Mogelijk eenzijdige stappen Braks saneren visserijvloot Postbank overweegt tarief betalingsverkeer bedrijven WATERSTANDEN Kaarten voor goed doel Minister Braks pleit voor handhaving Zee dagenregeling Eind maart officiële ingebruikname Grote Kerk 2 BRIZE NORTON - Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov is na een tussenstop van twee uur voor een gesprek met de Britse premier Margaret Thatcher doorgereisd naar de VS. Na afloop van hun gesprek in de officiersmess van de luchtmachtbasis Brize Norton ten noordwesten van Londen zei Gor batsjov in een korte verklaring voor de pers te hopen dat zijn bezoek aan Washington en zijn besprekingen met de Amerikaanse regering ,,ons zullen helpen vooruitgang te boeken op de weg van herstructurering van de in ternationale betrekkingen met het doel een betere en diepere samenwer king alsmede wederzijds begrip tot stand te brengen". ZIER1KZEE - Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) wil de Zeeda genregeling voor het eerste kwartaal van 1988 handhaven. Aan het einde van dat kwartaal zal een evaluatie plaatsvinden. Voor een eventuele verlenging van de regeling voor de rest van het jaar zal met name de na leving in het eerste kwartaal bepa lend zijn. Dit heeft de minister meegedeeld in een nota van 2 december jl. aan de Tweede Kamer. De bewindsman is tot dit besluit gekomen mede op aan drang van het visserijbedrijfsleven en van de Tweede Kamer. Gelet op de doelstelling van een spreiding van de visserij over het jaar, heeft de huidige Zeedagenregeling onvoldoende effect gesorteerd. De visserij op de belang rijkste gequoteerde vissoorten, schol, kabeljauw en wijting, diende vroeg tijdig gesloten te worden. Om een ef fectieve spreiding van de visserij over het jaar te bereiken, is een verdere beperking van het aantal zeedagen noodzakelijk. Vervolg pagina 1 kleur (grijzig) gebracht. Een dezer da gen wordt ook de nieuwe verwarming geïnstalleerd. Op grond van een be zoek aan de Hooglandse kerk in Lei den besloot de Stichting Oude Zeeuwse Kerken te kiezen voor een drietal verwarmings-annex verlich tingselementen. Deze zijn aan het plafond bevestigd, zodat het euvel van de warme lucht die stijgt verhol pen is. Moesten de grote godinkachels vroeger geruime tijd voor de aanvang van een samenkomst worden opge stookt, deze' gasverwarmihg, dié pér element 250 m2 verwarmt, geeft ge lijk warmte. Ook de verfkwast is nog niet hele maal overbodig, want op dit moment wachten de tuin rond de kansel en de preekstoel nog op een nieuw verf jas je en ook aan de achter- en voorzijde van de buitenkant van het gebouw kan de schilder nog even zijn gang gaan. Nu het einde van deze grondige en kostbare face lift van de Grote Kerk in zicht komt beraadt de Stichting Oude Zeeuwse Kerken zich hoe het te rugbrengen van het gebouw in de oor spronkelijke staat op gepaste wijze kan worden gevierd. Wanneer eind ja nuari de 360 nieuwe stoelen worden afgeleverd kunnen de voorbereidin gen voor de officiële ingebruikname vastere vorm krijgen. Gedacht wordt om Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr C. Boertien, uit te nodi gen om 26 maart de officiële ceremo nie rond de ingebruikname van het gebouw dat een multifunctionele functie krijgt te verrichten. Ter gele genheid van dit gebeuren wordt ook een boekje over het wel en wee van deze kerk door de eeuwen heen, ge schreven door streekarchivaris Huib Uil, uitgegeven. Voor deze feestelijke plechtigheid worden ook de Zierikzeese kerkko ren en Kunst en Eer uitgenodigd. Een aantal koorleden heeft in '83/'84 de kerk aan een grondige schoon maakbeurt onderworpen. ,,Als blijk van waardering hiervoor hebben we de dames voor een optreden uitgeno digd" meldt Van der Post. De goede akoestiek van het gebouw, dat door Louis Stotijn van het Zeeuws Orkest wordt geroemd, maakt het mogelijk om het gebouw voor muziekuitvoe ringen te verhuren. Ook exposities vinden er een tijdelijk onderdak. Zo exposeren de heren M. Verhagen en L. M. Van der Zwan er rond Pasen hun droogbloemen en vlinders. Kort om, dankzij een ingrijpende en kost bare restauratie heeft Zierikzee er binnenkort weer een cultuurtempel bij. Als visserijbedrijfsleven niet meewerkt ZIERIKZEE - Minister Braks van landbouw en visserij wil een regeling voor sanering van de Nederlandse visse rijvloot nu snel invoeren. Hij hoopt dat het visserijbe drijfsleven