Noordgouwe in toekomst beschermd dorpsgebied -rl 'Ik hoop dat onze plannen door gaan ondanks alle bezuinigingen' Kerkwerve heeft weer orgel Balletschool Joke Zuyderwijk geeft eerste grote uitvoering BEZORG(ST)ER SP>. t 4 ZIEKIKZEE - „Ik hoop dat we ondanks alle bezuini gingen van het rijk toch door kunnen gaan met onze plannen". Deze wens sprak Beter Wonen-voorzitter F. K. Vos uit op de districtsvergadering gisteravond, maan dag, in Zierikzee. Vos wees erop dat de overheid de subsi diekraan steeds verder dichtdraait. Een conclusie die werd beaamd door ir. Ph. H. van Doorne, directeur van de woningbouwvereniging. De districtsvergadering werd slechts door een handjevol leden bezocht. ,,We hebben pas nog in ons jaar verslag verheugd vastgesteld dat on ze woningbouwcorporatie 3500 leden telt. Wellicht is het feit dat er nu zo weinig mensen zijn een teken dat het bij Beter Wonen genoegzaam wonen is", stelde Vos. Naast deze positieve benadering van de minimale op komst stelde Vos ook dat' een dis trictsvergadering onder andere be doeld is om contact met de leden te houden. ,,En we dienen vanavond en kele afgevaardigden te kiezen, maar ik weet niet of net met dit gering aan tal aanwezigen mogelijk is", aldus Vos. Bezuinigingen Vos schetste vervolgens in grote lij nen wat er zich het afgelopen jaar in de woningbouwcorporatie heeft af gespeeld. ,,Het is een bewogen jaar geweest voor Beter Wonen. Er is heel wat gebeurd". Vos refereerde aan de bouw van De Vrijburg aan het Janne- wekken/Vrije. „Het feit dat de be langstelling voor een plaatsje in De Vrijburg toeneemt sterkt ons in de overtuiging dat De Vrijburg voorziet in een behoefte". Vos: „We zijn gelukkig al een aan tal jaren met vernieuwingen bezig, want het wordt door de bezuinigin gen steeds moeilijker. We zullen in ie der geval onze activiteiten moeten temporiseren". Vos bracht verder on der de aandacht dat de woningbouw corporatie volgens hem veel werk verzet heeft. „We hebben drie grote gebouwen een herbestemming gege- Vós doelde met die opmerking op de bouw van bejaardenwoningen in de Lange St. Jansstraat, op de plek waar eerder een schoolgebouw stond, en de bouw van De Vrijburg op de plaats waar eerst de Lagere Techni sche School stond. „En nu is een be gin gemaakt met de bouw van een aantal appartementen in het gebouw waar vroeger de Corneliastichting huisde. Kort memoreerde Vos ook nog de oplevering kortgeleden van de aanpasbare en splitsbare woningen aan de Steenbank in Zierikzee. samen met de vacature in het district Westerschouwen, op vier brengt. Plannen Beter Wonen-directeur Ph. H. van Doorne deed vervolgens de toekomst plannen, voorzover deze al niet be kend mogen verondersteld, uit de doeken. „U heeft dat in extenso kun nen lezen in de Zeeland Woonkrant", aldus Van Doorne. Hij hield zijn ge hoor voor dat in de komende jaren een forse aanslag gepleegd gaat wor den op de reserves van Beter Wonen. „Op ons activiteitenplan staat voor 200 woningen groot onderhoud geno teerd. De rijkscontingenten spreken echter over enkele tientallen. Nu be taalt het rijk maar twintig procent van de kosten, maar dat is toch mooi meegenomen. Zoals het er nu naar uitziet moet de woningbouwvereni ging het geld dat het rijk niet be schikbaar stelt zelf putten uit de be drijf sreserves „Het contingent voor nieuwbouw is door het rijk ongeveer gehalveerd, voor wat betreft de provincie Zee land. Wat dat precies voor gevolgen zal hebben is nog niet te zeggen, want de provincie moet nog een her verdeling maken", aldus Van Doorne. „In ons programma staat ook wo ningsplitsing gepland. Dat kunnen we wel vergeten, gezien de nieuwe subsidieregelingen". Wij vragen m.i.v. direkt „Het bouwjaar zegt niet alles. Je moet ook kijken in welke staat de wo ningen verkeren", antwoordde Van Doorne op vragen van de heer Kom mer uit Dreischor. Zijn vraag was waarom aan de Moggestraat in Drei schor eerder wel aan acht woningen in diezelfde Moggestraat groot onder houd is gepleegd terwijl er oudere woningen aan de Moggestraat staan. „Die woningen die gebeurd zijn zijn drie, misschien wel vier jaar, jonger dan de woningen die nog niet ge beurd zijn. Dat is toch merkwaardig". Waarop Van Doorne uitlegde dat ook dat een gevolg is van de bezuinigin gen. „Woningen waaraan veel moet gebeuren zijn duur. Daar kunnen we maar in beperkte mate mee aan de gang. We moeten er een paar goedko pere woningen, waar weinig aan moet gebeuren, bijnemen. Maar de woningen waar u op doelt staan op voor een grote onderhoudsbeurt in 1989". Op de vraag van Kommer hoe het staat met het onderhoud van de brandpaden aan de Moggestraat kon