'Zo'n plan valt of staat met de medewerking van de bevolking' Romantische ondermode die het daglicht kan verdragen Zierikzeese CDA over Zeeuwind Fietspaden plan in Zierikzee 4. hi 1988 wordt begin gemaakt met dorpsplan voor Oosterland OOSTERLAND - Het dorp, ofwel de oude ambachtsheerlijkheid, Oosterland. Een kern in de gemeente Duiveland met ruim 2300 inwoners waaronder vrij veel jonge ge zinnen. De watersnoodramp van 1953 veroorzaakte grote verwoestingen in het dorp die grotendeels werden hersteld. Maar toch zijn er anno 1987 nog genoeg mogelijkhe den om de leefbaarheid van de kern te verbeteren. „In Oosterland moet verschrikke lijk veel gebeuren", zegt de gemeentesecretaris van Duiveland F. C. Dieleman zelfs. Het is de bedoeling om dat op dezelfde manier te verwezenlijken als in Sirjansland het geval was. Door een integraal dorpsplan op te stellen waarmee in het kader van het kleine kernenproject subsidie kan worden aangevraagd. In 1988 wordt hiermee een aanvang gemaakt. Onder andere door via een hoorzitting de wensen van de bevolking te leren kennen. Aan de Korte Achterweg te Oosterland werden zeven woningwetwoningen gebouwd op de plaats waar eerst een uien- schuur stond. Want de medewerking van de bevol king is van essentieel belang bij het totstandkomen en (in een later stadi um) het uitvoeren van een dorpsplan voor een kleine kern. ,,De bevolking moet er achter staan. Zij moeten het plan als het ware dragen. Daar valt of staat het welslagen mee", aldus Diele- Leefbaar Het komt, er op neer dat de gemeen-v te Duiveland gebruik wil maken,van de subsidiemogeïijlcheden die het provinciaal' bestuur inpetto heeft voor het aanbrengen van verbeterin gen en voorzieningen waarmee klei ne kernen in de provincie meer leef baar worden gemaakt. Maar dat gaat niet zomaar. De ge meente moet daarvoor eerst een inte graal dorpsplan maken waarin alle ideeën en wensen zijn verwerkt. ,,Dat dorpsplan is de basis waarop je ingang kunt krijgen in de diverse fondsen". Het college van b en w heeft in de begroting voor 1988 100.000 gulden gepland om in dat jaar te beginnen met de opzet van zo'n dorpsplan voor Oosterland. Wanneer de gemeenteraadsleden ak koord gaan zal dat ook inderdaad ge beuren. Uit de woorden van de ge meentesecretaris blijkt dat men in Oosterland dan nog niet moet den ken dat de verbeteringen in het dorp op korte termijn kunnen worden aangebracht. „Het maken van zo'n plan kost heel wat tijd en daarna gaan -we proberen om subsidie te- krijgen. Als dat lukt kunnen we pas daadwerkelijk beginnen met het aanbrengen van de verbeteringen. Een kwestie van enkele jaren dus". Maar toch is het zaak dat de bevol king van Oosterland nu reeds na denkt over mogelijke verbeteringen die in hun dorp gewenst zouden zijn. Een van de eerste activiteiten die in het kader van de plannenmakerij worden georganiseerd is een hoorzit ting. Daarin kan de bevolking zijn wensen betreffende de woonom geving naar voren brengen. Die wor den dg.n verwerkt in het dorpsplan. Naar verwachting zal die hoorzitting in de eerste helft van 1988 plaatsvin den. Ervaring Een van de mensen die rechtstreeks betrokken is bij de opzet van een inte graal dorpsplan voor Oosterland is het hoofd van de afdeling algemene zaken van de gemeente J. P. van der Laan. „Met Sirjansland hebben wij in het verleden goede ervaringen op gedaan. Dat is natuurlijk een goed voorbeeld om vanuit te gaaii". Het' verschil is dat de subsidie voor Sir jansland nog voor het grootste ge