Het Mauritshuis Gouden Handen zorgt voor interessante hobbybeurs Trekking winkeliersactie Nieuwe jeugdwerkleider stelt zich aan bestuursleden voor „Zonder administratieve kracht wordt het voor ons onwerkbaar" Vergadering Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector Ander pand voor Stichting Vrouwen emancipatie Zeeland Bij „de Schelde" 540 banen weg Veel belangstelling bij ambtenaren voor VUT Verdeelde meningen over de promotiefilm Tijdens bestuursvergadering Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Met ingang van januari koint er bij de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland een einde aan de periode waarin deze overkoepelende stichting het zonder jeugdwerkleider moest stellen. Begin volgend jaar zet Jaap Elenbaas uit Rotterdam de werkzaamheden van Gabri de Groot voort. Wie Jaap Elenbaas is werd duide lijk tijdens een bestuursvergadering in De Driehoek, waar de opvolger van De Groot zijn opwachting maakte. BROUWERSHAVEN - Nu het Mauritshuis in Den Haag na een jaren lange restauratie weer is opengesteld, houdt de Roode Lelie in Brou wershaven hierover een lezing met dia's. De lezing op vrijdag 18 decem ber in de Bostonpleinzaal te Brouwershaven wordt verzorgd door mevrouw Kikkert-Eiker bout. Het Mauritshuis, officieel het Konink lijk Kabinet van schilderijen, is een van de oudste musea van het land met werken van Rembrandt, Vermeer, Jan Steen en Potter. Enige we ken na de-lezing organiseert de Roode Lelie een excursie naar het monu mentale pand. De lezing begint om 20.00 uur. Vergadering Stichting Welzijn Ouderen Na een volgens secretaris W. de Raad vlot verlopen sollicitatieproce dure kwam Jaap Elenbaas uit Rotter dam uiteindelijk als de nieuwe jeugd- ZIERIKZEE - De nieuwe Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector -Schouwen-Duiveland heeft er de der de algemene vergadering opzitten. Voorzitter mevrouw Verkerke toon de zich tevreden over de opkomst. De stichting tracht in een behoefte te voorzien en volgens de organisatie is dit inmiddels gebleken. Een door de stichting opgezette koopochtend is een succes geworden. De SVOZ gaat een folder versprei den met daarin de belangrijkste doel- - stellingen. Er zijn reeds diverse acti- veiten op poten gezet door de aange sloten vrijwilligersorganisaties. De 'gemeenten hebben afwijzend gerea geerd op subsidieverzoeken van de .organisatie en dat heeft inmiddels tot problemen geleid. De secretariaats- en oprichtingskosten zijn voorlopig uit eigen zak betaald. Wel is er een ei gen bijdrage gevraagd van de aan gesloten organisaties (vijftien gul- .den). De meeste bijdragen zijn al binnen. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van de Stich ting Vrouwenemancipatie Zeeland kijkt uit naar een ander onderko men. Het CJV, dat het pand in de Vis- straat waar het kantoor van deze af deling is ondergebracht beheert heeft ruim een jaar geleden te ken nen gegeven het pand te willen ver kopen. werkleider uit de bus. Zijn familie naam verraadt al een beetje dat de nieuwkomer van Zeeuwse afkomst is. Elenbaas is in Rilland-Bath gebo ren en volgde na de middelbare school een opleiding sociaal-cultureel werk, die vergelijkbaar is met de So ciale Academie maar met meer aan dacht voor drama en muziek. Na het afronden van deze studie ging Elenbaas aan de slag in een buurthuis in Rotterdam-Zuid waar hij nu vijf' jaar werkzaam is als jeugdleider. In januari gaat Elenbaas zich oriënteren op het werkgebied en zijn taak als jeugdwerkleider. Dit houdt ook een kennismakingsrondje langs de gemeentebesturen in de re- VLISSINGEN - De directie van de Schelde in Vlissingen wil een reorga nisatie uitvoeren die ongeveer 540 banen zal kosten op een perso neelssterkte van 2819 werknemers. Aan gedwongen ontslagen kan niet worden ontkomen. Dit heeft de scheepswerf bekendgemaakt, nadat eind oktober al was meegedeeld dat aan een inkrimping niet te ontkomen is. Volgens de directie