WW Bruse burgemeester krijgt eerste boek Van der Weele c TT»]i OONDEROAG^^^^^^ WM Zoetwatervoorziening voor landbouw in de regio voorlopig in de ijskast gezet Auto total loss na slippartij DE ZIERIKZEESCHE COURANT zaterdag r -- V ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 I44ste jaargang Nr. 24238 Bewaking Tekort Oefening Mosselloop De Westerschouwse CDA-fractie slaat voor- Een ernstig tekort aan leerlingen bedreigt De hulpverleners van Zie/ïkzee hadden de Veel bekende namen deze keer bij de uitgroei- zichtig positief tegenover een particuliere be- voortbestaan van school in Kerkwerve. (Pag 4). handen vol aan, een 'brand' op een hospitaal- ende Mosselloop in de Domeinen van Westen- wakingsdienst. (Pag. 3). schip. (Pag 5). schouwen. (Pag. 11). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De voornaamste roem van elk land komt van zijn schrijver. Dr Johnson Advertentie In zijn boekje, dat op verschillende plaatsen te koop wordt aangeboden, schrijft de Bruenaar wat hij op zijn hart heeft. Zoals bijvoorbeeld in de eerste uitgave, waarin het overlijden van zijn zoon wordt beschreven. Ook in 'deel 2' komt de familie uitvoerig aan bod. Van der Weele wil hiermee duidelijk maken wie hij is en waar om hij de boekjes schrijft. ii.'ii Van 's ochtends ,0to.'s «vonds 1» L va?*1'* 's avonds FY^uénCiagrrstyie ,o, 5 oor 's middagsy3g^|ng^pj| Hoogstandje De koper moet geen litérair hoog standje verwachten. De teksten van de schrijver zijn ongecorrigeerd en dus met de nodige taalfouten ge drukt. Toch doet dit geen afbreuk aan het boekje. Sterker nog, het typeert de schrijver en zijn beweegredenen. Beweegredenen van uiteenlopende aard. Zo schrijft hij te hopen, dat het boekje bijdraagt aan de waakzaam heid voor terreur. ,,We kunnen niet de ogen sluiten voor daden van terreur. Indien soms dit boekwerk een bijdra ge kan zijn tot waakzaamheid en voorkoming van een herhaling is er al iets bereikt" Na het lezen van het boekwerkje is het moeilijk om een link te vinden tussen het verenigingsleven op Schouwcn-Duiveland en de door Van der Weele aangehaalde terreurdaden van de Duitse bezetter in de Tweede Wereldoorlog. Wat Van der Weele wel goed aangeeft is het belang van brui sende verenigingen in de kleine ker nen. Juist de muziekgezelschappen hebben hierin - onwetend wellicht - een belangrijke taak. Maar het zijn niet alleen dc muzi kanten. die aan bod komen. Zo komt Dreischor bijvoorbeeld uitvoerig voor in het boekje, als ook de Christe lijk gemengde zangvereniging VZOS en de problemen van Bruinisse. Van dor Weele neemt geen blad voor de mond. zoals hij zich ook bijvoorbeeld via deze krant weieens manifesteert als schrijver van ingezonden brieven. De kritiek van Van der Weele op met name Bruinisse zelf is ongezou ten. Het verenigingsleven is ..niet om over naar huis te schrijven" en het dorpshuis zou niet de belangstelling Geen aanleiding om voorshands verder te gaan met plannen ZONNEMAIRE - Op dc Blooisedijk in Zonnemaire vond vanmorgen (donderdag) om 8.15 uur een ongeval plaats waarbij de auto van dq 21-jarige mejuffrouw B. C. J. uit Sirjansland totaal werd vernield. Ondanks deze zware schade bracht de bestuurster het er zelf met lichte verwondingen af. Zij reed om ongeveer 8.15 uur otter de Blooisedijk in de richting Brouwershaven toen ze in een slip terecht kwam vanwege een laag slijk op de weg. Door de slipmanoeuvre kwam de auto aan de linkerkant van de weg tegen een boom terecht. De rijkspolitie maakte proces-verbaal op tegen G. J. d. V. uit Zonnemaire die