deelte rechtstreeks vanuit het rijk werd verstrekt. Inmiddels is het het provinciaal bestuur dat bepaalt hoe veel en uit welke 'potten' subsidie wordt verleend voor kleine kernen projecten. Zij gaan hierbij uit van de uit 1984 daterende nota 'een dorp ver der'. Dieleman en Van der Laan denken bij mogelijke verbeteringen die in Oosterland plaats zouden kunnen vinden aan het opheffen van ver keersknelpunten, het aanpassen en uitbreiden van de groenvoorziening en verbetering van de woonom geving. „De meest essentiële voorzie ningen zijn in Oosterland aanwezig. Er zijn twee nieuwe, volledig geïnte greerde basisscholen, een mooi Dorpshuis, een sporthal en een sport complex met twee velden. Het gaat om de aankleding van het dorp zelf. Er zijn nog gedeelten die dateren van voor de watersnoodramp. Waar sinds die tijd niet veel aan is gedaan. Waar schijnlijk wordt het plan erop toe gespitst om deze dorpsgedeelten aan te passen aan de huidige eisen van de tijd". Behalve via de hoorzitting waar mee de wensen van de inwoners kun nen worden geïnventariseerd worden de gegevens over Oosterland die al bij de gemeente bekend waren op een rij tje gezet. Aan de hand daarvan heeft Van der Laan al een idee over de ver beteringen die wenselijk zijn. De ver keersknelpunten bijvoorbeeld, die volgens het hoofd algemene zaken vooral worden veroorzaakt door het stratenpatroon in het oudste gedeelte van Oosterland. „Er zit een aantal ondingen waarvan bekeken moet worden hoe ze verbeterd kunnen wor den". Ook de groenvoorziening in Oosterland heeft een grondige op knapbeurt nodig Niet alleen omdat veel beplanting dateert van 1953 en dus aan vervanging toe is. Maar ook omdat het wenselijk zou zijn wat meer groenvoorziening aan te leggen ten behoeve van kleinschalige recrea tie. „Wat meer wandelmogelijkhe den, een trapveldje of een trimbaan- tje", noemen Van der Laan en Diele man als voorbeelden. Zij benadruk ken daarbij wel dat de medewerking van de bevolking en vooral de ouders van opgroeiende jeugd hierbij onont beerlijk is. Meedenken „Wij moeten vernieling door vanda lisme voorkomen anders heeft het geen enkele zin om dergelijke voor zieningen te creëren. Het is de bedoe ling dat de bevolking meedenkt over wat er aangelegd zou moeten worden. Maar ook dat ze meehelpen om het in stand te houden. Daarvan is in be langrijke mate afhankelijk wat de ge meente wel of niet gaat doen". Als een andere mogelijkheid die via het dorpsplan gerealiseerd zou kunnen worden noemen beide heren het verbeteren van de woonom geving. „Bijvoorbeeld een herinrich ting van het sportterrein en de ge biedjes tussen de huizen. Via het aanbrengen van een zandbak of een klimpaal kan de leefbaarheid al in belangrijke mate toenemen". Ten slotte noemen zij de mogelijkheid van nieuwbouw van huizen ter ver vanging van oude bouwwerken die worden gesloopt. „Zoals de zeven woningen die momenteel al aan de Korte Achterweg werden gebouwd in plaats van de uienschuur die daar eerst stond". Het dorpsplan wordt gemaakt door een werkgroepje dat bestaat uit ver tegenwoordigers van het gemeentebe stuur, secretariepersoneeh - bewoners van Oosterland en eëh vertegenwöorJ- diger van de provincie die werkzaam is bij de verschillende'kleine kernen1 projecten. Zij maken in samenwer king met een stedebouwkundige een inventarisatie van de eventuele moge lijkheden. Nadat ze hebben nagegaan waar de problemen liggen en wat er bij de bevolking leeft. Wanneer ook de gemeenteraad ermee instemt wordt dat