'Vandalisme-seizoen' voor de bussen weer voor de deur Tolvrij maken Zeelandbrug nog steeds heet hangijzer WATERSTANDEN Technologische dienst waterschappen gaat weg WD-statenfractie bereidt motie voor ZIERIKZEE/MIDDELBURG - Het feit dat voor de Zeelandbrug nog steeds tol betaald moet worden is een gegeven dat de politieke gemoederen al jaren lang bezig houdt. Nu lijkt zich echter binnen provin ciale staten een meerderheid af te tekenen voor af schaffing van die tol op zo kort mogelijke termijn. De VVD-statenfractie bereidt een motie met die strekking voor en is voornemens die vandaag, dins dag, in te dienen op de statenvergadering. Ook de CDA-fractie binnen provinciale staten heeft aange kondigd aan te zullen dringen op een zo snel moge lijke beëindiging van de tolheffing. Volgens de huidige meerjarenra ming van de Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij(PZBM) zal tol heffing op de Zeelandbrug nog doorgaan tot minstens het jaar tweeduizend. De provincie, op wiens initiatief de Zeelandbrug destijds gebouwd werd, heeft de afschrijving van de Zeelandbrug gesteld op 1994. De VVD-fractie pleit voor vervroegde afschrij ving: niet in 1994 maar in 1990 zou volgens hen de Zeelandbrug afge schreven moeten zijn. Schuld 'Als provinciale staten besluit tot dat laatste, vervroegde af schrijving, blijft voor de PZBM een schuld aan de provincie van 16,7 miljoen gulden staan. De VVD-statenfractie oppert de sug gestie om de bouwkosten van de brug vervroegd af te schrijven door de overheveling van de jaar lijkse toevoeging aan de reserve Westerschelde Oever Verbinding (WOV) naar de PZBM te vervroe gen van 1989 naar 1987. Dat zou geen afbreuk doen aan de provin ciale mogelijkheden tot deelname in de exploitatiekosten van een toekomstige WOV volgens de VVD. Het CDA wil zelf met sug gesties komen die aansluiten op de WD-gedachten. Onderhoudsfonds Het onderhoudsfonds zal vol gens de huidige meerjarenraming van de PZBM in 1991 op het ge wenste niveau van tien miljoen gulden zijn. Door financiële mee vallers aan deze reserve toe te voe gen denkt het college van gedepu teerde staten dat men voor 1991 al aan dat fonds van tien miljoen zit. Het probleem van het renteloos voorschot kan volgens de VVD- Ife in 1965 gereed gekomen Zeelandbrug is nog steeds een tolbrug. Al jaren voor velen een doorn in het oog. fractie worden opgelost door deze schuld van de PZBM aan de pro vincie kwijt te schelden. Men stelt dat de Zeelandbrug tien jaar eerder dan gepland tolvrij ge maakt kan worden zonder dat het de provincie een cent kost zodat er snel een einde gemaakt kan wor den aan de situatie dat Schouwen- Duiveland en een tolvrije en een tolverbinding heeft met Zuid- Beveland en Walcheren. De ervaringen van een bus-chauffeur ZIERIKZEE - „Busvandalisme, het gebeurt met vlagen. Vooral in de vakantieperiode en met de winter maanden is het te constateren", vertelt A. C. Landman. Hij zit al dertig jaar op de bus en is werkzaam bij de ZWN. Iedereen heeft het wel eens onder ogen gehad, een kapotte zitting, met viltstift bekladde teksten op de rugleuningen en een opengesneden hoofdkussen. Dat zijn hoofdzakelijk de zaken, die door jongeren in de bus 'aangesneden' worden. „Het is inderdaad voornamelijk het interieur en het straatmeubi- lair dat vernield wordt. Vaak constateer je het niet direct als er in de bus wat gebeurt, maar zie je het naderhand pas. Het is dan niet leuk als ik aan het eind van de rit weer zie, dat het interieur met viltstift is beklad of'het mes in de bekleding is gegaan. Je weet nooit precies wie het gedaan heeft. El kaar verlinken doen ze ook niet. Er komt nooit iemand naar me toe, die zegt: er zijn er een paar die de bus aan het slopen zijn". Mocht Landman iets zien, dan gaat hij er wel op af. De bus wordt dan tot stilstand gebracht en dan