'Niet alleen stukje verlevendiging maar ook praatpaal voor patiënten' 1 I „Grotere flexibiliteit van het woningaanbod van groot belang" DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> l£6> Pt BILT* Jeugdsoos Bru gesloten om geweld te voorkomen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Waakzaam Op stap Beroep Winst en verlies VW-voorzitter bepleit waakzaamheid onder- Een dagje op stap met....een actievoerster, die Hans Westbroek; een man die vele beroepen Zierikzee heeft en gewonnen en verforen in de nemers nu weg over kering opengesteld is. op straat ging met de vergulde pil. (Pag. 5). had in mijmeringen langs de waterkant. partij tegen Breskens op het Zierikzeese veld. (Pag. 3). (Pag. 6) (Pag. 8). MAANDAG 9 NOVEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24232 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Meer werkt de rede uit, dan het blind geweld. Gallus Beter Wonen-directeur bij sleuteluitreiking aanpasbare woningen: ZIERIKZEE - „Alles dat kan bijdragen tot grotere flexibiliteit van het woningaanbod is van belang voor het bereiken van het doel van Beter Wonen en andere wo ningbouwcorporaties: iedereen die niet zelf een woning bezit binnen redelijke tijd helpen aan passende huis vesting", aldus Ph. van Doorne, directeur van woning bouwvereniging Beter Wonen in zijn toespraak tijdens een bijeenkomst in restaurant Mondragon in Zierikzee. Ook aanwezig op die bijeenkomst waren enkele bewo ners van de pas opgeleverde aanpasbare woningen aan de Steenbank in Zierikzee. Eerder kregen zij de sleutels van hun nieuwe woning uit handen van Van Doorne. Naast aanpasbaar zijn de woningen in principe ook splitsbaar. Beter Wonen loopt overigens voorop met deze nieuwe manier van bouwen. De woningen aan de Steen- bank zijn de eerste aanpasbare woningen in Zeeland. ,,Het feit dat Beter Wonen ernaar streeft dat iedere woningzoekende met binding aan Schouwen- Duiveland snel een passende woning kan worden aangeboden betekent dat er geen tekort aan woningen mag zijn. Wij streven dus naar evenwicht op de woningmarkt: geen langdurige leegstand en geen wachttijd. Dat is een wankel evenwicht", aldus Van Doorne. Hij legde uit dat het tot stand brengen van woningen onge veer twee jaar duurt. „Maar huurders mogen de huurovereenkomst met een vooraankondiging van een maand op zeggen. Beter Wonen moet dus twee jaar van te voren inschatten hoeveel huurders waar, wanneer en welke wo ningen zullen gaan opzeggen. En als alles goed ingeschat is en wij weten waar we willen bouwen is het tot op het laatste moment onzeker of er vol doende woningen gebouwd mogen worden en hoeveel subsidie er ont vangen zal worden". Lego-bouw ,,Het mooiste zou zijn om een voor raad kamers, keukens, bergingen op te slaan om die naar behoefte van wo ningzoekenden in elkaar te kunnen zetten en neerzetten op de gewenste plek. Lego-bouw op ware grootte. Maar in een land met zoveel beper kende regels op het gebied van ruim telijke ordening, welstandtoezicht en dergelijke is dat niet mogelijk", al dus Van Doorne. Volgens Van Doorne is er een tus senoplossing: woningen aanpasbaar en splitsbaar maken. ,,Het grote voordeel van die flexibiliteit is niet alleen dat woningzoekenden snel een passend huis kan worden aangebo den. Ook zullen veel bewoners geen woningzoekende meer worden omdat het huis aan de veranderende om standigheden kan worden aangepast en verhuizen daarom vaak niet meer nodig zal zijn. Meer tevreden huur ders betekent minder verhuizingen en dat maakt het vooruitzien van Be ter Wonen eenvoudiger". Van Doorne legde er de nadruk op dat aanpasbare woningen gewone woningen zijn die bestemd zijn voor iedereen. „Aanpas baar wonen voorkomt dat een bewo ner die gehandicapt raakt moet ver huizen omdat de woning niet kan worden aangepast. Aanpasbare wo ningen maken het bovendien moge lijk om rolstoelgebruikers