Cijfers in rood, boeren in nood Niet vervelen, lekker spelen ZLM-hoofdbestuur meent oprecht situatie akkerbouw zeer slecht WATERSTANDEN installatiebedrijf Duitser had strop, auto over de kop Run paspoort nog te vroeg r%ei mi fsrs Mestproblematiek en milieubeleid knellend voor landbouw ZIERIKZEE - Het hoofdbestuur van de ZLM maakt zich ernstige zorgen om de situatie-in de land- en tuin bouw. Volgens de ZLM zijn met name de vooruitzichten voor de akkerbouw zeer slecht. ZLM-voorzitter H. C. van der Maas riep op om eensgezind en eendrachtig de kar te trekken en alles in het werk te stellen om 'het gure weer te laten omslaan'. Als knelpunten worden genoemd de mestproblematiek en het nationaal milieubeleid. Volgens het ZLM-hoofdbestuur zit ten er nogal wat knelpunten in de mestregelgeving. Als knelpunten worden genoemd: milieutoeslag WIR, vergunningenstelsel, mestafzetcon- tracten, afleveringsbewijzen, be- drijfsbeëindigers, mestboekhouding afnemers, uitzonderingsgebieden uit- rijverbod, gezamenlijke mestopslag en losse pacht. Volgens de voorzitter van de veehouderijcommissie W. van Veldhuizen nemen de problemen toe naarmate de invoering van de mest wetgeving dichterbij komt. Volgens de ZLM is een uitrijverbod van mest in de praktijk onwerkbaar. ,,In de maanden oktober en novem ber zijn de onstandigheden vaak zeer goed, ook uit milieuoogpunt, en dan is het onverantwoord om geen mest uit te mogen rijden", aldus de ZLM. Het hoofdbestuur benadrukte nog eens dat de enige oplossing voor het mestoverschot de mestverwerking is. In de tussentijd echter wordt de land bouw geconfronteerd met de mest wetgeving en de verplichte opslagca paciteit. En met de bouw van een mestopslag is toch vaak een bedrag van 30.000 a 40.000 gulden gemoeid. del op onze, nu wel erg lang worden de, lijst van middelen die we niet kunnen missen, bij te schrijven". De voorzitter van akkerbouwcom missie J. C. Geluk waarschuwde het hoofdbestuur voor een te afwachten de houding ten aanzien van het mi lieubeleid. ,,We moeten het initiatief dat de landbouw een offensief beleid moet voeren met kracht ondersteu nen. Met kracht moeten we ook blij ven pleiten voor een harmonisatie Mestregelgeving is volgens de ZLM een van de knelpunten voor de akker bouw. Milieubeleid Het hoofdbestuur spreekt haar te vredenheid uit over het feit dat het idee van de ZLM om een EG-bureau Gewasbescherming op te richten door het Europarlement is opgepakt. De ZLM zal nu verdere initiatieven steu nen om een dergelijk bureau te reali seren. „Overigens lijkt het nationaal milieubeleid steeds knellender te werken voor de landbouw. Het mid del TCA, dat onmisbaar is bij de teelt van graszaad, staat nu ook op de no minatie om verboden te worden". ZLM-voorzitter Van der Maas: „Dan zijn we gedwongen om ook dit mid- ZIERIKZEE - De Nederlandse akkerbouwers hebben in het lopende boekjaar 1987-1988 (tot mei) een gemiddel de arbeidsopbrengst die, afhankelijk van het gebied, va rieert van vijfduizend tot 50.000 gulden negatief. Het Landbouw-Economisch Instituut dat binnenkort met zijn prognose van de bedrijfsuitkomsten op akkerbouw- en veehouderijbedrijven komt, spreekt van een histo risch gezien ongekend slecht uitkomen van de arbeidsop brengst voor de akkerbouw. Per akkerbouwbedrijf is de produktie gemiddeld met ongeveer 10 procent teruggelo pen. Daarnaast moet voor vrijwel alle produkten een lagere prijs worden genoteerd. Dat geldt in het bijzonder voor aardappelen, waarvan de oogst in de gehele Europese Gemeenschap groot is, en granen. Het LEI verwacht dat op de grotere akkerbouwbedrij ven de verhouding tussen kosten en opbrengsten met ongeveer 21 procent zal dalen. Tegenover honderd gulden kosten staat een opbrengst van 75 gulden. Bij zijn berekeningen is het LEI uitgegaan van pachtgrond. Op ei genaarsbasis ligt de arbeidsop brengst nog aanmerkelijk lager. In de rundveehouderij komt de prognose van het LEI voor de grotere bedrijven, afhankelijk van het ge bied, op een arbeidsopbrengst varië rend van 24.000 tot 50.000 gulden. Voor de kleine weidebedrijven is dat 12.000 gulden en voor de kleine ge mengde bedrijven 4.000 gulden nega tief. De melkveehouders hebben in tegenstelling tot de akkerbouwers hun verminderde produktie (super