'Voortzetting voorzichtig financiëel beleid gewenst' PvdA-fractie wil meer geld in sociaal noodfonds van gemeente 'Ouwerkerk zou zo snel mogelijk een dorpshuis moeten krijgen' 'Sociale dienst wordt gemeente blok aan been door hoge kosten' Commissie ruimtelijke ordening- Brandje in Kerkwerve Dode zeehond strand Renesse Inbreker op heterdaad betrapt Stofexplosie oude tv in Noord welle Aanrijding in de sneeuw Reddingsboot Harder in gebruik genomen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 december 1987 Nr. 24250 3 Algemene beschouwingen Duiveland NIEUWERKERK - De Partij van de Arbeidfractie in de gemeenteraad van Duiveland maakt zich zorgen over de tendens dat grote groepen in de samenleving steeds minder geld te besteden hebben. Dat blijkt uit de alge mene beschouwingen waarmee de partij reageert op de plannen van het college van b en w voor 1988. De partij omschrijft de afname van de financiële draagkracht van grote groepen mensen als 'onrustbarend'. „Steeds duidelijker komt naar voren dat zich een tweedeling in onze sa menleving voordoet. Een groep met werk en inkomen en een groeiende groep mensen waarbij het water tot de lippen is gestegen". Zij is daarom van mening dat het beleid van het gemeentebestuur ge richt moet zijn op het steunen van de minst draagkrachtigen in de gemeen te Duiveland. „Onze fractie is dan ook een fervent voorstander van een extra toevoeging van het saldo on voorzien aan het zogenaamde sociale noodfonds. Temeer omdat uit een on derzoek naar woonlasten, dat vorig jaar werd gehouden door het CNV- Zeeland, vooral de gemeente Duive land ongunstig uit de bus kwam". De partij geeft het college in overweging om iets extra's te doen voor de echte minima in de gemeente. Al is het maar in de vorm van een 'kerstge- baar'. De PvdA maakt zich ook zorgen over de hoge kosten die de gemeente lijke dienstverlening met zich mee brengt. Zij is het wel eens met de plannen voor een verdergaande auto matisering van het gemeentelijk ap paraat. Maar met de kanttekening dat hierbij het financiële aspect nauwlettend in het oog moet worden gehouden. Eveneens uit oogpunt van een doordacht financieel beleid wijst de PvdA als alternatief voor nieuw bouw van een brandweergarage op vervangende bestaande ruimten die ook voor dat doel gebruikt zouden kunnen worden. De partij uit in zijn algemene be schouwingen teleurstelling over de geringe voortgang die is gemaakt met de totstandkoming van een ram penbestrijdingsplan hulpovereen- koinst voor de Oosterschelde én aan liggende wateren. „Wij dringen er met klem op aan een en ander op kor te termijn gerealiseerd te krijgen". De fractie zegt ook de ervaring te hebben dat de politie, ondanks de in gevoerde automatisering, niet meer tijd heeft kunnen vrijmaken voor het uitoefenen van de echte politietaken. „Het postbureau te Nieuwerkerk houdt op te bestaan en daarmee moe ten we helaas concluderen dat de po litie weer verder van de Duivelandse burgers verwijderd zal zijn. Een slechte ontwikkeling". Wel blij is de PvdA met de plannen van het college om het wegenbeheer in financieel en materieel opzicht over te dragen aan het waterschap. „Voor we hier helemaal achter gaan staan willen we wel dat de mogelijk heden voor verdere democratisering van de waterschapsbesturen wordt onderzocht. Het kan niet zo zijn dat bevoegdheden uit handen worden ge geven zonder garanties inzake vol doende democratische controle door de raad". De partij wijst er verder op dat als gevolg van de reconstructie van de Stolpweg het gevaar voor over stekende kinderen niet is afgenomen. Zij adviseert het aanbrengen van een voetgangersstoplicht of verkeers- brigadiers om hierin verbetering te brengen. Leerlingenaantal De PvdA blijkt voor het instellen van een werkgelegenheidsfonds. Zij vraagt zich af of de prognoses ten aanzien van het leerlingenaantal van de openbare