Honderd man in actie na explosie en brand aan boord hospitaalschip Eerste Beaujolais voor redactie Discussie zoetwater voorlopig afgesloten MIDDEN MIDDENSTAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 november 1987 Nr. 24238 5 Nieuwe Haven toneel van grootscheepse oefening hulpverleners ZIERIKZIJE - „Help dan toch. Doe dan toch wat". Dat was een van de kreten van de in paniek geraakte passagiers van 'hospitaalschip' Christiaan B. Gelukkig geen wer kelijkheid, maar slechts oefening. Rond de honderd man van brandweer, politie en Ro de Kruis bevolkten dinsdagavond 't Luitje in Zierikzee, de plaats des onheils om de brand te bestrijden en de slachtoffers af te voeren. De oefening nam ruim twee uur in beslag. i Chaos in de salon van de Christiaan B; omgevallen bedden, beknelde gewonden. In de machinekamer van de Chris tiaan B doet zich, door onbekende oorzaak, een ontploffing voor. Een deel van het dek raakt verbogen en er ontstaat brand in de machinekamer. De brand breidt zich uit naar het ver- fhok en de salons waarin zich gehan dicapte passagiers bevinden, zowel in rolstoelen als in bed. Twee man die in de machinekamer aan het werk wa ren zijn gevlucht naar het achterste gedeelte van het schip waar ze veilig zijn voor rook en vuur. Door de ont ploffing is een enorme chaos ont staan aan boord van het schip. Men sen liggen bekneld onder omgevallen bedden. Anderen zijn in paniek ge raakt, hysterisch. Ziehier het scena rio waar brandweer, politie en Rode Kruis-colonne mee te maken kreeg. Hindernissen Ondercommandant M. van der Schee van het Zierikzeese brandweer korps had niets nagelaten om het de hulpverleners flink moeilijk te ma ken. Als. eerste hindernis voor de brandweer, die als eerste ter plaatse' was, een auto die de weg voor de brandweerwagen versperde. De brandweerlieden aarzelden geen mo ment, sloegen een zijraam van de auto in en duwden deze met man en macht uit de weg. Verder stonden de leden van de vrijwillige brandweer voor de taak om het hoogteverschil tussen het gangboord van het schip en de de kade te overbruggen. Wat in hield dat mensen compleet met rolstoelen opgetild moesten worden.' Voeg daarbij het feit dat een aantal slachtoffers in paniek, al schreeu wend en gesticulerend, de hulpverle ners in.de weg liepen en men heeft een redelijk beeld van de moeilijke taak die voor de hulpverleners was weggelegd. De oefening startte om 19.06 uur met enkele levensechte knallen, ge volgd door rook en (bengaals) vuur. Er werd alarm geslagen en als eerste ZIERIKZEE Brogum De Zeeland Tour doet zaterdag 21 november jongerencentrum Brogum te Zierikzee aan. Deze activiteit is op gezet door de Zeeuwse Culturele Raad in samenwerking met een acht tal Zeeuwse podia. Doel is de Zeeuw se popmuzikanten vertrouwd te ma ken met optredens en alles wat er bij komt kijken. Na ondermeer Terneu- zen, Hulst en Tholen is het nu aan Zierikzee. Er treden drie groepen op: Rodnaam. Trigger en Café Noir. Door een subsidie van de Culturele Raad kan de entreeprijs laag gehouden worden. In verband met de techni sche organisatie wordt stipt om 21.30 uur begonnen. De zaal gaat een half uur eerder open. RENESSE Intocht Sinterklaas doet zaterdag 21 no vember niet alleen zijn intrede in Zie rikzee en Dreischor, maar ook in Re- nesse. Luctor et Emergo vertrekt om 13.30 uur vanaf het dorpshuis om de Goedheiligman en zijn Zwarte Pieten op te halen, waarna de stoet een rond gang maakt door het dorp. De Sint wordt in het dorpshuis officieel ont- vartgen. Met de komst van Sinter klaas gaat ook de feestmaandactie van de Middenstandsvereniging Rc- nesse van start. De actie loopt van 21 november tot en met 24 december. Ge