loopt de gepikeerde bus chauffeur naar de plek des on- heils. Wat is dan het gevolg? „Het plaatsbewijs wordt meest al afgenomen en ze worden de deur gewezen. De chef handelt het dan verder af. Ik herinner mij nog een geval van een jongen, die de bus onder gekliederd had. Hij moest in z'n vrije tijd de bus schoon maken. Maar praktisch constateer je het nooit op het mo ment dat het gebeurd. Ook is het een keer gebeurt, dat een persoon in de bus een stinkbommetje ka pot had gemaakt. Het is dan zo, dat je na tien minuten kan stop pen, want dan loopt het water je over de kaken. Ik ben vervolgens naar achteren gestapt en vroeg wie dat gedaan had. Toen bleek natuurlijk niemand het gedaan te hebben en heb ik de personen, waarbij het in de buurt gebeurd was eruit gezet". Het achterste gedeelte in de bus is meestal de plek waar het van dalisme het meeste voorkomt. Landman denkt, dat het daar ge beurt, omdat ze claar niet zo in het zicht zitten. Vaak gaan de wat oudere personen ook voorin zit ten en lopen de jongeren door naar achteren. Is het ook wel eens gebeurd, dat U bedreigd werd? „Het is bij mij nog nooit voorge komen. Ik denk ook dat het te ma ken heeft met een wisselwerking. Hoe stel je je op tegenover de'pas sagiers; agressief of rustig. Er is bij de jongeren veel sprake van baldadigheid. Ik kan me sommige situaties wel eens voorstellen. Jongeren zitten de hele dag op school en willen als ze uit school komen en de bus instappen hun agressie kwijt. Alleen doen ze dat niet op een goede manier. Vandaar dat je Houding van invloed is". Waar Landman zich ook ontzet tend over verbaast is de rommel, die de jeugd in de bus achter laat. „Vooral met de schoolritten is het verbazingwekkend. Die jonge ren zitten op een middelbare school, dan mag je toch eigenlijk verwachten, dat ze wel eens van het woord prullenbak gehoord hebben. Wat er zoal neergesmeten wordt is ongelooflijk. Ondanks dat er hier op Schouwen-Duive- land wel eens wat gebeurt is het vergeleken met de busdienst Voor- ne Putten Zeeuws-Vlaanderen be trekkelijk rustig. Daar gebeurt het voornamelijk in het weekend met de discogangers. Hier wordt er niet zo laat meer gereden. Op Schouwen-Duiveland brengen we vaak de jeugd naar Renesse/en dan moeten ze nog uit, dus hebben ze nog niets op". Natuurlijk komt bij heïjvemie- len ook het prijskaartje van nieuw materiaal om de hojzk kij ken. Om een kopkussen 'te ver vangen moet er ongeve&r f 130.,- op tafel komen. Om een 'rugleu ning opnieuw te bekleden wordt er f 260,- neergeteld. Een bank, waar twee personen op kunnen zitten kost f 450,- en als het een Vandalisme in de bus lijkt altijd bestaan te hebben. met stoffen beklede bank is kost het f 600,-. Dat zijn alleen nog maar de materiaalkosten. Daar bij komt het uurloon en de tijd, dat de bus uit de roulatie is. Om de schade te herstellen is er zelfs iemand bij de ZWN aangenomen, die de hele dag niets anders doet dan de bussen repareren. Alles wordt ook zo snel mogelijk her steld. Mocht er een kapotte stoel in de bus zijn dan gaat die dixect uit de roulatie en wordt hij zo snel mogelijk gerepareerd. „Het trieste bij het vandalisme is eigenlijk, dat op die manier de vervoerskosten omhoog gaan, zo-, dat het buskaartje ook in prijs stijgt. Dat ligt niet helemaal aan het vandalisme, maar toch.... Ik denk dat jongeren daar geen erg in hebben. Ze hebben waarschijn lijk ook niet in de gaten, dat als er achter in de bus wat gebeurt, er een gevaarlijke situatie kan ont staan, want de aandacht op de weg is dan direct minder. Het is dus niet alleen het „slopen", maar ook het gevaar voor de "vandalen zelf, de buschauffeur en de mede-pas sagiers". Vandalisme is nog maar één van de punten die voor de buschauf feur een hogere werkdruk met zich meebrengen. Het beroep wordt vaak onderschat. „Het is niet