Aantal meevallers biedt ruimte extra bestedingen Deze Hema-aanbieding is niet voor de poes! 450 X ZOC-Sinterklaasactie afgesloten met trekking van prijswinnaars HEMA Belangstelling tijdelijke arbeidsplaats valt tegen Beste winkeliers, Zierikzee achter verzoek Bruinisse Bevolking doet in eigen regio inkopen Reinigingsdienst wil voordeel niet teruggeven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 december 1987 Nr. 24249 3 Nu ik al weer op de boot naar Spanje zit en met mijn pieten over mijn geslaagde verjaardag praat, be kruipt mij ineens een indringende vraag. Om alle kinderen een cadeau tje te geven zijn mijn pieten van Re- nesse naar Haamstede en van Brui- nisse naar Zierikzee gereisd om de inkopen te doen. Vandaag de dag is het verlanglijstje van de kleine kin deren al lang niet meer zo eenvoudig, hoor. Een van mijn pieten had zich steevast voorgenomen alleen inko pen in Zierikzee te doen. Om toch aan de ivens van een van de kinderen te voldoen moest hij naar Renesse. Hij kreeg andere zegels en de animo om vervolgens weer door te sparen in Zierikzee was danig gezakt. U weet vast dat mijn geldkist niet meer zo vol is als in vroeger jaren. Vandaar dat ik graag meedoe aan de bon-en zegelacties in Uiv regio. Maar wie schetst mijn verbazing. De ze gels, die mijn pieten in Renesse krij gen, zijn anderen dan die van Brui- nisse. In Brouwershaven moeten bonnetjes worden ingevuld en in Zie rikzee krijg je loten. Het is voor ons nogal verwarrend geweest. Ik heb begrepen, dat alle ondernemers van Schouwen-Duiveland zich willen wapenen tegen een leegloop naar Middelburg of Goes. Ik kan me die verontrusting goed voorstellen. En nu vraag ik mij ineens af of het een goede gedachte is om volgend jaar een eilandelijke zegelactie te hou den. U als ondernemers geeft een ge zamenlijke krant uit, richt een pro motie stichting op en vergadert samen over de toekomst. Maar de ze gelacties in de verschillende plaat sen hebben niet veel weg van die ge- zamelijk bezorgdheid over de toekomst. Ik denk, dat mijn pieten minder snel geneigd zijn om naar Middelburg af te reizen als zij in alle Schouwen-Duivelandse kernen voor dezelfde hoofdprijzen kunnen spa ren. Sinterklaas is geen econoom, maar denkt U niet dat de prijzen dan veel groter en dus aantrekkelijker zullen zijn. U geeft allemaal behoor lijke prijzen wegbij elkaar wel ge noeg voor een leuke auto. Je zult hem maar winnen!! Het is niet gebruike lijk, maar mag ik als Sinterklaas al vast een verlanglijstje opgeven? Ik vraag maar één ding, probeer die ge zamenlijke actie eens uit. De tijd v lijkt er rijp voor. Overigens het mag best eens gezegd, mijn pieten hebben best gezellig gewinkeld in de regio. Maar als we nu niet met zes verschil lende prijzenfestivals rekening moesten houden, hadden we het nog aangenamer gevonden. Sinterklaas Ondanks alle kortingen boert Zierikzee aardig ZIERIKZEE - Een waardestijging van het onroerend goed bestand, een eenmalige ruimte van vijf ton en een hoger bedrag van de jaarlijkse uitkering uit het gemeen tefonds van ongeveer een ton maken het de gemeente Zierikzee mogelijk om een aantal wensen te realiseren. Over de door het college voorgestelde besteding van deze extraatjes bleek binnen de commissie financiën grote eensgezindheid te bestaan. Alleen de liberaal J. J. Ge- leijnse bleef op zijn standpunt om de onroerend goedbe- lasting meer te verlagen. Burgemeester mr J. J. P. M. Assel bergs bleek bijzonder in zijn nopjes te zijn met de mogelijkheden die deze extra financiële ruimte de gemeente Zierikzee in de nabije toekomst biedt voor de herbestratings- en riolerings- werkzaa'mheden, het verbeteren van de openbare verlichting en het ver plaatsen van milieuhinderlijke be drijven uit de binnenstad. Verder be hoort ook een kleine verlaging van de onroerend goedbelasting (met enkele centen) tot de