Waakzaamheid ondernemers Westhoek door VVV bepleit Hans Westbroek, een man die vele beroepen had WATERSTANDEN Bouw VW-kantoor Haamstede begonnen f Files op de Stormvloed kering Tolvrij maken Zeelandbrug kost 16,7 miljoen Reanimatiecursus Bruse vissers Mijmeringen langs de waterkant Vergadering verkeersadvies- commissie 2 NEELTJE JANS - De vcr- keersgroep van de rijkspolitie heeft zondag handenvol werk gehad door de eniorme drukte op de nieuwe weg over de Stormvloedkering. Duizenden mensen maakten van het som bere herfstweer gebruik om een eindje te gaan rijden met de auto en in vele gevallen voerde de rit ook over de nieu we weg. Volgens het hoofd van de surveillancedienst van de verkeersgroep Middelburg J. L. F. Moens was het zaterdag en zondag „enorm druk". De absolute piek lag echter zon dag tussen half twee en half vier toen de belangstelling re sulteerde in twee langzaam rij dende files in beide richtingen. De yerkeersgroep oefende met een aantal motoren permanent toezicht uit. Zij moest vele ma len proces-verbaal opmaken omdat mensen halverwege de weg stopten en gingen keren. Moens sprak de verwachting uit dat de grote publieke be langstelling voor de nieuwe weg zich nog wel«rMt paar wee kends zal voortzetten. MIDDELBURG - De Zeeuwse sta ten moeten een positief gebaar ma ken naar de bevolking van Schou- wen-Duiveland en Zuid-Beveland door de Zeelandbrug tolvrij te ma ken. Tot die conclusie kwam de VVD- fractie in de Zeeuwse staten vrijdag tijdens de behandeling van de pro vinciale begroting. De provincie heeft nog 16,7 miljoen gulden tegoed van de Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij die de Zeelandbrug exploiteert. Ook is men bezig met het kweken van een onder- houdspot van 10 miljoen gulden. Vol gens de VVD-fractie zou men twee jaar lang de provinciale bijdrage van 1,25 miljoen gulden, die nu jaarlijks aan het fonds voor de Vaste Oeverver binding Westerschelde wordt toege voegd, moeten storten in de pot van de Zeelandbrug. Daardoor zou een versnelde afschrijving kunnen wor den bereikt. De brug zou dan, niet zoals de plan nen nu liggen in 1994, maar al over twee jaar tolvrij kunnen zijn. Provin ciale staten zouden dan wel de schuld van 16,7 miljoen gulden aan de Zee landbrug moeten kwijtschelden. De zaak is nu volgens de VVD zeer ur gent geworden, doordat door de inge bruikneming van de tolvrije weg over de Stormvloedkering donderdag een ongelijke situatie is ontstaan voor de bewoners van Zierikzee en Goes, die voor de lokale verbinding van de Zee landbrug afhankelijk zijn. De burge meesters van deze twee gemeenten hebben fel geprotesteerd tegen het door de provincie aangekondigde uit stel van het tolvrij maken van de Zee landbrug. In de begroting van de NV PZBM (Provinciale Zeeuwse Brug Maat schappij) gaat men zelfs nog tot het jaar 2000 uit van tolheffing. BRUINISSE - Een groot aantal Bruse vissers dat op kotters vaart vanuit Ouddorp, Stellendam en Goe- dereedé hebben met goed gevolg exa men gedaan voor de reanimatie-cur- sus die werd georganiseerd door de Vrienden van de Hartstichting afde ling Bruinisse. De docenten van de cursus waren de heren Bontekoe, plaatsvervangend colonnecomman dant en de heer Frits Cleveringa van de Ambulancedienst Bru. Theo Ketting, voorzitter van de Bruse Vrienden van de Hartstichting, benadrukte bij het begin van de cur sus nog eens het belang van de