Liefde en boerentrots Zeeuws Popoverleg roemt Zierikzee om popbeleid Binnenvaart wil 70 miljoen voor reparaties sluizen LP-recensie Q Maar het kan nog beter ZIERIKZEE - In de onlangs verschenen discussienota van Het Zeeuws Pop- overleg onder verantwoordelijkheid van de Zeeuwse Culturele Raad staat te le zen, dat de gemeente Zierikzee als beste uit de bus komt met haar popbeleid. Dat bewees ze met haar jeugdnota. Daarbij moet wel opgemerkt worden, dat Zierikzee door andere gemeenten op Schouwen-Duiveland als voorloper in dat beleid wordt gezien. Sommige tonen hun interesse door subsidie te verlenen voor bijvoorbeeld het Anywave-festival. Verder doen Middelburg en Vlissingen het niet slecht. Ook op Schouwen-Duiveland ontbreekt het aan podia, maar zeker niet aan publiek. Het Zeeuws Popoverleg heeft een inventarisatie gemaakt van de Zeeuwse popactiviteiten; de feite lijke situatie van de popmuziek- beoefening en de initiatieven, die in het verleden zijn genomen. Plannen om de popmuziek ook op organisatorisch vlak volwassen te maken, zijn tot dusver op niets uitgelopen. Vooral over dat punt heeft Het Popoverleg zich gebogen en zich afgevraagd waarom ze is mislukt plus wat het effect van de plannen tegenover de gemeentelij ke en provinciale overheden ten aanzien van de popmuziek is ge weest. Vrije tijd Een belangrijke vrijetijdsbeste ding bij de jongeren is muziek. Het aantal beoefenaren daarvan ligt in Nederland rond de 420.000. De groep getraceerde formaties in Zeeland ligt tussen de 80 en 90. Op Schouwen-Duiveland zijn dat er 13, (dat is een minimaal aantal, omdat moet worden aangenomen dat alle bands nog niet zijn getra ceerd). ,,De provincie heeft echter te kampen met een paar handi caps: de kleinschaligheid, het lan delijk karakter en het ontbreken van een aantal grote steden, dat het opbloeien van de popcultuur in de weg staat. Daarom gaat de verantwoording voor overheidsbe moeienis en subsidiëring van de popmuziek voor Zeeland zeker op", aldus de discussienota over de situatie van de popmuziek en de mogelijkheden voor een provin ciaal beleid. In het begin van de jaren '80 leed de Popvereniging Zeeland een kwijnend bestaan. De pogin gen voor een beter bestaan wer den genomen, maar waren tever geefs. Het muziekblad Schor werd uitgebracht en er kwam een elpee op de markt van het Klomp pop-Festival '81. Ook anderen durfden het in die tijd aan om een album uit te brengen. In totaal zijn er tussen 1980 en 1987 zo'n zes langspelers van de Zeeuwse bo dem verschenen. Er ontstonden ook popcollectieven, die na enige tijd van het toneel verdwenen. „Het slot van het liedje was, dat eind '85, voor zover als men be denkt, juist in de periode '83-85 overal in Nederland de mogelijk heden voor popcollectieven zich gingen ontpoppen", meldt Het Zeeuws Popoverleg. Hoe kan Zeeland op het gebied van de pop nu zo'n achterstand hebben opgelopen? In Zeeland hebben we eveneens toch een rijke festivalstraditie, zoals; Rhytm'n Booze, Straatfestival Vlissingen, Klomppop en Anywave. Het zijn evenementen die jaarlijks duizen den toeschouwers trekken. Toch is dat alleen niet genoeg om de beoe fenaars aan hun trekken te laten komen. Daarbij komt nog, dat Zeeland naast Drente de enige provincie is waar de popgroepen oververtegenwoordigd zijn in ver houding tot de bevolkingsdicht heid en de verdeling van de podia. De nota bevat een waslijst aan oorzaken, waardoor het Zeeland ontbreekt aan een structureel be leid. Daarin verstaat Het Zeeuws Popoverleg accommodatie (zowel podia als oefengelegenheden), technische hulpmiddelen (licht- en geluidsinstallaties plus studio's) en management- en boekingsfacil- liteiten. Jongerencentra en sosen worden momenteel getroffen door de bezuinigingen