alleen rijden van A naar B, maar ook dat je met name 's winters soms in tijdnood zit om op tijd op plaats van bestemming te zijn, zodat je de aansluiting haalt. Het is ook allemaal wat on vriendelijker geworden. Van ou deren hoor je nog wel eens 'goe dendag', of 'bedankt', maar de jeugd laat zich helemaal niet meer horen. De chauffeur wordt een beetje als onderdeel van het inven taris gezien". Ook de esofoon is een stukje in ventaris dat de buschauffeur ze kerder moet maken. Het is een sy steem dat de chauffeur direct in contact met de centrale houdt, zo dat er op elk gewenst moment po litie gewaarschuwd kan worden. Dan is er ook nog de mobiele con trole, die de hele dag op de weg vertoeft. Zij moet eigenlijk de 'zwartrijders' pakken, maar het stelt een buschauffeur ook wel op z'n gemak als de controle ook naar de plek gaat waar een bus chauffeur moeilijkheden heeft met enkele passagiers. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. ZIERIKZEE - De gezamenlijke waterschappen in Zeeland, waartoe ook die op Scliouwen-Duiveland behoort, zijn voornemens in de toekomst op een groot aantal punten te gaan samenwerken. Hoewel een van de consequenties van het herziene beleid is, dat de technologische dienst wordt opgeheven, wordt verwacht dat er toch enkele arbeidsplaatsen gecreëerd gaan worden. Die herbezinning is het directe gevolg van de beslissing van de provincie om de zeven waterschappen niet te laten fuseren, maar zelfstandig te laten. Datum Zierikzee 11 november 12 november Oosterscheldemond 11 november 12 november Philipsdam West 11 november 12 november Wemeldinge 11 november 12 november Hoogwater Laagwoter tijd stand tijd stand 6.25 130 00.15 -108 18.55 143 12.35 -128 06.55 116 00.55 - 97 19.35 126 13.15 -123 05.10 125 11.45 -118 17.35 137 - 05.55 107 00.00 - 87 18.35 116 12.30 -112 06.25 143 00.25 -119 19.00 155 12.45 -139 07.05 127 01.00 -106 19.45 137 13.20 -132 06.35 148 00.25 -122 19.05 161 12.45 -141 07.10 132 01.00 -110 19.45 141 13.20 -134 Tbn eerste is er de beleidsmatige sa menwerking tussen de waterschap pen. De Zeeuwse Watcrschapsbond wordt gezien als het juiste middel om de samenwerking op beleidsniveau gestalte te geven. De bond beraadt zich op gemeenschappelijke onder werpen. De beheersmatige samen werking richt zich op het gezamen lijk laboratorium en de werkzaamhe den op beheersniveau en in het kader van integraal waterbeheer bij de wa terschappen, voortvloeiende uit het opheffen van de technologische dienst. Het laboratorium van de technolo gische dienst wordt in stand gehou den. maar de dienst zelf wordt opge doekt. Volgens de waterschapsbond is in de huidige structuur geen plaats voor de dienst. Daarbij komt, dat de wet gemeenschappelijke regelingen de dienst als rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam niet toelaat. „De waterschappen zijn daarom voornemens de technologische dienst op te heffen Deze reorganisatie zal de belangen van de mede- werk(st)ers van de technologische dienst niet mogen schaden", aldus de bond in een brief aan gedeputeerde staten. Er is voor hen sprake van recht op herplaatsing. Gekoppeld aan het voornemen de dienst op te heffen komt er een liquidatieplan op tafel. Als het aan de bond ligt wordt een en ander I juli 1988 geëffectueerd. Vertaling van dit alles in financiële zin vindt de bond vooralsnog een moeilijke zaak. PEKING - De Chinese communisti sche partij heeft gezegd dat er in de jaren 1982-1986 150.000 tegenstanders van politieke hervormingen uit de partij zijn gezet en dat ook in de toe komst aan dit zuivcringsbeleid en aan de partijdiscipline streng de hand zal worden gehouden. Het was de eerste keer dat over de zuiveringen officieel mededelingen werden ge daan. De cijfers liggen veel lager dan niet-officiële schattingen. BRUSSEL - De gerechtelijke dien sten in Antwerpen hebben iri die stad de Nederlandse, directeur van het af valverwerkingsbedrijf NV Mourik aangehouden. Tot en met 5 december Middelburg Expositie Jon van de Riet. Expositie ruimte Kunstuitleen. Dagelijks van 13.00 tot 17.'00 uur en op donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 18 november elke woensdag Dreischor Dorpshuis. Cursus Als je er alleen voor komt te staan. Van 9.00 tot 11.30 uur. Dinsdag 10 november Zierikzee Stadhuis. Fractievergadering PvdA (begroting). 