verantwoordelijk zou zijn voor de wegverontreiniging. ..Het was was behoorlijk erg. Wc zijn zelf ook bijna gesliptaldus een politiewoord voerder. Zij waarschuwde de brandiveer van Brouwershaven om het wegdek schoon maken. De auto moest ivorden weggesleept. hectare". Collega-tegenstander W. P. de Vrieze vatte de uitkomst van de opiniepeiling heel anders op: ,,Het waterschap is hartstikke fout ge weest, en daar komt men nu op te rug". Een vergelijking van De Vrieze tussen het beleid van het waterschap nu en in '40-45' schoot bij Steur in het verkeerde keelgat. ,,Wat u nu zegt raakt kant noch wal", aldus de dijk graaf. Wontien Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Zonnige perioden Vannacht enkele opklaringen. Mor- genoverdag zonnige perioden en een enkele bui. De wind wordt west tot noordwest, eerst hard en morgenmid dag waarschijnlijk stormachtig. De aangevoerde lucht is kouder gewor den. De temperatuur komt niet veel hoger dan 7 graden. Minimumtempe ratuur de komende nacht 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 23 nov.: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 5 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 nov. Zon op 08.08, onder 16.42 Maan op 07.17, onder 15.47 Nieuwe Maan: 21 november (07.34) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er is morgen veel bewol king en er vallen buien. Het kwik loopt op tot een graad of 9. Er is een matige noordwestenwind, rond kracht 4, aan de kust en op het IJssel- meer is de wind krachtig of hard, 6 a 7. Dit winderige, maar vrij zachte herfstweer wordt veroorzaakt door een omvangrijk lagedrukgebied bo ven de noordelijke Atlantische Oceaan en Scandinavië. Ook in het weekeinde wordt het weerbeeld in onze omgeving door de ze depressie bepaald. Er is dan in het algemeen veel bewolking en het re gent van tijd tot tijd. Na zondag ko men de middagtempex-aturen geleide lijk op een iets lager peil te liggen en nemen de neerslagkansen af. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> Zföh PE Bli.r ZIERIKZEE - De plannen voor zoetwatervoorziening voor de landbouw op Schouwen-Duiveland worden voor lopig in de ijskast gezet. Dat werd gisteren, woensdag, duidelijk op de vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland. De deur gaat niet helemaal dicht, maar blijft op een kier staan. De beslissing viel na een in verhouding korte en zakelijke discussie, met slechts weinig emotioneel geladen betogen. ,,Ik ben overtuigd van de goede bedoelingen van zowel de voor- als de te genstanders. Het is nu zaak dat we eensgezind zoeken naar een oplossing", aldus hoofdingeland Barendrecht. ,,We moeten nu rond de tafel gaan zitten en elkaar weer terug vinden". combineerd door tussenvoeging van het woordje voorshands. Bereidheid Eigen Territorium deel twee op de markt verschenen BRUINISSE - Tijdens een korte plechtigheid in het gemeentehuis te Bruinisse heeft burgemeester T. C. Hekman het eerste exemplaar in handen gekregen van het boek werkje Eigen Territorium van Bruenaar G. van der Weele. Het boekje is een vervolg op de autobiografie van een oude smid en verhaalt over de geschiedenis en het leefkli maat in de kleinere kernen van Brouwershaven, Duiveland en Bruinisse. Met name het effect van een brui send verenigingsleven op de leefbaar heid van de kleine kernen lijkt Van der Weele te fascineren. Vandaar dat hij - tot in de details - ingaat op de ge schiedenis van de vele muziekvereni gingen als Apollo en Crescendo. Van der Weele is een bijzonder man en een evenzo bijzonder schrijver. trekken, die