durende die periode worden bij di verse aankopen zegels verstrekt, die met 20 op een kaart kans bieden op een van de prijzen in de gratis verlo ting. De winnende geldprijzen wor den uitgekeerd in bestedingsbonnen voor de plaatselijke ondernemers. Gedurende de actie worden in de weekeinden verschillende attracties georganiseerd. Zo wordt er 19 decem- bbr bijvoorbeeld een kerstmarkt ge houden in het Renesser dorpshuis. DREISCHOR Intocht Sinterklaas De Goedheiligman heeft besloten om op zaterdag 21 november een be zoek te brengen aan het ringdorp Dreischor. Om half twee wordt Sin terklaas verwacht aan het begin van de Bogerdweg. Onder begeleiding van het muziekgezelschap Crescendo maakt de Spaanse gast zijn intocht. Op de Ring voor het Dorpshui^ wordt hij verwelkomd door burgemeester C. Slabbekoorn. De jeugd staat daar na in het centrum van de belangstel ling tijdens de kindermiddag in het Dorpshuis waar Sinterklaas eregast is. Het poppentheater Alteklein zorgt voor een voorstelling. Feestmiddag De bejaardensoos in Dreischor heeft voor zaterdag 28 november een feestmiddag in het plaatselijke dorpshuis op het programma staan. Vanaf 14.00 uur krijgen de bezoekers twee eenacters voorgeschoteld door het Renesser toneelgezelschap Op Vervolg van pagina 1 CBTB de mening van de meerderheid van hun leden aan do laars gelapt en daarmee hebben de standsorganisa ties zich op gevaarlijk terrein bege ven. Er zijn wonden geslagen, en daar wordt nu nog eens zout ingewreven", arriveerde luttele minuten later de brandweer, onder leiding van Hans Kort. Bevelen klinken en na een snel le inventarisatie van de situatie wordt liet Rode Kruis gealarmeerd. De rijkspolitie heeft inmiddels ta- kelbedrijf De Jonge gebeld om de op zij geduwde auto verder van het werkterrein te verwijderen om de vrijwilligers van brandweer en Rode Kruis vrij baan te geven. Terwijl een aantal slachtoffers zich 'beperkt' tot hartverscheurend kermen geven an dere slachtoffers de brandweerlie den handenvol werk door als bezete nen tekeer te gaan. Schreeuwend en spartelend worden zij zo snel moge lijk afgevoerd om het de Rode Kruis- vrijwilügers moeilijk te maken. Hoewel voor deze oefening geen Lotus-mensen beschikbaar waren moet gezegd dat er onder de vrijwilli ge slachtoffers zeker mensen zaten die blijk gaven van groot acteerta lent. „M'n man, waar is m'n man. Ik wil naar m'n man. Laat me los", aldus een van de slachtoffers, ondertussen alle.mogelijke moeite doende om aan haar verzorgers te ontsnappen. Gewondennest Als Gewondennest (GN) fungeerde bij de oefening de steiger bij het Luit je. Vrijwilligers van de Rode Kruis- colonne Zierikzee verleenden daar eerste hulp. Na een eerste diagnose, passende maatregelen, en registratie werden de slachtoffers per auto ver voerd naar de Driehoek, waar in al lerijl een opvang was ingericht. In Rode Kruis-termen een Verzamel plaats Gewonden (VG). Daar werden de slachtoffers verder behandeld en klaargemaakt voor vervoer naar het ziekenhuis. Ondertussen werd door een ploegje brandweerlieden voor het broodnodi ge licht gezorgd. Twee masten met elk drie halogeenlampen van 1000 watt per stuk, gevoed door twee ag gregaten zorgden ervoor dat de hulp verleners hun werk naar behoren konden verrichten. Een andere ploeg van de brandweer hield zich bezig met bluswerkzaamheden terwijl weer anderen druk in de weer waren om de mensen uit het schip te halen. Om de werkelijkheid zo dicht moge- Een van de 'paniekvogels' bezorgde de hulpverleners handenvol werk. lijk te benaderen was ook de voltalli ge bemannning van de Christiaan B van reder Teun den Breejen bij de oe fening betrokken. Een deel assisteer de bij