Raad wacht nog even met besluit om in beroep te gaan tegen besluit gs Meerderheid commissie wil beroep aantekenen tegen besluit provincie Pleidooi van PvdA voor instellen aanbrengpremie i Politiek is interessant Redelijke drukte voor reddings brigade Wester schouwen Bruinisse krijgt nul op rekest van minister Bijeenkomst Confessionele Vereniging /dewerkptaats TE KOOP industrieterrein ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIF.RIKZEESOHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 november 1987 Nr. 24237 3 De VVD-fractie in de Zierikzeese gemeenteraad heeft terecht aange kondigd een poging te willen onder nemen om de plaatselijke bevolking meer te betrekken bij het politieke reilen en zeilen in de gemeente. Het is triest gesteld met de actieve be trokkenheid van de bevolking. Dat geldt overigens voor alle zes gemeen ten op Schouioen-Duiveland. De vaak besloten wijze van vergaderen nodigt natuurlijk ook niet uit tot een betrokkenheid. De openbaarheid kan Zierikzee en Westerschouwen niet ontzegd worden en in laatstge noemde gemeente toont een deel van de bevolking wel degelijk belang stelling voor de Westerschouwse po litiek. En dat geldt niet alleen voor belanghebbenden, ook 'buitenstaan- ders' geven regelmatig acte de pré- sence. Het is maar zeer de vraag of de door de VVD voorgestelde informa tie-avond zoden aan de dijk zet. Maar het initiatief is er en dat is een goede zaak. Overigens, de belang stelling van de plaatselijke bevol king is niet alleen af te meten aan het wel of niet bezetten van de pu blieke tribune. Meer dan in andere regio's houdt de regionale pers het politieke gebeuren in de verschillen de raden nauwlettend in de gaten en het blijkt, dat de lezers hier belang stelling voor hebbenVerslagen in de krant(en) zijn natuurlijk een soort uittreksel van het meest interessan te nieuws en dat is altijd aantrekke lijker dan de vaak langdurige beto gen in de raadszaal. Maar ja, de verslagen in de krant hebben het na deel een samenvatting te zijn en vaak wordt slechts een van de vele onderwerpen beschreven. Wie een totaal-beeld van de eigen gemeente wil hebben doet er goed aan de commissie- en raadsvergaderingen te bezoeken. Als de VVD-fractie een po ging wil ondernemen om dit te be werkstelligen dan is dit alleen maar toe te juichen. AvdW PvdA krijgt van fracties tijd om na te denken ke vraag antwoord op de vraag waar om de landbouwschuur aan de Grachtweg in allerijl gesloopt moest worden? Dit is gebeurd met het argu ment dat op die plaats bejaardenflats gebouwd zouden worden. „Een troosteloze kale vlakte bewijst die haast" stelde de oud-wethouder scherp vast. Een toezegging van As- selbergs dat hij op zijn vraag een schriftelijk antwoord kon verwach ten kon zijn goedkeuring niet weg dragen. „Ik zou dit liever in de open baarheid beantwoord zien, zodat de mensen weten hoe de zaken "ervoor staan" aldus Asma. ZIERIKZEE - Of de gemeente Zierikzee beroep aante kent tegen het besluit van gedeputeerde staten om twee stukken grond met een agrarische functie een natuurwe tenschappelijke waarde te geven wordt pas volgende week donderdag bekend. Op aandringen van de PvdA werd het nemen van een dergelijk besluit tijdens de maandelijkse raadsvergadering een week uitgesteld. Tij dens de behandeling van de begroting wordt een uitein delijke beslissing genomen. Burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs had graag gezien dat de raad nu reeds een besluit had genomen. Dit omdat de termijn waarbinnen hoger, beroep kan worden aangetekend 20 december verstrijkt. Om die reden had hij de zaak in de commissieverga dering ruimtelijke ordening, in dustrie en recreatie aangezwengeld om zodoende vdfcekerd te zijn van de steun van de commissie. Deze bleek