Vierde nota ruimtelijke ordening biedt weinig perspectief voor Zeeland Liefde en boerentrots Weinig bromfietsers dragen hun helm goed BEZORG(ST)ER Flitsende avonturen van robotagent in Concertzaal Nieuwe paspoort kost 68,25 gulden Asielzoekers ook in Oostflakkee? Eerste negen asielzoekers in Goes opgenomen TRN en Tombe/Melse willen volledige fusie Vankantie- bung alow via postkantoor MIDDEN MIDDENSTAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 novftmhpr 1!)S7 Nr. 24238 7 DEN HAAG - Staatssecretaris Van. der Linden van buitenlandse zaken heeft de Tweede Kamer per brief la ten weten dat het nieuwe, fraude bestendige paspoort 68,25 gulden gaat kosten, exclusief eventuele ge meentelijke leges. Een woordvoerder van zijn ministerie heeft dit meege deeld. Dat bedrag bestaat uit 27,50 gulden kostprijs, 35,25 gulden rijks leges en 5,50 gulden BTW. Het pas poort voor kinderen tot 16 jaar gaat 27,50 gulden kosten. Ter vervanging van de huidige toe- ristenkaart komt een paspoortkaart die vijf jaar geldig is. De toeristen- kaart is slechts een jaar geldig. De kosten van deze paspoortkaart be dragen in totaal (exclusief gemeente lijke leges) 63,25 gulden: 27,50 gulden kostprijs, 30,25 gulden rijksleges en 5,50 gulden BTW. De provincieleges (circa 12 gulden) komen te vervallen. Wel behouden de gemeenten het recht zelf leges vast te stellen. De prijs zal daardoor hoger uitvallen, afhanke lijk van die gemeentelijke leges Kamer van Koophandel uit zorg in schrijven aan minister president ZIERIKZEE - Hoewel recreatie en toerisme belang rijke pijlers van de economie in de provincie zijn krijgt Zeeland in het ontwerp van de vierde nota ruimtelijke ordening- uitsluitend een landbouw- en natuurfunctie toebedeeld. Een verontrustende ontwikkeling conclu deert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland in een schrijven aan de minis ter president, minister Nijpels en de rijksplanologische dienst en commissie. OOSTFLAKKEE - Oostflak kee is een van de gemeenten die door minister E. Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur is benaderd voor het opnemen van asielzoekers. Burgemeester en wethouders van deze gemeente zijn van me ning dat ze serieus op het ver zoek van de minister moeten ingaan. Dit vanuit de weten schap dat het vluchtelingen vraagstuk een somber en bewo gen beeld vertoont. Diegene die zich hier als vluchteling meldt kan niet zonder meer worden toegelaten. De behan deling van het asielverzoek duurt enige weken. Zolang moeten deze verdrevenen tijde lijk worden gehuisvest. De ge meente Oostflakkee onder zoekt momenteel of er in de gemeente een geschikte locatie beschikbaar is voor de tijdelij ke huisvesting van deze asiel zoekers. GOES - In het asielopvangcentrum in Goes zijn de eerste asielzoekers opgenomen. Volgens directeur J. A. Gortworst van het centrum is inmid dels de hele derde verdieping van het voormalige Bergzichtziekenhuis klaar gemaakt voor de opvang van zestig mensen. Intussen is men hard bezig het ge bouw verder gereed te maken voor d,e opvang van 275 tot 325 asielzoekers. De eerste negen mensen zijn dinsdag aangekomen, zij hebben allen een verschillende nationaliteit. Het centrum is overstelpt met zeker vierhonderd sollicitanten die in het nieuwe opvanghuis aan het werk wil len. Er zijn inmiddels zestien nieuwe medewerkers aangetrokken. De Kamer van Koophandel wijst er in zijn schrijven op dat deze eenzijdi ge visie van Zeeland als agrarisch ge bied afbreuk doet aan de inspannin gen om een zo breed mogelijke economische structuur te creëren. Ook wordt hierdoor onvoldoende in gespeeld op de verbeterde ontsluiting van het Deltagebied. De reden voor deze eenzijdige visie schrijft de Ka mer toe aan het traditionele beeld van de provincie dat nog steeds bij veel Nederlanders