c Zierikzeese Connie de Vlieger op vredesmissie naar Washington III i2i6o%' Speciaal comité asielzoekers voor de opvang en begeleiding DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraak in auto vrijdag .rr^^er_ xaterdag «O Diefstal polst as met papieren Amerikaanse militairen betrekken woningen in Zierikzee Diefstal uit auto ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ontheffing Pleidooi Oefening Doffer Er komt een ontheffing voor bromfietsers bij De Zierikzeese PvdA heeft een pleidooi gehou- Een grote oefening van diverse hulpverleners H. Slagboom is met de mooiste doffer winnaar het eenrichtingsverkeer in de Bruse Kerkstraat. den voor een aanbrengpremie voor de in- in Scharendijke lijkt goed verlopen. Een eva- geworden van de tentoonstelling van Zierick. (Pag. 2). dustriegronden. (Pag 3). luatie volgt nog. (Pag 4). (Pag. 9). DINSDAG 17 NOVEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24237 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Vrede kan niet door geweld gehandhaafd worden, al leen door elkander te begrijpen. Albert Einstein Lokale actie Genève 85 van J. Meerdink krijgt aangenaam staartje ZIERIKZEE - De in het najaar van 1985 gehouden actie voor de vrede door een groot aantal scholieren in Neder land krijgt voor de Zierikzeese Connie de Vlieger van de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman een wel heel bijzonder staartje. Zij is met nog 23 scholieren uit geheel Europa aangewezen om van 30 november tot 11 de cember in Washington te bivakkeren; de onderhande lingsplaats van Gorbatsjov en Reagan. De man achter de Zierikzeese actie van twee jaar geleden, J. Meerdink, toont zich bijzonder ingenomen met de reis. Meerdink is degene geweest, die twee jaar geleden het idee opvatte om de basisschool-leerlingen in het gehe le land een brief of tekening in te la ten leveren met betrekking tot het wapenoverleg in Genève. Niet alleen deed een groot aantal scholen van Schouwen-Duiveland mee, ook vele leerlingen elders in den lande steun den het idee. De actie werd onder meer door het Jeugdjournaal ge volgd. De actie is een groot succes gewor den, daar de brieven en tekeningen vanuit Nederland 90% van het totale aantal inzendingen uitmaakte. Meer dink had in korte tijd een telefoon centrale ingericht in Rotterdam en een groot aantal vrijwilligers opge trommeld om de scholen te interesse ren voor de vredesboodschap. Koe riersdiensten maakten het karwei af door de stapels met tekeningen en HyrieveH~©p-te--'halen. Voornemen Het voornemen om de brieven van de scholieren aan de twee wereldlei ders aan te bieden mislukte. Een te strakke organisatie maakte dit on mogelijk. Toch is Meerdink naar Ge- OUWERKERK - Maandag om on geveer 15.00 uur werd de personenau to van mevrouw P. v. D. V. uit Ouwer- kerk opengebroken. De dieven na men een handtas met daarin persoon lijke en autopapieren mee. De totale schade bedraagt naar schatting 1500 gulden. nève gegaan met de tekeningen en 'brieven, die daar geëxposeerd wer den. Hij kwam met de universiteit van Costa Rica overeen, dat dit insti tuut de inzendingen aan een nadere studie zou onderwerpen. En toen leek het verhaal klaar. Tot afgelopen weekeinde dan, want Meerdink werd opgebeld door de president van de overkoepelende vredesorganisatie Peace Bird, Herr Holker. Die deed de Zierikzeeënaar de mededeling, dat de bedrijven Luft Hansa, Cannon en BP bereid waren geld te steken in een speciale vredes- vlucht naar Washington, die speciaal bedoeld was voor leerlingen, die aan de actie hebben deelgenomen. Aan Meerdink hét verzoek of hij drie scholieren wilde charteren. ,,Ik was erg blij met de mededeling, want zo heeft de hele actie toch nog een vervolg gekregen. Het is al-leen jammer, dat alles op zo'n korte ter mijn geregeld moet worden. Ik had graag een soort wedstrijd op poten gezet en de winnaar een reis naar Amerika in het vooruitzicht gesteld", aldus Meerdink, die namens de Ne derlandse organisatie meegaat naar Washington. Maar hij realiseerde zich snel, dat het niet eenvoudig is om kinderen te vinden, die met goedkeuring van de ouders binnen twee weken op het vliegtuig mogen stappen naar het verre Amerika. Meerdink zocht een willekeurige school op Schouwen- Duiveland uit en benaderde