Liefde en boerentrots Provinciale VVV presenteert geautomatiseerd info-systeem Immeuws Extremities in de Concertzaal Recensie Oudste inwoonster Nederland overleden Kunstenaars bieden kunst te koop aan Uitbreiding regeling vuurwerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 december 1987 Nr. 24250 5 Zeeuwse Informatie op het Electronisch Netwerk ZIERIKZEE - De Provinciale VVV Zeeland heeft besloten het bestaande Logies In formatie Systeem uit te breiden tot een alles omvattend Toeristisch Informatie sy steem, waarvan het Logies Informatie Systeem deel uit maakt. Dit nieuwe systeem is gedoopt Zeeland ZIEN Een afkorting die staat voor Zeeuwse Informatie op het Elec tronisch Netwerk. Dit systeem zal daadwerkelijk 24 uur per dag en 365 dagen per jaar voor het publiek beschikbaar zijn. De provincie Zeeland is met deze stap de eerste in Nederland die een dergelijk uniek systeem op poten zet, zonder dat dit voor de belang hebbende gemeenten extra lasten met zich mee brengt. Medewerksters van de Provinciale VVV Zeeland Z.I.E.N. het nieuwe toeristische informatiesysteem wel zitten. Van links naar rechts Desiree van Direndonck, Marianne Maljers, Marjan de Kort en Annemieke Morssink. Zoals -bekend mag worden veron dersteld, is de Provinciale WV Zee land in 1987, gedwongen door het fail lissement van het Automatiserings Bureau voor Toerisme te Leidschen- dam, begonnen met de ontwikkeling van een nieuw Logies Informatie Sy steem, gestoeld op het basisprincipe van het oude gefaillieerde systeem, maar dusdanig verbeterd en verfijnd, dat met een gerust hart gesproken mag worden van een consument- vriendelijk gericht en breed raad pleegbaar systeem. De uiteindelijke opdrachtgever was de Provincie Zeeland naar aanleiding van de problematiek van het wild- kamperen en de onmogelijkheid bij de rijkspolitie om wildkampeerders door te verwijzen. Middels dit geau tomatiseerde informatiesysteem kon De Fantast, de Concertzaal te Zie- rikzee - Wie een Rolls Roys vergelijkt met een Mercedes moet niet opkijken als het voertuig van Duitse fabri kaat afgeschilderd wordt als matig en incompleet. Datzelfde geldt een beetje voor Donald Jones, die als de oude man Midge, de voorname tegen speler is van toneelgigant Johnny Kraaykamp. Jones heeft zijn kwali teiten al op vele fronten beivezen en met name zijn lichamelijk voorko men als houterig oudje mag geprezen worden. En daarnaast zou zijn blij vend Amerikaans accent voor het to neelspel in het New Yorkse Central Park een ideaal sfeergegeven moeten zijn, maar helaas. Desalniettemin blijft Jones - om in het spreekwoor delijke te blijven - een luxe uitvoe ring van de Mercedes. Kraaykamp is de ster en camoufleert alle tekortko mingen van zijn (mede en) tegenspe lers. Als een idealistische communist probeert hij de ideeën van Marx nog dagelijks uit en dat wordt het door zijn vriend-vijand Midge niet in dank afgenomen. Zeker niet wan neer de Fantast (geheim agent, Frie- drich Engels enzovoort) op radicale wijze Midge's baan probeert te be houden. Kraaykamp is een groot to neelspeler en de vrees vooraf, dat het C en A-filmpje als een storend ele ment door het hoofd zou spelen, is achteraf onjuist gebleken. De Fan tast is een toneelspel met humor, ver driet, realiteit en ontroering. Die ele menten zijn volledig toe te dichten aan Jones en Kraaykamp. De kleine bijdragen van Frederik de Groot, Martine Crefcoeur, Lejo Dijkgraaf en Evelijn van Brandenberg deden meer aan les drie van de toneelschool denken. Kwaliteiten, die bij dossier Verhulst acceptabel zijn, maar niet thuis horen in de Fantast. Jones en Kraaykamp hadden zeerwel in staat geweest de bezetting van de cast tot hun beiden te beperken. Met alle kri tiek is het toch een voorstelling, die bewondering oogst. Bewondering die deze keer niet echt geldt voor de Concertzaal, want het statische spel - het gehele verhaal speelde zich vrij wel op dezelfde plaats van het toneel af - leverde velen in het publiek te nodige moeilijkheden op. De gelijk vloersheid van de zaal gaf niet ieder een een vrij zicht op de spelers. Ei genlijk een vaststaand