Geen kruisraketten Laadcombinatie weggezakt installatiebedrijf WATERSTANDEN 2 Ook Schouwen-Duiveland volgde discussie actief ZIERIKZEE - In de afgelopen jaren heeft ook een deel van Schouwen-Duiveland zich laten horen in de discussie omtrent de wenselijkheid van kruisraketten in Woens- drecht. Een groep pakte de bus en bezocht de landelijke demonstratie, anderen weer hielden vredesdiensten en spraken over de consequenties van de nucleaire uitvin ding. Volgende week gaat een kleine Zierikzeese delega tie met Wings of Peace naar Washington om een glimp op te vangen van een historisch moment. Aanleiding voor de Nieuwsbode om de meest actuele gebeurtenissen nog- eens op een rijtje te zetten. pens naar de schroothoop verwezen", aldus een woordvoerder. Grote zorg Een grote zorg voor het IKV vormt nu de vraag welke conclusies uit het akkoord worden getrokken. „Het mag niet worden opgevat als een mi litair verlies dat met behulp van an dere kernwapens of versterking van de conventionele bewapening moet worden opgevangen". Ook verbete ring van de militaire samenwerking tussen de Bondsrepubliek en Frank rijk vormt volgens het IKV zo'n ver- Ook eilandelijk protest. (Archief, foto: Joop van Houdt.) Vanaf 8 december, de dag waarop president Reagan en partijleider Gorbatsjov in Washington het ak koord over de middellange- afstandsraketten (INF) onderteke nen, zullen de Verenigde Staten geen nieuwe raketten meer plaatsen en zullen de werkzaamheden in Woens- drecht worden stilgelegd. Dit hebben minister Van den Broek en zijn Ame rikaanse collega Géorge Shultz in Brussel meegedeeld. De Amerikaan se bewindsman bracht zijn NAVO- collega's verslag uit over het INF- akkoord dat hij met de Sovjet minister van buitenlandse zaken She vardnadze had bereikt. Minister Van den Broek verwacht dat de regering zeker niet later dan medio volgende maand, wanneer de Tweede Kamer het NAVO-deel van de begrotingen van de ministeries van buitenlandse zaken en defensie be handelt, zal bekendmaken wat zij heeft besloten over de atoomtaken van de Nederlandse strijdkrachten. Toen de regering akkoord ging, met de plaatsing van 48 Amerikaanse kruisraketten bij Woensdrecht be sloot zij tevens de atoomtaken van de Orion en de F-16 te beëindigen. Waar schijnlijk omstreeks januari zal de regering de Tweede Kamer drie ver dragsteksten voorleggen, die ver band houden met het INF-akkoord. De eerste heeft betrekking op de op zegging van het Nederlandse- Amerikaanse plaatsingsverdrag, de tweede betreft een uitwisseling van nota's tussen Nederland en de Sovje tunie over Sovjet-inspecties bij Woensdrecht en de derde gaat over het akkoord van de vijf Westeuropese plaatsingslanden en de Verenigde Staten, dat inspectie mogelijk moet maken. Nieuwe taak Over een nieuwe taak voor Woens drecht - een zaak die voornamelijk defensie aangaat - is nog geen beslis sing genomen, zo deelde minister Van den Broek mee. Uit zijn woorden viel op te maken, dat hiermee zal worden gewacht tot het INF-akkoord door de Amerikaanse senaat is bekrachtigd. Minister Shultz zei er stellig van uit te gaan dat de senatoren het verdrag zullen ratificeren. Wanneer het ver drag - naar men verwacht tegen april of mei - is bekrachtigd, wordt begon nen met 'het weghalen en vernietigen van de Amerikaanse raketten in de Bondsrepubliek, Italië, het Verenigd Koninkrijk en België, de Sovjet raketten in de Sovjetunie zelf, Oosf- Duitsland en Tsjechoslowakije, en met het onklaar maken van de bases. Gedurende de drie jaar die hier voor zijn uitgetrokken zullen beide partijen per jaar elk twintig inspec ties mogen uitvoeren, om na te gaan of de bepalingen van het verdrag in derdaad worden