met grote meerderheid het voorstel van het college om beroep aan te te kenen tegen het besluit van gedepu teerde staten om voor twee stukken grond in het zogeheten buitengebied die momenteel een agrarische functie hebben, beschermende maatregelen te treffen, gezien het natuurweten schappelijk belang van deze gebie den. Een en ander brengt een aantal beperkingen voor de gebruikers van deze percelen met zich mee. Daar het college van b en w het aan de raad over wilde laten om te beslis sen om al dan niet bij de Raad van State in beroep te gaan tegen deze be slissing van gs werd van deze mede deling van gs een agendapunt ge maakt. De fracties die zich ook in de voorafgaande commissievergadering ruimtelijke ordening, toerisme en re creatie al hadden uitgesproken voor hoger beroep, bleven ook tijdens de raadsvergadering bij hun standpunt. De PvdA-fvactie had wat meer moeite met het bepalen van hun standpunt. Onthield M. de Jong-van Loo zich tij dens de commissievergadering van een advies onder toezegging om tij dens de vergadering van de gemeen teraad met een standpunt voor de dag te komen, 's avonds bleek dat de soci alisten deze materie nog eens op hun gemak willen bekijken om tot een weloverwogen oordeel te komen. PvdA-voorman D. van der Wekken vroeg het college dan ook deze zaak in de bijzondere raadsvergadering van volgende week op de agenda te zetten. Tijd dringt Asselbergs merkte in dit verband op dat het maar kort dag is om een beroepschrift op te stellen,,een amb telijk advies in te winnen en vervol gens het concept-beroepschrift nog eens aan de commissie ruimtelijke ordening voor te' leggen. Dit alles moet voor 20 december gebeuren. Ook wethouder J. Groen bleek niet een twee drie tot een uitspraak te kunnen komen en pleitte eveneens voor opschorten van een uitspraak tot 26 november. De andere fracties, die nu reeds tot de conclusie kwamen dat aantekenen van beroep tegen het besluit van gs gewenst is, hadden er geen problemen mee om de kwestie alsnog naar volgende week te ver schuiven. Alert De VVD-er J. J. Geleijnse bleek de ze avond zeer alert te kunnen reage ren. Naar aanleiding van het benoe men van een opvolger voor J. Krakeel in de commissie musea merkte Ge leijnse op dat niet voldaan was aan het reglement van orde. Dit schrijft voor dat er een presentielijst moet worden vastgesteld. „Ik heb niet ge tekend, voorzitter", bekende de libe raal en ook andere raadsleden bleken niet allemaal hun aanwezigheid op papier te hebben vastgelegd. „Hier mee is de stemming (als opvolger van J. Krakeel werd H. van Geesbergen met meerderheid van stemmen geko zen) dus niet geldig"- wees Geleijnse de voorzitter op dit schoonheidsfout je, dat terstond werd rechtgezet. Tot zijn verbazing constateerde H. Asma dat een brief die hij zondag netjes bij het stadhuis door de brie venbus had laten glijden niet terecht was gekomen op de plaats van be stemming; de tafel in de raadzaal. Asma wilde middels deze schriftelij- WESTERSCHOUWEN - Vijf tig vermiste kinderen, veertig 'vondelingen', vier keer daad werkelijk uitgerukt en 462 keer eerste hulp verleend. Dat is het resultaat van de afgelo pen zomer voor de strandred- dingsbrigade Westerschou wen. In een summier verslag voor de donateurs staat, dat de brigade ruim 70 dagen actief is geweest. De zomerperiode was niet zo bar als menigeen wel veron dersteld heeft. Van de zeventig actieve dagen heeft de brigade 37 dagen geteld met redelijk tot goed weer. „Echter helaas gedurende het hoogseizoen lie ten de weergoden ons letterlijk en figuurlijk in de kou staan. Slecht weer brengt ook voor ons geen werkgelegenheid met zich mee", aldus het verslag. Besluit provincie wekt verwondering ZIERIKZEE - De fracties van VVD, CDA en RU zijn met het