Geringe interesse voor invullen enquêtelijst FraYl ~^il~lui5taistucli&—S) Begin gemaakt met de mossele Amateurtoneelspelers tonen één eenakter in twee interpretaties Boterletters bestellen Vi,c DE ZIERIKZEESCHE COURANT Duikers redden Bruenaar uit omgeslagen schip Stunt! JVC i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voelbaar Vogelsterfte Dansen Kampioen Het bezuinigingsbeleid van het rijk is ook bij de In 1987 zijn er veel winterslachtoffers onder de De ZierikZeese Onno Kramer mag zich de Mevrouw W. Duuring wint de vogeltentoonstel- regionale vogelpopulatie geteld. (Pag 4). jongste dansleraar van Nederland noemen. ling in Bruinisse. (Pag. 9). (Pag 5). Corneliastichting pijnlijk voelbaar. (Pag. 3). DONDERDAG 3 DECEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24246 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wat op het toneel kunst heet, heet in het leven kome die. Hebbel, dagboeken Inventarisatie momumenten belangrijk voor particuliere eigenaren ZIERIKZEE - Van de 528 enquêteformulieren die de ge meente Zierikzee in juli dit jaar aan eigenaren van mo numenten heeft gezonden zijn er tot nu toe 298 ingevuld teruggezonden. Een teleurstellende respons (57%) vol gens de directeur gemeentewerken D. D. J. van der Poel en monumentenambtenaar H. Goedegebure van de ge meente Zierikzee. Wat de mogelijke oorzaak van deze vrij matige medewerking betreft tas ten beiden in het duister. De periode waarin de formulieren werden ver zonden (juli) kan een rol hebben ge speeld en wellicht ook de vrees van de eigenaar van een monumenten- pand. dat wanneer zijn pand eenmaal op de inventarisatielijst staat hij ook verplicht is om te restaureren. Moge lijk dat deze of gene de overigens vrij ruim gestelde vragen over de toe stand van zijn pand als een inbreuk op zijn privacy beschouwt. Meerjarenplan Alle twijfels en vraagtekens ten spijt is het voor de particuliere eige naren van een monument zaak om het formulier alsnog ingevuld te re tourneren. Wat is narhelijk het geval. Met ingang van januari '86 is er een nieuwe rijkssubsidieregeling van kracht. Een van de bepalingen die hierbij gelden is dat alleen monu menten die in het gemeentelijke meerjarenprogramma zijn opgeno men voor subsidiëring in aanmer king komen. Dit meerjarenprogram ma bestaat uit een aantal restaura ties dat binnen een termijn van vijf jaar op de nominatie staat voor uit voer. Óp grond van het aantal te ver wachten restauraties stelt de minis ter van welzijn, volksgezondheid en cultuur jaarlijks een budget vast, waaruit aanvragen voor restauraties kunnen worden betaald. Ten einde vooreen dergelijk restau ratiebudget in aanmerking te komen moet de gemeente voor 1 september een gedetailleerde lijst inzenden. Dat budget wordt, in tegenstelling tot voorheen, toen de gemeente jaarlijks circa negen ton uit de rijkskas kreeg, mede bepaald door het aantal monu menten waarvoor restauratieplannen bestaan. Het is voor de particuliere eigenaar verstandig om zijn monu ment in dit meerjarenprogramma te laten opnemen. Zeker gezien de bepa ling, dat alleen monumenten, die op deze lijst'voorkomen niet in aanmer king komen voor subsidie. De moge- BRUINISSE - Duikers van de bedrijfsbrandweer van Pe- chiney en de regionale brand weer in Vlissingen hebben een wonderbaarlijke redding ver richt in de Van Cittershaven in Vlissingen-Oost. Ze slaagden erin de Bruenaar Anton Gil- jam te bevrijden uit een lucht bel in een omgeslagen binnen vaartschip. Volgens de regionale brand weercommandant sloeg het Ne derlandse schip „Arca" tijdens het laden van slakken plotse ling om. Twee van de vier opva renden raakten te water. De ka pitein wist op de huid van het schip te klimmen en kon vanaf de kiel gered worden. De