Van Doorne staande de vergadering geen antwoord geven. „Maar ik zal het voor u bekijken, en dan hoort u er nog van", aldus Van Doorne. „Als dat kan zeg ik asjeblief", was de reactie van Kommer. Onder dankzegging voor de inbreng sloot voorzitter F. K. Vos vervolgens de vergadering. PARAMARIBO - Het Surinaamse leger wil in de toekomst geen herden kingen meer van de slachtoffers van 8 december 1982. De aangekondigde herdenking van vandaag, dinsdag, kan wat de militairen betreft echter ongestoord doorgaan. Dat heeft ma joor Badrissein Sital, lid van het mi litair gezag, maandag gezegd in Para maribo. Sital reageerde hiermee op de oproep van de vakorganisatie de moederbond om haar omgekomen voorzitter Cyrill Daal dinsdag te her denken. „Laten wij dit zien als een afsluiting van de herdenkingen van 8 december". voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in een gedeelte van RENESSE Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierikzee, tel. 01110-16551. Noordgouwe moet beschermd dorpsgezicht worden. DBEISCHOB - De gemeenteraad van Brouwershaven buigt zich woensdag 16 december over het voorstel om de kern Noordgouwe beschermd dorpsgebied te maken. De discussie hierover wordt gevoerd in het dorpshuis te Dreischor, omdat het stadhuis van Brouwershaven mo menteel verbouwd wordt. De openbare vergadering - de laatste van dit jaar - begint om 19.30 uur. De minister van welzijn, volksge zondheid en cultuurheeft in een brief aan de gemeente dit idee geopperd en op een kaart de grenzen van het be schermde deel aangegeven. Hoewel het de minister is, die de beschermde dorpsgebieden vaststelt, moet de raad hiermee instemmen. Burge meester en wethouders van Brou wershaven vragen de raad dit te doen. Bij de bescherming van het dorps gebied Noordgouwe ligt het accent op de gave historische-ruimtelijke struc tuur van de dorpskern, alsmede de schaal en het historische beeld van de bebouwing. Als begrenzing is geko zen de achterzijde van de percelen met bebouwing aan de kerkring en ten dele de aantakkingen van Heere- weg, Oosterweegje en Brouwe rijstraat. Voor de westelijke begren zing is de provinciale weg van Zierikzee naar Zonnemaire gekozen. Hetdoel van de" aanwijzing is de karakteristieke met de historische ontwikkeling samenhangende struc tuur en ruimtelijke kwaliteit van het gebied te onderkennen als zwaarwe gend belang bij de verdere ontwikke ling van het gebied. Simpeler gezegd, het mag in de toekomst niet zo zijn, dat nieuwe plannen het karakter van Noordgouwe aantasten. De raad spreekt verder ondermeer over een subsidie-aanvraag van de Stichting Afasiesoos De Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Het college vreest een precedentwerking als er fi nanciële steun wordt gegeven en ad viseert de raad niet op het verzoek in te gaan. Verder vragen b en w een machtiging van de raad om eventueel bezwaar aan te tekenen tegen het ontwerp-streekplan voor Zeeland. Bezwaar kan worden gemaakt bij provinciale staten. Tenslotte komt de vaststelling van de welzijnslijst ter sprake. De nieu we welzijnswet vraagt hierom. Beter Wonen-voorzitter F. K. tbs op districtsvergadering: KERKWERVE - De Nederlands Hervormde kerk in Kerkwerve heeft sinds enkele maanden weer een echt kerkorgel. Nadat het oude in de zomer is weggehaald en de kerk het enkele maanden met een electronisch muziekinstrument moest stellen, is er weer echte orgelmuziek. Het orgel is gebouwd door orgelbouwer Fa- ma en Raadgever en heeft de kerk 90.000 gulden gekost. Dat geld is bijeen gebracht met acties als het verko pen van oliebollen en een spaarpot ten bate van dat orgel. Vacatures Bij acclamatie werden vervolgens de heren Van der Have en Kostense herbenoemd tot afgevaardigden naar de verenigingsraad uit het district Bruinisse. De vacature van de heer Van 't Slot, die niet herbenoembaar was als afgevaardigde uit het district Westerschouwen, werd opgevuld dbor benoeming van de heer Groenleer. Verdere afgevaardigden uit het dis trict Westerschouwen: mevrouw Jon ker en de heren Timmer en Van Sluij- ters. Vos stelde vervolgens vast dat uit het district Middenschouwen geen kandiaten waren genomineerd zodat men blijft zitten met een vacature voor dit district. Ook in district Brui nisse blijft overigens een vacature open. Ook in het district Zierikzee blijft, na benoeming van mevrouw Pronk en de heer Visser een plaats open wat het totaal aantal vacatures, AMSTERDAM - Het Overlegor gaan van Joden en Christenen in Ne derland (OJEC) is „verbijsterd" over het oplevend antisemitisme: de ont voering en mishandeling van Jules Croiset en de bedreigingen aan het adres