basisschool wel zo reëel zijn. „Het is wellicht toch verstandi ger deel te nemen aan het provinciaal instandhoudingsproject". Complimenten in de algemene be schouwingen voor het collegeplan om de 6 procents kortingsoperatie van het rijk op het welzijnsbeleid op te vangen met de algemene midde len. „En niet door te laten werken op de hoogte van de subsidies. Juist in een tijd van bezuinigingen dient het verenigingsleven zoveel mogelijk in stand te worden gehouden". Betrokkenheid De PvdA oppert verder de moge lijkheid om de bewoners van Ooster- land en Ouwerkerk op andere en meerdere manieren te betrekken bij de vernieuwingsplannen voor hun dorpen. „Een persoonlijk gericht schrijven, een schriftelijke huis-aan- huis enquête en een behoefte pei ling", worden als voorbeelden ge noemd. Algemene beschouwingen VVD-fractie NIEUWERKERK - „Laten we zorgen dat Ouwerkerk zo spoedig mogelijk een goed geoutilleerd dorpshuis krijgt. Net zoals de andere kernen in de gemeente Duive land dat hebben". Dat zegt de VVD-fractie van de ge meente Duiveland in haar algemene beschouwing als reactie op de plannen voor 1988 van het college van b en w. De VVD-fractie is van mening dat Ouwerkerk zo snel mogelijk een dorpshuis moet krijgen. Tot nu toe fungeerde een zaaltje in dit gebouw als zodanig. De VVD-fractie zegt eigenlijk al een voortgangsgesprek verwacht te hebben naar aanleiding van de hoor zitting waarin de bevolking kon mee praten over het dorpsplan. „Het rea liseren van een goed geoutilleerd dorpshuis in Ou wei-kerk heeft de hoogste prioriteit voor onze fractie omdat daar toch alleszins behoefte aan is". Ook de plannen die de pro jectgroep Achterland heeft voor de inrichting van de caissons, het opspuiten van het strandje aan de Zuidbout en de aanleg van fiets/wan delroutes in het krekengebied om schrijft de VVD als een positieve bij drage voor de recreatie. Meer politie De VVD-fractie is. van mening dat bij voortduring moet w.orden,aange drongen op uitbreiding van het aan tal politiemensen. ,,De politie kan onvoldoende surveilleren en het ver keerstoezicht komt in de knel. Dat is in feite een onhoudbare toestand. Kan de APV alsnog op zeer korte ter mijn worden goedgekeurd"? Men blijkt positief te staan ten aanzien van de bouw van een nieuwe brand weerkazerne en vindt dat het ook aanbeveling verdient om voor een nieuwe brandweerauto te gaan reser veren omdat de oude sinds 1987 is af geschreven. De VVD-fractie vraagt het college of er plannen zijn om iets te doen aan de afslag rijksweg N-59/Molenweg bij Oosterland omdat dit nog steeds een moeilijk en gevaarlijk verkeers punt is. Als andere knelpunten bren gen zij de stoplichten bij Nieuwer kerk naar voren waar in regenrijke periodes een watermassa zou staan. En de bomen langs de Molenweg te Oosterland wiens wortels het trot toir vernielen. „Een gevaarlijke toe stand voor voetgangers". Verder wil ook de VVD-fractie weten hoe het staat met het realiseren van een post- voorziening in Sirjansland. De fractie vindt het een goed idee van het college van b en w om de kor ting van 6 procent die het rijk voor het welzijnsbeleid van de gemeente toepast op te vangen uit de algemene middelen. Zij is van mening dat de Culturele Vereniging Ouwerkerk iets meer subsidie zou moeten krijgen. En zou graag zien dat het uitzicht op Algemene beschouwingen SGP/RPF-fractie NIEUWERKERK - „Wij willen niet nalaten aan te dringen op het voeren van een zeer voorzichtig financiëel beleid". Dit advies is verwoord in de algemene beschou wing die de SGP/RPF-fractie van de gemeente Duive land geeft op het beleid dat het college van b en w voor 1988 heeft voorgesteld. De fractie motiveert dit uitgangs punt (dat zij al enkele jaren propageert) door te stellen dat er nog te veel onzekerheden zijn die in het komende dienstjaar op het gemeentebestuur kunnen afkomen. De partij staat