Liefde en boerentrots Muziekagenda Monumenten Iventarisatie Project Total loss LP-recensie Brogum-agenda ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 november 1987 Nr. 24233 5 AMSTERDAM - De stormloop op toegangskaartjes voor de heropvoe ring van de musical Cats in het Am sterdams theater Carré is al op gang gekomen, hoewel de eerste voorstel lingen pas in augustus 1988 zullen plaats vinden. Bij de aankondiging van de heropvoering van deze eigen produktie van het 100-jarig theater aan de Amstel in een landelijk dag blad was ook een bon afgedrukt, waarop men bestellingen kon doen voor kaartjes voor de komende voor stellingen. Duizenden van deze bon nen met aanvragen zijn nu al binnen, aldus Carré-direeteur B. van der Lin den en adjunct-directeur H. Atjak. 'Ga alsjeblieft weg. De klas uit. Ik heb genoeg van je!' Zelden heb ik de ze woorden tot een leerling gespro ken. Maar van één keer kan ik het me nog goed herinneren. Ik behan delde het openingskoor van de Mat- theus Passion van Bach. Er komen in de loop van het schooljaar heel wat muziekstukken aan de orde en ik be handel ze alle met veel plezier, maar één werk is er wat ik echt met hart en ziel bespreek en dat is het begin- koor van de Mattheus Passion. Hon derd keer heb je het gehoord en elke keer raakt het je weer. De leerlingen merken het aan je... behalve dan dat ene meisje. Het openingskoor van het lijdens verhaal naar de beschrijving van Mattheus is een van de aangrij pendste werken uit de muziekge schiedenis. Ik vertel dan ook altijd het verhaal van die man die elk jaar na het openingskoor de zaal weer verliet omdat er teveel emotie bij hem was losgemaakt. De Mattheus Passion begint met een dramatische muzikale schildering van de kruis weg. Bach schrijft het werk voor twee weeklagende koren die elkaar vragen of ze geholpen kunnen wor den bij het klagen. Ze roepen elkaar steeds toe. 'Kijk nou toch!' roept het ene koor. 'Naar wie?' vraagt het an dere koor en het eerste koor ant woordt 'Naar de bruidegom'. Zo staan beide koren als het ware opge steld op de heuvels rondom Jeruza lem en tussen hen in, diep in het dal, sleept een man zich zwijgend voort met een loodzwaar kruis op de rug. 'Kijk' roept het eerste koor weer. 'Hoe?' vraagt koor twee. Als een lam' antwoordt het eerste koor en dan opeens straalt hoog en helder tussen het geklaag van beide koren door een melodie die door jon gensstemmen gezongen wordt 'O Lam van God onschuldig geslacht aan het hout van het kruis...' De muziek begint. De klas luistert aandachtig behalve dat ene meisje. Ze lacht, ze praat, ze giechelt maar door en begrijpt er niets van. Plotse ling stop ik de muziek. Een vreemde woede had zich van me meester ge maakt. 'Ga alsjeblieft weg. De klas uit. Ik heb genoeg van je!' Maandagavond moest ik aan deze gebeurtenis terugdenken. Ik zat te werken in de kamer en de televisie stond nog aan. Het jeugdjournaal xvas net geweest en niemand had de moeite genomen om het toestel uit te zetten. De mooie dames en heren van de STER-reclame vertelden hun ver haal tegen lege stoelen en banken. Opeens kijk ik op. Ik hoor muziek van Bach en daar moet je wel van op kijken. Er was een reclame bezig van een bepaald automerk. Er werden beelden getoond hoe de auto's er vroeger uitzagen, verouderde, grap pige wagentjes waar je vandaag om moet glimlachen. Daarna volgden natuurlijk beelden van het aller nieuwste model, zoevend over de weg en uitgerust met de modernste snufjes. Zowel bij het oude als bij het nieuwe model werd muziek ten geho re gebracht. Bij het nieuwste model klonk swingende eigentijdse