nageleefd. In een daaropvolgende periode van vijf jaar mogen beide partijen elk vijftien in specties per jaar uitvoeren, en in een tweede periode van vijf jaar tenslot te tien. Overeengekomen is dat gedu rende een jaar niet meer dan de helft van de inspecties in een enkel land mag plaatsvinden. Volgens minister Shultz zijn aan Westerse zijde circa 350 middellange- afstandsraketten geplaatst, en heeft de Sovjet-Unie raketten met in totaal 1.500 kernkoppen opgesteld. Daar naast zijn er dan nog aan Westerse zij de reserve-atoomkoppen en raketten, en systemen die gereed zijn voor plaatsing. Minister Shultz wei gerde te zeggen om hoeveel raketten en atoomkoppen het hier gaat, en herinnerde er slechts aan dat het NAVO-dubbelbesluit van december 1979 voorziet in de plaatsing van 572 kruis- en pershing li-raketten. De 72 verouderde, in de Bondsrepubliek op gestelde Pershing Il-raketten vallen formeel niet onder het INF-akkoord maar zullen wel verdwijnen. Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) is „heel verheugd" over het „historische akkoord" over de ver wijdering van alle middellange af standwapens uit Europa, waardoor de bouw van Woensdrecht wordt stopgezet. „Het gaat dan misschien nog maar om een klein deel van de kernbewapening, maar voor het eerst wordt nu een hele generatie kernwa- keerde conclusie. Het akkoord moet worden aangegrepen om een nieuwe politiek te formuleren, vindt het vre desberaad. Daarbij zou moeten wor den geprofiteerd van de veranderin gen in de Sovjetunie door nieuwe relaties op te bouwen en de militaire confrontatie af te breken. „Op naai de volgende nul-optie. En daarvoor hebben de regeringen in Oost en West de steun en de druk van cle bevolking nodig", aldus de IKV-woord voerder. „Een belangrijke stap in de goede richting", vindt het Interkerkelijk Comité tweezijdige ontwapening van het akkoord over de verwijdering van de middellange afstandswapens en het nieuws dat de bouw van Woens drecht wordt stopgezet. Volgens het comité moet „op deze voet worden doorgegaan", maar mag de veiligheid daarbij niet uit het oog worden verlo ren. „De doelstelling van het marxistische-communistische stelsel blijft tenslotte overheersing van de hele wereld", aldus N. de Jong, direc teur van het ICTO-bureau. Grote zorg van het ICTO blijft het overwicht van het Warschaupact op conventioneel gebied. De Raad van Kerken in Nederland is „ongelooflijk blij" met het feit dat de kruisrakettenbasis in Woens drecht niet wordt afgebouwd. „We hebben ontzettend geijverd tegen de plaatsing van kruisraketten. Veel kerkelijke mensen hebben ook gede monstreerd bij Woensdrecht", aldus dr. W. R. van der Zee, secretaris van de raad. „Nu verder op de weg van ontwapening", vindt hij. „Einddoel blijft tenslotte alle kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Neder land". De bestaande contracten voor bouwwerkzaamheden op de vliegba sis Woensdreclit worden in ieder ge val afgebouwd. „Wij bouwen geen ruïnes", aldus een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag in reactie op mededelingen van minister Van den Broek (buitenland se zaken) en zijn Amerikaanse colle ga Shultz in Brussel dat de bouw werkzaamheden in Woensdrecht na 8 december worden stilgelegd. Of een aantal geplande vluchten naar Woensdrecht met Amerikaans materieel in verband met de voorbe reidingen voor de plaatsing van kruisvluchtwapens nog doorgaan is bij het ministerie niet bekend. In oktober nog landde een Ameri kaans transportvliegtuig C5-Galaxy op Woensdrecht met materieel ter on dersteuning en training van de Ame rikaanse kruisvluehtwapen-eenheid, de 486 Tactical Missile Wing. Het vliegtuig bracht voornamelijk