Oranjevereniging Renesse broedt op grootse viering Basisschool Prinses Irene kampt met leerlingentekort Brouws college wijst subsidie voor Vrijwilligers Overleg af Ringdag in teken van gastvrijheid Pony dood na aanrijding 4 Sinterklaas bezoekt ook Burgh- Haamstede Auto rijdt fietser aan Zilveren G-sleutel leden Bru's kerkkoor Eerste boek voor Hekman BURGH-HAAMSTEDE - Bij een botsing gisteravond, woensdag, om streeks 20.50 uur vond een pony de dood. Het beest ivas door onbeken de oorzaak op de Serooskerkseweg terecht gekomen. M. P. uit Haam stede naderde met zijn personenauto uit tegenovergestelde richting en kon de pony niet meer ontwijken. De pony was eigendom van D. de W. uit Scharendijke. De auto van P. werd door de aanrijding zwaar bescha digd. BURGH-HAAMSTEDE - Sinter klaas heeft het zaterdag 21 november bijzonder druk want ook doet hij Burgh-Haamstede aan. Om 13.00 uur worden aan de kinderen toeters en vlaggetjes uitgedeeld op het haven plateau te Burghsluis. Daar arri veert de Goedheiligman om 13.15 uur met zo'n tien Zwarte Pieten. Onder begeleiding van Rust Roest-Pieten gaat de Sint door Burgh en Haamste de om vervolgens om 15.15 uur door burgemeester J. L. Nieinantsver- driet-Leenheer verwelkomd te wor den in het dorpshuis de Sehutse. Sint, die niet helemaal gevrijwaard lijkt van de commercie, verricht om 15.30 uur de eerste trekking van de zegelactie van de ondernemersvereni ging. Het winkelend publiek van Burgh-Haamstede kan zegels sparen, waaraan een groot aantal prijzen is verbonden. Om 16.00 uur begint het kinderfeest met Sinterklaas. Een en ander eindigt omstreeks 17.15 uur. Zaterdag 28 november is er weder om een kinderfeest in de Sehutse en dat begint om 14.00 uyr. Wethouder dr H. J. van Zuylen is gevraagd de trek king van de zegels voor zijn rekening te nemen. Wethouder A. J. Padmos doet dit zaterdag 5 december om 14.30 uur in hotel Bom. Middenstand sponsort jubileum RENESSE - In het kader van het vijftigjarig bestaan wil de Renesser Oranjevereniging Juliana volgend jaar met een programma komen dat klinkt als een klok. Dat is gebleken tijdens de ledenvergadering, die in het dorpshuis is gehouden en waarvoor de belangstelling overigens minimaal was. Voorzitter W. de Waal kon slechts twee bezoekers verwelkomen en hij sprak hierover zijn teleurstelling uit, temeer omdat er juist dit jaar wel pu bliciteit rond de vergadering is ge weest. De Waal keek nogeens terug op het feest van dit jaar en noemde het een geslaagd gebeuren. Ook de se- niorenreis, die elk jaar door het comi té georganiseerd wordt, is geslaagd. De plannen voor de grootse opzet van komend jaar staan al op papier. Zo bestaat het idee om in het dorps huis een tentoonstelling te organise ren over vijftig jaar Oranjefeest in Renesse. Een oproep om materiaal aan te dragen heeft vooralsnog geen succes gehad. Het bestuur blijft ech ter optimistisch en zal blijven probe ren materiaal binnen te halen. Tij dens de tentoonstelling wordt moge lijk ook een receptie gehouden voor de zusterverenigingen en het vereni gingsleven in Renesse. BURGH-HAAMSTEDE - Op de kruising Julianastraat/Bernhard- straat te Haamstede vond dinsdag om ongeveer 16.00 uur een aanrijding plaats waarbij een wielrijder, M. M. uit Haamstede, werd verwond. Het ongeval gebeurde toen P. F. uit Haam stede die met zijn auto over de Bern- hardstraat reed rechtsaf sloeg de Ju- lianastraat in. Hij zou daarbij geen voorrang hebben verleend aan M. M. die op de fiets rechtdoor over de Bernhardstraat reed. De auto werd aan de rechterachterzijde beschadigd en ook het rijwiel liep schade op. Om de activiteiten volgend jaar te financieren denkt de organisatie aan sponsoring. Hiervoor is de midden stand al benaderd en tot op heden