heffing) kunnen compenseren met la gere voederprijzen en meevallende opbrengsten. Ons land telt nog ruim 80.000 be drijven met als hoofdgroep akker bouw of veeteelt. Sinds het begin van de jaren vijftig, toen er nog 210.000 bedrijven met dit hoofdberoep wa ren, is dit aantal voortdurend ge daald. De verwachting is dat deze da ling zich de komende jaren nog voortzet. Enerzijds zijn er thans veel bedrijven zonder opvolger, ander zijds stoppen boeren omdat zij het economisch niet meer kunnen bol werken. Op het moment wordt zowel binnen als buiten het ministerie van land bouw en visserij gekeken naar de toe komstige ontwikkeling van het aan tal land- en tuinbouwbedrijven. De onderzoekers zijn het daarbij niet al tijd met elkaar eens. Volgens sommi gen is er teveel onzekerheid over een aantal factoren zoals de ontwikke ling van het gemeenschappelijk land bouwbeleid van de Europese Ge meenschap en de financieringsmoge lijkheden die de banken bieden. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 5 december 03.25 155 09.05 -122 15.35 162 21.30 -131 6 december 03.55 155 09.50 -129 16.15 167 22.10 -125 7 december 04.35 154 10.35 -136 17.00 169 22.50 -119 5 december 01.40 158 07.55 -117 13.55 165 20.15 -127 6 december 02.15 156 08.35 -124 14.35 171 20.50 -121 7 december 03.00 154 09.15 -129 15.15 172 21.30 -113 5 december 03.35 •163 09.15 -134 15.25 168 21.30 -143 6 december 04.05 162 09.50 -141 16.00 174 22.15 -136 7 december 04.20 162 10.40 -147 16.45 176 22.50 -130 5 december 03.25 177 09.10 -139 15.40 184 21.35 - 147 6 december 04.05 177 09.55 -145 16.20 189 22.15 -141 7 december 04.40 175 10.40 -151 17.00 190 22.55 -134 van het gewasbeschermingsbeleid in de EG", aldus Geluk. De heer C. Hamelink, voorzitter van de tuinbouwcommissie, legde er zin zijn overzicht de nadruk op dat de tuinbouw het milieu niet wil veron achtzamen. „Dat betekent niet dat er eenzijdig gewasbeschermingsmidde len verboden moeten of mogen wor den, maar aan de andere kant moet de aarde wel leefbaar blijven", aldus Hamelink. Voorlichting Met betrekking tot de privatisering van de rijkslandbouwvoorlichting zei de voorzitter van de akkerbouw commissie dat de keuze moet worden gemaakt of men een sectorale bena dering of een regionale benadering voor deze eerstelijns voorziening wenst. „Als we ons deze vraag stellen zal de financiering van deze operatie ook erg belangrijk worden. Want la ten we ons niet verkijken op de stap jes van vijf procent per jaar medefi nanciering", aldus Geluk. „De regio moet zoveel mogelijk zelfstandigheid hebben bij de verdere invulling van de voorlichtingsdienst. Zowel kwali tatief als kwantitatief", voegde ZLM- voorzitter Van der Maas daar aan toe. Geluk: „Als ik vanuit de akker- bouwhoek kijk denk ik dat we moe ten kiezen voor een kleine bijdrage per bedrijf gekoppeld aan het zoge naamde profijtbeginsel om de rest te financieren". Vervolgens ging Geluk nog in op de afschaffing van de negatieve WIR. „Door het steeds afnemende inko men in de akkerbouwsector en om verpaupering te voorkomen kan de handhaving van de negatieve WIR een positieve bijdrage leveren aan noodzakelijk investeringen. We zul len daarom met alle middelen die ons ten dienste staan Den Haag moeten bewerken om de afschaffing alsnog terug te draaien", aldus Geluk. Op de vergadering van het ZLM- hoofdbestuur werd ook aandacht ge vraagd voor de problemen in de wit- vlees- en de roodvleessector. „Nu een verbod op het hormoongebruik. is versoepeld zal de invoer van met hor monen geprepareerd vlees door blij ven gaan. Dit is een zeer schadelijke en in feite onhoudbare situatie voor de vleesmesters. een publiciteitsactie naar de consument toe om alleen Ne derlands vlees te kopen zou wellicht een goede zaak zijn", aldus de ZLM. Tuinbouwcommissicvoorzitter C. Hamelink begon zijn overzicht met de constatering dat men in de meeste tuinbouwsectoren tevreden is over de prijsvorming. „Alleen in de bloembollensector laat die te wensen over", aldus Hamelink. Akkerbouwcommissievoorzitter Geluk liet nog weten dat de achter stand in de werkzaamheden in de ak kerbouw als gevolg van regen weer een aardig eind ingelopen is. „Voor de tijd van het jaar staan er nog wel veel hectares bieten in de grond en