positief ten opzichte van de automatisering van de ge meentelijke administratie. Maar vraagt zich wel af of het haalbaar is om de invoering van de GBA (Ge meentelijke Basis Automatisering) per een januari 1989 operationeel te hebben, zoals dat in de collegeplan nen is verwoord. Zij vindt dat als ant woord op het vertrekoverschot van de bevolking een gezamenlijke inzet voor het aantrekken van meer bedrij ven naar de gemeente nodig is. Selectief De fractie vindt het gewenst dat brandweerlieden hun kennis via cur sussen steeds verder vergroten omdat zij met steeds meer taken worden be last. „Maar men dient daarbij wel se lectief te werk te gaan gezien de fi nanciële beperkingen, ook op dit onderdeel". De SGP/RPF-fractiele- den zijn het met het college eens dat het niet zinvol zou zijn nog hoge kos ten te maken voor een verbouw van BURGII-Jf AAMSTEDE - In het ge meentehuis te Burgh-Haamstcdc komt dinsdag 15 december de com missi e voor de ruimtelijke ordening bijeen. De openbare vergadering be gint om 19.30 uur. Op de agenda staan ondermeer het ontwerp streekplan Zeeland, enkele voorbereidingsbesluiten en de wijzi ging van het bestemmingsplan Noord welle. de huidige brandweergarage. „Mede door de ongunstige ligging van deze garage binnen de bebouwing is het wenselijk dat naar een andere locatie wordt uitgekeken. En dat wordt na gegaan of het financieel mogelijk is om tot de bouw van een nieuwe gara ge te komen". De SGP/RFP-fractie vindt verder dat een mecrjarenschema 'onder houd rioleringen' dient te worden op gezet. En dat op termijn wat moet worden gedaan aan het bömen- bestand in enkele straten in Ooster land. De wortelgroei daarvan is oor zaak van een slechte staat van onderhoud van sommige trottoirs en straten. Verder beveelt zij aan om de herstelwerkzaamheden aan de kerk toren van Oosterland reeds in 1988 uit te voeren. De fractie maakt van zijn algemene beschouwing gebruik om de wens van een rijdend postkantoor in Sir jansland weer eens naar voren te brengen. „Zijn er nog ontwikkelin gen in deze zaak te verwachten"? vraagt zij het college. „Tienduizend gulden om het dorpsplan Ouwerkerk ten uitvoer te brengen is geen groot bedrag", luidt een andere opmerking in de algemene beschouwing. En in tegenstelling tot de overige plannen om in het krekengebied recreatieve voorzieningen aan te brengen, staat de fractie terughoudend tegenover het opspuiten van het strandje bij Ouwerkerk. Minder subsidie De SGP/RPF-fractie is van mening dat de zes procent bezuiniging op de uitkering voor de welzijnssector van het rijk ook werkelijk toegepast moet worden op deze sector. „Het is niet terecht om deze bezuiniging voor rekening van de algemene middelen te brengen. Wij achten en geringe kor ting voor de gesubsidieerde instellin gen zelf (naar hoogte van inkomsten) gewenst. Het moet iedere vereniging een eer zijn om zo weinig mogelijk een beroep te doen op gemeenschaps geld. De subsidie moet een bijpassing zijn van het tekort. En niet een min of meer volledige financiering". De fractie vindt dat het bedrag in het sociale steunfonds aangevuld zou moeten worden tot 10.000 gulden. Zij is van mening dat de werkgelegen heid zoveel mogelijk bevorderd moet worden en heeft daar best wat meer geld voor over. De werkloosheidscij fers op Schouwen-Duiveland zijn niet gering en er treedt nog weinig verandering in op vindt de fractie. Zij vraagt zich af of de mogelijkheid bestaat oin door de groep werklozen werkzaamheden te laten verrichten waarmee de oude gedeelten van de begraafplaatsen een wat verzorgder aanzien zouden krijgen. „Naar onze mening moeten niet al leen de groenvoorzieningen in de ge meente goed worden bijgehouden maar ook de begraafplaatsen". Op grond van haar beginsel liet de SGP/RPF-fractie in de algemene be schouwingen weten tegen een aantal subsidies of bijdragen te zullen stem men. Onder