het dorpsplan waarmee, als alles volgens plan verloopt, Oos terland over enkele jaren een nieuw aanzicht krijgt. Dat lijkt nog ver weg maar dat is niet het geval met de ter mijn waarop de inwoners van het dorp hun ideeën naar voren kunnen brengen. CDA-statenlid L. Nederhoed-Zijlstra wees haar Zierikzeese partijgenoten op het bestaan van de energievereniging Zeeuwind. Vervolg van pagina 1 Over de vraag wie dat moet betalen waren de leden het roerend met el kaar eens: diegene die van deze vooiv ziening gebruik wil maken betaalt. Afval Ook naar aanleiding van het be toog van Nederhoed-Zijlstra die eind april haar debuut in de provinciale staten maakte en die tijdens deze bij eenkomst kort weergaf met welke be leidsaspecten zij zich bezighoudt (mi lieu, welzijn en ruimtelijke ordening) rezen bij de CDA-fractie. enige vragen over het milieubeleid van de provin cie. Bij 4b Yciate-Rozendaal hlgek de brief die" 0£V|)tovmcie aari de bewo-< riers van de Ro^ëficiarijustraStföfii hun kinderen heeft gezonden/ ëh'rwaarin.! déze wordt ontraden om groenten uit die tuinen te nuttigen ten sterkste wordt ontraden nïet erg gelukkig te vinden. Dit omdat voor het verwijde ren van deze vervuilde grond een an dere financierings'regeling geldt. Het wachten is nu op de beslissing van de' minister of het saneren van deze grond eveneens door de provincie kan worden bekostigd. Nederhoed-Zijl stra was het met het Zierikzeese raadslid eens dat het een onlogische zaak zou zijn om beide terreinen apart te saneren. Niet alleen vanuit financieel oogpunt bezien maar.ook maar ook met het oog op de belangen van de bewoners uit deze buurt. De Rijke sprak het statenlid aan op het feit dat de provincie de komende jaren meer werk wil maken van het gescheiden inzamelen van afval, ter wijl anderzijds meer en meer gelui den voor privatisering opgaan. De Rijke zei de privatisering als een ge vaar voor de gescheiden inzameling van afval te zien, daar de provincie op die wijze haar grip hierop verliest. Op papier mag de provincie dan de bevoegdheid hebben om vergunnin gen in te trekken maar of dat in prak tijk inderdaad effectief is werd door De Rijke in twijfel getrokken. ZIERIKZEE - Belangstellenden die ipeer willen weten over het pro vinciale fietspadenplan kunnen maandag 23 november terecht in bi bliotheek de Stolpe te Zierikzee. Daar wordt tussen 15.00-17.00 uur en 18.30-20.00 uur een en ander uit de doeken gedaan over het plan. De informatië-bijeenkomst maakt deel uit van de te volgen procedure alvorens de provincie haar plan kan vaststellen. Naast de bijeenkomst in Zierikzee zijn er ook samenkomsten in Terneuzen, Sint-Maartensdijk, Oostburg, Goes en Middelburg. ZIERIKZEE - De tijd dat elke zichzelf respecterende huisvrouw zich in een degelijk directoir en een stevig zalmrose baleinencorset stak is voltooid verleden tijd. Na jaren van oerdegelijke lingerie en foundation zonder franje zijn het nu frivole bustiers, behaatjes en slipjes vol kantjes en strookjes die de toon zetten. Nederland heeft na alle degelijkheid weer volop „kant aan de broek". Zelfs de meest orthodoxe puritein zal bij het passeren van de etalage van een corsetterie of een lingerie zaak het niet kunnen nalaten om een steelse zo niet wellustige blik te wer- pon op il dat fraais dat daar ligt uit- 'aid Wil je dat alles kunnen weer- .faan dan moet je wel van zeer nuch- tet"'.' hui/e komen want dat die enkele centimeters met kantjes en ruches versierde stukjes onderkleding en foundation