Natuuriijk praat u met uw collegafe over een koopsompolis. Maar bij de Rabobank kan het gesprek heel wat concreter zijn. t9 Vrachtwagenchauffeur krijgt 150 gulden boete vanwege aanrijding Rabobank Q WATERSTANDEN installatiebedrijf Fietspaden Walcheren noodzakelijk Belangstelling hoorzitting blijkt nihil Overheid past terughoudend heid tegenover vrijwilligerswerk AID-inspecteurs slaags met vissers Milieudefensie wil sluiting kerncentrale Weekend dienst huisarts Weinig- verschil ziekteverzuim hand-en hoofdarbeiders Kantongerecht Zierikzee ZIERIKZEE - „Je ziet de dood voor ogen en dan krijg je nog een boete achterop". Dat zei J. K. uit Burgh- Haamstede tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee. De 39-jarige vrachtwagenchauffeur kreeg een boete opgelegd van 150 gulden of drie dagen vervangen de hechtenis vanwege een aanrijding in duisternis en mist in november 1986 op de Krayesteinweg bij Haamste de. Hem werd ten laste gelegd dat hij in de slechte weersomstandigheden met een te hoge snelheid zou hebben gereden. Daardoor zou J. K. niet tij dig hebben kunnen stoppen voor een vrachtwagen met aanhanger die van- MIDDELBURG - In een reactie op het provinciaal fietspadenplan heeft de regionale projectgroep Walcheren voor recreatie en toerisme gesteld dat op korte termijn op Walcheren een aantal fietspaden moet worden gerealiseerd dat een toeristisch-re- creatieve functie heeft. Hiermee moet niet, zoals in het fietspaden plan aangegeven, worden gewacht tot de ruilverkaveling in uitvoering komt. De projectgroep is ook niet onver deeld gelukkig met de strikte schei ding die in het plan wordt gemaakt tussen fietspaden voor het bestem mingsverkeer en toeristische fietspa den. Dit levert in de praktijk allerlei knelpunten op. Als het maar even mo gelijk is, moet naar een combinatie van beide worden gezocht; dit zal de aanleg van nieuwe voorzieningen voor de fietser ten goede komen. De projectgroep Walcheren is een van de vier groepen die dit voorjaar zijn ingesteld voor de afstemming van toeristisch-recreatieve ontwikke lingen in het achterland. In de pro jectgroepen hebben zitting de ge meenten, de consulenten openlucht recreatie en handel, ambachten en diensten en de Kamers van Koophan del. Het secretariaat berust bij de provincie. Vervolg van pagina 1 Rozendaal vond de suggestie maar zo zo. ,,Ik durf die criteria niet te nemen, want ik denk dat we een lijn moeten trekken" aldus de christendemocrate die voor de geringe belangstelling van de hoorzitting een positieve verkla ring had door uit te gaan van het prin cipe wie zwijgt stemt toe. ,,Men verwacht dat dit plan door zal gaan en blijkbaar is men er tevreden over". Groot onderhoud Dat regeren/besturen vooruitzien is is een bekend gegeven. Dat dat voor uitzien niet altijd even eenvoudig is bleek tijdens het behandelen van het voornemen van de woningbouwvere niging Beter Wonen om aan 62 wonin gen groot onderhoud uit te voeren. Deze woningen bevinden zich in de De Huybertstraat (28 in totaal), de Kar- nemelksvaart (4 stuks), de Marisstraat (24 stuks) en de Slabberswerf (6 stuks). Voor een vergoeding van de verhuis- en herinrichtingskosten heeft Beter Wonen de gemeente gevraagd 176.000,- beschikbaar te stellen. Punt is alleen dat de raad december '86 besloten heeft de Verordening bijdra gen ineens verhuis- en herinrichtings kosten in te trekken. De commissie vond echter gezien reeds eerder ge maakte afspraken met de bewoners van de betreffende woningen dat de regeling die voor december '86 gold moet worden toegepast, totdat er een nieuwe verordening van kracht wordt. uit een oprit de Krayesteinweg opreed. ,,Ik reed met een snelheid die was aangepast aan de weersomstan digheden. Ik zag ineens die vracht auto voor me, dwars op de weg. Het was onverantwoordelijk om daar zo te staan". Obstakels Dat was