andere aan vrouwenor ganisaties, de gemeenschappelijke bibliotheekvoorziening, de Zeeuwse Volksuniversiteit, het theaterbureau Zeeland, de Zeeuwse Milieufederatie en enkele sportorganisaties die hun sport ook op zondag beoefenen. kruisingen van wegen niet zo belem merd zou worden door bossages. Graven Verder vindt men dat de graven van de watersnoodslachtoffers op de be graafplaatsen Ouwerkerk en Nieu werkerk een onderhoudsbeurt zou den moeten krijgen. „Ook de gedenk tekens (van Enschede) kunnen best een opknapbeurt gebruiken". De VVD-fractie maakt verder van de al gemene beschouwingen gebruik om te informeren naar het gemeentelijk rampenplan. „Moet dit niet eens her zien worden? Ook voor de bedrijven in onze gemeente zou een rampen bestrijdingsplan een goede zaak zijn. Heeft u nog plannen in deze rich ting"?, aldus de fractie. Zij uit verder de mening dat de uit gaven van gemeenschappelijke rege lingen moeilijk in de hand zijn te houden. „Vaak blijkt het moeilijk de aspecten hiervan op het financiële en bestuurlijke vlak op een lijn te krij gen. Door allerlei besluiten en maat- reglen die ons van bovenaf worden opgelegd ontstaat vaak een grote druk op de gemeente. Evenzo kunnen gemeenschappelijke regelingen onze bewegingsvrijheid in de weg staan". Omdat vele ondernemers in de land- en tuinbouw wat inkomen be treft 'in de verkeerde hoek zitten' ad viseren de VVD-fractieleden het col lege om een open oog te houden voor de belangen van deze bedrijfstak en de mogelijkheden tot vergroting van het inkomen positief te behandelen. „Bijvoorbeeld het soepel toepassen van de kampeerwet tot de Wet op de Openluchtrecreatie van toepassing is". Het belangrijkste van de begro ting 1988 vindt de WD dat zonder verhoging van gemeentelijke belas tingen en heffingen een post onvoor zien van ruim 160.000 gulden over blijft en het huidige voorzieningen niveau gehandhaafd kan worden. KERKWERVE - Dinsdagavond om ongeveer 11.45 uur ontstond een brandje in het pand van C. E. d. R. uit Kerkwerve aan de Zandweg waarin verbouwingswerkzaamhe den plaatsvinden. De brand begon in de schoorsteen pijp van de open haard nadat deze werd aangestoken. Van hieruit ver spreidde de brand zich naar het pla fond van de kamer en zijkamer. De brandweer van Middenschouwen rukte uit om het vuur te blussen. RENESSE - Een werknemer van Rijkswaterstaat trof dinsdagavond om ongeveer 11.30 uur op het strand bij Renesse een dode zeehond aan. Het dier werd opgehaald door de veldpolitie en overgebracht naar een onderzoekcentrum. Daar werd sectie verricht op de zeehond. Algemene beschouwingen CDA-fractie NIEUWERKERK - De Intergemeentelijke Sociale Dienst zal het in de toekomst wat zuiniger aan moeten doen. Onder andere door met wat minder personeel het werk rond zien te krijgen. Anders wordt deze gemeen schappelijke regeling een heel dure zaak die voor de ge meente Duiveland een blok aan het been wordt". Dat zegt de CDA-fractie van de gemeente Duiveland in zijn algemene beschouwing op de plannen van het college van b en w voor 1988. De fractie is van mening dat de fi nanciële positie van de gemeente niet zorgwekkend is. „Maar wij moeten er als raad stevig de hand aan houden om dit te handhaven en daar het be leid op richten". Het CDA vindt dat de automatisering van het gemeente lijk apparaat goed draait. „Het is daarom een goede en verantwoorde zaak om het personeel hierin bijscho ling te laten volgen". De fractie pleit ervoor om alle bur gers hun bijdrage te laten leveren in het schoonhouden van de kernen. „Laten wij het openbaar groen in de gemeente niet vervuilen door er al lerlei soorten vuil in te werpen. We streven er naar te vermijden dat spe lende kinderen vernielingen aan brengen in plantsoenen. En het is ook gewenst dat eigenaren van huisdie ren hun steentje bijdragen om de hy giëne in dc dorpen op een hoog peil te