Liefde en boerentrots Wat weegt de kerkeraad? dit biedt de beeldbuis POSTZEGELRUBRIEK Filatelistische puzzel streeknieuws =P«r Ouderavond 't Staepel 'of 6 ZIERIKZEE - De leden van de kerkeraad van de Vrijzinnig Hervormde Gemeente in Zierikzee zitten in te- genstelling tot vele anderen blijkbaar niet met hun gewicht in hun maag. Als onderdeel van de bazar die van donderdag 12 tot en met zaterdag 14 november in het kerkcentrum wordt gehouden stellen ze hun ge wicht in de waagschaal. Het gaat er niet alleen om om het totale gewicht van de kerkeraadsleden inclusief de dominee K. Hendrikse te raden maar ook het aantal jaartjes dat zij met zijn allen tellen. In het nieuwe kerkcentrum dat zich achter de Beuze bevindt zullen de tafels vol liggen met snuisterijtjes zoals schelpen doosjes. brooddeegfiguren, gegraveerd glaswerk, bloemstukjes en schilderwerk. Een uitkomst voor diegene die zich nu reeds het hoofd breekt over de cadeautjes voor het sinterklaas- en/of kerstfeest. Behalve de ver koop van deze artikelen kan de bezoeker ook zijn geluk beproeven met het rad van avontuur, de niet weg te denken grabbelton en een aantal raadspelletjes zoals onder meer het raden van het juiste gexvicht en leef tijd van de kerkeraad en dominee K. Hendrikse. Uiteraard ontbreekt ook het gebruikelijke kopje koffie met cake niet. Het bazargebeuren in het kerkcentrum is donderdag en vrijdag vanaf 19.00 uur en zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur voor het publiek geopexid. De opbrengsten van deze bazar komen ten goede aan het gemeentewerkfonds van de Vrijzinnig Hervormde Gemeente en het kerkcentrum. ZIERIKZEE - Filatelistische puzzels kom je niet zo vaak tegen en daarom leek het ons een goede geste om onze trouwe lezers van deze we kelijkse rubriek eens te testen op hun kennis van hun Nederlandse ze gels. Onder de goede inzenders worden vijf eerstedagenveloppen ver loot. inzenden voor 20 november aan de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee, met vermelding Postzegelrubriek. jasSsT"*®ass tv r 10. Dc puzzel bestaat uit een tiental fragmenten, detailfoto's, van Ne derlandse postzegels. Kleine stuk jes dus van postzegels die zijn uit vergroot. Aan de hand van de catalogus of van de in je bezit zijn de zegels moet bekeken worden van welke zegel het stukje is. De meeste verzamelaars hebben een catalogus maar ook de loupe zal misschien nog nodig zijn. In de Nederlandse catalogus hebben al le zegels een nummer. Schrijf nu achter de hieronder vertoonde fragmenten de num mers van de zegels waar ze deel van uit maken. Sommige zijn best moeilijk.' Succes. ZIERIKZEE Vrouwen Contactgroep De Gereformeerde Vrouwen Con tactgroep uit Zierikzee zal de eilan- delijke vergadering bezoeken die op woensdag 11 november wordt gehou den in de Gereformeerde kerk te Haamstede. Dat heeft de secretaresse van de afdeling K. van de Woestijne van de Vate laten weten. De vergade ring begint om 19.45 uur. Het REC Dit jaar maakten voor het eerst ook Open School-deelnemers van Schouwen-Duiveland en Tholen ge- bruik van de mogelijkheid om op een andere manier dan gebruikelijk aan de informatie rond het thema veilig heid te komen. Een thema dat gelan ceerd werd door de Stichting Regio naal Educatief Centrum (REC) de Bevelanden-Tholen. De Open School heeft vorige week een excursie week afgerond. Kinderpostzegels Woensdag 11 november start de verkoop van de kinderpostzegels weer. Het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels in Zierikzee richt in het plaatselijke postkantoor een stand in. Naast de zegels verkoopt het comité ook een nieuwe collectie