Hertaxatie onroerend goed geeft de burger weer moed üj LICHT liavansQ Bord soepkokerij komt vrij Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen Aangenomen, weggegaan, voor Leo de Feiter 'n andere baan I— Overbodig? Verkoop Reparatie Auto stuk bij verkeersongeluk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 december 1987 t Nr. 24247 3 Wat enkele jaren geleden nog niet uitgesproken werd, wordt vandaag de dag vrijwel constant als argument op tafel gelegd. De typische vrou wenorganisaties, die bij de gemeente aan de bel trekken voor een financië le ondersteuning, zijn overbodig en moeten maar eens serieus gaan over wegen om samen te gaan. De enige overeenkomst tussen organisaties als Vrouwen voor vrede. Vrouwen bellen vrouwen. Vrouw en Geloof, het Vrouwenontmoetingscentrum enzovoort is, dat de leden van het vrouwelijke geslacht zijn. Met alle respect, maar bij een aantal organi saties lijkt subsidiëring inderdaad niet nodig. Ook mannen zijn bijvoor beeld voor vrede. Maar met Vrouwen bellen vrouwen en Vrouw en Geloof ligt de zaak duidelijk anders. Vrou wen bellen niet zomaar vrouwen, die bellen bewust met vrouwen. Vrouw en geloof is niet hetzelfde als Man en geloof. Vrouwen gaan niet naar het Vrouwenontmoetingscentrum, om- dat het in een zogenaamd mannenca- fé ongezellig zou zijn. Dit soort orga nisaties voorziet in een duidelijke behoefte. Het vreemde is, dat eigen lijk iedereen onderkent, dat de vrouw door de eeuwen heen een ach terstand heeft opgelopen ten aanzien van de man, maar niemand lijkt die vrouw een steuntje in haar rug te willen geven om die achterstand in te lopen. Rijkpgeld is ook gemeen schapsgeld, maar de landelijke sub sidies voor dit soort organisaties drukken niet op de gemeentebegro ting. De rijksoverheid is al zuinig ge noeg en heeft geen gemeenteraden nodig om die zuinigheid nogeens ex tra te prikkelen. Het is daarom over bodig om als gemeenteraadslid op Rijk's kas te passen door geen subsi dies te verstrekken, die volledig te declareren zijn bij datzelfde rijk. Ge meenten, die geen geld willen geven aan vrouwenorganisaties moeten hardop zeggen, dat zij het werk van deze groepen 'overbodig' vinden. En jammer genoeg gebeurt dit ook. Het probleem hierbij is, dat het de laat ste tijd een modetrend lijkt te wor den om alle organisaties, waarop het etiket vrouw geplakt kan worden, te bestempelen als overbodig, ineffi ciënt en financieel niet haalbaar. Dat houdt in feite in, dat de zorg die deze groepen (meervoud!) vrouwen uiten over hun positie genegeerd wordt. En niets is zo erg en frustrerend als genegeerd te worden. Laat iedere be stuurder subsidieverzoeken beoorde len op inhoudelijke argumenten. Het is een bestuurlijk recht om de waar de van bijvoorbeeld Vrouw en Ge loof in twijfel te trekken, maar het is bestuurlijk verwerpelijk om de or ganisatie op grond van haar naam te veroordelen. AvdW Meevaller levert extra ruimte op ZIERIKZEE - De hertaxatie van het onroerend goed- bestand in de gemeente Zierikzee heeft geresulteerd in een waardeverhoging van 3,2%. Bij het herzien van de ta rieven is uitgegaan van een waardevermeerdering van 2,67%. In guldens uitgedrukt levert dit verschil een be drag van twaalfduizend gulden op. Deze meevaller komt aan de orde tijdens de openbare vergadering van de com missie financiën die maandag 7 december in het Zierik- zeese stadhuis wordt gehouden. Aanvang 19.30 uur. Op grond van de verwachte waarde vermeerdering van 2,67% is de raad inmiddels akkoord gegaan met het vaststellen van de tarieven op 8,42 (per waarde van 3000,-) voor eigena ren en 4,67 voor gebruikers. Op grond van deze tarieven wordt de to tale opbrengst van de onroerend goedbelasting geraamd op 2.046.000,-. Gezien de hogere waarde zullen de werkelijke opbrengsten twaalfduizend gulden hoger zijn. Op grond van een berekening, waarbij de hogere opbrengst door een geringe belastingverlaging van enke le centen teniet wordt gedaan en de in het meerjarenplan geraamde op brengst resulteert uiteindelijk in een positief verschil van zestien mille. