Vanaf komend weekeinde golf mogelijkheid in Bru Auto rijdt tegen voetgangers aan 'Het moeilijkste is om bij aankomst snel te beslissen wat er eerst moet' Eerste paal voor havenkantoor bij haven Den Osse de grond in ren tot nu toe portocabines. En dat is natuurlijk van tijdelijke aard. Het nieuwe havenkantoor is ruim van op zet om in te kunnen spelen op een mo gelijke uitbreiding van het aantal watersporters in de toekomst. ,,Het gebouw is gepland op 500 a 600 lig plaatsen". Voorlopig omvat jachtha ven Den Osse ongeveer 200 ligplaat sen. Uitbreiding zou aanzienlijke investeringen vragen omdat de ha veningang behoorlijk groot is. ,,Ja, dat is vooral in de winter bij een noordoostenwind hinderlijk. Als pre ventieve maatregel hebben we al een gc»l venschot geplaatst". Uitbreiding Van Dijke denkt niet dat een verde re uitbreiding en aanpassing van de haven er voorlopig inzit. „Er is hier veel water maar relatief weinig ruim te op de wal. Uitbreiding betekent voor de watersportvereniging het la- 4 ten opspuiten van grote hoeveelheden zand. ,,Dat is een behoorlijke investe ring. Het hangt mede van de groei van het aantal watersporters af of we die kunnen doen. Dat aantal neemt wel gestadig toe maar is nog lang niet zo hoog dat we daaraan toe zijn". Veel van de 200 leden van watersportver eniging Den Osse hebben* tevens een tweede woning in het vakantiebunga lowpark Meeuwenstein dat tegenover het haventje aan de achterkant van de Grevelingendijk ligt. Zaterdag 21 november om 14.00 uur opening driving range aan Groeneweg In de haven van Den Osse werd de eerste paal geslagen voor de bouw van een havenkantoor. Watersportvereniging Den Osse investeert een half miljoen DEN OSSE - Twintig palen van 18 en een halve meter lang. Die vormen de basis voor het havenkantoor dat de Watersportvereniging Den Osse in het jachthaventje Den Osse nabij Brouwershaven laat bouwen. Een totale in vestering van een half miljoen gulden die de watersport vereniging kon doen nadat de gemeenteraad van Brou wershaven kortgeleden besloot water en grond van de jachthaven in erfpacht uit te geven aan de vereniging. Naar verwachting zal het havenkantoor in april 1988 worden opgeleverd. De eerste paal werd geslagen door werknemers van het bouwbedrijf Prince uit Burgh-Haamstede die de bouw in opdracht van de Watersport vereniging uitvoeren. In de totale in vesteringssom van 500.000 gulden is onder meer de aanleg van een riole ringspersleiding inbegrepen die door de dijk heen naar camping Den Osse gaat lopen. Het havenkantoor wordt een mo dern ogend gebouw met een opper vlakte van 180 vierkante meter. Op de begane grond komen sanitaire voor zieningen bestaande uit tien douches en tien toiletten en ruimten voor een wasmachine en droger en het legen van chemische toiletten. Op de ver dieping van het gebouw worden de ruimtes voor de havenmeester ge maakt en een gemeenschapsruimte voor, de watersporters. Het middelste gedeelte wordt een zonneterras met barbecue-voorzieningen. De water sportvereniging heeft voor het be kostigen van het havenkantoor een, hypotheek aangegaan die volgens be stuurslid Hans van Dijke over een pe riode van enkele tientallen jaren zal worden afgelost. Dat laatste kan omdat de water sportvereniging inkomsten heeft vanwege haar ongeveer 200 leden. Het haventje van Den Osse werd on geveer negen jaar geleden als jacht haven ingericht door Kavero bv. Na dat deze projectontwikkelaar zich terugtrok nam de watersportvereni ging Den Osse het over. De haven werd deze zomer voor het derde sei zoen geëxploiteerd door de vereni ging. Het slaan van de eerste paal is vol gens Van Dijke een mijlpaal voor de watersportvereniging. ,,We hebben een leuke en gezellige haven maar de sanitaire voorzieningen en de ruimte voor havenmeester H. A. van Os wa BRUINISSE - Vanaf zaterdag 21 november is de voor lopige driving range van de golfbaan Bruinisse voor be langstellenden toegankelijk. Vooruitlopend op de aanleg van de 18-holes golfbaan in Bruinisse door het Recreatie project Bruinisse is er een voorlopige driving range inge richt. Golfspelers en adspirant-golfspelers kunnen vanaf zaterdag 14.00 uur gebruik maken van het terrein. Op de ze driving range worden ook golflessen gegeven onder leiding van golfprofessional Mike Bradley. De als tijdelijke voorziening aange legde driving range kan worden ge* bruikt totdat de zogenaamde Brui nisse Golf Course aan het Grevelin- genmeer gereed is. De driving range is gelegen aan de Groeneweg te Brui nisse nabij de afrit Aquadelta. Het terrein is omgeven