vooraf bezien was. Het is aan de lezer zelf om het schrijven van Van der Weele te bestempelen als zin vol of onderhoudend. Wat het stempel ook moge wezen, Van der Weele is een bijzondere Brue- v^ervolg paging 4 Dijkgraaf M. J. Steur: ,,Voorhands niet verder gaan met plannen Het voorstel dat het waterschap voorlegde aan de hoofdingelanden is een combinatie van een eigen voor stel en een voorstel van de standsor ganisaties ZLM en CBTB. Oorspron kelijk luidde het voorstel van het waterschap aan de hoofdingelanden om een streep onder de hele zaak te zetten. Van de kant van ZLM en CBTB kwam vervolgens het voorstel een beslissing over de zoetwatervoor ziening voor de landbouw op Schou wen-Duiveland uit te stellen. Middels een simpele aanpassing van de tekst werden beide voorstellen met elkaar Dijkgraaf M. J. Steur legde uit dat binnen het bestuur gekozen is voor deze oplossing" om duidelijk te laten weten dat het waterschap nog steeds bereid is de aanvoer en distributie van het zoete water ter hand te nemen mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Steur voerde ter mo tivatie van deze ommezwaai van het waterschap aan dat minister N. Smit- Kroes van verkeer en waterstaat in een brief aan 'gedeputeerde s'fateh van Zeeland heeft laten weten dat zij geen mogelijkheden ziet om de wa terkwaliteit van het aan te voeren zoete water te garanderen. Tevens kondigt zij in de brief aan dat zij niet wenst in te gaan op de vraag van het waterschap om de vijftien miljoen gulden die het ministerie ter beschik king stelt meteen op tafel te leggen. Men kan het geld krijgen, maar dan wel gespreijj. Hoewel Steur toegaf dat de uitslag van de opiniepeiling onder de zake lijk gerechtigden ook een rol heeft gespeeld in de besluitvorming voer de hij als hoofdmotief voor het ter ta fel gebrachte voorstel van het ivater- schap de brief van de minister aan. ,,lk blijf het verwonderlijk vinden dat wij die die brief niet rechtstreeks onder ogen hebben gekregen, maar dat wij er via gs kennis van hebben moeten nemen", aldus Steur. „Meer duidelijkheid is noodzake lijk", aldus Steur, doelende op de wei gering van de minister om de water kwaliteit te garanderen. „De minis ter stelt ook dat de aanvoer van zoet water alleen doorgang kan vinden als~ blijkt dat dat plan door een brede meerderheid van de betrokkenen wordt gedragen. En uit de opiniepei ling is gebleken dat dat niet het geval is". Tijdsruimte „De deur is niet helemaal dicht", concludeerde hoofdingeland en ZLM- vicevoorzitter J. M. Geluk. „We heb ben nu weer wat meer tijdsruimte. Het is nu zaak dat we het duidelijk economisch voordeel op lange ter mijn voor de landbouw duidelijk op tafel leggen. Den Haag maakt het ons niet makkelijk, maar we moeten nu constructief en eensgezind verder werken", aldus Geluk. Op de vergadering van het water schap werd nog eens pijnlijk duide lijk dat de uitkomst van de door het waterschap onder de zakelijk gerech tigden gehouden opiniepeiling op verschillende manier geïnterpreteerd kan worden. Hoofdingeland A. J. Padmos vatte de uitkomst als volgt De schrijver (links)'overhandigt de Bruse burgemeester het eerste exemplaar van Eigen Territorium. samen: „Een duidelijke meerderheid van de zakelijk gerechtigden spreekt zich uit tegen de aanvoer van zoet wa ter tegen betaling van 130 gulden per Padmos liet niet na forse kritiek te uiten op de handelwijze van de standsorganisaties. „Ondanks alle argumenten hebben de ZLM en de Vervolg pagina 5 r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1