Financiële positie Duiveland voor 1988 beter dan voorzien 270.000 Gulden in begroting voor nieuwe brandweergarage Gezellige drukte op bazar in Oosterhof voor 't Kraaiennest Verbetering kruispunten bij Blauwe Keet in najaar 1988 Eerste lustrum Nomen Neseio Weinig publiek bij concert in Oosterland 4 Begrotingsbrief met plannen voor 1988 NIEUWERKERK - Een meevallende uitkering uit het gemeentefonds. Een beperking van het aantal kapitaalinvesteringen door zoveel mogelijk eenmalig af te schrijven. Een gunstiger exploitatie van het zwembad. Een gunstig effect door energiebesparende maatregelen. Een meevallende opbrengst van de onroerend goedbelastingen. En een slechts geringe overschrijdingsuitkering van het bijzonder onderwijs. Dat zijn kort sa mengevat de redenen waardoor de gemeente Duiveland voor het jaar 1988 een grotere financiële armslag heeft dan aanvankelijk was voorzien. De post onvoorziene uitgaven voor het komende jaar is gepland op ruim 160.000 gulden. Een gunstiger expoloitatie van het zwembad, is een van de redenen voor een betere financiële positie van de gemeente Duiveland. Dat alles blijkt uit de aanbiedings brief en de begroting voor 1988 die het college van b en w tijdens de eerstvolgende gemeenteraadsverga dering voorlegt aan de gemeente raadsleden. Ondanks de vele kor tingsoperaties van het rijk zijn de marges ten opzichte van voorgaande jaren iets ruimer geworden. Het ge voerde voorzichtige beleid in de afge lopen jaren begint zijn vruchten af te werpen", aldus het college. Zij zijn blij geen verhoging van de belasting en andere gemeentelijke tarieven no dig te hebben om tot een sluitende be groting te komen. „Wij achten het niet onwaarschijnlijk dat in de toe komst nogmaals extra kortingen van uit het rijk zullen worden toegepast. Daarom blijft ook in de komende ja ren een voorzichtig en selectief beleid noodzakelijk". Verdere automatisering Het college zegt ernaar te streven om ook in 1988 het huidige voorzie ningenniveau te handhaven en op on derdelen zo mogelijk te verbeteren. Uit de lijst van kapitaalinvesterin- BRUSSEL - De justitie in België is op zoek naar een Nederlander die er van wordt verdacht samen met een man uit Luxemburg een honderdtal Belgen te hebben opgelicht. Het tweetal zou aan die oplichting zo'n 380.000 gulden hebben verdiend. HILVERSUM - De gasprijs voor consumenten gaat per 1 januari 1988 naar alle waarschijnlijkheid met an derhalve cent per kubieke'meter om laag. Voorzitter J. A. Kaland van de VEGIN (Vereniging van Gasbedrij ven in Nederland) gaf dit zondagmid dag als „indicatie" voor de AVRO- radio. gen blijkt dat deze plannen onder meer inhouden om in 1988 voor een totaalbedrag van 185.000 gulden te in vesteren aan automatiseringsappara tuur. Zo'n 35.000 gulden voor admi nistratiekosten (tekstverwerking en postregistratie). En 150.000 gulden voor de invoering van de zogenaamde GBA, de Gemeentelijke Basis Admi nistratie. Een automatiserings systeem dat in de toekomst in vele Nederlandse gemeenten als pijler gaat dienen voor het gemeentelijk in formatiebeleid. „Het GBA zal het mogelijk maken alle burgerzakelijke afwikkelingen zoals rijbewijzen, pas poorten en mutaties in persoons bestanden via een landelijk op te zet ten netwerk te versturen". Het college zegt ernaar te streven het GBA op één januari 1989 operationeel te hebben; Op de lijst prijkt voor 1988 verder de aanschaf van een driedelige kooi- maaimachine (41.000 gulden na af trek van het inruilbedrag), een VW- bus (30.000 gulden) en de vervanging van de