'We moeten zuinig zijn op mensen die vrijwilligerswerk willen doen' B en w Westerschouwen verbaasd over onderwijs vragen van PvdA Bewakingsdiensten zijn niet gewenst Citroëndealer valt in de prijzen Westerschouws geld voor Consument en Veiligheid Koopochtend voor slecht ter been zijnde ouderen 4 Wel aandacht voor basiseducatie Schouwen-Duiveland BURGH-HAAMSTEDE - Burgemeester en wethouders van Westerschouwen hebben met enige verbazing gerea geerd op vragen van de PvdA-fractie met betrekking tot het onderwijs. De socialisten hebben zich in de reactie op de aanbiedingsbrief bij de begroting hardop afgevraagd of er politiek wel hard genoeg getrokken wordt aan de totstandkoming van de basiseducatie op Schouwen- Duiveland. Vanwaar deze opmerkingen van Uw frac tie?", luidt de reactie van het college. B en w wijzen de PvdA erop, dat al le gemeenten in de regio hebben inge stemd met de invoering van de basis educatie op Schouwen-Duiveland. Naar aanleiding van het ontwerp plan, dat in mei van dit jaar op tafel kwam is het Regionaal Educatief Centrum gestart met de activiteiten, waarvan het alfabetiseringsproject er een is. sisscholen diende de eerste aanzet daarvoor, althans voor de situatie te Haamstede, gegeven te worden dooi de CNS en zou De Kirreweie daarbij aanhaken. ,,Dit is gebeurd en in het daarop gevoerde overleg met verte genwoordigers van het ministerie van onderwijs en met de inspecteur van het basisonderwijs hebben betrokke nen toegezegd medewerking te verle nen aan een gelijktijdige opheffing van de dislocatie". Indien één van de scholen kan wor den ondergebracht in het hoofdge bouw dan bestaat er bij betrokkenen geen bezwaar om ook de andere school daarin volledig te huisvesten, volgens het college. Ook al zullen er dan wat tijdelijke aanpassingen moe ten worden gerealiseerd. Deze aan passingen zullen dan binnen het be staande gebouw gerealiseerd moeten worden daar het ministerie een uit breiding van het gebouw niet zal be kostigen. Dat de dislocatie op korte termijn opgeheven wordt is voorals nog de vraag. Dit volgens het college omdat het aantal te formeren groe pen zo groot is, dat noch de CNS noch de obs deze kunnen opvangen binnen de bestaande hoofdvestiging. Het college doet uit de doeken, dat dit project is omgezet in een cursus le zen en schrijven. Voor deze cursus zijn dertien belangstellenden. Het zelfde geldt voor de cursus Neder lands voor buitenlanders. De onlangs gestarte open school-groep telt elf deelnemers. Overigens zal een afge rond voorstel de raad binnenkort worden voorgelegd. Het daarvoor noodzakelijke werkplan 1988 en de herziene begroting 1988 zijn inmid dels ontvangen", aldus b en w. De andere verbazing betreft de op merking van de PvdA-fractie als zou er nog geen zekerheid bestaan over het uitbreiden van obs De Kirreweie tot een volwaardige basisschool. Zoals U bekend is heeft ons college tot op heden gestreefd naar een ge lijktijdige opheffing van de disloca tie van beide scholen". Gelet echter op de beleidslijn van het ministerie ten aanzien van ophef fing van dislocaties en uitbrei ding/verbouwing van scholen tot ba- BURGH-HAAMSTEDE - In tegenstelling tot de meerderheid van de overi ge gemeenten op Schouwen-Duiveland lijkt Westerschouwen wel bereid om de Stichting Consument en Veiligheid geld te geven voor de inmiddels gehou den veiligheidsbeurs in Nieuwerkerk. De organisatie wordt van dit stand punt niet wijzer omdat de commissie financiën van Westerschouwen alleen dan geld geeft als de overige gemeenten ook over de brug komen. Die hebben inmiddels negatief beslist op het subsidieverzoek. ZIERIKZEE Predikant in Israël DrsyJ. L. C. Boertjens is door de Provinciale Kerkvergadering van Overijssel beroepen tot predikant voor Kerk en Israël. Boertjes was van 1973 tot 1981 predikant van de Chris telijke Gereformeerde Kerk te Zie rikzee voor de dienst Israël. Hij ging in dat land werken en in 1981 legde hij zijn ambt neer. Later werd Boer- tjens Hervormd. In maart 1987 werd hij in de Nederlands Hervormde Kerk toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar gesteld. Geslaagd Oud inwoner van Zierikzee, dr H. M. van der Ploeg is gepromoveerd tot hoog\eraar aan de Universiteit van Leidea RENESSE Oud papier De muziekvereniging Luctor et Emergo haalt zaterdag 28 november weer oud papier op in Renesse. De le den komen vanaf 08.30 uur langs de deur en verzocht wordt het gebun deld gereed te zetten. Zwarte Pietenorkest Op zaterdag 28 november en zater dag 5 december bezoekt een zwarte Pietenorkest de dorpskern van Re- nesse. Van 13.30 tot 16.00 zorgen ze daar met hun muziek voor een Sinter klaassfeer. 's Morgens en 's middags lopen vier zwarte Pieten door het cen trum die af en toe de winkels binnen gaan om de mensen te verrassen met een waardebon van tien gulden. De actie is een initiatief van de midden standsvereniging in het kader van de actie feestmaand. Toneel door Op Drift In het Dorpshuis van Renesse ver zorgt de toneelvereniging Op Drift op zaterdagavond 28 november haar jaarlijkse uitvoering. Het program ma begint om 20.00 uur. Het bestaat uit drie eenakters. Het is nooit te Iaat van J. B. Winkeler en Liefde op de zesde verdieping van John Patrick die worden gespeeld onder regie van Marco Holm. Een Non-aktief van An tony Booth dat wordt geregisseerd door Annemarie van der Wiel. De gri me wordt verzorgd door Lidy Blom. De avond wordt afgesloten met een bal en in de pauze wordt een verlo ting gehouden. BROUWERSHAVEN Intrede kand. J. Wisselink Drs. J. Wisselink, kand. te Zwolle, zal zondag 6 december intrede doen in de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt te Brouwershaven. De bevesti ging vindt plaats om 10.00 uur, de in trede om 15.30 uur. Bevestiger is prof. dr. J. van Bruggen, hoogleraar te Kampen. Beide diensten worden ge houden in het kerkgebouw Haven Noord-Zijde te Brouwershaven. Wil lem Franciscus Wisselink werd 16 maart 1957 te Groningen geboren. In 1983 legde hij zijn doctoraal examen theologie af aan de Theologische Uni versiteit te Kampen. Van oktober 1983 tot april 1985 is hij docent (part time) geweest aan de gereformeerde Pabo te Zwolle. Van mei 1985 tot de cember 1986 was hij onderzoekmede- werker ZWO. DREISCHOR Nut en genoegen In het Dorpshuis te Dreischor houdt de vereniging Nut en Genoegen op dinsdag 15 december haar eerste nuts-avond. Het echtpaar Van Mourik uit Nieuwerkerk vertelt aan de hand van dia's over hun reiservaringen in Rusland. Daar werden onder andere Leningrad en Moskou bezocht. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. NIEUWERKERK Collecte De collecte voor het Diabetes Fonds Nederland bedroeg op Schouwen- Duiveland in totaal 11.222,40. De opbrengst per plaats was als volgt: Bruinisse 1459,25. Oosterland 764,75. Sirjansland 109,85. Nieu werkerk 964,65. Ouwerkerk 312,80. Zierikzee 3271,75. Drei schor 243,70. Noordgouwe 237,80. Schuddebeurs 217.20. Zonnemaire 344,55. Brouwershaven 493,00. Kerkwerve 228,40. Scharendijke en omstreken 405,65. Ellemeet 193,60. Noordwelle 115,30. Seroos- kerke 76,90. Renesse 456,50. Burgh-Haamstede 1326,75. De plaatselijk collecteleiders, collectan ten en geefsters en gevers worden door de afdelingsorganisator be dankt voor hun inzet. Oud papier In de kern Nieuwerkerk wordt op zaterdag 28 november oud papier op gehaald ten bate van de zending van de Gereformeerde Gemeente. Men be gint vanaf 9.30 uur rond te rijden. De inwoners wordt verzocht het oude pa pier gebundeld langs de stoeprand neer te zetten. Deze organisatie is overigens een van de weinige, waaraan de gemeente in principe een bijdrage heeft willen geven. De commissie schaarde zich achter de commissie welzijn om geen geld uit te trekken voor Vrouwen bel len Vrouwen, een landelijke voetgan gersvereniging, een landelijke ver eniging van verkeersbrigadiers, de Stichting Vrijwilligersoverleg Zorg sector Schouwen-Duiveland en Vrou wen voor Vrede. Wat die laatste afwij zing betreft reageerde PvdA-lid C. Verton ad rem met de opmerking ,,als daar maar geen oorlog van komt". Tijdens de vergadering werd