CDA pleit voor verhuizing van dienst gemeentewerken streeknieuws Raad Zierikzee wil geen weloverwogen besluit over herinvoering sluitingsuur Meerderheid raad wil toch beroep tegen standpunt gs üj WARM Roken in raadzaal Zierikzeese niet gewenst Nancy Boyd in Renesse H CC Evenementen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 november 1987 Nr. 24243 3 Meer op het hele gezin gerichte eve nementen moeten de problemen van Renesse als toeristische badplaats gaan indammen. De gemeente heeft er zelfs de nodige duizenden guldens voor over. zodat er een speciale func tionaris aangetrokken kan worden. Of die gevarieerde evenementen er ook komen is vooralsnog de vraag. Eerlijk gezegd is de verhouding tus sen het VVV-bestuur en de evene mentencommissie in het verleden 'niet altijd over rozen gegaan. Ook tussen de diverse horeca-exploitan- ten in Renesse is geen sprake van een innige samenwerking. Het is maar zeer de vraag of een professionele kracht deze zaken weet recht te trek ken. En dan nog dit. Het is niet de functionaris, die straks het werk gaat verrichten, maar dezelfde men sen, die het nu doen. Ondanks het feit, dat een ieder het belang van een goed functionerende evenementen commissie onderschrijft, is de ge middelde leeftijd van de leden aan de behoorlijk hoge kant. Het lijkt niet mogelijk om jonge mensen te strikken voor de diverse activitei ten. Activiteiten notabene, die heb ben bewezen geschikt te zijn voor het gehele gezin. Als er geen jóng bloed in de commissie komt, is het aanne melijk, dat er straks geen evenemen tencommissie van enige omvang is. Wat dan rest is de inzet van enkele ondernemers, die veel werk verzet ten voor de podiumconcerten. Maar dat zijn niet de activiteiten, die het gezellige familiekarakter dragen, zo als de burgemeester van Wester- schouwen dit heeft bepleit. En dat is dan het nadeel van het steeds profes sioneler willen opzetten van de eve nementen. Als de evenementencom missie er niet meer zou zijn resten alleen co.mmerciële evenementen met een succes-verzekerde opzet, die zich met name op de jongeren richt. Het is te hopen, dat een ieder zich blijft inzetten voor het behoud van de evenementencommissie en er zich nieuwe mensen aanmelden voor dit werk. Dat is niet alleen in het belang van de vakantieganger, maar nog meer in het belang van de inwoners van Renesse zelf. AvdW AMSTERDAM - De persraad heft minister Brinkman (cultuur) geadvi seerd maatregelen te nemen om het Persmuseum in Amsterdam te behou den. „U weet wat zand is, u weet wat wind is. Wel, bij windkracht vier begint de overlast'1'' ZIERIKZEE - „Nee, 't is heus niet de continuing story van Peyton Place. Ik vind dat de dienst gemeentewerken daar weg moet", antwoordde wethouder P. de Rijke tij dens de behandeling van de begroting '88 van de gemeen te Zierikzee. Aanleiding tot deze duidelijke stellingna- me was de opmerking van de PvdA dat de wethouder in zijn antwoord op vragen van de fracties een onduidelijk antwoord zou hebben gegeven. De PvdA-er Van der Wekken vroeg zich af wat De Rijke nu eigenlijk pre cies wilde. „Enerzijds vallen de pro blemen met de zoutopslagplaats en de smeerput volgens u mee. Ander zijds noemt u een aantal voordelen van het verplaatsen van deze dienst uit de Korte Nobelstraat. Waarheen de dienst gemeentewerken moet wor den verplaatst noemt u echter niet precies. Kortom, ondanks alle twij fels bent u voor verplaatsing. Hoe kan dat?" Volgens de wethouder van publieke werken liet zijn visie niets aan duide lijkheid te wensen over. „Kijk, een meerderheid binnen het college staat niet te trappelen om tot verplaatsing over te gaan, maar een minderheid, en dat ben ik, doe dat wel. Als we praten over het verplaatsen van mi- lieuhinderlijke bedrijven uit de bin nenstad