kantonrechter W. F. van Solinge helemaal met hem eens. Hij wees erop dat de bestuurder van die auto vanwege het belemmeren van het verkeer ook een boete had gekre gen. En betaald. Dat laatste had J. K. niet gedaan want hij vond een boete in zijn geval niet op zijn plaats. De kantonrechter probeerde hem uit te leggen dat dat toch wel het geval was. ,,U moet altijd verdacht zijn op obsta kels op de weg. Het feit dat u niet tij dig kon stoppen duidt erop dat u te hard reed in die mist en duisternis. En de fout van een ander rechtvaar digt natuurlijk niet uw eigen fout". De officier van justitie mr R. Beau mont eiste 150 gulden en de kanton rechter vonniste conform. De 22-jarige G. M. v. H. uit Vlaar- dingen moest zich verantwoorden voor het feit dat hij op 4 februari 1987 op de rijksweg N-59 reed met een ZIERIKZEE - Het overheidsbeleid past terughoudendheid tegenover het- vrijwilligerswerk. Immers, in tensieve overheidsbemoeienis ver draagt zich niet met de belangrijkste kant van dat werk: vrijwillige inzet. Dit zei minister Brinkman van wvc op de internationale vrijwilligers- dag, in aanwezigheid van koningin Beatrix. Vrijwilligerswerk laat zich niet af dwingen door de overheid. De taak van de overheid dient veeleer gericht te zijn op het scheppen van voorwaar den en moet verder ondersteunend en stimulerend van aard zijn. Dat geldt voor de centrale overheid, dat geldt ook voor de lokale overheid. Maar daarmee is volgens de minis ter nog niet alles gezegd. Initiatieven van vrijwilligers op lokaal niveau hebben dikwijls behoefte aan be scheiden voorzieningen in de sfeer ac commodatie of administratieve voor zieningen. Maar het moet binnen de lokale gemeenschap met enige vin dingrijkheid en creativiteit mogelijk zijn om aan deze behoefte tegemoet te komen, zonder ook deze taak weer exclusief op het bord van de gemeen ten te deponeren. Vrijwilligersinstellingen moeten volgens de minister proberen tot gro tere onderlinge samenwerking te ko men, waardoor ondersteuning, bege leiding en beschikbare faciliteiten beter tot hun recht kunnen komen. Wat de verzekeringsproblematiek en de onkostenvergoedingen aangaat, wees de bewindsman op de bestaande op vrijwilligers toegesneden polis en fiscale regelingen. Brinkman maakte tot slot bekend dat hij geld beschikbaar zal stellen voor onderzoek op het punt van de verhouding beroepskracht-vrijwilli ger en voor een meer systematische aandacht voor de bevordering van deskundigheid en toerusting van vrijwilligers. In een aan koningin Beatrix en mi nister Brinkman aangeboden boek 'Dat doe je gewoon' wordt becijferd dat de ongeveer vijf miljoen vrijwil ligers in ons land mogelijk een econo mische waarde vertegenwoordigen van bijna 32 miljard gulden, ofwel 8,4 procent van het nationaal produkt. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 12 december 07.20 120 01.10 - 94 19.55 124 13.45 -134 13 december 08.00 113 02.00 - 89 20.45 118 14.30 -128 14 december 08.50 107 02.50 - 88 21.40 117 15.25 -124 12 december 06.20 112 00.25 - 83 18.55 116 12.40 -123 13 december 07.10 104 01.15 - 79 19.45 109 13.30 -117 14 december 08.05 100 02.20 - 78 20.55 109 14.28 -112 12 december 07.25 130 01.20 -102 20.10 136 13.45 -143 13 december 08.15 123 02.00 - 97 21.00 131 14.25 -137 14 december 09.10 120 02.55 - 95 21.50 132 15.15 -131 12 december 07.30 136 01.20 -106 20.05 141 13.45 -146 13 december 08.15 127 02.05 -101 20.55 133 14.35 -140 14 december 09.05 121 02.55 - 99 21.55 132 15.25 -135 auto zonder APK keuringsbewijs. ,,Ik heb er nooit bericht van gehad dat hij gekeurd moest worden. En het was de laatste week dat ik in die auto reed. Ik was voor een nieuwe aan het sparen en ik vond dat ik het geld beter daaraan kon besteden. Kunt u niet een beetje soepel zijn", aldus de verdachte. Dat kon Van So linge niet. ,,Ik heb de wet niet ge