Vergulde pil voor aantal eilandelijke bestuurders c „Het kan in feite niet dat de Kraaijensteinweg dienst moet doen als een volwaardige rijksweg" Uniek inzamelproject eilandelijke musici DE ZIERIKZEESCHE COURANT UW ADVERTENTIE IN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE M Kritiek van bezwaarde op Stichting Golf X3© NIEUWSBODE Zeefdruk De ramp Enquête Scaldina Ter gelegenheid van de ingebruikname van de Een historisch verslag van enkele CBTB-ers, Beter Wonen gaat onder de jongeren de be-Scaldina verslaat de leider en neemt zelf de weg over de kering is er een toepasselijke zeef- die na de watersnoodramp de handen uit de hoefte peilen voor de verhuur van kamers. koppositie in. (Pag. 9). druk verschenen. (Pag. 3). mouwen hebben qestoken. (Pag. 4). (Pag. 5). DONDERDAG 5 NOVEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24230 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Muziek is de medicijn van de geest. Logan Burgemeester Niemantsverdriet bij ingebruikname vernieuwde kruispunten: BURGH-HAAMSTEDE - „Het kan in feite niet dat de Kraaijensteinweg dienst moet doen als een volwaardige rijksweg. Dit is geen volwaardige oplossing en ik hoop dan ook dat ongelukken beperkt zullen blijven". Dit zei burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer bij de of ficiële ingebruikname van twee vernieuwde kruispun ten in de gemeente Westerschouwen. De officiële ope ningshandelingen werden verricht door gedeputeerde van verkeer en waterstaat J. D. de Voogd. „Schouwen is klaar voor de weg over de Stormvloedkering. Nu Noord- Beveland en Walcheren nog", stelde hij. De reconstructie van de twee kruispunten heeft anderhalf miljoen gulden gekost. Voorafgaand aan de eigenlijke ope ningshandelingen was er een korte bijeenkomst in café-restaurant Zee- lust in Westenschouwen. De Voogd ging in zijn toespraak eerst terug in de tijd en bracht de ingebruikname van de vernieuwde kruispunten in verband met de watersnoodramp van 1953. „Maar de reden van onze sa menkomst houdt ook verband met de glorieuze ingebruikname van de Stormvloedkering in de Oosterschel- de vorig jaar". De Voogd schetste daarna in het kort de politieke peri kelen die aan het besluit tot bouw van de(Stormvloedkering vooraf gin- -gen- spwak zijnjfcevredenheid uit-over hetgee^i daarna op Schouwen-Duive land aan werk verzet is, maar plaat ste tegelijkertijd kritische kantteke ningen' bij de houding van Rijkswa terstaat. „Duidelijk was al dat de be staande provinciale wegen de extra druk zouden moeten gaan dragen. Pas bij extreme drukte zullen er nieu we toeleidende wegen komen. Dat be tekende dat moest worden voorzien waar zich onveilige situaties zouden gaan voordoen. En vervolgens moest daar een oplossing voor worden be dacht. Wij dachten in onze onschuld nog dat Rijkswaterstaat ons daarin behulpzaam zou zijn, vooral finan cieel. Inmiddels zijn wij wijzer. Op wat ondergeschikte punten na aan de aansluiting van de Dammenweg op de weg Serooskerke-Renesse stond de provincie er alleen voor". Snel werk Vervolgens -schetste De Voogd-hoe— het de plannen voor verbetering van de kruispunten Kraaijensteinweg/ Meeldijk/Weeldeweg en Serooskerk- seweg Kraaijensteinweg/Bouw- mansweg verder verging. „Precies een jaar geleden stemde de staten commissie voor waterstaat in met de plannen en provinciale staten stelde begin juni de kredieten beschikbaar. Cassette-verkoop voor Lutherse kerk ZIERIKZEE - De (beroeps)musici op Schouwen-Duiveland gaan de handen ineen slaan als een soort 'church-aid' om geld in te zamelen voor de restauratie van de Lutherse kerk te Zierikzee. Zij doen dit door het opnemen van een geluidscassette tijdens een muzikale avond in de Lutherse kerk op vrijdag 13 november. Het ligt in