houden. Niet alles kan door de ge meente worden gedaan". De fractie wijst in zijn beschouwing op de slech te staat van onderhoud waarin vele ZIERIKZEE - Dank zij de oplet tendheid van enkele buurtbewoners kon de Rijkspolitie Schouwen-Dui veland dinsdagavond om ongeveer 18.00 uur een inbreker betrappen die pogingen ondernam om binnen te dringen in het pand Schutters hofstraat 16 te Zierikzee. Het bleek de 23-jarige E. G. S. uit Keulen (Duitsland) te zijn die in het voormalige huis van zijn moeder trachtte binnen te komen. Bij onder zoek bleek dat de Duitser in Neder land vertoefde zonder middelen van bestaan en vaste woon- of verblijf plaats. Hij werd vastgehouden op het politiebureau en wordt vandaag (donderdag) overgedragen aan de Duitse autoriteiten. NOORDWELLE - In een slaapka mer van het pand aan het Hoefijzer te Noordwelle is dinsdagavond om streeks 23.20 uur brand uitgebroken door een stofexplosie. De eenheid van de brandweer Renesse heeft het brandje met twee hogedrukstralen geblust. De stofexplosie - zo heeft de techni sche recherche ontdekt - vond plaats in een oud televisietoestel, dat nog lampen bevatte. De brand beperkte zich tot materiële schade. OOSTERLAND - de eerste sneeuw bui van dit seizoen zou de oorzaak zijn geweest van een aanrijding op de Sint Joostdijk te Oosterland. Mevrouw H. M. S.-D. reed met een personenauto over de Sint Joostdijk toen ze door een inhaalmanoeuvre op het gladde wegdek in een slip geraak te. Haar auto botste daardoor op de auto van M. v. H. uit Oosterland die geparkeerd stond en dit voertuig schoot door de klap weer tegen de auto van een onbekend gebleven eige naar die eveneens langs de Sint Joost dijk stond geparkeerd. Alle drie de auto's werden licht beschadigd. De aanrijding gebeurde dinsdag om on geveer 12.55 uur. Vervolg van pagina 1 zijn op Neeltje Jans. De nieuwe red dingsboot kan ongeveer twintig dren kelingen tegelijkertijd meenemen en uiteraard is de bemanning opgeleid om zonodig eerste hulp te verlenen. Rijkswaterstaat heeft voor de in vulling van dit gedeelte van zijn vei ligheidstaak contact gezocht met de reddingsmaatschappij omdat dit vol gens Verheij een bestaande reddings organisatie met ervaren mensen is. Die bovendien 24 uur 'stand by' zijn. De boot heeft een polyester romp inet daaromheen een kunststof band en heft zichzelf weer in de goede stand wanneer hij zou omslaan. Het vaartuig kostte Rijkswaterstaat 250.000 gulden. De aanleg van de be nodigde accommodatie 40.000 gulden eii verder wordt per jaar aan de red dingsmaatschappij een donatie van 50.000 gulden betaald voor het be mannen van de boot. Het is de ver wachting dat liet vaartuig zo'n dertig jaar zal meegaan. bushaltes in de gemeente zich bevin den. „Men moet er voor waken dat dit geen slechtweer accommodaties wor den waarop de jeugd allerlei beschil deringen aanbrengt". Dc fractie wil weten wat dc plan nen zijn met dc niet meer in gebruik zijnde sportterreinen en hoever het staat met de plannen voor renovatie van het Dorpshuis Ouwerkerk. Zij wijst erop dat het plantsoen bij dc Brouwerstraat bij enige regenval ge heel onder water staat en zou graag willen dat daar wat aan wordt ge daan. De CDA-fractie vraagt zich af of het mogelijk is de regionale hulpverle ningstaken te verdelen tussen brand weer en Rode Kruis. „Is het mogelijk een onderzoek in te stellen naar een samenwerking tussen deze beide in stanties zodat ze niet langs elkaar heen werken"? De fractie waar schuwt ervoor de kostenpost in te ga ten te houden die is gepland voor de bestrijding van calamiteiten door vrachtvervoer met chemicaliën. „Er moet niet al te gul op dit onderwerp worden ingegaan". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur); 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41.00: per jaar 1 156.50; losse nummers I 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3