wenskaarten. Van 11 november tot en met 30 december is de stand op werkdagen van 09.00-12.00 en van 13.30-16.30 uur bemand. Burgemees ter mr J. J. P. M. Asselbergs en diens echtgenote kopen woensdag om 09.00 uur de eerste zegels. KERKWERVE Vergadering NCVB De NCVB binnenste buiten. Dat is het onderwerp dat door mevrouw C. Viergever-Legemaate wordt behan deld tijdens de vergadering van de NCVB afdeling Kerkwervc. De bij eenkomst is op woensdag 11 novem ber in het Dorpshuis Zuudènde aan de Beatrixstraat om 19.45 uur. DUIVELAND Bevolking Duiveland In de gemeente Duiveland zijn in de periode van 10 oktober tot en met 5 november de volgende kinderen ge boren: Johannes Leendert Otter (Nieuwerkerk), Gerrit-Jan Hanzen (Oosterland), Wilhelmina Jacoba Kik (Oosterland), Dirkje Pieternella van der Wekken (Oosterland), Abraham Otte (Oosterland) en Katharina Jo hannes van der Laan (Oosterland). Overleden zijn Janna van Strien- Radewalt (Nieuwerkerk), Willem Frans van der Have (Oosterland) en Lambertus van der Wielen (Nieuwer kerk). Gehuwd zijn Jacoba Wijnanda van der Maas met M. L. den Boer, Ja cob Brekelmans met J. L. A. Goud zwaard, Gerard Flikweert met J. L. Heijboer en Adrianus Marinus de Rijke met A. J. den Haan. OOSTERLAND Verkoping handwerken In de voorkerk van dc Hervormde kerk van Oosterland wordt op vrij dag 13 en zaterdag 14 november een RENESSE - In de openbare basis school 't Staepel 'of te Renesse werd een matig bezochte ouderavond ge houden die werd geopend door ouderraad-voorzitter H. van Oost, waarna John Louws, leraar aan de Pabo te Middelburg, in een betoog het werken met prentenboeken door heel de basisschool te propageren. De spreker wees zijn toehoorders er op dat het een misvatting is dat pren tenboeken alleen voor kleuters zijn. Dat mag vroeger zo geweest zijn, maar het prentenboek heeft een ont wikkeling ondergaan en er zijn thans prentenboeken voor de leeftijd van 3 tot 80. Internationaal uitgegeven prentenboeken, vervaardigd door kunstenaars. Boeken met een boei end verhaal, zowel in prenten als tekst. Met prenten die niet alleen mooi zijn om naar te kijken, maar die bij nader beschouwing veel meer bieden en een verhaal op zich vertel len. Een grote diversiteit aan onderwer pen wordt op verschillende niveaus op indringende wijze aan de orde ge steld. Louws illustreerde dat aan de hand van meegebrachte prentenboe ken, die duidelijk maakten dat een goed prentenboek veel meer kan bie den dan een onbenullig verhaaltje. Louws legde uit dat hij het van groot belang vindt dat kinderen leren naar beelden te kijken „leren beeldlezen". Dat betekent leren om geconcen treerd, gericht en kritisch te kijken. Het prentenboek kan hierbij een be langrijke rol spelen. Kinderen die moeite hebben met le zen krijgen in een goed prentenboek in weinig tekst en beelden een com pleet verhaal van niveau voorgescho teld. Dit is voor die kinderen een voordeel, maar het betekent zeker niet dat prentenboeken alleen voor zwakke lezers bestemd zijn. In zijn enthousiaste betoog wees de spreker de aanwezigen op het belang kinderen voor te lezen, samen met kinderen te lezen en te vertellen. Dit komt de taalontwikkeling van de kinderen ten goede en het is van be lang om daarmee te beginnen lang voor de kinderen naar school gaan. Als afsluiting van zijn praatje gaf de heer Louw een dia-presentatie van een tweetal prentenboeken dat voor wat oudere kinderen bedoeld was. Het enthousiasme van de toehoor ders bleek in de pauze, waarin velen gebruik maakten van de mogelijkhe den om de vele meegebrachte boeken wat nader te bekijken of om persoon lijk nog even wat aan de