is er een struc turele onderbezetting in de scheeps- reparatie en is er ook onderbezetting bij andere activiteiten. Door nu in te krimpen zal ook dit jaar nog winst worden gemaakt, hoe wel als gevolg van de reorganisatie minder dan voorspeld. Noodzakelij ke investeringen in de toekomst wor den hierdoor gewaarborgd, aldus de directie.. De inkrimping vindt plaats in de directe produktiesfeer en in de on dersteunende afdelingen. De order portefeuille en de vooruitzichten op nieuwe opdrachten zullen de. onder neming in aangepaste omvang een goede uitgangspositie bieden, aldus de directie. De reorganisatie zal zich niet uit strekken tot de dochtermaatschappij en Sicon, Leak Repairs, Westerpijp leidingen, apparaten en ketelfabriek AKF en Schelde-Rademakers. Alle activiteiten van de onderne ming worden ook in de scheepsrepa- rawtie gehandhaafd, maar in een be perktere omvang. gio in, die de Stichting Jeugd subsi diëren. Het stichtingsbestuur verwelkom de tijdens deze bijeenkomst nog een andere nieuwkomer. Op voordracht van de classis van de Gereformeerde Kerk werd S. Lindhout uit Bruinisse in het bestuur gekozen. Wat minder soepel verliep het behandelen van het financiële plaatje. Door afwezigheid van de penningmeester berustte op voorzitter J. N. Bruel-Pouwer de taak om bij de cijfers enige uitleg te geven. J. J. Doeswijk plaatste een vraagte ken bij die ene cent die per 1 novem ber voor de pensioenpremies is opge voerd. Ook de aanschaf van nieuwe video-apparatuur kwam ter sprake. De stichting wil met het oog op de nieuwe VHS-recorder die de stichting in het voorjaar wil kopen, nu reeds een camrecorder kopen evenals een kleine printer die hoog op het ver langlijstje van de stichting staat. Of schoon niemand van de aanwezigen bezwaren had tegen de aanschaf van nieuwe apparatuur, was niet iedereen even gelukkig met de keuze voor het VHS-systeem, gezien de geruchten dat dit systeem binnen afzienbare tijd wellicht door een modernere va riant wordt vervangen. MOSKOU - De reeks betogingen van een handvol Joden in Moskou heeft geleid tot een bittere woor denstrijd waarbij Moskou en Was hington elkaar protestboodschappen hebben gestuurd. Dit gebeurt op een moment dat de top tussen partijlei der Michail Gorbatsjov en president Ronald Reagan nog volop aan de gang is. DEN HAAG - De animo om met VUT te gaan bij de rijksoverheid is voor het jaar 1988 opmerkelijk groot. Van de 60-jarige ambtenaren (de VUT-leeftijd is voor volgend jaar verlaagd naar 60) zegt 64 procent daar ook gebruik van te zullen ma ken. Van de 61-jarigen is dat 72 pro cent en van de rijksambtenaren die er 40 dienstjaren op hebben zitten 83 procent. Het gaat in totaal om 3.700 rijks ambtenaren. De Rijks Psychologi sche Dienst, die de VUT-bereidheid onder de VUT-gerechtigden onder zocht, heeft dit, vandaag, donderdag, bekendgemaakt. De RPD vermoedt dat de afslankingsoperatie bij de overheid (er moeten 26.000 banen ver dwijnen) een rol speelt in de cijfers. Het percentage van 64 bij de 60- jarige rijksambtenaren is volgens de RPD zeer hoog. In het algemeen rea geert een nieuwe groep VUT-gerech- tigden behoedzamer. In vergelijkbare gevallen lag het percentage steeds rond de 40. structuur van onze stichting", rea geerde Van de Zande op de suggestie van Van Gilst. Zij voegde daar aan toe dat er wel regelmatig overleg is met de portefeuillehouders in de ver schillende gemeenten. Tafeltje-dekje Ook ter sprake op de vergadering van de SWO kwam Tafeltje-dekje. Functionaris R. van der Weide ken schetste deze voorziening als 'Een erg belangrijk element in de thuiszorg'. ,,De prijs mag eenvoudigweg niet om hoog. Wat dat betreft kunnen de ge meenten een voorbeeld nemen aan de gemeente Bruinisse". Van der Weide doelde met die opmerking op het plan om' de bestaande' pannetjes te vervangen door ander materiaal. Dit met het doel om tot een betere hygië ne te komen. Een en ander vraagt wel een investering. Van der