daaraan wil meewerken. Doet het dat niet, dan komt hij met een eenzijdige regeling. Gevolg daar van zal zijn dat de saneringspremie lager is. De bewinds man heeft dit gezegd tijdens een uitgebreide commissie vergadering over het hoofdstuk visserij van zijn begroting. De minister wil de komende jaren 160.000 pk van de kottervloot (25 tot 30 procent van de vangstcapa citeit) saneren. nieuwe schepen tot 2000 pk. Voor WD, CDA en SGP gaat 160.000 pk te ver, omdat verkorting van de boom- kor al leidt tot vermindering van de vangstcapaciteit, vergelijkbaar met ongeveer 30.000 pk. Samen met het geld dat de Europe se Commissie daaraan wil bijdragen denkt hij aan een premie van 600 gul den per pk. Het geld dat de bewinds man voor de komende vijf jaar be schikbaar heeft, ongevepr 100 miljoen gulden, wil hij desnoods Hij is het niet eens met VVD en CDA dat ongeveer 120.000 pk vol doende is en nog minder met het vis serijbedrijfsleven dat aan 95.000 pk denkt. Kamerbreed leeft de opvatting dat er snel een saneringsregeling moet komen én dat die moet worden ge steund door de visserij. Daarnaast worden binnenkort aanvullende maatregelen van kracht, zoals ver korting van de boomkor en maxime ring van het motorvermogen van naar voren halen om de regeling ver sneld uit te voeren. Het bedrijfsleven wil volgens hem 750 gulden per kg. Braks vindt dat de vissers die blijven voor het resterende bedrag van 150 gulden moeten opdraaien, omdat zij bij de sanering gebaat zijn. Onteigenen In het eventueel 'onteigenen' van schepen ofwel paardekrachten ziet hij wel wat, maar volgens hem is daarvoor nauwelijks een wettelijke basis te leggen. Het bedrijfsleven zou dat volgens hem wel zelf kunnen doen, bij voorbeeld via een heffings verordening van het visserijschap. Doet het bedrijfsleven niet mee dan wordt het, aldus Braks, een koude sa nering waarvan de kleine, minder draagkrachtige vissers de dupe wor den. Voor de PvdA is dat een onver teerbare zaak, omdat de kleinere vis sers, aldus het Kamerlid Kosto, niet aan de huidige problemen hebben bijgedragen. Voor absolute bescherming van de individuele quota van vissers zijn volgens Braks moeilijk garanties te geven. Wel wil hij bevorderen dat de vissers zo veel mogelijk op eerlijke wijze de quota verdelen. Bedacht moet volgens hem ook worden dat de Europese Gemeenschap geen indivi duele of groepsquota kent. Hij noem de deze maandag 'een nationale gunst', waaraan de sector zelf moet meewerken. Braks waarschuwde de Kamer niet de illusie te hebben dat ons land in de toekomst meer vangstmogelijkheden krijgt. Ook moet niet worden gere kend op een bijvangstregeling vanuit Brussel. Nationaal wil de bewinds man een dergelijke regeling wel on derzoeken, maar dat moet dan bin nen de bestaande quota. De WD-er Te Veldhuis pleitte voor een toegesta ne bijvangst van tien tot vijftien pro cent. Vorige week antwoordde Braks nog op schriftelijke vragen van het zelfde kamerlid dat hij voorshands geen reden ziet een bijvangstregeling te treffen. Eeveneens in antwoord op schrifte lijke vragen van Te Veldhuis heeft Braks mede namens zijn collega Korthals Altes van justitie ontkend dat justitie het met de vissers op een akkoord heeft gegooid over de aan voer van 'verboden' vis. Het beleid blijft er op gericht dat vissers uit hun overtreding geen financieel voordeel kunnen behalen. Het openbaar mi nisterie heeft bij haar beleid bewust niet gekozen voor het aan de ketting leggen van schepen. Dit middel staat volgens de bewindslieden niét in ver houding tot de overtreding. De ver wachting bestaat dat de rechter het aan de ketting leggen gelijk opheft. Hoewel Braks best wat voor onteigening van schepen of paardekrachten voelt, ziet hij hiervoor geen wettelijke basis. DEN HAAG - De Postbank wil volg-end jaar bedrijven die via de giro hun betalingen incasseren voor deze dienstverlening een apart tarief opleggen. Dit tarief moet gaan gelden voor bedrijven waarvan het betaalte- goed tekortschiet om daaruit de kosten te kunnen dek ken. Postbank-directeur Van der Lugt zei dit in de Twee de Kamer bij een hoorzitting van de PvdA-fractie. Rabo-topman Wijffels ontkende tijdens de bijeenkomst dat de banken onderlinge afspraken hebben gemaakt over hun nieuwe tarieven. De Rabo maakte onlangs als eerste bekend particulieren die in de ogen van de bank een ondoelmatig gebruik maken van hun rekening, de