de reddingswerkzaamheden terwijl een tweetal bemanningsleden uit benarde posities moest worden bevrijd. Teun den Breejen: ,,Ik moet er niet aan denken dat zoiets in wer kelijkheid gebeurt, maar ik vind het wel erg nuttig dat wij ook bij de oefe ning betrokken zijn. Want je leert er een hoop van". Uniformen Tijdens de oefening werd ook dui delijk dat wat betreft uitrusting er een behoorlijke tegenstelling bestaat tussen brandweer en Rode Kruis. Brandweercommandant H. J. Fie- rens: „Onze jongens hebben mooie, nieuwe, kleding, die zullen het niet koud krijgen. En hun kleding is ook waterdicht. Maar de mensen van het Rode Kruis lopen hier rond in unifor men die weinig bescherming bieden. Nu is het droog weer, maar als het zou regenen zouden de mensen van het Rode Kruis binnen tien tellen drijf nat zijn". Een woordvoerster van de Rode Kruis-colonne. „Ik had eigenlijk ge hoopt dat het slecht weer zou zijn. Dan konden de mensen zien op wat voor manier wij moeten werken. Wij staan altijd paraat, en de inzet van de vrijwilligers laat niets te wensen over, maar met de kleding is het niet best gesteld. En onze vice-voorzitter heeft eind mei al een brief hierover naar de gemeenten verstuurd, maar daar hebben we nog steeds geen ant woord op gekregen. Ze willen wel dat wij taken van de nu opgeheven BB overnemen, maar er staat veel te weinig tegenover". „Natuurlijk zijn er fouten ge maakt, maar daar leer je van", aldus de Rode Kruis-woordvoerster. „Disci pline is bij het Rode Kruis-werk heel belangrijk, maar gezelligheid is ook heel belangrijk. Je moet niet zo streng zijn dat het de mensen af schrikt. Want het is al moeilijk ge noeg om vrijwilligers voor de Rode Kruis-colonne te krijgen". Vrijwilligers Zoals al gemeld waren er in totaal zo'n honderd mensen bij de oefening betrokken. Een groot deel daarvan bestond uit vrijwilligers. Alles bij el kaar zijn rijkspolitie, brandweer en Rode Kruis zo'n anderhalve maand bezig geweest met de voorbereidin gen. Men ondervond veel medewer king, zowel van instanties als bedrij ven. Bedrijven stelden apparatuur of auto's ter beschikking en iedereen die bij de oefening betrokken was deed zijn best om er iets van te maken. Over het verloop van de oefening werd door alle betrokkenen na afloop nog uitvoerig nagepraat. Drift. De titels zijn Het is nooit te laat en Non actief. Een ieder, die iets over heeft voor de verloting kan dit afgeven bij de familie Smits aan de Welleweg 1 te Dreischor. Ronald Sla ger is present om met zijn electroni- sche orgel voor de vrolijke noot te zorgen. BRUINISSE CNV De afdeling Bruinisse van het CNV houdt vrijdag 20 november in het dorpshuis te Bruinisse een familie avond, die om 19.30 imr begint. Na de opening door voorzitter W. van Gilst spreekt districtsbestuurder L. Q. Phernambucq. Vervolgens is er een pauze met verloting en wordt het blij spel Operatie Nachtegaal opgevoerd. VV' P. de Vrieze: Waterschap is hartstikke fout geweest". aldus Padmos. Hij zei verder van me ning te zijn dat de uitkomst van do opiniepeiling alleen maar bevestigt wat de tegenstanders van de zoetwa tervoorziening al eerder beweerden. „En de mening van de gebruikers is gelijk aan de mening van de landei genaren. Dat hebben wij al eerder met cijfers aangetoond", aldus Pad mos. Hij pleitte voor verdere studie. „Want aan een huis zonder dak heeft niemand behoefte". Padmos besloot zijn betoog met dc suggestie om toch het oorspronkelij ke voorstel van het waterschap om overal een definitieve streep onder te zetten in stemming te brengen. Een suggestie waar dijkgraaf Steur niet op inging. Kier „We moeten nu niet definitief nee zeggen, maar de deur op een kier hou