lichtdrukmachine van ge meentewerken (9.000 gulden). Verder is het college van plan om voor een bedrag van 7.500 gulden een voetpad aan te leggen langs het oude sport veld bij Nieuwerkerk en een par keerplaats voor vrachtwagens. Ook wil men parkeerplaatsen aanleggen nabij het hertenkamp te Ouwerkerk (13.500 gulden). Voor de. plankosten en de eerste aanzet van de uitvoering van het dor penplan Oosterland is 100.000 gulden uitgetrokken en voor het dorpenplan Ouwerkerk 10.000 gulden. Aan de op zet van een integraal dorpsplan voor de kern Oosterland wordt in het ko mende jaar prioriteit gegeven. Dit in het kader van het dorpsvernieu- wingsbeleid. Uitgangspunten hierbij zijn een inventarisatie en aanpak van Plannen gemeente Duiveland NIEUWERKERK - Op de lijst van kapitaalinvesterin gen voor de komende jaren in de gemeente Duiveland prijkt volgend jaar voor het eerst een post van 270.000 gulden voor de bouw van een nieuwe brandweergarage. Vanaf 1988 wordt jaarlijks een bedrag van bijna 30.000 gulden gereserveerd voor deze nieuwbouw waarvan nog niet bekend is in welk jaar hij zal worden gerealiseerd. In de begeleidende aanbiedings brief wijst het college van b en w er op dat de jaarlijkse financiële ramin gen om de brandweergarage zo nodig te verbeteren of te repareren vrij hoog zijn. „Wij vragen ons af of het wel zinvol is om deze investering voor bouwkundige voorzieningen nog te doen. Misschien is het verstandiger om nieuwbouw op termijn nader te overwegen". Uiteraard is het aan de gemeenteraadsleden om via hun al gemene beschouwingen naar aanlei ding van de collegeplannen te laten weten of zij deze mening delen. Taakuitbreiding Omdat de opleidingskosten voor de vrijwillige brandweermensen in de komende jaren zullen stijgen, vanwe ge het uitbreiden van hun taken, is voor 1988 ook een hoger bedrag ge pland voor brandweer/rampen bestrijding. Per één januari 1988 ko men deze kosten rechtstreeks ten laste van de gemeente. Daar staat een uitkering uit het gemeentefonds te genover. Tot nu toe werden de kosten rechtreeks via een declaratie aan de rijksoverheid aan de regionale brandweerkring vergoed. Naar aan leiding van het overleg dat al enige tijd wordt gevoerd over de wijze waarop de rampenbestrijding in de aangrenzende vaarwateren moet wor den geregeld, verwacht het college dat in 1988 een definitieve hulpverlei- ningsovereenkomst tot stand zal ko men. Het overleg vindt plaats tussen Rijkswaterstaat en de gemeenten die langs het water liggen. In de aanbiedingsbrief met de plannen voor 1.988 wordt verder aan dacht besteed aan het feit dat het in wonertal in de gemeente in 1987 nog al is teruggelopen. Er werden 35 kinderen meer geboren dan er men- NIEUWERKERK - In het na jaar van 1988 worden de kruispunten in de rijksweg N- 59 nabij restaurant De Blauwe Keet gereconstrueerd. Dat blijkt uit de begrotingsbrief waarmee het college van b en w van Duiveland de plannen in de gemeente voor 1988 bekend maakt. De reconstructie van de kruispunten wordt uitgevoerd door de eigenaar van de weg: Rijkswaterstaat. De gemeente bestuurders van Duiveland voerden reeds enige tijd onder handelingen met deze instantie om de verkeersonveilige situa tie van de kruispunten die al voor vele ongelukken zorgde te verbeteren. Momenteel wordt nog nader overleg gevoerd met de direct betrokkenen zoals de eigenaar van De Blauwe Keet, het benzinestation en Rijkswa terstaat om te bekijken wat de meest optimale oplossing is waarop de kruispunten kun nen worden aangepast. verkeersknelpunten, groenvoorzie ningen