Weide meld de nog dat gelden uit het flankerend ouderenbeleid beschikbaar komen voorlhfeltje-dekje. De stichting over legt momenteel met bejaardenverzor gingshuis Duinoord in Burgh- Haamstede. Men wil de Tafeltje- dekje service in de gemeente Wester- schouwen uitbreiden van drie naar vijf dagen per week. balvereniging Bruse Boys met een voorlichtingsstand. Daarnaast heeft ook de voortschreidende techniek z'n intrede gedaan op de beurs. Leon van Strien en Erwin Wiebrens demon streren hun computers. Niet weg te denken op een hobbybeurs in een vis sersplaats zijn natuurlijk de scheeps modellen, ook nu weer met nog niet eerder vertoonde modellen. Kees de Keijzer, voormalig veerbootkapitein van de pont van Zijpe, heeft net op tijd een nieuw model klaar, terwijl Piet van Roon twee pronkstukken van de Zwarte Zee (de 3 en 4) op de beurs heeft. J. van der Have demonstreert hoe er zelf wijn gemaakt kan worden. Zo- Vervolg van pagina 1 Schouwen-Duiveland opgestuurd wordt. „Daar worden in eerste in stantie 10.000 exemplaren van ge drukt. Op de achterkant van die kaart is dan ook weer plaats voor ad vertenties". Spots Het idee van de promotiestichting is om in de film reclameboodschap pen van tien, vijftien en dertig secon den op te nemen. Een 'sluikreclame' van 10 seconden zou dan 700 gulden moeten gaan kosten terwijl voor een spot van vijftien seconden 1500 gul den op tafel gelegd dient te worden. Wie een spot van 30 seconden in de film wil hebben moet met 2500 gul den over de brug komen. Voor een re clameboodschap van 30 seconden ge combineerd met een bedrijfsfilm van vijf minuten is een bedrag van 4500 gulden vereist. „Het lijkt allemaal veel, maar het valt best mee. Bovendien bestaat er de mogelijkheid om het geld in ge deelten te betalen. Tien procent moet dan binnen veertien dagen na inteke ning betaald worden, 45 procent voor 1 juni 1988 en nog eens 45 procent voor 1 september 1988". Voor het maken van de film heeft de promotiestichting twee professio nele mensen ingehuurd: regisseur F. Arnold en scriptschrijver J. Jacobs. Het video-team van De Zeeuwse Stro t Naar aanleiding van het werk- verslag van functionaris R. van der Weide kwam op de vergadering het woon-zorg-project in Brouwershaven ter sprake. Het gaat hier om een expe rimentele nieuwe vorm van dienst verlening waarbij de wens van de be jaarde centraal staat. Er wordt naar gestreefd de bejaarden zoveel moge lijk in hun eigen leefomgeving te la ten en de zorg 'aan huis' te laten ko men. „Het is iets dat al jaren speelt. Je zou het kunnen zien als een soort dienstencentrum met bejaardenwo ningen", aldus Van de Zande. „Wij zijn er wel bij betrokken en het is ook een belangrijk nieuw project, maar ik kan er verder niets zinnigs over zeggen. De invulling is nog maar zeer summier". Het komt steeds meer voor dat ou deren tijdelijk in een verzorgingshuis bivakkeren. Het verzorgingshuis in kwestie krijgt voor de opvang van de ze mensen een vergoeding van 6000 gulden. Volgens het bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen is dat veel te weinig. Men zal een schrijven aan de provincie richten waarin wordt aangedrongen op het beschikbaar stellen van meer geld. Op verzoek van en in samenwer king met de ANBO is in november een onderzoek gedaan naar de wense lijkheid van wijkvervoer, een bel bus, voor ouderen in Zierikzee. Van de 280 verspreide vragenformulieren zijn er 145 binnengekomen bij de SWO. „Over het algemeen veel posi tieve reacties op het idee", meldde Van de Zande. „We gaan met de resul taten naar Middelburg, en ik hoop dat het allemaal doorgaat". als elk jaar is ook de schaakvereni ging present en kan er op elk moment van de dag een partijtje geschaakt worden. Verder aanwezig de postze gelvereniging met een speciale jeugd- tentoonstelling, de schildervereni ging De Tekenaers en is er een stand waar postzegels, munten en oude an sichten geruild of gekocht kunnen worden. Om elf uur