mogelijkheden. Meevallers De allereerste meevaller waarmee het college van b en w een aantal wensen van de fracties wil inwilligen is een eenmalige ruimte van vijf ton. Hiermee wil het college het aanzien van de stad wat opkalefateren, door dit bedrag te gebruiken voor herbe strating, riolering en restauratie van de kademuren en voor het maken van een potje voor het verplaatsen van milieuhinderlijke bedrijven uit de binnenstad. Dit laatste stemde met name de PvdA-er D. van der Wekken tot grote vreugde. ,,Ik ben blij dat een van de wensen van de PvdA nu reeds gehonoreerd is, het kon niet vlugger" merkte hij voldaan op. Ook de andere commissieleden uitten hun tevreden heid over de plannen die het college voor de besteding van deze vijf ton op tafel had gelegd. Vraag De VVD-er Geleijnse zat evenwel toch met een vraagje over de zaak of die jaarlijkse toevoeging van 80.000,- aan het potje voor herbe strating ook altijd helemaal gebruikt wordt. ,,Op z'n Zeeuws gezegd, heb ben we al eens over de bodem van de ze bron gekrauwd" vroeg hij commis sievoorzitter Asselbergs. In dat verband wees hij op de problematiek rond het vervuilde havenslib. Met het oog op de kosten die dit probleem met zich meebrengt stelde de liberaal voor om daarvoor reeds een bedrag opzij te leggen. Chef financiën G. J. Dijkstra wees hem echter op het be staan van een speciale post van 205.000,- voor baggerwerkzaamhe- den. Slib Bovendien, zo viel uit de woorden van Asselbergs op te maken, kan het nog wel twee jaar duren voordat met de baggerwerkzaamheden kan wor den begonnen. Zierikzee heeft, en daarin staat ze niet alleen, gedepu teerde staten dringend verzocht de problematiek rond het vervuilde slib aan te pakken, Mogelijk dat hiervoor in het kader van de Interimwet Bo demsanering een regeling kan wor den getroffen. Wat de uitgaven voor herbestratingswerkzaamheden be treft meldde chef financiën G. J. Dijkstra dat jaarlijks gemiddeld 285.000 aan dergelijke opknapbeur ten wordt gespendeerd. Ton meer Een andere meevaller voor Zierik zee bleek de hogere uitkering uit het gemeentefonds te zijn. Via een voor „gewone mensen" niet te volgen bere kening krijgt Zierikzee in de komen de jaren honderdduizend gulden meer uit dit fonds. Bovendien is ook de waarde van het onroerend goed- bestand toegenomen zodat een gerin ge belastingverlaging van enkele cen ten mogelijk is om toch een gelijke opbrengst te krijgen. Reeds eerder kwamen de tarieven van deze belas ting aan de orde in de raadzaal. In september besloot de raad om ak koord te gaan met een verlaging van 2,7%. In bedragen uitgedrukt houdt dat een verlaging van 23 cent (per eenheid) voor eigenaren en 15 cent voor gebruikers in. Nu blijkt dat de uiteindelijke opbrengst toch hoger zal komen te liggen is een verdere vermindering van de tarieven moge lijk om het eindresultaat toch gelijk aan die van dit jaar te houden. Meer verlaging Zowel de PvdA als de RU en het CDA konden zich met deze verlaging van 2,7% naar 3,2% verenigen. Ge leijnse bleef zijn eerder ingenomen standpunt trouw door bovenop deze verlaging nog een extra verlaging van 2,5% te leggen. De liberaal ge bruikte het CNV-onderzoek naar de woonlasten in verschillende Zeeuwse gemeenten om te bewijzen dat Zierik zee tot de categorie dure gemeenten behoort op dit vlak. Geleijnse reken de uit dat dit in totaal zestig mille minder inkomsten zou betekenen. Om dit verlies aan inkomsten te dek ken stelde de liberaal onder meer voor om minder geld beschikbaar te stellen voor de eerste fase van de res tauratiewerkzaamheden aan de En gelse kade en Vissersdijk die in '88 op het programma staat. Argumenten De WD-er motiveerde zijn stelling door erop te wijzen dat een belasting verlaging geen potverteren is. Ten eerste wees hij op de hogere uitkering uit het gemeentefonds en de uitkomst van de gemeentebegroting voor '87. Bovendien wees