de notaris Een dag op stap met Vroeger was het notariswerk een stoffige zaak. Tegenwoordig is er mensenkenniscreativiteit en fantasie voor nodig ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 november 1987 Nr. 24244 ZIERIKZEE - „Heden verschenen voor mij, mr. W. H. Klaassen notaris ter standplaats Zierikzee Zo luidt de eerste regel van vele akten die in het notariskantoor aan de Oude Haven te Zierikzee rechtsgeldig worden gemaakt, worden gepasseerd. Papieren waarmee mensen zaken die belangrijk voor hen zijn officieel laten vastleggen. Soms omdat ze voor zichzelf die zekerheid willen hebben en vaak omdat het door de wet verplicht wordt gesteld. Voor het maken of wijzigen van een testament, het overdragen van een huis, het oprichten van een nv (naamloze vennootschap), een bv (besloten vennootschap) of een stichting bijvoorbeeld, is een notariële akte verplicht. Vandaar dat de 43-jarige notaris Klaassen elke werkdag wel een of meerdere malen bovengenoemde regel (en wat daarop volgt) uitspreekt. Meestal op gedragen toon. Om de plechtigheid van het moment te onderstrepen", zegt hij lachend. Want de mensen komen bij een notaris voor andere zaken dan waar ze voor naar een bakker of schoenmaker gaan. Maar verder is notaris net zo goed een dienstbaar beroep. ,,Ik ben een openbaar ambtenaar die besluiten en afspraken vastlegt. Die daarvan schriftelijke, rechtsgeldige bewijzen maakt". Toch is dit, welliswaar belangrijke, onderdeel slechts een facet van de totale werkzaamheden die Klaassen dagelijks verricht ,,U komt iets doen dat ik hele dagen doe. Interviewen. Praten met de mensen om erachter te komen wat hen precies beweegt. In mijn geval wat hen beweegt om naar het notariskantoor te komen. Ik heb namelijk de ervaring dat ze vaak in eerste instantie niet alles zeggen wat ze bedoelen. Ze komen soms met de boodschap dat ze het huis op naam van hun kinderen willen zetten en blijken daar mee te bedoelen dat ze hun huis willen verkopen of een regeling willen treffen voor na hun overlijden. Dat persoonlijke contact om erachter te komen wat mensen willen en bedoelen is vaak heel direct, indringend er verrassend. Er komen tijdens het gesprek dingen naar boven die in eerste instantie helemaal niet bleken". ,,Dat maakt het beroep boeiend. Uitkienen wat iemands drijfveren zijn. En dan een akte opstellen die daar bij past. Het blijkt vaak nodig om door te gaan op het meest simpele testament. Mensen op hun gemak stellen en steeds opnieuw peilen waarom ze iets willen. Als dat duidelijk is, komen we vaak met adviezen. Dat is het aardige van dit vak. Je bent in de voorbereidende fase een soort vertrouwensman. Daarom is het heel goed dat de geheimhoudingsplicht bestaat. Zodat de mensen ervan verzekerd kunnen zijn dat het besprokene binnenskamers blijft". Het op papier vastleggen van besluiten en transacties is een niet weg te denken handeling in onze moderne maatschappij waarin men vaak dingen moet kunnen 'bewijzen'. Toch is notaris een heel oud beroep. Het kwam reeds voor in de derde eeuw voor Christus, in Egypte. De notaris was toen een marktmeester die op de markt toezicht hield op de goede gang van zaken en op het tot stand komen van overeenkomsten. Vanuit Egypte vond het notariaat zijn weg naar West-Europa. De eerste algemene regeling voor het Nederlandse notariaat werd door Karei V uitgevaardigd in 1524. In toneelstukken, op prenten en in geschriften werd de notaris nogal eens afgebeeld als een oude, ondoorzichtige, vaak schichtige figuur. Al dan niet omgeven door zwoegende kandidaten en versleten klerken. Die tijd is voorbij zoals ook blijkt uit de woorden van Klaassen. Notaris is een dienstbaar beroep. We stellen onze deskundigheid ter beschikking van het publiek. Om vast te leggen wat voor hen belangrijk is. Op een manier waardoor zij verzekerd zijn van bepaalde wettelijke waarborgen". Klaassen is blij dat de geschiedenis zich zo ontwikkelt dat de drempel van een notariskantoor steeds lager wordt. ,,De afstand tot het publiek wordt steeds kleiner. Dat zie je vooral ook aan het gedrag van jongeren. Men loopt gemakkelijker binnen om even iets te vragen. En het verlagen van die drempel komt ook omdat de notarissen zelf zich steeds minder uit de hoogte gaan opstellen. Men klimt uit zijn