Koninklijke onderscheiding- voor koster L. C. Krijger 'Kernwapens zijn niet nodig want iedereen wil toch vrede' &u.r Doe mee aan de actie voor hongerend Afrika NATIONALE A KT I E DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> mr pa Diefstal oesters Den Haag 1KZEESCHE NIEUWSBODE Zoetwater Het kabinet heeft meer kunnen ondernemen om de regio wel een zoetwatervoorziening te bezorgen. Pag. 2). Gouden speld Zeefandia-man G. Rietveld heeft de gouden speld gekregen voor diens 25-jarig jubileum. (Pag 3). Expositie In de Bewaerschole deze periode een exposi tie van foto's en oude fototoestellen. (Pag. 4). Voetbal Bruse Boys krijgt te weinig van defensief Tho- lense Boys. (Pag. 8). MAANDAG 14 DECEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24252 WAARIN OPGENOMEN (17971- 1889) De hongerige is eerder geholpen dan de overzadigde. Ebner-Eschenbach Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Weinig verandering Weinig verandering in het weer beeld. Komende nacht opnieuw lichte vorst. De zuidoostelijke wind neemt toe 4 a 5 Beaufort. Minimumtempera tuur komende nacht -2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 18 dec.: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.; 3 graden Windkracht: zuid 3 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 15 dec. Zon op 08.42, onder 16.28 Maan op 02.09, onder 13.21 Nieuwe Maan: 20 dec. (19.26) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied bo ven centraal-Europa trekt langzaam in oostelijke richting terug. Een uit loper van dit hogedrukgebied blijft echter morgen nog ons weerbeeld be palen. De komende nacht vriest het in het algemeen licht. Het kwik daalt tot omstreeks -3 graden. Daarbij kan er weer op veel plaatsen mist ont staan. Morgen zal deze mist vrij spoe dig verdwijnen. Er is morgen af en toe zon en het is droog, de middag- temperatuur is ongeveer plus 2 gra den. De wind is matig, kracht 3, en komt uit het zuidoosten. Woensdag is er veel bewolking en regent het af en toe, terwijl de temperaturen iets stij gen. ZIERIKZEE - Blijkbaar hadden niet alle Belgen het zondag druk met de verkiezingen in hun land. Zondag middag om ongeveer 15.15 uur wer den twee zuiderburen bij De Val bij Zierikzee op heterdaad betrapt ter wijl zij 300 kilo illegaal geraapte oes ters in de auto aan het laden werden. Het waren J. C. en P. L. uit Schaar beek. Zij werden betrapt door de ver- keersgroep Middelburg in samenwer king met de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland. De auto en de oesters wer den in beslag genomen. De rijkspoli tie surveilleert deze maand extra op deze overtredingen omdat de piek er van altijd in december voor de kerst dagen ligt. Tijdens hun verblijf bracht de groep onder andere een bezoek aan de Russische ambassade in Washing ton. ,,We werden daar heel leuk ver welkomd met wat te eten en te drin ken. Maar die man die met ons zou praten had daarna niet echt veel tijd. Al heel snel zei hij dat hij weer wat anders moest gaan doen". Gedurende de tien dagen van hun verblijf had de groep peace-birds regelmatig onder ling contact via een aantal bijeen komsten waarin zij erover spraken hoe de vrede op aarde het beste be werkstelligd zou kunnen worden. ,,We waren het meestal met elkaar eens. Die vernietiging van drie pro cent van de kernwapens is eigenlijk veel te weinig. Het is een begin maar ze moeten allemaal weg". Conny zegt de indruk te hebben dat het wel degelijk zin heeft als kin deren zich met dergelijke onderwer pen bezig houden. ..Kinderen zijn de toekomst. Als we er nu al samen over praten denk ik wel dat het helpt voor als we groot zijn. In elk geval vind ik dat dc regeringsleiders moeten we ten dat we er mee bezig zijn. Dat kin deren bang zijn voor die bewape ningswedloop met kernwapens". Conny vindt het daarom heel jam mer dat het rechtstreeks overhandi gen