in het sociaal en cultureel werk. Bij de vraag naar knelpunten bij bands springt een drietal zaken er duidelijk uit. Ten eerste is er het gebrek aan op- treedmogelijkheden. Zoals eerder vermeld is het aantal podia in Zee land dun uitgezaaid en heeft ie mand buiten,de provincie maar amper van een Zeeuwse band ge hoord. Een tweede punt is het ge brek aan goede oefenruimte. Aanbeveling In de aanbeveling voor een pro vinciaal popbeleid heeft de nota een aantal aanknopingspunten voor het oude beleid gevonden. Men wil ondermeer de deskundig heid en het stimuleren van de kwaliteitsverbetering bij de Zeeuwse popgroepen en musici bevorderen. Een tweede punt is het verruimen van de mogelijkhe den voor Zeeuwse popgroepen om zowel binnen als buiten de provin cie op te treden. Als laatste vraagt men om het opzetten van een pro vinciaal overlegplatform ten be- hoeve van coördinatie, afstem ming en ondersteuning van het popbeleid. Deze aanknopingspunten kun nen volgens Het Popoverleg alleen dan goed worden gerealiseerd wanneer dat gebeurt met de ge meenten en particuliere instellin gen. In de praktijk zal het toch vooral om de bands gaan. Tbt op zekere hoogte zijn het ook so listen, studio- en sessiemuzikan ten, componisten en arrangeurs die in aanmerking moeten kunnen komen voor beleidsmatige aan dacht. Om de kwaliteitsverbetering te bevorderen denkt het Popoverleg aan een cursus voor beginners en aan zogenaamde werkweeken den. Maar ook het gericht stimu leren van de podiumsituatie in Zeeland. Er moeten meer optreed- mogelijkheden komen, waardoor muzikanten meer podiumerva ring kunnen opdoen en hun muzi kale ontwikkeling gestimuleerd wordt. Zo moet er ook contact tus sen de bands en het publiek ko men. Zo wil men een centraal bureau opgericht hebben, dat zich op ver schillende punten gaat inzetten. Een centrale presentatie en pro motie van de Zeeuwse bands. Ze gaat zorgen voor boekingen, be middelingen, adviezen, informa tieverstrekking, serviceverlening aan bands, podia en aankloppen bij de overheden en overige be trokkenen. Maar ook voor de ont wikkelingen, kadertraining en het begeleiden van de bands voor verbetering van hun produkt. Om het pakket van die werk zaamheden voor dat bureau een structureel karakter te-geven, is er gedacht aan een consulent-functie in een 50% weektaak. Op lange termijn moeten deze aankno pingspunten voor het huidige be leid een garantie geven voor een succesvol provinciaal pop-beleid in de toekomst. ïoup van 't Hek cn Onno Molen kamp - .Natuurlijk kan ik minis ter Van Eekelen gaan hekelen en vertellen dat wij een minister van defensie hebben, die zo dom is als een walrus, rekent als de gemid delde ABP-ambtenaar cn hopen dat hij kan tellen als die Amerika nen met hun 48 rotjes komen. Maar het is allemaal leuk gezegd, mooi gedaan en goed gevonden"! Het is zo maar een stukje tekst dat Van 't Hek opratelt op zijn nieuwe elpee Tunnel zonder vluchtstrook. Deze keer maakte hij een show en album samen met Molenkamp. Daarin maken ze beiden duide lijk. dat de maatschappij 'opgéslo- ten zit'. Molenkamp doet als een socialist zijn mond open en maakt duidelijk wat er allemaal in de wereld aan de hand is. „Ret gaat niet goed. Niemand laat zich meer horen om de waarheid te vertel len", aldus Molenkamp. Hij is het allemaal spuugzat. De cabaretier probeert de acteur nog tegen te houden. Molenkamp ziet nog een lichtpuntje in de tunnel zonder vluchtstrook, maar Van 't Hek vertelt, dat het een persoon is, die voor je rijdt. Tijdens de conflicten tussen de twee optredende figuren gooit Van 't Hek met satirische grappen en probeert hij Molen kamp te overtuigen, dat het alle maal niks helpt. Zelf is hij eigen lijk heel brutaal, cynisch en grof. Maar