verder duidelijk, dat de verlaging van de pensioenpremie een behoorlijk voor deel oplevert voor de Intergemeente lijke Sociale Dienst; alle participe rende gemeenten krijgen geld terug. Voorts werd een aantal positieve ad viezen gegeven over zaken, die inmid dels de commissie openbare werken hebben gepasseerd. College Westerschouwen RENESSE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschouwen noemen de inzet van particuliere bewakingsdiensten bij evenementen onge wenst. Deze zorg dient uitgevoerd te worden door het hiervoor bij uitstek in gerichte apparaat, de politie. Bedrijfsmatige bewakingsdiensten kunnen wel goed werk doen met de bescherming van particuliere eigendommen. Surprisemiddag In cl\\phuis De Lichtboei aan de Poststra^t te Zierikzee wordt op woensdag 2 december een surprise middag gthouden. Alle kinderen die een surprise willen maken zijn wel kom van U30 tot 15.30 uur. Oliebollen Leden van 'te Koninklijke Harmo nie Kunst en ter komen zaterdag 28 november me\ oliebollen langs de deur. Wie niet ftt zaterdag kan wach ten kan vrijdagavond 27 november voor zijn portie Warme oliebollen te recht bij het adrts Hem 20. BURGH-HAAMS7EDE Gehandicapten De Stichting Vervier Gehandicap tensport zoekt vrijvilligers in met name Burgh-Haamsttde, die gehan dicapten met de eigei^ auto naar de sportclubs willen bringen. Steeds meer gehandicapten hfoben de weg naar de wekelijks sportavond gevon den, maar vervoer lijkt h>t probleem. Voor de vrijwilligers is W een kilo metervergoeding. Belangstellenden melden zich aan bij H. Thisse (01114- 2916). Bezoek Sportfiets of CD-speler voor personeelsleden Goedbloed ZIERIKZEE - Vijfentwintig Citroën-dealers in Neder land zijn in de prijzen gevallen. Citroën-dealer Louis Goedbloed uit Zierikzee ging met de eer in deze regio strijken. De personeelsleden van het automobielbedrijf werden door Citroën-Nederland beloond met naar keuze een sportfiets of een CD-speler. Onder 75 Citroën-dealers wordt nog een verloting voor het personeel gehouden met als hoofdprijs een Citroën AX. Dat antwoordt het college op sug gesties van zowel het CDA als de RU, die beide de particuliere bewakings diensten als mogelijkheid hebben aangedragen om de kleine criminali teit aan te pakken. B en w zien liever de politie bij evenementen. Echter de bezuinigingen op het politiebud get in de afgelopen jaren hebben er toe geleid dat het toezicht op deze evenementen steeds minder is gewor den, waardoor de naar ons inzicht on gewenste situatie ontstaat dat deze openbare taak door particuliere in stanties wordt opgevangen", aldus het college. De gemeente heeft in de achterliggende periode gekozen voor maatregelen, die het politie-apparaat ontlasten, waardoor meer tijd vrijge maakt kan worden voor de daadwer kelijke surveillance. Dit beleid wordt in de komende periode voortgezet. Zo heeft de gemeente een parkeercontro- leur, die primair de taak heeft par- keerexcessen te voorkomen. Dat van deze autoriteit ook een preventieve werking uitgaat, noemt het college 'mooi meegenomen'. De dames van de afdeling Burgh- Haamstede van de Nede\landse Christen Vrouwen Bond gaa» dins dag 1 december op bezoek lij de NCVB-dames in Kamperland. Ée da mes uit Burgh-Haamstede verrek ken om 13.00 uur vanaf de Geïnfor meerde kerk in Haamstede. Dit uitwisselingsbezoek is een initiaief van de gemeenteraad van Kamper land. Deze heeft de dames erop atteit gemaakt dat de beide afdelingen het gereedkomen van de weg over d\ Stormvloedkering in feite buren zijri geworden. Om die reden is het vote gens het gemeentebestuur een goedei zaak om de onderlinge banden wat te verstevigen. Een idee dat door de da mes van beide afdelingen met beide handen is aangegrepen. Medewerkers van Goedbloed bijeen voor de overhandiging van de prijzen. Door Citroën-Nederland werd in het afgelopen half jaar een actie geor ganiseerd waarin alle dealers in Ne derland onder de loep werden geno men. Niet alleen de verkoop telde ynee voor deze wedstrijd. Ook werk plaats, receptie, kleding en klanten