de bedoeling om de cassette eind november (voor de feestdagen) op de markt te brengen. Het idee om gezamenlijk aan de slag te gaan voor de restauratie komt van H. Kelder ut Zierikzee die contact is gaan zoeken met Ars Musica-voorzitter Mar van der Veer. Nadat het idee zijn rondgang had gedaan bleek de belangstel ling voor de opname groot te zijn. Medewerking wordt verleend door alle beroepsmusici op Schouwen-Duiveland en andere concertgevers van de Lutherse kerk. De namen: Karin Haak, Ellen- gard Jense, Willie Bil, Liesbeth Franken, Willy Feytel-Bout, Henk de Buck, Wim Boer, Dik de Ko ning, Sjoerd Nauta en Mar van der Veer. De band zal veel gevraagde klassieke nummers op de band vastleggen; een band die in een fraaie omslag te koop aangeboden gaat worden. Het geld is hard no dig, want de kleine kerkgemeen schap is niet zelfstandig in staat het geld voor het onderhoud op te brengen. Acties Afgelopen jaren zijn er diverse kleine acties gehouden, zoals kaartverkoop en de verkoop van lepeltjes. Voldoende geld is er niet binnen gekomen. Naast de restau ratie van de kerk zelf is het ook nodig de kast van het orgel aan te pakken, want er is houtworm ge constateerd. 'Church-aid', zoals de initiatiefnemers het zelf noemen, mag een uniek project voor de re gio genoemd worden. Als u wilt dat meer dan 90% van de eilandelijke bevolking uw boodschap ook echt leest. dé krant van scbomven-duiveland! Nog voordat de maand uit was volgde de aanbesteding en half juni kon met het eigenlijke werk begonnen wor den. Eergisteren was het klaar". Van de twee kruispunten gaf de kruising Kraaijenst'einweg/Meel- dijk/Weeldeweg de meeste proble men. De Meeldijk had en heeft de functie van slaperdijk en kon dus niet verlegd worden. Besloten werd toen de dijk helemaal te verleggen. De waterkerende functie van de Meeldijk is nu gegarandeerd door de hulpkaden. Andere kant De Voogd bleek niet erg te spreken over de aanpak van de gemeente Vee- re. „U hebt waarschijnlijk gelezen dat de provincie en het rijk overeen stemming hebben bereikt over de aanleg van een aquaduct in het Ka naal door Walcheren en over de ruil en overdracht van wegen. De Veerse- gatdam gaat over naar het rijk. Aan die partij is nu dus de taak oplossin gen te bedenken en geld vrij te ma ken voor de verkeerssituatie, die daar vooral in de zomer problemen geeft. vervolg pagina 2 Met een druk op de knop stelde gedeputeerde J. D. de Voogd de verkeerslichteninstallatie bij het vernieuwde kruis punt Serooskerkseweg-Kraaijensteinweg-Bouwmansweg in werking. Als protest tegen plan Dekker ZIERIKZEE - „In een land waar een derde zichzelf christen noemt en nog eens een derde socialist is, is het een grof schandaal dat de volksgezondheid de sluitpost van de begroting wordt". Dit duidelijke standpunt bracht burgemeester C. Slabbekoorn van Brouwersha ven naar voren toen hem door een twintigtal vrouwen een vergulde pil werd aangeboden als protest tegen de voorgenomen bezuinigingen in de gezondheidszorg. Slabbekoorn was niet de enige bur gervader die een pilletje moest slik ken want ook de burgemeesters Niemantsverdriet-Leenheer (Wester schouwen), Asselbergs (Zierikzee) en Bergshoeff (Duiveland) ontvingen uit handen van Lizette Kneepkens en Els Buis van het Zeeuws comité „Vrou wen blijven eisen" dit medicijn als protest tegen de saneringsoperatie die de rijksoverheid in de gezond heidszorg wil uitvoeren. Deze saneringsoperatie, beter be kend als het plan Dekker, houdt in dat een aantal voorzieningen dat nu nog tot het basispakket van de ziekte- kostenverzekering behoort, voortaan voor rekening van de gebruiker komt. Wanneer de Tweede Kamer ak koord gaat met het door de regering gedeeltelijk overgenomen plan Dek ker betekent dat dat men zich