maakt en zie in uw verhaal geen aan leiding voor verzachtende omstan digheden. De eis van de officier van justitie was 145 gulden en die boete legde de kantonrechter ook op aan de jeugdige Vlaardinger. A. J. G. uit Sint Annaland was niet blij met het gedrag van de rijkspoli tie. Tben hij met zijn familie op 4 juli 1987 een dagje naar het strand bij Re- nesse ging werd zijn auto wegge sleept omdat die langs de Rampweg stond geparkeerd op een wijze waar op hij een belemmering voor het ver keer zou hebben gevormd. ,,Ik ben het er niet mee eens want de andere auto's van Duitsers die daar ook ston den werden niet weggesleept. A. L. G. was bovendien gepikeerd omdat hij van de politie niet meer bij zijn voertuig mocht komen om een kapot te band te verwisselen en de lenzen van zijn schoondochter uit het dash boardkastje te halen. ,,Het leek wel een concentratiekamp. We mochten nergens meer bij". Nationaliteit De kantonrechter wees hem erop dat hij met klachten over het gedrag van de politie niet bij hem moest zijn maar bij de groepscommandant van de rijkspolitie. Wat het wegslepen op zich betrof zag hij in het verweer van verdachte dat de Duitse auto's bleven staan geen aanleiding om de boete te verminderen. ,,De politie heeft dui delijke instructies over het toepassen van de regeling. En niemand wordt persoonlijk bevoordeeld op grond van nationaliteit. Ik krijg hier vaak genoeg Duitsers die moeten voorko men". Hij achtte het voldoende dat A. L. G. de kosten van 170 gulden voor het wegslepen betaald had en von niste schuldig zonder strafoplegging. LISSABON/HARARE - De rege ring van Mozambique heeft bekend gemaakt dat 4,5 miljoen mensen-wor den bedreigd door hongersnood. Volgens de regering in Maputo is de noodsituatie vooral te wijten aan de guerrilla door de rebellen van Rena- WASHINGTON - De derde topont moeting tussen de Amerikaanse pre sident Reagan en Sowjetleider Gor- batsjov is in Washington zonder verrassende doorbraken geëindigd. Zowel Reagan als Gorbatsjov spra ken van een 'succes'. Uit hun af scheidstoespraken bleek echter dat het driedaagse bezoek van Gorbats jov behalve de ondertekening van het verdrag over de afschaffing van de middellange-afstandsraketten, waar over de twee landen het al eens wa ren, geen tastbare resultaten heeft opgeleverd. BORSELE - Inspecteurs van de Al gemene Inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw en visserij zijn in de nacht van woensdag op donderdag bij de controle op de aan voer van 'verboden' vis slaags ge raakt met enkele vissers. Dat ge beurde in het Zeeuwse Hoedekens- kerke (gemeente Borsele). De AID- ers werden door de vissers uit hun auto getrokken, aldus een woord voerster van landbouw en visserij. De inspecteurs waren achter een vrachtwagen aangegaan, waarin zij verboden vis vermoedden. Bij nadere controle bleek de vrachtwagen leeg. Bij terugkeer in de haven werd de in specteurs de toegang tot twee door hen verdachte schepen ontzegd. De schepen voeren vervolgens opnieuw uit met hun vermoedelijk verboden vangst. Behalye het handgemeen werden in de haven van Vlissingen ook de banden van twee auto's van AID-ers lek gestoken. De AID heeft de afgelopen 24 uur in een aantal havens in totaal 28.730 ki lo kabeljauw, 5.040 kilo wijting en 920 kilo wijting in beslag genomen. In een aantal gevallen deed de AID zijn vangst in havens waar de vissers officieel hun vangsten niet mogen aanvoeren. Dat was onder andere het geval in Holwerd. Ook kon in een en kel geval nog niet worden vastgesteld wie de vis, die al in een vrachtwagen was geladen, had aangevoerd. AMSTERDAM - De Vereniging Mi lieudefensie wil door middel van een procedure bij de Raad van State pro beren te bereiken dat de kerncentra le Dodewaard gesloten wordt. Ze is van mening dat de centrale onveilig is en niet is voorbereid op een groot ongeluk. De