door bos en water en heeft een recreatieve bestemming. De driving range beschikt over een aantal overdekte en verlichte afslag- punten. Ook worden hier een putting green en pitching green aangelegd. Een bestaande blokhut is inmiddels omgebouwd tot een beperkt tijdelijk clubgebouw. Een belangrijke voor ziening noemt de organisatie de ter reinverlichting, die het mogelijk maakt om ook bij duisternis te oefe nen. grote hoofdterrein een 18-holes golf baan aan te leggen met een aantal verblijfseenheden voor gebruikers van de baan. Buitenlandse projecten hebben hiervoor model gestaan. De mogelijkheid is aanwezig om aan de internationale normen te voldoen. Er is voor het plan een Engelse golf- baanarchitect aangetrokken. Het terrein heeft een recreatieve bestem ming en naar verwachting wordt de eigenlijke golfbaan in de tweede helft van 1989 in gebruik genomen. De locatie is eenvoudig te bereiken voor golfspelers van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden en Brabant. Met de ingebruikname van de dri ving range in Bruinisse is de golf- sport in de regio sneller gerealiseerd dan verwacht. Zoals bekend is de Stichting Golf Schouwen-Duiveland al enkele jaren bezig om een terrein ingericht te krijgen in Burgh- Haamstede. De vele bezwaren hierte gen hebben daadwerkelijke inrich ting tot op heden voorkomen. Wachten Door de ingebruikname van de dri ving range in Bruinisse hoeven de golfliefhebbers niet langer met de training van het spel te wachten. De Engelse golfprofessional Bradley gaat de golflessen voorlopig leiden. Hij heeft een ruime ervaring in de training van beginnende en gevorder de golfspelers, onder meer in België en West-Duitsland. De lessen begin nen maandag 30 november. De BV Recreatieproject Bruinisse heëft het plan om op het 75 hectare Twee meisjes in ziekenhuis ZIERIKZEE - Twee voetgangsters uit Zierikzee, de 21- jarige E. G. en de 18-jarige J. B. werden maandag om on geveer 17.55 uur verwond toen zij werden aangereden door een auto bestuurd door J. v. D. uit Zierikzee. Het ongeluk gebeurde bij de krui sing Weststiraat/Scheldestraat/Laan van Saint Hilaire te Zierikzee. Beide vrouwen staken daar via het zebra pad de Laan van Saint Hilaire over. J. v. D. kwam met de auto aanrijden over de Laan van Saint Hilaire aan rijden vanaf de Nieuwe Haven in de richting provinciale weg. Hij zou de voetgangers niet tijdig hebben opge merkt. Zij werden geschept. E. G. liep daarbij een drievoudige been breuk en verschillende kneuzingen op en J. B. kneuzingen en rugklach ten. Beide vrouwen zijn opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis. De leden van de Lotusgroep lieten niets na om hun venuondingen zo realistisch mogelijk uit te beelden. Het vuur werd bestreden met een hoge drukstfaal en later vijf la$e drukstralcn. Ruim 80 mensen betrokken bij gezamenlijke oefening hulpverleners SCHARENDIJKE - „Uitstappen, want alles brandt af". Met deze uitroep van de brandweerlieden van het brandweerkorps Scharendijke begon een gezamenlijke oefe ning van vijf hulpverlenende instanties die plaats vond in Scharendijke. De brand weerlieden kwamen in actie nadat met een levensechte knal een ontploffing in scene was gezet die plaatsvond in de snackbar van de kantine op camping Duin en Strand. De aanleiding hiervan zou een lekkende gasleiding zijn geweest en de gevolgen waren ernstig. Binnen enkele seconden ontstond een felle brand die zich snel uitbreidde naai de aangrenzende kampwinkel en kantine. Daar bevonden zich op dat moment dertien mensen die allen in min of meerdere mate werden verwond door de (on)verwachte ge beurtenis. De chaos leek compleet in de ambiance van het roze licht en de rook die zich verspreidde over de donkere camping waar kou en motregen voor de afwerking zorg den. Maar tijdens het verloop van de oefening bleek steeds duidelijker dat het een 'ge organiseerde chaos' was met samenwerking als gezamenlijk doel. Het was voor het vierde achtereen volgende jaar dat de brandweer Mid- denschouwen een dergelijke oefening organiseerde. „Om de geoefendheid en onderlinge samenwerking van de hulpverlenende diensten en organisa ties bij grotere en kleine calamiteiten te bevorderen en zonodig te verbete ren". Behalve de beide korpsen Scha rendijke en Kerkwerve, die samen de brandweer Middenschouwen vor men, was ook de Regionale brand weer Noord- en Midden Zeeland bij het gebeuren betrokken. En de EH BO afdeling Middenschouwen, de Ro de Kruis afdeling Westhoek Schou wen en de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland. Leden van