bestaat. Ontwikkeling' Dit beeld strookt echter niet met de werkelijkheid. In de afgelopen de cennia is Zeeland hebben zich op het gebied van de basisindustrie, de re creatie en het toerisme en de land- bouwverwerking en -toelevering de nodige ontwikkelingen voorgedaan. Het is volgens de Kamer dan ook zaak om de strategische ligging van Zeeland aan de Westerschelde zoveel mogelijk uit te buiten. Uit een onderzoek naar de sterke en zwakke punten van de regio door het Bureau Plant Location Interna tional is gebleken dat het Sloegebied en het havengebied van Terneuzen mogelijkheden bieden voor de vesti ging van grootschalige industrieën. Dergelijke trekpaarden van de regio nale economie moeten volgens de Ka mer van Koophandel voldoende aan dacht krijgen in het rijksbeleid voor de ruimtelijke ordening. Derde In tegenstelling tot de voorgaande nota ruimtelijke ordening wordt in het ontwerp voor de vierde nota geen aandacht besteed aan recreatie en toerisme. Voor de Kamer een onver klaarbare zaak gezien de uitkomst van een vrij recent onderzoek van het Nederlands Bureau voor Tberisme waarin Zeeland als derde recreatie provincie uit de bus kwam. De Kamer van Koophandel onder streept nog eens het economisch be lang van deze sector door erop te.wij- zen dat circa 10% direct of indirect zijn boterham hiermee verdient. Met het oog op de grote bevolking zijn er dan ook voldoende aanknopingspun ten om het recreatieve en toeristische produkt (strand en zee, watersport en rust) verder te versterken. De provin cie heeft hiermee reeds een begin ge maakt door het aanwijzen van een viertal speerpunten, waaronder ook werkeiland Neeltje Jans. Gezien de grootse plannen, waardoor dit eiland een trekpleister van zelfs internatio nale allure kan worden, bepleit de Kamer dan ook een stimulerend be leid van de rijksoverheid. Verschuiving- In de toekomst zal het zwaartepunt van het Europese economische leven meer naar het westen verschuiven, wanneer er inderdaad een kanaaltun nel tussen Engeland en Frankrijk zal worden aangelegd. Dit zal, zo meent de Kamer, ook zijn invloed hebben op de positie van de Randstad. Om die positie te versterken is het noodzake lijk dat er een zo kort mogelijke door gaande verbinding tussen de Noord- franse kust en de Randstad komt. Deze verbinding moet langs de kust lijn van de Zeeuwse eilanden en de Belgische kust worden aangelegd. Deze zal ongeveer honderd kilometer korter zijn dan de bestaande route via Noord-Brabant en Antwerpen. Een punt dat in dit verband extra aandacht verdient is volgens de Ka mer van Koophandel de aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Gezien de nationale belangen die de aanleg van een vaste oeververbin ding heeft is het voor de Kamer van DEN HAAG - Bij de reorganisatie van de postdienst van de PTT moet op zakelijke gronden Zwolle en niet Groningen worden aangewezen als vestigingsplaats voor het hoofdkan toor voor de regio Noordoost Neder land. Dat was de strekking van een petitie van onder meer b en w van Zwole, gedeputeerde staten van Over ijssel en Zwols PTT-personeel. ROTTERDAM - Het voormalig lid van de Tweede Kamer H. Janmaat (Centrumpartij, later Centrumdemo craten) heeft voor de Rotterdamse rechtbank tevergeefs geprobeerd een rechter te wraken omdat deze niet ob jectief zou zijn. DEN HAAG - Nog geen 20 procent van de Nederlandse bromfietsers draagt een goed vastgemaakte en deugdelijke helm. