„De voorbereidingen zijn leuk omdat je elkaar leert kennen" Perikelen rond Krammersluizen nadelig voor toerisme Bruinisse Snelle oplossing voor overdracht noodzakelijk SANITAIR Onderzoek gebits toestand jongeren Zoetwater Vrachtauto achteruit op bestelauto Nieuwe motor Rijnschip Ongeval Zierikzeese mosselvisser ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 november 1987 Nr. 24235 3 ZIERIKZEE - Om inzicht te verkrijgen in de gebitstoe stand van Zeeuwse jongeren heeft het Nederlands Institi- tuut voor Preventieve Gezond- heidszort (NIPG) samen met een aantal deskundigen een onderzoek ingesteld. Bij dit onderzoek is een aantal jeug- dartsen betrokkenAan dit on derzoek hebben tweehonderd kinderen en vier jeugdartsen en twee tandartsen van het NIPG meegewerkt. De resulta ten van dit onderzoek worden over enkele maanden bekend gemaakt. Het Waterschap Schouwen-Duive- land heeft zich met de uitslag van de zoetwater-opiniepeiling in een moei lijke situatie geplaatst. Temeer om dat de meerderheid van voorstan ders gevormd wordt door die land eigenaren, die het formulier niet te rug gestuurd hebben en daarmee als voorstander bestempeld worden. Dat is een duidelijke gevolgtrek king, die het waterschap op het for mulier heeft geschreven. En juist dit gegeven maakt de opiniepeiling met de nu bekende uitslag omstreden. Het is juist dat het waterschap als initiatiefnemer de spelregels stelt, maar of de gemoederen hierdoor be daard zijn valt zeer te betwijfelen. Wat moet het bestuur vati het ivater- schap nu? Laat ze de uitslag (een meerderheid is tegen de geschotsver- hoging met 130 gulden per hectare) voor wat ze is en kiest ze voor de zoetwaterpijp of doet ze het tegen overgestelde? Een moeilijke beslis sing, die niet zomaar genomen wordt. Dat het waterschap er zelf ook nog niet uit is is wel gebleken uit het feit dat het schap geen reactie heeft kunnen geven op de opinie uitslag. Afwachten dus. Overigens, dat een meerderheid voor zoetwater is, is nooit betwijfeld. Ook de meer derheid van de actievoerders heeft zich als een voorstander van de zoet waterpijp gemanifesteerd. Het wa ren de kosten, die de tegenstand voedde. Een tegenstand, die na af loop van het onderzoek nog groot lijkt (ingebruikname weg over de ke ring). Het zoetwaterverhaal lijkt een staartje te krijgen en veel vragen blijven vooralsnog onbeantwoord. Wat doet het waterschap? Vindt ac tievoerder Padmos een willig oor bij de minister? Hoe zit het met de tech nische kwaliteiten van de zoetwater- voorziening én wanneer zou de pijp eigenlijk aangelegd worden als er ja gezegd wordt? Eén ding is wel duide lijk en dat is, dat het waterschap in democratisch opzicht het volste recht heeft de opiniepeiling naast zich neer te leggen. De bestuurders besturen op eigen verantwoordelijk heid en kunnen derhalve beslissin gen nemen, die in strijd zijn met de heersende mening van de achterban. Hoe een en ander ook uitpakt, de opi niepeiling heeft geen duidelijkheid geboden; duidelijkheid waaraan zo wel de voor- als tegenstanders zo'n behoefte hebben. AvdW kaat en cake gemaakt. Er werden planten gestekt en bloemstukjes ge maakt. Dat laatste onder andere door de voorzitster van de vrouwen vereniging A. de Jonge-Regoort. „De potjes hebben we van spullen voor de rommelmarkt en een deel van de bloemen hebben we gekregen. Er zit ten dus weinig onkosten aan vast en ik vind het leuk om te doen. Ja, ik heb een bloemschikcursus gevolgd, het is al ruim tien jaar mijn hobby". Ook de 71-jarige heer J. L. van der Zande is bij de bloementafel te vin den. De voormalige bakker maakte dertien droogbloemstukjes op een ondergrond van halve wasknijpers. „Dat werk doe ik voor mijn plezier. Ook als er geen bazar is. Nu heb ik er natuurlijk wat meer gemaakt". On danks die verhoogde produktic zegt hij het nog steeds leuk te vinden. Samen met de overige vrijwilligers is Van der Zande in de weer om alles een plekje te geven. En te proberen. „Heb je het elektro-spel al gezien? Dat is zenuwslopend