Kerstcadeaus Wereldwinkel hebben dubbele betekenis WATERSTANDEN De binnenstad is weer verlicht Filosofisch toneel in Ouwerkerk Bezuiniging poliklinieken geslachtsziekten even van de baan CBR mag resultaten publiceren 2 SOESTERBERG - Na acht jaren sleutelen rolt de laatste van de 468 opgelapte Leopard-1 V tanks van de landmacht uit de tankwerkplaats in Leusden. Met de ingrijpende verbete ring van de gevechtskracht van de tank, nodig om hem tot het jaar 20U5 inzetbaar te houden, is een bedrag ge moeid van 579 miljoen gulden. De po litieke beslissing over aanschaf van nachtzichtapparatuur voor de Leo pard 1-V laat echter nog steeds op zich wachten. Vervolg van pagina 1 scheurd gezin zien waarvan de zoon aan heroïne is verslaafd. Het thema van dit gedeelte is de schuldigverkla ring en de boetedoening. ,,Het sym boliseert het boete doen in Joodse zin. Dat wil zeggen niet alleen schuld verklaren maar daarna er ook daad werkelijk iets aan doen. De wereld meer bewoonbaar maken", aldus Van Gcesbergen. Klop op de deur wordt gespeeld door Dies Lemson, Ali Pankow-Edol, Anne van de Ven en Pe ter Stoutjesdijk. De vierde en laatste scene draagt de titel 'Een nieuwe stap'. Het laat de ontmoeting zien tussen een zwaar verkeersslachtoffer die nog steeds verbitterd en eenzaam thuis zit en de veroorzaker van het ongeval die bij hem binnenloopt nadat hij dat eer der niet durfde. Het wordt gespeeld door Hans Baris en Marco Holm. De slotscène is van Dostojewski. Ad van Gcesbergen vertelde dat de Joodse wijsbegeerte het uitgangs punt vormde voor de verschillende scenes van 'Voorbij goed en kwaad'. Het instuderen door de diverse tone listen van verschillende toneelgroe pen op het eiland is al zo'n vier a vijf weken bezig. Beide schrijvers doen ook de regie van het kerststuk. ,,Het is onze bedoeling om mensen meer zicht te laten krijgen op de ander om zich heen. Op de medemens. De ander ontmoeten is gerechtigheid doen. Dat is God ontmoeten". Orgel De Nederlands Hervormde kerk die in de Ring van Ouwerkerk staat heeft 200 zitplaatsen. Mensen die be langstelling hebben voor de kerst nachtdienst op 24 december kunnen er vanaf 22.00 uur terecht. W. Tim mermans speelt dan op het orgel. De dienst begint om 22.30 uur. Na afloop om ongeveer 23.40 uur stelt de kerke- raad iedereen in de gelegenheid om met een kopje koffie na te praten. UTRECHT - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) stelt zijn plan tot een andere financiering voor zeven klinieken waar geslachtsziekten worden behandeld voorlopig uit. Het door hem gevraagde advies van de ziekenfondsraad laat namelijk nog even op zich wachten. Dees heeft dezer dagen in een brief aan de betreffende GG en GD's ge schreven dat de poliklinieken in elk geval tot 1 mei volgend jaar nog volle dig door het ministerie van wve ge subsidieerd worden. De staatssecretaris wil - na overleg met het „werkveld" - het overgrote deel van de oorspronkelijke rijksbij drage overhevelen naar het verstrek kingenpakket van de ziekenfondsen en ziektekostenverzekeraars, aldus een woordvoerder van zijn ministe rie. Op de wvc-begroting blijft dan nog tien procent (300.000 gulden) over voor mensen die niet tegen ziekte kosten zijn verzekerd. Dees wilde al per 1 januari op de klinieken gaan bezuinigen maar om dat de ziekenfondsraad het advies niet voor die tijd klaar heeft, besloot de staatssecretaris tot een uitstel van vier maanden. BRUSSEL - De ministers van bui tenlandse zaken van de EG hebben in Brussel besloten om de zogeheten ,,post-Tsjernobyl-verordening" met twee jaar (tot 1 januari 1990) te ver lengen. Die verordening werd vastge steld na de ramp met de kerncentrale in de Sovjetunie op 26 april van vorig jaar. Na die ramp bleek ongeveer een procent van het voedsel in de EG radio-actief besmet te zijn. Een Wereldwinkel-souvenir geeft tweemaal plezier ZIERIKZEE - Kerstmis, het feest van licht en vrede is niet voor allen een lichtpunt in het dagelijks bestaan. Miljoenen mensen voeren