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV) onder ruim duizend bromfietsers. Jaarlijks komen enige tientallen bromfietsers in het verkeer om het leven en worden er minstens 500 met ernstig hoofdletsel in een zieken huis opgenomen omdat zij hun helm niet goed ophebben of een ondeug delijke helm hebben. De maatschappelijke kosten hiervan bedragen ze ker 20 a 30 miljoen gulden per jaar, aldus de SWOV. De stichting noemt het opvallend dat tweederde van de bromfietsers de kinband van de helm niet of niet strak genoeg sluit. Daardoor is de kans groot dat de helm bij een ongeluk niet op het hoofd blijft zitten of zelf letsel veroorzaakt. Volgens het onderzoek bepalen vooral het com fort van de kinband en het bedieningsgemak van de sluiting of iemand zijn helm goed vastmaakt. Bromfietsers hebben volgens de SVOW een gebrekkige kennis van de veiligheidsrisico's en van de wettelijke voor schriften rond het helmgebruik. Bravoure Vooral bij jeugdige bromfietsers speelt volgens de SWOV ook bravou re een rol. Uit het onderzoek bleek verder dat één op de vijf helmen geen wettelijk keurmerk heeft en ruim één op de drie helmen beplakt, be schilderd of beschadigd is. Verf en lijm van stickers kunnen de buitenste laag van de helm aantasten wat tot barsten kan leiden. De SWOV pleit op grond van het onderzoek voor internationale her ziening van de keuringseisen voorhelmen. Die zou vooral moeten leiden tot een comfortabel sluitingssysteem. Het alleen nog toelaten van hel men met een drukknopsluiting zou al een hele stap in de goede richting zijn, aldus de SWOV. Wij vragen m.i.v. direkt voor de bezorging van de ,,Ztierikzeesche Nieuwsbode" in een gedeelte van RENESSE/OUWERKERK. Aanmelden ,,Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierikzee, tel. 01110-16551. Koophandel een voor de hand liggen de zaak dat het rijk ook zijn mede werking verleent bij de uitvoer van deze plannen. Zeker omdat een derge lijke verbinding de twee economische centra in op Walcheren en in Zeeuws- Vlaanderen tot een geïndustrialiseer de zone verbindt, die van belang kan zijn voor de verdere economische ont wikkeling, niet alleen van Zeeland, maar geheel Zuidwest-Nederland. De Kamer van Koophandel wijst erop dat de tijd dat Zeeland een zui ver agrarische provincie was allang achterhaald is. De gevarieerde econo mische activiteiten zijn volgens deze organisatie noodzakelijk voor een verdere versterking van de regionale economie. Om die reden vindt de Ka mer het dan ook een zorgwekkende ontwikkeling dat de nadruk in het ontwerp voor de vierde nota weer komt te liggen op de primaire sector. Wil Zeeland ook in de toekomst de provincie met de minste werklozen blijven dan moet het rijk zijn tot nu uitgestippelde stimuleringsbeleid voortzetten. ROTTERDAM - De op verzoek van de familie gebezigde informatiestop in de ontvoeringszaak Gerrit Jan Heijn is volgens voorzitter A. Abram van het genootschap van hoofdredac teuren ,,een slechte zaak". Journa listen worden daardoor ten onrechte niet i\\ staat gesteld feiten na te trek ken op hun juistheid en sterker nog op hun onjuistheid, meent Abram. Publikatie van onzinnige berichten, zoals in de Heijn-zaak is voorgeko men, kan dan niet altijd worden voor komen, aldus Abram, die hoofdre dacteur is van het Algemeen Dag blad, de krant die de 'aanleiding was van het bekend worden van het feit, dat de ontvoerders medio oktober een pink stuurden van hun slachtof- fer. ZIERIKZEE - Er staat een grote fu sie op stapel in de financieel-zakelij- ke dienstverlening in ons land. De Tombe/Melse met een vestiging in Zierikzee en de TRN groep willen op 1 mei volledig samengaan. Beide groepen zijn een bundeling van maatschappen van registeraccoun tants, belastingadviseurs, accoun- tantsadministratieconsulenten en organisatie-adviseurs. Met de fusie ontstaat in de branche in ons land de naar grootte derde op dit gebied met een jaaromzet van ruim 300 miljoen en 2620 medewerkers, werkzaam op 53 kantoren in Nederland. De combinatie blijft de naam voe ren van TRN groep. De nummers een en twee op de Nederlandse ranglijst zijn Moret en Limperg en Klynveld Kraayenhoff. De fusie is niet ingege