c Intrigerend en verrassend beeld vroeger dorpsleven Serooskerke Feestmiddag van bejaardensoos trekt tachtig belangstellenden Computerdag in Zierikzee trekt ruim honderdtwintig bezoekers DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Directeur Sint Notaris Voetbal Het arbeidsbureau in Zierikzee heeft in de per- Wederom is op enkele plaatsen in de regio een Een dag op stap met.... de notaris. Wat deze Zierikzee heeft op het eigen veld overheersend soon van H. Pastoor een nieuwe directeur; een groots ontvangst geregeld voor de Goedheilig- meester in de rechten zoal doet is in een sfeer- gespeeld, maar een benauwde winst behaald, interview. (Pag. 2). man. (Pag 3). verhaal verwerkt. (Pag 5). (Pag. 6). MAANDAG 30 NOVEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24244 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleisterplaatsen. Democritus Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer kreeg de 1987-uitgave van de Kroniek van het land van de Zeemeer min uitgereikt. Lezing prof. dr. Jongmans voor Stad en Lande ZIERIKZEE - „Van de 68 huishoudens bleken slechts de leden van 15 huishoudens te zijn geboren in het dorp Serooskerke", aldus prof. dr. D. G. Jongmans in zijn le zing voor Stad en Lande.,,De vaste kern van Serooskerke werd eigenlijk gevormd door de rijken en de arbeiders. In de andere lagen van de bevolking zaten altijd 'vreem delingen', aldus Jongmans. Het was een van de verras sende uitkomsten van het diepgravende onderzoek waar Jongmans mee bezig is. De lezing gaf een intrigerend, en voor veel mensen ook verrassend, beeld van het dorpsle ven in Serooskerke rond 1850. Jongmans, gepensioneerd hoogle raar volkenkunde, bestudeerde eer der in Noord-Afrika het leven in ver schillende dorpen. Na zijn persione- ring besloot hij het dichter bij huis te houden en richtte zijn aandacht op Serooskerke. ,,Het gezin, zo heet het, is de hoeksteen van de samenleving. Een uitspraak die, meer dan voor ons huidig tijdsgewricht, opgaat voor de negentiende eeuw. Gaan we daarvan uit dan lijkt het raadzaam, zo niet ge boden, om in een studie over een Ne derlandse samenlevingsvorm in de negentiende eeuw, het gezin cent2-aal te stellen en als uitgangspunt te ne men voor een analyse van maatschap pelijke verhoudingen", aldus Jong mans. Cultuur „Dan moet je een aantal dingen zien te achterhalen: welke groepen le ven er in die samenleving en hoe ver- De vaktaal was er niet van dè lucht en wie eenmaal binnen was stond niet zomaar weer buiten. Voor de vierde keer werd in Zierikzee de com puterdag gehouden. „En er zijn er weer meer op af gekomen dan vorig jaar", aldus Van Dijk. Hij doelde daarmee niet alleen op bezoekers, maar ook op deelnemers. Variëteit De computerdag bood de bezoeker een kans om kennis te maken met een grote variëteit aan computertoepas singen. Zo werden er demonstraties gegeven op het gebied van tekstver werking en spreadsheets, maar wa ren er ook teken- en spelprogramma's te zien. Opvallend was dat onder zowel deelnemers als belangstellenden jong en oud vertegenwoordigd waren. Vol gens Van Dijk komt er ook steeds meer verscheidenheid in systemen, merken en toepassingen van home en personal-computers. „Bij de vori ge keren zag je maar één of twee mer ken. Nu zijn er veel meer verschillen de merken vertegenwoordigd". Volgens Van Dijk zijn de home computers ook steeds gebruiksvrien delijker geworden. Op de computer- Kerstmiddag op 23 december in dorpshuis DREISCHOR - Ruim 80 bejaarden uit Dreischor en omgeving kwamen zaterdag naar het dorpshuis in Drei schor voor de feestmiddag georganiseerd door de bejaar densoos van Dreischor. „Normaal gesproken komen er wel meer mensen, maar we hebben nu wat concurrentie van Sinterklaas", aldus J. A. Dorst, voorzitter van de be jaardensoos. Toneelgezelschap Op Drift uit Renesse speelde de eenakters Het is nooit te laat en Non actief. Ronald Slager zorgde voor een muzikaal intermezzo met zijn electronisch orgel. telijke bejaardensoos, maar een kerstviering doen we wel. En die is dan ook weer bedoeld voor iedereen boven de 60 jaar". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's houden ze zich tot elkaar? Hoe is de samenleving georganiseerd en hoe functioneert deze? Hoe staat het met produktie, distributie en consumptie van goederen? Hoe is het gesteld met de cultuur, de normen en waarden die het leven richting geven?". „Waarom Serooskerke en waarom 1850? Nou, Serooskerke is heerlijk klein, en er bestaan uitgebreide ar chieven over. Het jaar 1850 heb ik ge kozen omdat dat een breukjaar was. Toen brak een periode van bloei voor de landbouw aan. En dat heeft altijd effecten op de dorps-maatschappij als geheel. Het was ook het jaar van de gemeentelijke autonomie". Jongmans gaf vervolgens een beeld van de Serooskerkse samenleving omstreeks 1850. „In 1852 zorgde de schoolmeester voor de post. Hij kreeg een postbus aan zijn gevel en verzorg de de bezorging van de brieven". Politieagent Noord welle, Renesse en Seroosker ke hadden in die tijd samen één poli tieagent. „Zuinig waren ze ook al in „We proberen elk jaar wat nieuws te verzinnen", aldus Dorst. „Eerder hebben we bijvoorbeeld de toneel groep uit Ouwerkerk hier op bezoek gehad". De bejaardensoos Dreischor organiseert elk jaar een feestmiddag, zowel voor leden als niet-leden. Ieder een boven de zestig was welkom afge lopen zaterdag in het dorpshuis aan de Dr. Wortmanstraat in Dreischor. „Normaal gesproken houden we onze feestavond wat eerder, begin- novem ber. Door omstandigheden hebben we het dit jaar moeten uitstellen. Anders hadden er hier wel meer mensen ge zeten hoor. Meestal komen er tussen de 150 en 180 mensen naar onze feest middagen", aldus Dorst. die tijd, want een nieuwe politie agent moest de schoenen en beenkapr pen overnemen van zijn voorganger. Politiebeambten droegen toen een bijzonder indrukwekkend uniform", aldus Jongmans. Een cel om eventuele wetsovertre ders in op te sluiten was in Seroos kerke niet voorhanden. Jongmans: „De gemeente huurde dan voor 73 cent een cel van het cachot in Brou wershaven. En ja, de gemeente had ook geld nodig. Zo werd er belasting geheven op de kramen op de kermis en was er ook toen al hondenbe lasting". Wat er ook in 1850 al was is wat men nu witte boorden criminaliteit zou noemen. „De schoolmeester van Se rooskerke vergreep zich aan de ge-N meentekas. Na een geheime raadsver gadering werd de schoolmeester uit zijn ambt gezet en werd er een proces tegen hem aangespannen". Landverhuizers Een fenomeen uit die tijd vormden de landverhuizers. Mensen die in Ne derland geen of niet genoeg mogelijk heden zagen voor de toekomst en hun toevlucht zochten in de Verenigde Staten. „Zo vertrok kleermaker De Glopper in 1858 naar Amerika om daar een nieuwe toekomst op te bou wen. Pas na enige tijd kwam ik erach ter hoe ze op het idee gebracht wer den", aldus Jongmans. vervolg pagina 3 Gezelligheid is volgens Dorst nog steeds het hoofddoel van de bejaar densoos. „En dat moet ook zo blijven. We zijn welcens benaderd door de Al gemene Nederlandse Bond voor Ou deren (ANBO), maar we hebben toen bewust de boot afgehouden. In een bejaardensoos moet je niet met poli tiek beginnen. De soos is er puur voor de ontspanning. En ontspanning en politiek moet je gescheiden houden". Heel gezellig „En onze soosmiddagen zijn echt heel gezellig hoor. Er wordt gesjoeld, gekaart en scrabble gespeeld. En denk niet dat dat altijd zo rustig is. Sommigen zijn behoorlijk fanatiek, bij het kaarten bijvorbeeld. Dan wordt er nog wel eens met de vuist op tafel geslagen", aldus Dorst. „En er wordt niet eens om geld gespeeld", voegt hij er grinnikend aan toe. „Maar dat zouden wij ook niet laten gebeuren hoor. Het moet leuk blij ven. Het mag geen gokken worden". Populair De bejaardensoos in Dreischor is populair onder de bevolking. „We hebben 40 leden en op de soosmidda gen zit bij elkaar toch altijd een man of 32, 33. Dat vind ik helemaal niet slecht", aldus Dorst. De leden van de bejaardensoos komen elke