elders in de wereld een verbe ten strijd om het dagelijks bestaan. Een bestaan dat wordt gekenmerkt door honger, ziekte en ook onder drukking. Om die mensen de helpende hand te bieden in hun strijd voor een menswaardiger bestaan heeft de We reldwinkel Schouwen-Duiveland in Zierikzee een aantal Kerstvoorwerpen uit de Derde Wereld, zoals hangertjes voor de kerstboom, slingers en uiteraard de bekende Soweto-kaarsen in huis gehaald. Op hot moment dat hier kookboe ken werkelijk worden gespeld om met Kerstmis een zo exquis mogelijk menu op tafel te kunnen brengen, de inhoud van de diepvricskist op peil wordt aangevuld met reerug, witter dan witte tongetjes en malse kalkoe nen en kippen en de glitter en glim- kleding, weer uit de mottoballon te voorschijn wordt gehaald voeren mensen in de Derde Wereld een verbe ten strijd om de dag van vandaag door te komen. Honger, een spook dat momenteel weer met niets en nie mand ontziende venijnigheid in Afri ka rondwaart bedreigt het bestaan van miljoenen en miljoenen En dat op een moment dat de mensen in de rijke landen inmiddels alweer week bladen uitpluizen op zoek naar een dieet voor na de Kerstdagen wanneer aan de hand van het naar rechts uit slaande wijzertje van de weegschaal Tijden en standen volgens getijdetafcl Deltadienst t.o.v. NAI'. Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwa iter Laagwater tijd st and tijd stand 16 december 11.15 114 04.55 -100 17.30 -126 17 december 00.00 139 06.05 -110 12.25 127 18.35 -132 16 december 10.15 107 04.25 -89 22.55 133 17.00 -114 17 december 11.20 123 05.20 - 100 23.45 152 17.50 -120 16 december 11.20 127 05.10 -107 17.35 -134 17 december 00.05 152 06.15 -119 12.30 142 18.45 -142 16 december 11.30 130 05.05 -111 17.30 -138 17 december 00.15 156 06.10 -123 12.35 145 18.40 -144 Springtij: 23 december Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 blijkt dat dat overvloedige consume ren niet zonder gevolgen is gebleven. Een schrijnender tegenstelling is nauwelijks denkbaar. Hoewel alle ogen hier gericht zijn op de luxe voorwerpen die in alle mo gelijke variaties in de etalages liggen te lonken wordt de gemiddelde Ne derlander in deze laatste dagen van het jaar besmet met een merkwaar dig humanitair virus. Tussen alle Kerstbeslommcringcn door is deze meer dan anders ontvankelijk voor de erbarmelijke levcnsomstandighe- den waarin velen in de Derde Wereld verkeren. Voor een aantal van hen, kleine boeren, gehandicapten, en be paalde minderheden bij voorbeeld, is leven een te groot woord, die zijn ge doemd tot een bestaan in de marge van een samenleving waarin sprake is van grote ongelijkheden. Tweeledig Een van de organisaties die pro beert om deze mensen een steuntje in de rug te bieden bij hun inspannin gen om een eigen bestaan, hoe karig ook. op te bouwen is de SOS Wereld handel. waarvan de Zierikzecsc We reldwinkel zijn produktcn betrekt. Deze produkten zijn veelal vervaar digd in kleinschalige projecten die tot doel hebben om de mensen zelf een toekomst te bieden. Die artikelen worden tegen prijzen die in verhou ding staan met de geleverde arbeids prestatie gekocht. Verbroedering Met het oog op de komende feestda gen heeft de Wereldwinkel in Zierik zee een aantal typische kerstartikc- lcn in de winkel liggen. Wie een kijkje neemt in de met elektrische kaarsjes versierde etalage ziet daar een met eindeloos geduld gesneden kerstgroep uil Rwanda, bovenop een rnamdecoratie van stro uit Mexico en een paar koperen kandelaartjes uit India. Een stukje verbroedering op nog geen vierkante meter in Zierik zee. Kerstmis zou Kerstmis niet zijn als hot kaarsje op tafel zou ontbreken. Nu de avonden steeds langer worden en de mensen zich hier het liefste zo dicht mogelijk bij de kachel nestelen, beleeft het kaarsje gouden tijden. Onder het mom dat het zo gezellig, knus en romantisch is ziet de late avond-wandelaar in heel wat kamers zo'n flakkerend lichtje staan. Niet voor iedereen is kaarslicht echter een symbool