Jumelage-borden als teken van 'n stukje gastvrijheid Middenschouwse raad geeft plan De Bout laatste kans Plan tot belastingverhoging door raad Middenschouwen getorpedeerd /de/werkplaats Hoge prioriteit voor weren van doorgaand verkeer Scharendijke Zorgen over toekomst jeugdsoos Trace Binnenkort aandacht voor dorpsplan Middenschouwen Eerste prijs Oosterlands Fanfare Commissie welzijn komt bijeen 7 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 november 1987 Nr. 24242 3 ZIERIKZEE - Een internationale kijk van zaken kan de gemeente Zierikzee niet worden ontzegd. Sinds kort hebben de blauwe borden die het begin van de bebouwde kom aangeven ..gezelschap" gekregen van een wit langwerpig plakkaat waarop voorbijgangers kunnen lezen dat er tussen deze centrumgemeente en het.En gelse Hatfield en Saint Hilaire-du-Harcouët in Frankrijk sprake is van een jumelage. Die Europese kijk op het gebeuren wordt nog eens onderstreept met het bekende sterretjes-bord dat Zierikzee als Europese ge meente eveneens heeft. Zierikzee is de laatste van deze gemeentelijke drieling die de vriendschapsbanden, die sinds de Watersnoodramp van '53 bestaan, met een groot bord aangeeft. ,,Een gebruik dat elders vrij al gemeen is" meldt de eerste burger van Zierikzee mr J. J. P. M. Asselbergs. Met het plaatsen van deze borden bij de vier toeleidende wegen naar de stad, de Julianastraat, de Nieuwe Kooiweg, de Lange Blokweg en bij de verkeersrotonde wil de stad zijn vriendschapsbanden die verder reiken dan de landsgrenzen onder de aandacht van een breed publiek brengen. Dit in de hoop dat met name Engelsen en Fransen zich hierdoor aangespoord voelen om hun tocht even te onderbreken voor een bezoek ami deze monumentenstad. Wat dat betreft zijn de borden niet puur informatief maar kunnen deze ook een wervende rol vervullen. Voorstel met vier stemmen tegen en drie stemmen voor verworpen SCHARENDIJKE - Met de kleinst mogelijke meerderheid torpedeerde de gemeente raad van Middenschouwen gisteravond, woensdag, op de raadsvergadering het colle gevoorstel tot verhoging van de gemeentelijke belastingen met twee procent. ,,De be lastingbetaler van nu moet niet verantwoordelijk gesteld worden voor de tekorten die eventueel in de toekomst zullen optreden", aldus VVD-woordvoerder J. M. van Lange raad. Hij wees daarbij ook op de financiële meevaller van 28.000 gulden die de gemeen te ten deel is gevallen. Daarmee staat Van Langeraad lijnrecht tegenover fractiegenoot en wethouder L. C. Hart die stelde dat het kortzichtig zou zijn om deze belastingverho ging af te wijzen. Zijn pleidooi kon de raad niet meer op andere gedachte» brengen. Beide wethouders en raadslid G. A. M. Cobussen stemden voor het voorstel tot be lastingverhoging, de overige raadsleden stemden tegen: 4-3. ,,De verleiding is groot om door de ze meevaller in de algemene uitke ring belastingverhogingen in 1988 achterwege te laten. Ook wij zijn er van overtuigd dat een belasyingver- hoging - al gaat het maar om twee procent - weer een aanslag pleegt op de inkomens van onze inwoners. Uit eindelijk zijn wij niet voor deze ver leiding bezweken en wij zullen u toch voorstellen de belastingen te verho gen", aldus wethouder L. C. Hart in zijn antwoord op de algemene be schouwingen. Niet rooskleurig Zowel de CDA- als de VVD-fractie schrijven in hun algemene beschou wingen dat het college huns inziens een wat al te somber beeld geef! van de financiële toestand van de ge meente Middenschouwen. „Zoals de zaken er nu voorstaan zijn vcor 1988 inderdaad geen schokkende financië le problemen te verwachte?!", aldus Hart. „Datzelfde geldt in/mindere mate voor 1989. Maar als h?t CDA en de VVD naar de budgetpro'gnose kij ken zullen ze zien dat het'financiële plaatje op termijn er niet rooskleurig voorstaat". Hart waar/chuwt dat men geen korte-terïïijn-politiek moet gaan bedrijven en de ogen slui ten voor de toekomst. „Want dan zal het sluitend maken va.1 de begroting over enkele jaren veelmeer pijn voor de burgers opleveren, dan wanneer nu al een aantal maatregelen wordt