woensdag middag in het dorpshuis bij elkaar. „En waag het maar niet om het eens een keertje niet door te laten gaan hoor, want dan wordt er onmiddellijk aan de bel getrokken". In de pauze tussen de twee eenak ters door werd een verloting gehou den ter bestrijding van de onkosten. „Ik moet zeggen dat we hier altijd heel veel medewerking van de mid denstand krijgen. Die stellen voor zo'n verloting bijvoorbeeld gratis prijzen ter beschikking. Want zo'n feestmiddag kost natuurlijk altijd geld", aldus Dorst. Een verhoging van de contributie is voor Dorst ondenkbaar. „Het is nu voor sommige mensen al moeilijk ge noeg". De bejaardensoos Dreischor houdt op woensdag 23 december een kerstviering. „We zijn wel geen chris- WA> Wh PE jar Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Wolkenvelden Het hogedrukgebied verplaatst zich naar de Shetlandeilanden en stelt een oostelijke stroming in. Nog steeds lyolkenvelden maar geleide lijk aan ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige toenemende oost- tot noordoostenwind. Minimumtempe ratuur komende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 4 dec.: Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 1 graa£ Windkracht: noordoost 4 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: oost 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 dec. Zon op 08.25, onder 16.31 Maan op 14.28, onder 03.47 Volle Maan: 5 dec. (09.02) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het wordt kouder. Met een noordoosten wind wordt koude lucht aangevoerd waarin aanvanke lijk nog wolkenvelden mee trekken. Op plaatsen waar de bewolking breekt daalt de temperatuur de ko mende nacht tot ongeveer min twee graden. Overdag loopt de tempera tuur weer op tot een graad of twee. Ook op langere termijn blijft de aanvoer van de koude lucht voortdu ren. Eerst tegen het weekeinde kan er enige verandering in komen. Het ho gedrukgebied dat van Ierland via Zuid-Scandinavië naar Oost-Europa trekt is zaterdag zover weggetrokken dat zich een zuidelijke stroming bo ven ons land instelt. De temperatu ren komen dan weer rond normale waarden te liggen. Populariteit computers neem t nog steeds toe ZIERIKZEE - De computerdag die zaterdag werd ge houden in de Graanbeurs in Zierikzee is door ruim 120 belangstellenden bezocht. „En het zijn niet alleen computer-enthousiasten hoor, die hier naar toe komen", aldus R. van Dijk van de Computer Club Zeeland. De CCV tekende, in samenwerking met computergebruikers op Schouwen-Duiveland, voor de organisatie van de computerdag. „Er zijn ook een hoop mensen die erover denken om een computer aan te schaffen, en die komen hier naar toe om wat meer te weten te komen. En daar is zo'n dag als deze ook voor bedoeld", aldus Van Dijk. dag veel systemen waarbij de com mando's door middel van de muis werden gegeven. De muis is een klein plat kastje met twee knoppen. Dooi de muis over tafel naar links, rechts, omhoog of omlaag te schuiven ver schuift op het scherm een pijltje.. Is het pijltje bij een bepaald commando aangeland, dan is een druk op de knop voldoende om de computer het commando uit te laten voeren. Wat dan weer op het scherm zichtbaar is. Muziek Dat er letterlijk en figuurlijk mu ziek in computers zit werd ook duide lijk op de computerdag. Een van de deelnemers heeft naast zijn computer twee kleine luidsprekerboxen opge steld. Het aloude Beatle-succes Yel low submarine klinkt uit de luidspre kers. „Als ik wil kan ik dat nu naar eigen smaak aanpassen. Maar ik kan ook gewoon zelf muziek maken via het toetsenbord". Hij voegt de daad bij het woord, leidt het pijltje op het beeldscherm middels de muis naar een rijtje muziekinstrumenten die op het scherm genoemd wordt. Het pijl tje stopt bij 'organ' het commando wordt gegeven en even later fungeert het toetsenbord van de computer als het klavier van een orgel. Op verzoek vervolg pagina 2 Jong en oud kwam naar de computerdag in de Graanbeurs in Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1