ven door de marktomstandigheden of de internationale schaalvergroting van de laatste tijd, zo verklaarden de bestuursvoorzitters van de twee part ners, P. Hoogendoorn en F. C. de Leeuw tijdens een bijeenkomst. Het is een zuiver nationale fusie, ingege ven door drie wensen, een draagvlak verbreding, een grotere regionale spreiding en grotere ontplooiingsmo gelijkheden voor de medewerkers. TRN heeft nu 42 kantoren in ons land, Tombe/Melse 25. Zij vullen el kaar regionaal flink aan. Op veertien plaatsen hebben beide partners kan toren, maar dit hoeft niet tot proble men te leiden. Integendeel, de twee bestuursvoorzitters geloven zelfs, dat de groei van de afzonderlijke part ners van de laatste jaren door de fusie zal versnellen. De nieuwe TRN gaat zich naar bui ten onder vier nieuwe namen presen teren. Het zijn de Nederlandse Ac countants Maatschap De Tombe (re gisteraccountants), Begheyn en Sneep Melse (belastingadviseurs), Van der Laan en Siebesma (accoun- tantsadministratieconsulenten) cn Volder, Vis en Co (organisatie-advi seurs). De nieuwe combinatie zal op inter nationaal terrein samenwerken met Touche Ross International, die in de branche tot de grote acht in de wereld behoort en de fusie toejuicht. Tbuche Ross heeft in de wereld 27.500 men sen in dienst in 90 landen en een om zet van ruim 1,5 miljard dollar. TRN werkte al met deze groep samen. De bestuursvoorzitters geloven dat de fusie het gemakkelijker zal maken het toch zeldzame ..jonge talent" naar zich toe te trekken. Overigens waren zij desgevraagd van mening, dat een verdere schaalvergroting in Nederland nog niet is afgelopen. Er zullen verdere overnemingen komen van kleinere kantoren door grotere, zo meenden Hoogendoorn en Leeuw. ZIERIKZEE - Vol gens informatie van de PTT is het sinds kort mogelijk om via het postkantoor aan de Poststraat te Zie rikzee een vakantie bungalow te reserve ren. In het infocentrum op het postkantoor is foldermateriaal van de bungalowparken van Vendorado ondergebracht. Daarin vindt men het zoge naamde zelfboekservice reser veringsformulier dat thuis kan worden ingevuld. Na een eerste aanbetaling op het postkan toor ontvangt men een bevesti gingsfactuur van de reserve ring. INDE Bij de service van het zelf boeken zit ook de service inbe grepen van het gratis laten ontwikkelen van een filmrol letje en het tweemaal laten af drukken. Vrijdag 20 november Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Werken moeten, 5-delige informatieve serie over mensen die niet meer aan het arbeidsproces deel nemen. Afl 1. 14.30 uur Vrijgezel in de vul, Ameri kaanse filmkomedie uit 1955 van Charles Walters. 16.15 uur Columbus... of wat er nog allemaal nog te ontdekken valt, praatprogramma voor senioren met Frank Kramer, Violet Valkenburg en Agnes van Brussel. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Alvin en z'n hoefjes, teken filmserie. 18.11 uur KRO's tekenfilmfestival. 18.30 uur Cursus Handwerken, les 8. 19.00 uur KRO's comedy hour: Throb, Amerikaanse comedy-serie. Mijn dochter en ik, Engelse comedy serie. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Hints, spelprogramma. 21.00 uur Miss Marple, Engelse mis daadserie naar de verhalen van Aga tha Christie. 22.00 uur Brandpunt, actualiteiten rubriek. 23.00 uur In 't holst van de nacht, Ca nadese politieserie. 23.55 uur Journaal. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 00.05 uur Studio Sport extra: WK Ju do te Assen, samenvatting van de fi nales. Nederland 2 9.00 uur Plaatjes kijken, les 1. 9.30 uur Grabbelkast, les 7. 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Les 9, 10.30 uur Lief en leed, les 3. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Prijs je rijk, spelprogram ma waarin kandidaten de 'prijs van de prijs' proberen te raden. 