gegeven, waar Uit op Schouwen-Duiveland in haar keuze rekeninq mee moet hou den. AvdW de rijkspolitie over de benodigde in formatie beschikken. Het verzame len en inbrengen van de gegevens werd gedaan door de lokale WV- kantoren, die over door het ABT uit geleende apparatuur beschikte. Bij de nieuwe opzet van dit systeem waren de VVV-kantoren echter wel verplicht bepaalde apparatuur aan te schaffen aangezien men geen gebruik meer kon maken van het ABT. Onder andere door deze financiële proble matiek is door de Provinciale VVV Zeeland gekozen voor het Videotext systeem, waardoor het mogelijk werd tegen geringe kosten hieraan deel te nemen. Uiteindelijk hebben 10 WV-kantoren een dergelijke ter minal aangeschaft en een aantal be drijven dat reeds over soortgelijke apparatuur beschikte kon zelfstan dig haar mutaties inbrengen. Betrouwbaarheid De VVV-kantoren moeten in de drukste periode van het jaar, met een minimale bezetting de gegevens ten eerste verzamelen bij de bedrijven om ze vervolgens in de computer te voeren. Na sluitingstijd van de VVV-kanto ren en in de weekends wordt er geen informatie ververst, hetgeen een na delig effect op de betrouwbaarheid van het systeem heeft. De Provinciale WV is de mening toegedaan dat het van het grootste belang is, dat meer bedrijven zelf, op een tijd, die hun het beste past, de mutaties kunnen inbrengen. Aangezien het Logies Informatie Systeem alleen operationeel was tij dens de topdrukte, beginnend met d'e pinksterdagen tot en met het hoofd seizoen, waren er slechts weinig be drijven geïnteresseerd. ,,Daar de VVV-kantoren veel toe ristische informatie verschaffen over diverse evenementen en beziens waardigheden, maar die informatie niet te verkrijgen is buiten de ope ningstijden van deze kantoren, is dit soort informatie uitermate geschikt voor een zelfde soort systeem," aldus de Provinciale VVV. Ook acht de provinciale VVV dit systeem uitermate geschikt voor het registreren van de steeds wisselende evenementen die jaarlijks plaats vin den. Deze evenementen worden aan gemeld bij de Provinciale VVV Zee land, die tevens zorg draagt voor inbreng in het systeem. Tevens is het mogelijk de recreant bij VVV-kanto ren die de benodigde apparatuur in hun bezit hebben, een print van be paalde beeldschermen uit te reiken. ,,Dit betekent concreet dat de toe rist die van plan is zijn vakantie in Zeeland door te brengen reeds vanaf zijn woonplaats kan zien wat er zoal in de streek van zijn keuze te doen is. Wij menen dat de informatie die wij verstrekken uitermate geschikt is voor Videotext systemen vanwege de brede raadpleegmogelijkheden en de geringe investeringslast die gemoeid is met de aanschaf van een benodigde terminal," aldus de VVV. Gekozen is voor een doelgerichte benadering van het complete Zeeuw se bedrijfsleven, teneinde zoveel mo gelijk terminals in het Zeeuwse te kunnen plaatsen. Deze terminals moeten niet alleen worden geplaatst RANDWIJK - Christina van Drutcn-Hoogakker uit Rand wijk is dinsdag op 111-jarige leeftijd overleden. Zij was de oudste inwoonster van Neder land. Mevrouw Van Drutcn werd op 20 november 111 jaar. Zij was daarmee de oudste per soon die ooit in Nederland heeft geleefd, al verluidt het dat er in de vorige eeuw ie mand nog ouder is geworden. Mevrouw Van Druten, gebo ren in 1876 in het Betuwse An- delst, woonde bij haar schoon dochter en kleinzoon thuis. Zij had twee zoons, zes kleinkin deren en negen achterkleinkin deren. Ze wordt vrijdag begra ven op de Hervormde begraaf plaats in Randwijk. AMSTERDAM - Amsterdam is dit jaar culturele hoofdstad van Europa. Het is daarom net zo voor de hand lig gend als verheugend dat de Konink lijke Nederlandse Uitgeversbond voor zijn culturele prijs de Gouden Ganzeveer een Nederlandse persoon lijkheid heeft uitgekozen, die niet binnen de Nederlandse grenzen woont, van wie echter zowel de publi- katies als de schilderijen grote weer klank vinden in Nederland en ook daarbuiten: de schrijver, schilder, ac teur, waarnemer, grensganger, einzel- ganger Armando". AMSTERDAM - De gemeente Am sterdam wordt in 1990 opgedeeld