op bezoek te ontvangen. En dat laatste is ook heel belangrijk", aldus Van Doorne. Wie een kijkje neemt in de opgelever de woningen aan de Steenbank zal in eerste instantie niets bijzonders aan de woningen zien. Wie wat beter kijkt ziet dat bijvoorbeeld de deuren bre der zijn dan anders en dat in het hele huis geen drempels zitten. Voor bewo ning door een rolstoelgebruiker is alleen het installeren van een traplift nodig. Met dikte en plaats van muren is ook rekening gehouden met het aanbrengen van steunen en dergelij ke. Ook kan het keukenblok vrij snel verwisseld worden. De bouw van de aanpasbare woningen hoort bij een project van de Nationale Woning Raad (NWR) en wordt ondersteund door de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting en de Europese Ge meenschap. Meer marktgericht De taak van een woningbouwver eniging is behoorlijk uitgebreid. Men is verantwoordelijk voor een pro gramma van eisen, keuze van archi tect, aannemer en andere deskundi gen, bewaking van kosten en kwaliteit. De gemeente dient de zor gen voor voorwaarden waarbinnen de woningbouwvereniging kan wer ken. Verder is het een taak van de ge meente om contingenten aan te vra gen en budgetten te verdelen. Het initiatief voor nieuwe ontwikkelin gen moet dus uitgaan van de woning bouwvereniging. ,,Pas geleden noem de de gedeputeerde van Volkshuis vesting van Zeeland, mevrouw E. Maris-Koster, daarbij het omvormen van het toewijzingsbeleid naar een consumentgerichter woonkeuzebe- leid. Een zaak die denk ik in Zeeland als geliberaliseerd gebied, de wo ningwet is er niet van kracht, heel goed als eerste uitgeprobeerd kan worden", aldus Van Doorne. Ook ging Van Doorne nog in op de woonomgeving. „Want goed wonen Beter Wonen-directeur Ph. H. van Doorne: Flexibiliteit in woning bouw van groot belang". houdt niet op bij de voordeur, maar strekt zich uit tot straat en buurt", Van Doorne pleitte voor uitbreiding van straatverlichting ter bestrijding van de kleine criminaliteit en voor maatregelen om een goed uitzicht vanuit de woning op straat te be werkstelligen. Dus geen hoge bossa- ges, maar groen met een opener ka rakter. Dit om het gevoel van veiligheid te versterken. Trots Burgemeester mr. J. J. P. M. Assel- bergs stak een pluim op de hoed van Van Doorne en verklaarde trots te zijn op dit bijzondere project. „Als centrumgemeente is het zaak voor een gedifferentieerd en gevarieerd woningaanbod te zorgen. Na de service-woningen in de Vrijburg kan nu met deze woningen aan de Steen bank een nieuwe woonsoort worden aangeboden hetgeen Zierikzee als woon- en werkgemeente extra aan trekkelijk maakt". Asselbergs kon digde aan dat de gemeente momen teel druk doende is met de planolo gische procedures rond Poortam bacht 8. „Het vooroverleg met de pro vincie is positief afgerond, de com missie ruimtelijke ordening zal het plan nog deze maand bespreken en daarna kan het ter visie worden ge legd. Het ziet er naar uit dat volgend jaar aan de slag kan worden gegaan". In het plan Poortambacht 8 is ruimte voor 198 woningen. Asselbergs sprak vervolgens zijn bezorgdheid uit over het teruglopend contingent. „In 1987 mochten er nog 1231 woningen worden gebouwd. Voor 1988 zijn dat er slechts 874, en dat is bitter weinig", aldus de burge meester. Volgens Asselbergs zullen de bezuinigingen van rijkswege vooral de jongeren treffen. „Door de bezui- gingen zal de huur dusdanig hoog uit vallen dat jongeren er geen gebruik van kunnen maken". Asselbergs merkte tenslotte nog op dat het inwo nertal van Zierikzee na enkele jaren van achteruitgang in 1987 met 57 is gestegen. Nieuwe loot Beter Wonen-voorzitter F. K. Vos omschreef de aanpasbare woningen als een nieuwe loot aan de stam van de woonvormen. „Wat dat betreft is er weinig verschil tussen een kleine stad als Zierikzee en de stedelijke agglomeraties. Alle woonvormen zijn hier aanwezig". Hij