Westerschouwse brandweer 'blust' brand in rusthuis Voorlopig geen zicht op verdere renovatie van haventje Flaauwers Eerste cassetteband eilandelijke musici uitgereikt aan Asselbergs DE ZIERIKZEESCHE COURANT ft Wester schouwen achter een sluitingstijd in Zierikzee WA> tifijC Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Sceptisch Belasting Geboeid Doffer Leden van de VW-Renesse zijn sceptisch over De Middenschouwse gemeenteraad accep- De plattelandsvrouwen hebben geboeid ge- L. J. van der Wielen wint in Nieuwerkerk met de snelle vorming van de promotiestichting. teert geen belastingverhoging, zoals het colle- luisterd naar de publiciste Mink van Rijsdijk. een oude kampioensdoffer. (Pag. 11). (Pag. 2). DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 144ste jaargang: Nr. 24242 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Als grote vraagstukken eindigen, beginnen de klei ne partijen. Bagehot Half geblindeerd en flink ingepakt tasten twee brandweerlieden een van de gangen af en dragen een gewonde weg. Grote oefening naar tevredenheid van commandant volbracht BURGH-HAAMSTEDE - De vrijwillige brandweer van Westerschouwen heeft een grote oefening achter de rug, die zich afspeelde rondom en in rusthuis Duinoord te Haamstede. Was het rusthuis enkele minuten voor half acht in de avond nog vredig als gebruikelijk, na het brandalarm barst het 'geweld' los en zijn de korpseenhe den van Burgh-Haamstede en Renesse in een mum van tijd op de plaats des onheils. is nu niet het geval". De bewoners werden vooraf op de hoogte gesteld van de oefening om onnodige panie kerige reacties te voorkomen. Vervolg pagina 5 Advertentie Brandweercommandant S. L. de Feiter is voor de melding al aanwezig met enkele collega's om de aankomst en de werkwijze van beide korpsen nauwlettend te volgen. Als alles voor de oefening in gereedheid gebracht is maakt wat sigaarrook in een van de vele brandmelders van het rusthuis een begin aan de oefening. Vanaf dat moment lijkt alles als een vanzelf sprekendheid te verlopen. Bij de receptioniste aan de balie gaat de telefoon en een medewerker van de brandweercentrale in Vlissin- gen vraagt informatie over de brand. Op enkele haperende deuren na slui ten alle tussendeuren in het riisthuis automatisch. De voordeur gaat van zelf open, zodat de brandweer nooit voor een gesloten deur komt te staan. Vlissingen krijgt te horen, dat er voor de oefening brand is gesimu leerd in de kelder en op de begane grond van vleugel B. Het rusthuis telt ruim negentig bewoners en een laat ste mededeling, dat er ook nog tech nici in de kelder aanwezig zijn, beëin digt het contact met de centrale. Nog voor de brandweer arriveert waar schuwt de receptioniste zowel de di rectrice als een aantal medewerk- (st)ers. De Feiter legt uit, dat bij een brand in het rusthuis in eerste instantie ge probeerd wordt de bewoners in hun kamers te houden. „Het is zaak, dat er geen paniek uitbreekt. Natuurlijk kun je niet anders dan evacueren als de situatie hierom vraagt. Maar dat middenstands vereniging RENESSE 10SP f ttt Zaterdag 28 november en 5 de cember: Zwarte Piet deelt in alle winkels spontaan waardebonnen uit. Koop die zaterdagen in Renesse en let op Zwarte Piet. Wegens gebrek aan financiële middelen SCHARENDIJKE - Er is voorlopig geen zicht op verde re renovatie van het haventje van Flaauwers. Dat valt op te maken uit het antwoord van het college op de algeme ne beschouwingen op de begroting 1988 van de raadsfrac ties. „De haven Flaauwers behoort niet tot de locaties in de Oostersclielde waar de aanleg van een jaehthavenae- commodatie voorzien is. Ook voor de sportvisserij is de capaciteit beperkt. Als voormalige landbouwhaven heeft het nog niet de status van monument. Het zal dan ook niet eenvoudig zijn om voor het in stand houden van deze haven gelden beschikbaar te stellen", aldus burge meester W. den Boer. Bij monde van de VVD-fractie deed raadslid J. M. van Langeraad in de al gemene beschouwingen een beroep op het college om alle mogelijke in stanties te benaderen over subsidie mogelijkheden voor verdere renova