en om drie uur geeft bloemist Piet Neele een demon stratie bloemschikken en om half twaalf en om twee uur draait Kees Hoogerwerf een film in de bestuurs kamer die hij heeft gemaakt toen hij een week aan boord was op de Henry Dunant. Vanaf vier uur treedt de boe- renkapel Een Stuitje Leut op. men stelt de noodzakelijke appara tuur ter beschikking. „Ik ben ervan overtuigd dat deze heren een uitste kende film over Schouwen-Duive land kunnen maken. Dat kunnen we met een gerust hart aan hen overla ten", aldus M. Breekweg namens de video-commissie. Hij verving video commissielid J. M. G. Brongers die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Sceptisch Ondanks de pleidooien van Breek weg en Van Oost bleek onder de aan wezigen op de informatie-avond toch de nodige scepsis tegenover het con cept te bestaan. Ook wilde men meer over de film zelf weten. „U hebt zelf gezegd dat ze in Goedereede over een vergelijkbare videoband beschikken. Waarom krijgen we die dan niet te zien? Dan hebben we een veel beter idee waar we over praten", aldus Moelker. Van Oost antwoordde daar op dat dat bewust niet is gedaan. Op verzoek van Arnold en Jacobs. „Want wat zij gaan maken kan er wel heel anders uitzien", aldus Van Oost. Hij benadrukte dat de ideeën voor de film van de VVV-leden zelf moet ko men. „De heren Jacobs en Arnold zorgen dan voor de verdere invulling. Vertalen uw ideeën in beelden". Uitkomst van de discussie was uit eindelijk dat besloten werd om de be reidheid om mee te betalen aan de film te peilen middels een rondschrij ven aan alle 800 VW-leden op Schou wen-Duiveland. „Na afloop van de bijeenkomst hebben we nog hier en daar de meningen gepeild, en toen bleek dat er toch ook een aantal on dernemers is die het juist wel ziet zit ten om een reclamespotje in de film te laten verwerken, en die ook bereid zijn om daarvoor in de buidel te tas ten. We wachten nu eerst af wat de reacties op die brief zijn. In januari kijken we dan verder". SCHARENDIJKE - De Stichting Welzijn Ouderen maakt zich grote zorgen over de toekomst van de admini stratieve kracht die momenteel voor de stichting werkt. En voor de toekomst van de stichting zelf. „Want we kun nen absoluut niet zonder zonder die administratieve kracht. Als die wegvalt dan zou Van der Weide het weer zelf moeten doen. Zoals heel vroeger. En dat gaat gewoon niet", aldus voorzitter mevrouw A. F. van de Zande- Vleugels Schutter. v De subsidie die de stichting voor de administratieve kracht ontvangt komt van het rijk, maar Zierikzee fungeert als verrekengemeente. En daar is het geld nog niet binnen hete geen voor de stichting inhoudt dat daar ook nog niets binnen is zodat de betaling van de administratieve kracht weieens problemen zou kun nen gaan geven. Om in iedej- geval voorlopig wat meer zekerheid te heb ben heeft de stichting bij de gemeente eeivvoorschot aangevraagd. Omslachtig Tijdens de discussie over dit pro bleem werd ook het contact met de verschillende gemeenten aangekaart. Van verschillende kanten werd opge merkt dat het veel tijd en moeite kost om bepaalde zaken rond te krijgen.' „Voor elk kleinigheidje moeten we naar zes gemeenten. Dat schiet niet op", aldus een van de aanwezigen. Kruiswerk-vertegenwoordiger W. van Gilst opperde de suggestie om voort aan van elke gemeente een wethou der zitting te laten nemen in het alge meen bestuur van de stichting. „Dat zou de besluitvorming in de gemeen ten zeker ten goede komen. Dan heb ben ze informatie uit de eerste hand", aldus Van Gilst. „Een dergelijke con structie past nu eenmaal niet in de Voor emancipatiewerkster Ineke Sturm kwam die boodschap niet als een donderslag bij heldere hemel. „Bij het afsluiten van het huurcon tract in 1983 werd de afspraak ge maakt dat dit een tijdelijke overeen komst zou zijn. Bovendien is het niet zo dat we nu ineens op straat staan". - Nu het CJV ruim een jaar geleden de wens te kennen heeft gegeven om het pand te