tevens is er in zijn woorden ook een soort angst te ontdekken. Hij weet zelf ook niet wat hij moet doen. Natuurlijk is cabaret vaak lachen, gieren en brullen. Bij deze show is dat niet tijdens het hele programma het geval. Beiden zet ten ze de mensen wel even aan het denken. Ook al helpt dat volgens Van 't Hek niet voel. Tijdens zijn hele betoog komt al snel naar vo ren, dat Molenkamp zijn vader blijkt te zijn. En dat die vertrok; ken is met zijn moeder waar hij tussen de bedrijven door telkens weer mee spreekt. „Toen ik het stuk tot zo ver aan mijn moeder had voorgelezen..." Tblkens komt het weer naar voren, dat hij bij zijn moeder in het rusthuis de show aan het voorlezen is. Zij le vert daar dan ook telkens com mentaar bij. Ondanks al deze grappen en grollen moeten de mensen ook een stuk wijzer zijn geworden als ze het album ge hoord hebben. Ze moet waar schijnlijk wel een paar keer ge draaid worden om zo precies te begrijpen wat beiden bedoelen. Al de teksten komen van de hand van Van 't Hek zelf. Er kan misschien gezegd worden, dat z'n hersenen rijk aan fantasie zijn, maar ze zijn ook rijk aan de waarheid, die hij op een subtiele wijze aan het pu bliek brengt. Waarschijnlijk heeft Frgek de Jonge jarenlang als mo del van Youp van 't Hek gestaan, want op de manier van De Jonge brengt hij ook zijn waarheid en die van vele anderen. RV Woensdag 4 november Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Even geduld A.U.B., twee delige serie over leesproblemen. Deel 1. 15.30 uur Seabert, tekenfilmserie. 15.45 uur De Grote Meneer Kaktus Show met Peter Jan Rens. 16.15 uur De kruisboog, Ameri kaans/Britse jeugdserie. 16.40 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. 17.30 uur Journaal 17.46 uur VOO Sport 18.08 uur Club Veronica, jongeren programma. 18.30 uur Cursus klussen in huis. Les 3. 19.00 uur Pompy de Robodoll, anima tiefilm. 19.05 uur Countdown, popmuziek met Simone Walraven. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Geef ook om Jantje Beton, filmpje van de Stichting Nederlands Jeugdfonds. 20.33 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. 21.27 uur Nederland Muziekland. Presentatie: Erik de Zwart. 22.15 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 22.50 uur Gemene verhalen, Neder landse serie. 23.15 uur RUR, praatprogramma, over kunst, cultuur, seks en weten schap vanuit discotheek Roxy in Am sterdam. 00.05 uur Journaal 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 9.30 uur Politiek in uitvoering, les 1- 5. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.20 uur Meer culturen in een land, compilatie. 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van de Refor- matische Politieke Federatie (RPF). 19.22 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat, rubriek over evenementen op het ge bied van kunst, cultuur, recreatie en toerisme. 20.20 uur De doorbraak, Zweedse tv- film van Bengt Lagerkvist. 21.20 uur Vincent in Brabant, docu mentaire over de opening van het Noordbrabantse Museum met een tentoonstelling over de Brabantse pe riode in het werk van Vincent van Gogh. 21.45 uur Studio Sport. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.15 uur Studio Sport met Europa Cup voetbal. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.00 uur Mik, Mak en Mon, science- fictionserie voor kinderen. 15.10 uur Speel op sport, serie over jeugdsporten. 16.00 uur Nils Holgersson, 52-delige Duitse tekenfilmserie. 16.25 uur Sprookjestheater, sprook jesserie. 17.15 uur De avonturen van Teddy Ruxpin, 26-delige Britse tekenfilm serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. 18.05 uur Dikkie's Clippies. 18.08 uur Mareka en haar yaya, 12- delige Australische jeugdserie. 