20.05 uur AVRO's Sportpanorama, mini-uitzending met aandacht voor het tennistoernooi te Valkenswaard. 20.19 uur ,,V", Amerikaanse serie. Afl. 5. 21.06 uur Reis om de wereld in 80 vra gen, spelprogramma waarin twee kandidaten aan de hand van 80 vra gen op het gebied van natuur, weten schap, cultuur en geschiedenis elkaar bestrijden. 22.12 uur Gesprek met de minister president. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Meneer Yamaqueehi's di lemma, film over religie in het gezin van een Japanse zakenman. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur De belofte, Amerikaanse tv-film van Richard Freidenberg. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie, (herh). 18.05 uur De tovenaar van Oz (The wizard of Oz), 52-dclige tekenfilmse rie naar de boeken van Frank Baum. Afl. 35. 18.30 uur Bingo. Wekelijks hitparade- programma met o.m. de clip van de kijker; overzicht van de BRT-top 30; studiogast; Radio België. Presenta tie: Bart Peeters gastpresentator. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Christen- Democratische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws en weerbericht. 20.20 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.50 uur De sherrif zit achter de grendels, Amerikaanse speelfilm uit 1974 van Mel Brooks. 22.25 uur Filmspot, filmnieuws. 22.50 uur Nieuws. Aansl. Coda: Heks, heks, van Jan G. Elburg. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Marokkanen. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie met Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richards, e.a. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashida met Avako Kobayashi en Shiro Ito. Afl. 171. 19.40 uur Medelingen en programma- overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Extra Time. 21.00 uur De gaven van de aarde, vijf delige Frans/Italiaanse documentai re serie over de geschiedenis van de landbouw. 21.40 uur Concert. Het Filharmo nische Orkest van de BRT o.l.v. Fer- nand Terby voert 4 symfonische wer ken uit dé vroegere scheppingsperio de van deze componist uit n.a.v. zijn 100ste geboortedag. ZIERIKZEE - De spetterende acties van een agent die jaren her door een on derwereldbaas om zeep was geholpen en dankzij allerlei ingenieuze compu terapparatuur als robot tot leven komt is de leidraad in de avonturenfilm Ro- bocop, die zaterdag 21 en zondag 22 november in de Zierikzeese Concertzaal draait. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Bron van alle ellende vormt het be sluit om na de gevangenissen ook het politiewezen in Detroit te privatise ren. De firma Omni Consumer Pro ducts geeft hiervoor agent Dick Jones opdracht om een zwaarbewapende ro botagent te creëren die van alle markten thuis is. Voor alle zekerheid maakt Bob Morton eveneens een ont werp. De uitvinding van Jones is geen succes. Morton maakt hiervan gretig gebruik om zijn Robocop naar voren te schuiven. Robocop staat voor de gecomputeriseerde mens". De jaren terug neergeschoten agent Murphy wordt volgestopt met automatise ringsapparatuur terwijl zijn ledema ten zwaarbewapende prothesen zijn. Jones kan het mislukken van zijn uit vinding niet verkroppen en geeft Boddicker. een onderwereldfiguur die ook de moord op agent Murphy heeft gepleegd, de opdracht om zijn rivaal Morton uit de weg te ruimen. De menselijke geest blijkt toch ster ker te zijn dan alle computerappara tuur bij elkaar. Doel hierbij is de vernietiging van Robocop. Deze herkent in Boddicker echter zijn moordenaar en wil wraak nemen. Een in doodsnood verkerende Boddicker bekent dat hij in opdracht van Jones werkt. Robocop gaat op zoek naar Jones en komt dan tot de ontdekking dat de directie van de fir ma die hem op de markt heeft ge bracht onschendbaar is. Het einde van het liedje van deze machtstrijd is dat een nieuwe poging om Robocop onschadelijk te maken uitmondt in het ontslag van Jones. Hierdoor keert bij Robocop alias agent Murphy zijn menselijkheid terug. 