Cebeco bepleit gebruik computer door akkerbouw Leden NCVB-Zierikzee bieden bestuur geborduurd kleed aan I Plattelandsvrouwen luisteren geboeid naar Mink van Rijsdijk Brandweer 'blust' in Duinoord Sinterklaas in Brouw Inkrimping bij Stichting voor Planten veredeling ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 november 1987 Nr. 24242 5 Tijdens viering van veertigjarig bestaan ZIERIKZEE - Ruim twintigduizend kruissteekjes en vooral een eindeloos geduld hebben de leden van de afde ling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, die deze maand veertig jaar bestaat, nodig gehad voor het borduren van een kleed voor de bestuurstafel. Dit kleed werd het bestuur van deze jarige afdeling tij dens een feestelijke jubileumbijeenkomst in het Her vormd Kerkcentrum in Zierikzee aangeboden. Ook werd een tweetal leden dat vanaf de oprichting lid is in het zonnetje gezet. Vervolg van pagina 1 De eerste ploeg arriveert en de be velvoerder spreekt met de receptio niste enkele details door. De centrale van Vlissingen heeft de brandweer lieden de voornaamste informatie on derweg al doorgespeeld, maar voor het laatste nieuws is een kort praatje met de aanwezigen noodzakelijk. En terwijl ook het korps van Renes- se aankomt en zich aan de achterzijde van het rusthuis opstelt, is de bedrij vigheid compleet. De noodstroom- voorziening moet veilig gesteld wor den, enkele bedwelmde personen moeten op de brancard naar buiten en het vuur met een kleine doorslag naar een andere ruimte moet geblust. Perslucht Het wordt de hulpverleners niet ge makkelijk gemaakt. Zonder pers lucht is entree van het brandende en rokende deel niet toegestaan en plas tic zakjes voor de maskers moeten voorkomen, dat de brandweerlieden een te goed zicht zouden hebben. Het wordt een actie van aftasten, waarbij de mannen zoveel mogelijk in groep jes van twee het gebouw in gaan. De Feiter legt desgevraagd uit, dat het met de motivatie van de brand weerlieden goed gesteld is. Geduren de de oefening laat hij zich meerdere keren positief uit, al springt hij er ook weieens in om sommige leden van het korps iets over te laten doen. ,,Het gaat nu niet om de snelheid, maar om het werk zelf. Het is natuur lijk heel prettig, dat we in samenwer king met Duinoord zo'n oefening op kunnen zetten. Dat is natuurlijk ook in het belang van het rusthuis". Een extra moeilijkheid tijdens de oefening is de inzet van een 'ver strooide' oude man. Hij zit alleen in de recreatieruimte en is zich niet be wust van het gevaar. Geen hulpge roep dus. Als na lange tijd brand weermannen de ruimte ingaan en met stemverheffing de oude man wil len opsporen klinkt er niet meer dan ,,Hé marsmannetjes". Pas als de ou de man een „goede sigaar" in het vooruitzicht gesteld wordt lijkt hij bereid aan de hand van de brand weermannen mee te willen gaan. Er is niet alleen binnen bedrijvig heid. Buiten hebben leden van het korps een lange slang aangelegd, die uitkomt op een watertoevoer, want de tanks van de wagens bevatten slechts een beperkte hoeveelheid bluswater. Ook is er een aantal lichtmasten geïnstalleerd om van buitenaf een goed zicht op de activiteiten in de kel der te hebben. Ook het naar buiten brengen van de slachtoffers gebeurt met ondersteuning van deze masten. Net na half negen blaast De Feiter de oefening af en wordt een en ander na het opruimen doorgesproken in de ontmoetingszaal van het rusthuis. De Feiter is niet alleen tevreden over de technische aspecten van de oefening, ook het feit, dat Duinoord er na de oe fening