moeten er ook nogal wat percelen knolselde rij gerooid worden. We bevinden ons hiermee wel in een hachelijke situa tie", aldus Geluk. „Immers vorstin- val bij een weersomslag is niet on denkbaar. Ik krijg ook de indruk dat er nog heel wat tarwe gezaaid moet worden en of dat zal lukken is zeer de vraag". BONN - De Bonsdag heeft voor een voorstel gestemd 300 miljoen Mark extra ter beschikking te stellen aan slachtoffers van de Nazi-terreur die om de een of andere reden niet ge bruik hebben gemaakt van eerdere smartegeld-regelingen. De regeling is vooral belangrijk voor slachtoffers onder de zigeuners, mensen die aan sterilisatie werden onderworpen en familieleden van euthanasie-slacht- offers. BRUINISSE - J. R. D. uit Voerde (Duitsland) was blijkbaar niet bere kend op de nieuwe verkeerssituatie door de verandering van de Stap horster kruising in de rijksweg N-59 bij Bruinisse. In de nacht van donder dag op vrijdag reed hij om ongeveer 3.30 uur, komende vanuit de richting Rotterdam, in volle vaart tegen de verkeersgeleider die daar is aange bracht. Hij vloog met zijn auto een paar keer over de kop. Het voertuig was total loss. J. R. D. kwam er met lichte verwondingen vanaf. Vervolg van pagina 1 definitief bekend wordt gemaakt hoelang men nog met een verlopen oud-model paspoort kan reizen". Geld uitsparen Uit de reacties die de medewerkers van de afdeling burgerzaken aan de balie krijgen voorgeschoteld, blijkt dat de mensen vooral geneigd zijn om nog een oud-model paspoort aan te vragen omdat ze daarmee geld uit sparen. Met een leges van f 73,25 is het oud-model niet alleen een paar tientjes goedkoper dan straks de aan vrage van het nieuwe paspoort, in het oud-model paspoort kunnen ook kin deren tot 16 jaar worden opgenomen. „Vooral mensen uit de lagere inko mensklasse die een of meer kinderen hebben willen een oud-model pas poort. Ze klagen erover dat het alle- Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 16255 maal zo duur wordt als ze straks met de nieuwe regeling voor hun kinde ren een apart paspoort moeten heb ben", aldus Van Nieuwenhuijzen en zijn medewerkers. Sinds enkele weken worden zij overspoeld met vragen om informa tie via de telefoon en aan de balie. En aanvragen voor een nieuw 'oud model paspoort'. „We moeten zeker zes keer zoveel aanvragen voor pas poorten verwerken als gewoonlijk. En we hebben handenvol werk om steeds weer allerlei mensen gerust te stellen en uit te leggen dat de oud model paspoorten nog bijna een heel jaar te krijgen zijn". Volgens Van Nieuwenhuijzen kan in het algemeen zeker worden gespro ken van een paniekerige reactie van het publiek. „Dat is vooral begonnen toen eind oktober/begin november de .berichten door kwamen dat het nieu we fraudebestendige paspoort per een januari zou worden ingevoerd. Wij wisten toen nog niet dat het in fa ses zou gebeuren en in Zeeland pas per een december 1988. Dus moesten we de mensen die informatie vroegen daarover in het ongewisse laten. Vori ge week werden in het journaal beel den getoond van de grote toeloop naar de loketten van de gemeente Amsterdam. Daar hadden ze het aan tal loketten voor de aanvrage van paspoorten moeten uitbreiden van twee naar vijf. En daarna begon het bij ons ook storm te lopen". Vakantie „Er kwamen hier mensen die hele maal niet van plan waren om op va kantie te gaan om toch hun paspoort te laten vernieuwen. En mensen die op vakantie wilden en dachten dat dat na een januari niet meer zou kun nen met een oud paspoort". Van Nieu wenhuijzen herinnert zich nog maar een keer eerder een dergelijke piek in de toeloop bij burgerzaken te hebben meegemaakt. „Vorig jaar oktober bij de invoering van het nieuwe rijbe wijs". Doordat de mensen bij de balie de werkzaamheden die er anders tus sendoor deden lieten liggen en door een onderlinge verschuiving van het personeel op dë afdelingen slaagde men erin de drukte op te vangen. Maar het andere werk blijft op die' manier wel liggen ja", aldus Van Nieuwenhuijzen. Hij vindt dat voor al jammer omdat de toeloop vol strekt overbodig is. Ook in de toekomst worden de pas poorten verstrekt door de Commissa ris van de Koningin in Zeeland. Het opnemen van de gegevens door de medewerkers van de afdeling burger zaken zal naar