Officiële ingebruikname Grote Kerk eind maart Inwoners van Schouwen-Duiveland doen Sinterklaasinkopen in de eigen regio Jeugd-olympische dag Zierikzee van de baan DE ZIERIKZEESCHE COURANT WC ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 8 DECEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24249 WAARIN OPGENOMEN Stappen ZOC Noordgouwe Nieuwe zege Minister Braks gaat mogelijk eenzijdige stap- Met een officiële trekking van de prijswinnaars Het is aannemelijk dat de Brouwse raad De titel van handbalvereniging Delta Sport lijkt pen nemen om de visserijvloot te saneren. is de Sinterklaas-actie van de ZOC afgesloten. Noordgouwe gaat aanwijzen als beschermd slechts een kwestie van tijd na de jongste zege. (Pag. 2). (Pag 3). dorpsgebied. (Pag 4). (Pag. 11). (1797 - 1889) Vele dingen worden alleen gekocht omdat ze goed koop of duur zijn. Fliegende Blatter Vooral speelgoed en compact-disc spelers SCHOUWEN-DUIVELAND - De inwoners van Schouwen-Duiveland hebben dit jaar hun Sinterklaasinkopen vooral in de eigen regio gedaan en zij waren daarbij niet zui nig. Dat blijkt uit de resultaten van de Sinterklaasacties van de middenstandsvereni- gingen in diverse plaatsen op het eiland. Hoewel een aantal mensen haar inkopen bui ten het eiland heeft gedaan heeft de opening van de weg over de Stormvloedkering blijkbaar geen noemenswaardig nadeel gehad op de Sinterklaasomzetten van de di verse eilandelijke ondernemers. In de meeste gevallen lag de verkoop iets en in sommi ge gevallen zelfs veel hoger dan vorig jaar. Sinterklaas kocht dit jaar vooral veel compact-disc spelers en gezelschapsspelletjes. Absolute topper bij dat laatste was het zogenaamde Pisa-spel, dat zich in een snel stijgende populariteit kan verheugen om dat het ook wordt gedaan in de Honeymoon-quiz van Ron Brandsteder op televisie. Burgh-Haamstede was een van de plaatsen waar de Sinterklaasverkoop ten opzichte van vorig jaar niet een beetje, maar belangi-ijk hoger lag. ,,Er zijn tot nu toe zo'n zeshonderd ze- gelkaarten meer ingeleverd dan vorig jaar. Dat betekent een omzet verho ging van 600 keer 150 gulden. De men sen hebben hier dus een kleine 100.000 gulden meer besteed dan vo rig jaar", vertelde de voorzitter van de Ondernemersvereniging Burgh- Haamstede, J. W. Geleijnse. De ope ning van de weg over de Stormvloed kering leverde de middenstand in Burgh-Haamstede dus geen nadeel op. ,,Het lijkt eerder een voordeel als ik afga op de reacties van enkele col lega's. In een kledingzaak, sportarti kelenzaak en koffieshop zijn mensen uit Walcheren gesignaleerd die 'een rondje deden' en dan hier en passant winkelden. We hebben ook zegel- kaarten vanuit Walcheren binnenge kregen" In"Burgh-Haamstede deed honderd procent van de winkeliers mee aan de actie. In totaal 40 zaken. gen voor 5 december was er een top drukte in de winkel". Hij trekt uit de actie-resultaten van de midden standsactie zoals ze zich tot nu toe manifesteren, de conclusie dat niet Advertentie veel eilandbewoners naar Middel burg zijn gegaan voor hun inkopen. De inwoners van Brouwershaven kregen van 20 november tot 5 decem ber bij besteding van vijf gulden bij de plaatselijke middenstand een gra tis lot. ,,Er zijn er in totaal meer uit gereikt dan vorig jaar", vertelde de penningmeester van de Brouwse middenstandsvereniging S. van 't Hof. Hij heeft een levensmiddelen en geschenkenzaak en constateerde de laatste weken dat er weer meer wordt gesnoept. „De laatste jaren liep de omzet van typische Sinter klaaslekkernijen als chocoladelet ters en marsepein steeds weer ietsje verder terug. Maar de omzet van dit jaar geeft weer een behoorlijke toe name te zien". Verder had het Brouw se publiek vooral belangstelling voor de aankoop van gezelschaps spelletjes in het eigen dorp. „Ja, ook hier was het Pisa-spelletje een top»* per. Ik h^id er nogal wat van inge kocht omdat het op televisie was te zien. Die zijn allemaal verkocht". Volgens Van 't Hof verliep de Sinter- klaasdrukte in Brouwershaven gelei delijk en zonder grote pieken. Er werkten 25 winkeliers mee aan de lo- tenactie. „Wij zijn niet ontevreden", is de voorzichtig uitgesproken conclusie die de penningmeester van de Onder nemers Vereniging Bruinisse J. W. Braber verbindt aan de Sinterklaas- drukte in de winkels van zijn plaats. „Ik kan er nog weinig over zeggen want de Sinterklaasactie van de mid denstand loopt nog tot en met 12- de cember. Ik heb wel een goede indruk van de respons erop. Maar het is bijna niet te vergelijken met vorig jaar om dat nu voor het eerst ook de winkels in de voedselsector aan de actie mee doen. Dat houdt in dat er sowieso meer kaarten worden ingeleverd. Maar ik denk wel dat we het streefbe drag zullen halen". Hoeveel dat streefbedrag is