Volgens opiniepeiling waterschap wil meerderheid landeigenaren zoet water maar geen geschotsverhoging Bunker moet gesloopt 'Uitkeringsgerechtigden hebben ook recht op menswaardig leven' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeelandbrug niet tolvrij Actie Junior Kamer is begonnen ERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Pul De Sint Koopsom Voetbal De Bruse burgemeester Hekman geeft zijn vi- Zaterdag 21 november komt Sinterklaas weer De koopsompolis wordt steeds vaker gebruikt Van de sportredactie ook nu weer een voorbe- sie over de perikelen omtrent jeugdsoos De aan bij 't Luitje te Zierikzee; spannende dagen als appeltje voor de dorst en het fiscale voor- schouwing op de te spelen voetbalwedstrijden. Pul. (Pag. 3). dus. (Pag. 4). deel. (Pag. 9). (Pag. 15). DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24234 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het leven heeft geen doel. Een doel is een beperking. Krishnamurti Delegatie tegenstanders uitgenodigd voor gesprek met minister ZIERIKZEE - In overgrote meerderheid spreken de door het waterschap geënquê teerde landeigenaren zich uit tegen verdubbeling van het geschot voor de aanleg van een zoetwaterpijp. Wel is een uiterste krappe meerderheid van de landeigenaren voor aanvoer en distributie van zoet water. Dat blijkt uit de omstreden opiniepeiling van het waterschap onder belanghebbende grondeigenaren op Schouwen-Duiveland. Een delegatie van tegenstanders is uitgenodigd voor een gesprek met minister Smit-Kroes. Het waterschap heeft aan 1232 za kelijk gerechtigden een korte vragen lijst toegestuurd. Duizendzesenzestig formulieren werden ingevuld aan het waterschap geretourneerd. Wie de uitkomsten van de enquête onder ogen krijgt is in eerste instantie ge neigd te concluderen dat een minder heid van de landeigenaren zoet water wil. Immers: de eigenaren van in to taal 5889 hectare grond beantwoor den de vraag of men voor of tegen aanvoer van zoet water is met voor terwijl eigenaren van in totaal 7530 hectare grond op dezelfde vraag met tegen antwoorden. Het waterschap ZIERIKZEE - De Zeeland- brug tussen Schouwen-Duive land en Noord-Beveland wordt voorlopig niet tolvrij. Een tij dens de begrotingsvergadering ingediende motie door de Zeeuwse VVD-statenfractie moest wegens gebrek aan steun wórden ingetrokken. Dat betekent dat de bewoners van Schouwen-Duiveland, die in verband met werk-, schooi en ziekenhuisbezoek sterk zijn aangewezen op Goes en dus op de Zeelandbrug, voorlopig tol moeten blijven betalen. De VVD-fractie had gedepu teerde staten van Zeeland ge vraagd een gebaar te maken, door na de opening van de tol vrije weg over de Stormvloed kering in de monding van de Oosterschelde, ook de Zeeland- brug tolvrij te maken. Daar hing wel een prijskaartje aan van 16,5 miljoen gulden, zijnde de rest van een bouwsom die de provincie nog tegoed heeft van de Zeeuwse Provinciale Brug- maatschappij, de eigenaresse van de Zeelandbrug. Zo gul kon en wilde de provincie nog niet zijn. De Zeeuwse staten hebben gedeputeerde staten overigens wel voorgesteld om de beslis sing hierover begin volgend jaar te nemen, als er duidelijk heid komt over het al dan niet doorgaan van de aanleg van de vaste oeververbinding over de Westerschelde (VOW). Gebeurt dat niet dan kan de provincie de 2,5 miljoen gulden die zij nu jaarlijks reserveert voor het spekken van de VOW-pot naar de Zeelandbrug overhevelen. gaat er echter vanuit dat landeigena ren die niet hebben gereageerd op de opiniepeiling voor de aanvoer van zoet water zijn. En aangezien deze groep, voor wat betreft vraag één, staat voor 1647 hectare landbouw grond leert een klein rekensommetje dat niet 5889 maar 7536 hectare voor zoet water is. En dat is net zes hectare meer dan het totaal aantal hectares dat de tegenstemmers vertegenwoor digen. Grote meerderheid Een zeer krappe meerderheid wil dus wel zoet water. Maar wil men er ook voor betalen, mits de kwaliteit en de kwantiteit van het aan te voe ren water wordt gewaarborgd? De uitkomst van de enquête laat op dit punt niets aan duidelijkheid te wen sen over. Ook niet als men de cijfers interpreteert zoals het waterschap dat doet en de niet-stemmers tot de voorrfemmers rekent. Van de 843 za kelijk gerechtigden die deze vraag beantwoorden verklaren eigenaren