van alle brieven met vredesver- zoeken aan de twee leiders Gorbat- sjov en Reagan niet doorging. ,,We werden in een bijgebouw van het Wit te Huis ontvangen door een meneer Latsky. Dat is een hoge Amerikaan vervolg pagina 3 ZIERIKZEE - „Ik vind dat kernwapens helemaal niet nodig zijn op de wereld. Vrede is toch iets dat iedereen wil. Waarom worden die wapens dan gemaakt". Dat is de me ning van de dertienjarige Conny de Vlieger uit Zierikzee. Zij dacht er al zo over toen zij twee jaar geleden in de hoogste groep van de basisschool zat. Evenals haar klasge noten schreef zij een brief in die trant aan de twee regeringsleiders die touwtjes van de wereldvrede in handen hebben: Reagan en Gorbatsjov. Door die brief werd Conny éen van de 40 kinderen uit 16 verschillende landen die op uitnodiging van een Duitse organisatie naar Amerika reisden voor de eerste internationale vredesconferentie waarbij Reagan en Gorbatsjov het INF-akkoord ondertekenden. 13-jarige Zierikzeese in Washington tijdens top Reagan/Gorbatsjov „Ja. dit was de meest bijzondere gebeurtenis die ik tot nu toe in mijn loven heb meegemaakt", vertelt de jougige MAVO-scholiere terwijl ze thuis op dc bank weer een beetje bij komt van de vliegreis en alle andere indrukken die ze opdeed. Tien dagen lang logeerde ze met dc helft van dc groep peace-birds, vredesvogcls zoals de kinderen woerden genoemd, in con zijgedeelte van een kerk in Was hington. „We sliepen op stapelbedden want wc hadden zelf onze slaapzak meegenomen. We waren met drie Ne derlandse kinderen en verder kwa men ze uit Japan, Finland, Polen, Duitsland en Amerika". Die verschil lende achtergronden en de taalbarriè re bleken niet moeilijk te overbrug gen. „Het meeste hebben we Engels gesproken. Dat kende ik natuurlijk een beetje van school en ik heb in die tien dagen enorm veel bijgeleerd. Maar zelfs met de kinderen die geen Engels konden zoals die Japanse meisjes hadden we een heel leuk con tact". De band bleek in tien dagen zo hecht te zijn geworden dat de kinde ren in tranen afscheid van elkaar na men. Conny de Vlieger: ..Kernwapens zijn helemaal niet nodig" De heer Krijger krijgt de onderscheiding opgespeld. keel belangstellenden bij afscheidsbijeenkomst in Gasthuiskerk ZIERIKZEE - „Het heeft hare majesteit behaagd om u de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen". Dat zei burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs tijdens de bijeenkomst in de Gast huiskerk te Zierikzee waarbij de Hervormde Gemeente afscheid nam van L. C. Krijger die veertig jaar achter el kaar als koster werkzaam was in dat gebouw. De konink lijke onderscheiding werd hem toegekend vanwege de wijze waarop de nu 72-jarige koster deze taak invulde. Asselbergs nam de taak op zich om het eremetaal na mens de koningin op te spelden. tie. ,,U wilde er nog meer inhoud aan geven en daardoor heeft u vele jaren een kernfunctie vervuld in dit kerk gebouw. U bent een man waar je niet omheen kunt. Misschien een man van het oude stempel maar ook een man die zijn stempel heeft gedrukt". As selbergs wees erop dat het heel bij zonder is als iemand zo lang de func tie van koster vervult. Dat komt heel weinig voor in Nederland en in de toekomst waarschijnlijk helemaal niet meer". Vele tientallen belangstellenden kwamen naar de Gasthuiskerk om de afscheidsbijeenkomst bij te wonen. Onder hen een aantal vroegere, de te genwoordige en zelfs de toekomstige dominee van de kerkgemeente, leden van het kerkbestuur en leden .van het Zierikzeese gemeentebestuur. Na mens de burgerlijke gemeente sprak Asselbergs het echtpaar toe. „Aan de functie van koster heeft u meer dan voortreffelijk inhoud gegeven. U moest er altijd als eerste zijn en ging als laatste weg". Veelomvattend De burgemeester ging in op de in houd van de functie koster die hij als veelomvattend kenschetste. Hij om