muziek en bij het oude model klonk.... mu ziek van Bach. Het geeft op zichzelf af te denken dat er een relatie wordt gesugge reerd tussen een verouderd model en muziek van Bach. Wie Bach kent hoort altijd weer nieuwe dingen en vergeleken bij de heuvels en dalen van onze muziek is Bach nog altijd een tot de hemel reikende bergtop. Belangrijker is echter de vraag wel ke muziek van Bach bij dat oude wa gentje werd gedraaid. Het is bijna niet te geloven maar de reclamema ker koos een citaat uit het openings koor van de Mattheus Passion, de muzikale weergave van de lijdens weg. Uit dit koor was één bepaalde re gel gekozen en de tekst luidt 'Sehet! Wie? Als wie ein Lammofwel 'Kijk! Hoe? Als een lam...' het zijn de wee klagende koren die zien hoe iemand als een lam ter slachting wordt ge leid. Maar nu zien we bij deze mu ziek een oud automodel. Een vreemd gevoel maakte zich van me meester. Ik herken het. Het is datzelfde ge voel van die keer dat ik dat meisje uit de klas stuurde. Maar tegelijker tijd is er iets van ongeloof. Hoe is het mogelijk dat iemand op zo'n idee komt, dat niemand van het betref fende automerk daar iets van zegt en dat zoiets door een reclameraad wordt goedgekeurd? Of ben ik nu zo'n rare zwartkijker. Toch is Bach-muziek voor mij niet heilig. Het mag voor mij terugko men in jazz, pop of zelfs in de STER- reclame maar op zo'n manier net weer niet. De reclamemaker was be kend met de muziek van Bach, hij kende zelfs de tekst van de Mattheus Passion, maar hij heeft het werk niet begrepen. Is hij of zij de enige die vandaag een karikatuur maakt van dingen zonder de oorsprong te door gronden? Het meisje en de reclamemaker, twee mensen die ik tegenkwam bij de Mattheus Passion. Met het meisje was het zo opgelost. Ze had een gek ke bui en ik had ook op een andere manier kunnen reageren. Het werk van de reclamemaker zit me nog hoog. De nieuwe auto mag voor mij op alle wegen gezien worden. Tegen de reclame zeg ik hardgrondig 'Ga alsjeblieft weg. M'n kamer uit. Ik heb genoeg van je'. Ik hoop dat hij snel total loss is. MARZAS Tfenzij anders vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 14 november: Dorpshuis De Schutse, Haamstede. Musical My fair Lady, Goesche Operette Vereniging. 27 november: Dorpshuis De Schutse, Haamstede. Uitvoering Zangvereniging 'Nu met Hope' m.m.v. Ge mengd Koor 'Excelsior' (Dirksland). slotavond m.m.v. diverse 28 november: Ned. Herv. kerk, Zierikzee. Een lied van oord tot oord koren (19.00 uur). Lutherse kerk, Zierikzee. Adventsconcert door het Zierikzees Kamerkoor m.m.v. het blokfluitensemble Valcooch (20.30 uur). 12 december: Ned. Herv. kerk, Bruinisse. Kerstzangavond m.m.v. kinderkoor Halleluja en de Chr. Gem. Zangver. Laus Deo (19.30 uur). Ned. Hervormde kerk, Renesse. Aperitief-concert op het Oberlingerorgel Adriaan Krijger en Prosper Sevestre, orgel. (16.45-17.15 uur) 19 december: Lutherse kerk, Zierikzee. Kerstconcert Ars Musica (bij kaarslicht) diverse ensem bles en solisten. Ned. Herv. kerk, Bruinisse. Kerstzangavond m.m.v. het gemengd koor Con Amore uit Meliskerke en het Duivelands Mannenkoor (19.30 uur) m.m.v. Hans van Blijderveen, zang. 21 december; De Burght, Burgh-Haamstede. Dingeman Coumou, klassiek gitaar. 15 januari: Concertzaal Zierikzee Theodora Geraets (viool) en Carlos Moerdijk (piano). 30 januari: Lutherse kerk, Zierikzee Ars Musica-concert Eric Koevoets, viool en Marco Bons, orgel. 5 februari: Concertzaal Zierikzee Het Guarneri Trio - Daniëlle Dechenne (piano), Eeva Kos- kine (viool) en Jean Decroos (cello). 