in zestien deelraden met een eigen poli tiek bestuur en ambtelijk apparaat. De bewoners van de deelraden kun nen in dat jaar zowel een gemeente- raadsbestuur als een bestuur voor hun eigen buurt kiezen. De gemeente raad in de hoofdstad heeft dat beslo ten. ZIERIKZEE - Een groepje jongere kunstenaars uit Rotterdam trekt de ze week met een aantal olieverf schilderijen langs verschillende be drijven op Schouwen-Duiveland. Deze beginnende kunstenaars die allen een opleiding aan de academie voor beeldende kunsten hebben geno ten zijn voornemens om in Rotterdam een galerie te beginnen. De gemeente Rotterdam heeft zich volgens een van de jongeren, Chris Stevens, bereid verklaard om de groep een subsidie te verstrekken. Voorwaarde hierbij is dat de jongeren zelf initiatieven ont plooien om hun. werkstukken te slij ten. Om die reden wordt deze week een aantal bezoeken aan verschillen de bedrijven in de regio gebracht en wordt ook gepoogd om de schilderij en huis-aan-huis te verkopen. Inmid dels zijn er acht vrij traditionele af beeldingen aan de man gebracht. bij de accommodatieverschaffers maar ook op diverse openbare geler genheden waar veel mensenconcen traties te vinden zijn. Ook wordt het bedrijfsleven in de gelegenheid gesteld op voordelige wijze te adverteren in het systeem, of specifieke aanvullende informatie te verstrekken. De Provinciale VW Zeeland wordt met dit nieuwe systeem als het ware de grote databank die door elke ter minal gebeld kan worden, en tegen nog goedkopere kosten (lokaal tele foonverkeer) geraadpleegd kan wor den. Viditel „Ook zullen wij, evenals in 1987 onze informatie beschikbaar stellen in Viditel, zij het, gezien het enorme aantal pagina's, op kleinere schaal met vermelding van het publieks toe gangsnummer van de eigen data bank. Bewust willen wij dit medium behouden, zeker gezien de koppeling binnenkort met het Deutsche^Bild- schaunet". Een van de taken van de Provincia le VVV Zeeland is het promoten van onze provincie als vakantiestreek niet alleen in het hoofdseizoen, maar het gehele jaar door. ,,De ontwikke ling van dit nieuwe systeem betekent informatieverschaffing op zeer ge bruikersvriendelijke, en niet tijd ge bonden wijze gedurende het gehele jaar, hetgeen ons inziens volledig aansluit op ons beleid". ,,Wij verwachten dat ook de Provin ciale Brabant binnen niet al te lange tijd met een soortgelijk systeem in de lucht komt. Tevens hebben wij signa len vernomen dat ook Gelderland en Limburg interesse hebben getoond, zodat er een gerede kans bestaat dat in de nabije toekomst geheel Zuid- Nederland op deze geautomatiseerde wijze een zeer breed pakket aan toe ristische informatie kan aanbieden". ZIERIKZEE - Er komt een uitgebreidere regeling voor de handel in vuurwerk en het ge bruik hiervan. Staatssecreta ris Dees van welzijn, volksge zondheid en cultuur kondigde dit aan bij de start van een nieuwe vuurwerkcampagne van de Stichting Ideële Recla me (SIRE) en de Stichting Con sument en Veiligheid. De bestaande regelingen voor de vuurwerkhandel en het gebruik en de kwaliteit van .consumentenvuurwerk zullen worden samengevoegd. Nu zijn de voorschriften nog over ver schillende regelingen ver spreid. Nieuwe elementen zijn de uniformering van de ver koop, een meldingsplicht voor handelaren en scherpere eisen voor de veiligheid van vuur werk en de meegeleverde ge bruiksaanwijzingen. Ook de perioden waarbinnen mensen vuurwerk mogen afsteken wordt overal hetzelfde. Het motto van de vrijdag ge presenteerde vuurwerkcam pagne is: „Verknal je toekomst niet". De campagne is speciaal gericht op jongeren, en bestaat uit radio- en tv-spots, een spe ciaal scholenpakket met pos ters, stickers en een folder met ,elf oorverdovende tips" voor het afsteken van vuurwerk, ad vertenties voor kranten en tijd schriften, grote reclame posters, affiches voor streek bussen en videospots voor dis cotheken en vakantiebunga lows. Het effect van de campagne zal onderzocht worden aan de hand van een telefonische en quête onder 1.500 middelbare scholieren. In januari zal hier over een rapport verschijnen. Vrijdag 11 december Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Werken moeten, 5-delige informatieve serie over mensen die niet meer aan het arbeidsproces deel nemen. Afl. 4. 