schreef Krijger als een koster die streed voor het aanzien van zijn func- De voorzitter van de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente G. van Dam feliciteerde Krijger met zijn on derscheiding. „Het is een hele eer. Maar u verdient het want veertig jaar is niet niks". Hij ging in op de inhoud van het kosterschap in een veranderende tijd. „Vooral de laatste tien jaar heeft u zich vaak moeten aanpassen vanwege de verbouwings werkzaamheden die in de kerk plaatsvonden". Hij sprak de ver wachting uit dat het niet gemakke lijk zal zijn weer iemand te vinden als de vertrekkende koster. „U heeft hier zo veel uren doorgebracht in dit gebouw die niet in verhouding staan met het salaris dat u ontving". Van Dam betrok ook de echtgenote van Krijger in de lof die hij uitte. Na mens de kerkvoogdij bood hij een 'draagmedaille' aan die hoort bij de koninklijke onderscheiding. „Om dat u de echte waarschijnlijk niet da gelijks op zult doen". Verder over handigde hij namens de Vereniging Kerkvoogdij een gouden insigne met oorkonde en een schilderij van de Gasthuiskerk. Vervolgens haalden de oud-presi dent-kerkvoogden J. M. Padmos en P. van Splunder persoonlijke herinne ringen op uit de tijd waarin zij met de koster samenwerkten. „Je was ge trouwd met je vrouw en je was ge trouwd met de kei-k", aldus Van Splunder. Beide voormalige presi dent-kerkvoogden wensten hl?t echt- - paar nog vele goede gezonde jaren toe. Tempel Onder de dominees die de af scheidsbijeenkomst bijwoonden be vond zich ds C. L. de Rooij. „De Gast huiskerk heeft de sfeer van een vervolg pagina 4 Giro 555 in Den Haag ZIERIKZEE - Bij wijze van uitzondering maakt de Zierikzeesche Nieuwsbode vandaag ruimte op de voorpagina om aandacht te vragen voor de Nationale actie Afrika Nu. En ergens mag dit bericht ook regio naal genoemd te worden, want de honger in de Afrikaanse landen gaat iedereen aan. Nederland staat aan de vooravond van een speciale actie week, die maandag 21 december wordt afgesloten met een anderhalf uur durend programma. Op de televisie wordt dan ruim aandacht besteed aan de situatie in Afrika en de acties in Neder land. De hulporganisaties willen met deze actie voorkomen, dat op nieuw - zoals in 1984/85 - honderd duizenden mensen in Etiopië en andere Afrikaanse landen de hon gerdood sterven. In 1985 regende het twee dagen in Etiopië. In 1986 slechts twee we ken. Dit jaar viel er wederom wei nig regen. De boeren hebben hun werk voor niets gedaan en als je niets te eten hebt kun je niet blij ven doorgaan. Iets nieuws is de zeer schadelijke sprinkhanen plaag, die met name het noorden van Etiopië en Soedan bedreigt. Sprinkhanen zijn een normaal verschijnsel na een periode van droogte. Een zwerm vernietigt per dag wel zo'n 100.000 kilo graan! Ze effectief bestrijden is niet eenvou dig. Maar er valt wat aan te doen. En tenslotte de factor oorlog. Oorlog maakt het de hulpverle ners niet alleen moeilijk om hun werk te doen, maar de situatie van de bevolking verslechtert er ook nog direct door. Boeren gaan min der produceren, families vluchten naar andere streken. Een groot ge vaar is ook dat de kanalen van de hulporganisaties in oorlogsgebie den bedreigd worden. Af en toe worden ze afgesneden. Bij Afrika Nu hoeft U zich daar geen zorgen over te maken. Er zijn nu garan ties gegeven dat de voedsel- transporten niet meer worden aangevallen. Ook internationaal wordt er naar oplossingen ge zocht, al kunnen de Afrikanen daar niet op wachten. Aandacht Deze week besteden de actuali teitenrubrieken op radio en televi sie veel aandacht aan de situatie in verschillende Afrikaanse lan den. Dagelijks worden de Afrika- bulletins uitgezonden. We hebben nog tijd om de ramp te voorko men. Nu het geld nog! Geef op giro 555 in Den Haag ten name van Afrika Nu.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1