Doet Zierikzee duit in zakje bij herdenking van Willem III? Westerschouwse raad spreekt over inrichting Schelphoek Bestemmingsplanherzieningen aan de orde op agenda gemeenteraad Bowlen Renesse voor ouderen Plantsoenbanken voor Kerkring SAMAN BV LU I- CC SANITAIR De Pul ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aanrijding: Nieuwerkerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 december 1987 Nr. 24251 3 ZIERIKZEE - Volgend jaar is het precies driehonderd jaar geleden dat stadhouder Willem III via zijn huwelijk met Mary II Stuart de macht in Engeland in handen kreeg. Ter gelegenheid van dit historische feit worden di verse herdenkingsmanifestaties georganiseerd, zoals on der andere het uitgeven van een speciale brochure. Het college van Zierikzee wil hieraan financieel zijn steentje bijdragen. Dit is een van de zaken die aan de orde komen in de raadsvergadering van maandag 21 december die in het stadhuis wordt gehouden. Deze laatste vergadering van dit jaar begint om 19.30 uur. De herdenking die onder de naam William en Mary Tercentenary ter ge legenheid van het begin van de re geerperiode van Willem III en Mary II Stuart wordt gehouden, speelt zich niet alleen in Nederland maar uiter aard ook in Engeland af. Deze her denking bestaat uit een aantal mani festaties, waaronder de Royal Trail by Sail. Deze wordt momenteel door de subcommissie Delta, waarin onder meer Middelburg, Vlissingen en Zie rikzee zitting hebben nader uitge werkt. Route De Royal Trail by Sail is een tocht over water langs acht steden in Zee land en Zuid-Holland die alle een drukbezochte haven hebben. De route is opgesteld naar aanleiding van de oversteek die Willem III in 1688 waag de om de Engelse vrijheden die door STEENBERGEN - De raad van be stuur van AKZO stelt zich op grond van een intern rapport op het stand punt, dat de produktie van bandga rens bij de Enka-vestiging in het Westbrabantse Steenbergen beëin digd moet worden en geconcentreerd in het Westduitse Obernburg. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-12647-13909 James II werden bedreigd, veilig te stellen. Over de Royal Trail by Sail wordt een Nederlands/Engelse bro chure uitgegeven, waarin ook bijzon derheden van de in de route opgeno men steden staan vermeld. Naast de tocht over zee is het de bedoeling ook een route over het vasteland op te ne men, zodat deze tocht voor een breder publiek aantrekkelijk is. De totale kosten voor zowel de brochure als voor diegene die het gebeuren moet coördineren, bedragen dertig a veer tig mille. De bijdrage die b en w van Zierikzee gezien het promotionele as pect beschikbaar willen stellen be draagt 2500,-. Een ander punt dat tijdens deze raadsvergadering wordt aangesne den is het verhogen van de bijdrage van Zierikzee aan de Regionale Brandweerkring Noord- en Midden- Zeeland. De begroting van deze kring laat een nadelig saldo van'ruim acht ton, oftewel 3,79 per inwoner zien. In de gemeentebegroting van '88 is hiervoor een bedrag van f 3,53 uitge trokken. Het college wil dit verschil wegwerken door de bijdrage met ruim vijfentwintighonderd gulden te verhogen. Sportraad De huidige samenstelling van de Zierikzeese Sportraad blijkt niet naar ieders wens te zijn. Tijdens een vergadering van deze Sportraad in oktober is door dit orgaan zelf een kanttekening geplaatst bij het gege ven dat op een totaal van 35 leden er 8 sportleraren in de Sportraad verte genwoordigd zijn. Dat achttal toont nauwelijks of geen belangstelling voor het doen en laten van deze Sportraad. De Sportraad heeft het college geadviseerd om het aantal sportleraren binnen deze raad van acht tot een te reduceren. College beschouwt bijdrage als stukje promotie De Bruse burgemeester heeft be paald, dat de Pul pas dan weer open gaat als er gegarandeerd drie toe zichthoudende ouderen aanwezig zijn en gewenste jongeren voorzien worden van een toegangspasje. Re den voor sluiting van de