reani- matietechrfiek. Vooral in gevallen waar hulpverlening vaak lang op zich Iaat wachten zoals bij kotters op zee het geval is. Dan is directe en adequa te hulp van levensbelang en is dus kennis van zaken een vereiste. Een kennis die middels de reanimatiecur sus werd opgedaan. Examinatoren waren de heer Bontekoe en plaatselij ke huisarts dokter Dorrestein. Alle kandidaten slaagden. Dat wa ren: J. W. Roth (GO 14), L. J. Bolier (GO 40). J. C. Vane (SL 42), M. Duin houwer (GO 30), A. de Koning (GO 27), D. Deurloo (GO 14), J. E. Roth (SL 3), J. v. d. Velde (Krakel), E. J. Roth (BRU 12). P. de Waal (OD 17). H. Ju- melet (GO 15), C. Rijnberg (GO 5), K. Klink (SL 9), S. A Duinhouwer (GO 16) en J. de Waal (GO 15). De overige geslaagden, die uiteraard net zo ge motiveerd waren als de vissers, wa ren: de dames G. Mulder (Nieuwer- kerk), W. v. d. Velde-van Oeveren (Bru), N. Duinhouwer-Buijs (Bru). J. A. de Molennaar en M. C. de Molen- naar, beiden uit Nieuwerkerk. Born u SCHARENDIJKE/BKUINISSE- Westbroek H, klusjesman staat er in het telefoonboek onder Scha- rendijke. En omdat dat de enige beroepsbenaming is met die titel in Zuid-West Nederland frons je even de wenkbrauwen en denk je onwillekeurig aan een ge pensioneerde timmerman of loodgieter. Maar als je de 56-jarige Hans Westbroek daar over aanspreekt schiet hij in een bulderende lach: „Als ze zouden bel len om te behangen zou ik bang zijn om mezelf ach ter het behang te plakken". Maar even daarna se rieus: „Toen ik na tien jaar werken op het Dolfinarium in Scharendijke werkloos werd heb ik dat achter m'n naam laten zetten om werk aan te trekken". Na enkele maanden echter was hij al bij de bouw van de Stormvloedkering betrokken. Een grote(re) klus dus en van de kleintjes kwam het niet meer Maar het grootste deel van z'n leven heeft Hans Westbroek op het water gezworven: enkele jaren Rijnvaart, de kleine handelsvaart waarna het grotere werk hem trok. Vreemde havens, andere we relden. Van exotische eilanden in het Verre Oosten tot de ijzige ha vens in het Noorden. In een tijd dat de super tankers nog niet be stonden, er niet getornd werd aan het personeelsbestand op de sche pen en die bemanning nog uit Hol landse zeelui bestond. Nadat hij al van dichtbij het bombardement op Rotterdam als jongen had mee gemaakt, was een ander brandend wereldvraagstuk de zesdaagse oorlog tussen Israël en Egypte in oktober 1956. En daar zat hij mid den in. Want hij voer toen op de „Statue of Liberty", een tanker van Van Ommeren die onder Libe riaanse vlag voer. Met 38.000 ton toen een van de grootste tankers. Leeg (explosief!) onderweg van Philadelphia naar Koeweit, kwam het konvooi van dertien schepen waarmee ze door het Suez-kanaal voeren vast te zitten door het oor logsgeweld. Oorlogsgeweld Epypte liet voor en achter het konvooi schepen zinken en brug gen opblazen om zo de westerse wereld te laten zien dat het kanaal van hen was. Nasser, de sterke man van Egypte, annexeerde het strategische kanaal dat generaties lang door Engeland en Frankrijk was beheerd. Nadat de Egyptische loods bevel had gegeven om vast te S5 STATUS O? LfBEftTY maken barstte het oorlogsgeweld in volle hevigheid boven hun hoofden los. Gevechtsvliegtuigen van Israël vielen in de kanaalzone alles aan wat bewoog. Treinen en tanks werden aangevallen en ver nietigd. Westbroek gelooft nog steeds dat de aanwezigheid van een Russische tanker