27 februari: Willibrorduskerk, Zierikzee Requiem van Fauré (Strijkersensemble en Madrigaal koor van de Zeeuwse Muziekschool - Willy Feytel-Bout, sopraan en Pieter Wondergem, bas) Ars Musica-concert. 26 maart: Lutherse kerki Zierikzee Ars Musica-concert 'Een avond met Franse muziek'. El lengard Jense en Rosemarie Mastero, piano en Froukje Wiebenga, dwarsfluit. 16 april: Lutherse kerk, Zierikzee Ars Musica-concert, Zoetermeers Kamerkoor m.m.v. Ke- nidhi Iwahashi en Sjoerd Nauta, gitaar. 22 april: Concertzaal Zierikzee Rian de Waal (piano). 23 april: Concertreis Ars Musica. Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-14585. DEN HAAG - Minister De Korte van economische zaken heeft op de eerste dag van de Europese ruimte vaartconferentie in Den Haag zijn zorg uitgesproken over de samenwer king van de Europese ruimtevaartor ganisatie ESA met Amerika inzake het te bouwen ruimtestation. Joe Cocker - Unchain my heart is het begin van een ein deloos nieuwe elpee van Joe Cocker. Cocker levert op zijn album Unchain my heart tien nummers af, die veelal zijn te vergelijken met de stijlen van de hedendaagse popartiesten. Of moet er een stelling aange nomen worden, dat deze ar tiesten zijn repertoir 'gestolen' hebben? Was 'meneer Cocker' het voorbeeld voor velen? Hij las geen noten, speelde geen instrument, had een zeer be perkt stembereik, componeer de niet en was ook al niet moe ders mooiste, maar zong op z'n twaalfde al bij een shiffle- groep. Het schreeuwerige van Cocker is soms terug te vinden in het ov.de werk van Bruce Springsteen. Neem het num mer Trust in me maar. Het mu zikale werk op Unchain my heart kan soms naast dat van ZZ-Top geplaatst worden. De zware bas van de drummachi ne en basgitaar, maar ook de geluiden van de gitaar neigen nogal eens naar ZZ-Top. Met de rustige nummers is Cocker op één lijn met Chris Rea te stel len. Al die vergelijkingen vor men samen het aanknopings punt voor de ballad-rock, die gemasseerd wordt met de blu es, Het hoogtepunt in al zijn nummers is toch wel de whis- key-stem'. De naam is inder tijd. ook ontstaan door de le venswijze van Cocker zelf. Om het nog maar rustig uit te drukken draaide hij z'n hand niet om voor een fles echte Schotse whiskey. Ondanks dat, draait hij als muzikant toch al weer twee decennia mee, weliswaar met pieken en dalen. Vaak zijn die nederla gen in zijn carrière toch aan de whiskey te danken. Eén van de leden van de crew achter Coc ker's nieuwste album was on der anderen Dan Hartman. Hem moeten we nog kennen van de blijvende hit Relight .my fire. Hartman tekende voor de produktie, terwijl Cla rence Clemmens op de eerste single Unchain my heart het blaaswerk op zich nam. Ook geen onbekende. Hij maakte samen met Jackson Brown ooit eens een grote hit in Ne derland (You were a friend of mine). Natuurlijk kan een el pee van Cocker niet volledig zijn als er geen goede rocker op geperst is. Om het publiek daar tevreden over te stellen is Satisfied zeker geen kleintje te noemen. De titelsong is Coc ker's homage aan zijn grote voorbeeld Ray Charles. Wat ie mand ook mag zeggen is, dat de nieuwe langspeler muziek bevat van het oude repertoir van Cocker, maar dan wel in een eigentijds jasje gestoken. RV AMSTERDAM - De stukgoedwerk- nemers in de Amsterdamse haven die aangesloten zijn bij de FNV hebben een ultimatum gesteld aan de werk gevers nadat vrijdag de CAO- onderhandelingen waren vastgelo pen. Als de werkgevers niet voor woensdagochtend op dit ultimatum hebben gereageerd, overweegt de Ver- voersbond FNV een 24-uursstaking, gevolgd door acties bij bedrijven waar schepen voor de wal liggen. LEIDSCHENDAM - De overheid moet