSTEDE - Voor drie deelnemers aan het terugploegproject ligt er een arbeidscon tract van in ieder geval een jaar in het verschiet. Het terugploegproject is het vervolg van het het vrijwil- ligersproject Groenproject Kop van Schouwen, des tijds een initiatief van de Stuurgroep Werkloosheid en de Vrijwerkcentrale in samenwerking met de ge meente Westerschouwen. Het door het rijk gesubsi dieerde terugploegproject loopt eind dit jaar af. De filosofie van het terugploeg project is om langdurig werklozen terug te brengen in het arbeids proces. Binnen het project werd ingrijpend onderhoud gepleegd aan landschappelijk waardevolle elementen in de gemeente Wester schouwen zoals houtwallen, elze- meten en dergelijke. Garantie Het bedrijf waar de terugploe gers tot nu toe emplooi krógen,. Brabers Groenvoorziening in Re- nesse, liet tijdens overleg met de gemeente weten bereid te zijn drie mensen uit het terugploegproject in ieder geval voor de duur van een jaar in dienst te willen nemen als de gemeente garant zou staan voor werk voor hen, gedurenÜe de voor het bedrijf onrendabele maanden. „Een dergelijke garantie geeft, in acht genomen het werkaanbod in dit kader voor de gemeente geen aanleiding tot problemen", aldus het college. De raad stemde daar, na enige discussie, mee in en stelde een krediet van 48.000 gul den beschikbaar voor het onder havige doel. Uit het collegevoorstel blijkt dat men van zins is de drie betrok ken mensen in te schakelen voor werkzaamheden in de plantsoe nendienst. Wanneer en hoelang de werknemers tijdelijk voor de ge meente in plaats van voor Braber zullen werken wordt door de ge meente in overleg met het bedrijf bepaald. mr. J. O. R. Albeda-van Ekenstein aanvulde dat de kwestie ook bespro ken is in de commissie algemene en bestuurlijke zaken. VVD-woordvoerder De Feiter sloot zich aan bij de kritiek van Van der Salm. „Wij hebben grote bezwaren tegen deze nieuwe stichting. We wil len als raad grip hebben op de ont wikkelingen. We willen onmiddel lijk in kunnen grijpen als dat nodig mocht blijken". Ondanks de opmerking van de kant van het college dat de gemeente raad wel degelijk vertegenwoordigd is in het bestuur van de nieuw te vor men stichting volhardden de VVD- en PvdA-fracties in hun kritiek. De Fei ter stelde voor de tekst van de be leidsovereenkomst te wijzigen. „Er moet gewoon staan 'De Stichting Re- nesse in Renesse. Punt. Niet er ach teraan 'handelende namens de Stich ting Schelphoek i.o. Dan zijn we waar we zijn moeten", aldus De Feiter. Geen uitstel In eerste instantie gingen er, naar aanleiding van do discussie, stemmen op om het voorstel aan te houden tot een volgende vergadering. Waarop van de kant van het college naar vo ren werd gebracht dat de rijkssubsi die in gevaar komt als niet voor 1 ja nuari 1988 een beleidsovereenkomst in deze getekend is. Burgemeester Niemantsverdriet brak ook een lans voor de Stichting Renesse. „Die heb ben er geld in gestoken en er alles voor gedaan om zover te komen". Waarop Van der Salm repliceerde dat zijn woorden niet opgevat mpgen worden als kritiek aan het adres van de Stichting Renesse, maar kritiek op de structuur waar voor gekozen is. „Het moet toch duidelijk zijn dat we zo niet verder kunnen gaan", vul- WAGENINGEN - J. van der Veen, directeur-generaal landbouw en voedselvoorziening van het ministe rie van landbouw en vissserij, wijst areaalbeheersing in het kader van het landbouwbeleid op lange termijn af ais doeltreffend instrument. Hij is wel bereid areaalbeheersing op korte termijn te aanvaarden als overgangsmaatregel of als flanke rend beleid in de fase waarin het Eu ropees marktbeleid nog onvoldoende is aangepast aan de markt. Hij heeft dit dinsdag gezegd tijdens een studie dag in Wageningen over areaalbe heersing in de landbouw. Areaalbeheersing houdt herstruc turering van de landbouw, nodig voor de aanpassing van het EG-markt- en prijsbeleid, tegen, aldus Van der Veen. Hij vindt dat met areaalbeheer sing op korte termijn ook voorzichtig moet worden omgesprongen. BROUWERSDAM - Aan de Brouwersdam is in het weekeinde een hoogst interessante sportte aanschouwen. Dan komt een groep bijeen om met de parachute de lucht in te gaan. De deelnemers bevestigen zichzelf mid dels een lange kabel aan een terreinwagen, die hen aantrekt. Wordt er voldoende kracht en snelheid ontwik keld. dan gaat de parachutist werkelijk omhoog. Eenmaal goed van de grond, laat men de kabel los en zweeft naar beneden. Wie belangstelling heeft voor deze vorm van tijdverdrijf kan in het weekeinde (zon dag) eens een kijkje wagen