en verbetering van de woon omgeving. Het dorpsplan voor de kern Ouwerkerk wordt in de loop van 1988 ter vaststelling aangeboden. Verkeersknelpunten „Vanzelfsprekend zal de voortzet ting van het beleid op het gebied van de integrale doipsplannen samenlo pen met de stads- en dorpsvernieu wing. De accenten komen te liggen op het terrein van de woningverbete ring, renovatie en verbeteren van de woonomgeving. Bijvoorbeeld door het oplossen van verkeersknelpun ten", aldus het college. In het komen de jaar wordt ook gestart met een in ventarisatie ten behoeve van een totaal nieuw bestemmingsplan voor het buitengebied van de gemeente. Het college zegt binnenkort een uit spraak van de Kroon te verwachten over het bestemmingsplan Kom Oos terland. „Waarna het geplande uit breidingsgebied tot ontwikkeling kan worden gebracht". Dat laatste is al volop bezig in Nieuwerkerk. Het college verwacht dat de werkzaamhe den binnen drie a vijf jaar zijn afge rond. Ten behoeve van de recreatie en het toerisme in de gemeente is Duive land vertegenwoordigd in de project groep Achterland. Een van de plan nen die hieruit zijn voortgekomen betreft het handhaven en versterken van de toeristisch-recreatieve waar de van het Krekengebied bij Ouwer kerk en omgeving. Het ligt in de be doeling de caissons opnieuw in te richten, het strandje aan de Zuid bout op te spuiten en een fiets- en wandelroute aan te leggen in het Krekengebied. „De uitvoering van deze plannen is volledig afhankelijk van subsidie van derden". Vervolg van pagina 1 nieuwsmagazine hebben we dan ook nog het gedicht van de week". De Schouwse tak van Nomen Nes eio werkt momenteel met twintig vrijwilligers. De ziekenomroep orga niseert voor potentiële nieuwe mede werkers een introductieprogramma. „We werken met een inwerkperiode van twee maaanden. Dan gaan de nieuwe medewerkers meedraaien en na vier maanden kijken we samen hoe het gegaan is. In Goes hebben we geleerd dat je heel voorzichtig moet zijn, dat je niet zomaar iedereen bin nen je team moet halen, want een goede teamgeest is heel belangrijk. De ervaring heeft ons ook geleerd dat je als minimumleeftijd achttien jaar aan moet houden. We proberen ge woon zo professioneel mogelijk te werken en dat moet je niet verwarren met elitair. Want dat zijn we niet. Het gaat gewoon om een stuk veiligheid. In elke groep zijn regels waar men zich aan te houden heeft, en vrijwilli gerswerk moet ook niet vrijblijvend zijn", aldus Van Rooijen. Medewerkers ❖an de ziekenomroep werken minimaal een keer per 14 da gen een avond aan de programma's. Wie zich wat intensiever met de zie kenomroep bemoeit is al snel twee avonden per week kwijt aan het werk. Een keer per maand vergade ren de medewerkers. De bestuurlijke opzet is erop gericht om iedereen zo veel mogelijk bij het werk te betrek ken. Financiële basis Nomen Nescio heeft op Schouwen- Duiveland rond de 150 donateurs. De instellingen voor wie men program ma's verzorgt betalen hiervoor. „Dat gaat om een vast bedrag naar het aan tal uren, maar je kunt niet zeggen dat het voor hen een zware financiële last is", aldus Van Rooijen. Van de kant van de gemeenten krijgt men e^n sub sidie van vijf cent per inwoner. Vol gens Van Rooijen komt dat neer op zo'n 1500 gulden per jaar. „Dat is voor ons een aardige steun, maar we wil len wel proberen om onze financiële basis in de toekomst wat uit te brei den", aldus Van Rooijen. Hoe dat pre cies in het vat gegoten gaat worden is nog niet bekend. De hoogste kostenpost voor de zie kenomroep is en blijft aanschaf