56 Nu was alles om het huis in volle tooi, alleen de meidoorns waren reeds uitgebloeid. De kinderen had den deze lente volop genoten, elke dag weer, van de wondere aankleding van al die kale takken. En 't scheen of alle bomen en heesters, en het waren er vele om hun huis heen, tot zelfs de oude notenboom hun beste beentje voorzetten. Sjoerd had het soms uit gejubeld. En thans was de zomerva kantie aangevangen, ze waren zoëven thuis gekomen met de heerlijke tij ding van 'vier weken vrij'. Aan tafel waren alle drie onrustig, ondanks hun nooit falende trek. Betsie had de borden opgeschept, Menno het vlees verdeeld, allen aten en het was een moment stil. Door de open tuindeu ren kwamen geluiden van buiten, een voorbijrijdende auto, gebel van een fiets, de torenklok, die half een sloeg. ,,Moe, mag ik vanmiddag met mijn vriendinnetjes gaan zwemmen?", ver brak Geerie de rust. „Jawel, kind. Als je taak af Is." Die taak bestond uit enkele huis houdelijke werkjes, afdrogen, groen te schoonmaken, enzovoort. „Wij ook?", vroegen de jongens. „Op dezelfde voorwaarden, hoor." „Ja. moe." „Of heeft u wat voor me te doen?", vroeg Kees aan Menno. „Nee, vent. Henk heeft vanmiddag vrij en ik ga in de namiddag buur man Boot zijn eerste rijles geven." door J. VISSER-ROOSENDAAL „Jammer," zuchtte Kees. „Moes," vroeg Sjoerd even later, „weet u nu al of de andijvie gezaaid kan worden?" „Nee, kind, vraag jij straks maar even voor me aan buurman Krijn." „En wil jullie nou geen van drieën naar Amsterdam te logeren?", vroeg vader. „Nee, o nee!" 't Klonk driestem mig. „Gek," zei Kees. „Vroeger keek ik altijd met minachting naar die boe renkinkels. En nou ben ik er zelf ook een. En dom zijn ze ook lang niet. Ik moet op school bijpakken om een goed cijfer te krijgen." „Ik vond de spraak hier eerst zo raar," vertelde Sjoerd. „Nou hoor ik het niet eens meer, 'k zee zelfs af en toe zo'n woord. En dat ik het echte Amsterdams nou zoveel mooier vind, kan ik ook niet zeggen." „Ik ook niet," kwam Geerie nu los. „toen we hier kwamen, dacht ik alle maal meisjes met dikke lange rokken en mutsen op te vinden; dat hadden ze me daar op school verteld. Maar ze waren net als ik. En in de vakantie zullen ze me leren zwemmen. Fijn! Nee hoor, ik blijf de hele maand thuis." „Mag ik dan de tuin onderhouden cn zaaien en uitplanten en zo?", be delde Sjoerd. „Van mij mag je alles." beloofde zijn vader, „als ik maar nooit moet helpen." Allen lachten. Menno's afkeer van tuinieren was hun gauw gebleken. „En mag ik, als ik klaar ben, nog een poosje naar buurvrouw Boot?", vroeg Kees. „Ze heeft nog heel oude jaargangen van tijdschriften, die gaan we dan zoeken. Ik vind die oude foto's zo fijn. Alles was toen heel an ders, zonder auto's en radio cn al die dingen, die er nu zo maar bij horen." „Ga je gang. Kees. En weet je nou al wat je voor je verjaardag vragen wilt? Je weet het, volgend jaar als je veertien wordt, krijg je een fiets. Moeder wil dat beslist, dus we moe ten wel berusten." En Menno zuchtte zwaar en keek vanuit een ooghoek naar de jongen. Kees zuchtte ook. Moeder was toch een - stijfkop. „Nou, dan vraag ik maar voetbal schoenen," besliste hij. Geschrei klonk van buiten af en Betsie ging naar de wagen om Annie te halen. Die lag hele dagen buiten, iets in de schaduw. Betsie hield niet van die erg bruingebakken baby's, zoals zij ze noemde; een echt gezonde huidskleur was haar genoeg, 't Klein tje groeide goed en de donkere oogjes keken al aardig wijs om zich heen. Betsie vond het leven heerlijk, 't Was goed geweest, toen ze besloten hier te komen wonen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7