behandeling werden beoordeeld. Hiervoor werden punten gegeven. Demarrage Wielerliefhebbers onder ons zullen ongetwijfeld weten dat demarreren voorsprong nemen betekent. Demar rage was dan ook de naam van de ac tie van Citroën-Nederland. F. G. Ob- bens van Citroën-Nederland was speciaal naar Zierikzee afgereisd om de prijzen uit te reiken. „Meteen al in het eerste deel van de actie heeft u een voorsprong geno men", aldus Obbens die verder zei trots te zijn Goedbloed als dealer binnen de Citroen-gelederen te heb ben. „Cliënten kunnen zich gelukkig prijzen een dealer te hebben die zo klantgericht denkt, hetgeen resul teert in een uitstekende service". Obbens bleef trouw aan de wieier- termen met de aankondiging dat er nog een grote ereronde komt. Hij doelde daarmee op de al eerder ge noemde verloting onder het perso neel bij 75 Citroën-dealers in Neder land. Premie-spurts Eerder is er in het kader van de ac tie Demarrage ook al een aantal premie-spurts geweest, waarbij Goedbloed ook al een prijs wegsleep te. Men kreeg zaadjes in gecompri meerde potgrond toegestuurd van een 'wonderboom'. Wie de hoogste wonderboom wist te kweken viel in de prijzen. Goedbloed sleepte hier een zevende plaats uit door met een wonderboom van 1,87 meter hoog uit de bus te komen. Als beloning voor hun inzet stelt Citroën-Nederland in het kader van de actie Demarrage prijzen beschik baar voor het personeel. Men kon kie zen tussen een sportfiets en een CD- speler. Zes van de tien personeelsle den van Goedbloed kozen voor een fiets terwijl de anderen liever een CD-speler mee naar huis wilden, ne men. In een kort dankwoord richtte Goedbloed zich tot zowel vertegen woordigers van Citroën-Nederland als zijn personeel. „We hebben er hard voor gewerkt en we zijn heel blij met dit resultaat. Het is een hele eer". Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector teleurgesteld over onbegrip gemeenteraadsleden ZIERIKZEE - „We moeten zuinig zijn op mensen die vrijwilligerswerk willen doen. Onze stichting is opge richt voor hen. Om de vrijwilligers zelf te begeleiden en niet voor de groepen waarvoor zij werkzaam zijn dus". De beide voorzitsters van de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector (SVOZ) Schouwen-Duiveland A. Holland-Kooy en T. Verkerke-van 't Leven zijn teleur gesteld over het onbegrip van een aantal raadsleden van eilandelijke gemeenten. Het subsidieverzoek van de, en kele maanden oude, stichting werd onder andere door de gemeenteraadsleden van Brouwershaven afgewezen. „Omdat een informeel overlegorgaan zoals dat tot nu be stond voldoende was. Het is niet nodig weer een afzon derlijke stichting op het gebied van de zorgsector in het leven te roepen", aldus de motivatie van het Brouwse col lege van b en w. „Ze begrijpen er niets van en laten met hun houding vrijwilligers in de kou staan. De subsidie die tot nu toe aan enkele organisaties zoals de UW en ANBO werd gegeven was bedoeld voor het werk dat die groepen doen. Wij zijn er voor de mensen zelf die dat werk verrichten. Daar moeten we zui nig op zijn. Wc moeten ze ondersteu nen en begeleiden. Je kunt vrijwilli gers niet zomaar de straat opsturen. Zeker niet in onze maatschappij die steeds meer eisen stelt. Ze komen soms voor problemen te staan die ze niet aankunnen en dat geeft een ge voel van onmacht". Om vrijwilligers voor te bereiden en te ondersteunen bij hun werk or ganiseert de SVOZ trainingen, cur sussen en informatie-avonden voor de medewerkers van de 18 vrijwilli gersorganisaties van Schouwen-Dui veland die in de SVOZ zijn verenigd. „Ja, een hart vol liefde en je willen inzetten voor de medemens is een eer ste voorwaarde voor vrijwilligers werk. Maar ze moeten ook weten wat wel en niet kan. Leren hoe je moet luisteren zonder gelijk over je eigen ervaringen te praten. Leren om niet te diep in een anders geheimen te prikken en leren wanneer een profes sionele organisatie moet worden in geschakeld. Het is niet voor alle vrij willigers nodig maar in veel gevallen wel". Volgens voorzitster