een aparte subsidieregeling voor de instandhouding van kerkelij ke gebouwen in het leven roepen. Dat vindt de commissie kerkelijke gebou wen van de interkerkelijke Commis sie in Overheidszaken (CIO), zo blijkt uit een gespreksnota die de CIO-K sa men met de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg heeft opgesteld voor overleg met minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De overheid is direct verantwoorde lijk voor het Nederlands culturele erfgoed, beargumenteert de commis sie haar oproep, SOEUL - Oud-generaal Chung Sung Hwa heeft zich aangesloten bij oppositieleider Kim Young Sam. De voormalige generaal maakte dit be kend op een bijeenkomst van de de mocratische herenigingspartijOp die bijeenkomst werd Kim Young Sam unaniem voorgedragen als kan didaat van de partij bij de presidents verkiezingen in december. Chung was bevelhebber van het leger toen in ok tober 1979 president Park Chung Hee werd vermoord. Na de moord nam hij de macht over en kondigde hij onmid dellijk de staat van beleg af. WENEN - Tijdens het internationa le concours hippique van Wenen faal den vijf deelnemers bij een poging het wereldrecord „hoogspringen" te verbeteren. Dat record bleef met 2,32 meter op naam staan van de Canade se Alexa Bell, een van de deelnemers, die probeerde nu over een muur van 2,35 meter te komen. Een Oostenrijk se sponsor had voor een geslaagde po ging een bedrag van een miljoen shil ling (ongeveer 160.000 gulden) uitgeloofd. De Westduitsers Mehl- kopf en Kenn, de Belg Helsen en de Brit Robert Smith zagen hun paar den weigeren of de muur omgooien. ZIERIKZEE - Jeugdsoos Brogum in Zierikzee heeft haar voorlopige programma tot en met de jaarwisse ling vastgesteld. De agenda loopt uiteen van een Zeelandtoer ter pro motie van de Zeeuwse pop tot een vi deoweekend. Brogum opent de agenda met een .videoweekend van vrijdag 13 tot en met zondag 15 november. Deze try-out is geheel gratis en bestaat voorname lijk uit muziekspecials van Level 42, Eric Clapton, Genesis, Depeche Mo de, Madonna en Thlking Heads. Naast die zaken zijn er ook allerlei films. De Zeelandtoer komt zaterdag 21 november langs in Brogum. Café Noir, Rotnaam en Trigger treden dan op. Deze toer is georganiseerd om de Zeeuwse pop te promoten. De decem bermaand opent Brogum met Roots Syndicate. De echte reggae-liefheb bers kunnen op 12 december dan hun hart ophalen. Tweede kerstdag treedt Johnny and the Sukkels op. De jeugd soos noemt het een pretconcert waar in rock 'n roll de basis vormt. Met de jaarwisseling is Brogum natuurlijk ook weer geopend en wel om 03.00 uur met het nieuwjaarsfeest. Dat is voorlopig de agenda van de Zierik- zeesc jeugdsoos. In het volgende programma-overzicht wordt waar schijnlijk een avond voor De Berini's vrijgemaakt. Ze worden in ieder ge val verwacht. Woensdag 11 november Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Even geduld A.U.B., twee delige serie over leesproblemen. Deel 2. 15.30 uur Seabert, tekenfilmserie. 15.45 uur De Grote Meneer Kaktus Show met Peter Jan Rens. 16.15 uur De kruisboog, Ameri kaans/Britse jeugdserie. 16.40 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. 17.30 uur Journaal 17.46 uur De Heilige Koe, auto- en motorsportmagazine. 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse comedyserie. 18.30 uur Cursus klussen in huis. Les 4. 19.00 uur Pompy de Robodoll, anima tiefilm. 19.05 uur Countdown, popmuziek met Simone Walraven. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Geef voor de behandeling van suikerziekte, film van het Diabe tes fonds Nederland. 