van romantiek en gezelligheid. Er zijn nog steeds men sen die de geneugten van electrisch licht niet kennen, die voor een sprankje licht aangewezen zijn op een kaars. Zoals in het getto Soweto bij Johannesburg bijvoorbeeld, waar tien jaar geleden door toedoen van dominee Nkwe, die momenteel in Ne derland verblijft, een kaarsenmakc- rijtje van de grond kwam. Dit pro ject, waar inmiddels 75 mensen een boterham verdienen kreeg de naam Ukukhanya, oftewel licht in de duisternis. Dit kleine bedrijfje voor ziet de inwoners van Soweto, waar nauwelijks elect riciteitsaanslui tin gen zijn van goedkope kaarsen. Die kaarsen werden na afloop van kerk dienst verkocht. Overwaaien Dankzij de contacten van Nkwe met de Wereldraad van Kerken deden deze in Soweto eind jaren zeventig met de hand gemaakte dompelkaar sen ook in Hervormd Nederland hun intrede. Nog steeds worden er in deze tijd in heel wat kerken Soweto kaar sen verkocht. Ook op Schouwen-Dui veland waar zes kerken via het ver kopen van deze rode en witte kaarsen tijdens gemeente-avonden of na af loop van de kerkdienst een blijk van meeleven met hen in Soweto willen tonen. De winst die hierop deze kaar sen wordt gemaakt (jaarlijks wordt hier voor 135.000,- aan kaarsen ver kocht) maakt het mogelijk om deze onmisbare attributen voor een beetje licht in Soweto tegen lage prijzen te verkopen Bovendien levert deze kaarsenmakerij aan 75 mensen werk en wordt er binnen deze coöperatie ook aandacht besteed aan de ontwik keling van de werknemers en hun kinderen Deze kaarsen die nu negen jaar in Nederland verkrijgbaar zijn worden sinds 1980 door de SOS Wereldhan del, waarvan de Wereldwinkel zijn producten betrekt, geïmporteerd. Ook dit jaar liggen ze weer in de schoppen van de Wereldwinkel in Zierikzee. Van hieruit worden de Her vormde en Gereformeerde kerken in de regio gevraagd of deze Soweto- kaarsen willen afnemen. Vorig jaar ging het wat moeizaam om deze licht puntjes in de donkere dagen voor Kerst kwijt te raken en ook dit jaar is er sprake van een minder grote afna me dafi' verwacht word. Edrf-reden daarvoor kan Wcrcldwinkelicrstqr Corrie de Vos niet geven. De zes Her vormde kerken die ook dit jaar hun leden attent maken op deze kaarsen met dubbele functie hebben tijdens gemeente-avonden deze kaarsen te koop aangeboden en een aantal van hen, zoals do Gasthuiskcrk in Zierik zee onder andere, zal deze Zuidafri- kaansc kaarsen tijdens de Kerst dienst branden. Hoewel de verkoop van deze kaar sen beter zou kunnen toont Corrie de Vos zich bepaald niet ontevreden over de belangstelling voor een origineel cadeautje uit de Derde Wereld dat niet alleen de ontvanger maar ook de producent pleziert. „Voor Sinterklaas hebben wc aardig wat verkocht en nu /ie jo dat mensen naar aanleiding van do NOVlB-catalogus komen". Een jaarlijks terugkerend iets, waarvoor altijd een behoorlijke belangstelling blijkt te bestaan is de NOVIB-kalen- dcr met afbeeldingen die een goed beeld geven van het leven in de ont wikkelingslanden. Ook de kaarten van Unicef en de op een boomblad be schilderde kerstafbeeldingen mogen zich in een toenemende belangstel ling verheugen. Wie zich momenteel met enthou siasme werpt op het inslaan van kerstcadeautjes en andere attributen zou op zijn strooptocht door de Zie- rikzeese binnenstad een bezoekje aan de Wereldwinkel eigenlijk niet mogen overslaan, want de originele en met de hand vervaardigde siera den, de koperen en zeepstenen kan delaartjes, strohciligen, en de ge kleurde hangers met schelp geven het Kerstfeest hier een extra dimen sie, omdat de aankoop van deze snuisterijtjes en kerstvoorwerpen meer inhoudt dan een aardigheidje. Het betekent ook een stukje solidari teit met hen die zich geen kerstboom, gevulde kalkoen en andere heerlijk heden, laat staan een kerstcadeautje kunnen veroorloven. De Wereldwin kel, die in de Verrenieuwstraat te vinden is is op werkdagen (behalve maandag) tussen 9.30 en 11.30 en 13.30 en 16.30 uur geopend. Op don