doorgevoerd". De woorden van Hart bleken aan dovemansoren gericht. Van Lange- raad(VVD) en het CDA bij monde van P. W. Berrevoets-Ringelberg hielden vast aan hun standpunt dat de door het college voorgestelde belasting verhoging onnodig is, en een te zware last voor de burgers. „Nee" SGP/RPF-woordvoerder J. L. F. Bolleman liet ook een uitdrukkelijk 'nee' tegen de belastingverhoging ho ren. Hij pleitte ervoor om gelden die nu besteed worden aan sport een an dere bestemming te geven. „Ik ben van mening dat sportbeoefenaars best wat meer uit eigen zak kunnen betalen", aldus Bolleman. PvdA-er G. A. M. Cobussen liet een heel ander ge luid horen: „Als je hier tegen stemt kijk je niet verder dan je neus lang is. De begroting moet structureel slui tend worden gemaakt". Kamperen In antwoord op vragen van de VVD-fractie over het kamperen bij de boer noemt het college als sancties voor overschrijding van de regels het intrekken van de vergunning of vrij stelling of het weigeren een nieuwe vergunning af te geven. Uit het ant woord van het college blijkt dat poli- tiedwang indien noodzakelijk geacht ook niet gemeden wordt. „Met dege nen die de afgelopen periode keer op keer een veelvoud van het toegestane aantal kampeermiddelen hebben ge plaatst zullen wij binnenkort ge sprekken voeren". Daarin zal hen dui delijk worden gemaakt dat wij bij nieuwe overtredingen zonder pardon zullen optreden met één van de ge noemde sancties". Het college wil in het geval van be staande situaties de staanplaatsen van vijf stacaravans legaliseren, vijf toeristische staanplaatsen toestaan met een overloopmogelijkheid voor drie caravans of vijf tenten. Als het om nieuwe situaties gaat wil het col lege niet verder gaan dan vijf toe ristische staanplaatsen met een over loop van drie caravans of vijf tenten. „Wat de landschappelijke inpas baarheid betreft wijzen wij erop dat wij op grond van de Kampegrwet in het belang van de orde en rust, veilig heid, welstands-, natuur- en land schapsbescherming, gezondheid en milieuhygiëne aan vergunningen en vrijstellingen beperkingen en voor schriften kunnen verbinden. SCHARENDIJKE - De toe komst van jeugdsoos Trace in Scharendijke baart het college van b en w van de gemeente Middenschouwen zorgen. Dat staat te lezen in de beantwoor ding van de algemene beschou wingen op de begroting 1988. Volgens wethouder W. G. Renden is al wel duidelijk dat enige financiële steun van de gemeente nodig zal zijn om Trace er weer enigszins boven op te helpen. Het college over legt momenteel met het be stuur van de jeugdsoos over de huidige problematische situa tie. In de decemberraad komt het college nader op deze kwes tie terug, zo wordt in het ant woord op de algemene be schouwingen aangekondigd. Liefst tijdslimiet instellen SCHARENDIJKE - De gemeenteraad van Midden schouwen geeft plan De Bout een laatste kans. „Het be gint ons zachtjes aan de keel uit te hangen. Dit is wat ons betreft echt de allerlaatste keer", aldus SGP/RPF- woordvoerder J. L. F. Bolleman. Bolleman pleitte voor het instellen van een tijdslimiet in deze. Nadat gegadig de Ouwehands dierenpark BV heeft laten weten niet lan ger belangstelling te hebben voor het plan heeft zich een nieuwe gegadigde aangediend. De nieuwe kandidaat is met name geïnteresseerd in de bouw en exploitatie van een aantal redelijk luxe bungalows, maar zij is tevens be reid de realisering van een kampeergedeelte in overwe ging te nemen. liet vervolgtns weten dat zij na am pele overw^ingen had besloten om plan De Bpit niet te realiseren. In de besluitvorming heeft mee gespeeld f'at er recent mogelijkheden tot uitbr/iding van Ouwehands die renpark BV van het dierenpark in Rhenen^ijn ontstaan, en het feit dat de Kalbelaarsbank thans concreet ter haid wordt genomen. Een en an der brfèkende wel dat de gemeente weer(cerug bij af' belandde. DWINGELO - In het kader van de landelijke sterrenkijkdagen op 27 en 28 november organiseert de Volkssterrenwacht Drenthe samen met de Radiosterrenwacht Dwingelo op 27 november een kijkavond op het terrein van de radiosterrenwacht