CDA-leden vragen fractie raad te wijzen op bestaan nieuwe energievereniging Mogelijk vandalisme-coördinator bestrijding kleine criminaliteit Deel hulpbrug naar Neeltje Jans krijgt nieuw doel in Bangladesh ï*,c DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dollarkoers zakt nog verder weg WA> ffih P£ Biir "ZlERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 NOVEMBER 1987 144stc jaargang Nr. 24233 WAARIN OPGENOMEN Vandalisme Rode Kruis Ondermode Handbal Het winterseizoen geeft een verhoogd vanda- Het Rode Kruis-schip de Henri Dunant is sfeer- De romantische ondermode lijkt anno nu sterk Delta Sport handbalt zich naar een zege op het lisme in de bussen te zien. Een verhaal met vol ontvangen iri Bruinisse. (Pag. 3). een buschauffeur. (Pag. 2). te winnen aan populariteit volgens eon Zierik- stugge Heerle. (Pag. 9). zeese ondernemer. (Pag. 4). (1797 - 1889) Wilt gij de waarde van een gulden leren kennen, tracht er dan eens een te lenen. Benj. Franklin Westerschouiven bereid 65.000 gulden op tafel te leggen BURGH-HAAMSTEDE/RENESSE - Er gaat naar alle waarschijnlijkheid een door de gemeente betaalde func tionaris komen, die zich volledig gaat toeleggen op het terugdringen van de kleine criminaliteit in Westerschou- wen in het algemeen en Renesse in het bijzonder. Dit ex periment ter bestrijding van de kleine criminaliteit gaat de gemeente in het proefjaar 65.000 gulden kosten; het plaatselijke bedrijfsleven 30.000 gulden en het rijk 50.000 gulden. Het is de bedoeling, dat de functionaris en zijn arbeid in de toekomst kostendekkend zijn. Een en ander werd duidelijk tij dens de Westerschouwse vergadering van de commissie algemene- en be stuurlijke zaken in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Het aanstellen van een coördinator ter bestrijding van de kleine criminaliteit lijkt een van de resultaten van het onderzoek van de universiteit van Groningen; een onderzoek dat overigens binnen afzienbare tijd afgerond gaat wor den. Het rijk stimuleert maatregelen om de kleine criminaliteit tegen te gaan en is bereid Westerschouwen 50.000 gulden te geven. De loonkosten (begroot op 65.000 gulden) komen voor rekening van de gemeente. De genoemde 30.000 gulden van het be drijfsleven wordt nu al jaarlijks uit gegeven aan allerlei activiteiten voor de bezoekers van met name Renesse. Het is ondermeer de bedoeling, zo maakte burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer bekend, dat Renes se meer een gezins-vakantieplaats wordt. Het karakter en het imago van de badplaats moet veranderen. Ove rigens constateer ik al een verbete ring van imago en dat is mede te dan ken aan de pers, die de berichten in bescheidener vorm is gaan opnemen. Ik hoop dat dat zo blijft", aldus de eerste burger. Dat er iets ondernomen moet wor den tegen de kleine criminaliteit stond voor de aanwezige commissie leden als een paal boven water. De noodzaak werd door de eerste burger nogeens onderstreept met de opmer king „dat het nog niet gedaan lijkt met de criminaliteit in de gemeente". Het is de bedoeling, dat de functio naris voor een half of heel jaar (mis schien langer) aangetrokken wordt, waarna hij of zij daarna door het be drijfsleven betaald kan gaan wor den. De PvdA-spreker G. J. W. van der Salm noemde de experimentele ter mijn van een jaar 'optimistisch' en vroeg zich af of van het bedrijfsleven verwacht mag worden, dat zij de coördinator na die periode volledig gaat betalen. 