Kombinatie Neeltje Jans met sloop van hulpbrug begonnen i/y<,C Brouwse raad akkoord met hogere huur gemeentelijke eigendommen Wel warmhoudketels maar geen keukenapparatuur uit potje voor flankerend ouderenbeleid DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Sint eindelijk in Ouwerkerk Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Fietspaden Vervuilde grond Sluitingstijd Badminton De provincie heeft nu ook aandacht voor de De reacties van de omwonenden van de Roze- De meerderheid van het Zierikzeese college is De Zierikzeese badmintonjeugd boekt succes kwaliteit en de verkeersveiligheid van de marijnstraat zijn verdeeld nu de grond afgegra- niet direct voorstander van een sluitingstijd. sen op toernooi. Pag. 9). fietspaden. (Pag. 2). ven gaat worden. (Pag 2). (Pag 3). DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24241 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De rijpe kennis hoort, de onrijpe neemt het woord. Staring Verwijdering brugdelen voor Kerstmis achter de rag NEELTJE JANS - Aan het bestaan van de op een na grootste brug in ons land, de 2.800 meter lange hulpbrug die langs de Stormvloedkering Schouwen-Duiveland met het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde verbindt, komt deze week - in ieder geval tijdelijk - een einde. Het Rotterdamse sleepvaartbedrijf Smit Tak en Volker Ste- vin - dochter van Splunder Funderingstechniek BV - zijn begonnen aan de verwijde ring van de oeververbinding, die in lengte alleen wordt overtroffen door de vijf kilo meter lange Zeelandbrug. Aangelegd ten behoeve van de bouw van de Stormvloedkering heeft de stalen hulpbrug niet alleen het bouwverkeer gediend. Vele tiendui zenden toeristen hebben in de loop van de achterliggende jaren via de brug Neeltje Jans bezocht om een kijkje te nemen bij de aanleg van de Stormvloedkering. De brug is sinds 5 november overbodig, want toen werd de weg over de Stormvloedkering of ficieel in gebruik gesteld. De brug heeft negen jaar dienst gedaan. Of schoon de verwijdering van de brug minder in het oog lopend is dan de bouw van de pijlei-da.m in de Ooster schelde, is het toch een ingewikkelde klus, zo verzekeren woordvoerders van Smit Tak en Van Splunder, die voor deze gelegenheid de Kombinatie Neeltje Jans (KNJ) hebben gevormd. ,,Er komt nogal wat bij kijken. In principe is het weghalen moeilijker dan het aanbrengen van de brug, dat ook door Smit en Van Splunder is ge daan. Lastig is dat de bokken, de va rende hijskranen die we inzetten, exact op de goeie plaats moeten lig gen bij het weghijsen van de brugde len. Zo'n brugelement heeft een eigen zwaartepunt en het is de kunst om de bokken daar precies boven in positie te brengen om het brugdeel vervol- OUWERKERK - Misschien voor de eerste keer, maar zeker sinds zeer lange tijd brengt Sinterklaas een heus bezoek aan Ouwerkerk. Vrijdag 27 no vember komt hij op zijn paard aan in Ouwerkerk, waar hij enkele rondjes over de Ring maakt. Zijn aankomst is om 15.45 uur. Vervolgens diinkt de Sint met de allerkleinsten van Ouwerkerk iets in La Butte, waarna de scholieren van het dorp een toneelvoorstelling voorgeschoteld krijgen in het dorpshuis. Het toneelspel be gint om 16.00 uur en wordt ver zorgd door de Zierikzeese Amateur Comedie en de To neelvereniging Ouwerkerk. Laatstgenoemde organisatie heeft de ontvangst van Sinter klaas samen met de basis school georganiseerd. De middenstand levert op haar ei gen wijze een bijdrage. gens goed weg te hijsen", aldus P. Vink van Smit Thk. Probleem Een bijkomend probleem is vol gens hem de sterke stroming aan de zeekant van de Oosterschelde, waar de brug op pijlers boven het water staat. De stroming wordt veroor zaakt doordat het water zich met gro te kracht door de openingen van de Stormvloedkering perst. Zodra de voorbereidende werkzaamheden ach ter de rag zijn, begint de KNJ met het weghijsen van de in totaal 39 brugde len, die in lengte variëren van 41,5 tot 101 meter. Donderdag zal waarschijn lijk het