hoor. Kijk, je moet de ring over de ijzeren staaf be wegen zonder hem te raken. Net als op televisie. Verschrikkelijk vind ik het. Dan ben je net een eindje en dan kun je weer terug. Kijk, nu gaat het goed. Oh, ik zie het al. Dat komt om dat de elektriciteit niet aanstaat". De handwerkentafel maakt al de indruk van een echte etalage. Er zit ten vele uren huisvlijt in de werk stukken die variëren van kerstkaar ten met in kruissteek geborduurde afbeeldingen tot televisiesloffen, zeepzakjes en wandkleden. „Ik doe het graag hoor en dan lijkt het nooit veel werk. Maar dat is het natuurlijk wel", aldus een van de vrijwilligsters die niet alleen een deel van de hand werken maakte maar ook gedurende alle drie de dagen een poos in de kraam staat. „Ik vind het leuk om te zien hoeveel we verkopen en de reac ties van de mensen op de-handwer ken". Een centrale plaats op de bazar wordt ingenomen door het rad van avontuur. „Het grootste deel van de prijzen hebben we gekregen door sponsoring van de middenstand en de banken". Andere spelletjes zijn het raden van de hoeveelheid knik kers in een pot, okkernoten in een krat en de naam van een pop in Sehouwse klederdracht. En natuur lijk het totale gewicht van de kerke- raadsleden dat een etentje voor twee personen kan opleveren. Kortom, er werd niets nagelaten om een echte ouderwetse bazar te creëren. „En nu maar hopen dat het een beetje op brengt". Behalve lasten ook lusten voor natuur- en recreatieschap De Grevelingen BROUWERSHAVEN/DIRKSLAND - De onduidelijk heid over het tijdstip en de wijze waarop de overdracht van het gebied De Grevelingen aan het gelijknamige natuur- en recreatieschap verhindert het bestuur van dit schap om de begroting voor het komend jaar slechts on der voorbehoud aan te bieden. Dit gebeurt tijdens een bestuursvergadering die maandag 16 november in Ver enigingsgebouw De Schakel in Dirksland wordt gehou den. Deze bijeenkomst begint om 10.00 uur. Uit de toelichting bij de begroting blijkt dat volgens de gehanteerde verdeelsleutel, waarbij de bijdrage van Zuid-Holland vastgesteld is op vijf ton, een exploitatietekort van twee miljoen dreigt. Voor Zuid- Holland is de bijdrage voor komend jaar met tien procent verhoogd. Voor deze provincie is zowel een verhoging met meer dan tien procent als het ex ploitatietekort onaanvaardbaar, wanneer daar geen inkomsten tegen over staan. Een en ander houdt ver band met de huidige financie ringsstructuur van deze organisatie. Op dit moment is het zo dat het rijk .zestig procent van de lasten voor zijn rekening neemt, terwijl de provincies Zuid-Holland en Zeeland en de in het schap vertegenwoordigde gemeenten de resterende veertig procent voor hun rekening nemen. Lusten Nu met het rijk gesprekken zijn aangeknoopt voor de overdracht van de Grevelingen aan het gelijknamige natuur- en recreatieschap wordt van de zijde van het bestuur dan ook de eis gesteld dat bij deze overdracht niet alleen de lasten maar ook de lus ten (lees opbrengsten) zonder verdere beperkende voorwaarden aan het schap ten goede komen. Het schap houdt vast aan de koppeling lasten en lusten, omdat meer opbrengsten de lastendruk die het nadelige saldo met zich meebrengt voor de deelne mende partijen wat kan verlichten. Wanneer de staatssecretaris geen ge volg geeft aan de eis van het schap dat zowel de lasten als de lusten moe ten worden overgedragen, dan zijn enkele deelnemers niet langer bereid om aan deze gemeenschappelijke re geling deel te nemen. Gezien de onduidelijkheid die op dit moment over de overdracht be staat is het voor het schap ondoenlijk om een begroting zonder voorbehoud op te stellen. Drie-daagse bazar in Hervormd Kerkcentrum Even de bazar bezoeken is altijd een aangename bezigheid. ZIERIKZEE - Het is even zoeken naar de ingang van het Hervormd Kerkcentrum. Maar wanneer men de deur in het smalle gangetje naast de Beuze heeft gevonden komt men terecht in de bazar die de Vrijzinnige Her vormde Gemeente daar gedurende drie dagen