jeugdsoos in Bruinisse is een aantal ongeregeld heden geweest in het nabije verle den. Het is begrijpelijk, dat de eerste burger, die als zodanig verantwoor delijk is voor de openbare orde, stap pen onderneemt om die ongeregeld heden tegen te gaan. Het is alleen de vraag of de gekozen maatregelen de juiste zijn. Een antwoord daarop is eigenlijk niet goed mogelijk en de tijd moet leren wat de effecten zijn van de pasjesregeling en het ouder lijk toezicht. Toch wat kanttekenin gen. De Bruse jeugd wordt met de verscherpte controle van hun ouders afhankelijk van de bereidheid en mogelijkheden van die ouders. Kun nen zij niet, dan blijft de soos dicht. Daarnaast is het maar zeer de vraag of jongeren zich nog geroepen voelen een jeugdsoos te bezoeken als ouders er de scepter zwaaien. Schieten de middelen het doel niet voorbij? Het succes van de vele jeugdsosen in den lande is juist, dat jongeren onder sta biele begeleiding - een afgestudeerde jeugdwerkleider bijvoorbeeld - op zoek kunnen gaan naar hun grenzen. Grenzen, die op een verantwoorde manier getrokken worden door een deskundige. Die grenzen worden bij ouderlijk toezicht bepaald door die genen, die zich op een bepaalde avond verantwoordelijk stellen voor het toezicht. Ouderlijke ervaring is een groot goed, maar het laat zich ra den dat die ervaring niet te allen tij de voldoende is om een jeugdsoos te begeleiden. Geen continuïteit dus in de regelgeving binnen de muren van de Pul. Een ander vraagteken kan geplaatst worden bij de pasjesrege ling. Alleen jongeren, die het stem pel goed gedrag krijgen, mogen bin nen. Zeker is, dat agressieve jeugd buiten de deur wordt gehouden, dus in dat opzicht een ideale maatregel. Maar hoe is het gesteld met de jonge ren, die wel binnen mogen? Hoe er varen die het gesloten karakter van de Pul? Waarom wordt de gebruike lijke weg niet bewandeld door de po- litie-controle te laten uitoefenen. Wettig gezag, dat voor deze taak is opgeleid. Doen zich excessen voor, dan is het aan de rechterlijke macht om hieruit consequenties te trekken. De maatregelen, die nu genomen worden dragen een collectief karak ter. De vechtersbazen verknallen het vöor de anderen en het is maar zich de vraag of de Bruse burgemeester deze kleine groep niet in de kaart speelt met zijn bepalingen. De maat regelen spitsen zich teveel toe op de Pul zelf. Een aantal vechtpartijen heeft zich in het dorp zelf voltrokken en niet iedereen is ervan overtuigd, dat de Pul hier iets mee te maken heeft'. AvdW Maandag 14 december BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wes- terschouwen wordt maandag 14 december tijdens de raadsvergadering gevraagd in te stemmen met de be- leidsovereenkomst voor het Schelphoekgebied nabij Se- rooskerke. De overeenkomst met beheerder Stichting Renesse is een vervolg op de toegezegde subsidie van het ministerie van landbouw en visserij. De vergadering, die openbaar is, begint om 19.30 uur. De verschillende fracties binnen de Westerschouwse raad hebben zich al vaker uitgesproken voor een beheers overeenkomst om zo vooraf vast te stellen wat wel en niet wenselijk ge acht wordt in de Schelphoek. Om aanspraak te maken op die subsidie heeft de raad eerder ingestemd met het in ontwikkeling brengen van het gebied. In de overeenkomst met de Stich ting Renesse verklaart de gemeente de door haar in pacht ontvangen gronden met betrekking tot het pro ject Schelphoek door te verpachten aan de stichting, die het gebied gaat beheren. Tevens verklaart zij zorg te dragen voor het onderhoud. De Stich ting Renesse op haar beurt verklaart x in de overeenkomst de gronden te pachten en te beheren in de filosofie van het project. Er komt uit de Stich ting Renesse een nieuwe stichting. Sectoren De recreatieve inrichting van het gebied valt uiteen in twee sectoren; het niet commercieel te exploiteren gedeelte openluchtrecreatie en het re creatiegedeelte met verblijfsaccom- modatie, commercieel