eerste brugdeel worden ver wijderd. Erst worden de delen die de pijlers verbinden weggehaald en dan de delen die op de pijlers staan, de zo genaamde hamerstukken. Na de verwijdering van de brugde len - ver de- kerstvakantie moet dat klaar zijn - komen de palen aan de beurt. De negentien ï>alen zijn holle stalen buizen met een doorsnede van minimaal 4,8 meter, een wanddikte van 47 millimeter, een gewicht van circa 300 ton en variërend in lengte van 30 tot 50 meter. De buizen zijn nu nog volgestort met zand, maar wor den straks tot een diepte van ten minste tien meter beneden de zeebo dem leeggezogen. Vervolgens worden ze op die diepte losgebrand - door een duiker die de buis ingaat - van het stuk dat in de zeebodem achterblijft. Het sluitstuk is het lostrekken van de afgebrande delen van de buizen. Technisch is het volgens H. Spek van Van Splunder mogelijk de palen volledig te verwijderen, maar dat is erg duur en bovendien niet nodig. Rijkswaterstaat heeft geëist dat de palen tot tenminste tien meter bene den de zeespiegel worden verwijderd, om te voorkomen dat er ooit nog eens bijvoorbeeld een baggervaartuig aan blijft hangen. Debrug moet, inclusief palen, voor de zomer van 1988 weg zijn. Vervolgens komen Smit Tak en Van Splunder in een op het eerste ge zicht opmerkelijke positie. Smit im mers bergt en sleept schepen en Van Splunder legt funderingen. Door een overeenkomst die de twee bedrijven met Rijkswaterstaat sloten, verplich ten ze zich niet alleen tot het verwij deren van de brug, maar zijn daarvan tevens eigenaar geworden, evenals van de twee gespecialiseerde vaartui gen Mityllus en Ostrea, die bij de aanleg van de Oosterscheldedam zijn gebruikt. Het gevolg daarvan is dat de twee bedrijven nu moeten gan handelen in bedrijfs vreemde artike len, waarvoor bovendien geen echt grote markt lijkt te bestaan. ,,In tijden zoals nu, waarin hot werk niet voor het oprapen ligt, moet je weieens een beetje inventief zijn", luidt de verklaring van A. Lokker van Smit Tak. Hij ontkent dat de transactie voor Smit, dat dit jaar for se verliezen boekt, een noodsprong is. „Deze wijze van werken is niet nieuw voor ons. Wij kopen ook sloop- tankers in de Perzische Golf en Noor wegen, die we vervolgens naar Tai wan slepen. Daardoor scheppen we een stuk sleepmarkt voor onszelf. Met de koop van de brug hebben we een stuk hijswerk gecreëerd". Handelsgeest Lokkers collega Vink voegt nog toe: „Het liefst hadden we natuurlijk ge had dat Rijkswaterstaat had gezegd: hier heb je zoveel geld van ons, ruim die brug maar op. Dan hadden we ook de zorg voor de verkoop niet gehad. Maar dat was voor de waterstaat geen haalbare kaart en dan komt je han delsgeest boven". Zorgen over de verkoop van brug en vaartuigen maken Smit Tak en Van Splunder zich niet. Van Splunder- woordvoerder Spek: „Volker Stevin ziet zeker mogelijkheden in het bui tenland voor de Ostrea", en Lokker zegt: „Van alle kanten komen aanvra gen voor de brug". Een flink brug deel, ruim 920 meter, is overigens al voor 2 miljoen gulden aangekocht door het ministerie voor ontwikke lingssamenwerking. Het departement had daarop al vroegtijdig een optie genomen bij Rijkswaterstaat. Het brugdeel zal worden overgebracht naar Bangla desh, waar niet ontwikkelingshulp gelden bij Chittagong een belang rijke oeververbinding over de rivier Karnaphuli aangelegd zal worden. De twee bedrijven willen, net als Rijkswaterstaat, niet kwijt hoeveel geld er met de koop van brug en vaar tuigen is gemoeid. Vink: „De op brengst van de verkoop weten we straks pas als het laatste stuk ijzer is verkocht. Als we nu een prijs vrijge ven zegt men: we komen voor zoveel die brug kopen. Wij zeggen liever: Je weet de prijs niet". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het is gedaan met de hulpbrug. Meeste met vijf procent DREISCHOR - „Hoelang kunnen we dat doorvoeren? Elk jaar vijf procent huurver hoging erbij". Dat vroeg het VVD-raadslid J. K. Goernans zich af toen tijdens de raads vergadering van de gemeente Brouwershaven een voorstel voor verhoging van de huur voor de gemeentelijke sportterreinen, tennisbanen en ijsbanen aan de orde kwam. Het college van b en w stelde voor om de huur te verhogen met vijf procent en na ampele discussie ging de raad daarmee unaniem akkoord. Commissie welzijn Zieriksee: ZIERIKZEE - Tafeltje Dek Je, ue organisatie die zelf standig wonende ouderen van een verantwoorde maal tijd voorziet kan althans wat de Zierikzeese commissie welzijn betreft, rekenen op een veertigtal warmhoudke tels. Dit bleek tijdens een extra vergadering van deze commissie waarin deze zijn mening gaf over een aantal subsidieverzoeken die in het kader van het flankerend ouderenbeleid bij de gemeente zijn binnengekomen. Nu clc gemeente met ingang van 1 januari '88 de taak van de provincie wat het beheer van de gelden voor dit flankerende ouderenbeleid aangaat overneemt, heeft de provincie de ge meente bij wijze van overgangsrege ling gevraagd om nog voor het lopen de jaar een verdeling van beschikba re middelen te maken. Uit de mede delingen van de provincie bleek dat voor dit jaar nog ruim twintig mille te verdelen viel. Een aantal aanvra gen dat in eerste instantie „in de ijs kast" gezet word kon zodoende nog eens nader worden bekeken, tcrwiil er ook een aantal nieuwe verzoeken bij de gemeente binnenkwam. Grenzen Op grond van die aanvragen is een inventarisatielijst opgesteld, waar over de commissie welzijn zich moest uitspreken. Met de aanvragen voor onder meer een kocrsbalspel en mate riaal voor Meer Bewegen voor Oude ren had de commissie geen enkele moeite en ook de aanvraag van Thfel- tje Dek Je voor veertig thermokan- nen (totale waarde ruim veertien mil le) kreeg zonder meer bijval van de commissieleden. Meer moeite had het gezelschap met de aanvraag voor dc aanschaf van snijmachines om deze Thfeltjc Dek Je-maaltijden wat sneller klaar tc kunnen maken. In tegenstelling tot elders waar instellingen als bejaar dencentra en verpleegtehuizen deze maaltijden bereiden is het in Zierik- zee een particulier die de borden van Thfeltje Dek Je van een warme hap voorziet. Deze particulier heeft met het oog op zijn werkzaamheden voor deze instellingen dan ook een beroep op een tegemoetkoming uit het fonds voor hot flankerend ouderenbeleid gedaan. Dit mot hot doel om onder meer een aardappelschrapmnchine aan te schaffen. Hoewel de commissieleden geen en kele twijfel hadden over het functio neren van Thfeltje Dek Je lag dit ver zoek de commissieleden wel wat zwaar op dc maag. Daarin bloken ze niet alleen te staan. Uit de uitlatin gen van wethouder J. Groen kwam naar voren dat ook de provincie zo zijn bedenkingen heeft jegens dit ver zoek, gedaan door een particuliere ondernemer. Een verzoek dat volgens de mening van de commissie niet zo zeer past in het flankerend ouderen beleid maar meer thuishoort bij be drijfsinvesteringen. Prijs De ondernemer had zijn aanvraag gemotiveerd door erop te wijzen dat Vervolg pagina 5 WA> ffif PÊ li Lr Wethouder Ph. J. van Ast was in antwoord op de vraag van Goernans van mening dat dc wijze waarop de gemeente de huren regelt een goede en doorzichtige zaak is. „De uitgaven voor de gemeentelijke sportterreinen stijgen ver uit boven dc inkomsten. Het is zelfs zo dat de inkomsten slechts twee driekwart proeent van de uitgaven bedragen. Maar het is ook nooit de verwachting geweest dat het kostendekkend zou kunnen". Hij was van mening dat bij de huurverho gingen rekening moet worden gehou den met wat de sportverenigingen kunnen opbrengen en hoe de huren in de omliggende gemeenten zijn. Tij dens de discussie vroeg P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) of het wel reëel was om ook de huur voor de ijs banen te verhogen omdat de ijsver- enigingen wel kostendekkend draai en. Volgens Van Ast kon moeilijk onderscheid worden gemaakt. Alcoholische dranken Een ander idee van Van der Meide betrof het afschaffen van alcoholi sche dranken in de sportkantines. „Naar