heer Louws te vragen. Uit handen van ouderraad- voorzitter Van Oost ontving Louws een attentie als dank voor zijn boei ende en interessante verhaal. Bij het zakelijk gedeelte van de avond, wat daarna aan de orde kwam, werd bekend gemaakt dat G. Goedegebuure en de dames B. Eve raars en C. Hanse waren gekozen in de medezeggenschapsraad. In de ou derraad werden de aftredende dames V. Rutgers en C. Hanse herkozen. De avond werd werd afgesloten met enige opmerkingen van directeur J. H. Blom. Deze stelde dat men op 't Staepel 'of dankzij de voortvarend heid waarmee de dienst gemeente werken in recordtijd lokalen heeft aangepast voor de kleuters,' nu onder één dak zit. Hiermee is de school op papier een echte basisschool. In de praktijk is het echter nog niet zo ver. De grondgedachte van de basis school is het idee dat een kind iets gaat leren als het er aan toe is. Ieder kind op zijn eigen tijd. Op experi- menteerscholen is, in de jaren vooraf gaande aan de totstandkoming van de basisschool, naar deze ideeën ge werkt. Ze kregen hiervoor echter ex tra faciliteiten en extra personeel. Toen de basisschool, in augustus 1985 in Nederland werd ingevoerd, was er voor de scholen in Nederland echter geen sprake van extra's. Integendeel. De bezuinigingen sloegen toe en het personeelsbestand werd ingekrom pen. Dit maakt de verwezenlijking van de basisschool niet eenvoudig. Onder een dak zitten alleen maakt nog lang geen echte basisschool. Maar we zullen ons best doen iets van de ideeën van de basisschool te ver wezenlijken, aldus Blom. verkoping gehouden die is georgani seerd door de Handwerkclub. Tijdens het evenement worden diverse hand werken zoals truien, sokken en kus sens te koop aangeboden. Maar ook tweedehands kleding, boeken en Dinsdag 10 november Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Rosco's rad van avontuur, kinderprogramma. 15.55 uur Het erfgoed Guldenburg, Duitse serie. 16.35 uur Max Havelaar, vierdelige serie naar de gelijknamige speelfilm van Fons Rademakers uit 1976, deel 3. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TROS Popformule, muziek programma vanuit het Escape theater in Amsterdam. 18.15 uur Kreatief met papier, 8-delige instructieve serie. Afl. 43. 18.30 uur Pronto? Cursus Italiaans voor beginners. Les 1. 19.00 uur Alf, Amerikaanse serie. 19.25 uur Mijn geheim, spelprogram- ma gepresenteerd door Robert Long. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De Bananasplitshow, pro gramma met de verborgen camera. 21.30 uur De TROS-TV show op reis, Ivo Niehe gaat op bezoek bij promi nente persoonlijkheden. 22.05 uur TROS Aktua Special, actu aliteitenmagazine met vanavond als thema: kinderen en hun woonom geving. 22.45 uur TROS Telethriller: Onze Ouwe, Duitse misdaadserie. 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.00 uur Engels basisonderwijs groep acht, les 3. 10,30 uur De Romeinen in ons land, les 2. 11.00 uur Het Nederlandse land schap. Les 3. 11.30 uur Anders TV kijken. Les 5. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Skoalle-tv: 40 jier Fügel- wacht 14.30 uur Kijk als je tekent zie je meer, les 4. 17.40 uur Open Universiteit: Waar een wil is, is een weg. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal 19.12 uur De Groeipijnen van Adriaan Mole (5). 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenma gazine 20.00 uur Nieuwsspits 20.20 uur De slag om de Randstad. Spel waarbij vier teams ontwerpers de opdracht hebben plannen te ma ken voor het Nederland van het jaar 2000. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.00 uur Studio Sport: W.K. Scha ken in Sevilla. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderserie, herh. 18.05 uur Sprookjestheater. Vandaag: Rapunzel. 18.25 uur Europese volksverhalen, serie over volksvertellingen uit Euro pa. 18.40 uur De kruisboog (Crossbow), 24-delige Amerikaans/Engels jeugd serie rond de legende van Willem Tell. Met: Will Lyman, Jeremy Clyde, Robert Morley ea. Afl. 10. 19.00 uur 60-Plus, seniorenmagazine. 19.40 uur Lottowinnaars, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunstzaken 20.20 uur I.Q., spelprogramma. 20.50 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie. 21.45 uur Uitzending door derden, Programma van de Liberale Radio- en Televisie-Omroep. 22.25 uur Nieuws. Aansl. Coda: Door de nevelen van de avond, van R. Schroyens, uitgevoerd door het BRT- Omroepkoor o.l.v. Vic Nees. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Modem Mayo, programma over de spitsgeneeskunde die in de Mayo-Clinic in Rochester (Verenigde Staten) bedreven wordt en over het onderzoek van de Vlaamse professor Paul van Houtte. 20.50 uur Argus, praatprogramma waarin Jan van Rompeay de media doorlicht. 22.10 uur Concert, Preludium en dood van Ysolde, van R. Wagner, uit gevoerd door Ivan Moravec, piano. kleine rommelmarktspullen. Verder zijn er diverse andere attracties waaronder een verloting. En natuur lijk staat de gratis koffie klaar. Vrij dag is de verkoping van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 13.30 tot 16.00 GOES Ypsilon De afdeling Zeeland van Ypsilon houdt woensdag 11 november een contactavond aan de Vlasmarkt 6 te Goes. Vanaf 19.45 uur wordt gespro ken over de problematiek van ons naaste familielid. De avond is toe gankelijk voor leden, die een psycho tisch of schizofreen familielid heeft. MIDDELBURG Bijeenkomst De afdeling Zeeland van de Crohn Vereniging Nederland houdt zater dag 14 november de jaarlijkse afde lingsbijeenkomst in de provinciale bibliotheek in Middelburg. Deze ver- gadering begint om 10.45 uur. Na het afwerken van het huishoudelijk ge deelte volgt er vanaf 12.00 uur een drietal lezingen. Dr P. A. M. van Hees, maag- en darmarts, gaat in op de algemene aspecten van Colitis Ul cerosa en de ziekte van Crohn plus de behandeling ervan. Mevrouw A. Wipkink-Bakker, als diëtiste verbon den aan het Leidse Academisch Zie kenhuis bespreekt de voedings- en dieetaspecten, terwijl mevrouw S. Baldew-Visser van de Stichting Chro nisch Zieke Kinderen en Jongeren uit Zwolle ten slotte spreekt over de be geleiding die deze stichting aan chro nisch zieke jongeren geeft. Na de lunchpauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Zeeuwse zendingsdag In het kerkgebouw van Middel burg-Centrum aan de Segeerstraat vindt op zaterdag 14 november een Zeeuwse Zendingsdag plaats. Het evenement wordt georganiseerd dooi de rayonzendingscommissie van de Gereformeerde Gemeenten classis Middelburg. Het is bedoeld voor zen dingsvrienden uit de hele provincie. Het programma van de zendingsdag omvat een zendingsverhaal, het op treden van het Walchers Jongeren koor en een inleiding van toekomstig zendingsmedewerker T. J. Rijneveld en C. G. Vreugdenhil. De zendingsdag bestaat uit een middag- en avondge deelte dat respectievelijk om 14.30 en 19.00 uur begint. THOLEN Oesterdam De provincie Zeeland heeft de aan leg van de aardenbaan voor de noor delijke wegaansluiting op de Oester- dam op Tholen aanbesteed. Laagste inschrijving was van de firma Aarts uit Steenbergen, die het karwei voor 653.000 gulden denkt te kunnen kla ren. Als alles volgens plan verloopt kan begin 1989 met het aanbrengen van de verhardingen worden begon nen en kan de noordelijke weg aansluiting eind 1989 voor het ver keer worden opengesteld. 