schetste een vrij somber beeld van de mogelijke gevol gen van de rijksbezuinigingen en sprak de vrees uit dat het weieens tot verkrotting zou kunnen leiden. „En ik vraag me af of de bezuinigingen dat waard zijn", aldus Vos. Verder werd op de bijeenkomst nog het woord gevoerd door architect Kraa- mer, bouwondernemer Boogert en NRW-vertegenwoordiger A. van Hout. De bewoners van Steenbank 4, mevrouw Besamusca en de heer Mee- laart, Steenbank 8, het echtpaar H. Peerbolte, en Steenbank 10, de heer Gunst, kregen van de woningbouw vereniging de Nederlandse vlag aan- geboden die bij de sleuteluitreiking ook al vanaf de gevels wapperde. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zaterdag 14 november open dag ziekenomroep vanwege eerste lustrum ZIERIKZEE - „Je maakt bij een ziekenomroep als Nomen Nescio vaak leuke dingen mee, want je zorgt met je programma's niet alleen voor een stukje verlevendiging van de dag, maar je bent ook een soort praatpaal voor de patiënten", aldus H. van Rooijen. Hij is bestuurslid van ziekenomroep Nomen Nescio. Een ziekenomroep die zaterdag 14 november haar eerste lustrum viert met een open dag. Ook wordt die dag de nieuwe studio in het gebouw van de Corneliastichting officieel in gebruik genomen. Een loca tie waar Nomen Nescio zeer tevreden mee is. „In vergelijking met de oude studio biedt deze nieuwe twee keer zoveel ruimte en daardoor heb je veel meer mogelijkheden. Je kunt bijvoorbeeld ook eens mensen in je studio ontvangen", aldus Van Rooijen. In 1972 namen enkele scholieren uit Goes het initiatief tot het oprichten van een ziekenomroep. Van Rooijen was een van die scholieren. „We zijn met vijf man begonnen. Eerst maak ten we alleen programma's voor ons zelf, maar toen kwamen we op het idee om echt iets te doen met die pro gramma's. We zijn toen met de direc tie van het Bergzicht-ziekenhuis gaan praten en kort daarna begonnen we met een verzoekplatenprogramma dat eens per 14 dagen werd uitgezon den. Dat sloeg erg aan en het werd al gauw één keer per week". We zijn begonnen met het maken van programma's op een zolderka mertje. Programma's voor ouderen, Ziekenomroep Nomen Nescio trekt er ook regelmatig op uit met de reportagewagen. maar ook een speciaal kinderpro gramma. Compleet met hoorspel. In het begin deden we alleen verzoek- platenprogramma's, maar later zijn we ook met een nieuwsmagazine be gonnen". De ziekenomroep kreeg steeds meer medewerkers en kreeg na verloop van tijd dan ook een ruimte in het ziekenhuis toegewezen om daar de programma's op te nemen. Na de fusie tussen het Bergzicht-ziekenhuis en het St. Joanna belandde de zieken omroep op de zolder bij St. Joanna. Naast uitzendingen in dat ziekenhuis verzorgde de ziekenomroep ook uit zendingen in vijftien andere instel lingen op Beveland. In 1982 verhuisde Van Rooijen van Goes naar Burgh-Haamstede, wat meteen de aanzet was tot een tak van de ziekenomroep op Schouwen- Duiveland. De programma's werden nog wel in Goes gemaakt. „Dat was een heel gedoe hoor. Eerst je pro gramma's maken in Goes, dan met de bandrecorder weer naar Zierikzee om het programma daar de volgende dag in het ziekenhuis uit te zenden". Na een half jaar kreeg de Schouwse tak van de ziekenomroep de beschikking over een ruimte in de kelder van het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis. Mengeling Begonnen met louter verzoekpla- tenprogramma's werd het program- ma-aanbod van Nomen Nescio steeds breder. Van Rooijen: „Het werd steeds meer een mengeling van infor matie en muziek. Soms informatie over muziek, zoals de serie die Jan van den Driest voor ons maakte over het geestelijk lied. Maar op Koning innedag gaan wc bijvoorbeeld ook op pad met do reportagewagen om van do evenementen verslag te doen aan de luisteraars in het ziekenhuis. Want ze zitten toch in een bepaald isole ment. Als men als patiënt bezoek krijgt