Overlast noopt VVD tot herzien standpunt over herinvoeren sluitingsuur Ontheffing voor (brom)fietsers eenrichtingsverkeer Kerkstraat Afsluiting van Bruse Bergstraat houdt de gemoederen danig bezig s WATERSTANDEN Advies verkeersadviescommissie Bruinisse BRUINISSE - Het een richtingsverkeer in de Kerkstraat zou niet moe ten gelden voor fietsers en bromfietsers. Dat is het standpunt van de verkeers adviescommissie van de gemeente Bruinisse. Met enige aarzeling kwam men tot het advies aan het colle ge om het eenrichtingsver keer in die zin te wijzigen. „Bromfietsen blijven on dingen, dus je loopt wel een bepaald risico", aldus commissielid F. A. Silvius, postcommandant van de rijkspolitie in Bruinisse. Ook wordt het college van b en w geadviseerd om voor de Kerkstraat geen parkeerverbod in te stel len. In feite komt het advies van de commissie om fietsers en bromfiet sers uit te zonderen voor wat betreft het eenrichtingsverkeer in de Kerk straat neer op het legaliseren van de situatie zoals die in de Kerkstraat ge groeid is. ,,Ze kijken eerst even of er geen politie in de buurt is en dan rij den ze in de verboden richting", aldus Silvius. Controle Het idee vanuit de commissie om voor de Kerkstraat een parkeerver bod in te stellen waarbij afwisselend links dan wel rechts niet geparkeerd mag worden, stuitte vooral op prakti sche bezwaren. ,,Of zo'n verbod nage leefd zou worden is praktisch niet te controleren. En een verordening heeft weinig zin als er geen controle op mogelijk is", aldus commissielid Silvius. P. van Beveren van de gemeentelij ke technische dienst Bruinisse/Mid- denschouwen noemde nog als prak tisch bezwaar dat bij een dergelijk alternerend parkeerverbod geduren de een bepaalde periode een aantal garages aan de Kerkstraat weieens geblokkeerd zou kunnen worden. Al les bij elkaar voor de commissie vol doende reden om het voorstel tot in stellen van een alternerend parkeer verbod in te trekken. De geringe mogelijkheid tot contro le deed de commissie ook afzien van het plan om langs De Padjes een par keerverbod in te stellen. „Bovendien levert het parkeren daar geen gevaar lijke situaties op. .Er blijft ruimte ge noeg over", aldus Silvius. H age weg Als het aan de verkeersadviescom missie ligt wordt er wel een parkeer verbod ingesteld langs de Hageweg ter hoogte van de oversteekplaats bij Aquadelta. „Daar wordt in de zomer echt zeer veelvuldig geparkeerd", al dus commissievoorzitter C. L. van Liere. „En dan praat ik niet alleen over kortparkeerders, maar ook over langparkeerders. Mensen die op Aquadelta een appartement hebben en hun auto dan langs de Hageweg parkeren". Commissielid Silvius on derkende dat veelvuldig parkeren langs de Hageweg tot gevaarlijke si tuaties kan leiden. „Voor bijvoor beeld voetgangers kan het gevaarlijk zijn", aldus Silvius. Na enige discussie kwam men in de commissie tot de slotsom dat een par keerverbod langs de Hageweg wel licht toch zinnig is. Silvius tekende daarbij aan dat het ook aanbeveling Verdient om bij het instellen van dat parkeerverbod een extra bord vlak bij de oversteekplaats te plaatsen als aanvulling om twee borden die de be grenzing van het verbod aangeven. Geen ontheffing De commissie besloot niet in te gaan op een brief van M. C. Lems uit de Molenstraat over de parkeersitua tie daar ter hoogte van de openbare bibliotheek. De bewoners mogen hun auto niet langs de straatkant zetten omdat daar een parkeerverbod geldt. Lems is een van de bewoners die zijn auto daarom op het kleine parkeer- terreintje bij de bibliotheek zet. Dat parkeerterrein echter is bedoeld voor bezoekers van bibliotheek of mu seum en voor anderen is het verboden daar te parkeren. Lems vraagt in ,de brief om ontheffing voor de bewoners van Molenstraat 43 tot en met 49. „Achter het museum is meer dan vol doende parkeerruimte, dus lijkt het mij niet nodig om op het verzoek van de heer Lems in te gaan", aldus com missievoorzitter Van Liere. Commis sielid