de groep Lotus droegen in belangrijke mate bij aan het levensechte karakter van de oefe ning door met maximale inzet gewon den uit te beelden. Die gewonaen waren de belangrijk ste zorg van ae oranaweerlieden van het korps Scharendijke die als eersten op het rampterrein aankwa men. ,,Dat allereerste begin is het moeilijkste. De bevelhebber van zo'n groep moet in een paar seconden be slissen wat er het eerste moet worden gedaan", legde de commandant van de brandweer Middenschouwen J. van Langeraad later uit. Hij bevond zich tijdens de oefening samen met mensen van de rijkspolitie in de VC; de verbindingscommandowagen van waaruit de coördinatie van de oefë-. ning plaatsvond. Een belangrijke ról daarb'ij'speelden de drie centralisten die belichten opvingen en verstuur den. Op het rampterrein, camping Duin en Strand, waren de brandweerlie den druk in de weer om de dertien slachtoffers uit de brandende ruim ten te halen. Ze werden naar het zo genaamde 'gewondennest' gebracht dat elders op de camping was inge richt voor de eerste hulp. In eerste in stantie werd die verleend door de brandweerlieden zelf. ,,Zijn hand is eraf", en andere 'lugubere' conversa ties waren te horen terwijl de slacht offers zich zo gedroegen dat hulp in derdaad onontbeerlijk leek. De poli tie probeerde inmiddels de namen en andere gegevens van de slachtoffers te verzamelen. Even later werd de le vensreddende taak van de brand weermensen overgenomen 'door EHBO-ers en ook de mensen van het Rode Kruis arriveerden in het ge wondennest. Vele slachtoffers hadden het be nauwd vanwege de rook die ze had den ingeademd en er moesten ook brandwonden, shock verschijnselen en beschadigde ledenmaten worden' behandeld. Volgens EHBO-instruc- tricë K. Uil-Verhage bestond de moei lijkste taak voor de hulpverleners er uit om uit de veelheid van verwondingen de gevaarlijkste te on derkennen en het eerste te behande len. ,,Ze moeten leren herkennen wat ze het eerste moeten doen". Een van de toeschouwers bij de ramp was dokter J. W. F. Loubert. Maar dat duurde niet lang. ,,Ik word alweer be naderd om te helpen", aldus de medi cus-die dat niet echt erg leek te vin den. Hoge drukstraal De brand werd inmiddels, onder leiding van bevelvoerder B. A. Lou- werse, in eerste instantie aangepakt met een hoge drukstraal. Hierna gin gen de brandweerlieden over op vijf lage drukstralen. Zij kregen assisten tie van het brandweerkorps Kerk werve onder leiding van bevelvoerder C. P. Hart. De rijkspolitie hield zich bezig met verschillende taken zoals het afhandelen van de gegevens be treffende het dodelijke slachtoffer (er was er een). Het van de ramp in ken nis stellen van de familie van de slachtoffers en de diverse instanties. Het op afstand houden van al te nieuwsgierig publiek en de bewaking van het terrein in verband met het on derzoek dat naar de oorzaak van de ramp zou worden uitgevoerd. Een be langrijke centrale figuur op het rampterrein was commandant C. Dorreman. Hij had tot taak om de on derlinge samenwerking tussen de verschillende hulpverlenende instan? ties zo goed mogelijk te laten verlo pen. Samenwerking dus. Tot de taak van de politie behoorde ook het begeleiden van de ambulan ces (in dit geval busjes) waarmee de slachtoffers werden overgebracht naar de VG; de verzamelplaats ge wonden. Daar werden zij verder me disch behandeld en door middel van kaartjes voorzien van gegevens. Te vens werd zoVeel mogelijk een per soonadministratie bijgehouden in dit geïmproviseerde mini-hospitaal dat was ingericht in de brandweerga rage aan de Platteweg. Bericht van politie aan VC. Mel ding van twee gewonden bij amuse mentshal. Gaai-ne arts. EHBO". Zo luidde de tekst van een van de tien tallen berichten die via de radiover bindingen binnenkwamen in de Ver- bindings Commandowagen die stond opgesteld naast De Putmeet. In dit zenuwknoopunt vond de coördinatie van de oefening plaats. Men onder hield verbinding met alle deelnemen de hulpinstanties. ,.In het begin van de oefening was er heel veel commu nicatie. Daarna stopte het omdat ie dereen aan het werk was en nu komt het weer op gang", aldus Van Lange raad. Hij was mening dat de oefening goed liep. ,,De slachtoffers waren vrij vlug uit de brandhaard. Natuurlijk worden er altijd fouten gemaakt. Maar daarom houden we ook dit soort oefeningen". Het wmppntph^. stuur van Middenschouwen belangstelling voor de oefening in de personen van burgemeester W. den Boer, wethouder L. C. Hart en ge meenteraadslid G. A. M. Cobussen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4