18.35 uur Kilimanjaro, wekelijks nieuwsprogramma voor tieners. 19.00 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Paardenkoersen, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Boekenbeursnieuws. 20.15 uur Pak-de-Poen, de show van 1 miljoen, loterijshow. 21.30 uur Stardrift, optreden van het vocaal ensemble Cantabile tijdens het Star-festival 1987 in Knokke- Heist. 21.55 uur Moviola, filmmagazine. 22.45 uur Nieuws. Aansl. Coda: Aan mijn prinses, van Jotie T'Hooft. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse kinderserie. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur De dood op de hielen, En gelse speelfilm uit 1959 van Alfred Hitchcock. 22.30 uur Peru, documentaire over ontwikkelingsprojecten in Peru. Donderdag 5 november Nederland 1 9.30 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 10.15 uur Vrouw zijn, vrouwen-maga zine. 10.55 uur Televisie Fruitmand, mu ziekprogramma met geestelijke lie deren. 11.10 uur De chip haldt gjin skoft, 4- delige informatieve serie over auto matisering. Afl. 2. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Daktari, Amerikaanse se rie. 16.50 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.15 uur Geboorte profeet Moham med, deel 1. 18.30 uur Cursus Personal Computer II. Les 6. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.16 uur Junkie preacher, het ver haal van Nicky Cruz. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De ogen van de vloot, docu mentaire t.g.v. de 70ste verjaardag van de Marine Luchtvaartdienst. 21.20 uur De open cirkel. Wim de Knijff praat met drie echtparen en een psycholoog over het onderwerp communicatie. 22.05 uur Tijdsein, actualiteitenru briek 22.35 uur De wat-heet-geluk show, talkshow voor gelukzoekers. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Drie om te vieren, les 1. 10.00 uur Muziek in de tent, les 4. 11.10 uur Iepen skoalle: De chip haldt gjin skoft 2. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.45 uur Paspoort voor Turken 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Klassewerk, spelprogram- ma, waarin twee scholen tegen elkaar strijden. 20.00 uur Wat een tijd, spelprogram- ma gepresenteerd door Ted de Braak. 21.00 uur 100 Jaar dokteren, achtdeli- ge serie over feiten en ontwikkelin gen binnen gynaecologie en verlos kunde. 21.50 uur Hoofdpersoon. Aad van den Heuvel volgt een hoofdpersoon uit de actualiteit. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.15 uur Voorlichting open universi teit. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie, herh. 18.05 uur Plons, kinderserie, herh. 18.10 uur Fame, Amerikaanse serie met Debbie Allen, Lee Curreri, Eric Grimpel e.a. Afl. 17. 18.55 uur Kwizien, tips voor koken en lekker 'eten. Vandaag: wilde-eende- borst en eendekoteletjes. Presentatie: Etienne Cocquyt. 19.15 uur Uitzending door derden, programma van de Stichting Syndi cale Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram- ma waarin twee koppels aan de hand van speelkaarten proberen de hoofd prijs in de wacht te slepen. 20.55 uur Panorama, rubriek met do cumentaires. 21.45 uur Chateauvallon, 26-delige Franse serie over de lotgevallen van de familie Berg. Met: Chantal Nobel, Jean Davy, Denis Savignot e.a. Afl. 13. 