de Theo Thijssenschool in Zierikzee. Daar zat Connie de Vlieger twee jaar geleden op en was een van de deelnemers aan de actie. Pré ,,Ze zit nu op de Rijksscholenge meenschap in de tweede klas van de Advertentie 10 .Ot 's avondS i Van 's ocMcndslO 's avonds - - ■"'dd°9' Voor bezoekers van 13 jaar en ouder: toegang 3.50p.p. MAVO en dat is een pré. Een van de onderdelen van de reis is namelijk een conferentie speciaal voor de kin deren en enige kennis van de Engelse taal is dan wel belangrijk natuur lijk". Een van de andere scholieren is het Friese meisje Armanda Groen. Connie is pas maandag op de hoog te gebracht van de in het vooruitzicht gestelde reis; nadat Meerdink eerst contact had gezocht met de moeder van Connie om teleurstellingen te voorkomen. Die kon een en ander maar moeilijk geloven, maar is in middels overtuigd van de waarheid. De 25 Europese kinderen worden in de Amerikaanse periode onderge bracht in gastgezinnen, die door Peace Bird zijn opgetrommeld. Eigenlijk is het wel jammer, dat de gehele organisatie vanuit Duits land gestuurd wordt. Wij hebben als? Nederland immers een behoorlijke* bijdrage geleverd aan de actie en dan, had een grotere inbreng van Neder-, land wel leuk geweest", vertelt Meer dink. Hij heeft van Peace Bird nog; drie extra plaatsen toegewezen ge kregen voor scholieren, maar die moeten wel zelf betalen voor de reis. ,,Dat lijkt me onmogelijk, maar mis schien zijn er sponsors te vinden". De coördinator in Nederland. J. Meerdink, feliciteert de scholiere Connie de Vlieger. Coördinatie voor sociale dienst Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Intergemeentelijk overleg heeft tot gevolg gehad, dat de gemeenten op Schouwen- Duiveland en Sint-Philipsland een comité gaan vormen om de opvang en begeleiding van de asielzoekers in goe de banen te leiden. De Intergemeentelijke Sociale Dienst krijgt een coördinerende functie toebedeeld en werkt hierin ondermeer samen met de Zierikzeese wethouder J. Groen, de politie en Beter Wonen. Dat is gebleken tij dens de Westerschouwse raadsvergadering naar aanlei ding van vragen van de CDA-er J. W. Geleijnse. Namens de gemeente Westerschou- wen zijn de wethouders A. J. Padmos en dr H. J. van Zuylen bij het interge meentelijk overleg aanwezig geweest in het Zierikzeese stadhuis. Padmos deed tijdens de raadsvergadering uit de doeken wat er zoal besproken is. Het samengestelde comité moet gaan bezien in welke gemeente en welke woning(en) de eerste asielzoekers on dergebracht gaan worden. Volgens hem zal met name de bege leiding van de van geen Engels of Frans sprekende asielzoekers proble men opleveren. ,,Die zware taak is in handen gelegd bij de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening en de Zeeuwse afdeling van de Stichting Vluchtelingenwerk", aldus Padmos. Het comité brengt tevens een aanbe veling uit over de inrichting van de woningen. ,,We moeten voorkomen, dat de ene gemeente een uitermate luxe ingerichte woning beschikbaar stelt, terwijl de asielzoekers in ande re gemeenten op sinaasappelkistjes moeten zitten". zo bleek uit de reacties - geen bevre digend antwoord geven. Van der Salm vroeg tijdens de be handeling van de ingekomen stukken speciale aandacht voor de inwoners van Serooskerke. Deze hebben de ge meente verzocht snel grond bouwrijp te maken. ,,Dat de eigen inwoners vaak geen begrip hebben voor het lang moeten wachten op een ant woord vind ik begrijpelijk", aldus de socialist. Niemantsverdriet zei hem, dat er mogelijk 10 woningen'bij ko men, maar dat de plannen nog niet afgerond zijn. NIEUW-HAAMSTEDE - Maandag om ongeveer 14.00 uur werd de perso nenauto van C. J. A. d. W. uit Rotter dam opengebroken door het forceren van een ruitje. Het voertuig stond aan de Strandweg. Er werd een polstas uit ontvreemd met persoon lijke en autopapieren en ongeveer 85 gulden aan contant geld. Ontstemd Met- name C. van der Haven-Eike lenboom toonde zich ontstemd over de plaatsing van de asielzoekers in aparte woningen. ,,Deze mensen heb ben in de eigen landen vaak veel klei nere ruimtes en ik denk dat ze zich niet prettig zullen voelen. Hoe komt er zo iets van een goede begeleiding tot stand?", aldus de liberale woord voerster. Van Zuylen deelde baar mening, maar zei