in Dwingelo. Bij onbewolkte hemel kan men op het terrein door een van de te lescopen van de Volkssterrenwacht zelf een blik in het heelal werpen. CHICAGO - Harold Washington, de eerste zwarte burgemeester van de Amerikaanse stad Chicago, is woens dag aan een hartaanval overleden. Dat heeft zijn secretaris bekendge maakt. Washington is 65 jaar gewor den. HILVERSUM - Het omstreden to neelstuk „Het vuil, de stad en de dood" van Rainer Werner Fassbinder wordt vrijdag 27 november om 15.00 uur door de VPRO op radio 5 vrijwel in zijn geheel uitgezonden. H. van Hoorn, eindredacteur binnenland van het VPRO-programma Het Ge bouw, heeft dit desgevraagd be vestigd. Alles bij elkaar speelt het plan De Bout al twaalf jaar een rol in de ge meente Middenschouwen. Een plan dat de gemoederen menigmaal heeft bezig gehouden. Een plan dat dan eens een heet hangijzer was en ver volgens weer in de koelkast werd ge zet. Na lange discussie werd besloten het plan wat af te slanken. In decem ber 1985 besloot de raad het college de mogelijkheid te geven met Zee landhuis BV verder te onderhandelen over het realiseren van het plan. Uit gangspunt voor het nieuwe plan zou zijn een combinatie van zomerhuizen en kampeerterrein. Deze combinatie zou dan kunnen worden aangevuld met bijvoorbeeld een bowlingbaan, zwembad en horecabedrijf. Onderhandelen Zeelandhuis droeg Ouwehands die renpark aan als kandidaat en de on derhandelingen konden geopend worden. Aanvankelijk pakte Ouwe hands dierenpark de zaak zeer se rieus aan en liet zich bij haar onder zoekingen uitvoerig bijstaan door Heidemij Adviesbureau. De gemeen te bleef daarbij steeds op het stand Op agenda raadsvergadering 16 december SCHARENDIJKE - Op de raadsvergadering van 16 december komt het college van b en w van Mid denschouwen met een uitvoerig voorstel over dorpsplannen. Wethouder W. G. Renden kondigt dat aan in het antwoord op de algemene beschouwingen op de begroting 1988. „Het CDA heeft een aantal wezenlijke vragen gesteld over de opstel ling van dorpsplannen. Om een zinvolle discussie mogelijk tc maken dient u over meer informatie te beschikken", aldus Renden. „Die infor matie kan niet even mondeling worden gegeven. Daarnaast voeren de vragen te ver om in het bestek van de begrotingsbehandeling te bespre ken". punt staan dat uitvoering van het plan voor de gemeente geen finan cieel onaanvaardbare consequenties mocht hebben. De onderhandelingen sleepten zich voort. Reden voor de gemeente om Ouwehands dierenpark een brief tf schrijven waarin medegedeeld werf dat langer uitstel van een definitief beslissing niet langer geacceptee'd kon worden. Ouwehands dierenpark i_~ voorzien in een duidelijke behoefte en betekent realisering van het plan ook een duidelijke impuls voor de ge meente. „Te denken valt aan het werkgelegenheidsaspect en de baten uit bijvoorbeeld onroerend goedbe- lasting en toeristenbelasting", aldus het college. Van de kant van de raad gister avond, woensdag, positieve reacties op de nieuwe ontwikkelingen. In ant woord op vragen van PvdA-raadslid Cobussen verzekerde wehouder Hart dat de gemeente niet van zins is om in het plan de sociale recreatie los te la ten. „Maar we weten op dit moment nog niet wat er precies haalbaar is", aldus wethouder Hart. OOSTERLAND - Ooster lands Fanfare heeft de eerste prijs in de wacht gesleept tij dens een landelijk concours in Hapert (Noord-Brabant). Het betrof een KNF-concours, waaraan harmonieën en fanfa res vanuit het gehele land deel namen. Advertentie Kandidaat jen bekend werd dat Ouwehands di/renpark definitief afzag van deel- Ime aan plan De Bout kwam Zee- tndhuis BV al snel met een nieuwe /andidaat op de proppen. Overigens s/erd op de gemeenteraadsvergade- /ring niet medegedeeld wie die nieu- we kandidaat dan wel is. Wel blijkt uit de stukken dat de nieuwe gega digde bereid schijnt te zijn de grond op korte termijn van de huidige eige naar te kopen, zodat de gemeente rechtstreeks met de grondeigenaar kan onderhandelen. Volgens het college zal het plan Voor netto bou wmaterialen- prijzen