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 Het college van b en w wil dit bedrag plus de hogere uitkering uit het Ge meentefonds 100.000,-) besteden aan zaken als openbare verlichting, het verplaatsen van milieu-onvrien delijke bedrijyen, verbetering van de kademuren en rioleringswerkzaam heden. De commissie wordt over de besteding van deze financiële ruimte om advies gevraagd. Helmen Nu de brandweerinspectie de hoofdbedekking van de vrijwillige brandweer heeft afgekeurd, moeten de manschappen snel een nieuwe helm hebben. Dit gaat de gemeente naar alle waarschijnlijkheid een be drag van 7700,- kosten. Innen Een ander punt waarover de com missieleden zich moeten buigen is het voorstel van het college om met in gang van januari '97 rente te gaan in nen voor een aantal belastingen dat te laat wordt geïnd. Sinds 1 april '87 is een nieuwe wet inzake het innen van belastingen en premies voor volksverzekeringen van kracht. Deze houdt in dat de gemeenten voortaan rente moeten vorderen op belastin gen die te laat worden betaald. Dit geldt voor gemeentelijke heffingen als begraafrecht, hondenbelasting, leges, marktgelden, precario- en brandweerrechten. Aangezien het hier om vrij geringe bedragen gaat vindt het college het beter om hier voor uitstel tot januari '97 aan te vra gen. ZIERIKZEE - Wat een opknapbeurt al niet aan het licht kan brengen. Tot die conclusie kwam de dienst ge meentewerken van de gemeente Zierikzee toen deze constateerde dat de schilderswerkplaats in de Lange Nobelstraat hard aan een verfje toe was. De werkplaats waar de dienst gemeentewerken zijn ladders, kwasten en potten opslaat bleek er niet direct als een representatief schildersonderkomen uit te zien. Aan een grondige schilderbeurt viel dan ook niet te ontkomen. Voordat het witte gebouwtje echter van dat nieu we verf jasje kan worden voorzien moest er eerst flink worden geschuurd en gekrabt. Dat leverde een pretti ge verrassing op. Al krabbende en schurende werd duidelijk dat er in dit pandje vroeger een soepkokerij was gevestigd waar de minder bedeelden zich bijna een eeuw lang met hun keteltje konden vervoegen voor een dampend bord soep. Hoewel het bestaan van de soepkokerij bekend is, was het een verrassende ontdek king dat op de plaats waar nu de verfpotten hoog staan opgestapeld vroeger grote tot aan de rand gevulde ketels soep stonden te pruttelen. Die herinnering, in de vorm van het zwartgrijze opschrijft Soepkokery wordt nu door de mensen van gemeentewerken weer wat opgefrist. ZIERIKZEE - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen, komt donderdag 17 december bijeen in de Graanbeurs te Zierikzee voor de kerstviering, die om 18.00 uur begint. Leden kunnen zich tegen betaling aanmelden (op donderdag 10 december tussen 09.00-13.00 uur) via 01110-13533. Er is een kerstbroodmaaltijd, uitge breid met een koud en 'jvarm voorgerecht en fruit toe. Het koor verleent zijn medewerking, er is een declamatie en een kerstverhaal. De nieuwjaarsrecep tie is gepland voor dinsdag 5 januari van 10.00-11.30 uur in het Huis van Nas sau te Zierikzee. - ,,'f Is alsof ze je op je fietsje laten wegrijden om vervolgens je band leeg te laten lopen ZIERIKZEE - De rijksoverheid heeft het hem het afge lopen jaar niet gemakkelijk gemaakt met de vele circu laires en onzekerheden waarmee Den Haag de coördina tor van het Werkloosheidsproject op Schouwen-Duive- land bestookte. Dat is voor Leo de Feiter in die anderhalf jaar dat hij als projectleidpr een aantal activiteiten voor werkzoekenden opgezet heeft wel duidelijk geworden. Nu zijn contract ten einde loopt heeft De Feiter besloten om het zekere voor het onzekere te nemen. Met ingang van 1 januari '88 verruilt hij zijn huidige functie voor een baan in de recreatiesector. teit. ,,In het afgelopen jaar hebben we meer mensen bereikt dan in de voorgaande jaren". Een ontwikkeling die hij toeschrijft aan meer bekend heid en de activiteiten die het project het afgelopen jaar heeft opgezet. ,,In feite lopen we hier al vooruit op het gewijzigde artikel 36, door onze acti viteiten af te stemmen op