aggre gaten, test- en simulatie-apparatuur en commando- en verbindingsvoer tuigen. In een brief aan de Tweede Kamer schreef minister Van Eekelen toen dat de vluchten met de Galaxy pas sen in de normale voorbereidingen die in het voor Woensdrecht vast gestelde tijdschema zijn voorzien. In middels is voor een bedrag van 246 miljoen gulden aan projecten in Woensdrecht aanbesteed die nage noeg zijn afgebouwd. Daarvan is 112 miljoen gulden voor rekening van de Verenigde Staten, 50 miljoen gulden voor Nederland en 84 miljoen gulden voor de NAVO. Nog niet aanbesteed is een bedrag van 119 miljoen gulden. VVD-kamerlid Bolkestein vindt het voor de hand liggend dat minister Van den Broek (buitenlandse zaken) van mening is dat de bouw van de kruisrakettenbasis op vliegveld Woensdrecht op 8 december wordt stilgelegd. Hij houdt niet langer vast aan de VVD-vens om de bouw pas te staken, wanneer het wapenakkoord door het Amerikaanse congres is goedge keurd. „Ik vind het niet zo belang rijk, nu er een overeenkomst tussen de VS en de Sovjetunie is en - naar ik uit de pers vernomen heb - de basis in essentie gereed is". Aarts (CDA) reageerde ook met in stemming op het standpunt van Van den Broek. Volgens hem zal de Ame rikaanse president geen verdrag te kenen, waarvan hij denkt dat het con gres het niet zal ratificeren. Aarts had er begrip voor dat de VS geen geld in het water willen smijten. Over de atoomtaken van de Orion en de F-16 wilde Aarts zich nog niet uitlaten. „De regering zal nu met een voorstel moeten komen. De CDA- fractie zal dit op zijn merites beoor delen", aldus Aarts. Ter Beek (PvdA) reageerde schou derophalend op de mededeling van Van den Broek. Het standpunt van zijn partij wordt door de uitspraak van Van den Broek niet beïnvloed. Dat standpunt zal overigens volgende week nader uiteengezet worden in een te verschijnen defensie-nota. D'66 reageerde verheugd op het feit dat het kabinet duidelijk stelling heeft genomen wat betreft het tijdstip waarop de bouw wordt gestaakt. Burgemeester mr. J. de Leeuw van Woensdrecht reageerde „niet echt verrast" op de berichten uit Brussel dat op 8 december de bouw op Woens drecht bevroren wordt. Uit eerder overleg met Den Haag heeft hij overi gens begrepen dat de reeds gestarte bouwwerken wel voltooid worden maar dat geen nieuwe meer gestart worden, hetgeen door het ministerie van defensie bevestigd is. De burge- meester is erg blij dat er overeen stemming is bereikt tussen de VS en de Sovjetunie. „Het is een kleine stap op de lange weg in de goede richting. Ontwapening is internationaal een uitermate goede zaak. Deze overeen komst geeft hoop op nog meer be langrijke stappen in de toekomst". Geld Het niet doorgaan van de plaatsing van kruisvluchtwapens op de basis Woensdrecht zal de gemeente overi gens wel geld gaan kosten. Aan ge derfde leges voor al wel of nog niet uitgegeven bouwvergunningen zal het de gemeente in ieder geval een half miljoen gulden gaan kosten. „Maar dat is slechts een kleinigheid vergeleken bij de grote belangen die op het spel staan", vindt de burge- Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 16255 meester. Verder heeft het zware werk verkeer over de Woensdrechtse wegen voor tonnen schade aangericht het geen nu voor rekening van de Woens drechtse gemeentekas komt. Een Woensdrechtse vredesactivist was ook opgetogen over het bereikte akkoord. Maar de vredesactivisten zullen pas een feestje bouwen als de bouw ook daadwerkelijk geheel stil ligt, zo deelde hij mee. De Westbrabantse plaatsen Bergen op Zoom en Roosendaal, in welke ge meenten elk tweehonderd woningen voor de Amerikaanse militairen van de vliegbasis Woensdrecht