kunnen we als gemeente niet achteraan sukkelen wat dit verplaat sen betreft". Dat de huidige locatie van deze dienst gemeentewerken de omwonenden overlast bezorgt werd door De Rijke nog eens met verve uit eengezet. „U weet wat zand is, u weet wat wind is, wel bij windkracht vier krijgen de omwonenden last hiervan. Kijk als we reserve kweken voor de uitbreiding van het stadhuis, moeten we in mijn ogen ook reserveren voor de verplaatsing van deze dienst". Waar o waar? Was De Rijke in de ogen van de PvdA-fractie wat vaag in het aange ven van de locatie die hij voor ogen had (niet te ver uit het centrum, ten zuiden van de hoofdverkeerswegen), tijdens de beantwoording van de vra gen noemde hij de Boerenweg of de Laan van Saint Hilaire en de Haring- vlietstraat als mogelijke bestemmin gen. Overstag Was de Reformatorische Unie vorig jaar nog gekant tegen verplaatsing van deze dienst, dit jaar bleek de RU- man W. F. Sprengelmeyer overstag te zijn gegaan. Oorzaak van deze omme keer was het aantal klachten van om wonenden dat hem het afgelopen jaar had bereikt. „Het zwaardere vracht verkeer maakt dat dit bedrijf niet langer in dit straatje past" consta teerde Sprengelmeyer die de Boeren weg, waar reeds het gemeentelijk ho veniersbedrijf is gevestigd, de meest geschikte locatie vond. Van der Wekken was overigens niet zo overtuigd van de bewogenheid van De Rijke „Als u zo bewogen bent om deze dienst naar elders te verplaat sen, waarom doet u dan nu tijdens de behandeling van de begroting geen concrete voorstellen voor het vormen van een reserve?" De wethouder dacht gezien de overwegend positieve AMSTELVEEN - De Ziekenfonds raad vindt dat staatssecretaris Dees (volksgezondheid) te weinig doet om allerlei op beheersing van de kosten van de gezondheidszorg gebaseerde prognoses waar te maken. De raad heeft een brief opgesteld waarin bij Dees dringend op concrete beleids maatregelen wordt aangedrongen. Als die achterwege blijven zullen ver tragingen van het financiële beleid volgens de raad ten laste blijven ko men van de verzekerden en van de ziekenfondspremie. ROTTERDAM - Pianist Rob van Bavel, student aan het Rotterdams conservatorium, heeft een prijs van 5.000 dollar (bijna 10.000 gulden) ge wonnen op het Monk-festival ^Was hington. Het is voor het eerst dat een Nederlandse pianist een belangrijke jazzprijs in de Verenigde Staten wint. Wethouder P. de Rijke (CDA): ,,Een meerderheid binnen het college staat niet te trappelen om de dienst ge meentewerken te verplaatsen. Ik ben een minderheid en ik sta wel te trappelen reacties van de fracties dat het moge lijk moet zijn om in de toekomst een reserve hiervoor te kweken. De PvdA die in zijn algemene beschouwingen gepleit had voor het vormen van een reserve verplaatsing milieuhinderlij- ke bedrijven gaf echter niet zomaar het groene licht aan de wethouder. Voor de socialisten zijn er zaken die een hogere prioriteit hebben, zoals het verplaatsen van het bedrijf •Groenleer uit de binnenstad en moge lijk ook het verplaatsen van discothe ken. De dienst gemeentewerken komt op de PvdA-top tien pas op de vierde of vijfde plaats. BRUINISSE Collecte Kinderzorg In de afgelopen maanden is er door verschillende kinderen weer gecollec teerd voor Kinderzorg. Dat waren Ester Roth, Annemarie Elenbaas, Marleen v. d. Berg, Jacqueline van Popering, Cora Labeur, Henrietta Verwijs, Marcel v. d. Bos en Sander Geertse. Bij elkaar haalden ze 209,70 op voor Kinderzorg. Gevers en collectanten hartelijk dank. RENESSE - Met haar nieuwe single Let's hang on en haar gelijknamige nieuwe langspeelplaat staat de Belgische zangeres Nancy Boyd op dit moment volop in de belangstelling. Het ziet er naar uit, dat het uit de zestiger jaren over gevlogen werkje Let's hang on nu definitief