tie van Flaauwers. Hij trekt daarbij een vergelijking met een voor de re creant met geld van de overheid aan gelegd haventje in de Grevelingen. Volgens het college kan de situatie rond Flaauwers niet vergeleken wor den met de aanleg van voorzieningen in de Grevelingen. „Voor de Grevelin gen is er sprake van een natuur- en re creatieschap dat bevoegdheden heeft en over financiële middelen kan be schikken voor de inrichting van dit gebied", aldus Den Boer. Stortplaats v i Over de toekomstige ontwikkelin gen bij êle Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland meldt Den Boer dat de stortplaats aan de Hoosjesweg in 1993 gesloten zal worden. „Deze stortplaats voldoet niet aan de eisen die de wet bodembescherming stelt", aldus Den Boer. „Het noemen van nieuwe locaties lijkt ons als college in dit stadium voorbarig. Des te meer daar provinciale staten zich hebben uitgesproken voor het doorb2-eken van de provinciegrenzen". „Een standpunt dat past in een ontwikkeling naar grotere regionale eenheden met een grotere verwer kingscapaciteit", aldus Den Boer. Volgens hem is over eventuele finan ciële gevolgen van deze toekomstige ontwikkeling op dit moment weinig te zeggen. Brandweer In de aanbiedingsnota bij de ge meentebegroting gaf het college al aan dat kritisch gaat worden gekeken naar nieuwe investeringen voor de brandweer. Dit gezien een forse kostenstijging. De verhoging van de post salariskosten is in de eerste plaats een gevolg van een groter aan tal uitrukken van de brandweer. Daarnaast speelt een rol dat de brandweer de afgelopen twee jaar in tensief controles op campings en an dere recreatiebedrijven heeft uitge voerd", aldus Den Boer. De politicbezetting blijft veel be stuurders een doorn in liet oog. Ook in Middenscliouwen nogal wat onvre de over de huidige situatie. De poli tiepost is er wel, maar de mensen zijn er niet. Onderbezetting leidde onder meer tot het besluit om de di verse posten te laten vervallen. „Een onbevredigende gang van zaken, waar wij ook niet gelukkig mee zijn", aldus Den Boer. „Het is aan de burger niet te verkopen dat de poli tiepost niet kan functioneren omdat de mankracht daarvoor ontbreekt". Den Boer kondigt verder aan dat er BURGH-HAAMSTEDE Burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschou wen vinden het een goede zaak, dat Zierikzee momenteel discussieert over de herinvoe ring van een sluitingstijd voor de horeca-gelegenheden. Mo menteel is het aan de onderne mers zelf om te bepalen wan neer zij de deuren sluiten. Dat het college er zo over denkt blijkt uit de antwoor den, die zij de WD-fractie geeft naar aanleiding van de reactie op de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1988. Als het college van Westerschou wen het nodig acht, treedt zij over de sluitingstijden tevens in overleg met de gemeenten op Walcheren. Voornaamste punt voor het Zierikzeese gemeente bestuur om sluitingstijd te overwegen is gelegen in het feit, dat uitgaand Renesse na 02.00 uur richting Zierikzee gaat om verder te 'feesten'. De rijkspolitie heeft zich voorzich tig kritisch uitgesproken over een gelijke sluitingstijd bij de verschillende gemeenten. Tota le controle wordt hierdoor on mogelijk. zal worden overlegd met de groeps commandant over de gang van zaken. Over de overdracht van dc door de ge meente beschikbaar gestelde auto matiseringsapparatuur voor de groep zal binnenkort ook overleg plaats vinden. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's mi nt BILT Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Weinig verandering Weinig verandering in het weer beeld. De noordelijke wind is 2 tot 3, langs de kust 3 tot 4 Beaufort. Mini mumtemperatuur de komende nacht 4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 30 nov.: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: west 3 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: noord 2 ZON- EN MAANSTANDEN 27 nov. Zon op 08.19, onder 16.35 Maan op 13.41, onder 23.37 Eerste Kwartier: 28 novembei(01.38) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een oude, uit de Middel landse Zee