'J. van den Berge (RU) schaarde zich evenals Van der Salm achter het idee „want w,e hebben eer tijds a gezegd en moeten ook b zeg gen". J. W. Geleijnse van het CDA dacht er net zo over al wilde hij wel enige duidelijkheid over de frase in het voorstel, waarin de suggestie werd gedaan om het tijdstip waarop de be zoekers Renesse in gaan te vertragen. „Het is een persoonlijke mening, maar ik zou denken, dat wanneer de vervolg pagina 3 De hulpbrug naar Neeltje Jans. Na negen jaar trouwe dienst wordt de brug gesloopt. Een deel van de brugdelen is bestemd voor Bangladesh. ROTTERDAM - Staatssecretaris Koning van financiën is niet erg on der de indruk van de felle kritiek die pensioenfondsen en verzekeraars le veren op zijn plannen een aantal be lastingvoordelen voor mensen met een levensverzekering en voor pensi oenfondsen te beperken. Dat bleek in Rotterdam tijdens een studiedag over de voorstellen die vervat zijn in een voorontwerp van wet en bekend staan onder de naam „brede her waardering". AMSTERDAM - De koers van de Amerikaanse dollar zakt steeds verder weg. Kwam de koers maandagavond in New York aan het begin van de handel al onder het na-oorlog- se dieptepunt uit van 1,8725 gulden, vanmorgen, dinsdag, lag de koers kort na aanvang van de handel op de wissel markt van Amsterdam op 1,8635 gulden, waarna de koers weer iets omhoog ging. Maan dag bedroeg de slotkoers in Amsterdam 1,8755 gulden. De koersdaling in New York werd voortgezet op de wissel markt van Tokyo, waar de koers weer op een nieuw diep tepunt uitkwam. Ondanks in terventie van de centrale bank van Japan, die 1.6 miljard dol lar uit de markt haalde, zakte de koers weg tot een slot van 133,65 yen (maandag 135 yen). Op een gegeven moment werd zelfs 133,30 yen genoteerd. De daling van vandaag werd toe geschreven aan het uitblijven van concrete resultaten van het overleg van de centrale banken in Bazel.. De Japanse minister van fi nanciën, Kiichi Miyazawa, gaf toe dat de centrale bankiers geen beslissingen van enige be tekenis hebben genomen en dat Japan zal doorgaan met inter- ventiëren op de wisselmarkt en die interventies - indien no dig - zal uitbreiden. Hij ver klaarde nog maar eens dat de tekorten in de VS moeten wor den weggewerkt. Miyazawa vroeg president Reagan ak koord te gaan met belasting verhogingen om het overheids tekort weg te werken. Alle ogen zijn nu gericht op het bezuinigingsoverleg in de VS tussen de regering en het congres. De democraten in de VS lijken bereid te zijn tot een compromis met de republikei nen, die bezuinigingen en be lastingverhogingen van in totaal 75,5 miljard dollar voor dit jaar en volgend jaar hebben voorgesteld. De leider van de democraten in het Huis van Af gevaardigden. Thomas Foley, wilde geen bijzonderheden ge ven, maar zei wel dat er wat an dere belastingverhogingen en bezuinigingen dan die van de republikeinen op de agenda staan. Na negen jaar trouwe dienst verkocht NEELTJE JANS - Binnenkort raakt Schouwen-Duive- land een vertrouwd silhouet kwijt. Nog voor het eind van dit jaar wordt de bijna drie kilometer lange hulp brug naar Neeltje Jans gesloopt. Een deel van de brug is verkocht aan het ministerie van ontwikkelingssamen werking en krijgt volgend jaar een nieuwe bestemming in Bangladesh. Het overige deel is verkocht aan ber gingsmaatschappij Smit-Tak en bouwbedrijf Van Splun- der. Voorlopig worden de brugdelen opgeslagen op een terrein bij Cats. De in totaal 2870 meter lange meta len brug werd in 1978 neergezet om het werkeiland gemakkelijk toegan kelijk te maken voor het talrijk rol lend materieel wat benodigd was. La ter zou de weg ook miljoenen bezoekers aanvoeren. Eerst naar het tijdelijke informatiecentrum op het werkeiland, en later naar de perma nente Delta Expo in het ir. J. W. Tops- huis. Volgens een ruwe schatting heb ben er in die negen jaar dat de hulpbrug dienst heeft gedaan zo'n twee miljoen voertuigen gebruik van gemaakt. Variërend van zware vrachtwagens en speciale voertuigen tot personenauto's van het personeel, touringcars en ZWN-lijndienstbus- Pylonen De metalen brug is gebouwd op 19 pijlers. Eigenlijk gaat het hier om aangepaste pylonen. Want aanvanke lijk was het plan om in plaats van de stormvloedkering zoals die nu gerea liseerd is de Oosterschelde volledig af te sluiten