herintre ding op de arbeidsmarkt". Activitei ten in de sociaal-culturele sfeer zal men bij het Werkloosheidsproject nog slechts mondjesmaat aantreffen. Het activiteitenprogramma van het Werkloosheidsproject beyat onder meer een project voor het onderhoud en herstel van landschapselementen, een oriëntatiecursus Praktijk Diplo ma Boekhouden, de vijftien maan den durende cursus voor dit boek- houddiploma, verschillende compu tercursussen, een starterscursus voor beginnende ondernemers en enkele werkervaringsprojecten. Een andere zaak waarmee het Wërkloosheidspro- ject een pioniersfunctie vervult is de samenwerking tussen Intergemeente lijke Sociale Dienst, arbeidsbureau en het project. Deze samenwerking heeft geresulteerd in een PBVE- cursus op Schouwen-Duivenland. „Landelijk wordt die samenwerking tussen arbeidsbureau en sociale dienst nu meer en meer gepropa geerd. Bij ons bestaat die samenwer king al een jaar. Ik hoop dat in de toe komst ook ondernemers samen met beide instanties rond de tafel gaan zitten om zodoende tot een goed werkgelegenheidsbeleid te komen" ventileert De Feiter zijn toekomsti- deaal. Andere wijze subsidiëren Dat is overigens niet de enige wijzi ging, want ook de wijze van subsidië ring van het project gaat veranderen. Gaf het rijk tot nu toe steeds achteraf Wie met De Feiter een gesprek be gint is binnen de kortste keren ver zeild in een dialoog waarin myste rieuze afkortingen en nieuwe regelin gen je om de oren vliegen. Het duizelt De Feiter ook wel eens geeft hij grif toe, maar hij kan er niet aan ontko men. De rijksoverheid vertoont over eenkomsten met een Hollands weer- huisje. De ene keer is het dit, de andere keer weer dat. Een simpel voorbeeld: de wijziging van artikel 36 van de WWV zou vanaf begin ja nuari '88 moeten ingaan. Edoch, nu de projectleider z'n plannen daarop afgestemd heeft komt er op de val reep een ministerieel schrijven met de simpele mededeling dat invoering van dit gewijzigde artikel ,,in de loop van komend jaar" te verwachten is. Een onbegrijpelijke zaak in de ogen van De Feiter, die dit beleid ver gelijkt met iemand die een fietser eerst toestemming geeft om weg te fietsen om vervolgens halverwege zijn band leeg te laten lopen. ,,Dit is het grote probleem in deze sector. Het rijksbeleid zou veel zakelijker en doortastender moeten worden ge voerd". Onzekerheid Tot op de laatste dag dus onzeker heid voor de scheidende projectlei der, die vanaf zijn start als coördina tor in mei '86 reeds met onzekerheden is geconfronteerd. ,,EIk jaar opnieuw bekijken de zes gemeenten of zij de samenwerkingsovereenkomst voor het project zullen verlengen. Dat is afhankelijk van de ontwikkelingen op het gebied van de werkgelegen heid en het geld dat ze hiervoor be schikbaar willen stellen. Ook het contract van de projectleider geldt voor een jaar. Zo liep het contract dat men mij aanvankelijk aanbood tot 31 december '86. Een veel te korte tijd om iets van de grond te krijgen. Uit eindelijk werd dat een contract van anderhalf jaar dat eind deze maand afloopt. Met de nieuwe opzet van het project breken opnieuw onzekere tij den aan, omdat tot nu toe alleen Brui- nisse schriftelijk heeft medegedeeld dat deze positief staat jegens de nieu we opzet. Dat De Feiter, die voorheen ge meenteambtenaar welzijn en onder wijs in Spijkenisse was, zijn vaste baan opgaf voor een wat onzekere toekomst als projectleider schrijft hij toe aan zijn verlangen om wat nau wer betrokken te kunnen zijn bij de beleidsvorming. Daarnaast waren er raakvlakken met het werk dat hij als ambtenaar had verricht en kon hij met deze functie aan zijn verlangen om op Schouwen-Duiveland te wer ken en te wonen tegemoet komen. Veelzijdig De overstap van het redelijk com fortabele ambtenaarschap naar de wat onzekere positie van projectlei der heeft De Feiter nooit betreurd. In tegendeel zelfs, het is hem goed be vallen. Wellicht ook omdat, zoals hij het zelf aangeeft, de contacten met de gemeenten in de regio uitermate goed zijn. ,,Ze zijn er allemaal van over tuigd dat er iets aan de werkgelegen heid moet