gebonden te zijn aan de be palingen van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur. ,,Zo'n 98% van deze mensen is onge huwd en man. Wvc vindt, dat zij niet maximaal twee personen op een ka mer mogen". Volgens Van der Haven heeft juist Noordgouwe een goede lo catie om de asielzoekers in een groep van zo'n 25 personen centraal op te vangen. J. C. Hcndriksc (PvdA) kreeg bevestigd, dat van centrale op vang in de regio geen sprake zal zijn. Tijdens de vrij korte raadsvergade ring werden twijfels geuit aan het adres van het RBOI - het bureau voor planning, dat voor Westerschouwen veel werk verricht. Ir C. W. Vcerhoek (VVD) had moeite met het feit, dat er De VVD-ster C. van der Haven-Eike lenboom heeft grote twijfels over de juistheid van gespreide opvang van de asielzoekers. een totaal bedrag ineens werd gevo teerd voor het bureau. Hij zei liever te werken met offertes waarmee mo gelijk tot lagere kosten kan worden gekomen". Daarnaast vreesde hij belangen verstrengeling, omdat het RBOI enerzijds voor de gemeente werkt en anderzijds ook plannen samenstelt voor ondernemers. ,,Er is in zo'n ge val altijd sprake van wederkerige in vloed. Waarom kiest de gemeente niet voor eenzelfde werkwijze als bij de architecten in de welstandscom missie, die niet gelijktijdig met pro jecten in de gemeente bezig mogen zijn", vroeg Veerhoek zich af. Hij kreeg bij deze laatste opmerking bij val van G. J. W. van der Salm (PvdA), die in soortgelijke bewoordingen twijfels wilde uiten. Volgens voorzitter, burgemeester J. L. Nicmantsverdrict-Lccnhccr, is het RBOI een goedkoop bureau, zoals ge bleken is uit de offerte voor het on derzoek naar de effecten van de weg over de kering. Daarnaast krijgt de gemeente maandelijks een overzicht van liet door het RBOI opgemaakte bedrag, zodat aan het einde van het jaar nooit tekort kan zijn. Wat de be langenverstrengeling betrof kon zij - ZIERIKZEE - Nu de split sing van dure huurwoningen in appartementen door een verandering van de subsidiere gels min of meer in de ijskast is gezet, heeft Beter Wonen be sloten om ongeveer twintig grote dure woningen die leeg staan te verhuren aan Ameri kaanse militairen. In Kruiningen en Tholen wo nen sinds enkele maanden al enkele Amerikaanse gezinnen in huurwoningen van huurcor- poraties. Ook in do gemeenten Goes on Borscle worden bin nenkort militairen mdt hun ge zinnen gehuisvest. Voor de wo ningen die Beter Wonen voor dit doel beschikbaar stelt blijkt bij de ingeschreven wo ningzoekenden geen belang stelling te bestaan omdat deze nogal fiks aan de prijs zijn. Ge leidelijk aan zullen in Zierik zee twintig woningen worden bestemd voor huisvesting van Amerikanen. WAL ffih PÊ Bi Lr Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Opklaringen Overwegend droog met opklarin gen. De wind draait naar zuidwest en neemt af tot 3 a 4, langs de kust 4 a 5 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 21 nov.: Donderdag- Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 6 Zaterdag. Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 18 nov. Zon op 08.05, onder 16.45 Maan op 04.31, onder 15.16 19 nov Zon op 08.06, onder 16.43 Maan op 05.52, onder 15.29 Nieuwe Maan: 21 nov. (07.34) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer komt woens dag tijdelijk onder invloed van een krachtig hogedrukgebied boven Frankrijk. De wind is echter uit een ongunstige hoek. Hij waait uit weste lijke richtingen, waardoor wolken velden van de Noordzee kunnen bin nendrijven. Voornamelijk in het noorden en noordoosten van het land is daarbij nog een enkel buitje moge lijk. Bovendien nadert in de loop van dc dag een uitloper van een depressie bij IJsland, zodat er maar af en toe zon zal zijn. De middagtemperatuur ligt rond de 10 graden. Duitsland en Oost-Europa hebben nog last van een depressie boven de Oostzee. De Britse eilanden hebben onbestendig en regenachtig weer. In Frankrijk en Spanje is het rustig herfstweer. BRUINISSE - Uit de personenauto van K. F. S. uit Almere werd maan dag om ongeveer 12.00 uur een polstas met persoonlijke en autopa pieren gestolen. De dieven kwamen de auto binnen door het forceren van een ruitje. Het voertuig stond aan de Grocneweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1