Silvius schaarde zich achter Van Liere. „Ik heb de hele zaak uit voerig met Lems bediscussieerd, en ik ben tot dezelfde slotsom geko men". Naar aanleiding van de parkeersi tuatie in de Prinses Margrietstraat adviseert de commissie het college van b en w om, evenals bij café Storm, een bord te plaatsen bij de Margrietstraat dat het zware verkeer verwijst naar de burgemeester Hage- laan. „Want dat is een straat die snel verstopt zit en dus is het beter het zwaar verkeer om te leiden", aldus Silvius. Invalidenparkeerplaats Bij de rondvraag kwam het ver zoek van fysiotherapeute mevrouw Stevensen om bij haar praktijk een Voor de Bruse Kerkstraat geldt eenrichtingsverkeer. Volgens de verkeersad viescommissie dienen fietsers en bromfietsers uitgezonderd te worden. parkeerplaats voor invaliden te reali seren aan de orde. Commissielid Sil vius stelde dat dergelijke parkeer plaatsen erg belangrijk zijn, maar stelde tegelijkertijd voor om het col lege te adviseren de bestaande invali den parkeerplaats bij de supermarkt daar te laten vervallen om deze ver volgens te verplaatsen naar de prak tijk van mevrouw Stevens. Na enige discussie ging de commissie met dit voorsteL akkoord. A. Deurloo van de afdeling Bruinis se van Veilig Verkeer Nederland (VVN) stelde bij de rondvraag de si tuatie in de gereconstrueerde Nieuwstraat aan de orde. „Als je je voordeur uitstapt word je omver ge reden door fietsers. Hij stelde voor ook voor fietsers in deze straat een richtingsverkeer in te stellen. Ook hier weer praktische bezwaren. „Dat is niet te controleren", aldus comrtiis- sielid Silvius. „Misschien dat het zou helpen als we daar een etalagepop met een politiepet op neer zouden zet ten". Sleutelpaal tot twee keer toe door onbekenden verwijderd BRUINISSE - Het besluit van de gemeente Bruinisse om de Bergstraat aan beide zijden voor het autoverkeer af te sluiten houdt de gemoederen in de straat danig be zig. De zaak dreigt te escaleren nadat onbekenden tot twee keer toe de door de gemeente geplaatste sleutelpaal verwijderden. De staatbewoners zijn eensgezind in hun kritiek op de gemeente, maar niettemin lopen de menin gen uiteen. De een wil de straat gesloten hebben en stelt dat de gemeente in 1981 buiten haar boekje is gegaan door de straat aan een kant open te maken. De ander wil de straat graag open hebben. Het Bergstraatje is een kort, smal straatje tussen de Nóordstraat en de Van Hertsbekestraat. Ooit was het straatje eigendom van de bewoners,- maar in 1952 werd het na de nodige verwikkelingen overgedragen aan de gemeente. Voorwaarde in de akte van overdracht was dat de straat gesloten zóu blijven voor doorgaand verkeer. Schutting Vroeger was de Bergstraat bij de Van Hertsbekestraat afgesloten mid dels een schutting. „Het was zo mooi hè vroeger. Die schutting was hele maal begroeid. Dat was echt prachtig om te zien", aldus mevrouw D. van den Berg uit de Bergstraat. De toen malige burgemeester dacht er anders over. Hij wilde het straatje open heb-, ben en liet de schutting weghalen. Dit zeer tot ongenoegen van A. van den Berg. „Mijn vader was al net zo'n driftkop als ik ben. Hij heeft toen een paar palen de grond ingeslagen en daagde de burgemeester uit om die er weer uit te laten halen. Na veel pra ten is de straat toen overgedragen aan de gemeente", aldus D. van den Berg. Mevrouw Van den Berg stelt dat het gemeentebestuur in 1981 buiten haar boekje ging door de daadwerke lijke hinderpalen te verwijderen en er een bord voor in de plaats te zet ten. Volgens dat bord was de straat verboden voor het autoverkeer. Het kwam regelmatig voor dat auto's de straat toch inreden. Niet alleen per sonenauto's, maar ook zwaarder ver keer. En daar bleek het plaveisel niet tegen bestand. Overigens is er in de Bergstraat geen gewone straatsteen te bekennen. De straat is volgens een bepaald motief bestraat met vier kante tegels. Volgens mevrouw Van den Berg is dit alles ten koste gegaan van de rust in het