hij er nog eens op dat wonen in Zierikzee hoge lasten met zich meebrengt. Asselbergs ant woordde hem dat factoren als monu- mentenstad en centrumgemeente hierbij een rol spelen. Daarnaast merkte hij op dat belastingverlaging niet het enige is dat ten voordele van de burger werkt. Zaken als een goed onderhouden wegdek, een deugdelij ke riolering en een betere straatver lichting zijn ook zaken waarvan de Zierikzeeënaars profiteren. ,,We moe ten niet de indruk wekken dat de bur gers in Zierikzee sloten belasting moeten betalen" meende de commis sievoorzitter, die hieraan toevoegde dat er sinds '83 geen tariefsverhogin gen meer zijn geweest. ZIERIKZEE - Het college van b en w van de gemeente Zierikzee stelt zich in een schrijven aan de minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) achter het verzoek van de gemeente Bruinisse voor het spoedig realise ren van een tweede jachtensluis in het Krammersluizencomplex. Het dagelijks bestuur van Zierikzee is evenals dat van Bruinisse van me ning, dat het verhelpen van de pro blemen die zich in het hoogseizoen hebben voorgedaan geen aanzienlij ke verkorting van de schuttijden van pleziervaartuigen tot gevolg zal heb ben. Deze stagnatie vormt volgens b en w een belemmering voor de verde re economische en toeristisch recrea tieve ontwikkeling van de regio. Om die reden pleiten burgemeester en wethouders er dan ook voor om snel met de bouw van een tweede jach tensluis te beginnen. Tompouce normaal 1.- per stuk, deze week 6 tompoucen voor maar Aanbieding geldig t/m 12 december 1987 Zo'n aanbieding zou wel eens voor drukte kunnen zorgen op de Hema gebak afdeling. Daarom voeren we dezeweekextratompoucen aan Zodat al onze klanten van deze aanbieding kun nen smullen. _Echt Waar Voor |e Geld_ Vijf hoofdprijzen van duizend gulden ZIERIKZEE - Vijf mensen zullen deze week een ver raste kreet slaken. Gisteren, maandag, trok notaris mr. D. van Eek uit Zierikzee de prijswinnaars van de Sinter klaasactie van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC). In totaal was er een prijzengeld van 17.000 gulden te verdelen. Daaronder vijf hoofdprijzen van 1000 gul den, vier van 500 gulden en 100 van honderd gulden. „Hoe vaak ik dit soort werk doe? Niet zo vaak hoor. Ik denk zo'n vijf keer per jaar", aldus notaris mr. D. van Eek. Van Eek werd bij de trekking van de 109 prijswinnaars uit de 422.000 lootjes bijgestaan door ZOC-verte- genwoordigers A. R den Reijer en J. W. Gudde, en notarieel medewerker P, M. Kuzee. ,,Ik vind dit altijd heel ge zellig om te doen", aldus Van Eek, waar Gudde grinnikend aan toe voegt: „Maar het zijn ook gezellige mensen hè, van de ZOC". Voor Van Eek is het zeker niet de eerste keer dat hij de trekking van de prijswin naars van een ZOC-actie verzorgt. „Voor zover ik het na kan gaan heb ben we in 1974 voor het eerst een trek king voor de ZOC gedaan", aldus Ku- Eerlijk Van Eek gebruikt voor de trekking twee grote blikken. In blik A de loot jes die de duizendtallen aangeven en in blik B de lootjes voor de honderd tallen. „Natuurlijk gaat het eerlijk toe. Niemand kan bij dit systeem de uitslag beïnvloeden. Dit systeem werkt trouwens beter, en eigenlijk ook eerlijker, dan het systeem met de roltrommel. Zo'n ding dat ze bij de lottoballetjes gebruiken. Vooral om dat de ZOC vorig jaar van die plakze- geltjes gebruikt. Die dingen plakten aan elkaar, of bleven in het gaas van de trommel hangen. Nee, dit werkt veel makkelijker en veel sneller". „Dit systeem, gewoon lootjes bij iedere bestede vijf gulden, is voor de winkeliers ook veel handiger", aldus Gudde. „Het leuke van die zegeltjes was wel dat je meteen de prijswin naars wist. Nu moeten de mensen die wat gewonnen hebben zich bij de NMB-bank melden". Gudde weet smakelijk te vertellen over die prijsuitreikingen. „Dan kreeg een vrouwtje van dik in de tachtig een gereedschapskist