en onderhoud van apparatuur. Sinds kort werkt men behalve met tapere corders en cassetterecorders ook met een Compact Disc-speler. Een gift van de reanimatievereniging. Veel geld kost ook het bijhouden van een geva rieerd platenbestand. „Voor de bewo ners van de Corneliastichting maak je een ander programma dan voor de mensen in het ziekenhuis. Want in het ziekenhuis liggen mensen van alle leeftijden. Platen uit het populaire genre verouderen tamelijk snel". Opveren „Ja, ik denk dat een ziekenomroep heel belangrijk is voor de patiënt. Je ziet bijvoorbeeld mensen in de Corne liastichting soms opveren als ze be paalde muziek horen. Muziek die ze kennen, waarvan ze de tekst mee kunnen zingen. Ze maakt soms ook mee dat mensen via een verzoek- plaatje grappen met elkaar uithalen. Steken onder water aan elkaar geven. Momenteel zendt de ziekenomroep in het ziekenhuis zo'n viereneenhalf uur per week live uit. Voor de bewo ners van de Corneliastichting is er een speciaal programma. „Je draait andere muziek, maar je presenteert het ook op een andere manier. Rustig, zodat iedereen het kan volgen", aldus Van Rooijen. Hij sluit niet uit dat de ziekenomroep in de toekomst ook te horen zal zijn bij andere instellingen. Zo heeft bejaardenhuis Borrendam- me uit Zierikzee al belangstelling ge toond. „We kiezen dan wel voor een geleidelijke groei", aldus Van Rooij en. „Om problemen te voorkomen". ren houdt Nomen Nescio Schouwen- Duiveland zaterdag 14 november een open dag. Na een welkomstwoord van A. Schouw, directeur van de Cor neliastichting, wordt de nieuwe stu dio officieel in gebruik genomen door de voorzitter van de Stichting Zie kenomroep Nomen Nescio afdeling Schouwen-Duiveland mr. J. J. P. M. Asselbergs. Na het officiële gedeelte volgt van 14.30 tot 15.15 uur een optre den van Rien de Jonge. Daarna van 15.15 tot 15.30 een quiz met en over de Corneliastichting, gevolgd door een verzoekplatenprogramma en een mu ziekprogramma. Bezichtiging van de studio is mogelijk van 14.30 tot 17.00 uur. Zelfstandig Dertien november is voor de zie kenomroep een belangrijke datum. Vanaf die datum kunnen zowel de tak Schouwen-Duiveland als de afdeling Beveland van Nomen Nesrio over ge heel nieuwe geluidsstudio's beschik ken. Vanaf die datum ook zal de afde ling Schouwen-Duiveland als een zelfstandige ziekenomroep door het leven gaan. Om een. en ander te vie- OOSTERLAND - „Het is mij erg tegengevallen. Het was al net zo erg als in Bruinisse. Er zaten misschien tien mensen in de zaal", aldus dirigent J. Knuist. Onder zijn leiding gaf Oosterlands Fanfare zaterdag avond een concert samen met brass band Wilhelmina uit Co- lijnsplaat. Vrijdag was er voor de leer lingen van basisschool De Oosterburght gelegeheid om kennis te maken met de mu ziek van Oosterlands fanfare. Daarop volgend was er 's avonds in de Oosterhof een open dag bij de repetities van Oosterlands fanfare. Ook hier was-slechts matige belangstel ling voor. Wel kwamen er vol gens Knuist van de kinderen heel positieve reacties op het bezoek van Oosterlands Fanfa re. Flop Gezien de zeer matige be langstelling voor het concert van Oosterlands Fanfare onder leiding van J. Knuist en Brass Band Wilhelmina onder lei ding van C. Cevaal kan volgens Knuist gerust van een flop ge sproken worden. „Ja, je kunt ze er natuurlijk niet naar toe slepen, maar ik begin me toch wel af te vragen wat je als mu ziek vereniging moet doen om publiek te trekken. En als je als muziek vereniging geen concerten geeft is het ook niet goed. Dan krijg je ook van