van in totaal 2613 hectare zich bereid de geschotsverhoging met 130 gulden te betalen. Eigenaren die in totaal 1619 hectare vertegenwoordigen heb ben niet op deze vraag geantwoord en zijn dus volgens de redenatie van het waterschap ook bereid 130 gulden ex tra op tafel te leggen. In totaal komt dat, weer uitgedrukt in grondopper vlak, neer op 4260 hectare. Eigenaren van in totaal 8428 hectare landbouw grond denken er anders over en laten weten geen 130 gulden extra te willen betalen voor de aanvoer van zoet wa ter. Voor de goede orde: De 1232 zake lijk gerechtigden die het waterschap aangeschreven heeft vertegenwoordi gen een grondoppervlak van 15.200 hectare. Omstreden De door het waterschap uitgevoer de opiniepeiling is zowel door voor als tegenstanders hevig bekritiseerd. Vooral hoofdingeland A. F. van de Zande-Vleugels Schutter trok fel van leer toen het waterschapsbestuur met het voorstel tot het uitvoeren van de opiniepeiling kwam. Maar ook van de kant van standsorganisaties ZLM en CBTB werden de nodige kantteke ningen geplaatst bij tijdstip en in houd van de vragenlijst. Tegenstan ders protesteerden tegen de enquête omdat het waterschap van meet af aan stelde dat de uitkomst van de en quête voor hen slechts als indicatie zou dienen. Op de invulformulieren ook een aantal kritische opmerkin gen: ,,De vraagkeuze is erg dom en ongelukkig geformuleerd" luidt een van de kanttekeningen. Hoewel zowel bij opzet van de opi niepeiling als bij de uitkomst vraag- 1 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZLM-kring-vice-voorzitter J. M. Ge luk: Toekomst landbouw zeker stel len". RENESSE - De gemeenteraad van We ster schouw en komt maandag 16 november om 19.30 uur bijeen in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Gesproken gaat er ondermeer worden over de sloop van de bunker aan de Vroonweg te RenesseDeze bunker moet op grond van diverse motieven gesloopt worden. Met deze werk zaamheden is een bedrag van ntim 35.000 gulden gemoeid. Aan de raad om dit bedrag al dan niet te voteren Op de korte agenda prijkt voorts ondermeer een voorstel tot verkoop van diverse bouwkavels aan Beter Wo- Werkgroep Uitkeringsgerechtigden Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - „Een mens is een sociaal dier. Ik weet uit de praktijk dat veel uitkeringsgerechtigen met het ge voel zitten dat ze opzij zijn gezet. Er niet meer bijhoren in de maatschappij". Dat zei bestuurder van de voedings bond FNV W. J. van den Bremen tijdens een bijeenkomst van de werkgroep Uitkeringsgerechtigden Schouwen- Duiveland. De werkgroep die zo'n driehonderd leden telt hield in het ANBO-gebouw aan de Paternosterstraat een thema-middag over een efficiënter verzamelen van pro blemen van uitkeringsgerechtigden en de wijze waarop die kunnen worden doorgespeeld aan instanties die er iets aan moeten doen. De eilandelijkc werkgroep is opge bouwd uit 65-plussers, ouderen dus die van de AOW en eventueel een pen sioen loven, mensen die in de VUT zitten, WAO-ers ofwel mensen die he lemaal of gedeeltelijk arbeidsonge schikt zijn en werklozen. Bij de inlei ding van, Van den Bremen bleek dat het belangrijk is dat deze uitkerings gerechtigden zich emanciperen. Dat zij hun problemen meer naar voren durven brengen. ..Van een uitkerings gerechtigde wordt vaak gedacht: die heeft zijn tijd gehad, die is afgeschre ven. En dat geeft voor de uitkerings gerechtigde vaak het bijverschijnsel dat men zich minderwaardig voelt". Geen geld Van den Bremen vertelde dat veel uitkeringsgerechtigden steeds vaker thuis blijven zitten. „Ze hebben het gevoel er niet meer bij te horen en vaak ook hebben ze geen geld om er gens naar toe te gaan". Hij benadruk te dat ook deze groep als ieder ander recht heeft op een menswaardig, vrij en zelfstandig leven. ,.De problemen van deze mensen moeten worden be naderd vanuit de emancipatiegedach te dat ze erbij horen". Hij benadrukte dat dc uitkerings gerechtigden geen homogene groep vormen omdat de reden waarom zc een uitkering hebben verschillend is. Daarom hebben ze verschillende be langen en problemen waarmee de bond ze wil helpen. Maar ik consta teer dat de mensen niet komen. Ter wijl de problemen overal zijn". Van den Bremen riep de leden van de werkgroep op om de problemen met elkaar te signaleren, te bespro ken en eisen te stellen. „Vanuit