20.33 uur Moonlighting, Amerikaan se detective-serie. 21.27 uur Verona, satirisch program ma met Henk Spaan en Harry Ver- meegen. 21.50 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 22.25 uur Parallax, magazine over pa ranormale verschijnselen. 23.15 uur Veronica Sport 23.40 uur The Hitchhiker, Ameri kaanse serie. 00.10 uur Journaal 00.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 9.00 uur Geestelijke stromingen: de Islam, les 2. 9.30 uur De afbraak van het Britse en Franse wereldrijk, les 1 t/m 3. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.20 uur Meer culturen in een land, compilatie. 18.10 uur Staatsloterij, 1ste trekking van de 775ste loterij. 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van de Pacifis tische Socialistische Partij (PSP). 19.22 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat?, rubriek over evenementen op het ge bied van kunst, cultuur, recreatie en toerisme. 20.20 uur Op vleugels, tv-bewerking van het toneelstuk Wings. 21.25 uur Afasie, informatief pro gramma over de vragen die het to neelstuk ,,Op Vleugels" achterlaat. 21.45 uur Studio Sport. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.00 uur Mik, Mak en Mon, science- fictionserie voor kinderen. 15.10 uur Kameleon, doe-programma voor kinderen. 15.35 uur Meester, hij begint weer, tweewekelijks satirisch jeugdpro gramma. 16.05 uur Nils Holgersson, 52-delige Duitse tekenfilmserie. 16.30 uur Sprookjestheater, sprook jesserie. 17.15 uur De avonturen van Teddy Ruxpin, 26-delige Britse tekenfilm serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Mareka en haar yaya, 12- delige Australische jeugdserie. 18.35 uur Kilimanjaro, wekelijks nieuwsprogramma voor tieners. 19.00 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Paardenkoersen, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Boekenbeursnieuws. 20.15 uur De Stripkwis, kwispro- gramma waarin drie kandidaten nun ruime kennis over stripverhalen te gen elkaar uitspelen. 20.50 uur Krokant, culinaire serie. 21.40 uur Verwant, kunstmagazine. 22.30 uur Nieuws. Aansl. Coda: Ap pelboompjes, van Maria Vasalis. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse kinderserie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, vjdeospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Beulen sterven ook, Ameri kaanse speelfilm uit 1943 van Fritz Lang. Donderdag 12 november Nederland 1 9.30 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 10.15 uur Vrouw zijn, vrouwen-maga zine. 10.55 uur Televisie Fruitmand, mu ziekprogramma met geestelijke lie deren. 11.10 uur De chip haldt gjin skoft, 4- delige informatieve serie over auto matisering. Afl. 3. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Daktari, Amerikaanse se rie. 16.50 uur Kinderkrant, kinderpro gramma. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.15 uur Geboorte profeet Moham med, deel 2. 18.30 uur Cursus Personal Computer II. Les 7. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.24 uur Hallo Nederland, program ma over Nederlandse kinderen in het buitenland. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De grizzly beren, natuurdo- cumentaire. 21.25 uur Koorconcert, muziekpro gramma m.m.v. de sopraan Leent- vaar, de alt Marijke Bonkes en een ge mengd koor van 550 leden o.l.v. Peiter Stolk. 22.02 uur Het hart op de tong. Voet gangers te Scheveningen praten met Henk Binnendijk over God. 22.30 uur Tijdsein, actualiteitenru briek 23.00 uur Vrije gevangenen, program ma over een gevangene die vanwege zijn overtuiging vast zit. 23.05 uur Ars musica: Concert at Castles, muziekprogramma. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.30 uur Geestelijke stromingen: De Islam 2. 10.00 uur In naam van Oranje, les 4. 11.00 uur Kijk als je tekent zie je meer, les 4. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.45 uur Paspoort voor Turken 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Dit is Disney, tekenfilms. 20.00 uur Ja, Natuurlijk. Presentatie: Antoon van Hooff. 21.00 uur Rondom tien: Triomf en tragiek van een wereldberoemde hartchirurg. Chr. Barnard is twintig jaar na zijn eerste harttransplantatie te gast. 21.45 uur Goed nieuws, programma waarin mensen in woord en muziek getuigen van de wijze waarop het ge loof hen inspireert en tot daden brengt. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 en 16.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie, herh. 18.05 uur Plons, kinderserie, herh. 18.10 uur Fame, Amerikaanse serie met Debbie Allen, Lee Curreri, Eric Grimpel e.a. Afl. 18. 18.55 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Vandaag: gevulde panne koeken, een volledige maaltijd. Pre sentatie: Etienne Cocquyt. 19.15 uur Uitzending door derden, programma van Televisie en Onder neming. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram- ma waarin twee koppels aan de hand van speelkaarten proberen de hoofd prijs in de wacht te slepen. 21.05 uur Panorama, rubriek met do cumentaires. 21.55 uur Chateauvallon, 26-delige Franse serie over de lotgevallen van de famijie Berg. Met: Chantal Nobel, Jean^Davy, Denis Savignot e.a. Afl. 22?50 uur Nieuws, aansl. Coda: Kwar- ftei'fir. 1 van W. Pelemans, uitgevoerd doorhet Belgisch klarinetkwartet. BRT 2 18.45*üur Loon naar werken? Afl 2. 19.15 Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Stardrift, optreden van Jo- han Verminnen en Tbots Thielemans tijdens het Star-festival 1987 te Knokke-Heist. 21.10 uur Menuet, Belgisch/Neder landse speelfilm uit 1982 van Lilli Rademakers. 22.40 uur Als een wereld zo groot, waar uw vlag staat geplant, informa tieve serie. ZIERIKZEE - Het in kaart brengen van 'gebouwd Zeeland' uit de perio de 1850-1940. Dat is het doel van het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) dat op 13 november van start gaat. Het is de bedoeling om binnen twee jaar interessante gebouwen en gebieden uit de provincie te beschrij ven, fotograferen en in kaart te bren gen. Het project is een initiatief van het ministerie van WVC en wordt in sa menwerking met de provincies en de vier grote Nederlandse gemeenten uitgevoerd. Voor Zeeland werden in Overijssel, Rotterdam en 'Friesland dergelijke projecten gedaan. Ook de betreffende gemeenten en particulie re organisaties worden bij het project betrokken. Het gaat erom waardevolle bouw werken zoals villa's, sluizen, brug gen, stoomgemalen, fabrieken en buurten of wijken uit voorgenoemde periode te inventariseren. De minis ter van WVC heeft voor dit project gelden beschikbaar gesteld terwijl ook de provincie financieel bij draagt. Door het inschakelen van werkloze academici kan ook door het ministerie van sociale zaken een bij drage worden geleverd. Een begelei dingscommissie en de Rijksdienst voor Monumentenzorg te Zeist zorgen 'voor de begeleiding van de onderzoe kers. De gegevens die via het project worden verzameld kunnen door rijk en gemeenten worden gebruikt om belangrijke, te behouden gebouwen op de monumentenlijst te plaatsen. Tevens zijn de gegevens van belang voor de praktijk van ruimtelijke or dening en stads- en dorpsvernieu wing. 51 ,,Nee," zei Menno, „dat weet men nooit. Tbunesie heeft dit ook niet voorzien." „Wat niet voorzien?" Betsie