straatje. „En de huizen hier zijn rond de 100 jaar oud. Die kunnen er niet tegen als er verkeer doorkomt. En ik ben van een generatie die niet met de auto is opgegroeid. En ik heb m'n rust hard nodig". Recreatie Met de opkomst van de recreatie veranderde er een en ander voor Schouwen-Duiveland, en dus ook voor Bruinisse. In verschillende dor pen werden oude huisjes verkocht als vakantiewoning. Wat weer tot gevolg had dat in sommige gevallen een rela tief groot deel van de centrumbebou wing voor een groot deel van het jaar leeg stond. Voor velen een doorn in het oog. Ook mevrouw Van den Berg is niet erg te spreken over het feit dat een huisje in de Bergstraat verkocht werd aan een Duitser. .Vólgens haar bezorgen de, wisselende, tijdelijke bewoners haar veel overlast. „Harde muziek tot diep in de nacht. En tus sen hun woonkamer,en mijn slaapka mer zit maar,een dun muurtje. Dan ga ik van armoe maar in de kamer op de bank slapen. Want ze krijgen mij hier niet weg. Van z'n leven niet". Andere bewoners zeggen geen over last van de Duitse gasten te ondervin den. „Ze kaarten, en ze lachen. Maar wij hebbener geen last van hoor. Maar wij wonen.er ook niet pal naast natuurlijk", aldus mevrouw J. Otte- van der Have. In een ingezonden brief sprak zij, namens een aantal bewo ners van de Bergstraat, haar onge noegen uit over de manier waarop de gemeente met de inwoners van de Bergstraat omgaat. Geen inspraak Met name het feit dat de gemeente zonder overleg met de bewoners een sleutelpaal plaatste bij de uitmon ding Bergstraat-Van Hertsbekestraat schoot bij een aantal bewoners in het verkeerde keelgat. „De bewoners werden door de gemeente voor een voldongen feit gesteld en hebben geen enkele inspraak gehad. Na onze protesten is de paal toch geplaatst en ons verzoek om aan alle bewoners een sleutel te verstrekken werd gene geerd", aldus Otte. Op zich zijn de bewoners die me vrouw Otte vertegenwoordigt niet zozeer boos om de plaatsing van de paal, hoewel dat ook wat gevoelig ligt zoals blijkt uit de ingezonden brief. Maar meer nog zijn zij verbol gen over het feit dat de gemeente niet bereid blijkt alle bewoners een sleu tel van de sleutelpaal te geven. Bewo ners Siesse en De Jong weigerden op het verzoek van de gemeente in te gaan om als sleutelbeheerders te functioneren. „Want dat houdt in dat je niet altijd weg kunt als je dat wilt. Dat je op bepaalde tijden thuis moet zijn", aldus mevrouw Otte. Mevrouw Van den Berg is zeer ver bolgen over het feit dat onbekenden de omst2-eden sleutelpaal op een zaterdagavond verwijderd en tegen haar voordeur gezet hebben. „Alsof ik de schuld van die paal ben. Maar met mij is vooraf ook geen overleg ge weest daarover". Mevrouw Otte dis tantieert zich van dit voorval, dat door mevrouw Van den Berg om schreven wordt als 'een gemene lage streek'. „Ik weet niet wie dat gedaan heeft, maar wij zijn het in ieder geval niet geweest", aldus mevrouw Otte. Brief Inmiddels hebben de bewoners van de Bergstraat van de gemeente een brief in de bus gekregen waarin aan gekondigd wordt dat de politie op be zoek kan komen in verband met het tot twee keer toe verwijderen van de paal. „Het is niet leuk om de politie op je dak te krijgen. Dat is vooral bij de oudere bewoners hard aangeko men", aldus mevrouw Otte. Zij blijft erbij dat als die paal er dan toch per sé moet komen het nodig is dat iedere bewoner een sleutel krijgt. „Het is maar een klein straatje, maar als je met zware boodschappen moet sjou wen valt dat toch niet mee. En ik heb een schoonmoeder van 93 jaar die slecht ter been is. Die kan echt niet ver lopen". Mevrouw Van den Berg lijkt vast besloten door te gaan met haar eenza me strijd voor het voor autoverkeer afsluiten van de Bergstraat. „Als je denkt dat er onrecht gebeurt trek je ten strijde, maar het is vechten tegen de bierkaai", aldus mevrouw Van den Berg die zich in weinig vleiende woorden uitlaat over het gemeentebe stuur. „Ze lachen je gewoon uit, ne men