weer netjes bij ligt, doet hem deugd. „Het is natuurlijk niet zo moeilijk om hier in een half uur een grote rommel achter te laten. Daar heb je niets aan". BRUSSEL - De Europese ministers van landbouw zijn woensdagavond laat in Brussel begonnen aan een laatste poging nog voor de Europese top in Kopenhagen overeenstemming te bereiken over een vitaal pakket be zuinigingen op het Europese land bouwbeleid. Eerdere pogingen liepen begin deze week vast, voornamelijk omdat een meerderheid zich niet wenst vast te leggen op bezuinigin gen voordat duidelijk is wat de top voor beslissingen neemt over de toe komstige financiering van de ge meenschap. Ouderavond In aanwezigheid van de wethouder J. Op 't Hof (onderwijs) van de ge meente Duiveland werd in het ge bouw van de openbare basisschool in Sirjansland de jaarlijkse ouderavond gehouden. In zijn openingswoord somde de voorzitter van de ouder raad een aantal activiteiten op, waar aan de school het afgelopen jaar heeft deelgenomen. Zo leverde de postze gelactie dit jaar een recordbedrag van 1237,- op. Na het afwerken van het huishoudelijke gedeelte sprak G. Rap van het Regionaal Pedagogisch Centrum in Zeeland over de moge lijkheden die de computer voor het basisonderwijs biedt. Rap zette ver volgens uiteen welke ontwikkelingen zich de komende jaren binnen de in formatica zullen voordoen. Met be hulp van twee opgestelde computers gaf de deskundige aan hoe de compu ter de lessen kan ondersteunen. De aanwezigen konden een en ander uit proberen. Ook werd een videofilm vertoond waarin het gebruik van de ze apparatuur op de basisschool in Sirjansland werd getoond. Leerlin gen uit de groepen 3 tot en met 8 doen hier ervaring op in het werken met de computer. Deze basisschool heeft in de afgelopen twee jaar een program mabestand van circa 250 eenheden met allerlei lesprogramma's opge bouwd. Voor leerlingen met leer moeilijkheden beschikt de school over specifieke programma's. De afdeling Zierikzee van deze vrouwenbond werd vier decennia ge leden door enkele Goese dames en de eerste presidente van de NCVB-Zie rikzee mevrouw Baas-Kemp opge richt. Doel van deze afdeling was om door middel van voorlichting de vrouwen in Zierikzee en omgeving mondiger te maken, waardoor zij be ter in staat zouden zijn om hun den ken onder woorden te brengen. Voor de huidige generatie vrouwen vormt dat wellicht geen enkel probleem. Maar in de tijd dat de NCVB in Zie rikzee van de grond kwam (27 jaar na de oprichting van de landelijke orga nisatie), was dat geen vanzelfspre kende zaak. „Als vrouw leerde je dat AMSTERDAM - Wim Klinkenberg neemt geen genoegen met zijn on langs bekend geworden gedwongen vertrek uit het TROS-radioprogram- mna Journalistenforum. Hij be strijdt dit 'ontslag' via een kort ge ding dat maandag dient in Amster dam, aldus desgevraagd zijn advo caat H. Doeleman. Klinkenberg zou tot december volgend jaar (hij wordt dan 65 jaar) deel blijven uitmaken van het journalistenforum, maar de TROS besloot tot zijn voortijdig ver trek vanwege met name uitlatingen, een jaar geleden, over premier Lub bers en prins Bernhard. De TROS kréég daarover veel boze telefoontjes. BUNNIK - Er is voor de kruisvere nigingen een taak weggelegd bij de behandeling van vrouwen die ver slaafd zijn aan eten. De Provinciale Friese Kruisvereniging heeft een groepsbehandeling voor eetverslaaf de vrouwen ontwikkeld en is zo te vreden over de resultaten, dat ze an dere kruisverenigingen aanraadt de behandeling over te nemen. BROUWERSHAVEN - Ook Brou wershaven