middels een dam. Een dam van negen kilometer zou 245 ki lometer oude dijken vervangen. Een aanzienlijke kustverkorting. Er zou een groot zoetwatermeer, het Zeeuw se meer, ontstaan zonder getijver- schillen. „De nadelen van deze afslui ting, het verdwijnen van de visserij en de schelpdiercultures, werden wel erkend, maar dienden te wijken voor de veiligheid", aldus de door het bu reau voorlichting provincie Zeeland in augustus 1980 uitgegeven informa tiebrochure Inspraak Oosterschelde. Men liet er geen gras over groeien en plaatste in de stroomgeulen stalen buispalen met een diameter varië rend van 4,1 tot 4,8 meter. Deze wer den tot 30 meter de zeebodem in ge heid en moesten dienen als fundering voor betonnen pylonen voor een ka belbaan. Men wilde hetzelfde sy steem hanteren als eerder bij onder andere do Brouwersdam was ge bruikt. Daar was gebruik gemaakt van gondels die zware betonblokken op de gewenste plaats in zee lieten vallen. Vraagtekens Men bleek echter iets te enthou siast van start te zijn gegaan. In toe nemende mate werden vraagtekens gezet bij de wenselijkheid van een dichte dam. Natuur- en milieube schermers en vissers vonden elkaar bij protesten en acties tegen de voor genomen afsluiting. „Uiteindelijk re sulteerde dit in 1973 in een opdracht van het toenmalige kabinet aan een commissie van deskundigen te onder zoeken op welke wijze de belangen van veiligheid en milieu met elkaar in overeenstemming zouden kunnen worden gebracht. Nadat de commis sie haar rapport had uitgebracht en Rijkswaterstaat nadere studies had ondernomen besloot het kabinet, ge steund door de Tweede Kamer, in 1976 tot de bouw van een Stormvloed kering in de Oosterschelde", aldus de eerder aangehaalde brochure. Besloten werd vervolgens om de pylonen, die al geruime tijd zonder duidelijk-doel in de stroomgeul ston den, te verplaatsen om deze vervol gens aan te passen en te gebruiken als pijlers voor een brug naar het werk eiland. Aanvankelijk was men van plan om in die brug ook nog een be weegbaar deel aan te brengen ten ge rieve van de scheepvaart. Veertien maanden Toen de kogel eenmaal door de kerk was werd het werk in ijltempo aangevat. In veertien maanden tijd werd de brug ontworpen en gebouwd. De brugdelen werden geprefabri ceerd en de uiteindelijke montage op de pijlers nam nog geen twee maan den in beslag. De totale lengte van de brug be draagt 2870 meter en de onderkant van de brug bevindt zich elf meter bo ven Nieuw Amsterdams Peil. In de brug zijn volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat 550.000 bouten gemonteerd. De 1<9 pijlers waarop de brug rust staan 145 meter van elkaar verwijderd. Indertijd kostte het bouwen van de hulpbrug naar Neeltje Jans 78 mil joen gulden. Nu de brug verkocht is aan diverse partijen krijgt Rijkswa terstaat nog enkele miljoenen terug. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's vervolg pagina Onderzoek naar kosten uitbreiding verlichting ZIERIKZEE - Realiseert de gemeente Zierikzee zich dat meer verlichting een hogere energierekening tot ge volg heeft en heeft de gemeenteraad zich inmiddels gebo gen over het verzoek van de nieuwe energievereniging Zeeuwind vroeg statenlid L. Nederhoed-Zijlstra tijdens een bijeenkomst van de afdeling Zierikzee van het CDA in de Christelijke Gereformeerde kerk. Wethouder P de Rijke: ..Het door voeren van de privatiseringsgedach te maakt een effectieve controle op het opslaan van afval tot een moeilij ke zaak". Aanleiding voor deze vraag over hogere energiekosten was de consta tering van D. Joppe dat het huidige fietspad langs de Laan van Saint Hi- laire niet direct vrouwvriendelijk te noemen is. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal plaatste een en an der in een breder perspectief door er op te wijzen dat de gemeente Zierik zee momenteel onderzoekt in hoever re de verlichting in de stad verbeterd cq uitgebreid dient te worden. Dit met het oog op de preventie van de criminaliteit. Hierop inhakend meld de wethouder P. de Rijke (publieke werken) dat er bij de PZEM een offer te is gevraagd om na te gaan of het aanlatcn van tweederde van alle ver- ïichtng inderdaad een kostbare zaak is. ,,£oals het er nu uitziet valt dat be slist niet tegen", stelde De Rijke vast. Zeeuwind Het was statenlid L. Nederhoed- Zijlstra die de aandacht vestigde op de onlangs opgerichte Vereniging Zeeuwind. Via het verstrekken van een lening aan deze alternatieve ener gievereniging kan men tegen geredu ceerd tarief energie betrekken. Zij noemde als voorbeeld de gemeente Goes die via het participeren in deze stichting de kosten van zijn energie rekening voor zijn „bedrijfsgebou wen" in wezen heeft teruggekocht. Een dergelijk verzoek bleek echter niet in een van de commissies aan de orde te zijn gesteld en ook de wethou der kon zich een dergelijk verzoek niet herinneren. De CDA-fraCtie zeg de de aanwezige leden toe de andere gemeenteraadsleden op het bestaan van deze vereniging te wijzen Een ander punt dat door een van de aanwezigen werd aangesneden was de komst van de asielzoekers. Met na me naar het precieze tijdstip van hun komst en het adres waar zij worden gehuisvest werd geïnformeerd. Vol gens Bij de Vaate-Rozondaal tast ook de woningbouwvereniging Beter Wo nen op dit moment nog in hol duister. Wel benadrukte zij dat het zaak is om zodra het tijdstip en de locatie be kend zijn dc buurtbewoners in te lich ten. Ook dc begeleiding van deze mensen verdient alle mogelijke zorg. Kabel Ook de plannen voor een regionale omroep en de aanleg van kabeltelevi sie werden door enkele leden aan de kaak gesteld. De meningen of de re gionale omroep nu een puur provin ciale aangelegenheid is liepen wat uiteen. Wat de aanleg van kabeltele visie betreft bleken er eveneens wat meningsverschillen waar het de wen selijkheid van de aanleg betreft. vervolg pagina 4 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Opklaringen Overgang naar wisselvalliger weer. Eerst opklaringen en droog. Morgen middag toenemende bewolking, maar nog droog. Een naar west draai ende wind rond 5, morgenoverdag zuidwest 5 tot 6, op zee 's middags toenemend 6 tot 7 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 14 nov.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 907c Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 6 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 707c Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 11 nov. Zon op 07.52, onder 16.54 Maan op 21.07, onder 13.46 12 nov Zon op 07.54, onder 16.53 Maan op 22.21, onder 14.08 Laatste Kwartier: 13 nov. (15.39) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Oceaanstoringen gaan nu weer in toenemende mate ons weer bepalen. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in een krachtige westelijke bovenstroming, die zich via de Britse eilanden geleidelijk tot over onze omgeving gaat uitbreiden. In de nacht van dinsdag op woensdag passeert de eerste Oceaanstoring. De ze is niet erg actief. Uit de bijbeho rende bewolking worden geen grote regenhoeveelhedon verwacht. Een volgende Oceaanstoring lijkt aanzienlijk actiever te gaan worden. De daarmee samenhangende regen bereikt waarschijnlijk woensdag in de namiddag ons land. De zuidweste lijke wind neemt dan aan zee tot krachtig toe. Door dc verse aanvoer van zachte Oceaanlucht gaan dc temperaturen bij ons zowel 's nachts als overdag omhoog. COLOMBO - Een zware bom is ont ploft in de Srilankaanse hoofdstad Colombo. In de eerste berichten loopt het dodental uiteen van enkele tien tallen tot tweehonderd. De bom. die vermoedelijk was verborgen in een auto of bus, explodeerde in de buurt van een politiebureau. Dc politie sloot de omgeving onmiddellijk af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1