je niet serieus". Van de kant van de gemeente weigert men commen taar op de situatie in de Bergstraat. Overlast feestvierders en stappers neemt toe Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. ZIERIKZEE - Hoewel de VVD-fractie in principe af wijzend staat tegenover het opnieuw invoeren van een verplicht sluitingsuur in Zierikzee zullen de liberalen zich niet verzetten indien de gemeente maatregelen treft om die overlast tegen te gaan. Aanleiding voor de libera len om hun steun aan dergelijke maatregelen te geven is zo verklaart de fractie in zijn reactie op de gemeentebe groting voor '88, de omvang die deze overlast inmiddels heeft aangenomen. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 18 november 1.05 144 07.15 -109 13.20 133 19.30 -132 19 november 01.55 158 07.55 -117 14.05 146 20.15 -135 18 november 12.15 128 06.20 - 97 18.45 -121 19 november 00.35 159 06.50 -107 12.40 148 19.10 -125 18 november 01.10 158 07.15 -118 13.30 147 19.35 -143 19 november 01.55 172 08.00 -127 14.05 160 20.15 -146 18 november 01.15 162 07.15 -121 13.35 151 19.40 -145 19 november 02.05 179 08.00 -131 14.20 168 20.15 -149 Springtij: 23 november Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 De VVD is altijd een tegenstander van het invoeren van een verplicht sluitingsuur. Dit gezien de praktijk dat men steeds later gaat stappen en de VVD van mening is dat het gelijk tijdig sluiten van alle horeca-onder- nemingen een golf van rumoer en overlast teweeg zal brengen. Nu de overlast onaanvaardbare vormen aan gaat nemen is de VVD niet meer pei definitie tegenstander van een herin voering van het sluitingsuur. Hier mee komt het VVD-standpunt meer in de richting van dat van het CDA en de RU, die reeds vorig jaar voor een sluitingsuur pleitten. Half uurtje De CDA wijst er in zijn reactie op dat het onaanvaardbaar is dat bezoe kers van horecagelegenheden in de Westhoek na twee uur nog even voor een afzakkertje naar Zierikzee gaan. Het CDA heeft, zo schrijft deze, ook begrip voor de argumenten van de rijkspolitie die bang is dat het gelijk tijdig sluiten van de horecagelegen heden in zowel de Westhoek als in Zierikzee een te zware belasting voor het politiekorps is. Daarom doen de christendemocraten de suggestie om de café's, bars en disco in het Zicrik- zeese een half uurtje later, om 02.30 uur te sluiten. Meer politie Evenals de toename van het nachte lijk feestgedruis baart ook de bezui nigingen op het politieapparaat de fracties met zorg. De PvdA zegt het niet te kunnen vatten dat een meer derheid in de Tweede Kamer akkoord is gegaan met voorstellen die de mi nister van justitie en die van binnen landse zaken hebben gedaan. Deze betekenen een bedreiging voor de motivatie. Dezelfde zorg is ook terug te vinden bij de Reformatorische Unie die zich in zijn visie op het ge meentebeleid voor komend jaar af vraagt welk onheil de burger en de politie te wachten staat. Zeker in een tijd waarin de criminaliteit toeneemt en het toezicht van de politie in Zie rikzee en de regio minimaal is zijn de fracties unaniem van mening dat het politieapparaat op Schouwen-Duive land versterking nodig heeft. De kans dat dat realiteit wordt schatten de fracties echter niet bijster groot in. Het voorkomen en bestrijden van de criminaliteit is niet het exclusieve voorrecht van de politie. Ook het ge meentebestuur en het onderwijs kun nen hierbij een rol spelen. Dit is de algemene tendens in de reacties van de fracties. De RU wijst hierbij ook op de rol van de burger. Zo wordt door deze partij de suggestie geop perd om door middel van een cursus inbraakpreventie de inwoners tips aan de hand te doen om ongenode gasten te weren. De RU zou dan ook graag zien dat het college eens nagaat of er mogelijkheden zijn om in sa menwerking met de politie en andere gemeenten iets dergelijks op te zet ten. Herhaling Het CDA wijst in dit verband ook op het project Vandalisme nee dat het afgelopen jaar voor het eerst op