procedure wordt van daag, vrijdag, aangebracht bij de Raad van State. Volgens Milieudefensie blijkt uit het begin dit jaar uitgebrachte Osart- rapport dat, in weerwil van de eind conclusie dat de bedrijfsvoering van de centrale betrouwbaar en veilig is, Dodewaard helemaal niet is voorbe reid op een ramp. Bovendien heeft ook het Amerikaanse bedrijf General Electric, de ontwerper van de kern centrale, vastgesteld dat het veilig heidsomhulsel van Dodewaard niet bestand is tegen een ramp, aldus Mi lieudefensie. De vereniging heeft al eerder ge probeerd om via een procedure bij de Raad van State de sluiting van de kerncentrale in Borssele gedaan te krijgen, maar dat lukte niet. De Raad van State was namelijk van mening dat Milieudefensie eerst de regering had moeten vragen tot sluiting van die centrale over te gaan. Deze keer heeft Milieudefensie die weg wel be wandeld. Zij hoopt dat nu wel inhou delijk op de zaak zal worden inge gaan. Ter ondersteuning van de eis van Milieudefensie om tot sluiting van Dodewaard over te gaan wordt op za terdag 12 december in samenwerking met de actiegroep Steekvlam een de monstratieve actie bij de centrale ge houden. Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 16255 ZIERIKZEE - In de rubriek Weekenddiensten in de krant van donderdag 10 december stond abusievelijk vermeld on der huisartsen Zierikzee dat het spreekuur voor dringende gevallen op Poststraat 32 is. Dit is echter foutief, want het spreekuur is bij de dienstdoen de arts, dokter H. J. M. Slee- gers te Noordgouwe, die waar neemt voor dokter Bontkes, Van Geer, Visser en Daniels. Advertentie Doodtij: 15 december Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Maak nu die afspraak met de Rabo bank voor een advies op mual over dc Rabo Lijfrente Koopsompolis. Deze biedt u een welkome aanvulling op uw pensioen en een interessante aftrekpost van maximaal f 16.998 - voor uw inkomstenbelasting 1987. Plas, heel belangrijk, een aantal op uw persoonlijke situatie af te stemmen voordelen. De voordelen op een rij. In de eerste plaats hebt u de zekerheid van een gegarandeerd van te voren afge sproken eindbedrag, Op een van te voren af tc spreken einddatum De Rabobank is ccn bemiddelaar voor Interpolis. Avéro Verzekeringen en Pc Twaalf Gewesten, in samenwerking waarmee de Rabo Lijfrente Koopsompolis wordt aangeboden Dit eindbedrag is zeer aantrekkelijk dank zij een boog spaanlcd en ccn boog rendement. Ook wat het verzekenngs- aspccl betreft bent u in vertrouwde handen* Bovendien kiest u met de Rabo Lijfrente Koopsompolis voorduidclijkheid. Zo ontvangt u jaarlijks automatisch ccn overzicht san de stand van zaken. Zeer bijzonder is tenslotte het maat werk dat u knjgl Want de Rabo Lijfrente Koopsompolis Lin ge heel op uw financiële situatie nu en u\s wensen voor later worden afgestemd. Dit geldt bijvoorbeeld ook voor de door u gewenste einddatum. Maak nu een afspraak. Als u nu ccn afspraak maakt met de adviseur van de Rabobank, rekent hij u, op basis van uw wensen, snel en concreet de mogelijkheden voor. Zodat u precies weel waarvoor u in uw situatie het beste kunt kiezen. geld en goede raad ZIERIKZEE - Nader bekeken ver zuimen handarbeiders wegens ziekte niet veel vaker dan hoofdarbeiders. Enkel op basis van de cijfers hebben handarbeiders weliswaar een hoger verzuimpercentage dan hoofdarbei ders, maar dat verschil wordt voor een groot deel bepaald door verschil in de samenstelling van de beide groepen. Dat blijkt uit onderzoek van B. Vrijhof van het Nederlands Instituut voor Arbeidsomstandigheden (NIA) uit Amsterdam naar de cijfers van het ziekteverzuim. In het NIA werken het vroegere CCOZ en het Veiligheid sinstituut samen. Vrijhof komt tot zijn conclusie door behalve met het afwijkende werk re kening te houden met zaken als het lagere opleidingsniveau van de hand