vier de opvarende, de machinist, zat opgesloten in de machineka mer van het schip, met zijn hoofd in een luchtbel. Duikers van het bedrijf Pechiney wis ten de man, die een forse hoofdwond had, te bereiken, hem een duiktoestel om te doen en hem zo levend naar bo ven te halen. Giljam was onderkoeld en gewond aan het hoofd, maar verder bleek hij gezond te zijn. Hij is samen met een andere te water geraakte collega vooron derzoek vervoerd naar het zie kenhuis in Vlissingen. lijkheid is niet uitgesloten dat dit een handicap is bij het eventueel verko pen van het pand. Een potentiële ko per die in de richting van een restau ratie denkt herziet 2ijn mening wellicht als hij weet dat hij hiervoor geen subsidie zal krijgen, enkel en al leen omdat de vorige eigenaar het pand niet als monument heeft aange meld. Een ander gegeven dat wellicht misverstanden teweeg brengt is de opvatting dat diegene die het vragen formulier voor de inventarisatie keu rig bij de gemeente inlevert ook ver plicht is om de restauraties uit te voeren. „Je kunt een eigenaar niet dwingen om zijn pand te restaureren. Daar gaat het ons ook niet om. Wat we met deze inventarisatie willen is meer inzicht krijgen in de onder- houdstoestand van de monumenten en in de mogelijke restauratieplan nen. Op grond van die gegevens kan dan een meerjarenprogramma wor den opgesteld", luidt de visie van bei de ambtenaren. Achteraf Deze nieuwe regeling, zou volgens Vervolg pagina 6 Advertentie JVC VIDEOREKORDER HR-D170E HQ videorekorder voor een zeer betaalbare prijs. VHS frontloading - Timer 4 programma's 14 da gen - Snelzoeksysteem - 32 x voorkeuze - Af standsbediening TIJDELIJK: 999.00 LANGE REKE RENESSE TEL 01116-2124 ZIERIKZEE - Er is een daadwerkelijk begin gemaakt met de sloop van het pand achter de voormalige Cor neliastichting. De sloop wordt uitgevoerd dqor Troost Industrie Service bv uit Pernis. Na de sloop wordt het bouwterrein ingericht door aannemer de Walcherse Bouwunie uit Grijpskerke. Deze aannemer begint met het verbouwen van het oude verpleegtehuis in 34 appartementen. Het complex, dat de naam de mossele (de historie gebiedt de naam zonder hoofdletter te beginnen - red) meekrijgt, kan naar verwachting in eind 1988 door de eerste bewoners betreden worden. De huurprijzen van de appartementen variëren van ongeveer 375 gulden tot 775 gulden. Afsluiting cursus ZCA KERKWERVE - Dat een en hetzelfde toneelstuk op to taal verschillende manieren gespeeld en geïnterpreteerd kan worden, werd duidelijk in dorpshfuis 't Zuudènde te Kerkwerve. Twaalf eilandelijke amateurtoneelspelers sloten daar een cursus af die onder leiding stond van to neeladviseur Willem Huijbeghs van het ZCA (Zeeuws Centrum Amateurtoneel). Zij deden dat door in een be sloten voorstelling de eenakter Vaders laatste wil op twee totaal verschillende manieren te vertolken. Het ZCA is een provinciale instel ling die zich op kosten van het pro vinciaal bestuur bezig houdt met kwaliteitsverbetering en belangen behartiging van amateurtoneelver enigingen in Zeeland. De verenigin gen die hierbij zijn aangesloten kunnen een aanvraag indienen voor raamregie, korte of langlopende cur sussen. Op Schouwen-Duiveland werd een dergelijke aanvrage geza menlijk ingediend door de Toneelver eniging Ouwerkerk, de Amateur Co- medie Zierikzee,'de Toneelgroep van de Roode Lelie te Brouwershaven de Toneelvereniging Op Drift uit Renes- se. „Plus nog wat loslopende ama teurtoneelspelers", vertelde Willem Huijbeghs die in september 1986 met de eerste kortdurende cursus startte. Brede opleiding In totaal volgden twee groepen van twaalf tonelisten een eerste cursus. De vervolgcursus die daar achter aan komt start voor een groep in januari 1988 en werd door de andere