zal zor gen voor de grote doorbraak, waarop Nancy nu al vier jaar wacht. De bezoekers van Pinky in Renesse kunnen zaterdag zelf oordelen. ,,Heel veel mensen kennen mijn naam", zegt Nancy, die op haar nieuwe single én haar nieuwe langspeelplaat is te horen met ,,The Cappello's", ,,niet in de laatste plaats door de duetten, die ik verleden jaar opnam met Demis Rousses. Maar vraag je het publiek naar de titels van de platen, die ik inmiddels op mijn naam heb staan, dan moeten de meeste men sen het antwoord schuldig blijven..." Zierikzee niet akkoord met extra bescherming voor agrarische gebieden ZIERIKZEE - „Het opnieuw instellen van een slui tingsuur voor de horeca, betekent niet dat daarmee van de een op de andere dag een einde komt aan de overlast en het straatlawaai". Deze woorden bezigde burgemees ter mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee tijdens de be handeling van de begroting voor '88 ten einde het opti misme dat hiermee een einde zou komen aan dit probleem wat te temperen. Alle fracties waren met het college van mening dat deze zaak goed onderzocht moet worden alvorens een besluit te nemen. Deze verhoging van een kleine twaalf mille tot een bedrag van 19.866,- is niet alleen bedoeld voor het financie ren van de huisvesting van dit peuter- gebeuren maar ook als tegemoetko ming in de personeelskosten. Gezien het gegeven dat de peuterspeelzaal als een basisvoorziening wordt be schouwd is het volgens het college Bordjes gelieve niet te roken ZIERIKZEE - Een ruime meerderheid binnen de ge meenteraad van Zierikzee heeft zich geschaard achter het voornemen van het college van b en w om bij de Kroon beroep aan te tekenen tegen het besluit van gede puteerde staten om een drietal percelen in het gebied tussen De Val, de Levensstrijddijk en de Weldamseweg een natuurwetenschappelijke waarde toe te kennen. Tij dens de raadsvergadering stelde de PvdA met uitzonde ring van wethouder J. Groen) nog eens duidelijk vast niets voor het in beroep gaan te voelen. Deze in de ogen van het college uiterst merkwaardige handelwijze van gedeputeerde staten was niet nieuw voor de raadsleden. Reeds in de novembervergadering werden zij hiervan op de hoogte gesteld. Gezien de ernst van de zaak wilde met name de PvdA bedenktijd om een en ander op een rijtje te kunnen zetten. Zei de sociaaldemocratische fractie aanvan kelijk in de novemberraad nog wat aarzelend nee, deze keer liet het ant woord van de PvdA niets te twijfelen over. Als enige fractie keerde zij zich tegen het voorstel van b en w om bij de Kroon in beroep te gaan. Dit op grond van de wens van de PvdA om langs de oevers van de Oosterschelde een zo groot mogelijk natuurgebied te krijgen. Voor de PvdA woog blijkbaar dit keer het belang van het natuurgebeu ren zwaarder dan de belangen van diegenen die die drie percelen voor agrarische doeleinden pachten. Aan leiding tot een definitief en duidelijk nee, was voor de PvdA ook het gege ven dat in een van deze gebieden de oude stortplaats bij Levensstrijd ligt, die momenteel wordt ingericht als „laatste rustplaats" van de vervuilde grond. Dit gegeven noodzaakt vol gens de socialistische fractie nog meer het treffen van beschermende maatregelen. Alle fracties zaten op één lijn wat de subsidieverhoging voor het peu- terspeelzaalwerk en het club- en buurthuiswerk van het Leger des Heils betreft. Wat de laatstgenoemde activiteit betreft kan de Lichtboei volgend jaar rekenen op een verho ging van ruim zevenduizend gulden. Als rechtvaardiging voor deze verho ging wordt aangevoerd dat de ge meentelijke subsidie voor dit sociaal- culturele werk sinds '81 niet meer is verhoogd en dat er reeds enige keren sprake is geweest van verlaging, zo dat de stijging van de vaste kosten ten koste is gegaan van