krijgt Sinterklaas weer op bezoek. Zaterdag 28 november komt de Goedheiligman om 13.30 uur bij de oude haven aan met extra veel zwarte Pieten. Het hoge gezelschap wordt opgewacht door drumband Apollo. Daarnaast geeft ook de majoretten- vereniging Apollonia acte de presen ce. Na de ontvangst gaat de groep naér het Tonnenmagazijn, waar een kinderprogramma opgevoerd wordt. Toneelvereniging de Roode Lelie voert een toepasselijk toneelstuk op en na de pauze is er een optreden van de kindertheatergroep Brokkie. Brokkie brengt goocheltrucs en pop penkast. Voor ieder kind is er na af loop een kleine presentie. In de.avonduren is er vanaf 20.00 uur1 weer een play-back-wedstrijd. Gedurende de feestperiode is er van de Brouwse middenstand weer een wipkelactie. Bij aankoop van vijf gulden aan boodschappen ontvangt de 'consument een Sinterklaaslot en dirigt hiermee naar diverse prijzen. De trekking is dinsdag 8 december on) 19.00 uur in het Rabobank- gebouw. Afscheid Van Loo Tijdens een muzikale happening in de Prins van Oranje te Goes wordt vrijdag 27 november afscheid geno men van Gerard van Loo. Van Loo heeft in Zeeland een goede reputatie opgebouwd als muzikaal presentator en is tevens actief voor het KNF-blad. De muzikale avond voor Van Loo is voor een ieder toegankelijk en begint om 19.30 uur. Optredens zijn er van de brassbands Exelcior, Onda en Wilhel- mina, de big band Blue Jeans, het korps van het Goese Leger des Heils en het Zeeuwse Koper Ensemble van Paul van Belzen. MIDDELBURG Poppenbeurs Poppcnatelier De Dolphijn uit Mid delburg houdt zaterdag 12 en zondag 13 december een poppenbeurs in de Vleeshal van het stadhuis van Mid delburg. Een aantal bekende poppen- maaksters zoals Joke Grobben en Bets van Boxel levert dit jaar een bij drage aan dit poppengebeuren, waar bij ook een aantal antieke poppen te zien is. Als primeurtje is er dit jaar een poppendokter aanwezig. Verder zijn erop deze beurs ook poppen van Paula Brandts uit Middelburg. Alie Mol uit Zierikzee en Karin Hoogeste- ger uit Krabbendijke te zien. Veel deelnemers laten tijdens deze pop- pènbeurs zien hoe en met welke mate rialen zij poppen maken. vroeger niet" geeft de huidige presi dente mevrouw E. P. Tuitman-van der Maas de reden van oprichting aan. Nog steeds roepen vrouwenvereni ging bij een breed publiek het beeld op van brei- en naaikransen. Een beeld dat volgens mevrouw Tuitman niet strookt met de beginselen van de NCVB. „We zijn geen doe-veleniging die zich beperkt tot het maken van bloemstukjes en dergelijke. Ons uit gangspunt is en blijft het geven van voorlichting over allerlei actuele maatschappelijke, culturele en poli tieke zaken. „Gezien die doelstelling kun je de NCVB als een van de eerste emancipatorische bewegingen zien" Vijf jaar cursiefjes schrijven lever de een respektabel hoeveelheid op papier gestelde zieleroerselen op, die Mink van Rijsdijk aan een familielid dat werkzaam was bij'een uitgeverij aanbood. De uitgeverij had hiervoor geen interesse maar vroeg haar wel of ze eens een roman wilde proberen. Aanvankelijk zag de schrijfster daar niet zo veel heil in, totdat ze op een gegeven moment tijdens een kerk dienst een geweldig idee kreeg. Die kerkdienst werd bijgewoond door een jong artsenechtpaar dat werkzaam was in Tanzania. Die zou den het uitgangspunt van haar eerste roman vormen. De uitgeverij reageer de ietwat verbaasd toen de onderne mende huismoeder om een ticket naar Tanzania, toch niet direct naast de deur, vroeg. Dat ticket kwam er en Mink van Rijsdijk kon haar