groep af gesloten met de uitvoering in Kerk werve. „Het is een heel brede oplei ding. Eigenlijk is het ruiken aan vele verschillende facetten van het to neel", aldus toneeladviseur Huij beghs die zelf een professionele to neelopleiding heeft gevolgd en vanuit die achtergrond in vaste dienst is bij het provinciaal bestuur. Met de voorstelling in Kerkwerve lieten de tonelisten zien wat zij had den geleerd in de ruim twintig lessen die de cursus omvatte. Voor een pu bliek van vrienden en kennissen werd dezelfde eenakter in een humo ristische én in een meer ernstige ver sie ten tonele gevoerd. Het was dui delijk dat flexibiliteit en veelzijdig heid een rol speelden bij de lessen want ook de rollen waren door el kaar gegooid. Regisseurs van de amateurverenigingen speelden (in sommige gevallen voor het eerst) een rol en toneelspelers traden op als re gisseur. De eenakter omvatte het verhaal van een zoon en dochter die de-laatste wil van hun overleden vader moesten uitvoeren: het op een bergtop uit strooien van ziji>as en die van zijn hond in het bijzijn van familieleden. Een opdracht die niet zo simpel bleek te zijn. Praktijk De opdracht van de spelers zelf leek ook niet simpel. Het in praktijk brengen van lesonderwerpen zoals het vrij en aan regels gebonden im- provisereh, het in scene zetten van stukken, karakter- en inlevingsoefe- ningen en elementair toneel; spelen via elk signaal dat het lichaam uit zendt. Zo legde toneeladviseur Huij beghs uit. De spelers wijdden zich met inzet aan hun taak. „Bij toneelspelen is voor mij het applaus het belangrijkste. De respons, het enthousiasme van het publiek geeft mij de meeste voldoe ning. Het kost veel tijd en inzet. Maar ik heb het er voor over", aldus Hans Baris van de toneelgroep De Roode Lelie. Normaal gesproken speelt hij een toneelrol, maar bij de eenakter in de ernstige versie fun geerde hij via de cursuslesscn (voor het eerst) als regisseur. „Dat was wel pittig ja. Ik had namelijk wel een idee hoe ik het toneelspel wilde zien. Maar om dat zo duidelijk over te brengen dat de spelers het ook begre pen. Dat was verschrikkelijk moei lijk in het begin. Aan het eind van de cursus had ik beter het gevoel te pak ken hoe het moest". Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> ffih P Wtr Versbakkerij Vérwijs 01110-12224 bellen Een fragment van de repetitie van de toneelgroep. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Meer bewolking Meer bewolking en slechts enkele opklaringen. Nog steeds een vrij krachtige zuidoostelijke wind. De temperatuur gaat een graadje om hoog. Minimumtemperatuur de ko- mendie nacht 1 graad. WEERSVOORUITZICHTEN Verwaphting t/m maandag 7 dec.: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: zuidoost 4 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: zuidoost 3 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 dec. Zon op 08.30, onder 16.30 Maan op 15.23, onder 07.54 Volle Maan: 5 december (09.02) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een uitgestrekt hoge- drukgebied boven de Noordzee trekt de komende dagen via Denemarken naar Oost-Europa en neemt tegelij kertijd in betekenis af. Met een zuid oostelijke stroming wordt echter nog steeds vrij droge lucht uit Duitsland aangevoerd waarin af en toe wolken velden voorkomen. De middagtempe- ratuur ligt rond 3 graden. Deze lage temperatuur in combinatie met een matige zuidoosten wind geven het weer een schraal karakter. Ebn depressie ten westen van Span je trekt langzaam naar de Golf van Biscaje. De bewolking van deze de pressie bereikt ons in het weekeinde, maar de neerslagkansen blijven klein. Omdat de wind gaat afnemen voelt het wel minder koud aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1