ivoren toren". Als een van de symptomen daarvan noemt hij het feit dat tegenwoordig bij het passeren van de akten niet meer de volledige ambtelijke tekst (..vaak op smiespelende toon") wordt voorgelezen. ,,We geven een samenvatting in begrijpelijke bewoordingen". Het voordeel van een notariële akte ten opzichte van een zelfgemaakte, zogeheten onderhandse, akte is volgens Klaassen de extra bewijskracht. ,,De dagtekening, de echtheid en juistheid van een notariële akte staan vast. Ze wordt wettelijk beschouwd als. een vonnis. Daaruit vloeit ook voort dat men kan procederen op grond van de feiten die uit zo'n akte blijken. Een belangrijk element van de notariële akte is dc geheimhoudingsplicht van de notaris cn zijn medewerkers. ..Die is in ons beroep absoluut. Het is zover ik weet het sterkste ambtsgeheim dat mogelijk is. Af cn toe word ik gebeld door mensen die willen weten wat in het testament van hun vader staat. Of in dat van hun broer die ziek is. Dan beroep ik mij op het ambtsgeheim. Nee, dat wordt niet altijd in dank afgenomen. Soms blijkt men het gek te vinden dat zoiets bestaat. Dan is men gepikeerd omdat ik niet bereid ben om informatie die ik ambtshalve weet. bekend te maken aan een buitenstaander". Klaassen ziet het ambtsgeheim als een gegeven dat de positie van een notaris extra geloofwaardig maakt. „En dat moet wel, want ook de gewone waarnemingen die ik doe kunnen rechtsgeldig worden gemaakt. Als ik naar het ziekenhuis word geroepen voor iemand die zijn testament wil maken en die mens kan niet meer tekenen maar nog wel duidelijk maken wat hij wil, is het enkele feit dat ik dat constateer voldoende. Ik doe dan bij het testament een verklaring dat hij niet meer in staat was om te tekenen en dan is het evengoed rechtsgeldig". ,,De voorbereidingen voor een akte zijn volgens Klaassen het belangrijkste want als de akte eenmaal is gepasseerd kan er niets meer aan worden veranderd. Hij vindt het daarom van het grootste belang om vóóraf de consequenties met de betrokkenen door te spreken. Vroeger was het notariswerk een buitengewoon stoffige zaak. De partijen kwamen op het kantoor en vertelden hoe ze het onderling hadden afgesproken en hoe het moest worden geregeld. Tegenwoordig verdiept de notaris zich in de achtergronden. Denkt mee en geeft mee richting aan hetgeen in de akte zal worden vastgelegd. Het is werk waarbij mensenkennis, creativiteit, en fantasie nodig is". Als de meest voorkomende zaken in zijn praktijk noemt Klaassen overdrachten van onroerend goed en hypotheken; mensen die een huis kopen of verkopen dus. Veilingen van onroerend goed. Testamenten en nalatenschappen. (In dat laatste geval moeten de spullen worden verdeeld zonder dat er een testament is). Het opstellen van huwelijkse voorwaarden voor mensen die niet in gemeenschap van goederen trouwen. Vennootschapsakten en boedelscheidingen. Bij dat laatste is het volgens Klaassen vooral van belang dat beide partijen vertrouwen krijgen in de notaris. „Ze moeten weten dat je objectief bent en beide standpunten eerlijk zult meewegen. Vaak wordt met beide ex- echtgenoten eerst afzonderlijk een gesprek gevoerd en daarna gezamenlijk naar een oplossing gezocht. Dat vergt diplomatie en tact. Ik vind het altijd leuk om te ondervinden dat na onderhandelingen, die soms met het mes op tafel verlopen, beide partijen later toch bij me terugkomen voor andere praktijkzaken. Daaruit blijkt dat ze toch beiden tervreden zijn". Bij het opmaken van een voorlopige koopakte voor mensen die een huis verkopen en kopen gaan de notaris of zijn medewerkers altijd eerst na of er wellicht omstandigheden zijn waarbij men niet stil heeft gestaan. ,,We gaan na of de verkoper mag verkopen en de koper mag kopen. Er kan inmiddels een vererving hebben plaatsgevonden. Dat wil zeggen dat het huis via een erfenis van meer eigenaren kan zijn dan alleen van de verkoper. Er kan nog een hypotheek of een ander beslag op de koopsom rusten. En het is mogelijk dat er een bewind of curatele speelt. Dat men niet zelf mag verkopen in verband met een faillisement bijvoorbeeld. We besteden aandacht aan de rechten én de plichten van beide partijen". „Overigens betekent het woord 'voorlopig' bij een koopakte niet dat men zich nog kan terugtrekken. Het ondertekenen