houdt. Het evenement begon donderdagavond. Vandaag (vrijdag) kan men er van 19.00 tot 21.00 uur terecht en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Het betreft geen traditioneel, jaar lijks terugkerend evenement maar een eenmalige bazar die de gemeenteleden organiseerden ten bate van het ge meentefonds en nieuwe stoelen voor het kerkcentrum. Een bazar waar zeer veel eigengemaakte spullen worden verkocht. Vanuit dat gegeven is het niet zo vreemd om van ouderling Dirk Groenendijk te horen dat enkele tientallen vrijwilligers bijna een jaar bezig waren met de voorbereidingen. Groenendijk is een van de zes coör dinatoren die gedurende die maan den de voorbereidingswerkzaamhe den voor de bazar begeleidden. Een 'positieve ervaring, zo blijkt uit zijn woorden en die van voorzitter H. M. van de Post. „We hebben het als heel leuk ervaren. Hoewel we weinig erva ring hadden zijn we er aan begonnen met een groepje en het liep. Het sa men voorbereiden van zo'n bazar be vordert de saamhorigheid. Je leert el kaar beter kennen". Voorlezen Gedurende al die maanden werd door de tientallen gemeenteleden op verschillende manieren gewerkt aan spullen voor de bazar. Thuis, maar ook gezamenlijk. Door de vrouwen vereniging bijvoorbeeld. „Wij komen een keer per veertien dagen bijeen. Af en toe komt er iemand een lezing houden maar in verband met de ba zar hebben we de laatste tijd ook vaak samen gehandwerkt. Terwijl de voorzitster voorlas. Dat was heel ge zellig", aldus een van de leden van de vrouwenclub P. K. Berrevoets-IJssel- dijk. Zij breide babykleding en knuf feldieren. „Nee, niet uit mijn hoofd. Van patronen. Vroeger deed ik dat voor mijn eigen kleinkinderen maar dat is nu niet meer nodig en ik vind het toch leuk om te doen". Behalve vele verschillende hand werken maakten de gemeenteleden werkstukken in Hindelooper schil derwerk, met schelpen beplakte doosjes, brooddeegfiguren en gegra veerd glaswerk. Er werd jam, advo- ZIERIKZEE - V. K. uit Zierikzee liep donderdag om ongeveer 16.30 uur schade op aan de bestelauto waarin hij reed voor een firma te Bruinisse. Dat gebeurde op de Schuitkade toen M. v. d. W. uit Oosterhout met de vrachtauto van een bedrijf uit Don gen die hij daar had geparkeerd ach teruit reed. De vrachtauto werd niet beschadigd. BRUINISSE - In het ruim 1000 ton grote binnenvaartschip Inspe van schipper J. Munters uit Giessen bouwde Padmos machinefabriek een nieuwe voortstuwingsbron. Dat was een voor Nederland nieuw type Mit- subishi-diesel van 750 pk. In de boomkorkotter SCH 28 van schipper Harteveld uit Scheveningen gaat Padmos een 800 pk sterke motor bou wen, naast twee hulpmotoren en en kele technische voorzieningen. In de Eurokotter van C. Vermeulen uit Breskens, de BR 47, komt een nieuwe 300 pk sterke Mitsubishi. ZIERIKZEE - De Zierikzeese pa lingvisser W. K. S. overkwam aan boord van zijn schip een ernstig on geluk. waardoor hij vier vingers van zijn rechterhand zal moeten missen. Bij het vissen op de Oosterscheldc kwam hij met zijn hand tussen een draad waarmee het net werd opge haald. Hierdoor werden zijn vingers afgekneld. Hij wordt verpleegd in het Dijkzigt ziekenhuis. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF GAS, WATER, SANITAIR, VERWARMINGS- EN lijke filosofie uit van het rent meesterschap over de aarde. „Maar door allerlei interne en externe maat regelen en besluiten is er een grote druk gelegd op het plaatselijk uitvoe ren van een goed rentmeesterschap, zoals wij dat voorstaan. Regerings maatregelen, maar ook de nog steeds oprukkende gemeenschappelijke re gelingen, beknotten de bewegings vrijheid van het dagelijks bestuur. Gelet daarop en vanuit ons standpunt dat we de aarde beheren voor onze kinderen pleiten wij voor een voor zichtig financieel beleid", aldus het CDA. „De gemeente moet voorzichtig zijn om zich op langere termijn vast te leggen op structureel grote uitga ven". Het CDA stelt tenslotte dat de post onvoorzien in de begroting met 40.000 gulden aan de krappe kant