wilde Braber niet kwijt. In zijn eigen bazar/geschen- kenhuis constateerde hij de laatste weken een grote belangstelling voor de iets minder dure artikelen. Vooral spelletjes en ook hier weer een haus se op het Piza-spel. „Het gemiddelde bedrag dat de klanten besteedden lag wat lager dan gewoonlijk. Maar dat werd voor ons weer opgevangen door een grotere toeloop van kopers". Ook in Bruinisse was het het drukste op het laatste moment. Redelijk goed Gedurende de afgelopen weken werden in 74 zaken in Zierikzee in to- vervolg pagina 3 De binnenstad van Zierikzee is vanwege de feestdagen weer feestelijk ver licht. En terecht. Zo bleek uit de resultaten van de diverse acties van mid denstandsverenigingen dat de Schouwen-Duivelander inkopen deed in zijn eigen regio. Compact-disc spelers „Hier is precies hetzelfde verkocht als vorig jaar en zelfs nog ietsje meer". Dat zei Frank Gilijamse uit Renesse. Als lid van de midden standsvereniging in zijn woonplaats had hij ook zitting in de evenemen tencommissie die de Sinterklaasactie coördineerde. Een totale besteding van honderd gulden leverde vanaf 21 november een volle zegelkaart op en volgens Gilijamse werden tot nu toe ongeveer evenveel van die kaarten in geleverd als vorig jaar het geval was. „Per bedrijf onderling komen wat kleine verschillen voor. Hier en daar hoorden we wat klachten dat het iets je minder was. Maar alles bij elkaar genomen zijn er meer kaarten ingele verd dan vorig jaar". De zegelactie loopt in Renesse nog door tot Kerst mis. Gilijamse werd in zijn zaak van elektrische en huishoudelijke artike len en cadeaus vooral geconfronteerd met mensen die wat minder duurdere artikelen kochten. „Alleen de ver koop van compact-disc spelers ging heel hard". Volgens Gilijamse waren in Renesse vooral veel 'op het laatste nippertje kopers'. „Op de laatste da- Restauratie Grote Kerk in laatste fase ZIERIKZEE - 't Gaat er zachtjesaan op lijken. Na maanden van hakken en breken, puinruimen en het aanbrengen van een nieuwe pleisterlaag is het interieur van de Gro te Kerk in Zierikzee nagenoeg in oude glorie hersteld. Momenteel wordt de hand ge legd aan de finishing touch van het interieur van dit neoklassieke bouwwerk, dat naar verwacht 26 maart officieel in gebruik wordt genomen. Aan die restauratie van het bin nenste van dit kolossale kerkgebouw bleek niet te ontkomen. Niet alleen omdat het interieur schril afstak te gen de begin jaren '80 gerestaureerde buitenkant van de kerk, maar meer De maanden durende restauratie van het interieur van de Grote Kerk loopt ten einde. Nu de muren weer opgeknapt zijn rest nog het repareren van de vloer en de gebruikelijke finishing touch. nog omdat de zilte wind gedurende die opknapbeurt vrij spel in het in wendige van deze kerk had gehad doordat ruiten ontbraken. „De dui ven vlogen erin en uit" vertelt H. M. van der Post, voorzitter van de plaat selijke commissie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, die deze Zie- rikzeese kolos tien jaar geleden over nam. Het leed van die verwaarlozing bleek niet te overzien. Half vergane ornamenten en zwaar beschadigd pleisterwerk omdat dit op verschil lende plaatsen losliet en op de even eens versleten houten vloer aan dig gelen viel. Kortom op de Stichting Oude Zeeuwse Kerken rustte de taak om de restauratie van het interieur fi nancieel mogelijk te maken. Via het aanboren van verschillende kanalen (ministerie van WVC, de provincie en ook de gemeente), het organiseren van acties en met steun van het An jerfonds en niet te vergeten de Stich ting Bouw Cultuurfonds Zuid-Neder land werd het bedrag bijeen verkre gen. Voor de grondige opknapbeurt van dit inwendige van deze religieuze kolos moest een bedrag van zegge én schrijve 1,1 miljoen gulden op tafel worden gelegd. Met het restaureren werd om streeks maart een begin gemaakt. Verwacht werd dat het aanbrengen van een deugdelijke nieuwe pleister laag en het herstellen, van de vergane ornamenten, het repareren van de vloer, kortom het in oorspronkelijke staat terugbrengen van deze kerk me dio oktober gerealiseerd zou zijn. Restaureren levert in negen van de tien gevallen onaangename verras singen op. Allereerst moest er een oplossing worden gevonden voor het probleem van het hoge zoutgehalte tussen de kerkmuren. Om dit euvel te verhelpen besloot de aannemer, be last met het werk, om een systeem te gebruiken waardoor het vocht zich niet langer in de tussenruimte op hoopt. Een andere tegenvaller was de ontdekking dat het tongewelf hard aan een veeg met de schilderskwast toe was. Om dit mogelijk te maken moest er „ergens vandaan" 2,5 ton worden gehaald. De Stichting Bouw Cultuurfonds Zuid-Nederland gaf uitkomst. Deze stichting bleek ak koord om 1,5 ton te