het beschik bare budget voor activiteiten. Reden voor de raad om voor komend jaar akkoord te gaan met een hoger subsi diebedrag. Peutersubsidie Ook het voorstel om wat meer geld beschikbaar te stellen voor het peu- terspeelzaalwerk van het Leger des Heils kreeg van de raad groen licht. zaak om de ouderbijdrage zo laag mo gelijk te houden ten einde te voorko men dat de kosten ouders ervan weer houden om hun kroost naar de peuterspeelzaal te brengen. Ook met dit verzoek stemde de raad zonder verdere discussie in. Had de raad in voorgaande jaren weieens moeite met het subsidiever zoek van de Zeeuwse Milieufederatie, deze keer was de raad een wat milde re mening toegedaan. Was de wat on verzettelijke houding van deze milieu-organisatie voor de VVD en het CDA weieens een onoverkomelij ke barrière om deze beweging te sub sidiëren, dit jaar kwam er van de zij de van deze fracties geen bezwaar tegen het toekennen van een bedrag van 100,-. Al merkte de liberale voorman J. J. Geleijnse wel op dat het zijns inziens wel zaak is om de werk zaamheden van deze federatie kri tisch te blijven volgen, hoe zinvol het werk dat deze milieu-organisatie ver richt ook moge zijn. CDA en RU bleken het meest in de richting van een verplicht sluitings uur te denken. De RU wil om princi piële redenen dat horecagelegenhe den zaterdag om middernacht hun deur dichtdoen. Voor het CDA ligt dat sluitingsuur omstreeks 02.30 uur. Dat dit sluitingsuur voor de christende mocraten een heet hangijzer is bleek wel uit de woorden van mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal. „We gaan hier net zolang mee door totdat er een redelijke oplossing voor de bevolking van Zierikzee is gevonden", stelde zij strijdlustig vast. Het liefst nog had ze evenals de liberale fractie dit onder werp op de agenda van de raadsver gadering in januari gezet. Een onhaalbare zaak, zo bleek uit de woorden van raadsvoorzitter As selbergs, die erop wees dat het pro bleem veel meer inhoudt dan een simpelweg bepalen dat alle horecage legenheden weer op tijd hun deur dicht moeten doen. Asselbergs wees er in zijn antwoord op dat het senio renconvent (de vergadering van alle fractievoorzitters) deze kwestie 15 de cember zal bespreken. Ook moet er nog met belanghebbenden worden gesproken. Asselbergs drong erbij de raadsleden op aan om gezien de vele kanten van dit probleem niet over haast te werk te gaan, wel bracht hij nog eens naar voren dat er hoe dan ook wat gedaan moet worden om die overlast in de diep nachtelijke uren tegen te gaan. Mocht inderdaad be sloten worden om een sluitingstijd met ontheffingsregeling in te voeren, dan is daarvoor een aanpassing van de algemene politieverordening no dig en dienen gs op de hoogte te wor den gesteld van deze wijziging. Een en ander kost op zijn minst een maand of anderhalf. Volgens het col lege kunnen die overlast-beperkende maatregelen dan op zijn vroegst in april in werking treden. Niet langer Ook de fracties van de PvdA en de WD waren het met het college eens dat de huidige situatie aanleiding geeft tot het nemen van maatregelen. De sociaaldemocraat D. van der Wek ken hamerde erop om deze kwestie eerst maar eens nauwkeurig te onder zoeken. Dan pas kan een wijziging van het beleid, een zaak die de PvdA niet bij voorbaat uitsluit, wordén overwogen. In deze fase wilde de PvdA-er dan ook nog geen standpunt innemen. De VVD, die nooit een voor stander is geweest van een verplicht sluitingsuur, was van mening dat de huidige situatie niet kan voortbe staan. De liberaal J. J. Geleijnse wil de dan ook haast met deze maatrege len maken. Het college bleek verheugd te zijn dat alle fracties, in het bijzonder die van het CDA, de complexiteit van het probleem inzien en derhalve de zaak met beleid aan willen