alle kanten commentaar. "En we hebben toch ook geen zwaar programma gespeeld. Het was allemaal lichte muziek. Mak kelijk in het gehoor liggend En meestal is daar toch wel wat meer belangstelling voor", aldus Knuist. DEN HAAG/PARAMARIBO - De elektriciteitscentrale van de Suri naamse bauxietmaatschappij Sural- co in Moengo is verlamd door sabota- genacties. sen stierven maar er verhuisden 69 mensen meer uit de gemeente dan er kwamen wonen. Een groot vertrek- overschot dus, dat volgens het colle ge is te wijten aan het gereedkomen van de Oosterscheldewerken. „Maar ook voor een groot deel aan het te rugkeren van de zogenaamde foren sen naar hun woonomgeving". Ter bestrijding van de kleine crimi naliteit zal in overleg met de directies van de basisscholen in 1988 worden getracht het project Vandalisme Nee uit te voeren. Een pakket lesmateri aal dat in het afgelopen jaar in dc ge meente Zierikzee werd ontwikkeld en in praktijk gebracht. Daling leerlingenaantal De stichting van een tweede bijzon dere basisschool in Bruinisse heeft volgens het college tot een forse da ling van het aantal leerlingen van dc ds. J. Bogermanschool in Oosterland geleid. Daarom vindt zij dat niet tot uitbreiding van de school over ge gaan moet worden. Het schoolbe stuur heeft inmiddels de bruikleen overeenkomst voor het lokaal in de openbare basisschool opgezegd. Er bestaan wel plannen voor uitbreiding van dc magazijnruimten van de open bare basisschool De Oosterburcht en de ds J. Bogermanschool, OOSTERLAND - Tegen absolute bodemprijzen gingen de spullen van de hand zaterdag op de bazar in de Oosterhof in Oosterland voor peuterspeelzaal 't Kraaiennest. Veel huishoudelijke artikelen op de rommelmarkt, maar daarnaast ook een uitgebreid randgebeuren. Zo waren van een aantal leidsters van de peuterspeelzaal zowel recente kinderfoto's te zien. Aan het kooplustige publiek de opdracht uit te zoeken welke kinderfoto bij welke leidster hoort. „We proberen elk jaar iets nieuws te verzinnen, want de bezuinigingen gaan aan ons ook niet voor bij", aldus voorzitster A. Lecomte. „HeUgeeft niet dat je wat koopt, maar je moet het nog meenemen ook", aldus een van de bezoekers, ondertussen een scala aan huis houdelijke artikelen torsend. Want er was voor elk wat wils in de Oosterhof. En voor iedere beurs. Hanglampen, strijkijzers, potten en pannen, maar ook boe ken en kinderspeelgoed. Naast de rommelmarkt waren er ook andere mogelijkheden tot verpozing. Zo was er de loten- boom waar men tegen betaling van één gulden een lot kon kopen en werden er amaryllisbollen ver kocht. Voor de kinderen was er een touwtjetrekkraam en wie zich sportief bezig wilde houden was er de sjoelbak en de ballegooitent. „Met het inzamelen van de spul len voor de rommelmarkt begin nen we eigenlijk al maanden van te voren", aldus een van de leid sters, werkzaam achter een van de tafels van de rommelmarkt. „Er zit echt van alles tussen hoor, en het heeft eigenlijk vanaf tien uur toen we begonnen al behoorlijk goed gelopen. Ik heb de indruk dat er iets meer belangstelling is dan vorig jaar". Bezuinigingen Volgens Lecomte wordt het voor voorzieningen als een peuterspeel zaal steeds moeilijker om de eind jes aan elkaar te knopen. „We heb ben de subsidie echt nodig hoor, anders krijgen we het niet kosten dekkend", aldus Lecomte. Peuter speelzaal 't Kraaiennest is een be kend adres in Oosterland. „We hebben op dit moment zo'n 36 peu ters. En tot april is er een wacht lijst", aldus Lecomte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4