aan de Brouwersdam. (Foto: Joop van Houdt). de De Feiter aan. „We zitten hier niet als raadsleden om te doen wat u wilt, en om na te laten wat u niet wilt bur gemeester. Ik zeg hier geen ja tegen". Tot groot ongenoegen van burge meester Niemantsverdriet mengde ook wethouder H. J. van Zuylen zich in de discussie, daarbij de kant van de critici kiezend. Even dreigde de discussie uit te lo pen op onderling gekissebis, maar uiteindelijk werd besloten de verga dering kort te schorsen. Na deze schorsing van ongeveer twintig minu ten kwam VVD-woordvoerder De Fei ter, namens alle fracties, met een voorstel tot wijziging en aanvulling van de tekst van de beleidsovereen komst. Nieuwe stichting Het voorstel van de raad behelsde het weghalen van het zinnetje 'hande lende namens de Stichting Schelp hoek i.o.' Tevens werd voorgesteld een stuk tekst aan de overeenkomst toe te voegen waarin duidelijk wordt ge steld dat gelden voortkomende uit het beheer van het gebied door de Stichting Renesse alleen door gesluisd mogen worden naar een nieuw op de richten stichting. Deze oprichting van deze nieuwe stichting zou dan binnen een jaar een feit die nen tc zijn. Dit voorstel werd met al gemene stemmen aangenomen. Een overeenkomst waarin uitvoe rig het beheer van de gronden is gere geld komt in een later'stadium aan de orde, zo mogelijk met de dan opge richte stichting. Het is de bedoeling dat in die be heersovereenkomst de recreatieve in richting van het gebied nader gere geld wordt. Men wil open lucht-re- creatie niet commercieel exploiteren, maar het recreatiegedeelte met ver- blijfsaccommodatie wel commer cieel. De winsten uit de verblijfsre- creatie kunnen dan gebruikt worden om beide sectoren in stand tc houden. Er wordt naar gestreefd de exploita tie neutraal te laten verlopen. BURGH-HAAMSTEDE „Dit is een zaak van lange adem. Waarom moet het nou zo langduren?", vroeg raadslid C. van der Haven-Eikelenboom zich gisteravond, maandag, af bij de behandeling van de inge komen stukken. Zij doelde op een brief van het Vrouwenont- moetingscentrum, de werk groep Vrouw en Geloof en de Stichting Vrouwenemancipa tie Zeeland over de subsidie aanvraag voor de jaren 1986 en 1987. Het gaat hier om een subsi die-aanvraag die bij de ge meente binnenkwam in juni 1985. „Ik ben ervan geschrok ken", verklaarde wethouder dr. H. J. van Zuylen (VVD). „En ik heb schriftelijk om ophelde ring gevraagd bij de verant woordelijke ambtenaar. Uit zijn antwoord blijkt dat behan deling van de brief steeds uit gesteld is als gevolg van een te grote werkdruk op die afde ling. Wij schamen ons daar voor, want zoiets schaadt het vertrouwen van de burger in het gemeentelijk apparaat", al dus Van Zuylen Overwerk „Er is een achterstand ont staan die ingelopen moet wor den. Er wordt op die afdeling ook regelmatig overgewerkt", vulde raadsvoorzitter J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer aan. Een opmerking die in het ver keerde keelgat schoot bij PvdA-woordvoerder G. J. W. van'der Salm: „Dat kun je niet afschuiven op het personeel. Het is een verantwoordelijk heid van het college. Die moet zoiets zelf in de gaten houden", aldus Van der Salm. Burgemeester Niemantsver driet ging verder niet in op de kritiek, maar zegde wel toe dat de betreffende brief in de raadsvergadering van februari 1988 aan de orde gesteld zal worden. Voor de goede orde: ongeveer 31 maanden nadat het subsidieverzoek werd inge diend. ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duivelarid heeft maandag de I8-jarige A. H. uit Spijkenisse en de 19-jarige R. v. S. uit Hoogvliet aangehouden in verband met een aantal diefstallen dat afgelopen zo mer op allerlei plaatsen op Schou- wen-Duiveland plaatsvond. De aanhouding was het gevolg van onderzoek van de technische recher chedienst. De jongens zouden voor enkele duizenden guldens aan geld en goederen hebben gestolen. Onder an dere in restaurant De Torenhoeve te Nieuw-Haamstede. Bij verhoor heeft A. H. dat inderdaad bekend. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Zij zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. Na het verhoor wer den zij in vrijheid gesteld. RENESSE - Het rijpaard van P. v. d. W. uit Renesse is overleden nadat het dier was losgebroken en plotse ling de Stoofweg bij Renesse over stak en tegen een vrachtauto aanliep. Dat gebeurde in de nacht van maandag op dinsdag. De vrachtauto was eigendom van de Melkunie te Maasdam en werd bestuurd door J. v. d. S. uit Zierikzee. Hij werd zo' ver rast door het dier dat hij het niet meer kon ontwijken. Het paard was op slag dood. Personeel van manege Grol heeft het kadaver geborgen. TERSCHELLING - De Poolonder- zoeker G. J. N. Visser uit Midsland heeft een bijzondere koninklijke on derscheiding gekregen. De onder scheiding, de erepenning voor menslievend hulpvertoon in brons, is hem verleend omdat hij op 6 septem ber tijdens een Nederlandse Poolex peditie op Spitsbergen met gevaar voor eigen leven zijn collega P. Oosterveld uit de klauwen van een ijsbeer heeft gered. Een woordvoer der van de gemeente Terschelling heeft dat maandag meegedeeld. De onderscheiding wordt Visser woens dag 23 december in het gemeentehuis van Terschelling uitgereikt. Op vrijdag 18 december in Kerkwerve KERKWERVE - Momenteel is men in Kerkwerve druk bezig- met het stemmen van het nieuwe orgel van de Ne derlands Hervormde kerk dat vorige week kant en klaar in het dorp arriveerde. Geen kleine klus want het nieuwe orgel telt 516 pijpen. Dat is heel wat meer dan het vorige orgeltje dat er 'slechts' 132 had. Op vrijdag 18 december wordt het nieuwe orgel officieel in gebruik genomen tij dens een bijzondere kerkdienst die om 20.00 uur begint. jaarsdag groeide het bedrag tot 20.000 gulden in 1985. Dat was reeds een derde gedeelte van het totaal benodigde bedrag van 60.000 gulden en de orgelcommissie ging vele keren op pad om diverse or gels te beluisteren. Via het aanschrij ven van oud-gemeenteleden en een bazar-rommelmarkt groeide het be drag verder met respectievelijk 4000 en 17.000 gulden en in november 1986 werd besloten het nieuwe orgel te be stellen. De acties om het geld te ver zamelen gingen door want inmiddels was duidelijk geworden dat het nieu we orgel best een stem meer kon ge bruiken en geen 60.000 maar 90.000 gulden zou kosten. Dat bleek voor de gemeenteleden geen enkel punt. Via de actie renteloze leningen die in het voorjaar 1987 werd gehouden brach ten zij het resterende bedrag, ruim 20.000 gulden, bijeen. In juni 1987 was de tekening van het nieuwe orgel klaar en enkele we ken later werd in Utrecht door de fir ma Fama en Raadgever begonnen met de bouw. Op maandag 7 decem ber arriveerde het instrument in Kerkwerve en vrijdag zullen de klan ken van het kleine elektronische or geltje dat vijf maanden lang dienst deed als 'noodorgel' voor het laatst klinken in de Nederlands Hervormde kerk. Een tekening van het nieuwe orgel in de Hervormde kerk te Kerkwerve. Aan de dienst wordt medewerking verleend door het Zierikzees Kamer koor onder leiding van Rinus Verha- ge. Adviseur J. Keppel bespeelt het nieuwe instrument en Sjaak Berre- voets speelt trompet. Aan het eind van de dienst wordt een schaalcollec- te ten bate van het orgelfonds gehou den. Op zaterdag 19 december bestaat de gelegenheid om het nieuwe orgel tussen 14.00 en 16.00 uur te bekijken en beluisteren. De vaste organist C. P. van Eek zal hierbij aanwezig zijn. Aan de installatie van het nieuwe orgel ging een geschiedenis vooraf die begon uit dc jaren 1981/1983. In die tijd werd namelijk de Hervormde kerk te Kerkwerve zowel aan de bin nen- als buitenzijde gerestaureerd. Het orgel vertoonde vele tekenen van slijtage en men besloot een orgel fonds op te richten om geld te verza melen voor een nieuw instrument. Via rommelmarkten, bazars, giften van het verjaardagsfonds, een con cert door het Zierikzees Kamerkoor en het kinderkoor Hatikwa en de be roemde oliebollenacties op oudc- HENGELO - De helft van het aan tal huishoudens met een minimumin komen gaat er volgend jaar met ten hoogste een half procent in koop kracht op achteruit. Dat is een aan merkelijke verbetering ten opzichte van het beeld dat rond Prinsjesdag nog werd verwacht. Minister Dc Ko ning (sociale zaken) zei dit op een spreekbeurt in Hengelo. LEERSUM - Als de chemische in dustrie, veruit de grootste industriële vervuiler van ons land. dc milieuver vuiling niet binnen afzienbare tijd drastisch terugdringt, zal dc samen leving zich tegen deze bedrijfstak ke- DEN HAAG - Ondernemingsraden krijgen in veel gevallen onvoldoende en vooral te laat informatie over be langrijke beslissingen zoals investe ringen. Het adviesrecht dat de OR bij die beslissingen heeft komt daarmee in het gedrang. In bijna de helft van de gevallen waarin advies moet wor den gevraagd verstrekt dc onderne mer pas informatie op het moment dat dc directie het principe-besluit al heeft genomen. Dat blijkt uit een on derzoek van het Instituut voor Toege paste Sociale Wetenschappen in Nij megen (drs. F. G. M. de Lange) en do Universiteit Twente (drs. J. C. Looi- se), dat is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3