koffertje gaan pakken. „Op dat moment werd ik overvallen door angstgevoelens dat ik het wellicht niet aan zou kun nen en niet aan de verwachtingen zou beantwoorden". Haar boek Hyena's op mijn stoep, waarin haar Thnzaniaanse reiserva ringen zijn verwerkt viel echter der mate in de smaak bij lezend Neder land dat meer reizen volgden. Zo ging de publiciste, die verder ook reporta ges voor Libelle en Margriet mank- tem naar Curacao om stof te verzame len voor haar boek Angst was mijn gast. Ook onlangs trok Mink van Rijsdijk naar verre oorden. In op dracht van de Nederlandse Le prastichting reisde ze rond in Thai land. Een beschrijving van haar bevindingen vormen het hoofdartikel van het lijfblad van deze stichting. schetst de presidente de plaats van deze Christen Vrouwenbond in het maatschappelijk gebeuren. Katheder Bestond die voorlichting jarenlang uit het aantrekken van een deskundi ge die vanachter de katheder de da mes van een informatie over een be paald thema voorzag, tegenwoordig wordt het gehoor door middel van vragen meer betrokken bij deze voor lichting. Tijdens de maandelijkse bij eenkomsten waar een deskundige een thema bespreekt discussiëren de leden, de NCVB-Zierikzee telt er zo'n kleine negentig, in kleine groepjes* over dit onderwerp. En dit alles met het doel dat de vrouw een keuzd die zij maakt ook kan motiveren, of iets ruimer gesteld, haar denken dpide- lijk weet te verwoorden. Interkerkelijk De jarige vrouwenbond richt zich op vrouwen met een christelijke le vensvisie. Daarin zijn evenwel diver se stromingen vertegenwoordigd. „We zijn een interkerkelijke organi satie waarvan vrouwen die tot de Christelijk Gereformeerde Kerk be horen als Vrijzinnig Hervormde vrouwen lid zijn. Vroeger hadden we ook een paar katholieke leden". Die verscheidenheid aan kerkelijke stro mingen noodzaakt wel tot een nauw keurige aanpak van het jaarprogram ma. „Je moet zorgen dat iedereen aan zijn trekken komt en dat niemand zich door de keuze van een onderwerp gekwetst voelt". Een voordeel van die interkerkelijkheid ligt volgens me vrouw Tuitman in de omgang met el kaar: „Je leert hier om zorgvuldig met elkaar om te gaan". I O nderwerpkeuze De onderwerpen die tijdens deze maandelijkse avonden aan de orde komen variëren dan ook sterk. Zo werd in september aandacht besteed aan het jaar van de daklozen. Ook za ken als het milieu, de gezondheids zorg en het onderwijs worden regel matig bij de kop gevat. Bovendien verdiepen de leden van de NCVB zich in het thema arbeid. Een onderwerp waarvoor vier jaar is uitgetrokken en dat in eerste instantie door de leden met enige scepsis werd ontvangen. Het merendeel van de leden waarvan de overgrote meerderheid ouder is dan veertig jaar zag de noodzaak van dit thema niet in, omdat ze zelf niet buitenshuis werken. „Toch krijg je er allemaal mee te maken" onderstreept ,de presidente deze onderwerpkeuze die overigens op het hoofdbureau werd gedaan. „Je man kan in de VUT gaan, de kinderen en kleinkinderen nemen aan het arbeidsproces deel. Komen die met vragen dan lijkt het mij prettig om daarop een antwoord te kunnen geven". Ter illustratie van haar mening laat ze een artikel uit het NCVB-blad, Informatie, zien over het recht dat een arbeidsongeschikte huisvrouw heeft op hulp. Essentie Bij het opstellen van een jaarpro gramma wordt ook gekeken of het onderwerp ook uit evangelisch oog punt kan worden benaderd. „Op die C van ons wordt alles getoetst," geeft de presidente als criterium. Dat dat uitgangspunt weieens beperkend kan werken