in het kon vooi, vol met benzine, hen gevrij waard heeft van acties van Egypti sche kant. Want Egypte had die benzine hard nodig om de oor logsmachine draaiende te houden. Boven hun hoofden hing voortdu rend een vliegtuigje van Israël dat richting gaf aan het granaatvuur op de vijand, 's Nachts zagen ze berooide Egyptische soldaten het kanaal overzwemmen, terug naar hun vaderland. De een nog met een geweer, de ander alleen nog met z'n schoenen boven z'n hoofd om ze droog te houden. Op een nacht verstijfden ze van schrik want zé hoorden een geluid tegen de scheepswand en iedereen dacht aan een kleefmijn, en dat met die explosieve gasmengsels in de ruimen! Tot ieders grenzeloze opluchting bleken het slechts dol fijnen te zijn die speels tegen het schip sloegen. Na enkele oorlogs dagen werden ze bevolen om naar Cairo te gaan. De kapitein met het pistool op de borst omdat hij aanvankelijk weigerde z'n schip in de steek te laten. Met een schop en lege zakken stapten ze in de sloep om zich aan wal gelijk in te kunnen graven bij een aanval. In duikvlucht jagende gevechts vliegtuigen beschoten de trein waardoor ze hals over kop onder een kogelregen dekking moesten zoeken. Desondanks kwamen ze toch in Cairo aan waar ze bijna door de plaatselijke bevolking werden gelyncht want het gerucht was verspreid dat ze krijgsgevan genen waren. Tussen een cordon van soldaten bereikten ze een ho tel in Cairo waar ze een Egyptisch pasje kregen. Tien dagen verble ven ze in dat hotel. De oorlog was intussen beslecht in het voordeel van Israël en soldaten van de vre desmacht van de Verenigde Na- \cv \L. L -xii è-jlr j\m*- '•sidy tittup A - t T t w ties hielden de strijdende partijen gescheiden. Een bergingsvloot van Holland se schepen ruimde de wrakken in het omstreden kanaal, maar het duurde nog tot begin 1957 tot het konvooi weer het ruime sop kon kiezen. In die tijd in Egypte zag hij nog dat woedende ontgoochel de Egyptenaren het grote stand beeld van Ferdinant de Lesseps, de Franse ontwerper van het Suez- kanaal, opbliezen. Maar het tij keerde op de zee vaart. Schaalvergroting van de schepen, inkrimpen van de be manning en veel buitenlanders. In 1970 ging hij aan wal en kwam bij het Dolfinarium te werken dat toen nog in Rotterdam in de Leu- vehaven lag. Onderhoud en kaart verkoop. Met aan boord een hut met uitzicht op het nachtverblijf van de dolfijnen. In 1973 verhuis de hij met het Dolfinarium mee naar Scharendijke, tot de ophef fing in 1980. Allerlei plannen om het Dolfi narium aan wal voort te zetten werden door allerlei planologi sche voorschriften gedwars boomd. Maar het maritieme leven van Westbroek kreeg een vervolg op de werkschepen die betrokken waren bij de bouw van de Ooster- scheldekering. Eerst als wachts- man en later in de ploegendienst op de Macoma, het opschoon- en afmeerponton voor de Ostrea. Maar ook dat tijdperk liep ten ein de, al bleef de link met het zoute water gelegd. Want Hans West broek is nu reserve brugwachter op de Zeelandbrug en aflosser op de Roompotsluis. Zodat de mari tieme kennis van deze „klusjes man" ten goede komt op de ver schillende objecten. Nu de weg over de kering een feit is Tijden en standen volgens getijdetafcl Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Doodtij: 15 november Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 BURGH-HAAMSTEDE - Nu de weg over de Storm vloedkering