echte blikvangers zijn staat vast. Die opmars van het supervrouwe- lijko ondergoed is eqn ontwikkeling die heel voorzichtig in dc tweede helft van de jaren vijftig om de hoek komt kijken. Dc grote doorbraak komt echter na het ban de beha- tijd perk in de jaren zestig, met als abso luut hoogtepunt de afgelopen twee, drie jaar De lingeriezaken en corset - terieën, zeker in de grote steden waar dc afzetmarkt wat greter is, zijn ware knntpaleizen geworden. Maatcorset De ontwikkeling van de dameson- dermode gaat van maatcorset tot Ma donna's bustier, zo blijkt uit het re laas van de heer A. Smallegangc, die vanaf de tweede helft van de jaren vijftig toen hij zijn corsetterie aan de Dam begon heel wat slipjes en aan verwante artikelen aan dc vrouw heeft gebracht. D'r is sinds die begin periode heel wat veranderd. Was in die tijd het zalmrose corset met stevi ge rijgveter een uitkomst voor de vrouw die slechts met de nodige kunstgrepen met een ranke taille kon pronken, nu zijn het onder meer de frivole bustiers die bij het trendge voelige vrouwelijk schoon hoog sco ren. De tiener van nu zal wellicht min achtend haar neus ophalen voor die massieve roze pantserharnassen, die een verplicht nummer waren voor elk meisje dat zestien werd. Slank of minder slank het deerde niet, het cor set kwam er. Hoeveel nadelen er aan dit onderdeel van de dames outfit ook kleefden, het corset voorzag in de tijd dat het geen unicum was dat een vrouw twintig kinderen op rij baarde en in het huishouden een hoop werk te verstouwen had, in een behoefte. Die tijd is echter passé. De door snee vrouw krijgt hooguit twee of drie kinderen en is zich meer dan voorheen van het belang van een goe de lichaamsverzorging en voldoende beweging bewust. „Van het streng corrigerende zijn we overgestapt op het modieuze", meldt Smallegange. die als eerste een luchtig nylon be- haatje in zijn winkel had hangen. Een stap die in die tijd, eind jaren vijftig van durf getuigde, want tot dusverre waren beha's per definitie zware katoenen, met baleihen voor ziene „borstweringen". Bij dat ene luchtige vrijheid-blij- heid-behaatje is het niet gebleven. Na een korte periode waarin een aantal vrije vrouwen demonstratief dit stukje foundation aan de wilgen hing is de vrouwelijke foundation en lin gerie aan een niet te stuiten opmars bezig. Niet in de laatste plaats door verschijningen als Sue Ellen (Dallas) en Alexis en Krystle (Dynasty) en niet te vergeten: Madonna met haar sexy bustiers en weinig verhullende bodystockings. Meer luxe door steeds nieuwe materialen die rijkelijk ver sierd zijn met kwikjes en strikjes en die bovendien vaak in verrassende kleuren verkrijgbaar zijn. Naast de jaar in jaar uit aanwezige huidkleurige attributen blijkt met name de maagdelijk witte foundati on terrein te winnen. „Was twee jaar terug 85 tot 90% van de foundation/ lingerie nog huid, tegenwoordig ligt die verhouding tussen huid en wit op zo'n 60-40%". Op dat witte/en beige ondergoed vormt het zwart en in min dere mate ook de pasteltinten een welkome en kleurrijke afwisseling. Het rood blijkt minder aan te slaan. Wellicht omdat dat felrode behaatje of minuscule slipje bij sommigen wat associaties oproept met buurten waar de bewoonsters dergelijke ondermo de als werkplunje plegen te dragen. Wie al dat fraais onder ogen krijgt vindt het wellicht spijtig dat die ju weeltjes van vrouwelijkheid aan hot oog wordt onttrokken. Dat geldt ove rigens niet voor alle onderdelen van de collectie, want