Koster L. C. Krijger vindt het na veertig jaar genoeg Meer magazijnruimte voor de basisscholen in Oosterland Ouwehands Dierenpark ziet af van exploitatie de Bout DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verhoging tarieven Westersehouwen MITSUBISHI Aanrijding bij inhaal manoeuvre Aanrijding op Kraanplein Regenachtige aankomst Sinterklaas <1^1 c Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24239 Muziek De Mosseie Vestiging Kop Een gesprek met de eigenaar van Muziekcen- Eind 1988 worden de eerste woningen in de Installatiebedrijf Kristelijn vestigt zich aan de Toren Boys neemt de kop door een zege op het trum Bruinisse naar aanleiding van een zojuist Mosseie opgeleverd als alles volgens plan ver- Elkerzeeseweg te Scharendijke. (Pag 5). verschenen landelijk rapport. (Pag. 2). loopt. (Pag 3). team van De Steeg. (Pag. 11). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het leven is een voortdurend afscheid nemen. Elise von Heyking De heer Krijger. ben een mannetje van de klok ZIERIKZEE - „Vroeger moest je de toga van de domi nee bij hem thuis ophalen en hem na afloop van de dienst weer netjes terugbrengen. Dat was in die tijd een heel normale zaak, evenals de witte handschoenen en de streepjespantalon die een koster toen droeg. Ik weet nog goed dat ik, voordat ik naar de kerk ging altijd even keek of ik m'n handschoenen toch niet vergeten was". Dit vertelt de heer L. C. Krijger, koster van de Hervorm de Gemeente in Zierikzee. Na veertig jaar trouwe dienst zet de 72-jarige Zierikzeeënaar zaterdag 12 december de finitief een punt achter zijn werkzaamheden als kerkbe- waarder. bent" omschijft hij het prototype van een koster. Mocht'hij die gebonden heid geen bezwaar vinden, ook zijn vrouw die haar echtgenoot 's zondags met ,,de kerk moest delen" maakte er geen probleem van. „Tussen de kerk diensten door maakten we een wan delingetje of we fietsten een eindje, nee ik heb dat nooit een punt gevon den." aldus de kostersvrouw. Dat een koster meer doet dan al leen de klok luiden en met de collec- Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat Krijger koster zou worden. Zijn vader was metselaar en zoals in die tijd gebruikelijk was zou ook hij en zijn vijf broers in de voetsporen van zijn vader treden. Het kerkge beuren bleef de jonge Krijger echter trekken, zozeer dat hij op 32-jarige leeftijd hulpkoster van de inmiddels in onbruik geraakte Grote Kerk werd. Gemeenteraadsvergadering op 26 november NIEUWERKERK - Als de gemeenteraad van Duive- land akkoord gaat zullen beide basisscholen in Ooster land, de ds J. Bogermanschool en de Oosterburcht, wor den uitgebreid met een grotere magazijnruimte. Dat blijkt uit een voorstel dat het college van b en w aan de raadsleden zal doen tijdens de raadsvergadering die op donderdag 26 november wordt gehouden in het gemeen tehuis te Nieuwerkerk. Het verzoek om meer magazijn ruimte werd ingediend door het be stuur van de Vereniging tot het ver strekken van basisonderwijs op Re formatorische grondslag die het be stuur van de ds J. Bogermanschool in handen heeft. Het verzoek was voor het dagelijks bestuur van de gemeen te aanleiding om bij alle basisscholen een onderzoek in te stellen naar de aanwezige magazijnruimte. De uit slag hiervan werd getoetst aan de richtlijn die hiervoor wordt gegeven in het wenkenblad van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Toen bleek behalve de ds J. Boger manschool ook de Oosterburcht over een te kleine ruimte te beschikken. tezak rond gaan blijkt wel uit het re laas van de bejaarde koster. „Je moet ervoor zorgen dat de kerk schoon is en verder moet je zondags de psalmen en gezangen die voor de dienst zijn uitgekozen op het houten bord bij de kansel plaatsen, zodat iedereen weet wat er gezongen gaat worden. Verder moet je ook het bankje waarop de do minee staat op de juiste hoogte stel len en ervoor zorgen dat er altijd een glaasje water gereed staat" somt Krijger een aantal van zijn taken op. Een speciale bezigheid waaraan hij zijn hart heeft verpand is het geven van informatie over de kerk. „De leukste tijd voor mij zijn de zomer maanden als toeristen binnen een kijkje komen nemen en allerlei vra gen stellen". Dat is echter nog niet alles, want behalve de drie kerkdiensten worden er nog regelmatig trouw-, rouw- en doopdiensten gehouden in de Gast- huiskerk die sinds twee decennia het onderkomen van de Hervormde Ge meente is. Trouw- en doopdiensten zijn volgens de kerkbewaarder gezel lige diensten die zo hun eigen ritue- Vervolg pagina 7 BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie grond- en pachtzaken heeft zich zonder discus sie positief uitgelaten over de