is er 610 gulden binnengekomen. Op 30 april wil men de dag weer beginnen met Heraut en paard, terwijl muziek vereniging Luctor et Emergo vanaf de kerktoren koraalmuziek speelt, 's Morgens worden er kinderspelen ge houden, terwijl de hoofdmoot van de middag een grote optocht zal zijn. Ook denkt het bestuur aan een wa genspel in de dorpskern. De organi satie is momenteel op zoek naar een goede Zeeuwse cabaretgroep voor een gevarieerd avondprogramma. Ook hoopt men voor de danslustigen een band te engageren. Tijdens de vergadering werden de heren Kok en Van Soelen en mevrouw T. Kostense- de Vos herkozen in het bestuur, ter wijl mevrouw Korstanje-Kooman de plaats van de heer Van de Boogert in nam. Er bleek voorts een batig saldo van bijna 1500 gulden te zijn; een startka pitaal, dat flink uitgebreid moet wor den wil de organisatie alle geplande activiteiten ook daadwerkelijk reali seren. Het bestuur toonde, ondanks de geringe opkomst, vertrouwen in haar sponsoractie. KERKWERVE - Voor 16 januari 1988 moet de openbare basisschool Prinses Irene minimaal 35 leerlingen hebben. Anders moet de gemeenteraad tot opheffing van de school besluiten. De school had op 16 oktober 31 leerlingen en zit dus duidelijk in de gevarenzone. Als de gemeente kan aantonen dat de school binnen drie jaar minimaal 35 leerlingen zal hebben en dat aantal tenminste drie jaar zal behouden, dan hoeft de school niet te worden gesloten. Om dat na te gaan wordt er een zogenaamde leerlingenprognose opgesteld. Een prognose die laat zien hoeveel leerlingen een school over een aantal jaren heeft. B en w van Middenschouwen wacht de resultaten daarvan af, maar gaat in de tussentijd ook praten met de inspectie van het basisonder wijs en de provincie om te voorkomen dat de school in Kerkwerve dicht zou moeten. Vervolg van pagina 1 naar, die zichzelf de tijd getroost heeft om Eigen Tferritorium op papier te zetten. En het kan hem niet ont zegd worden, dat hij hiermee veel we tenswaardigheden uit het verleden bewaard heeft voor het nageslacht. Veel meer andere waarden moeten aan het werk niet worden toegekend. Burgemeester Hekman sprak tij dens de overhandiging zijn bewonde ring uit over de 73-jarige schrijver. ,,En wat de kritiek op Bruinisse be treft: dat is alleen maar goed voor be stuurders, want die weten echt niet alles". AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft dezer dagen in de hoofd stad de 35-jarige Fransman S. R. aan gehouden. De man wordt in zijn eigen land verdacht van moord en ontsnap te enige tijd geleden met gebruikma king van wapens uit de gevangenis van Briey, aldus de politie. AMSTERDAM - Max Tailleur heeft wegens meningsverschillen met het bestuur" zijn" ontslag ingediend als directeur van de naar hem genoemde Max Thilleur Stichting. BRUINISSE - Tijdens een infor meel samenzijn van het Nederlands Hervormd Kerkkoor had het bestuur voor enkele leden een leuke verra sing in petto. Op de avond die als gourmetavond was georganiseerd kregen ze namelijk een zilveren G- sleutel opgespeld omdat ze tussen de 20 en 35 jaar lid van het kerkkoor wa ren. Vanwege dat jubileumfeest sprak voorzitter G. J. la Grand een woord van lof en waardering tot die leden die al zoveel jaar met zahg de vereni ging tot bloei brachten. De zilveren G-sleutel werd uitgereikt door secre taris mevrouw C. Koster-Duivendijk aan W. Schraver, P. Willemse, J. van Breda, L. Ottens en L. de Jonge en aan de dames A. Roukema, M. Klei- berg, M. de Jonge-Hoek, M. de Ronde-Hoogerheide, C. Haeck- Kuyper, S. Maaskant en H. Willemse- Schoenmaker. Van dirigent Dalebout en organist De Raad werd na acht jaar actief binnen de zangvereniging bezig geweest te zijn afscheid geno men, onder andere met een lied ge schreven