14.30 uur Merry Melodies, tekenfilm serie. 14.40 uur Oosterse dromen, Ameri kaanse speelfilm uit 1944 van Willi am Diererle. 16.15 uur De ver van mijn bed show. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur De Band, 6-delige jeugdse rie van Jennifer van Oostrum. Afl. 1: Rodney. 18.16 uur KRO's tekenfilmfestival. 18.23 uur Algemen Loterij Neder land. 18.30 uur Cursus Portrettekenen en schilderen. Les 1. 19.00 uur KRO's comedy hour: Throb, Amerikaanse comedy-serie. Mijn dochter en ik, Engelse comedy serie. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De Soundmix Show, 6 kan didaten zingen live op de muziek van hun idool. 21.35 uur Twee banen op één kussen, Engelse comedyserie. 22.07 uur Brandpunt in de markt. 23.12 uur Adventsoverweging 23.17 uur In 't holst van de nacht, Ca nadese politieserie. 00.10 uur Journaal. 00.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 ,9.30 uur Grabbelkast, les 10. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Prijs je rijk, spelprogram- ma gepresenteerd door Fred Oster. 20.20 uur ,,V", Amerikaanse science fiction serie. Afl. 7 en 8. 21.35 uur AVRO's mini-sportpanora- ma, rubriek waarin minder bekende sporten worden belicht. 22.05 uur AVRO's Column. Economie voor U. Column van E. Peereboom. 22.10 uur Gesprek met de Minister- President. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Aan onszelf, gesprekken met mensen over ervaringen met de vooruitgang. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur Sisters, Amerikaanse speel film uit 1973 van Brian de Palma. BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie, (herh). 18.05 uur De tovenaar van Oz (The wizard of Oz), 52-delige tekenfilmse rie naar de boeken van Frank Baum. Afl. 38. 18.28 uur Bingo. Wekelijks hitparade programma met o.m. de clip van de kijker; overzicht van de BRT-top 30; studiogast; Radio België. Presenta tie: Bart Peeters gastpresentator. 19.13 uur Muppet-show. Vandaag als gast Bernadette Peters. 19.35 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.40 uur Extra politieke tribune (CVP). 19.45 uur Nieuws en weerbericht. 20.20 uur De laatste ronde, verkie zingsdebat met de politieke partijen over diverse thema's. 22.20 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 22.50 uur Nieuws. Aansl. Coda: De laatste brief, van Bertus Aafjes. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Turken. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie met Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richards, e.a. 19.23 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashida met Ayako Kobayashi en Shiro Ito. 19.38 Medelingen en programma overzicht. 19.40 uur Extra Politieke Tribune (CVP) 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Extra Time. 21.00 uur De gaven van de aarde, vijf delige Frans/Italiaanse documentai re serie over de geschiedenis van de landbouw. 21.50 uur Zauber der Musik (2). DELFT - Uit onderzoeken van de Nederlandse Stichting Geluidshin der (NSG) en het Research Instituut Gebouwde Omgeving (RIGO) is ge bleken dat de meeste mensen zich tot de politie wenden in verband met ge luidsoverlast. De resultaten tonen volgens ir. J. Kuiper, directeur van de NSG in Delft, duidelijk aan dat de politie op dit terrein een belangrijke preventieve taak vervult. WASHINGTON - De Verenigde Sta ten hadden aan de vooravond van de topconferentie tussen Reagan en Gor- batsjov meer kernraketten voor de middellange afstand (INF) in Europa gestationeerd dan Washington in zijn voorlichting had meegedeeld, en de Sovjetunie minder. Dit blijkt uit de cijfers in het verdrag dat president Reagan en partijleider Gorbatsjov plechtig hebben ondertekend.. ZIERIKZEE - In de Concertzaal te Zierikzee draait zaterdag 12 en zondag 13 december de rolprent Extremities. De film is geschikt voor filmliefhebbers van zestien jaar en ouder en begint beide dagen om 20.00 uur. Marjorie, een jonge mooie vrouw, woont