pakken. De wellicht wat hooggestemde verwach tingen dat het instellen van een slui tingsuur een definitief einde van het nachtelijke straatrumoer zou beteke nen werden door Asselbergs wat ge temperd. „Dit probleem wordt niet alleen met een juridische aanpak verholpen. Er zijn nog meer factoren die hierbij een rol spelen, onder an dere de mentaliteit van de jeugd", al dus Asselbergs. DEN HAAG - De snelheidsgrens op een groot deel van de Nederlandse autosnelwegen wordt 120 kilometer. Zoals het er nu naar uitziet worden de drie betrokken ministers Smit (ver keer), Nijpels (milieubeheer) en Kor thals Altes (justitie) het daarover eens in de ministerraad. Het kabinet beslist ook over de datum van invoe ring. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF GAS, WATER, SANITAIR, VERWARMINGS- EN ELEKTRICITEITSTECHNIEK SCHARENDIJKE TELEFOON 01117-1760 ZIERIKZEE - Het college van b en w van de gemeente Zierikzee voelt er weinig voor om bij de entree tot de raad zaal een bord met verboden te roken te plaatsen. Het col lege geeft er de voorkeur aan bordjes met het verzoek die sigaar of sigaret te doven. Dit bleek uit het antwoord van het college naar aanleiding van de vragen die de fractie van de PvdA hierover had gesteld. we huurder heeft. Hadden de raadsleden dat niet via het college moeten vernemen" vroeg de liberaal ietwat korzelig. In zijn algemene beschouwingen had de sociaaldemocratische fractie onder het mom van „Verbeter de volksge zondheid begin bij jezelf" gepleit voor het instellen van een rookverbod in openbare ruimten, te beginnen bij de openbare raads- en commissievergade ringen. Een idee dat in de ogen van het college en ook de andere fracties, in het bijzonder de VVD. op dit moment wat te ver gaat. Afwachten Wethouder J. Groen die het college standpunt verwoordde vond een ver bod op dit moment wat te ver gaan. Het college wil eerst de landelijke re gelgeving op dit punt afwachten om dan eventueel een rookverbod in te stellen. Wel is het cjllege bereid om maatregelen te nemen om het roken terug te dringen. Dit moet op basis van vrijwilligheid gebeuren. Het col- Tege denkt in dit verband aan het plaatsen van bordjes met het op schrijft gelieve niet te roken. Voor de liberale en christendemo cratische fractie behoeven die bordjes niet zo nodig. „Dat roken zit me toch een beetje dwars" reageerde de VVD- er J. J. Geleijnse op een toontje alsof hij een jeugdzonde op ging biechten. „Moeten we nu maatregelen gaan tref fen om het roken aan banden te leg gen. Het mogen roken is ccn stukje vrijheid en als ik de praktijk bekijk valt het met het roken toch wel mee. Ik heb dan ook wat moeite met dit voorstel van de PvdA" aldus Geleijn se die eveneens zijn bedenkingen had tegen de hele gang van zaken rond dc verhuur van do Zuidhavenpoort. „Ik heb via perspublicaties moeten verne men dat de Zuidhavenpoort een nieu- Als het aan D. van der Wekken (PvdA) ligt wordt de raadzaal verbo den terrein voor rokers. J. J. Geleijnse (VVD):Moeten we nu bordjes gaan plaatsen om het roken te verbieden. Dat zit me een beetje dwars". Over het voorstel van b en w om in het vervolg een besluitenlijst voor de raadsleden ter inzage te laten komen had Geleijnse graag gezien dat deze lijsten eens per week aan alle raadsle den worden toegezonden. Uit vrees dat deze besluiten van b en w buiten het stadhuis gaan circuleren hield het college van b en w vast aan het plan om deze besluitenlijst in de infomap ter inzage tc leggen. Was het in eerste instantie de bedoeling om dat eens per maand te doen, na hot aanhoren van de meningen van de fracties werd door b en w besloten om die lijst eens per week te publiceren. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) t 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3