blijft het gesprek meestal be perkt tot wat er zich in de buurt of in de familie afspeelt. Wij proberen om wat er buiten gebeurt naar binnen te brengen". Behalve muziek en plaatselijk nieuws bij de ziekenomroep ook de rubriek Raad uw plaats. „We zoeken dan iemand in een bepaalde plaats op en laten hem of haar wat karakte ristieke dingen over die plaats vertel len. De luisteraar moet dan raden over welke plaats het gaat. Die ru briek wordt op woensdag uitgezon den, en donderdag doen we dan, bij het ophalen van de verzoekplaten, de trekking van de winnaar(s). In het vervolg pagina 4 Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Af en toe regen Een koude nacht en plaatselijk mist, die pas later in de ochtend ver dwijnt. Overdag veel bewolking en af en toe regen. Een van oost naar ?uid tot zuidwest draaiende wind 3 tot 4 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 1 graad. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 13 nov.; Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 6' graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 6 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 10 nov. Zon op 07.51, onder 16.56 Maan op 19.55, onder 13.13 Laatste Kwartier: 13 nov. (15.39) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een zwakke storing trekt vannacht via Frankrijk naar het zuidoosten weg. Een nieuwe Oceaanstoring nadert dinsdag via de Britse eilanden ons land. De daarbij behorende regen bereikt ons waar schijnlijk in de loop van dinsdag avond. Voor het zover is verandert er nog weinig aan het nu heersende weerty pe. Veel bewolking, plaatselijk mist en mogelijk wat motregen van weinig betekenis, zowel in de komende nacht als op dinsdag overdag. Eerst is er nog weinig wind. Overdag neemt de wind op de nadering van de uit Enge land afkomstige storing geleidelijk wat toe uit het zuidwesten. De tempe raturen blijven het komende etmaal nog aan de lage kant, na een mini mum van een graad of 3 wordt het dinsdagmiddag niet warmer dan rond 6 graden. Na morgen wordt wisselvallig en zachter herfstweer verwacht. BRUSSEL - De Belgische parle mentsverkiezingen die op 13 decem ber gehouden worden gaan het minis terie van binnenlandse zaken ruim 6 miljoen gulden kosten. Dit is onge veer 20 procent meer dan wat de ver kiezingen in 1985 kostten. Ook komende tijd verscherpte politiecon trole BRUINISSE - Jeugdsociëteit De Pul in Bruinisse is op last van burgemeester T. C. Hekman gesloten. Dit om verder geweld te voorkomen. Naar aanlei ding van een vechtpartij vorig weekend heeft de po litie afgelopen weekend intensief gesurveilleerd. Tijdens een controle werden M. B. (18) en J. v. K (17) uit Middelharnis aangehouden wegens verboden wapenbezit. Zij droegen knuppels, een ploertendo der, een mes en een werpster bij zich. Ook had het duo bivak-mutsen bij zich. Na een nacht in de cel werden zij weer op vrije voeten gesteld nadat tegen hen proces-verbaal op was gemaakt. Ook de komen de tijd gaat de politie door met intensieve surveil lance en controle in Bruinisse. Burgemeester Hekman legt er in een korte reactie de nadruk op dat de sluiting bedoeld is om ver der geweld te voorkomen. „Het is niet iets dat alleen in Bruinisse speelt. Ik denk dat je de gebeurte nissen van het vorige weekend moet zien in een breder maat schappelijk kader". Preventief Ook D. Spelt, voorzitter van hot bestuur van De Pul. benadrukt dat de sluiting van De Pu) preven tief bedoeld is. „Verder kan ik er nog niets over zeggen, maar ik wil wel kwijt dat ik voor honderd pro cent achter het besluit van burge meester Hekman sta", aldus Spelt. Inmiddels zijn in verband met de vechtpartij vorige week in Bruinisse door de politic verschil lend e arrestaties verricht. Het on derzoek gaat onverminderd dooi en de politie venvacht nog meer aanhoudingen. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1