zouden worden gebouwd, ondervinden nau welijks financiële gevolgen van het niet doorgaan van deze bouw. Bergen op Zoom heeft hooguit ambtelijke kosten van voorbereiding gemaakt, aldus een woordvoerder van de gemeente. In die plaats be sloot de raad in principe twee loca ties ter beschikking te stellen voor de bouw van de tweehonderd woningen. Eén locatie was al in handen van de fensie, terwijl de andere, het Juvenaats-terrein, eigendom is van de gemeente. Defensie heeft echter die grond van de gemeente Bergen op Zoom nog niet aangekocht. De raad formuleerde enige tijd geleden twee randvoorwaarden: de twee Ameri kaanse wijken moeten openbaar ge bied en vrij toegankelijk blijven en de waardevolle natuurgebieden moe ten gehandhaafd blijven. In opdracht van defensie is enige maanden gele den een stedebouwkundig bureau aan de slag gegaan om een plan te maken, waarin aan die randvoor waarden werd voldaan. Dit plan is echter nog steeds niet aan de gemeente van Bergen op Zoom overhandigd. De voorlichter van Bergen op Zoom verwacht dat nu weer de oorspronke lijke plannen van de gemeente om op het Juvenaats-terrein woningen voor Nederlanders te bouwen, uit de ijs kast worden gehaald. Daar verdwe nen die plannen in toen bleek dat er voor tweehonderd Amerikaanse ge zinnen huizen moesten komen. In Roosendaal is de situatie niet veel anders. De grond waarop de wo ningen voor Amerikaanse militairen moesten komen, was al eerder door de gemeente aangekocht voor wo ningbouw. „Nu zullen dat net als in de oorspronkelijke opzet, huizen voor Nederlanders worden", aldus de Roo- sendaalse gemeentevoorlichter. MANILA - Minstens 361 mensen hebben het leven verloren bij de tro pische cycloon Nina die woensdag de Filipijnen trof. De meeste slachtof fers vielen in het zuidoosten van het eiland Luzon, waar een reusachtige vloedgolf alles op haar weg mee sleurde. De schade is enorm. Er zijn tienduizenden daklozen en veel men sen worden nog vermist. DEN HAAG - De snelheidsgrens op een groot deel van de Nederlandse autosnelwegen wordt 120 kilometer. Zoals het er nu naar uitziet worden de drie betrokken ministers Smit (ver keer), Nijpels (milieubeheer) en Kort hals Altes (justitie) het daarover eens in de ministerraad. Het kabinet be slist ook over de datum van invoe ring. AMSTERDAM - De persraad heeft minister Brinkman (cultuur) geadvi seerd maatregelen te nemen om het Persmuseum in Amsterdam te behou den. De Persraad is een adviesorgaan van het ministerie van WVC. Het Persmuseum kondigde onlangs aan niet meer in staat te zijn haar unieke collectie oude kranten en periodie ken te behouden en verkoop van het bezit te overwegen. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 november 08.35 120 02.20 - 100 21.30 149 14.50 - 144 29 november 09.45 112 03.40 - 93 22.45 146 16.10 - 143 30 november 10.55 114 05.00 - 94 23.55 148 17.30 - 147 28 november 07.35 112 01.30 - 88 20.20 142 13.45 -133 29 november 08.40 105 02.50 - 82 21.35 138 15.00 - 130 30 november 09.50 105 04.30 - 82 22.30 142 17.05 - 134 28 november 08.55 130 02.30 -109 21.40 162 14.50 -155 29 november 09.55 124 03.40 -101 22.50 159 16.05 -151 30 november 11.10 127 05.00 - 100 17.30 -153 28 november 08.50 138 02.25 -112 21.35 166 14.55 -156 29 november 09.55 129 03.40 -105 22.50 163 16.10 - 154 30 november 11.10 130 05.00 - 105 17.30 -157 Doodtij: 30 november Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 ZIER1KZEE - Deze week is de Wat er maatschappij Zuid-West Nederland in de Nieuwe Booqerdstruat in Z ierikzec be gonnen met het vervangen van de hoofdwaterleiding in die straat. Dat het werk niet altijd op rolletjes loopt blijkt wel uit bovenstaande