is. Naast de kritiek wat betreft de Krammersluizen van de kant van het CDA ook kritiek op de overheid. Door stormen en zware ijsgang heb ben veel mosselkwekers grote schade geleden aan hun percelen op de Wad denzee. Zeeuwse percelen bleken be ter bestand tegen de elementen, maar juist het areaal Zeeuwse percelen ver minderde weer door de aanleg van de Philipsdam. „Het is een slechte zaak dat de uitgifte van nieuwe percelen in handen is van een besluiteloze lands- overheid en een weinig begrip tonen de regionale overheid zoals de wad dengemeenten", aldus het CDA. Recreatie Vólgens de CDA-fractie heeft ook het toerisme te lijden onder de peri kelen rond de Krammersluizen. „De lange wachttijden voor de recreatie vaart voor de veel te kleine sluis no pen de watertoerist niet om eens fijn naar Zeeland te varen. De gemeente (minder passantenbelasting) en de middenstand zijn daar de dupe van". Als een andere bedreiging voor Bruinisse als rccreaticgcmccntc noemt de CDA-fractie criminaliteit op het Aquadclta-terrein. „Uitbrei ding van bewaking en het creëren van veiliger parkeerplaatsen zou bij kunnen dragen in de veiligheid van de gasten van onze gemeente", aldus het CDA. De Pul De CDA-fractie pleit in haar alge mene beschouwingen ook voor een strenger beleid ten aanzien van jeugdsociëteit De Pul. „We steunen dan ook de maatregel tot (tijdelijke) sluiting, na de ontoelaatbare geweld dadigheden. We hebben echter de in druk dat het slechts om een gering aantal raddraaiers gaat dat het voor velen verziekt. Zachte heelmeester maken stinkende wonden mijnheer de voorzitter, en wij staan dan ook achter een grondige en harde aanpak van die kleine groep",.aldus het CDA. Het CDA pleit in dit verband nog voor beteugeling van het drankge bruik. Het CDA hecht eraan in haar alge mene beschouwingen te benadruk ken dat op het gebied van het jeugd werk in Bruinisse ook veel positiefs te melden valt. „Vele Bruse vereni gingen verwezenlijken prachtige din gen op jeugdgebied door mensen die op volkomen vrijwillige basis zich daar voor honderd procent voor inzet ten". Sportaccommodatie De CDA-fractie spreekt in haar al gemene beschouwingen haar veront rusting uit over de ontwikkelingen rondom de totstandkoming van een nieuwe overdekte sportvoorziening „De gezamenlijke verenigingen heb ben na een kleine, aarzelende, start geen enkel initiatief ontplooid om de inrichting te financieren en ook te kennen gegeven niet de 40 gulden per uur te kunnen opbrengen. Wij blijven op het standpunt staan dat als de sportwereld van Bru zo graag een nieuwe sportaccommodatie wil daar toch flink wat tegenover moet staan". Het CDA geeft het college in overwe ging het beheer of zelfs het eigendom van sportaccommodaties over te dra gen aan de gebruikers zelf. Weinig aandacht in dc algemene be schouwingen van het CDA voor de landbouw. Wol vraagt men zich af of De situatie bij de Krammersluizen is de CDA-fractie van dc Bruse gemeente raad een doorn in het oog. zo blijkt uit de algemene beschouwingen. ELEKTRICITEITSTECHNIEK CDA-fractie Bruinisse in algemene beschouwingen: SCHARENDIJKE TELEFOON 01117-1760 BRUINISSE - ,,De negatieve perikelen rondom de Krammersluizen zullen ook gevolgen hebben voor Zee land in het algemeen en Bruinisse in het bijzonder", al dus de CDA-fractie binnen de Bruse gemeenteraad in haar algemene beschouwingen op de begroting 1988. Het CDA zegt ook de zorgen van de mosselkwekers omtrent de moeilijkheden rondom de Krammersluizen te delen. „De Krammersluizen werken traag en er treden regel matig storingen op. Zaken die voor een mosselkweker met aan bederf onderhevige waar niet te accepteren zijn". de zoetwaterpijp de moeilijkheden waarin de landbouw zich bevindt zal vergroten of zal verlichten. „Tevens vragen wij ons af of het aangevoerde water een grondpeilverhoging in de gemeente inhoudt met nadelige fi nanciële gevolgen", aldus het CDA. Financieel beleid Het CDA gaat vanuit haar christe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3