schenken. Voor het resterende bedrag kon de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken een le ning tegen lage rente sluiten. Tachtig procent van deze lening zou in '91 door het ministerie van WVC, waar onder ook Monumentenzorg behoort worden uitbetaald. De gemeente Zie rikzee bleek bereid om tot die tijd de rente van deze lening voor zijn reke ning te nemen. Finishing touch Nu het grootste gedeelte van het karwei is geklaard en het inwendige nog slechts de vereiste finishing touch moet krijgen constateert Van der Post dat zowel de provincie als de gemeente Zierikzee meer hebben ge daan dan ze wettelijk verplicht wa ren. Een conclusie die L. A. van der Schelde, secretaris-penningmeester van het plaatselijk comité, onder schrijft. Vertraging Voordat het gerestaureerde kerkge bouw 26 maart officieel in gebruik kan worden genomen moet er nog wel het een en ander gebeuren. Allereerst moet de oude houten vloer grondig worden opgeknapt. Bovendien wordt er een geluiddempende laag aange bracht die op zijn beurt weer met een multiplex vloer wordt afgedekt. Daarna wordt de opgekalefaterde vloer weer in de oorspronkelijke vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Evenement verset naar 1989 ZIERIKZEE - De voor 28 mei 1988 geplande jeugd-olympische dag in Zierikzee gaat niet door. Aldus heeft het Nederlands Olympisch Comi té (NOC) besloten naar aanleiding van de onzekerheid bij de twee be trokken omroepen KRO en NCRV over het al dan niet uitzenden van dit evenement. De Zeeuwse sportraad had aangedrongen op duidelijkheid per 1 december over de televisieprogrammering hieromtrent, maar om dat die niet kwam hakte het NOC de knoop door. De Olympische dag wordt opge schoven naar 1989. Zierikzee blijft echter de organisatie in handen houden, aldus secretaris H. T. Kienhuis van de Zeeuwse sport raad. „Wat dat betreft verandert er niets. We zullen dat de gemeen te binnenkort ook per brief laten weten om eventuele ongerustheid weg te nemen". Het afgelasten van de Olympische dag had volgens Kienhuis niets te maken met het eventueel afvallen van sponsors als de televisie-uitzending niet door zou gaan. „De sponsors trek ken zich niet terug, en er is ook geen onenigheid tussen de omroe pen. De onzekerheid van de KRO en NCRV houdt verband met de invoering van het derde televisie net". Burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee noemde het niet doorgaan van de jeugd-olym pische dag een bittere pil. „Het is een grote teleurstelling omdat wij ons helemaal hebben ingesteld op dit belangrijke evenement. Eigen lijk is het nauwelijks acceptabel als je er al een jaar mee bezig bent. De omroepen hadden wel eerder kunnen zeggen dat de zaken zo la gen". Het feit dat Zierikzee in 1989 plaats van handeling blijft was evenwel een pleister op de wonde, meende Asselbergs: „Het'vermin dert de pijn tenminste iets". Van één probleem is Zierikzee niettemin verlost, want de oor spronkelijk geplande datum lag al moeilijk bij de sportbonden. En de speciale commissie die met de organisatie was belast (Kees Ver kerk. Wim Evertse en Leen Leege- maate) kan nu een tijdje rust ne men. WA> ZRP* P£ 8li.r Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Zonnige perioden Vannacht weinig bewolking. Over dag zonnige perioden en droog. Een naar het oosten draaiende wind 2 tot 3 Beaufort. Minimumtemperatuur komende nacht -5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 12 dec.: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noord 3 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noordwest 4 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 dec. Zon op 08.36, onder 16.28 Maan op 20.05, onder 12.10 10 dec. Zon op 08.37, onder 16.27 Maan op 21.19, onder 12.28 Laatste Kwartier: 13 dec. (12.42) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer in onze omge ving wordt bepaald door een hoge- drukgebied boven de Britse eilanden. Aan de oostflank van dit hogodruk- gebied wordt met een noordelijke stroming koude en onstabiele lucht naar ons land gevoerd. Boven de Noordzee vormen zich in deze lucht gemakkelijk enkele sneeuwbuien, die vooral de kustgebieden kunnen binnendrijven. Vannacht is er weinig bewolking en vriest het plaatselijk matig, in het binnenland daalt het kwik tot rond min 6 graden. Morgen, woensdag, zijn er perioden met zon. De middagtemperaturen lig gen om het vriespunt. De wind is ma tig, rond kracht 3. en komt uit noord oostelijke richtingen. Na morgen wordt het geleidelijk minder koud AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is op de Europe se valutamarkten nog wat verder gestegen doordat de interventie door centrale banken van afgelopen vrij dag nog doorwerkte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1