of zo iets. Dat waren altijd heel gezellige trekkingen". Van Eek: „Ik vond het altijd heel leuk om mensen te mogen vertellen dat ze een prijs hadden ge wonnen. Een prijs komt natuurlijk altijd van pas, maar in sommige ge vallen zei je toch van 'Kijk, dat is nou eens goed terecht gekomen'. Controle De trekking op zich neemt slechts een goed half uur in beslag. Maar eni ge voorbereiding van de kant van de notaris is gewenst. „Eerst moet ge controleerd worden of alle verkochte lootjes vertegenwoordigd zijn. Daar ben je toch nog aardig wat tijd mee kwijt", aldus Van Eek. Ook voor de ZOC betekent een Sinterklaasactie behoorlijk wat werk De actie startte op zaterdag 9 november en liep door tot zaterdag 5 december. „In oktober hebben we al een aanvraag gedaan bij de Kamer van Koophandel. Later, toen bleek dat we het door de Kamer van Koophandel vastgestelde aantal lootjes zouden overschrijden is daar een tweede aanvraag achteraan ge gaan. En de Kamer van Koophandel ging akkoord met een overschrijding van de 400.000 lootjes die we oor spronkelijk mochten verkopen", al dus Gudde. In totaal 74 middenstanders uit Zierikzee deden mee aan de Sinter klaasactie. De uitslag van de trek king wordt onder andere vermeld in de Zierikzeesche Nieuwsbode van donderdag 10 december. Mensen die een prijs hebben gewonnen dienen zich te vervoegen bij de NMB-bank aan de Lange Nobelstraat in Zierik zee. UTRECHT - Als het kabinet uit kostenoogpunt besluit de „eenhoofdi ge" politiesurveillance uit te breiden, is een meerderheid van de rijkspoli tiemensen daartoe bereid. Alleen surveilleren kan weliswaar minder veilig zijn dan per koppel, maar dat kan worden ondervangen door on middellijke assistentie achter de hand te houden en goede verbin dingsmiddelen te hebben. Vervolg van pagina 1 taal ruim gratis 423.000 loten uitge reikt aan het winkelend publiek. Een lot bij besteding van vijf gulden. „De verkoop is hier redelijk goed gegaan. We zitten niet onder de omzet van vo rig jaar", vertelde de voorzitter van de Zierikzeese Ondernemers Centra le (ZOC) A. P. den Reijer. „Natuurlijk zijn er onderlinge" verschillen pér braiichê' "Maar. aüesjb ij .elkaar hébben we niet de indruk dat de opening van de weg óver de Stormvloedkering een belangrijk nadeel is geweest voor de Sinterklaasdrukte". Een mening die wordt bevestigd door H. Lindhout die speelgoed- en modelbouwzaak Verhage exploiteert. „Het is gigan tisch druk geweest. Ik werk nu tien jaar voor mezelf maar zo'n Sinter klaasdrukte als dit jaar heb ik nog nooit, meegemaakt. Ik schat dat onze omzet zo'n elf procent hoger uitkomt dan anders". Volgens Lindhout was er meer belangstelling voor allerlei soorten speelgoed. „Veel artikelen waren uitverkocht. De laatste weken ging ik soms tweemaal per week naar de grossier om het assortiment aan te vullen". De belangstelling van het pu bliek ging onder meer uit naar gewo ne ouderwetse poppen en gezel schapsspelletjes. De indruk dat de Sinterklaasinko pen voornamelijk in de eigen regio werden gedaan wordt bevestigd door de secretaris van de winkelvereni ging Lange Delft in Middelburg P. Casenmiller. „Het is moeilijk te pei len maar wij hebben hier niet veel gemerkt van een specifieke toename van publiek uit Schouwen-Duive land in de Sinterklaastijd". Casen miller gaat daarbij vooral uit van pu bliek dat met betaalkaarten betaalt omdat men daaraan kan zien waar men woont. Zijn globale indruk wordt bevestigd door een woordvoer der van Vroom en Dreesman. „Hoe wel we daarover geen precieze cijfers hebben, heb ik wel de indruk dat er wat mensen over de dam zijn geko men. Maar niet zoveel dat het is op gevallen. Toen de weg pas was ge opend kwamen hier meer mensen uit Schouwen-Duiveland dan met de Sinterklaasdrukte". In het bijzijn van enkele ZOC-bestuurders verricht notaris Van Eek de ZOC-trekking. Als mogelijke reden