voor specifiek vrouwelijke zaken als abortus en defgelijke wordt door mevrouw Tuitman ontzenuwd met „Jezus was vrouwvriendelijk, daar ga je van uit". Komen er tijdens deze maandelijk se thema-avonden soms „zwaarwich tige" zaken aan de orde, het feest ter ere van het veertigjarig bestaan was wat luchtiger gehouden. Geen gast spreker maar spelletjes en een geza menlijke maaltijd. Circa honderd da mes, onder wie enkele oud presiden ten en de echtgenote van de burge meester, mevrouw E. Asselbergs- Bueno de Mesquita kwamen in het Hervormd Kerkcentrum bijeen om met elkaar deze verjaardag te vieren en om enkele cadeaus uit te wisselen. Zo ontving het bestuur van de leden een kleed dat door enkele dames was geborduurd. In totaal 20.000 kruissteekjes waren nodig om de na men van de acht presidenten, het em bleem van de NCVB met de stad huistoren, een wijnrank en het symbool van de twee gevouwen han den, op het kleed aan te brengen. Ver der werden ook de dames Den Haan- Deurloo, Van der Kwast-Overbeeke en Baas-Kemp in het zonnetje gezet wegens het feit dat zij vanaf het aller eerste moment lid zijn. „Ik noem mijzelf liever geen schrijfster maar publiciste ZIERIKZEE - „Er zijn mensen die denken dat publi cisten of schrijvers bijzondere mensen zijn. Dit is wel het grootste en hardnekkigste misverstand dat er bestaan kan. Een publicist(e) is een mens die een vak uitoefent. Fraaie termen als wachten op inspiratie en dergelijke ge ven geen goede kijk op zaken, want het schrijven van ar tikelen en boeken is in eerste instantie een kwestie van discipline". Dit zei publiciste Mink van Rijsdijk tijdens een spreekbeurt voor de afdelingen Noordgouwe en Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen in het Huis van Nassau in Zierikzee. Het had de dames de nodige moeite gekost om Mink van Rijsdijk, die we kelijks een column in Trouw schrijft, voor deze avond te charteren. De pu bliciste blijkt steevast een stampvol le agenda te hebben. Mink van. Rijs dijk die Verder een aantal informatie ve boekjes ovei* moeilijke onderwer pen zoals zelfdoding en dementie ach ter haar naam heeft staan heeft op vrij late leeftijd haar intrede in het schrijverswereldje gemaakt. Een vrij onbetekenende gebeurte nis luidde in wezen haar loopbaan als publiciste in. „In de trein kwam er ergens tussen Amersfoort en Zwolle een man met sombere groeven in zijn gezicht en met grote zware overschoe nen tegenover me zitten. De man gaf de indruk een aartspessimist te zijn, een man ook die mij de wens opriep om een karikatuur van deze somber- ling te maken. Daar ik geen enkel te kentalent heb, heb ik toen met simpe le woorden een karikatuur van hem gemaakt". Verhaaltjes Blijkbaar begon het schrijvers- bloed bij Mink van Rijsdijk te borre len, want ook het doen en laten van haar kinderen werden met vlotte pen aan het papier toevertrouwd. Haar man die die verhaaltjes onder ogen kreeg spoorde zijn vrouw aan haar pennevruchten bij het Rotterdammer Kwartet aan te bieden. Mink van Rijsdijk's verwachting dat de redac tie daar weinig belangstelling voor de schrijfsels van een huisvrouw zou hebben bleek niet juist. De hoofdre dacteur had wel degelijk interesse en vroeg de moeder van drie kinderen om tweemaal per week een cursiefje (een column) te schrijven. Het werd er uiteindelijk een. terwijl ook een aantal columns aan lepra wordt gewijd. Dichterbij "Mink van'Rijsdijk haalt haar on- dërwerpenniet alleen uitverre vreemde landen, want ook maat schappelijke problemen als emanci patie, dementie, zelfdoding en