den", aldus Steur. „Anders bestaat de mogelijkheid dat we straks voor de situatie komen te staan dat uit signa len duidelijk blijkt dat de zoetwater- voorziening toch door zou moeten gaan terwijl het waterschap dan heeft gezegd dat men daar niet langer aan mee wil werken". Overigons leg de Steur er de nadruk op dat zijns in ziens het initiatief nu is aan de land bouw en dat men van die kant nu met economisch-Iandbouwkundigc argu menten moet komen als duidelijk wordt dat een brede meerderheid als nog zoet water wil. „Maar nu is er voor het waterschap voorshands geen aanleiding om verder te gaan met dc plannen", aldus Steur. Een en ander houdt in dat voors hands, om dc term van het water schap aan te houden, ook geen geld wordt uitgetrokken voor het (laten) uitwerken van een detailplan voor wat betreft de zoetwatervoorziening- ZIERIKZEE - „De redacties van de verschillende kranten hebben erg veel werk gehad aan het verslaan van het dammenplan. Zij deden dat op een wijze die niet alleen een promotie voor Schouwen-Duiveland betekende maar ook voor de middenstand". Dat zei de eigenaar van slijterij/wijnhandel 't Kraan plein te Zierikzee R. Pankow. Samen met twee gastvrouwen van restaurant Mondragon Erna Voost en Ineke van der Werf bood hij de redacties van de regio nale kranten de eerste Beaujolais Primeur aan. Volgens Pankow is 1987 ondanks de koude, natte zohier een zeer goed Beaujolais-jaar. „De wijn stok is daar minder gevoelig voor dan velen denken. Het koude voorjaar vertraagde weliswaar de bloei. Maar direct na de bloei bleef het redelijk goed weer. En het belangrijkste facet in het groeiproces is het weer vooraf gaand aan de oogst. Droge smaak Volgens Pankow is de Beaujo lais dit jaar iets minder fruitig van karakter dan vorig jaar maar wel van uitstekende kwaliteit. „De smaak is dit jaar wat droger". In tegenstelling tot andere wijn soorten waarvan de basis meestal wordt gevormd door verschillende druivensoorten wordt de Beaujo lais gemaakt van een druiven- soort: de Gamay-druiven. Restaurant Mondragon en slij terij/wijnhandel 't Kraanplein te Zierikzee namen enkele jaren ge leden het initiatief om ter gele genheid van de jaarlijkse intro ductie van de Beaujolais Primeur in november een bepaalde groepe ring in de Zierikzeese samenle ving te trakteren op enkele fles sen van deze frisse jonge wijn. In de afgelopen jaren werd de Beau jolais Primeur aangeboden aan het college van b en w van Zierik zee, de nachtwerkers in het zie kenhuis, de vrijwilligers van het dierenasiel, de werknemers van de gemeentelijke plantsoenen dienst en aan de bestuursleden van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC). Een geste die wordt gedaan als blijk van waar dering. Dit jaar viel dc eer dus te beurt aan de krantenredacties. In een begeleidend schrijven staat: „Wer den de brengers van slecht nieuws, de couriers van eeuwen geleden, vroeger soms vermoord. Anno 1987 blijkt er meer waarde ring te bestaan voor de schrijven de media". Van der Zwan en Pankow meen den dat vanuit het bedrijfsleven best eens waardering mocht wor den getoond voor de intensieve en gedetailleerde verslaggeving be treffende de Oosterscheldewerken en de gevolgen daarvan voor stad en regio. „Ook over de wijze waar op het regionale bedrijfsleven in speelt op die ontwikkelingen wordt nauwgezet melding ge maakt in de krantenkolommen. Reden om die inzet met Beaujo lais Primeur te belonen", aldus de initiatiefnemers. INDE Vanaf vandaag (donderdag 20 november) is de Beaujolais Pri meur op de markt. Enkele medewerkers van de Zierikzeesche Nieuwsbode 'keuren' de Beaujolais Primeur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5