afkomstige depressie, ligt nu boven Duitsland en bepaalt ook het komende etmaal nog ons weer. De kern van de genoemde depressie verwijdert zich de komende 24 uur in betekenis afnemend naar het oosten. Gelijktijdig nadert vanaf de Britse eilanden een rug van hogedruk ons land. Een en ander resulteert in onze omgeving in een weertype met aan houdend veel bewolking. Van tijd tot tijd valt daaruit nog wat regen of motregen. Grote neerslaghoeveelhe den worden niet verwacht. In Zuid- Limburg loopt de temperatuür weer iets op, en gaat de sneeuw weer over in regen. Dc wind is noord tot noord west, zwak tot matig, vanaf de Noordzee wordt daarbij lucht aange voerd waarin het vrijdagmiddag rond 5 graden wordt. Ook 's nachts blijft het nog boven nul. Opbrengst ten hate van restauratie Lutherse kerk ZIERIKZEE - „In 1794 ontstond in het portaal van de Lutherse kerk een brand. Dankzij een massale reddingsactie van de inwoners van Zierikzee kon worden voorkomen dat de hele kerk afbrandde. De redders waren mensen van onderscheidene godsdienstbelijdenissen". Dat zei Mar van der Veer vlak voor hij in dezelfde Lutherse kerk de eerste cassetteband met klassieke muziek, die werd gemaakt door eilandelijke musici, overhandigde aan de Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. Van der Veer is een van de tien mu sici die belangeloos hun medewer king verleenden aan het tot stand ko men van de muziekcassetteband. De opbrengst is bestemd voor een restau ratie van de binnenzijde van het mo nument die nodig moet worden uitge voerd. Na aftrek van de subsidies die naar verwachting door gemeente, provincie cn rijk zullen worden bijge dragen blijft nog een bedrag van on geveer 50.000 gulden over. Veel te veel om bijeen te worden gebracht door de Lutherse gemeente zelf. die overigens al geruime tijd activiteiten organi seert om geld bijeen te brengen. Brand „Evenals bij de brand in 1794 zul len ook nu de inwoners van Zierikzee, en van het hele eiland moeten helpen om dc Lutherse kerk te behouden", aldus Van der Veer. Hij wees erop dat er regelmatig concerten worden ge houden in het monument en dat dat bij de Lutherse kerk hoort. Luther zelf heeft heel zijn leven in uitbundi ge bewoordingen de lof van muziek gezongen". Door de concerten is het gebouw een beetje van ons allemaal". Van der Veer sprak de hoop uit dat zeer veel mensen van het eiland de cassetteband zullen kopen en over handigde het eerste exemplaar aan dc Zierikzeese burgemeester. Het offi ciële gebeuren werd bijgewoond door enkele tientallen belangstellenden waaronder leden van de Lutherse ge meente. Dc Zierikzeese burgemeester sprak zijn waardering uit over dc ac tie die hij vol waardering omschreef als „een voorbeeld voor ons allen". Hij benadrukte dc relatie tussen de gemeente Zierikzee en de Lutherse kerk waarmee naar zijn zeggen altijd iets bijzonders aan de hand is ge weest. „Uit de boeken blijkt dat het gemeentebestuur al heel lang gele den dc onderhoudsplicht voor de bui tenkant van het gebouw op zich nam. Dat is in 1814 nog eens herbevestigd en ook nu nog volop geldig. De Lu therse gemeente heeft daardoor nu cn in dc toekomst hel nodige te ver wachten van dc gemeente Zierikzee. In 1988 bijvoorbeeld zullen alle goten aan de buitenzijde van het gebouw worden vernieuwd". Vijf van de tien musici die aan het totstandkomen van de cassetteband meewerkten, waren bij de officiële overhandiging aanwezig. Zij vergast ten de aanwezigen op een 'klein con cert'. Het live uitvoeren van een aan tal muziekstukken die ook op de cassetteband staan. Vanaf heden kan iedereen die belangstelling heeft voor deze muziek of die een steentje wil bijdragen aan de restauratie van de Lutherse kerk de cassetteband ko pen. Dc verkooppunten zijn: Mode huis Rianne. Kerkring 31 Bruinisse. Jeanswinkel. Dorpsstraat 8 Scharen- dijkc. Rijwielhandel Bouman, Noordstraat 17 te Haamstede cn Ju welier Van der Bijl, Appelmarkt te Zierikzee. Burgemeester Asselbergs ontvangt uit handen van musicus Mar van der Veer de eerste cassettebatid van de opnamen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1