mijn idee gaan sport en alco hol niet samen. Afschaffing behoeft niet ten koste te gaan van de exploita tie als we geld van dc vcrkecrsveilig- heidsactie Actie 257e gebruiken". Van Ast bestempelde hot voorstel een 'vreemde zijweg'. „Het schenken van alcoholische dranken is aan stringen- Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Meer bewolking Morgen meer bewolking. Daaruit valt later in de ochtend en in de mid dag regen. De wind is krachtig uit noordwest. De temperatuur wordt 5 of 6 graden. Guur weer dus. Mini mumtemperatuur komende nacht 5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 28 nov.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 607c. Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noordoost 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 407c Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: noord 4 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25 nov. Zon op 08.17, onder 16.37 Maan op 12.59, onder 20.37 26 nov Zon op 08.18, onder 16.36 Maan op 13.24, onder 22.08 Eerste Kwartier: 28 nov. (01.38) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er staat ons opnieuw een nat en donker etmaal te wachten. Vannacht gaat het regenen, het eerst in het oosten van het land. Tegen de ochtend kan er ook af en toe natte sneeuw vallen. Morgen houdt de neerslag nog enige tijd aan, pas in de middag kunnen er ook nog enkele op klaringen komen. De temperatuur daalt vannacht tot een minimum waarde van omstreeks 3 graden. Mor gen overdag loopt het kwik maar weinig op, er wordt een maximum temperatuur van ongeveer 5 graden verwacht. Er staat behoorlijk veel wind, en hij is in hoofdzaak noord oostelijk van richting. In het binnen land is de windkracht matig tot vrij krachtig, aan de kust krachtig en mo gelijk enige tijd hard. De depressie boven centraal Europa, die voor de neerslag verantwoordelijk is, trekt in de loop van donderdag naar het oos ten weg. te voorwaarden gebonden en behoort tot het totaalpakket van de kantines. Daar moet je niet aan tornen. Er zijn geen klachten of tekenen van mis bruik. De kantine is een belangrijk onderdeel waarop de verenigingen draaiend kunnen worden gehouden. Het is aan de gemeente om er op toe te zien dat op een juiste wijze gebruik wordt gemaakt van de kantines". Tijdens de reeks agendapunten waarmee huur- en tariefsverhogin gen van gemeentelijke eigendommen aan de orde kwamen werd ook gedis cussieerd over een verhoging met tien procent van de tarieven voor de gymnastieklokalen in Brouwersha ven, Dreischor en Zonncmaire. „Niet terecht gezien het relatief kleine te kort waarmee ze draaien", vond Van der Meide. Maar raadsvoorzitter C. Slabbekoorn wees hem erop dat in vergelijking met omringende ge meenten de prijzen in de gemeente Brouwershaven vrij laag liggen. Voor men ook hier unaniem mee ak koord ging werd gepraat over het voorstel om de huur van dc grond voor dc Brouwse camping De Bulkc niet te verhogen. „Met het vernieu wen van de elektrische installatie is die prijs in het afgelopen jaar al fors omhoog gegaan. En dat moet mis schien in dc toekomst weer gebeuren omdat het waterschap waarvan dc gemeente dc grond in erfpacht heeft met een herziening bezig is", verde digde wethouder Van Ast het college voorstel. Hij benadrukte dat dc cam ping met zestig staanplaatsen tc klein is om ooit kostendekkend te draaien en dat er ook geen uitbrci- dingsmogclijkhcid in zit omdat het terrein ligt ingebet tussen dijken. De raadsleden gingen zonder op- of aanmerkingen akkoord met de overi ge voorstellen tot huurverhoging. Zo dat met een hamerklap werd gere geld dat de huur voor de Blokken doos vijf procent hoger wordt. De pacht voor dc jollenhelling met juk- kenveld in de Brouwse haven vijf procent. Dc huur voor het perceel grond speelweide Slingerbos Brou wershaven drie procent. De huur voor het Groene Kruisgebouw Noordgou- we twee procent. De huur voor grond vervolg pagina 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1