kosten daarvan in rekening te willen brengen. Konsu- menten Kontakt heeft daarover een klacht ingediend bij de Europese Commissie. Volgens de consumentenorgani satie zijn de tarieven die de banken willen invoeren in strijd met de EG-regels over concurrentie. Wijffels gaf ook te kennen dat de po litiek zich beter niet kan mengen in de ontwikkelingen in het betalings verkeer. ,,In een open, volwassen de mocratie zijn er voldoende waarbor gen dat niet een van de partijen het laken naar zijn kant trekt. Het Ne-' derlandse bankwezen kent voldoen de concurrentie om monopolievor ming te voorkomen". MAASTRICHT - De directeur van de Maastrichtse importeur wildhan- del van Leendert BV moest zich voor de economische politierechter verant woorden voor het afleveren van 40 a 50 ton uit China ingevoerdekonijnen-, hazen- en fazantenbouten, waarvan enkele partijen schadelijke stoffen bevatten. GRONINGEN - Directeur E. D. Kruiswijk van de bedrijfsvereniging voor het bakkersbedrijf heeft het be stuur van deze vereniging verzocht hem met onmiddellijke ingang uit zijn functie te ontheffen. Oorzaak van dit verzoek was een verregaand conflict tussen hem en het personeel. Weliswaar zijn alle banken, bezig iets te doen tegen de oplopende kos ten van het steeds intensiever wor dende betalingsverkeer, maar vol gens Wijffels zijn de verschillen van inzicht over de banktarieven de afge lopen twintig jaar nog nooit zo groot geweest als nu. Ook Van der Lugt onderstreepte dat iedere bank zijn eigen maatrege len neemt. De Postbank besloot enke- HILVERSUM - In een extra uitzen ding van NOS-aktueel wordt dinsdag (Ned. 2, 19.12 uur) uitgebreid aan dacht besteeds aan de topconferentie tussen de Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov in Washington. In de uit zending zullen onder meer recht streekse beelden te zien zijn van de ondertekening van het verdrag over de verwijdering van de middellange afstandsraketten uit Europa. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldcmond Philipsdam West Wcmeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 9 december 5.40 145 11.55 -143 18.10 158 - 10 december 06.10 137 00.00 -106 18.40 147 12.30 -142 9 december 04.10 141 10.45 -133 16.40 156 22.55 - 97 10 december 04.55 131 11.25 -132 17.15 142 23.40 - 90 9 december 05.30 155 12.00 -154 18.10 168 - 10 december 06.10 148 00.10 -116 18.45 158 12.30 -153 9 december 05.50 164 11.55 -156 18.15 178 - 10 december 06.20 155 00.05 -120 18.50 166 12.35 -155 Doodtij: 17 december Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 le maanden geleden de rente op postrekeningen te schrappen. De bank ziet bij de huidige rentestand geen reden voor particuliere rekenin gen tarieven in te stellen. Als maatre gelen toch noodzakelijk worden denkt de bank eerder aan het minder frequent versturen van afschriften. De detailhandel en de consumen tenorganisaties vinden dat zij door de banken nauwelijks worden be trokken bij het overleg over nieuwe, electronische betalingstechnieken. De consumentenbond meent dat de rekeninghouder zelf moet kunnen blijven uitmaken hoe hij betaalt, electronisch of met cheques en be taalkaarten. De bond vreest dat de consument in de toekomst steeds meer zal moeten opdraaien voor de kosten van nieuwe technieken. Daar om is beschermende wetgeving no dig. Ook Konsumenten Kontakt had kritiek op de oppervlakkige" infor matievoorziening van de banken als het gaat om technologische vernieu wingen in het betalingsverkeer. Vol gens directeur Donia worden de con sumentenorganisaties pas benaderd als de zaken al bedisseld zijn. De banken vinden dat overleg met belangenorganisaties pas moet plaatsvinden als zij afspraken heb ben gemaakt over de technische vormgeving van het electronisch be talingsverkeer. Zowel Wijffels als Van der Lugt liet zich optimistisch uit over een dergelijke overeenstem ming. Beide bankdirecteuren ver wachten niet dat de computerisering van het betalingsverkeer, waarmee investeringen van vele honderden miljoenen zijn gemoeid, ten koste zal gaan van de werkgelegenheid. Ook het aantal filialen zal niet drastisch worden verminderd. De Rabo-bank ziet wel problemen bij het werven en scholen van personeel, dat vertrouwd is met de nieuwe technieken. De PvdA-fractie ging ertoe over zelf de hoorzitting te beleggen, nadat voor zo'n bijeenkomst geen belang stelling bleek te bestaan bij de rege