homo filie zijn door haar bij de kop gepakt. Meer dan eens was hiervoor een ge beurtenis in haar naaste omgeving aanleiding om dergelijke zaken, die nog maar al te vaak in de taboesfeer verkeren op schrift te stellen. Die persoonlijke betrokkenheid komt vooral tot uiting in het boek „Uw moeder is weer erg in de war vandaag". Hierin beschrijft zij het de ment iep roces. Met name de wijze waarop de omgeving moet reageren op ouderen die de werkelijkheid niet meer zo scherp'zien wordt hierin hel der beschreven. Van Rijsdijk kwam met dit probleem in aanraking toen haar moeder na een hersenbloeding in een verpleeginrichting belandde en daar slechte ervaringen opdeed met een niet al te zachtzinnige fysio therapeut. Dit boek dat inmiddels al voor de tiende keer gedrukt is, be hoort inmiddels tot de verplichte lite ratuur voor aspirant bejaarden- en ziekenverzorgsters. Rouwverwerking Ook problemen die nog in de ta boesfeer verkeren laat de publiciste niet links liggen, al is het ook niet zo dat ze deze altijd met even veel gre tigheid oppikt. „Toen men mij naar aanleiding van een aantal NCRV-pro- gramma's rond het thema rouwver werking vroeg om een boekje over zelfdoding te schrijven zat ik niet zo een twee drie te springen om op dit verschijnsel in te haken. De onbarm hartige reacties op een zelfmoordpo ging van een jonge man in het Land van Heusden en Altena gaven echter de doorslag om in deze trieste mate rie te duiken. Een taboe werd hiermee in de open baarheid gebracht, al constateert Mink van Rijsdijk tijdens haar spreekbeurten nog maar al te vaak dat er een zekere gêne bestaat om dit boek dat de titel Voor mij hoeft het niet meer meekreeg te kopen. „Als ze zien dat het over zelfdoding handelt leggen ze het snel terug of kopen het onder het mom dat het voor hun nichtje is" aldus de publiciste, die sinds 1975 weer wekelijks een column voor Trouw verzorgt. Ook in haar laatste boek Twintig rode rozen en een roze snijdt Mink van Rijsdijk een taboe aan door hierin homosexuali- teit aan de orde te stellen. Dit boek geeft aan hoe moeilijk met name ou ders het te vaak hebben om homo- sexualiteit van hun kinderen te ac cepteren. Heilig Moeder zijn, een huishouden run nen en daarnaast nog boeken en arti kelen schrijven. Die combinatie bleek aanleiding te geven tot de be kende vraag hoe een werkende vrouw dat allemaal klaarspeelt. Mink van Rijsdijk greep die vraag aan om een wijdverbreid mis verstand dat publicisten en schrijvers bijzondere mensen zijn uit de weg te ruimen. „Je bent gewoon een mens dat een vak uitoefent. Schrijven is dan ook in eerste instantie een kwes tie van discipline om op vastgestelde tijden achter je bureau te gaan zitten. Nu de kinderen de deur uit zijn is dat allemaal wat gemakkelijker, maar ook toen ze klein waren had ik mijn heilige schrijfmorgen en daar hield ik aan vast, ook toen een van de kin deren door een roosterwijziging op school alweer tegen half twaalf thuis kwam", aldus Mink van Rijsdijk die hieraan toevoegde dat het belangrijk is dat ook jonge kinderen leren dat hun moeder ook recht heeft op vrije tijd, oftewel een heilige schrijfmor- 'gen. ZIERIKZEE - Als de voornemens van de regering worden uitgevoerd moeten van de 80 personen die nu werken bij de Stichting voor Plan tenveredeling in Wageningen nog eens 19 personen weg. De stichting is daarover samen met het Hoofdproduktschap voor Akker bouw, het Landbouwschap, de Kwe- kersbond en de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek in pa niek geraakt, omdat een dergelijke