verwachting worden geautomatiseerd. Het nieuwe pas poort krijgt een fraudebestendige uitvoering en komt er in alle Europe se landen hetzelfde uit te zien. Met een donkerrode kaft en een speciaal soort pasfoto's waarvoor de fotoza ken aparte apparatuur zullen moeten aanschaffen. Maar dat alles is op Schouwen-Duiveland en in het over grote deel van Zeeland pas per één de cember 1988 aan de orde. „Er is dus geen enkele reden om nu al haast te maken met het verkrijgen van een paspoort", aldus Van Nieuwenhuij zen. Springtij: 7 december Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 ZIERIKZEE - Een aantal kinderen uit de wijk Malta heeft de gemeente gevraagd om voor hen een speelgelegcnheid te creëren in de wijk Malta. Uit een onderzoekje ter plekke is gebleken dat op de hoek van De Jongestraat en de Scheepstimmerdijk een grasveldje ligt dat zich goed leent als speelveldje. Gedacht wordt om hier een evenwichls- balk, een buitelrek en hobbeleendje en meer ludiek ..spul'9 te zetten. Om te horen wat men hiervan vindt wordt dins dag 10 december een hoorzitting gehouden, waarbij iedereen zijn zegje kan doen. Deze zitting wordt gehouden in de trouwzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. Tot en met 5 december Middelburg Expositie Jon van de Riet. Expositie ruimte Kunstuitleen. Dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur en op donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 15 december Zierikzee De Stolpe. Expositie VBOK. Tijdens openingsuren bibliotheek. December Neeltje Jans In ir. J. W. Topshuis (Delta expo). Overzichtsexpositie Jos Brouwers. Vrijdag 4 tot donderdag 31 december Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling van na- tuurtekenares Marjolein Bastin. December en januari Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling Henny Netjes. Vrijdag 4 december Zierikzee Graanbeurs. Dansavond met The Crabtown Three. 20.30 uur. Lewedorp De Goede Verwachting. Avondruil beurs. Vanaf 19.15 uur. Zaterdag 5 december Burgh-Haamstede Hotel Bom. Trekking zegels Onder nemersvereniging. 14.30 uur. Brouwershaven Oud papier wordt door ASV opge haald, vanaf 09.00 uur. Bruinisse Clubhuis De Nachtegaal. Vogelruil beurs. Van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 6 december Zierikzee De Lichtboei. Ochtendsamenkomst Leger des Heils rond het thema Maai ke Braat. Maandag 7 december Zierikzee Raadzaal stadhuis. Commissieverga dering financiën. 19.30 uur. Dinsdag 8 december Zierikzee Eigen onderkomen. Contactbijeen komst UW. 09.30 uur. De Driehoek. Vergadering Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Woensdag 9 december "Zierikzee" Vrouwenontmoetingscentrum. Sin- terklazina-avond. 20.30 uur. Donderdag 10 december Zierikzee Trouwzaal stadhuis. Inspraakavond, aanleg speelplaats. Malta en herzie ning bestemmingsplan Haringvliet- plein. Vanaf 19.00 uur. Raadzaal van het stadhuis. Commis sievergadering ruimtelijke ordening, industrie, recreatie en toerisme. 20.15 Zaterdag 12 december Zierikzee UVV-gebouw. Bijeenkomst werk groep Homofilie Schouwen-Duive land. 20.00 uur. Zondag 13 december Burgh-Haamstede De Burght. Optreden countryzanger Wim Pols. 20.00 uur. Dinsdag 15 december Dreischor Dorpshuis. Nuts-avond. 20.00 uur. Donderdag 17 december Zierikzee Graanbeurs. Kerstviering Platte landsvrouwen. 18.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissievergade ring midden- en kleinbedrijf van ge meente Westerschouwen. 15.00 uur. Zaterdag 19 december Zierikzee Huis van Nassau. Postzegelbeurs. 10.00 tot 17.00 uur. Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Optreden klassieke gita rist Dingeman Coumou. 20.00 uur Zondag 20 december Zierikzee Gasthuiskerk. Bevestigings- en intre- dedienst van dominee N. de Boo. 10.00 en 14.00 uur. Zaterdag 26 december Burgh-Haamstede De Burght. Optreden jongenskoor Discipel 2. Woensdag 6 januari Burgh-Haamstede Dc Schutse. Start computercursus. 13.30 uur. Maandag 11 januari Zierikzee Huis van Nassau. Rayonvergadering Bouw- en Houtbond FNV. 19.30 uur. Zaterdag 30 januari Zierikzee Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Zaterdag 27 februari Zierikzee Willibrorduskerk. Ars Musicacon cert. 20.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2