met haar vriendinnen Terry en Patty in een landelijk gelegen huis. Op weg van haar werk naar huis stopt ze even voor een boodschap. Als ze weer in haar auto stapt heeft ze gezelschap. Een man met een bivakmuts en een mes dwingt haar naar een stille plek te rijden. Zij slaagt erin te ontsnappen en doet aangifte bij de politie. De aanrander heeft haar portemonnee en kent haar adres nu. De aanrander laat vaker van zich spreken. Een ingrijpende film met in de hoofdrol Farrah Fawcett. door J. VISSER-ROOSENDAAL Betsie zat heel stil, het hoofd gebo gen, de handen saamgevouwen in haar schoot. Waör het Kees betrof had Menno ge lijk. En wat hij van haarzelf zei dat wa§ ook waar. Ze gunde Duw noch Riekus het geluk de jongen blij te maken. En toch kon het niet. Het kon echt niet. En ze greep Menno's pols vast tussen.haar trillende vin gers. „Maar man, dan wordt het hier toch voor jou ondraaglijk," wierp ze hem tegen. Hij streelde haar krullen. „Je weet het, ik ben een stijfkop, schat, wat ik me voorgenomen heb, drijf ik door. En bovendien, als ik me nu nog opwind over iets wat bijna veertien jaar geleden voorviel, dan was ik zo'n schat van een vrouw niet waard. Kom hier." Zijn armen om haar heen, zijn mond op de hare, zo zaten ze evenals pas verloofden. Een zonnestraal gleed voorzichtig de kamer binnen en gaf alles een vrolijke aanblik. De spanning was geweken, alles glansde en straalde de zonnebode tegemoet. De kamer scheen weer vol gouden ge luk. Opeens riep Betsie: „O, mijn aar dappels." Die middag aan tafel mopperde Sjoerd: „Bah, er is geen aardappel heel. 't Is alles pap." Over de tafel heen keken zijn vader en moeder elkaar diep in de lachende ogen. Hoofdstuk XXI 's Middags ging Betsie naar Duw. Die zat in de keuken snijbonen af te halen voor de inmaak. Ze ging bij haar zitten en Duw, voelend dat ze winnen ging, schonk gauw thee en presenteerde uit een grappig trom meltje pepermuntjes. Omdat het zo koud is, dacht Betsie puffend, maar nam er toch een. Eerst liep het gesprek over de inmaak, maar al gauw begon ze over het doel van haar komst. ,,'k Heb er met mijn man over ge sproken," zei ze, „en die vond, dat we het om Kees niet mochten weigeren, maar zelf heeft hij geen tijd er een te gaan kopen." „Den ken Riekus 't wel doen. Wel. wel, wat ben ik deer blijd om, ik was er toch zo beloord (verdrietig) van," en Duw lachte opgelucht. „Maar ik heb één voorwaarde," zei Betsie, met zorg haar woorden kie zend. „Over deze zaak mag van nu af nooit een woord gesproken worden, zelfs niet al zijn we met zijn tweeën; die voorwaarde geldt ook voor uw zoon. Anders wordt de toestand, na het door u geuite vermoeden, on houdbaar. En ik juist onze verhou ding vriendschappelijk laten blijven. Stemt u daarin toe?" Duw keek op. de strenge grijze en de vreemde donkere ogen peilden el kaar. Duw zei dan met een korte zucht. „Het is goed. Betsie". En die ging even later terug door de blakende zonneschijn, voldaan door het weten, iets van haar grote rijk dom te hebben geschonken aan een, die hongerde. Maar meer dan dat ver mocht ze niet te geven, hoe gul ze an ders ook was. Pas was ze heen gegaan, of Riekus kwam bij zijn moeder om een tientje zilvergeld. Wacht, ze moest het 'm meteen maar zeggen. „Ik hew nag een sjouwtje voor je van de week, zeun," begon ze. „Ik wil Kees Brandsma voor zijn verjaardag een fiets geven en nou wou ik, dat jij die kochte." „Hoe krijg je dat in je hoofd, moe der?" „Nou, dat zei jij wel wete." klonk het antwoord scherp. „Je hewwe mij niet voor te liegen, ik hew 't al heel gauw schoten (ontdekt) van wie dat er een is." „Maar, moeder," begon Riekus. Doch fel viel Duw hem in de rede: „Lieg er nou maar niet om. Weerom ben je er toe niet rond voor uitkomen, dat je trouwe moéste? 't Zou eerst wel mot geven hewwe, maar zuk zakt van zelf weer. Dan was je nou met Betsie trouwd en dan had Kees van ons weest. Ik kreeg het met maart in de gate; hij lijkt op je en zijn oudtc slooL krek. Ik heb geprobeerd het van zijtr moeder an de weet te komen, maar die laat niks los." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5