Verkerke is het veel effectiever om één cursus te or ganiseren waaraan medewerksters van alle vrijwilligersorganisaties kunnen meedoen dan dat die alle maal afzonderlijk zoiets zouden moeten organiseren. „Nog afgezien van het feit dat de kleinere organisa ties daar helemaal geen geld voor hebben". Een andere belangrijke taak van dc enkele maanden oude stichting is het aFtemmen van fiet werk van de di- veije vrijwilligersorganisaties op el- kaa-. „In deze tijd van bezuinigingen worVt steeds vaker een beroep ge- daanop vrijwilligers. Ook door pro fessionele organisaties zoals het ver- pleegluis Corneliastichting en de Feder^ie Maatschappelijke Dienst- verleni\g. Het is belangrijk dat het aanbodvan vrijwilligerswerk wordt gecoördineerd. Dat we niet langs el kaar heel, werken". In het kader hier van heeftenen ook een centraal tele fonisch mijdnummer ingevoerd waar de profesiionele organisaties met hun aanvrógen terecht kunnen. Ovtrkoepelend De SVOZ is \en overkoepelende or ganisatie. „Alc aangesloten zorg groepen behoulen hun eigen identi teit. We werl^n alleen samen", benadrukken b<ide dames die het voorzitterschap delen. Samenge werkt wordt öbk het de professione le hulporganisaties. „Wij proberen het gat op tc vulhn. Het werk dat blijft liggen als deprofessionele or ganisaties als het kniswerk. des Fe deratie Maatschappeijke Dienstver lening en anderen hui werk hebben gedaan. Het is daarbijniet de bedoe ling om dc plaats van e<n betaalde ar beidskracht van die orgmisaties in te nemen". De stichting wordt in d«e beginpe riode gesubsidieerd door iet provin ciaal bestuur. Terugkijkend op het eerste half jaar nadat dc sthhting of ficieel werd opgericht (op 6 xmi 1.987) tonen de voorzitsters Vcrkirkc en Holland zich tevreden. „Wc tijn nu veel gerichter bezig met ondersteu ning van de vrijwilligers. We ijn nu wat officiëler en het centrale neld- nummcr is ingevoerd. Wc gaar ge woon door. Vroeg of laat zullen dtgc- mcentcraadsledcn wel begrijpen vat het belang is van de stichting". Gezamenlijk initiatief vrijwilligers organisaties ZIERIKZEE - „Eerst naar het gebak en dan wil ik een zilveren kettinkje kopen". Hij wist precies wat hij wilde, de oudere heer die deelnam aan de koop ochtend voor moeilijk ter been zijnde mensen. Bege leid door een vrijwilligster werkte hij in de Zierik- zeese binnenstad een winkelprogramma af dat hij tevoren thuis had bedacht en gepland. Hij was een van de ruim tachtig mensen die deelnamen aan het ini tiatief van de gezamenlijke vrij willigersorganisaties op Schou wen-Duiveland. Een koopochtend voor mensen die in hun eentje moeilijk kunnen winkelen omdat ze slecht ter been zijn. Het initia tief werd enkele jaren geleden voor het eerst genomen door de UW. Dit jaar werd de coördinatie verzorgd door de onlangs opge richte Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector (SVOZ). Een overkoepelende stichting waarin 18 vrijwillige zorgorganisaties van het eiland zijn opgenomen en die zich inzet voor de begeleiding en ondersteuning van de vrijwilli gers bij hun werk. Er waren ruim zeventig vrijwil ligers in dc weer om de kooplusti gen te begeleiden. Met sommigen gingen ze winkel in, winkel uit maar velen vonden het ook leuk om een eindje door de binnenstad te lopen. „Het betreft mensen die weinig buiten komen omdat ze moeilijk kunnen lopen, maar die toch graag zelf hun Sinterklaasin kopen doen", aldus mevrouw T. Verkerke-van 't Leven die was be trokken bij dc organisatie van het evenement. Sinterklaas Na het boodschappen doen wer den de deelnemers aan de koop ochtend ontvangen in De Graan- beurs voor de koffie. Daarbij was ook Sinterklaas zelf van de partij zodat er flink werd gezongen on der begeleiding van een pianiste. „Het was gezellig", aldus me vrouw Verkerke. Zij vertelde dat er ruim voldoende vrijwilligers beschikbaar bleken te zijn om de ochtend tot een succes te maken. „Voor elke deelnemer was een vrijwilliger beschikbaar. Maar dat is ook echt nodig". r 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4