inkrimping desastreuze gevolgen heeft voor de plantenveredeling in Nederland. De akkerbouw kampt met legio problemen die om een onderzoek vra gen, dat onderzoek kan dan niet meer worden uitgevoerd. Grote bedrijven als Van der Have en Cebeco zullen overstappen naar Cambridge, Ver sailles of Bonn, de kleine kwekers be talen het gelag. Mogelijk in toekomst VITAK-project in de regio OOSTERLAND - Het is niet uitgesloten, dat Cebeco Zuidwest met de hoofd vestiging in Zierikzee in de toekomst een computernet opzet om op deze wijze snel en efficiënt met de regionale agrariërs te communiceren. Een voorname voorwaarde voor dit aan het VITAK-project in de Flevopolder gelijke project is wel, dat veel agrariërs overgaan op het werken met computers. Over de voorde len hiervan werd gesproken tijdens een informatiebijeenkomst in de Blauwe Keet te Oosterland. Cebeco-medewerker Frcd Roo- denburg sprak daar een kleine dertig belangstellenden toe over het nieuwe COMAK-junior-pak- ket, dat door Cebeco ontwikkeld en verkocht wordt. Dit coöperatie ve registratiesysteem voor de ak kerbouw is reeds bij vele boeren bekend en een aantal van hen werkt er zelfs nice. Met de junior- uitgave is Cebeco tegemoet geko men aan de vraag om een minder complex programma, dat door zijn beknoptheid tevens gebrui kersvriendelijker zou worden. Volgens Roodenburg is de boer anno 1987 een moderne onderne mer, die net als tal van andere be drijven, scholen en particulieren veel kan hebben aan oen compu ter. „De akkerbouwer van van daag moet veel beslissingen ne men over de financiën en teelttechnische aangelegenheden. Daarvoor heeft hij informatie no dig. die hij uit de vakbladen kan halen en van de voorlichting kan krijgen. Maar ook in het bedrijf is veel informatie". Maar volgens Roodenburg wordt de informatie in veel geval len niet geregistreerd en is er zo doende geen bron, waaruit de boer kan putten. Ook de bouwboeken bieden niet al die mogelijkheden, die de moderne akkerbouwer ei genlijk voor handen dient te heb ben. Met het CÖMAK-junior pak ket, waar Cebeco Zuidwest desge wenst ook de apparatuur bij le vert, heeft de akkerbouwer een op zijn branche gericht computerpro gramma. Een van dc voordelen van het feit, dat het Ccbeeo is, die met het pakket komt. is dat deze organi satie nauw betrokken is bij dc agrarische wereld. Een aantal deskundigen blijft bezig met liet optimaliseren van het systeem en waakt er voor, dat nieuwe ont wikkelingen toegepast worden. Het voert te ver om uitvoerig in te gaan op de mogelijkheden van het systeem. Maar duidelijk is, dat het programma de akkerbou wer. die trouw alle gegevens en veranderingen blijft invoeren, met een druk op de knop alle be nodigde informatie verschaft om tot een efficiënte bedrijfsvoering te komen. Dat deze efficiënte be drijfsvoering van bedrijf tot be drijf verschilt is gebleken tijdens een onderzoek. Rehabiliteit In totaal werden in een lande lijk onderzoek 29 akkerbouwbe- drijvcn van 29-35 hectare gevolgd in de bedrijfsvoering. De bedrij ven konden op tal van belangrijke punten met elkaar vergeleken worden. Onderzoek heeft uitgewe zen, dat de rentabiliteit van dc di verse ondernemingen duidelijk verschilde. Er werd een verschil geconstateerd van 50.000-100.000 gulden. Voor Roodenburg reden voor akkerbouwers om serieus na te denken over de aanschaf van COMAK-junior. Wie dc bijeen komst niet heeft kunnen bijwonen kan informatie krijgen bij Cebeco Zuidwest te Zierikzee. SIRJANSLAND GOES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5