50 Daverend geloop klonk in de gang, de deur vloog open, Geerie en Sjoerd stormden naar binnen. „Dag moe. Ik heb toch zo'n honger," klonk het gelijktijdig. „Dag, bengels. Ik zal even een paar boterhammen maken. Waar is Kees?" „O, natuurlijk weer bij pa. Fijn, moe, over drie dagen hè?," zei Sjoerd meteen, doelend op zijn verjaardag. „Ik heb er al plan op," beweerde zijn moeder. „En jij?" Dit tegen Gee rie. „Vanzelf; ik ook," zie die. „Koekjes en chocolade en 's middags pudding. Ik wou, dat hier elke week iemand ja rig was." Even later zaten beiden hun boter hammen te verorberen en Betsie keek naar die twee, haar kinderen en toch zo verschillend. Sjoerd rijzig en blond, met Menno's ogen, mond en kin. Geerie gevuld, niet groot en heel donker als Betsies eigen vader. En dan Kees nog; die had roodblond gol vend haar en grijze ogen; die was voor zijn leeftijd bijzonder lang. Ja, alle drie baar kinderen en toch geheel verschillend van aard en uiterlijk. Ze hield van ze, van hun kleine gebre ken, hun kleine deugden, van de lief kozingen, die ze gaven en de zorgen, die ze brachten; maar meer nog dan van hen, hield ze van Menno, haar man. door J. VISSER-ROOSENDAAL Hoofdstuk XIV Drie weken na die dag zag Riekus vanuit zijn kantoortje de doktersauto bij Brandsma staan. Dus nu was het zo ver met Betsie, nu moest ze dat er ge doormaken, waar de meesten zo te genop zagen. Sommigen wilden daar om alleen geen kinderen meer. En zo had ze ook eens geleden door hem zelf en hij was niet bij haar geweest, had het niet eens geweten. Die arme lieveling! Vreemd toch, dat hij niet anders aan haar kon denken dan met liefde. Niet meer de begerende hartstocht van vroeger, nee, heel an ders. Een verlangen, haar te strelen en te helpen, een glimlach te brengen om die zachte mond, in die mooie ogen. Wat bleef ze koud en vormelijk te gen hem en Marijtje.kon het zo best met haar vinden. Die' liep zo maar bij haar in eri uit, maar Betsie kwam nooit bij hen. Hij moest toch maar eens proberen met haar op betere voet te komen. Misschien lukte dat wel als hij binnenkort zijn auto had en daardoor meer bij hen komen moest. Want over Kees moest en zou ze hem eens de waarheid zeggen. Hij wou het weten, alles. Immers, hij al leen had het recht gehad haar te trou wen en niemand anders. En nu zag hij van de week, toen Kees de kleinste auto uit de garage op het pad bij de benzinepomp gereden had, dat Brandsma zijn arm om de schouders van zijn zoon legde en wat tegen hem zei. En Kees lachte zo fijn naar die vent en hij keek Hij had er ik weet niet wat voor over, als de jongen eenmaal zo naar hém keek. Ja, en toch was Brandsma een beste kerel, hij mocht hem graag, als hij maar niet de man was van haar, die, dat voelde hij elk uur meer, zijn vrouw had moeten blijven voor al tijd. Hij keek naar de wanden van zijn kantoortje, daar hingen drie diplo ma's, uitgereikt aan Hendrikus Boot. Hoe vaak had hij toen in dat jaar niet gedacht: „Als moeder en vader me niet willen helpen aan een boeren plaats, zoek ik een betrekking, onver schillig wat of waar." Had hij het maar gedaan. Hij zucht te 't Was te laat. De volgende morgen vroeg Betsie vanuit haar ledikant aan Menno: „Tbunesie heeft kleine Annie nog niet eens gezien. Waarom zou ze niet geko men zijn?" Menno ging bij haar bed zitten. „Ze kan niet komen, vrouwtje" „Is ze dan ziek? Als dat zo is, moet ze hier gebracht worden. Het bed heb ik verleden week al in orde gemaakt, omdat men nooit weet wat er gebeu ren kan." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 6