door C. Hoogerwerf. Voor Dalebout is de nog jonge Kees van der Maas uit Oosterland in de plaats gekomen als dirigent. Van der Maas studeert aan het Muziekconser vatorium in Rotterdam en verzorgde 'die avond de muziek op z'n accorde on. L. Ottens verzorgde een leerzame kwis ,,Wie-kent-Bru" met leuke prij zen. Voorzitter La Grand beschreef het geheel als een fijne gezellige avond die zeker voor herhaling vat baar was. Overigens merkte hij op dat het Hervormd Kerkkoor best nog wat leden kan gebruiken. Wie belang stelling heeft kan eens komen kijken en luisteren op de vaste repetitie avond van het koor op maandag van acht tot tien uur in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw. KLAZINAVEEN - De wilde staking bij Purit BV in Klazinaveen heeft zich verder uitgebreid. Om elf uur vanmorgen namen 125 van de in to taal ongeveer 275 werknemers van het bedrijf aan de staking deel. De hoofdbesturen van FNV en CNV moe ten nog beslissen of zij de staking overnemen. Die beslissing wordt aan het eind van de middag verwacht. DALLAS - De Britse zanger en ac teur David Bowie, tegen wie een aan klacht wegens verkrachting was in gediend, zal niet worden vervolgd. Gemeenteraadsvergadering op 23 november In dorpshuis Renesse BROUWERSHAVEN - „Het informele, eilandelijke overlegplatform Vrijwilligerswerk zoals dat de laatste jaren bestond moet voldoende zijn, zonder dat weer een afzonderlijke stichting op het terrein van de zorgsector in het leven wordt geroepen". Dat zegt het college van b en w van de gemeente Brouwershaven naar aanleiding van het subsidieverzoek van de nieuwe Stichting Vrij willigers Overleg Zorgsector Schouwen-Duiveland. De stichting heeft aan alle gemeenten samen een totaalbe drag gevraagd van 4.500 gulden. Voor Brouwershaven komt dat neer op 544,39 voor het jaar 1987. RENESSE - De ring van Hervormde Vrouwen Groepen op Schouwen- Duiveland heeft in het dorpshuis te Renesse de jaarlijkse Ringdag gehouden. Een dag, waarop de leden van de verschillende HVG's bij elkaar komen. Na de ontvangst met een kopje koffie werd de redelijk bezochte bijeenkomst ge opend door de vice-voorzitter van de ring, mevrouw Bleijker. Het thema van de dag 'Een dak bo ven het hoofd' werd na samenzang en gebed aan de orde gesteld. Ds C. Bregman hield op dit thema een le zing over gastvrijheid en de Christe lijke gemeente. Hij belichtte in zijn toespraak de gastvrijheid van de Christelijke gemeenten in zowel het verleden als het heden. Hij stelde dat de gastvrijheid - van origine een Oosterse deugd - voor de Westerse mens botst met zijn individuele aard. Dit was ook in de oudheid al duide lijk. In de bijbel wordt opgeroepen tot het verlenen van gastvrijheid. Inhoud Ds Bregman ging ook in op de vraag hoe inhoud gegeven kan wor den aan de gastvrijheid door de HVG. Hij gaf daartoe drie voorbeelden. Als eerste het open staan voor anderen. Er voor zorgen, dat mensen zich thuisvoelen. Dat betekent ook zich inleven in hen. die de gastvrijheid wordt geboden. Ook het openstellen van kerken ziet hij als een vorm van gastvrijheid. Dit biedt immers vakantiegangers de mogelijkheid een kerk te bezichti gen en er desgewenst een moment van rust en stilte te beleven. Een goede mogelijkheid zag hij ook in het daad werkelijk hulp bieden bij de opvang van vreemdelingen. De kerken in de Westhoek hebben zich immers bereid verklaard medewerking te verlenen aan de sociale opvang van de asiel zoekers. Enkelen van de aanwezigen maak ten van de gelegenheid gebruik om ds Bregman vragen te stellen over dit onderwerp, waarna hij uit handen van de vice-voorzitter een bloemetje kreeg. Vervolgens was er een verloting en een gemeenschappelijke maaltijd. Het middagprogramma werd ver zorgd door de toneelvereniging Op Drift uit Renesse. Er werden twee eenacters gespeeld. Liefde op de zes de verdieping onder regie van Marco Holm en Non actief onder regie van Annemaric van der Wiel. De spelers kregen als blijk van waardering een boeket en een applaus. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring die op maandag 23 november wordt gehouden in het Dorpshuis te Dreischor zal blijken óf de gemeente raadsleden de mening van het college delen en of de nieuwe stichting al dan niet gesubsidieerd gaat worden. De Stichting Vrijwilligers Overleg Zorg sector Schouwen-Duiveland werd in februari 1987 opgericht. Zij kwam voort uit het overleg en de samenwer king die door diverse vrijwilligersor ganisaties sinds 1982 werd opgezet om de activiteiten meer op elkaar af te stemmen en meer samen te wer ken. Ondersteuning professionele organisaties Momenteel zijn 22 organisaties aan gesloten bij de nieuwe stichting. En kele van hen zijn: de Unie van Vrij willigers, het Leger des Heils, de NCVB, alle plaatselijke afdelingen voor Wel fa rework, de ANBO en Cari tas/Zonnebloem. De stichting wil volgens haar statuten ,,een bijdrage leveren aan de ondersteuning, af stemming en ontwikkeling van het vrijwilligerswerk in de zorgsector op Schouwen-Duiveland". Het is de be doeling van de nieuwe stichting om een aanzet te geven tot periodiek overleg met professionele organisa ties als het maatschappelijk werk, gezinsverzorging, wijkverpleging en huisartsen. Het Brouwse college van b en w wil echter in verband met bezuinigingen de nodige terughoudendheid in acht nemen hij het aangaan van nieuwe fi nanciële verplichtingen. Zij is verder van mening dat een groot aantal van de aangesloten organisaties uitslui tend of voor een groot gedeelte is ge richt op ouderen. ..En als ondersteu nende regionale instelling is daartoe de Stichting Welzijn Ouderen reeds werkzaam", aldus het college. Ten slotte vindt zij dat het informeel overlegplatform zoals dat de laatste jaren bestond voor de stichting in fe bruari van dit jaar werd opgericht. De beslissing over wel dan niet subsi diëren is natuurlijk aan de raad. Huurverhoging-en Een behoorlijk aantal agendapun ten tijdens de raadsvergadering be treft voorstellen voor huurverhogin gen van gemeentelijke gebouwen en gronden. Een verhoging van tien pro cent voor het gebruik van de gym nastieklokalen in Brouwershaven, Zonnemaire en Dreischor (vanwege een exploitatietekort) en de graf- en begraafrechten in de gemeente. Een verhoging van vijf procent voor de huur van de Blokkendoos in Brou wershaven, de gemeentelijke sport terreinen, tennisbanen en ijsbanen, grond en water in het havenkanaal en de jollenhelling met jukkenveld in de haven. Drie procent verhoging stelt het college voor ten aanzien van de huur van het perceel grond bij het Slingerbos door de scouting en twee procent voor de huur van het Groene Kruisgebouw te Noordgouwe. Er zijn ook huren die gelijk blijven als het aan het college ligt. Zoals die van het Landbouwmuseum te Dreischor en het perceel grond aan camping De Bulke. Op de 33 punten omvattende agen da staan verder subsidie-aanvragen van de Stichting Studie- en beroeps keuze Zeeland, de Stichting Appèl Bestrijding Criminaliteit en de Stichting IPA-huis Zeeland die het college allen afwijst. Wel positief is het dagelijks bestuur van de gemeen te ten aanzien van deelname aan de verkeersveiligheidsactie van het rijk, Actie-25 procent. De raadsver gadering vindt in verband met de aanbouw naast het Brouwse stad huis nog steeds in het Dorpshuis te Dreischor plaats en begint om 19.30 uur. Vele tientallen mensen zetten zich via vrijwilligerswerk op allerlei manieren in voor hun medemens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4