college van mening dat gevolg geven aan de wens van gedeputeerde staten om twee gebieden aan de Boe- renweg die nu een agrarische bestemming hebben in de toekomst een natuurwetenschappelijke waarde toe te kennen, voor de gebruikers van die percelen de nodige beperkingen oplegt. Om die reden ondersteunen deze fracties het voorstel van het college van b en w van Zierikzee om hiertegen in beroep te gaan bij de Raad van State. Tot dit advies kwa men deze fracties tijdens de commissievergadering ruim telijke ordening. Een zaak die in hoge mate verba zing wekt" zo karakteriseerde burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs het besluit van gedeputeerde staten om slechts voor bepaalde onderdelen van het bestemmingsplan Buitengebied eerste gedeeltelijke herziening goed keuring te verlenen. Het betreft hier een aantal kleine natuurgebieden langs de Oosterschelde. Het grote struikelblok bleken twee percelen in de buurt van de Boerenweg te zijn. Een meerderheid binnen de raad was van mening dat deze gebieden hun agrarische functie moesten behou den. Het dagelijks bestuur denkt daar anders over. Tot verbazing van het college bleken gedeputeerde staten deze agrarische gebieden een natuur wetenschappelijke waarde te willen toekennen. Hetgeen voor de gebrui kers van deze percelen beperkingen voor het gebruik meebrengt. Temeer daar er nog geen sprake is van een be heersovereenkomst waarbij de ge bruiker een vergoeding krijgt voor het achterwege laten van bewer kingsmethoden die schadelijk kun nen zijn voor het natuurlijk even wicht. Haast Commissievoorzitter Asselbergs stelde de commissieleden voor de keuze. Ofwel in beroep gaan tegen de bepaling van gs ofwel onderzoeken welke mogelijkheden de visie van ge deputeerde staten heeft. Wanneer de commissie zich uit zou spreken voor het aantekenen van beroep bij de Raad van State, dan zou gezien de korte tijdspanne de raad nog diezelf de avond een beslissing moeten ne men of Zierikzee al dan niet in be roep moet gaan. Voor de fracties van het CDA, de VVD en de RU was de weg die ge volgd moet worden duidelijk. Het li berale commissielid J. J. Geleijnse sprak zich onomwonden uit voor in beroep gaan. „Het is een hele vreem de zaak dat de provincie deze zaak zo regelt. Ik zeg dan ook niet zo maar ja hiertegen. Sterker nog, we moeten maatregelen treffen en het beste mid del in dit geval is hoger beroep" aldus Geleijnse. Die hierbij bijval kreeg van RU-man W. F. Sprengelmeijer. CDA-commissielid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal stelde dat een buf ferzone tussen natuurgebied en ge bieden met een andere functie nooit weg is. Met het oog op de gevolgen voor de gebruikers van de desbetref fende gron.den achtte zij beroep aan tekenen eveneens gewenst. Onthouding Stelde het PvdA-commissielid M. de Jong-van Loo in eerste instantie voor om niet in beroep te gaan, later trok de sociaaldemocrate deze uit spraak terug en onthield ze zich van een nadere uitspraak. Niet zozeer omdat ze het niet eens zou zijn met de toekenning van een natuurweten schappelijke waarde aan dit gebied maar meer omdat hiermee de moge lijkheid bestaat dat door deze bepa ling mensen (in dit geval gebruikers) hierdoor benadeeld zouden kunnen worden. „Het is slecht om iets te be palen zonder daar iets tegenover te stellen", aldus De Jong-Van Loo. Becubos Minder moeite had de commissie met het geven van een positief oor deel over het ontwerp-plan Poortam bacht 8. Dit plan is dermate globaal opgesteld dat het ruimte biedt om zonder het volgen van allerlei inge wikkelde en tijdrovende procedures in te spelen op ontwikkelingen op de woningmarkt. Bij de Vaate-Rozen daal concludeerde dat het plan vol doende ruimte biedt voor de aanleg van groenvoorzieningen