een feit is, is het zaak dat alle belangheb benden in de Westhoek nieuwe ontwikkelingen scherp in de gaten houden en doorgeven. Dat geldt niet alleen voor de raadsleden, maar ook voor alle ondernemers. Met „Kijk goed uit Uw doppen" formuleerde de Burgh- Haamsteedse VW-voorzitter dr H. J. van Zuylen het tij dens de ledenvergadering in Zeelust te Westenschouwen. gelden de provinciale bijdragen moe ten betalen. Volgens waarnemend penning meester N. Dambruin en voorzitter Van Zuylen heeft de plaatselijke VVV protest aangetekend tegen de verho ging, maar daar had de provinciale VVV geen oren naar. Om zelf geen ex tra tekorten te krijgen (voor 1988 heeft de VVV een tekort van 2700 gul den begroot) is zonder kritiek beslo ten de ledencontributie te verhogen met drie tot vijf gulden. Ook gaat het bestuur de leden lijsten na om te bezien of iedereen voldoende bijdrage betaalt. Die con tributie is afhankelijk van de om vang van het bedrijf en tijdens de vergadering werd duidelijk, dat niet alle leden trouw veranderingen door geven. Van Elsacker heeft op Schouwen- Duiveland al vaker zijn verhaal over marketing en promotie gedaan. Op vallend in zijn verhaal bij de VW in Burgh-Haamstede is, dat er van het bcurzen-bezoek-plan van de provin ciale VVV niet veel terecht zal ko men. Alleen de streek VVV's op Schouwen-Duiveland en Zeeuws- Vlaanderen zijn bereid hier geld in te steken. Van Elsacker: „Het is jammer, dat het ambitieuze plan niet helemaal van de grond komt. De andere VVV's kunnen of willen geen financiële bij drage leveren". Hij riep de Westhoek ondernemers desondanks wel op hun belangstelling voor de beurzen ken baar te maken, zodat hij eventuele koppelingsmogelijkheden kan uit buiten. Vele varkens maken de spoe ling dun. De eerste reactie van de mensen op de nieuwe ontsluiting is niet zozeer interessant. „We weten allemaal, dat het de eerste periode extra druk is. Daar gaat het niet om natuurlijk. Maar de ontwikkelingen op langere termijn zijn van het allergrootste be lang. We moeten voorkomen, dat we pas een jaar na de veranderingen rea geren. Dan is het snel te laat. Laten we als VVV's in de Westhoek aan de goede kant van de weg blijven", aldus Van Zuylen. Tijdens de matig bezochte ledenver gadering gaf dienstencoördinator van de provinciale WV T. van Elsac ker acte de presence om te spreken over promotie en marketing. Maar al vorens hij aan het woord kwam werd er kritiek geuit op de provinciale VVV, die de ledenbijdrage verhoogd heeft met vijf gulden tot twintig gul den en vijftig cent. Dat betekent, dat de plaatselijke VVV's dit bedrag moeten inleveren op het eigen bud get, want het zijn die plaatselijke VVV's, die uit de eigen contributie- Ter afronding van de vergadering liet een lid van de Promotiecommis sie de Schouwse kust een video-band zien, die door de ondernemers op Goeree-Overflakkee is gemaakt. Vol gens hem is dit ook op Schouwen- Duiveland mogelijk. De opnames kosten 50 tot 60.000 gulden en de ban den kunnen te koop aangeboden wor den voor zo'n kleine dertig gulden. Spreker hield het zeerwel voor moge lijk, dat er zo'n 10.000 banden ver kocht moeten kunnen worden. De participerende ondernemers kunnen de band - desnoods aangepast - ge bruiken als eigen promotiemateriaal. Want zij worden in de film verwerkt, als ze meebetalen. BRUINISSE - Verkeersmaatrege len in de kerkstraat betreffenden een wijziging van de