voor een aantal medische en paramedische voorzieningen moet bijverzekeren. Bekend is dat een volwassene zich voor tandheelkundige hulp moet bij verzekeren. Daarnaast vallen ook an ticonceptie, sterilisatie, abortus, de morning after pil en reageerbuisbe- BURGH-HAAMSTEDE - Het echt paar J. Slijkhuis cn M. W. Slijkhuis- Vijge beschuldigt de Stichting Golf Schouwen-Duiveland van misbruik van een openbare zitting. Dat blijkt uit een brief, dat het echtpaar uit Burgh-Haamstede heeft geschreven aan de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. De Raad van State heeft een open bare zitting gehouden, waar het echt paar door vakantie verhinderd was te komen. Een vertegenwoordiger van de Stichting Golf zou hebben gezegd, dat de stichting het op de kleine let tertjes na eens is met het betreffende echtpaar. Slijkhuis noemt dit in zijn brief een 'grove leugen'. Die overeen stemming zou de oefen-golfbaan be treffen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vu ffih P BILT vruchting buiten de basisverzekering a la Dekker en komt ook de consulta- tiebureauzorg voor peuters op de tocht te staan. Vrouwen Hoewel de voorgenomen bezuini gingen in het algemeen de lagere in komensgroepen raken vrezen vrou wenorganisaties dat de vrouw het gelag moet betalen. Niet alleen om dat vrouwen oververtegenwoordigd zijn in de laagste inkomensklassen maar ook omdat zij vaker een beroep moeten doen op de medische en para medische voorzieningen. Maar ook omdat vrouwen, zo blijkt uit de sta tistieken van het Centraal Bureau voor de Statistiek, vaker last hebben van bepaalde kwalen (ontstekingen van de inwendige organen, spatade- ren, migraine). Daarnaast moet de vrouw ook voor „gezonde" zaken als een zwangerschap, een bevalling en vervolg pagina 4 Els Buis biedt de waarnemend gemeentesecretaris Jan Mmnaard een vergulde pil nnn Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Zonnige perioden Aanhoudend rustig weer. Vannacht en morgenochtend grote kans op mist. Morgenmiddag zonnige perio den en weinig wind. Temperatuur morgen overdag circa 9 graden. Mini mumtemperatuur de komende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in maandag 9 nov.: Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: variabel 3 Zondag: Wolkenvelden Kans op neei-slag: 20% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuid 3 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 6 nov. Zon op 07.44, onder 17.03 Maan op 16.55, onder 08.52 Laatste Kwartier: 13 november (15.39) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Nog steeds bepaalt een hogedrukgebied, waarvan het cen- tiiim morgenmiddag boven ons land ligt het weer. Het blijft rustig herfst weer met wolkenvelden en droog. De komende nacht daalt de temperatuur tot een graad of vier, maar plaatse lijk is, tijdens een flinke opklaring, vorst aan dc grond niet uitgesloten. Dc temperatuur haalt morgenmiddag een maximumwaarde van ongeveer 10 graden. Er staat dan een zwakke tot matige wind. kracht 2 3, uit uit eenlopende richtingen. Ook na morgen komt er in het weer niet veel verandering, naast wolken velden is er af cn toe zon en blijft het droog. Alleen de lucht die dan aange voerd wordt is droger en enkele gra den kouder. DEN HAaG - Dc Nederlandse kot ter Wieringcn 70 Anna is op ongeveer 50 kilometer ten noorden van Tbr- schelling gekapseisd en gezonken. Alle vijf opvarenden zijn gered. Dit heeft het kustwachtcentrum IJmui- den bevestigd. Nadat de beman ningsleden van de kotter drie rode lichtkogels hadden afgeschoten, wer den ze uit hun reddingboot gered door de Zweedse veerboot Rritta Oden. Later zijn ze aan boord geno men van het Nederlandse fregat Pie- ter Flori.sz»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1