16.00 en 20.00 uur. Concertzaal. Dansfestival All that jazz. 20.00 uur. Borrendamme. Verkoop Welfare Ned. Rode Kruis. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bovenzaal Gereformeerde kerk. In formatie-avond CSHG. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Inleiding over woord- blindheid bij kinderen. 14.00 uur. De Schutse. Lezing over woordblind heid. 20.00 uur. Middelburg Aula Zeeuwse Bibliotheek. Symposi um vrouwenwerkgelegenheid. 14.00 uur. Woensdag 11 november Zierikzee Gebouw ANBO aan Paternoster- straat. Bijeenkomst werkgroep uit keringsgerechtigden van de FNV. Be handeld wordt het onderwerp Naar een betere belangenbehartiging van uitkeringsgerechtigden door de FNV- bonden samen. Aanvang 14.30 uur. Hervormd Kerkcentrum (achter Gasthuiskerk). Bejaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Stadhpis. WD-fractievergadering. 19.30 uur. Pand Visstraat 5. Thema-avond over studie- en beroepskeuze voor meisjes. Aanvang 20.30 uur. Kerkwerve Dorpshuis Zuudeénde. Vergadering NCVB. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk Haamstede. Ei- landelijke vergadering Gereformeer de Vrouwen Contactgroep. 19.45 uur. Zonnemaire De Smidse. Bijeenkomst kunstkring Schouwen-Duiveland; lezing van Jac. de Coninck over reclame en p.r. 21.00 uur. Oosterland Consistoriekamer van de Gerefor meerde Gemeente. Ledenvergadering van de Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Schouwen - Duive- land. 19.45 uur. Goes Hotel Goes. Instructiebijeenkomst nieuw douanedocument. 13.00 uur. Vlasmarkt 6. Bijeenkomst Ypsilon over psychotische en schizonfrene fa milieleden. 19.45 uur. Donderdag 12 november Zierikzee Gereformeerde kerk. Gespreksavond familieleden psychisch zieken. 19.30 uur. Ouwerkerk BMW-garage Remeeus. Open dag in verband met 25-jarig jubileum. Van 19.00 tot 21.00 uur. Bruinisse NH. Verenigingsgebouw. Verkoping zendingskrans. Van 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Vrijdag 13 november Ouwerkerk BMW-garage Remeeus. Open dag in verband met 25-jarig jubileum. Van 10.00 tot 21.00 uur. Oosterland Voorkerk Hervormde kerk. Verko ping. 19.00 tot 21.00 uur. Goes Hotel Goes. Instructiebijeenkomst nieuw douanedocument. 13.00 uur. Zaterdag 14 november Zierikzee Corneliastichting. Open dag ge luidsstudio Nomen Nescio. 14.00 tot 17.00 uur. Kerkwerve, Noordgouwe, Schuddebeurs Ophalen oud papier door WIK. 10.30 uur. Haamstede De Schutse. Operette My Fair Lady. 20.00 uur. Ouwerkerk BMW-garage Remeeus. Open dag in verband met 25-jarig jubileum. Van 10.00 tot 17.00 uur. Oosterland Voorkerk Hervormde kerk. Verko ping. 13.30 tot 16.00 uur. Middelburg Kerkgebouw Middelburg-Centrum. Zeeuwse Zendingsdag. 14.30 en 19.00 uur. Maandag 16 november Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Raadsver gadering. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering Phila- telica. 20.00 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Verkoop Wel fare Rode Kruis. 14.00-16.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering Verkeer- sadviescommissie. 19.30 uur. Dinsdag 17 november Burgh-Haamstede De Burght. Opnames radioprogram ma Met muziek het hele land door. 19.30 uur. In zaal Gereformeerde kerk. Bijeen komst NCVB. 19.45 uur. Doodtij: 15 november Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2