die houding kunnen we proberen er met de bonden wat aan te doen. Bij be drijfsverenigingen, de Gemeenschap pelijke Medische Dienst, de sociale diensten of andere instanties". Van den Bremen, die als wprkgebied Zuid-Holland en Zeeland heeft, con stateerde dat de meest voorkomende problemen worden veroorzaakt door geldgebrek. „Er is steeds vaker spra ke van echte armoede bij mensen die alleen van een AOW of van een bij standsuitkering moeten leven. Vooral als zij studerende kinderen hebben of hoge woonlasten. Bij mensen die in de WAO zitten maar nog gedeeltelijk geschikt zijn om te werken komt daar nog de frustratie bij dat zij bijna ner gens een part-time baan kunnen vin den. Wat ze kunnen wordt door de maatschappij niet geaccepteerd. Ze krijgen het idee dat ze niets waard zijn". Eenzaamheid Dat alles leidt volgens de vak bondsbestuurder vooral bij ouderen vaak tot eenzaamheid. „We zijn als maatschappij wel in staat om mensen medisch langer in leven te houden. Maar sociaal niet in staat om ze als mens te laten functioneren". Van den Bremen liet weten dat de vakbonden Actievoerder N. van der Weele: Uit slag bevestiging van ons gelijk". tekens kunnen wórden geplaatst zien de tegenstanders de uitkomst, vooral wat betreft de antwoorden op de vraag of men bereid is 130 gulden ex tra te betalen voor de aanvoer van zoet water, als een ondersteuning van Vervolg pagina 9 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Perioden met regen Een storing trekt met veel bewol king en perioden met regen over en zal ons in de middag gepasseerd zijn. Er stroomt dan koude onstabiele lucht binnen waarin buien voorko men die vergezeld kunnen gaan van hagel en onweer. Een vrij krachtige zuidelijke wind draait in de middag naar west en neemt dan toe tot hard, in buien stormachtig. Minimumtem peratuur de komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 16 nov.: Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 5 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 13 nov. Zon op 07.56, onder 16.51 Maan op 23.25, onder 14.24 Laatste Kwartier: 13 november (15.39) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Met een krachtige weste lijke stroming trekken in snel tempo Oceaanstoringen over ons land. Afge lopen nacht was dat het geval en van avond nadert alweer een nieuwe sto ring. Deze zal morgen ons land passeren. Dit gaat gepaard met re gen. Mogelijk dat er later op de dag een enkele opklaring komt. De mid- dagtemperatuur ligt rond de 9 gra den. De zuidwestenwind is vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJs- selmeer nu en dan stormachtig, 7 a 8. Ook in het weekeinde blijft het wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen. druk uitoefenen op gemeenten, be drijfsverenigingen en de politiek om de situatie te verbeteren. Maar ook meer direct naar de mensen toe wan neer zij met hun problemen komen. „We helpen bijvoorbeeld met het in vullen van het belastingformulier omdat er vaak aftrekposten zijn die ze niet kennen. En bij financiële pro blemen kunnen we helpen en bemid delen wanneer met gemeente of post orderbedrijven een schuldsanering getroffen moet worden". De inleiding van Van den Bremen was de aanzet voor een discussie met de bijna twin tig belangstellenden die dc bijeen komst bijwoonden over hun persoon lijke ervaringen ZIERIKZEE - Onder het motto U verdient en dient een goed doel is de Junior Kamer Schouwen-Duiveland van daag, donderdag, begoinnen met een commissie-verkoop van overtollige grammofoon platen en duurzaam kin derspeelgoed. Plaats van han deling is het pand naast restaurant,Mondragon in Zie rikzee. De organisatie kan nog steeds grammofoonplaten en speelgoed gebruiken en roept een ieder op dit naar het pand te brengen. Het verschil tussen de prijs van aan- en verkoop wordt besteed aan een sport- roelstoel voor de Vereniging Gehandicapten Sport Schou wen-Duiveland. Vandaar de slogan U verdient en dient een goed doel. De verkoop is van daag donderdag tot 21.00 uur, vrijdag tussen 14.00-17.00 uur cn zaterdag van 10.00-16.00 uur. De commissie over de verkoop kan zaterdag na 17.00 uur op de verkoopplaats worden ontvan gen. Dc niet verkochte artike len worden weer teruggegeven. Advertentie ut ÜS LANGE REKE RENESSE TEL 01116 - 2124

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1