beperking van het eenrichtingsverkeer en het instellen van een parkeerverbod. Dat is een van de agendapunten die aan de orde komt tijdens de openbare vergade ring van de vekeersadviecommissie op maandag 16 november in het ge meentehuis van Bruinisse. De commissie zal verder een advies uitbrengen betreffende de parkeersi tuatie in de Molenstraat ter hoogte van de bibliotheek en de Prinsen margrietstraat naar aanleiding van de reconstructie van de Nieuwstraat. Verder komt de parkeersituatie langs de Hageweg ter sprake en het instel len van een parkeerverbod langs de Padjes. Aanvang van de vergadering 19.30 uur Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 10 november 06.05 143 12.00 -130 18.20 158 - 10 november 04.30 143 11.00 -121 16.55 158 23.15 - 99 10 november 05.45 156 12.05 -142 18.15 169 10 november 06.10 164 12.10 -145 18.30 178 - LONDEN Een vijftienjarige schooljongen in het Britse Derbyshi re heeft effectenmakelaars in Londen opgezadeld met een verlies van 20.000 pond sterling, ongeveer 70.000 gul den. Kort voor de aandelenkoersen internationaal in elkaar zakten gaf hij per telefoon opdracht om voor 100.000 pond. 330.000 gulden, geleend geld aandelen te kopen. Hopelijk in voorjaar oplevering BURGH-HAAMSTEDE De bouwwerkzaamheden van het nieuwe VVV-kantoor in Burgh-Haamstede zijn in volle gang. Momenteel zijn de contouren van het pand al waar te nemen. Naar verwachting is het nieuwe gebouw in het voorjaar klaar, zodat het gehele zomerseizoen 1988 vanuit deze nieuwe locatie gewerkt kan gaan worden. Tijdens de ledenvergadering Van de VVV in Zeelust te Westen schouwen werd nogeens duidelijk, dat de realisering van het gebouw tot op heden niet helemaal over ro zen is gegaan. De bouwtekeningen moesten enkele keren herzien worden om de kosten in de hand te houden. Toch gaat het gebouw de VVV 210.000 gulden kosten en dat is zo'n 60.000 gulden meer dan in eerste instantie geraamd. De gemeente Westerschouwen heeft zich inmiddels akkoord ver klaard met de gemeentegarantie over een bedrag van twee ton. Het resterende bedrag financiert de VVV zelf ineens. Aannemer Bij kerk voert het werk uit en voorzit ter dr HJ. van Zuylen toonde zich daarmee bijzonder ingenomen. „We hebben het oude gebouw voor een aanzienlijk bedrag kunnen verkopen en ook daarmee prijzen we onszelf gelukkig". Stenen Het nieuwe gebouw moet zo'n dertig tot veertig jaar dienst kun nen gaan doen als VVV-kantoor. Om het gebouw te financieren overweegt het bestuur plannen te ontwikkelen om geld in het laatje te krijgen. Tijdens de vergadering viel het idee van de renteloze le ningen van de leden voor de VVV. Een van de leden deed de sug gestie om leden stenen te verko pen, waarin de naam van de deel nemer eventueel gegraveerd kan worden. Hoewel do gemeente vooralsnog geen standpunt heeft ingenomen over eventuele subsi- dieverhoging (door verhoging van de exploitatiekosten - red) is hier door de VVV al wel rekening ge houden in de begroting. Tot en met 5 december Middelburg Expositie Jon van de Riet. Expositie ruimte Kunstuitleen. Dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur en op donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 18 november elke woensdag Dreischor Dorpshuis. Cursus Als je er alleen voor komt te staan. Van 9.00 tot 11.30 uur. Maandag 9 november Zierikzee Concertzaal. Voorstelling Maria More Dynamisch Danstheater. In gemeenschapsruimte Theo Thijs- senschool. Ouderavond. Voorlichting over voeding van 4-12-jarigen. Aan vang 20.00 uur. Aula RSG. Najaarsbijeenkomst Ou derraad. 