Commissie zet vraagteken achter herkomst van lood Niet college, maar de ambtenaren antwoorden Ontmanteling hulpbrug Neeltje Jans Boterletters bestellen Zierikzeese verzorgt voorpagina NCRV-gids ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Winkel Anton Pieck Jaarboek Basketbal Een bewoonster van de Corneliastichting heeft De Bruse Eline Wiebrens verzamelt werk van De vereniging Stad en Lande van Schou- Het damesteam van MEVO '80 heeft wederom het UVV-winkeltje officieel geopend. (Pag. 3). de onlangs overleden tekenaar Anton Pieck. wen-Duiveland heeft wederom een jaarboek een overwinning geboekt. (Pag. 9). (Pag 4). uitgegeven; een bijzonder exemplaar. (Pag 6). DINSDAG 1 DECEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24245 WAARIN OPGENOMEN DE ZlERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) Geen antwoord is ook een antwoord. Spreekwoord fsSrkHm mMt NEELTJE JANS - Er is een begin gemaakt met de demontage van de 2800 meter lange hulpbrug van Schouwen-Duiveland naar de Neeltje Jans. De Combinatie Neeltje Jans, waarin Van Splunder Funde ringstechniek en Smit Tak Internationaal Zeesleep- en Bergingsbedrijf participeren, heeft daartoe de bokken Taklift 3 en 4 ingezet. De brug de len worden op bakken gezet en met sleepboten vervoerd naar Kats waar conserveringswerken worden uitgevoerd. Onderweg worden twee hindernissen genomen, de Roompotsluis en de Zeelandbrug. Vooral de passage van de Roompotsluis is een precisie-karwei waar en kele technische hobbels moesten worden genomen. De meeste delen van de hulpbrug zijn 101 meter lang terwijl de Roompotsluis maar 100 meter lang is. Maar volgens hoofdsluismeester J. Huizer is daar een oplossing voor gevonden door het brugdeel zodanig hoog op de bak op te vijzelen en te ballasten dat het brugdeel over de sluisdeur heensteekt: ,,De passage van die lange brugdelen is een nogal gecom pliceerd gebeuren dat alleen bij NAP kan gebeuren. Bij een lagere wa terstand zou het brugdeel tegen de sluisdeur komen en bij een hogere waterstand zou die brug niet onder onze brug door kunnen. We hebben bij NAP, dus in het hart van het getijde, slechts enkele decimeters speelruimte zowel boven als onder. Een zeer goede samenwerking en communicatie tussen sluis en sleepboten is dus een eerste vereiste", al dus Huizer. Vanwege de gunstige weersomstandigheden die nu heersen wordt er dag en nacht doorgewerkt aan het ontmantelen van de brug en het transport naar Kats. Bij elke kentering van het tij vindt een pas sage plaats van de Zeelandbrug. Op het moment van doorvaart van de brug staat er dus geen stroom terwijl er steeds bij elke passage begelei ding plaats vindt door een vaartuig van de Scheepvaartdienst Ooster- schelde. De brugdelen worden in Kats met dezelfde portaalkranen aan de wal gedraaid als waarmee onder andere de flappen van het rijdek van de Stormvloedkering werden opgetakeld. Zoals bekend is onge veer één kilometer van de brug verkocht naar Bangladesch terwijl de resterende anderhalve kilometer op de vrije markt zal worden ver kocht. Blij dat verontreinigde tuinen in Zierikzee gelijktijdig worden gesaneerd ZIERIKZEE - Wanneer de weersomstandigheden het toelaten wordt in februari volgend jaar een begin ge maakt met het afgraven van de verontreinigde tuinen in de Rozemarijnstraat, het Gat van West Noordwesten en de Pieterseliestraat. Deze mededeling deed directeur ge meentewerken D. D. J. van der Poel tijdens de vergade ring van de commissie publieke werken van de gemeente Zierikzee. Zoals reeds eerder in deze krant werd gemeld ontstond er enige onze kerheid of de verontreinigde tuinen, die grenzen aan het voormalige ter rein van transportbedrijf Van der Wekken waarvan reeds eerder be kend werd dat de bodem verontrei nigd was, gelijktijdig met dit terrein gesaneerd zouden kunnen worden. Knelpunt hierbij bleek dat de met lood verontreinigde tuinen niet op grond van de Interimwet Bodemsane ring gesaneerd zouden kunnen wor den. Voor het afgraven van de tuinen, waarvan er een dermate verontrei nigd is dat zelfs sprake is van che misch afval, moest het ministerie van vrom toestemming geven. Die toestemming is inmiddels gege ven zodat de provincie snel een begin kan maken met de sanering van zo wel het oude bedrijfsterrein als de tuinen. Momenteel moet de provincie echter nog afspraken maken met de betrokkenen over een schadevergoe ding en in het bijzonder het terug brengen van de tuinen in de oor spronkelijke staat. Verwacht wordt echter dat in februari gestart kan worden met de werkzaamheden. Oorzaak Het was het liberale commissielid J. J. Geleijnse die zich afvroeg wat de oorzaak van die loodverontreiniging in deze tuinen was. Het rapport over de geconstateerde verontreiniging, dat door de provincie is opgesteld gaf daarop geen antwoord. „Kijk", merk te Geleijnse op, „het lijkt me terecht dat er een beetje voorzichtig over Van der Wekken wordt gesproken. We zouden toch eens stil moeten staan waar dat lood vandaan komt. Dat is een belangrijke vraag, want wie weet wat ons nog boven het hoofd hangt". Ook zijn collega, H. Asma (PvdA), leek die richting op te gaan door te wijzen op een zinsnede uit het rap port waarin staat dat lood wellicht ook elders in Zierikzee aanwezig is. Van der Poel merkte op dat ook vervolg pagina 4 Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> Wh P 8li.r Kritiek op procedure in Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wes terschouwen heeft geen reactie van het college gekregen op de algemene beschouwingen, maar van de ambtena ren. De WD-fractie in de Westerschouwse raad is hier over niet te spreken en ook de liberale wethouder, dr H. J. van Zuylen, heeft zich openlijk gedistantieerd van de gevolgde weg. Ook hij zei niet voldoende tijd gekregen te hebben om de vragen van de fracties voor te bereiden. Deze kritiek op de procedure kwam op tafel tijdens de behandeling van de begroting in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. „Het kan mis schien dienstig zijn om ook bestuur lijk (door het college dus) meer in houd te geven aan deze opmerkin gen", aldus VVD-fractie-voorzit ter J. C. de Feiter. Het antwoord van het college heeft inhoudelijk weinig te betekenen volgens De Feiter. „Maar de behoefte om op haar onze mening aandachtspunten dieper in te gaan heeft schijnbaar ontbroken", ging De Feiter verder. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer er kende dat er inderdaad te weinig tijd geweest is om een en ander voor te be reiden al zei ze als lid van het college wel degelijk alles gelezen te hebben wat de ambtenaren geschreven had den. Van Zuylen nam het de voorzit tervan de raad „hoogst kwalijk" niet voldoende tijd gehad te hebben. Voorjaarsnota De VVD heeft wederom aangedron gen op het laten maken van een zoge naamde voorjaarsnota. „Nu zijn wij als raad niet in staat om goed advies te geven over financiële zaken. Het moet voor U toch niet zo moeilijk zijn een voorjaarsnota te maken. Dat is een kwestie van een druk op de knop van de computer", aldus ir C. W. Veer- hoek. Hij werd hierin bijgestaan door het PvdA-raadslid C. Verton. Maar de burgemeester zei hiervoor niet de middelen te hebben. De liberale fractie zei er de voor keur aan te geven als de vrouwelijke parkecrcontroleur, die deze zomer in de gemeente actief is geweest, ook belast wordt met de afhandeling van de wegsleepregcling. Momenteel kost het de politie één uur om slechts één auto op te halen enzovoort. De VVD-fractie ziet graag meer politie op straat in plaats van achter een bu reau, waar formulieren moeten wor den ingevuld. Advertentie 01110-12224 bellen ZIERIKZEE - Op de voorpagina van het kerst nummer van de NCRV-gids van dit jaar wordt een schilderij afgebeeld dat is gemaakt door de Zierik zeese kunstenares Marja de Lange. Op het schilderij wordt op een symbolische manier de geboorte van Christus uitgebeeld waarbij een aantal vrouwen uit het geslachtsregister van Christus wordt uitge beeld. Dat vertelde de hoofdredacteur van de NCRV-gids Klaas Koop man die het initiatief nam de Zie rikzeese kunstenares te benade ren. Hij deed dat nadat hij in galerie Mokum te Amsterdam toe vallig werk van Marja de Lange zag. Het is al ruim twintig jaar lang de gewoonte van de NCRV- gids-redactie om een paar keer per jaar voor christelijke hoogtijda gen een beeldend kunstenaar te verzoeken de voorplaat van de gids te verzorgen. „Wij zoeken naar Protestant- Christelijke en Rooms-Katholieke kunstenaars wiens werk ook een godsdienstige achtergrond kan hebben. Wij zijn namelijk van me ning dat het christendom ook van daag de dag nog kunstenaars moet kunnen inspireren". Klaas Koop man blijkt heel blij te zijn dat hij het werk van Marja de Lange min of meer toevallig heeft ontdekt. „Zij voldoet aan alle voorwaar den. Want we letten niet alleen op de christelijke achtergrond van de kunstenaars maar ook dat het zo veel mogelijk afwisselend man nen en vrouwen zijn en dat ze uit alle delen van Nederland komen. Klaas Koopman blijkt heel tevre den met de manier waarop Marja de Lange de opdracht invulde. „Het is een heel mooi schilderij geworden dat vol zit met symbo liek. Het is herkenbaar en spreekt direct aan". Marja de Lange gebruikte voor het werk de olieverftechniek. De NCRV-gids wordt in Nederland verspreid in een oplage van onge veer 500.000 stuks. Het aantal abonnees in Zeeland bedraagt on geveer 30.000. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Droog Aanhoudende hogedrukinvloed bo ven de omgeving. Droog met wolken velden, afgewisseld door périoden met zon. Schrale oostenwind kracht 5 a 6 Beaufort. Minimumtemperatuur komende nacht -2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 5 dec.: Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 2 graden Windkracht: oost 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: oost 3 Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON 2 dec. EN MAANSTANDEN Zon op 08.26, onder 16.31 Maan op 14.42, onder 05.09 3 dec. Zon op 08.28, onder 16.30 Maan op 14.59, onder 06.32 Volle Maan: 5 dec. (09.02) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen voert een noord oostenwind droge lucht aan. Hierin komen flinke opklaringen voor, zo dat het vrij zonnig wordt. De aange voerde lucht is vrij koud en met een wat toenemende wind zal het dan ook schraal aanvoelen. De kans op mist in de nacht en ochtend wordt vrij klein. Vannacht gaat het licht vriezen. De minimumtemperatuur zal uiteenlo pen van min vijf graden in het zuid oosten van het land tot om het vries punt in het Waddengebied. Overdag komt de temperatuur maar net boven nul. De noordoosten wind is in de nacht en ochtend zwak tot matig, kracht twee drie en neemt overdag toe tot matig, vier, en in Zeeland tot vrij krachtig, vijf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1