dus. Bijzonder in de afstemming van beide sectoren is, dat de exploitatie van het commer ciële en niet-commerciële deel ge schiedt. Het is dus mogelijk, dat de winst van het commerciële deel ge bruikt wordt voor de instandhouding van het niet-commerciële. Dit streven kan volgens een haal baarheidsonderzoek alleen bereikt worden als er subsidie verstrekt wordt in de realisatie van de niet- commerciële inrichting. Daarnaast is er een afkoopsom nodig met be trekking tot het in standhouden van de voormalige werkhaven en dient er sprake te zijn van een redelijke ver goeding door de beheerder te betalen aan de grondeigenaren; de staat en het Waterschap Schouwen-Duive- land. Een laatste voorwaarde is^ dat er een exploitant gevonden dient te worden - niet de gemeente zelf - die bereid is het gebied zonder winstoog merk te beheren. De huidige stand van zaken is als- volgt. Door tijdig opdracht te geven voor de uitvoering van de aanleg van een dagcamping, de verbetering van de trailerhelling, de inrichting van een dagrecreatieterrein, de aanleg van een passantensteiger en de aan leg van een visgelegenheid voor ge handicapten is het college erin ge slaagd subsidie zeker te stellen. Ook is er overeenstemming over de af koopsom. De gemeente krijgt 2,4 mil joen gulden en het waterschap een half miljoen. De Stichting Renesse neemt het beheer op zich en de over eenkomst bepaalt de gemeentelijke verantwoordelijkheden. Burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschouwen laten de raad in haar voorstel weten, dat er sprake is van een ongebruikelijke gang van zaken. „Onder zeer zware tijdsdruk a.g.v. de subsidiemogelijk heden hebben wij een weg moeten in slaan, waarvan terugkeer niet of nau welijks mogelijk is en waarbij een aantal onzekerheden thans nog niet is opgelost". Echter in acht genomen de intentieverklaring en het overleg met de Stichting Renesse en andere belanghebbenden geeft het college voldoende vertrouwen voor de toe komst. Tijdens de raadsvergadering zijn de overige toegevoegde agendapun ten de sanering van Auto Noordwelle en het terugploegproject, waarvoor het college 48.000 gulden beschik baar wil stellen. De raadsvergade ring is zoals gebruikejijk openbaar toegankelijk. Uitgever: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van dér Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur). 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur); 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00: per jaar f 156.50: losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeescbe Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracftarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. RENESSE - Bowlingcenlrum Renesse heeft de ouderen van Serooskerke voor de Kerstmis getrakteerd op een gratis bowlingmiddag. Een gezellig samenzijn, maar daarom niet zonder spanning. Op de foto staan me vrouw C. van der Panne-Geleynse (poedelprijs) en de winnaars de heer P. Hanse en mevrouw L. Kloet-de Blonde. Het centrum heeft sinds korte tijd een sluftersysteem in huis gehaald, waarmee de banen versmald kunnen worden en succes verzekerd is. Voor gehandicapten, maar ook voor ouderen kan dit een uitkomst bieden. Raadsvergadering Duiveland op donderdag 17 december NIEUWERKERK - Op de agenda van de raadsvergade ring van de gemeente Duiveland komen diverse bestem mingsplanherzieningen aan de orde. Zo stelt het college voor het bestemmingsplan Sirjansland te hérzien zodat het Staalconstructiebedrijf Hanse aldaar een terrein ten noorden van de huidige bedrijfsloods kan benutten voor opslag. Het perceel heeft nu nog de bestemming woon- doeleinden. Als voorwaarde wordt gesteld dat het ter rein visueel afgeschermd wordt met een groensingel. Om het gebruik van het pand Ring 41 in Ouwerkerk als pension moge lijk te maken is eveneens een bestem mingsplanherziening noodzakelijk. „Het betreffende pand blijkt qua ruimte, indeling en .voorzieningen uitermate geschikt voor een dergelijk gebruik. Gelet op de,aard van het BIDDINGHUIZEN - De loonkosten voor de Nederlandse vrachtwagen chauffeur zijn de hoogste in de Euro pese Gemeenschap. Dat heeft voorzit ter Laman Trip van de NOB Wegtransport donderdag gezegd op een ledenvergadering in de Flevohof. NIEUWERKERK - Op de kruising Schoolstraat/Kerkring te Nieuwer kerk werden donderdag om ongeveer 15.25 uur twee personenauto's be schadigd door een aanrijding. Mevrouw L. v. D.