foto. Een laadcombinatie die werd gebruikt werd voor het graafwerk zakte weg en er moest een ander voertuig aait te pas komen om de laadcombinatie weer op het droge te trekken. Naast de hoofdaansluiting worden in de Nieuwe Boogerdstraat ook alle huisaansluitingen vernieuwd. Tot en met 5 december Middelburg Expositie Jon van de Riet. Expositie ruimte Kunstuitleen. Dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur en op donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 15 december Zierikzee De Stolpe. Expositie VBOK. Tijdens openingsuren bibliotheek. Tot en met vrijdag 27 november Zierikzee Recreatiezaal Corneliastichting. Ver koop handwerk. 14.00 uur. November/december Neeltje Jans In ir. J. W. Topshuis (Delta expo). Overzichtsexpositie Jos Brouwers. Vrijdag 27 november Zierikzee Foyer Mondragon. Vergadering Stad en Lande. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Uitvoering gemengd zangkoor Nu met Hope en Excelsior. 19.45 uur. De Burght. Films Nicolai en Night Crossing. Respectievelijk om 19.30 en 22.30 uur. Dreischor Café De Drie Schapen. Algemene le denvergadering hengelsportvereni ging Dreischor. 20.00 uur. Ouwerkerk Café Steilööre. Vergadering IJsclub Ouwerkerk. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Vogeltentoonstelling. Van 19.30 tot 22.30 uur. Zaterdag 28 november Zierikzee Verkoop oliebollen door Kunst en Eer. De Graanbeurs. Computerdag. 10.00 tot 15.30 uur. Gasthuiskerk. Laatste bijeenkomst in serie Een lied van oord tot oord. 19.00 uur. Lutherse Kerk. Advent-concert Zie- rikzees Kamerkoor. 20.30 uur. Brogum. Optreden the Malcolms. 22.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Kinderfeest plus trek king zegels. 14.00 uur. Renesse Inzamelen oud papier door Luctor et Emergo. 08.30 uur. Dorpshuis. Eenakters door Op Drift. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Play-backshow. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Feestmiddag bejaarden- soos met toneel en muziek. 14.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Intocht en Sinterklaas feest. 13.30 uur. Nieuwerkerk Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Vogeltentoonstelling De Nachtegaal. Van 14.00-22.30 uur. Middelburg De Hoeksteen. Slotmanifestatie Wa terputten Burkina-Fasso. 14.00 uur. Goes Slot Ostende. Dans- en ontmoetings avond Kapasi. 21.00 uur. Yerseke Dorpshuis De Zaete. Algemene leden vergadering Het Zeeuwse Kruis. 10.00 uur. Heinkenszand De Stenge. Jongerenmarkt. Van 12.00 tot 24.00 uur. Zondag 29 november Zierikzee Gereformeerde kerk. Cantatedienst. 18.30 uur. Renesse Dorpshuis. Evangelisatiebijeen komst Leger des Heils. 17.00 uur. Maandag 30 november Zierikzee Huis van Nassau. Vergadering Ver enigingsraad Beter Wonen. 19.30 uur. Raadzaal van het stadhuis. Commis sievergadering publieke werken. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering. 19.30 uur. Dinsdag 1 december Zierikzee Huis van Nassau. Bijeenkomst Ver eniging Oudleerlingen Tuinbouw- wintercursussen. 20.00 uur. Raadzaal van hot stadhuis. Commis sievergadering onderwijs. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bezoek van afdeling Burgh-Haamste de van NCVB aan afdeling Kamper land, vertrek vanaf de Gereformeer de kerk in Haamstede, om 13.00 uur. Woensdag 2 december Zierikzee De Lichtboei. Surprisemiddag. 13.30 tot 15.30 uur. Hervormd Kerkcentrum (ingang naast Albert Heijn). Bejaardenbij eenkomst NCVB. 14.30 uur. Donderdag 3 december Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie welzijn. 19.30 uur. Zaterdag 5 december Burgh-Haamstede Hotel Bom. Trekking zegels Onder nemersvereniging. 14.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2