verkopen is de gemeente Zierikzee gevraagd om de helpende hand te bieden bij het vinden van een geschikte ruimte: Voorwaarde is wel dat de huur niet meer dan 450,- (inclusief) bedraagt. Ineke Sturm heeft inmiddels haar oog laten vallen op het gebouw in de Manhuisstraat, waar onder andere de Vrij Werk Cen trale en het onderwijs aan volwasse nen zijn ondergebracht. Het onder een dak brengen van meerdere orga nisaties beschouwt de emancipatie werkster als een goede zaak. Een con crete datum voor de verhuizing is op dit moment niet te geven, dat is af hankelijk van het vinden van een ko per voor het pand in de Visstraat. Zaterdag 12 december in dorpshuis Bruinisse BRUINISSE - Gouden Handen uit Bru is de naam van de vierde hobbybeurs, die za terdag 12 december in het dorpshuis van Bruinisse wordt gehouden. De beurs is open van tien tot vijf uur en is voor iedereen gratis te bezoeken. Een groot aantal hobby isten is dan weer in het dorpshuis aanwezig om haar hobby te laten zien, er over te ver tellen of er daadwerkelijk aan bezig te zijn. Ontelbare uren van creativiteit en inventi- teit waarvan de produkten dan te zien zijn, waaronder ook een vijftal nieuwe hobby's dat nog niet eerder aan de beurs meedeed. Die titel, Gouden Handen uit Bru, slaat volgens Lydie Wiebrens, mede organisator van de beurs, op het feit dat al die hobby's en al die werkstuk ken van mensen van het eigen dorp afkomstig zijn. „De saamhorigheid BROUWERSHAVEN - De familie C. Fonteine uit Brouwershaven heeft de eerste prijs gewonnen in de lotenactie van de Midden standsvereniging Brou wershaven. De hoofdprijs - 500 gulden - maakt deel uit van een prijzenpot ter gele genheid van de Sinter klaasactie. Burgemeester C. Slabbekoorn heeft de trekking verricht in het ge- bouw van de Rabobank. Evenals voorgaande jaren hebben de ongeveer 20 deelnemende ondernemers een ac tie op poten gezet. Eerder was er een zegelactie en nu dan een lotenactie. Bij aankoop van spullen ter waarde van vijf gulden ontving de klant een lot en dingde mee naar de prijzen. De prijzenpot bestond uit een hoofdprijs van 500 gulden, 1 keer 250 gulden, l keer 125 gulden, 1 keer 75 gulden en 25 keer 50 gulden. Het win kelend publiek kon de loten depone ren in een speciale bus bij de Rabo bank. Burgemeester C. Slabbekoorn (midden) verricht de trekking. maar vooral ook de gezelligheid en ongedwongenheid op die dag is al bij na spreekwoordelijk. Niets hoeft maar alles mag op hobbygebied". Ze wordt daarin bijgestaan door Jaap Huizer die samen met Lydie de beurs voor de vierde keer organiseert. „De bezoekers komen soms van heinde en ver en vragen dan verbaasd naar het succes van deze beurs. Je probeert dan uit te leggen dat er eigenlijk geen formule voor deze beurs bestaat. Dat er geen reglementen of statuten be staan, dat de deelnemers gratis mee doen en dat de intree ook gratis is. En juist door die simpelheid loopt het als een trein en is de sfeer zo onge dwongen. Een paar weken van tevo ren steken we de koppen bij elkaar, plegen links en rechts wat telefoon tjes en de zaak is rond. En op de dag zelf houdt Ab van der Wekken, pen ningmeester van de postzegelclub, een verloting en ook de kosten van het dorpshuis zijn dan betaald". Volgens beide enthousiastelingen is er zeker nog geen sprake van een ver zadiging in het aanbod hobbyisten „een groot aantal hobbyisten dat soms al een aantal jaren aanwezig is komt toch weer met nieuwe werk stukken of schilderijen maar daar naast is het natuurlijk leuk dat we zoals dit jaar weer met een vijftal nieuwe hobby's kunnen verschijnen zoals een viertal dames met kant klossen, Saar Abrahamse en Nelly Schraver met frivolite. Riet Hanse met een weefgetouw en Bocy van den Berge met een spinnewiel". Kippen Maar wat te denken van kippen houden als hobby zoals Huib Bal dat doet. ook present, evenals de vogel vereniging de Nachtegaal en de voet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4