gebeuren". De Feiter on derstreept deze bewering door op een kranteartikel te wijzen waarin de ge meente Brouwershaven zegt meer mensen met de activiteiten van de projectgroep te willen bereiken. Nieuw Dit Brouwse verlangen is volgens De Feiter inmiddels een stukje reaii- Projectlexder Leo de Feiter verkiest na anderhalf jaar andere werkkring. een bedrag dat gebaseerd was op het aantal deelnemers aan de activiteiten met een WW- of WWV-uitkering, met het in werking treden van het nieuwe artikel 36 wordt voortaan op grond van het aantal ingeschreven werklo zen subsidie verstrekt. „Voor ons pakt die wijziging gunstig uit en ook de gemeenten die tot nu toe per deel nemer een bepaald percentage voor hun rekening nemen behoeven in de loop van volgend jaar alleen nog de algemene kosten te betalen". Nieuwe opzet De veranderingen beperken zich niet tot het activiteitenaanbod en de subsidiëring. De huidige opzet van het project met een eigen kantoor in de Manhuisstraat en een full-time coördinator moet het veld ruimen voor een part-time functionaris die in het gebouw van de sociale dienst aan de Oude Haven zijn eigen stekkie krijgt. De taak van deze part-timer blijft overigens gelijk aan die van de huidige projectleider, met dien ver stande dat die laatste ook opgezadeld werd met allerlei administratieve klussen. Motivatie Wie zich bezig houdt met werklozen krijgt tot vervelens toe te horen hoe het nu zit met hun bereidheid om weer aan de slag te gaan. Een gegeven dat het invullen van een arbeids plaats in het kader van de Tijdelijke Maatregel voor Jongeren in onder an dere Zierikzee nogal wat voeten in de aarde heeft zal door sommigen wor den aangegrepen om hun vraagte kens achter de werklust van jongeren te zetten. De Feiter uit zich hierover genuanceerd en wijst in dit verband op de beperkingen die deze regeling biedt. „In totaal 28 jongeren kwamen hiervoor in aanmerking. Hiervan zijn er vijftien aan de slag gegaan. Geen gek resultaat vind ik. Boven dien is het een heel idiote regeling met enerzijds te veel beperkingen (kandidaten moeten ouder zijn dan 21 en minimaal zes maanden werkzoe kende zijn) en anderzijds een te vrij blijvend karakter. Deelname aan de ze regeling gebeurt op basis van vrij willigheid". aldus De Feiter die in dit verband opmerkt dat het idee van Van der Louw om vöor een uitkering te werken lang zo gek nog niet was. Poot De Feiter windt er in dit geval geen doekjes om. Gezien zijn ervaringen stelt hij vast dat een kWart van de werkloze jongeren, die in de termen vielen voor een arbeidsplaats in het kader van de Tijdelijke Maatregel geen zin leek te hebben om aan de slag te gaan. Een zaak die te denken geeft. De Feiter: „Dat zijn jonge men sen die, maatschappelijk gezien, nog nooit een poot hebben uitgestoken maar wel mooi hun hand ophouden. Daarvoor mag best iets van hen ver wacht worden. Wat anders vind ik het als een vijftig plusser die jaren ach tereen zichzelf uitgesloofd heeft een uitkering krijgt". ZIERIKZEE - In de Scheldestraat te Zierikzee vond vanmorgen (vrijdag) een aanrijding plaats-"-waarbij me vrouw M. v. U. uit Zierikzee lichte verwondingen opliep. M. R. uit Zie rikzee reed met haar personenauto over de Scheldestraat in de richting Schouwenbank. Tben ze uitweek voor de geparkeerd staande auto van L. W. H. G. uit Zierikzee kwam ze door het gladde wegdek in een slip terecht. Haar auto gleed naar het linkerge deelte van de rijbaan waar vanuit de tegengestelde richting M. v. U. en haar dochtertje, beiden op defiets, -kwa men aanrijden. M. v. U. werd door de auto geraakt. Zij werd per ambulance overgebracht naar het Rode Kruiszie- kenhuis waar bleek dat ze licht ge wond was. De fiets werd totaal ver nield. De auto van M. R. werd behoorlijk beschadigd en de auto van L. W. H. G. werd linksvoor licht be schadigd. Advertentie 2 INSTALLATIEBEDRIJF GAS, WATER, SANITAIR, VERWARMINGS- EN J ELEKTRICITEITSTECHNIEK SCHARENDIJKE TELEFOON 01117-1760 Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00; per jaar 1 156.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3