voor deze wat matige belangstelling noemt de stuurgroep het ongunstige tijdstip waarop deze regeling in werking trad en de data van toewijzing. Dit laatste gebeurde op een moment dat een aan tal jongeren dat aanvankelijk voor een dergelijke arbeidsplaats in aan merking kwam inmiddels seizoenar beid verrichtte. Ook de bepaling dat kandidaten zes maanden werkloos moesten zijn, bleek met name voor jongeren die seizoenswerk doen een barrière te zijn. Verder speelde ook het vrijwillige karakter van deze re geling, evenals de motivatie en scho ling van met name langdurig werklo zen een rol. Ondanks deze wat tegenvallende belangstelling wordt alsnog getracht om de vacante ar beidsplaatsen alsnog te vervullen. ZIERIKZEE - Wat de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland bezielt om het voordeeltje, verkregen uit het verlagen van de pensioenpremie zelf te houden, terwijl er niet direct te genvallers te verwachten zijn, bleek voor de leden van de commissie fi nanciën wat onduidelijk. Dat kwam naar voren tijdens de vergadering van deze commissie in het stadhuis van Zierikzee. Aanleiding om deze houding van de reinigingsdienst aan de kaak te stel len was het gegeven dat de Interge meentelijke Sociale Dienst de ruim vijftig duizend gulden terugstort in de gemeentekas. Dit als gevolg van het verminderen van de pensioenpre mies. Ook de Muziekschool en waar schijnlijk ook de brandweer zullen dit extraatje aan Zierikzee terugbeta len. Het bestuur van de reinigings dienst beschikte in zijn begrotings vergadering echter anders. Het voor deeltje vaïi ruim 21.000 gulden zou, zo luidde de visie van het bestuur van deze gemeenschappelijke dienst, ten goede moeten komen aan de bevol king door de reinigingsrechten te ver- lagen. Het niet terugbetalen van deze meevaller zou volgens burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs nog te recht vaardigen zijn wanneer de reini gingsdienst tegenvallers zou ver wachten. Nu dit niet het geval is vond Asselbergs het dan ook niet meer dan billijk dat deze 21.800,— wordt te rugbetaald. De gemeente Zierikzee krijgt door het dalen van de pensi oenpremie ook een lagere uitkering uit het gemeentefonds. In januari zal het college hierover met de raad van bestuur van deze dienst een gesprek hebben. Gelijk De liberaal J. J. Geleijnse die na mens de gemeente Zierikzee in het bestuur van de reinigingsdienst zit ting heeft noemde het besluit van de reinigingsdienst een betreurenswaar dige zaak. „We hebben wel gelijk maar we krijgen het niet" constateer de hij ietwat korzelig. Inmiddels heb ben de gemeenten Middenschouwen en ook Duiveland adhesie aan Zierik zee betuigd. ZIERIKZEE - In het kader van de regeling Tijdelijke voorziening gemeentelijke werkgelegenheidsinitiatie- ven voor jongeren hebben negen jongeren een tijdelijke werkkring gevonden. Een tegenvallende score meldt de Stuurgroep Werkloosheid Schouwen-Duiveland in het kwartaalbericht. Deze stuurgroep komt donderdag 17 december in vergadering bijeen in de grote commissieka mer van het Zierikzeese stadhuis. Aanvang 15.00 uur. Een ander punt dat in het kwartaal bericht van deze stuurgroep wordt aangestipt is de noodzaak om de va cature die per 1 januari '88 door het vertrek van de huidige projectleider L. S. de Feiter ontstaat snel op te vul len. Hoewel de stuurgroep de zes ge: meenten op het eiland en Sint Phi- lipsland tijdig tekst en uitleg heeft gegeven over de stand van zaken heeft de procedure door vermeende onduidelijkheden enige vertraging opgelopen. Hierdoor vreest de stuur groep dat de continuïteit van be staande activiteiten in het gedrang komt. Een spoedig opvullen van de vacature is volgens de stuurgroep ook gewenst in verband met het initiëren van nieuwe activiteiten in verband met de wijziging van het artikel 36 van de WWV. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3