I bouwmaterialen V Hogezoom 173, 4325 BH Renes bouwmaterialen service Hogezoom 173, 4325 BH Renesse BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terSchouwse commissie voor het wel zijnsbeleid komt donderdag 3 decem ber om 19.30 uur bijeen in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. De vergadering is openbaar toegan kelijk. De leden spreken ondermeer over subsidie-aanvragen van het Vrouwen ontmoetingscentrum, de werkgroep Vrouw en Geloof en de Stichting Te gen haar wil. Deze drie organisaties vragen ook andere gemeenten om een financiële ondersteuning van de di verse activiteiten. Spoedige aanleg fietspad langs Elkerzeeseweg nodig SCHARENDIJ&E - „Wij zijn het met u eens dat het we ren van het door/aand verkeer uit Scharendijke een hoge prioriteit moet /ebben", aldus wethouder W. G. Renden in het antwoor» van het college op de algemene beschou wingen van d| begroting 1988. Renden stelt verder dat een spoedige Aanleg van een fietspad langs de Elkerzee seweg en Zwiardweg noodzakelijk is. Op de raadsverga dering gistd'en, woensdag, werd besloten een krediet van 3420 gpiden beschikbaar te stellen voor maatregelen ter bevordering van de verkeersveiligheid op de Elker zeeseweg. In de gcneenlc Middenschouwen kampt mciJl jaren met een verkeers- onveilige siuatie langs de Elkerzee seweg. Onangs werd in verband met de verkeerssituatie een hoorzitting gehoude/ in het gemeentehuis in Scharemijke. Op de vergadering kwam /en voorstel ter tafel tot het beschi/baar stellen van een krediet voor Verkeersmaatregelen aan de El kerzeeseweg. Het college wil de »m' ma^mumsnelheid in de bebouwde kory van Eikerzee van 70 kilometer 50 kilometer terugbrengen en de visueel versmallen door middel vjn het aanbrengen van beplanting. ok wil men kantstrepen aan weers- ijden van de Elkerzeeseweg aan brengen. Eigenlijk strekken de plannen van het college zich verder uit. Men wil ook de maximumsnelheid op de El kerzeeseweg vanaf de Delingsdijk te rugbrengen van 80 naar 70 kilometer per uur. Dit om te bewerkstelligen dat het verkeer al met een lagere snelheid Eikerzee bereikt. Voor hot weggedeelte tussen de bebouwde kommen van Eikerzee en Scharendij ke wil het college een maximumsnel heid van 50 kilometer per uur instel len. „Helaas ontvingen wij van gedeputeerde staten een negatieve reactie. Zij zijn van mening dat de El kerzeeseweg geen afwijkend gevaren- beeld ten opzichte van vergelijkbare wegen vertoont", aldus het college. Om toch te proberen de snelheid van het verkeer al voor de kern Eikerzee te remmen stelde het college voor 200 meter voor de bebouwde kom van Ei kerzee borden te plaatsen met de tekst 'Vaart minderen. Na 200 meter woonkern'. PvdA-raadslid G. A. M. Cobussen sprak zijn teleurstelling uit over het feit dat gedeputeerde staten negatief heeft gereageerd op het plan van het college om de maximumsnelheid op het weggedeelte van de Elkerzeese weg vanaf de Delingsdijk terug te brengen van 80 naar 70 kilometer per uur en om voor het weggedeelte tus sen Eikerzee en Scharendijke een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur in te stellen. „Als het kalf verdronken is, dempt men de put", al dus Cobussen. Hij pleitte ervoor om te bezien hoe de maatregelen in de praktijk werken en wat dat betreft ook contact te blijven houden met de bewoners van de Elkerzeeseweg. Mevrouw P. W. Berrevoets-Ringel berg (CDA) uitte de suggestie om de borden 'Vaart minderen. Over 200 meter woonkern' ook tc plaatsen bij Loopcrskapellc en Ellemcct. „Want deze problemen spelen bij elke kern met doorgaande wegen", aldus me vrouw Bcrrevoets. In antwoord op vragen van me vrouw Berrevoets antwoordde wet houder W. G. Renden dat de beplan ting die gebruikt wordt om de weg visueel te versmallen laag zal worden gehouden om toch voldoende uitzicht te garanderen. Hij zei ook wat betreft het parkeren geen problemen te ver wachten. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaör f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor bet einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3