een mooi afgewerkt hemdje kan zonder problemen op zo merse dagen als topje worden gedra gen. Die luchtige „nicmandalletjes" zijn overigens niet alleen voor dc vrouw met 'n klein maatje wegge legd. Ook haar zuster die door moe dertje natuur meer dan royaal bc- over de toonbank rollen. De Zierik zeese ondernemer kan deze stelling niet zo een twee drie beamen. „Je zou denken dat je juist het eerst op derge lijke zaken beknibbelt, alhoewel...' k weet het niet. Hoe het ook moge zijn de verkoop van het kanten spul loopt als een trein". Geen wonder ook, wie na een lange dag ploeteren op kantoor zich eerst met een warm bad ontspant en zich vervolgens in zo'n soepel lingerietje hult waant zich ongetwijfeld een Hol- lywood-diva uit de jaren vijftig. Het grote verschil is echter dat die luxe nu niet langer is voorbehoeden aan filmsterren en andere in weelde ba dende vrouwen, maar dat ook de ty piste en dc onderwijzeres zich derge lijke setjes kunnen veroorloven, dankzij de massaproduktie en het ge bruik van superzachte kunststoffen. Wat dat betreft ligt de luxe in de lingerie, en foundationzaak voor het oprapen. Zeker de wat jongere vrouw met een eigen inkomen heeft het geld hiervoor over en wie zichzelf een der gelijke luxe niet wil veroorloven uit angst het gezin tekort te doen kan al tijd nog hopen zo'n fraai setje, of dat comfortabele huispak als cadeau te krijgen. We zien hier regelmatig man nen die of mot hun vrouw of vriendin meekomen of die zelf iets komen uit- keizen. Mannen kijken wat dat be treft niet op een cent, die kijken naar het mooie. Dat mooie schuilt zeker bij de wat jongere man in de combi natie zwart en kant. Was de lingeriezaak vroeger een waar vrouwenbastion waar zich hoogst zelden een man waagde, te genwoordig betreden ook steeds meer mannen dit bolwerk. En dan gaat het nu eens niet om Casanova's die uit zijn op hun zoveelste verovering maar om gewone „huis- en tuin mannen van alle rangen en standen die hun partner een plezier willen doen met een supcrvrouwelijk stukje foundati on of lingerie. „Een blijk van waarde ring voor je echtgenote of vriendin, zo zie ik dat", wuift Smallegange het idee dat de vrouw weer „omgeturnd wordt tot pikant lustobject van de baan. „Wat z.it er voor verschil tussen het kopen van een parfum of het ko pen van een luxe lingerietje of huispak". Niet, de illusie van weelde is hetzelfde, het geeft menige vrouw nu net dat extraatje om haar zelfbe wustzijn wat op te vijzelen. Wat dat betreft moet het psychologisch effect van mooie ondermode niet worden onderschat. deeld is behoeft zich niet noodgedwongen met een saaie buste houder of een weinig opwindende slip te behelpen. „Waren er in de be ginperiode van onze zaak van elke tien verkochte beha's zeg maar 2 met een C- of een D-cup, tegenwoordig ligt dat wat anders. Je zou met enige voorzichtigheid kunnen zeggen dat van de tien beha's die nu over de toon bank gaan er ruim vijf een C-.en D- cup hebben", zegt Smallegange die het gebruik van de pil als een van de mogelijke factoren van deze toene mende rondborstigheid noemt. Luxe Nu de vraag naar deze luxe attribu ten stijgt rijst dé'vrüag op of de eco nomische situatie hiér wellicht debet aan is. In de kringen van historici wordt vaak met grote stelligheid ver kondigd dat in een tijd van malaise luxe artikelen als warme broodjes Marja Fennct toont een fraai onderdeeltje van de collectie romantische foun dation en lingerie. i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4