ervan betekent een definitieve koop. Daarna moet alleen het eigendom nog worden overgedragen en de koopsom worden betaald". Behalve door het voorlezen van aktes is een notaris over het algemeen bij het publiek bekend om zijn 'ludieke werkzaamheden'. De trekking van een loterij. Het toezien op een recordpoging voor het Guiness book of records, een openbare veiling. „De franje erom heen die in feite weinig met het echte notariële werk te maken heeft", zegt Klaassen erover. „Ja, ik heb ook wel eens van die dingen. Bijvoorbeeld toen Pleun van der Lugt na zijn reis om de wereld aankwam in Zierikzee heb ik proces-verbaal opgemaakt van het tijdstip van aankomst. Want het was een recordpoging voor het Guiness book of records. En bij een veiling van roerende goederen moet ook een notaris toezicht houden. Dat is wettelijk vereist. Zoals indertijd in het Huis van Naasau bijvoorbeeld. Toen een aantal overbodig geworden werktuigen van de Oosterscheldewerken werd geveild". Uit de woorden van Klaassen blijkt dat ook in die gevallen de waarneming van een notaris rechtsgeldigheid heeft. „Als ik zie hoe iemand met een knikje het hoogste bod doet zit hij eraan vast. Ook als hij spijt krijgt en daarna ontkent het bod te hebben uitgebracht of de zaal uitloopt kan hem de verplichting tot betalen worden opgelegd. Louter op grond van het feit dat de notaris het knikje heeft gesignaleerd". Notaris Klaassen kreeg zijn beroep als het ware met de paplepel ingegoten omdat ook zijn vader van 1948 tot 1976 als notaris werkzaam was in Zierikzee. „Ik ben hier niet geboren, maar wel getogen". Na zijn universitaire rechtenstudie was hij een aantal jaren werkzaam als kandidaat-notaris, onder andere in Renesse. Sinds 1981 is hij notaris in Zierikzee. Hij heeft dus een uitgebreide ervaring met de mensen óp Schouwen-Duiveland. „Het werken in zo'n kleine gemeenschap is heel gevarieerd. Je krijgt met allerlei zaken te maken. Er is hier een uitgebreide boerenstand. We hebben met recreanten te maken die een tweede woning willen kopen, we hebben familiezaken en de middenstand. En vaak komen dezelfde mensen weer terug voor verschillende zaken. Zo ontstaat er een intensiever contact. Dat werkt prettig want je weet wat je aan elkaar hebt". „Het valt mij altijd op dat de agrariërs, de boeren, over het algemeen goed op de hoogte zijn van de zakelijke kant van hun bedrijf. Ze hebben kennis van zaken. Over vererving en bedrijfsopvolging bijvoorbeeld. Waarschijnlijk speelt een goede voorlichting via de standsorganisaties daarbij een grote rol. Ze zijn praktisch allemaal georganiseerd. Die kennis is een prettige basis om onderhandelingen te voeren". Die onderhandelingen beginnen voor Klaassen 's morgens om 9.00 uur. Hij is dan al zo'n drie kwartier aan het werk. „Ik begin altijd.met het doornemen van de post en het orde op zaken stellen". De eerste bespreking die dag gaat over het opmaken van een testament. „Aan de hand van het besprokene wordt een ontwerp-testament opgemaakt. Soms is dat aanleiding voor nog een gesprek". In zijn dagprogramma staat verder het passeren van een testament. In aanwezigheid van twee getuigen. Meestal enkele van zijn personeelsleden. „Dat zijn dan degenen die toevallig kunnen. In vroeger tijd haalde de notaris gewoon iemand van de straat. Die kreeg dan getuigengeld. Dat werd meestal gelijk opgemaakt in het café om de hoek. Maar die tijd is voorbij want de geheimhoudingplicht is ook voor mijn personeelsleden een harde eis". Klaassen heeft zeven medewerkers waaronder een kandidaat-notaris. In de loop van de dag heeft hij drie keer een overdracht en het passeren van een hypotheekakte en verder staat in zijn agenda 'een bespreking' vermeld. „Dat heeft mijn secretaresse geregeld. Nee, ik weet nog niet wat ik voor mijn kiezen krijg. Maar dat geeft niet. Dat is het spannende in dit beroep". Alle transacties die op zo'n dag worden afgesloten worden afgewikkeld door zijn medewerkers; een kandidaat notaris, een aantal klerken en administratieve medewerkers. „Voor de stukken worden verstuurd worden ze nog door mij gecontroleerd. Dat doe ik een hele dag tussen de besprekingen en het passeren van de aktes door". Tekst: MARIJKE VAEL Foto: JOHAN JUNIOR

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5