herzie ning van huurprijzen van diverse ge meentegronden, clubgebouwen, dorpshuizen, het cultureel centrum eiVfle aula te Haamstede. Toegepast, wordt een 2%-verhoging. Het betreft hiér een jaarlijkse bijstelling. Het college vroeg de commissie of zij akkoord kon gaan met het uitslui ten van de strandconsumptietenten in de gemeente. Deze zouden een slechte zomer achter de rug hebben. Maar de commissieleden wilden ook voor deze branche een verhoging van de staangelden. „Als ze een erg goed jaar hebben, rekenen we toch ook geen 4 aldus C. Verton (PvdA). Wel besloten werd de 'volkstuintjes komend jaar een verhoging te bespa ren. De verhoging zou minder bedra gen dan een postzegel voor de brief, waarin de mededeling wordt gedaan aan de huurders. Advertentie Autobedrijf A.L.G. Zierikzee - 14457 Buitenkansje Nadat Krijger twee jaar hulpkoster was deed zich een aardig buitenkans je voor. De toenmalige koster hield het voor gezien, waarna de Hervorm de Gemeente driftig op zoek moest naar een nieuwe koster. Daarvoor be hoefde deze niet ver van huis te gaan, want hulpkoster Krijger had wel oren naar die functie, waarvoor zich nog elf andere kandidaten meldden. Dat Krijger voor de kerkvoogdij een bekend gezicht was die reeds actief was binnen de gemeenschap bleek van doorslaggevende betekenis, want Krijger kreeg zijn aanstelling als kerk bewaa rder. Krijger was er maar wat mee in zijn nopjes, want koster zijn dat wilde hij maar al te graag. Aanvankelijk nog in combinatie met zijn werk als met selaar, maar daar kwam in 1950 ver andering in toen hij zijn troffel in ruilde voor de sleutels van het Verenigingsgebouw aan 't Vrije, waar hij als conciërge de scepter ging zwaaien. Met beide functies waren zijn dagen dan ook goed gevuld. Gebonden „Als koster kun je in het weekein de nooit echt weg want altijd is er weer de plicht om tijdig in de kerk te zijn, om alles in gereedheid voor de kerkdienst te brengen. Dat is iets waaraan je went" zegt Krijger, die in al die jaren slechts een keer wat aan de late kant aan kwam zetten. Hoe wel het nog geen tijd was kwamen en kele vroege kerkgangers voor een ge sloten deur. Krijger behoort tot de categorie mensen die altijd stipt op tijd, of liever nog iets eerder komt. „Ja, ik ben een mannetje van de klok, dat moet ook wel als je koster Nieuwe gegadigde voor ontwikkeling bungalowpark Scharendijke SCHARENDIJKE - Ouwehands Dierenpark in Rhenen heeft de gemeente Middenschouwen definitief te kennen gegeven niet langer belangstelling te hebben voor de ont wikkeling van het zogenaamde plan de Bout te Scharen dijke. Het dierenpark heeft hierover geruime tijd over leg gevoerd, maar geeft nu de voorkeur aan uitbreiding van het eigen dierenpark en noemt als argument ook de concrete invulling van de Kabbelaarsbank. Er is inmid dels een nieuwe gegadigde, die de exploitatie in principe op zich wil nemen. ling van het plan als een combinatie van zomerhuisterreinen/kampeerter reinen. Dit met een eventuele aanvul ling met bijvoorbeeld een bowling baan, zwembad en een horecagele genheid. Als voorlopig enige voorwaarde stelde de raad eind 1985 wel. dat er Plan de Bout lijkt nu weer actueel te worden, nadat een en ander eerder op een laag pitje was komen te staan. )Grondeigenaar Zcelandhuis bv mocht van de raad eind 1985 verder onderhandelen met het college. Zee landhuis bv trad op als onderhande laar voor Ouwehands Dierenpark. De raad stemde toen ook in met de invul- binnen een half jaar duidelijkheid diende te komen over de invulling van het plan. Ouwehands Dierenpark leek de smaak te pakken te hebben en liet een haalbaarheidsonderzoek uitvoeren door de Heidemij. Maar vanaf de jaarwisseling bespeurde het college enige aarzeling bij Ouwehand om daadwerkelijk tot exploitatie van plan de Bout te komen. Het duurde tot deze maand voordat het college» een defintief 'nee' van Ouwehand kreeg te horen. Terug bij af „Een en ander betekent, dat we weer 'terug bij af' zijn", schrijft het college aan de gemeenteraad, die hier woensdag 25 november vanaf 19.30 uur over gaat praten. Het college is vervolgens gaan praten met P. G. W. Bakkum van Zcelandhuis* bv. „Al bij de aanvang van dat gesprek hebben wij nadrukkelijk gesteld, dat we do Het bestuur van de ds J. Bogerman school liet weten een uitbreiding van 4,48 vierkante meter voldoende te vinden gezien de huidige indeling van de school. Het college vraagt de raad hiervoor 6.900 gulden beschik baar te stellen uit de reserve onder wijsvoorzieningen. Uit dezelfde pot zou de 27.000 gulden moeten komen die nodig is om de Oosterburcht uit te breiden met een magazijnruimte van 15 vierkante meter. vervolg pagina 3 LONDEN - Forensen en