ringspartijen. Die zijn met minister Ruding van mening dat de banken en het bedrijfsleven zelf in staat zijn tot goede afspraken te komen en dat de Nederlandsche Bank het proces van technologische vernieuwing voldoen de kan coördineren. Rabo-directeur ZIERIKZEE - Nu iedereen zich zoetjesaan gaat bezighouden met de Kerst- en Nieuwjaarswensen die binnenkort de deur uit moeten willen deze wensen tijdig hun plaats van bestemming bereiken, biedt het plaatselijk comité voor Kinderpostzegels uitkomst. Evenals voorgaan de jaren hebben de leden van dit comité hun plaats ingenomen in het postkantoor in Zierikzee. Tot eind deze maand bevindt zich daar een stand met een ruime sortering Kerst- en Nieuwjaarskaarten en kinder postzegels. IJzige winterlandschappen, arresleden, lieftallige blonde engeltjes en rondbuikige kerstmannetjes, religieuze afbeeldingen en glazenierskaarten. het ligt er allemaal uitgestald. Wie zijn familie, vrienden en kennissen zijn wensen voor een prettig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar over wil brengen en daarbij ook oog heeft voor de situatie van kinderen die hier in Nederland of elders ter wereld tus sen wal en schip zijn geraakt kan iedere werkdag tussen 9.00 en 11.30 uur en 13.30 en 16.30 bij de stand in het postkantoor zijn voorraadje kaarten en zegels kopen. Tot en met 15 december Zierikzee De Stolpe. Expositie VBOK. Tijdens openingsuren bibliotheek. December Neeltje Jans In ir. J. W. Topshuis (Delta expo). Overzichtsexpositie Jos Brouwers. Tot donderdag 31 december Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling van na- tuurtekenares Marjolein Bastin. December en januari Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling Henny Netjes. Dinsdag 8 december Zierikzee Eigen onderkomen. Contactbijeen komst UW. 09.30 uur. De Driehoek. Vergadering Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Scharendijke De Putmeet. Bestuursvergadering Stichting Welzijn voor Ouderen. 14.00 uur. Woensdag 9 december Zierikzee Vrouwenontmoetingscentrum. Sin- terklazina-avond. 20.30 uur. Donderdag 10 december Zierikzee ANBO-gebouw. Spelmiddag ANBO. 14.00 uur. Trouwzaal van het stadhuis. Hoorzit ting herziening bestemmingsplan Haringvlietplein, aanleg speelplaats hoek De Jongestraat/Scheepstim- merdijk. Vanaf 19.00 uur. Raadzaal van het stadhuis. Commis sievergadering ruimtelijke ordening, industrie, recreatie en toerisme. 20.15 uur. Vrijdag 11 december Zierikzee Beatrixschool. Bestuursvergadering. 15.00 uur. Zaterdag 12 december Zierikzee Clubgebouw aan Deltastraat. Motor- feest van Lost Ones. U W-gebouw. Bijeenkomst werk groep Homofilie Schouwen-Duive land. 20.00 uur. De Lichtboei. Kerstconcert AG Ka- te. '20.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Balletvoorstelling van balletschool Joke Zuyderwijk. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Hobby-beurs. Van 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 13 december Burgh-Haamstede De Burght. Optreden countryzanger Wim Pols. 20.00 uur. Maandag 14 december Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering Westerschouwen. 19.30 uur. Dinsdag 15 december Dreischor Dorpshuis. Nuts-avond. 20.00 uur. Woensdag 16 december Zierikzee Hervormd Kerkcentrum. Bejaarden middag van NCVB. 14.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Openbare vergadering raad Brouwershaven. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Kerstmiddag ouderen. 14.00 uur. Donderdag 17 december Zierikzee Graanbeurs. Kerstviering Platte landsvrouwen. 18.00 uur. Huis van Nassau. Bestuursvergade ring FNV Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissievergade ring midden--en kleinbedrijf van ge meente Westerschouwen. 15.00 uur. Zaterdag 19 december Zierikzee Huis van Nassau. Postzegelbeurs. 10.00 tot 17.00 uur. Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Optreden klassieke gita rist Dingeman Coumou. 20.00 uur. Zondag 20 decemoer Zierikzee Gasthuiskerk. Bevestigings- en intre- dedienst van dominee N. de Boo. 10.00 en 14.00 uur. Zaterdag 26 december Burgh-Haamstede De Burght. Optreden jongenskoor Discipel 2. Woensdag 6 januari Burgh-Haamstede De Schutse. Start computercursus. 13.30 uur. Maandag 11 januari Zierikzee Huis van Nassau. Rayonverga dering Bouw- en Houtbond FNV. 19.30 uur. Zaterdag 30 januari Zierikzee Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2