arbeider, de ploegendienst waarin hij vaak werkt, het aantal werkuren en werkdagen per week, het feit dat bij handenarbeid minder in deeltijd wordt gewerkt en het aantal dienstja ren. Dat alles bij elkaar is het ver schil in verzuim naar verhouding maar klein. De cijfers alleen laten zien dat hoofdarbeiders in 1985 een verzuim percentage kenden van 6,7 en in 1986 van 6,8. Voor handarbeiders gold in 1985 en in 1986 beiden 11,4. Van dat grote „ruwe" verschil blijft maar een 14 procent hoger percentage over na zuivering op verschil in werkomstan digheden. Het aantal keren dat een handarbeider zich ziek meldt is na correctie zelfs lager. Daartegenover staat wel dat hij gemiddeld meer da gen ziek is dan een hoofdarbeider, zo stelt Vrijhof. Tot en met 15 december Zierikzee De Stolpe. Expositie VBOK. Tijdens openingsuren bibliotheek. December Neeltje Jans In ir. J. W. Tbpshuis (Delta expo). Overzichtsexpositie Jos Brouwers. Tot donderdag 31 december Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling van na- tuurtekenares Marjolein Bastin. December en januari Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling Henny Netjes. Vrijdag 11 december Ouwerkerk Dorpshuis. Toneeluitvoering Op Drift. 20.00 uur. Nieuwerkerk In de Kêête. Optreden Stormy Mon day. 21.00 uur. Zaterdag 12 december Zierikzee Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Clubgebouw aan Deltastraat. Motor- feest van Lost Ones. UW-gebouw. Bijeenkomst werk groep Homofilie Schouwen-Duive- land. 20.00 uur. De Lichtboei. Kerstconcert AG Ka- te. 20.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Balletvoorstelling van balletschool Joke Zuyderwijk. 20.00 uur. Jeugdsoos Big S. Rock and roll- avond. 20.00 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Hobby-beurs. Van 10.00 tot 17.00 uur. N.H. kerk. Zang- en samenzanguit- voering Laus Deo. 19.30 uur. Zondag 13 december Burgh-Haamstede De Burght. Optreden countryzanger Wim Pols. 20.00 uur. Maandag 14 december Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering Westerschouwen. 19.30 uur. Dinsdag 15 december Zierikzee Zaal Gereformeerde kerk. Kerstvie ring CPB. 19.45 uür. Huis van Nassau. Bijeenkomst Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Ledenvergadering ANBO. 14.30 uur. Gemeentehuis. Commissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Nuts-avond. 20.00 uur. Woensdag 16 december Zierikzee Hervormd Kerkcentrum. Bejaarden middag van NCVB. 14.30 uur. Stadhuis. Fractievergadering WD. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Openbare vergadering raad Brouwershaven. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Kerstmiddag ouderen. 14.00 uur. Donderdag 17 december Zierikzee Graanbeurs. Kerstviering Platte landsvrouwen. 18.00 uur Huis van Nassau. Bestuursvergade ring FNV Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissievergade ring midden- en kleinbedrijf van ge meente Westerschouwen. 15.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kerstbijeen komst bejaardensoos. 14.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Kerstavond Plattelands vrouwen Duiveland. 19.30 uur. Vrijdag 18 december Brouwershaven Bostonpleinzaal. Lezing over Mau- ritshuis. 20.00 uur. Zaterdag 19 december Zierikzee Huis van Nassau. Postzegelbeurs. 10.00 tot 17.00 uur. Lutherse kerk. .Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Optreden klassieke gita- rist Dingeman Coumou. 20.00 uur. Zondag 20 december Zierikzee Gasthuiskerk. Bevestigings- en intre- dedienst van dominee N. de Boo. 10.00 en 14.00 uur. Dinsdag 22 december Kerk werve Kerstmiddag bejaardensoos Kerk- werve. 15.00 uur. Zaterdag 26 december Burgh-Haamstede De Burght. Optreden jongenskoor Discipel 2. Woensdag 6 januari Burgh-Haamstede Do Schutse. Start computercursus. 13.30 uur. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2