derdag blijven de deuren ook tussen de middag open staan. Zaterdag kan men er tussen 10.00 en 16.00 uur te recht. DEN HAAG - Minister Smit van verkeer wil dat het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) gaat publiceren welke rijscholen een bo vengemiddeld resultaat hoeken met hun rijexamenkandidaten. Haar ministerie heeft dinsdag be vestigd dat het CBR binnenkort een brief hierover krijgt. De minister wil hiermee voorkomen dat mensen die rijles nemen naar de goedkoopste rij schoolhouder stappen. Het is de be doeling dat elke examenkring van het CBR periodiek bekendmaakt welke rijscholen in haar gebied een percentage de eerste keer geslaag den' behalen dan tien procent boven het gemiddelde ligt in die kring Lan delijk slaagt veertig procent f Tot en met 15 december Zierikzee De Stolpe. Expositie VBOK. Tijdens openingsuren bibliotheek. December Neeltje Jans In ir. J. W. Topshuis (Delta expo). Overzichtsexpositie Jos Brouwers. Tot donderdag 31 december Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling van na- tuurtekenares Marjolein Bastin. December en januari Burgh-Haamstede Dc Burght. Tentoonstelling Henny Netjes. Tot 30 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole.» Expositie foto's en fototoestellen. Dagelijks, behalve zondag, van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 15 december Zierikzee Zaal Gereformeerde kerk. Kerstvie ring CPB. 19.45 uur. Huis van Nassau. Bijeenkomst Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Ledenvergadering ANBO. 14.30 uur. Gemeentehuis. Commissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Nuts-avond. 20.00 uur. Woensdag 16 december Zierikzee Hervormd Kerkcentrum. Bejaarden middag van NCVB. 14.30 uur. Stadhuis. Fractievergadering VVD. 20.00 uur. Kerkwerve Dorpshuis' Zuudènde. Kerstviering NCVB. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie grond- en pachtzaken. Aanvang 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Openbare vergadering raad Brouwershaven. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Kerstmiddag ouderen. 14.00 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Donderdag 17 december Zierikzee Graanbeurs. Kerstviering Platte landsvrouwen. 18.00 uur. Huis van Nassau. Bestuursvergade ring FNV Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Stadhuis. Fractievergadering PvdA. Aanvang 20.00 uur. Burgh-Haamstede Dc Schutse. Kerstviering Nederland se Vereniging van Huisvrouwen. 14.00 uur. Gemeentehuis. Commissievergade ring midden- en kleinbedrijf van ge meente Westerschouwen. 15.00 uur. Gemeentehuis. Vergadering commis sie voor openbare werken. Aanvang 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kerstbijeen komst bcjaardensoos. 14.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Kerstavond Plattelands vrouwen Duiveland. 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering. Aanvang 19.30 uur. NH-vercnigingsgcbouw. Bijeenkomst NCVB. 19.45 uur. Vrijdag 18 december Zierikzee Concertzaal. Balletvoorstelling Werkcentrum Dans. 20.00 uur. Brouwershaven Bostonpleinzaal. Lezing over Mau- ritshuis. 20.00 uur. Zaterdag 19 december Zierikzee Huis van Nassau. Postzegelbeurs. 10.00 tot 17.00 uur. Onder dc Bcuze aan het Havenplcin. Stiltekring voor de Vrede Van 14.30 tot 15.00 uur. Lutherse kerk. Kerstconcert Ars Mu- sica. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Optreden klassieke gita rist Dingeman Coumou. 20.00 uur. Zondag 20 december Zierikzee Gasthuiskcrk. Bcvestigings- en intrc- dedienst van dominee N. dc Boo. 10.00 en 14.00 uur. Concertzaal. Dubbel Kerstconcert door Oud-Hollands Strijkersensem- blc. 14.30 en 20.00 uur. Maandag 21 december Zierikzee Prinses Julianaschool. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Dinsdag 22 december Kerkwerve Kerstmiddag bcjaardensoos Kerk werve. 15.00 uur. Scharcndijke Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Bijeenkomst Helpt Elkander 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2