20.00 uur. Zaal van de Christelijk Gereformeer de Kerk aan de Zevengetijstraat. Le denvergadering afdeling Zierikzee van het CDA. Aanvang 20.00 uur. Westerschouwen Gemeentehuis. Vergadering commis sie algemene en bestuurlijke zaken gemeente Westerschouwen. Aanvang 16.00 uur. Scharendijke Wijkgebouw. Eerste bijeenkomst cur sus hyperventilatie. 19.30 uur. Brouwershaven Café Ringelberg. Algemene ledenver gadering van de Oranjevereniging. 20.00 uur. Dinsdag 10 november Zierikzee Stadhuis. Fractievergadering PvdA (begroting). 16.00 en 20.00 uur. Concertzaal. Dansfestival All that jazz. 20.00 uur. Borrendamme. Verkoop Welfare Ned. Rode Kruis. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bovenzaal Gereformeerde kerk. In formatie-avond CSHG. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Inleiding over woord blindheid bij kinderen. 14.00 uur. De Schutse. Lezing over woordblind heid. 20.00 uur. Middelburg Aula Zeeuwse Bibliotheek. Symposi um vrouwenwerkgelegenheid. 14.00 uur. Woensdag 11 november Zierikzee Gebouw ANBO aan Paternoster straat. Bijeenkomst werkgroep uit keringsgerechtigden van de FNV. Be handeld wordt het onderwerp Naar een betere belangenbehartiging van uitkeringsgerechtigden door de FNV- bonden samen. Aanvang 14.30 uur. Hervormd Kerkcentrum (achter Gasthuiskerk). Bejaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Stadhuis. VVD-fractievergadering. 19.30 uur. Pand Visstraat 5. Thema-avond over studie- en beroepskeuze voor meisjes. Aanvang 20.30 uur. Kerkwerve Dorpshuis Zuudènde. Vergadering NCVB. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Vlasmarkt 6. Bijeenkomst Ypsilon over psychotische en schizonfrene fa milieleden. 19.45 uur. Gereformeerde kerk Haamstede. Ei- landelijke vergadering Gereformeer de Vrouwen Contactgroep. 19.45 uur. Zonnemaire De Smidse. Bijeenkomst kunstkring Schouwen-Duiveland; lezing van Jac. de Coninck over reclame en p.r. 21.00 uur. Oosterland Consistoriekamer van de Gerefor meerde Gemeente. Ledenvergadering van de Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Schouwen - Duive- land. 19.45 uur. Goes Hotel Goes. Instructiebijeenkomst nieuw douanedocument. 13.00 uur. Donderdag 12 november Ouwerkerk BMW-garage Remeeus. Open dag in verband met 25-jarig jubileum. Van 19.00 tot 21.00 uur. Bruinisse NH. Verenigingsgebouw. Verkoping zendingskrans. Van 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Vrijdag 13 november Ouwerkerk BMW-garage Remeeus. Open dag in verband met 25-jarig jubileum. Van 10.00 tot 21.00 uur. Oosterland Voorkerk Hervormde kerk. Verko ping. 19.00 tot 21.00 uur. Goes Hotel Goes. Instructiebijeenkomst nieuw douanedocument. 13.00 uur. Zaterdag 14 november Zierikzee Corneliastichting. Open dag ge luidsstudio Nomen Nescio. 14.00 tot 17.00 uur. Haamstede De Schutse. Operette My Fair Lady. 20.00 uur. Ouwerkerk BMW-garage Remeeus. Open dag in verband met 25-jarig jubileum. Van 10.00 tot 17.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Dansavond met Schelde- trio van Soos de Koepel. 20.00 uur. Oosterland Voorkerk Hervormde kerk. Verko ping. 13.30 tot 16.00 uur. Middelburg Kerkgebouw Middelburg-Centrum. Zeeuwse Zendingsdag. 14.30 en 19.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2