en speel plaatsen. Zij pleitte er voor gezien de immer winderige wijk snel met de beplanting te beginnen. Geleijnse bracht met zijn omschrijving van het Becubos de herinnering aan zijn voorganger L. Becu tot leven. Deze heeft zich jaren geleden al sterk ge maakt om in dit gedeelte van Zierik zee veel bomen en struiken te plan-, ten; 'De Jong-Van Loo zag in de globale opzet van dit plan niet alleen het voordeel om snel in te spelen op nieuwe ontwikkelingen, maar ook het pluspunt dat een dergelijke opzet het de inwoners van Zierikzee moge lijk maakt om mee te denken in de nadere invulling van dit plan. BRUINISSE - De gemeente Brui nisse heeft voorlopig nul op het re kest gekregen bij haar pogingen om tot versnelde afbouw te komen van de tweede jachtensluis in het Kram- mersluizencomplex. De gemeente Bruinisse had in navolging van de beroepsvaartorganisatie Schutte- vaer en het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond aangedrongen op versnelde afbouw van die tweede jachtensluis bij minister van verkeer en waterstaat Neelic Smit-Kroes vanwege de lange wachttijden voor de recreatievaart naar en van Zee land die Zeeland als recreatieland bij uitstek sterk benadelen. In haar antwoord schrijft de minis ter dat ze vooralsnog geen mogelijk heid ziet de tweede jachtensluis ver sneld af te bouwen. „Gelet op de beschikbare capaciteit van het slui- zencomplex verwacht ik nog veel ef fect van een betere verdeling van het scheepsaanbod, in samenhang met de scheepsgrootte, over de diverse kol ken, mede gezien de ervaringen el ders in het land. Ik sta evenwel open voor inventieve ideeën die de vlot heid van de verkeersafwikkeling merkbaar ten goede kunnen komen, zonder dat daarmee aanzienlijke kos ten zijn gemoeid", aldus de minister. Ze beaamt dat de afwikkeling van beroeps- en recreatievaart tijdens het hoogseizoen verre van optimaal is ge weest maar daar zijn enkele factoren debet aan. „Er is sprake geweest van aan loopstoringen en afregelwerkzaam- heden in verband met de besturing van het geavanceerde zout-zoetschei- dingssysteem van de sluizen. De pro blemen die zich hebben voorgedaan waren niet in die mate voorzien. Een vervelende bijkomstigheid daarbij was dat het in bedrijf stellen van het zout-zoetscheidingssysteem samen viel met het hoogseizoen voor de re creatievaart". De minister stelt ver der dat niet alleen bij de recreatie- vaarders maar ook bij het sluisperso- neel de nodige ervaring moest wor den opgedaan met het nieuwe slui- zencomplex waarbij het volgens haar vaststaat dat het sluispersoneel on danks de zware druk waaronder ge werkt moest worden steeds heeft ge streefd naar een zo optimaal moge lijk schutproces in samenhang met de geldende waterhuishoudkundige be langen. De minister verwacht voor volgend jaar minder problemen na evaluering van de opgedane ervaringen en na een overleg met KNWV en ANWB, be gin volgend jaar. Ook de overige ge meenten van Schouwen-Duiveland en het Grevelingenschap beraden zich over stappen om bij de minister scherp aan te dringen tot versnelde bouw van de tweede jachtensluis om dat ook zij vrezen dat de problemen rond de Krammersluizen zal leiden tot een ontoelaatbare stagnatie in het recreatieverkeer naar Zeeland. Een tweede jachtensluis overigens die qua betonconstructie al gereed is maar op electrisch-hydraulisch ge bied door bezuinigingen van verkeer en waterstaat nog moet worden afge bouwd. GOES - De Confessionele Vereni ging in de Nederlands Hervormde kerk, afdeling Zeeland, houdt mor gen, woensdag 18 november, een streekbijeenkomst in de Oosterkerk te Goes. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Spreker is ds R. H. M. de Jonge uit Zaamslag en zijn onderwerp is Wat doen wij met de Dordtse leerregels? Het is een actueel en belangrijk on derwerp over een van de belijdenisge schriften van deze kerk. Na de pauze is er gelegenheid om vragen te stel len. Ds C. L. de Rooij uit Terneuzen leidt de bijeenkomst. Advertentie fMMWMMMMWm Voor netto bouwmaterialen- prijzen bouwmaterialen m Hogezoom 173, 4325 BH Rene: bouwmaterialen service Hogezoom 173, 4325 BH Renesse „Op korte termijn meer inhoud aan acquisitiebeleid ZIERIKZEE - De PvdA neemt geen genoegen met de uitspraak van het college van b en w van de gemeente Zierikzee dat de opzet van de acquisitie in de komende periode meer aandacht behoeft. Deze benadering is in de ogen van de sociaaldemocraten te vrijblijvend, zo blijkt uit de reactie van de fractie op het gemeentebeleid voor het komende jaar. Ook In het komende jaar moet de gemeente Zierikzee er alles aan doen om in- dustriegrond kwijt te raken. De PvdA komt in zijn reactie tot de conclusie dat de hoeveelheid nog uit te geven industricgrond dusdanig is dat dit een fikse financiële last voor de gemeente betekent. Op grond hier van en vanuit het oogpunt van de werkgelegenheid pleit de PvdA er voor om op korte termijn meer in houd te geven aan het acquisitiebe leid. De socialisten doen daartoe een eerste aanzet door het college voor te stellen een zogeheten aanbrengpre mie in te stellen. Daarnaast wil de AMSTERDAM - Vice-premier De Korte meent dat er de komende jaren een krachtiger loonmatiging nodig is om de gevolgen van de gedaalde dol larkoers voor de Nederlandse econo mie op te vangen. De Korte zei op een VVD-bijcenkomst in Amsterdam dat „aanhoudende on zelfs versterkte loonmatiging" een eerste vereiste is om de winsten van de bedrijven op peil te houden. voor het storten van het vervuilde ha- venslib. Gelijktijdig fractie weten of er mogelijk op korte termijn grondaankopen te verwach ten zijn. Ook het CDA en de RU zeg gen in hun algemene beschouwingen niet onder de indruk te zijn van dc hoeveelheid verkochte grond. Beide fracties onderstrepen het belang van een actief acquisitiebeleid. Het CDA vraagt zich in deze af of het wellicht zinvol is om samen met de andere ge meenten een acquisitiebeleid te voe ren. Havenslib „Een zaak waar een luchtje aan zit" zo luidt de mening van het CDA inzake de geconstateerde vervuiling van het havenslib. De vraag die zowel de christendemocraten als de libera len het college stellen is hoe nu te handelen nu duidelijk is geworden dat de vervuiling van de specie van dien aard is dat in het kader van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewa ter geen vergunning wordt gegeven Verder pleit het CDA ervoor de sa nering van het voormalige terrein van het transportbedrijf Van der Wekken aan de Rozemarijnstraat niet uitsluitend te beperken tot het ter rein zelf, maar dat ook de omliggen de tuinen waar een verontreiniging is geconstateerd bij deze saneringsope ratie worden betrokken. Reserve Het beleid dat de gemeente ten aan zien van de bodemsanering voert krijgt bijval van de zijde van de soci aaldemocraten die er verder in hun reactie voor pleiten.om het bedrijf Grocnleer uit de binnenstad te ver plaatsen. Om een en ander mogelijk te maken stelt de PvdA dan ook voor om een reservepotje te vormen voor de verplaatsing van milieuhinderlij- ke bedrijven. De socialistische fractie heeft de ervaring dat wanneer er vol gens de Afvalstoffenwet mogelijkhe den zijn om in te grijpen dit alleen uitvoerbaar is indien de gemeente hiervoor middelen beschikbaar heeft. Daarom is in de ogen van de fractie de vorming van een dergelijk reservepotje een eerste voorwaarde. Uitgever: B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers 1 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W, Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3