werd onrustig. „Dat het zo erg worden zou." Men no sprak kalm. „Is het dan erg? Mag ze niet ver voerd worden? Of ze voleindig de de zin niet direct, „is ze dood?" De lage stem beefde; de ogen wer den zwart. Haar man nam de bevende handen in de zijne. „Ja, vrouwtje, dezelfde tijd, dat ons kindje geboren werd, ging zij heen. Jantje de Wit kwam het haar zeggen en vond haar ingeslapen in de leunstoel voor het raam, maar ze werd niet meer wakker. Zo is nu een maal het leven, hè; de een komt, de ander gaat." Als Tbunesie Galis het weten kon, zou ze gelukkig zijn, er werden om haar dood tranen geschreid van echte, zuivere droefenis. Ook kreeg ze bloe men. Van Menno en Betsie, van hun kinderen en van Duw. Die had het altijd zonde vonden van het geld, maar Kees zei: „U geeft opoe zeker ook bloemen?" En Duw bestelde een dure krans. Hoofdstuk XV Betsie had het zich nogal aange trokken. dat Tbunesie nooit meer ko men zou; ze had wat koorts gekregen, maar na een week voelde ze zich weer door J. VISSER-ROOSENDAAL goed. Prettig vond ze het als kleine Annies donkere kopje in het kuiltje van haar arm lag en het kleintje gre tig dronk aan haar borst. Steeds weer verbaasde ze zich over dit heerlijke, grote wonder, dat toch zoiets natuur lijks is. Ook nu weer en ze lachte er even om; het was toch de vierde al. Haar blik viel op haar handen, wat waren ze nu zacht en blank na een ruime week niets doen. Maar straks moesten ze weer aan het werk; wat eindeloos en onnoembaar veel deden mensenhanden, altijd en overal. Ook deze twee, straks zouden ze dit we zentje ook weer helpen en koesteren, benevens al hét andere werk, dat haar weer wachtte Nooit mochten handen moe zijn naar het scheen. Die der vrouw niet in het werk voor het gezin, die van de man niet in de strijd voor het bestaan. Vreemd toch, dat je over zulke dingen anders nooit dacht, zoiets kwam alleen in je op, als je niets, totaal niets, te'doen had. Daar kwam moeder om baby in de wieg te brengen; later bracht ze nog een beker melk en bleef even bij het ledikant zitten. Ze konden het nog steeds uitstekend samen vinden, hun verhouding was al de jaren door on veranderd gebleven, vrij en onge dwongen. Moeder had nooit buiten Amster dam gewoond; ze begreep niet hoe Betsie hier tevreden kon zijn. Ze vond het een dooie boel in zo'n dorp en alles was er duur, behalve de melk. Za-fla'd gedacht, dat men op het plat teland haast geen geld nodig had, dat alles daar te geef was. Dan kon ze opstuiven tegen slager, groenteboer of wie ze voor had, in haar onvervalst Amsterdams, dat Menno en Henk, de knecht, het bijna uitschaterden van pret. Later kreeg Betsie van beide kanten 't verslag. Ook nu weer over de aardappelen. „Ze zijn nog duurder dan bij ons; ik begrijp er geen snars van. Je moet je leveranciers veel meer aandurven, kind. Ze zetten je af." „Welnee, moeder, die mensen be- scharrelen met moeite hun bestaan- tje. Ze kunnen niet minder, de omzet is hier te klein, ze leveren heus zo goedkoop mogelijk." ,,'t Is hier op het land heel anders dan ik gedacht had. Hoe kun je hier zo gewennen? Ik kon het nooit en je broers ook niet; die zijn helemaal an ders dan jij. Ze namen het ook heel niet gunstig op, toen ik wou hertrou wen en als je eens wist, hoe ik er toen tegenop zag, het jou te zeggen Vreselijk, gewoon. Ik had net een ge voel of ik jou en je vader te kort deed. Ik denk het soms nog. En jij gaf me groot gelijk, je leek zelfs wel blij te zijn." „Maar, moeder, u kreeg het nu weer goed en de jongens ook. Bovendien was u vaders tweede vrouw." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5