van verscheidene Joodse gezin nen. „Het antisemitisme is in Neder land na de Tweede Wereldoorlog he laas niet uitgegroeid. Er behoeft kennelijk sléchts een geringe aanlei ding te zijn om de bij sommigen slui merende haatgevoelens boven te la ten komen". SAN FRANCISCO - Een Ameri kaans lijnvliegtuig met 44 mensen aan boord is dinsdag in Californië neergestort. Niemand overleefde het ongeluk, Kort voordat het radiocon tact werd verbroken zei de gezagvoer der dat achterin het toestel, werd ge schoten. Het viermotorige vliegtuig van Pacific Southwest Airlines maakte een vlucht tussen Los Ange les en San Francisco. Suikerfeeën en andere sprookjesfiguren komen in De Schutse tot leven lerina's die op spitzen dansen hebben voor deze verrichting waarschijnlijk wel pijn moeten lijden, want eenmaal per week op spitzen dansen is te wei nig. Ook de wat jongere leerlingen zullen inmiddels wel hebben ge merkt dat je niet zonder meer een lieftallig elfje of suikerfee bent, laat staan een tweede Anna Pawlowa of Alexandra Radius bent. Moeilijk Deze eerste voorstelling betekent een bekroning op de inspanningen van Joke Zuyderwijk, die na een ja renlange carrière als keurturnster drie jaar lang lessen volgde aan de Vlaardingse Balletacademie en nu nog regelmatig les neemt bij Miquel Barabash in Rotterdam. Drie jaar te rug in Haamstede begonnen met het geven van jazzballet voor kinderen en dames geeft zij nu elke dinsdagmid dag les aan zeven klassen in jazz- of klassiek ballet. Ook de dames die de leeftijd hebben bereikt waarop aan grondgymnastiek niet langer te ont komen is, komen bij haar om lijf en leden in conditie te houden. Behalve de dames wiens enige aspi ratie het in vorm houden van lijf en leden is zijn er ook de parmantige ballerina's van vier jaar die volwas senen vertederen met hun elfendans jes. Iets oudere leerlingen dromen soms van een carrière als balletdan seres bij het Nationale Ballet. Kort om, de balletschool van Joke Zuyder wijk wordt bevolkt door leerlingen die qua leeftijd en aspiraties uiteen lopen. aB^- - IM Wie zaterdag in de zaal zit zal wei nig of niets van deze inspanningen bemerken. De dansen zijn maanden achtereen geoefend. De gehuurde en zelfgemaakte kostuums met de ge bruikelijke lagen tule, pailletten en lovertjes verzachten die zweetdrup peltjes en brandende voeten. De toe schouwer ziet daar op het toneel zijn dochter, kleindochter, buurmeisje of nichtje schitteren in ofwel een van korte jazz en klassieke balletten, die voor de pauze worden opgevoerd of wellicht in de klapper van de avond en het kerst ballet bij uitstek, De No- tekraker. Niet direct een van de ge makkelijkste balletten voor begin nende danseressen maar wel erg sfeervol en feeëriek. Een ballet dat tot de „evergreens" van de dans be hoort en daarom een bezoek waard is. Die variatie komt ook tot uiting in het programma dat de balletlerares voor deze première-voorstelling van haar balletschool heeft opgesteld. „Een programma dat niet opge bouwd is rond de primaballerina's uit de verschillende klassen, maar dat op grond van de muziek tot stand is gekomen en dat vervolgens in de Joke Zuyderwijk heeft heel wat uurtjes gestoken in de voorbereidingen voor de eerste grote uitvoering van haar balletschool. m BURGH-HAAMSTEDE - De meterslange repen witte en blauwe tule en het satijn zijn inmiddels verwerkt tot de voor ballerina's onontbeerlijke tutu's. De jeté's en pi rouettes zijn tot in den treure ingestudeerd. Kortom de leerlingen van de balletschool van Joke Zuyderwijk zijn klaar voor de eerste grote uitvoering, die ze zaterdag 12 de cember in dorpshuis De Schutse geven. Om 20.00 uur gaat het doek open en wordt de toeschouwer door ballerina's van alle leeftijden meegevoerd naar de wondere wereld van De Notekraker. klassen op haalbaarheid is uitge test". Zweetdruppels Dat is niet altijd zonder gezucht, gesteun en gemopper gegaan. De bal- Joke Zuyderwijk, die in september dit jaar de vestiging van de ballet school Giselle van Puck Bijl in Haamstede overnam, heeft menig uurtje gestoken in de voorbereidin gen voor deze uitvoering, waaraan 45 leerlingen deelnemen. De choreogra fie, het instuderen, het maken van de kostuums, kortom alles wat er bij een uitvoering komt kijken, en dat is heel wat, is door de balletlerares zelf be dacht en gemaakt. Vaak in late uur tjes, want behalve het geven van bal letlessen is Joke Zuyderwijk ook nog moeder van twee zoons en werkzaam als medisch analiste. Bij de voorbe reidingen heeft zij veel hulp gehad van Astrid van de Graaf, Roos Haase en Rosalie Stenger.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4