een aantal scholen werd uitgevoerd. Vol gens de christendemocraten is het zaak dat deze lesmap niet ongebruikt in de kast blijft liggen maar regelma tig wordt opengeslagen. Het CDA komt op grond van een onderzoek van het ministerie van justitie tot de conclusie dat het zaak is om meer dan tot nu toe het geval is geweest de aan dacht te richten op het voortgezet on derwijs en daarbij ook het schoolver zuim. Langdurig schoolverzuim blijkt, zo geeft de fractie aan. nogal eens uit te monden in het plegen van kleine delicten. Tot en met 5 december Middelburg Expositie Jon van de Riet. Expositie ruimte Kunstuitleen. Dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur en op donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 18 november elke woensdag Dreischor Dorpshuis. Cursus Als je er alleen voor komt te staan. Van 9.00 tot 11.30 uur. November/december Neeltje Jans In ir. J. W. Topshuis (Delta expo). Overzichtsexpositie Jos Brouwers. Dinsdag 17 november Zierikzee In zaal van Gereformeerde kerk. Bij eenkomst van Christelijke Platte landsvrouwen. 19.45 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Opnames radioprogram ma Met muziek het hele land door. 19.30 uur. In zaal Gereformeerde kerk. Bijeen komst NCVB. 19.45 uur. Renesse Dorpshuis. Ledenvergadering van Oranjevereniging Juliana. 20.00 uur. Woensdag 18 november Zierikzee 's Landskamer. Vergadering water schap. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie openbare werken. 19.30 uur. Haamstede Winterkerk. Verkoping Nieuw Leven. 14.00-17.00 uur. Middelburg Zeeuwse bibliotheek. Muziekavond. 19.30 uur. Donderdag 19 november Zierikzee Zaal Gereformeerde kerk. Verkoping dameskrans Tryféna. 13.30-21.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Oosterland In Oosterhof. Bijeenkomst afdeling Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen. Vrijdag 20 november Zierikzee Graanbeurs. Vogeltentoonstelling Zang en Kleur. 19.30-22.30 uur. Dreischor Plaetsenhuus. Verkoop Welfare Rode Kruis. 14.00-16.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Familie-avond CNV-afde- ling. 19.30 uur. Zaterdag 21 .november Zierikzee Graanbeurs. Vogeltentoonstelling Zang en Kleur. 13.00-22.30 uur. Jongerencentrum Brogum. Optreden van Rotnaam, Trigger en Cafe Noir in kader van Zeeland Tber. 21.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Ontspanningsavond Dorpsgemeenschap Serooskerke e.o. 19.30 uur. Burgh-Haamstede In de Bewaerschole. Opening exposi tie Leger des Heils door majoor R. Thomlinson. 10.30 uur. Zonnemaire Groene Kruisgebouw. Verkoop Welfa re Rode Kruis. 10.00-12.00 en 13.00- 15.00 uur. Ouwerkerk Hervormde kerk. Kleine b'azar. 10.00- 16.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Postduiventen- toonstelling PV Duiveland. 14.00 uur. Oosterland In kerk van Gereformeerde Gemeen te. Contactmiddag voor geestelijk gé- handicapten van de afdeling Goeree- Overflakkee/Schouwen-Duiveland gehandicaptenzorg. 14.30 uur. Bruinisse Dorpshuis, Molenstraat. Dansavond met het Schelde Trio. 20.00 uur. Goes 't Beest. Optreden Sikenxce. 22.00 uur. Zondag 22 november Burgh-Haamstede Nederlands Hervormde kerk. Con cert door Peter de Groot en Shalev Adel. 14.30 uur. Maandag 23 november Zierikzee In de Stolpe. Informatie over provin ciaal fietspadenplan. 15.00-17.00 uur en 18.30-20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Dinsdag 24 november Zierikzee Binnenstad. Koopochtend begeleid door vrijwilligers. 9.30 uur. Huis van Nassau. Bijeenkomst afde lingen Noordgouwe e.o. en Schouwen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen met lezing van Mink van Rijsdijk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Informatie-avond over gevelisolatie Renesse. 19.30 uur. Noordgouwe Restaurant Van der Weyde. ZAJK over beloningsvorm meewerkende vrouw. 20.00 uur. Donderdag 26 november Zierikzee De Wieken. Verkoop Welfare Ned. Ro de Kruis. 14.00-17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2