brandweer lieden hebben aanvankelijk de ernst van de verwoestende brand in King's Cross, het drukste metrostation in Londen, onderschat, zo zeiden overle venden en brandweercommandanten. De brand die woensdagavond door nog onbekende oorzaak in de onder grondse onder een houten roltrap uit brak heeft aan minstens 34 mensen het leven gekost. ZIERIKZEE - Op het moment dat F. L. uit Herdecke (Duitsland) linksaf sloeg bm met zijn auto vanaf de Laan van Saint Hilaire de Zuidwellestraat in te rijden werd hij ingehaald door H. v..P. uit Noordwelle. De Duitser zou dat niet tijdig hebben opgemerkt waardoor een aanrijding plaatsvond waarbij beide auto's werden bescha digd. Het ongeval gebeurde donder dag om ongeveer 13.10 uur. ZIERIKZEE - Volgens de betrokke nen mede door de zware regenval vond donderdag om ongeveer 17.30 uur op het Kraanplein een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's werden beschadigd. Mevrouw W. W. K.-v. d. B. uit Renesse reed over het Kraanplein in de richting Oude Ha ven toen S. W. uit Zonnemaire het Kraanplein op reed vanuit de Korte Groendal. W. W. K.-v. d. B. zou voor haar van rechts komende auto niet tijdig hebben opgemerkt waardoor de botsing een feit werd. Beide auto's werden behoorlijk beschadigd. Er waren geen persoonlijke verwondin gen. ZIERIKZEE - Sinterklaas heeft een boodschapper naar de krant gestuurd om mede te delen, dat indien het erg regen achtig is, de Sint zaterdag van af 't Luitje met de bus de stad ingaat. Alle verdere activitei ten - behalve de rondgang dus - gaan gewoon door. De Sint komt om 14.00 uur aan. Mede delingen over afgelastingen in de andere plaatsen zijn niet be kend. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> ffih PE Bi ur verdere ontwikkeling van plan de Bout nu eerst ten principale met Uw raad willen bespreken". Hiervoor was begrip van Zeelandhuis-zijde. Deze bv droeg aan, dat er inmid dels een nieuwe gegadigde is. Na vraag bij de gemeente maakt duide lijk, dat in dit stadium bij voorkeur geen namen genoemd worden. Zee landhuis bv heeft de naam van de nieuwe gegadigde niet eerder aange dragen omdat gewacht werd op de definitieve beslissing van Ouwe hands Dierenpark. De nieuwe kandidaat is met name geïnteresseerd in de bouw en exploi tatie van een aantal redelijk luxe bungalows, maar ze is tevens bereid de realisering van een kampeerge- deeltc in overweging te nemen. Het college vindt dat het plan de Bout een laatste kans dient te krijgen. „Wij willen de aanpak van plan de Bout nogmaals positief benaderen omdat het plan enerzijds zal voorzien in een duidelijke behoefte en anderzijds omdat wij denken dat het plan na realisering een duidelijke impuls voor de gemeente zal hebben", schrij ven burgemeester en wethouders. Het college noemt positieve invloe den als de werkgelegenheid en de ba ten uit ondermeer de onroerend goed- belasting en toeristenbelasting. „Hiermee willen wij de minder posi tieve effecten niet kleineren, maar wij denken nog steeds dat door on dermeer het stellen van randvoor waarden, effecten kunnen worden ge reduceerd". Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Enkele buien Vannacht gaat de storm liggen. Overigens is het wisselend bewolkt en vallen er enkele buien. Morgen middag afnemend buiig en een mid- dagtemperatuur van 8 graden. Mini mumtemperatuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 24 nov.: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 3 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: oost 3 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 21 nov. Zon op 08.10, onder 16.41 Maan op 08.46, onder 16.12 22 nov. Zon op 08.12, onder 16.40 Maan op 10.13, onder 16.50 23 nov. Zon op 08.13, onder 16.39 Maan op 11.27, onder 17.49 Nieuwe Maan: 21 nov. (07.34) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vanaf de Oceaan stroomt via Schotland en de Noord zee gedurende de komende 24 uur vochtige en tamelijk zachte lucht naar ons land. In deze lucht komt veel bewolking voor. Van tijd tot tijd kan daaruit een bui vallen, grote re- genhoeveelheden worden het komen de etmaal echter niet verwacht. Een zwakke rug van hogedruk, passeert zaterdag van noordwest naar zuidoost over het land waar door de buienactiviteit wordt onder drukt. De temperaturen blijven met minima van rond 6 graden en mid dagwaarden van ongeveer 9 graden iets boven de normale temperaturen in deze tijd van het jaar. De wind neemt in de loop van zaterdag gelei delijk af. Een volgende Oceaandepressie brengt zondag en maandag nog wis selvallig weer, daarna dringt een koudere oostelijke stroming tot over onze omgeving door.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1