-K. uit Nieuwer kerk reed met een personenauto van af de Kerkring in de richting Oude Noordstraat. Op de kruising met de Schoolstraat wilde zij stoppen maar kwam door die manoeuvre in een slip terecht. De auto gleed tegen die van A. H. uit Nieuwerkerk die kwam aangereden vanuit de Schoolstraat. Beide voertuigen werden beschadigd. pand, alsmede de recreatieve functie van Ouwerkerk en omgeving, achten wij het wenselijk om medewerking te verlenen aan een herziening van het bestemmingsplan", aldus het college. Mojnenteel -heeft, hpt, pand de be^em- 'ming' wóbndbëleindën. Garages De woningbouw aan de Korte Ach terweg in Oosterland is voltooid, maar in dit reconstructiegebied ligt nog een perceel braak tussen de nieu we woningen en café Neffen d'Èule. Van diverse kanten is voor dat stuk grond belangstelling getoond. Op 17 november ontving het college een ■verzoek, vergezeld van een principe- schets, voor de bouw van een garage op het betreffende gedeelte van de Korte Achterweg. Het perceel ligt in een gebied waarvoor momenteel geen vigerend bestemmingsplan geldt. Het maakt wel deel uit van het be stemmingsplan Kom Oosterland dat nog in procedure is. Om de bouw van de garages moge lijk te maken moet de bestemming gewijzigd worden van woondoelein- den in autoboxen.„Wij achten het principeplan alleszins aanvaardbaar, temeer daar op deze wijze een accep tabele invulling plaatsvindt van het totale gebied", aldus het college. Het voorstel tot vaststelling van de zeventiende begrotingswijziging laat zien dat de post onvoorzien hoger uit valt dan was gepland. Volgens het college wordt die verhoging voorna melijk veroorzaakt door de afreke ningen van diverse gemeenschappe lijke regelingen over vorige dienst jaren en lagere energiekosten. Verder stelt het college voor .een be drag van ruim 42.000 gulden beschik baar te stellen voor de reconstructie plannen voor de Korte Achterweg in Oosterland en de Ring/Zuidstraat in Ouwerkerk. Men komt aan dit geld door het beschikbaar te stellen be drag voor verbetering van door eige naren bewoonde woningen met een zelfde bedrag te verlagen. Voor deze sector blijft dan nog een bedrag van 5.562 gulden beschikbaar. i:é i ut t-if ASSEN -5Dé rvTederlandse -Aardolie Maatschappij (NAM) heeft bij een proefboring in Pernis aardgas aange troffen. Het gas werd gevonden op een diepte van circa drieduizend me ter en lijkt van goede kwaliteit. Dat werd vanmorgen bekend gemaakt door de directie van de NAM. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF GAS, WATER, SANITAIR, VERWARMfNGS- EN ELEKTRICITEITSTECHNIEK SCHARENDIJKE TELEFOON 01117-1760 Verder komt er een aantal „centen kwesties" aan de orde. Zo moet de raad voor de aanpassing van 't Kof schip, de aanschaf van extra meubi lair voor en het herstel van de vloeren van de Willibrordussehool enkele kredieten beschikbaar stellen. Ook voor het onderzoek naar de oorzaak van de lekkages in het gebouw van de Jan Wouter van den Doelschool is nog geld nodig. Verwacht wordt dat met dit onderzoek een bedrag van 2300,- is gemoeid. NIEUWERKERK - De gemeente Duiveland wil 2000 gulden uittrekken voor de aankoop van plantsoenbanken. Het is de bedoeling dat deze dan geplaatst worden aan de Kerkring in Nieuwerkerk. Door de strenge vorst van de afgelo pen winter is het ook noodzakelijk dat een groot aantal rozenstruiken vervangen wordt. Dit kost de gemeente 3000 gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3