22.40 uur Nieuws, aansl. Coda: Moti- vo de Vals, van H. Salgan - A. Marcuc- ci, uitgevoerd door het Trio Marcucci - Masondo - Van Esbroeck. BRT 2 18.45 uur Zoekwerk, informatieve se rie. 19.15 Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Dust, Frans/Belgische speelfilm uit 1984 van Marion Hen- sel. 21.45 uur Als een wereld zo groot, waar uw vlag staat geplant, informa tieve serie. WEMELDINGE - De Nederlandse binnenvaartorganisaties vinden dat er volgend jaar 70 miljoen gulden ex tra moet worden uitgetrokken door het ministerie van verkeer en water staat voor het instandhouden van een aantal voor de binnenvaart vita le sluiscomplexen. Dat blijkt uit het vaarwegenbeleidsplan dat namens de binnenvaartorganisaties wordt aangeboden aan de Tweede Kamer. Mocht het onderhoud niet met kracht ter hand worden genomen, dan vrezen de organisaties op mid dellange termijn stremmingen bij de sluiscomplexen en als gevolg daarvan vertragingen in het transport. De or ganisaties die hun bezorgdheid bij de Tweede Kamer op tafel leggen zijn: de verladersorganisatie EVO, het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart, de schippersvereniging Schuttevaer, de Vereniging van Sleep en Duwboteneigenaren Rijn en IJssel en de drie grote schippersbonden - de ONS, de ASV en de Federatie van Schippersbonden. De sluiscomplexen die met spoed zouden moeten worden aangepakt zijn: de Oostersluis in Groningen, de Oranjesluizen in Amsterdam, de slui zen bij Wemeldinge en de sluizen in de Zuid-Willemsvaart en het kanaal Wessem-Nederweert. De organisaties geven aan dat het binnenvaartver voer van groot belang is voor de Ne derlandse economie in verband met de vermindering van de fileproble men op de wegen, de lage kosten en de versterking van de distributie functie. Volgens de binnenvaartorganisa ties is 1988 het derde achtereenvol gende jaar dat er bezuinigd wordt op de bedragen die beschikbaar zijn voor onderhoud van de vaarwegen. Volgend jaar wordt er ongeveer 50 miljoen gulden bezuinigd, zodat er nog ongeveer 400 miljoen gulden op de begroting beschikbaar blijft. 47 Maar ineens ontspanden' zich zijn gebalde vuisten, hij boog het hoofd. Welk recht had hij op zijn kind, welk recht op de moeder? Geen immers. Zij was getrouwd, zijn zoon heette nu Brandsma. Maar haar man? Wist die dan niets, die leek toch niet zo'n sul, die alles maar slikte. Hoe zat dat al les? En ze was nog eerder getrouwd dan hijzelf. Het bleef een Gordiaanse knoop; hoe hij ook wroette en ploos, 't was niet te ontwarren en doorhak ken, in dit geval 't haar vragen was uitgesloten. En die nacht, terwijl zijn vrouw rustig sliep, beweende Riekus Boot een nooit bezeten schat. Hoofdstuk XIII Het was een zachte winter geweest, de schaatsen bleven in 't vet. Dat speet Menno, ook de kinderen, want die waren dol op de ijssport, alle vier. Zo werd het eind maart. De zaak bleef goed gaan; de verbouwing was gereed, alleen moest nog een en ander worden bijgekocht, maar daarmee wachtte Betsie tot na de schoonmaak. Ze zat op een sombere, trieste middag voor het raam in de voorkamer. Naast haar stond de onuitputtelijke kou- senmand; dat ding was haast nooit leeg. Maar vandaag zou ze toch eens flink wat kapotte paren afstraffen, had ze tegen Marie gezegd en tot dus ver was het goed gegaan. De voorraad was aanmerkelijk kleiner en het sta peltje netjes opgerolde paren werd al door J. VISSER-ROOSENDAAL groter. Maar daar ging de bel, ze hoor de Marie open doen en even later kwam Marijtje Ham binnen. Dat ge beurde wel eens een enkele keer meer als ze een boodschap had. Zo waren ze een paar keer in'gesprek geraakt en konden nu goed samen overweg. Betsie vond dat wel prettig, ze hield van mensen om zich heen. Tbu- nesie kwam beslist elke dag een keer en Jantje de Wit, als ze tijd had, ook wel eens. Met Duw vlotte het niet bij ster; er bleef tussen hen iets ontzeg- baars, maar geen van beiden kon, noch wilde, het wegnemen. Marijtje wou een stofzuiger heb ben. zei ze. Met moeder samen was wat lastig en nou had haar man er een beloofd voor haar verjaardag, vol gende week. Ze moest er maar zelf een uitzoeken vond hij. Betsie ging met haar naar de win kel, wat vroeger de binnenkamer was. Spoedig waren "beiden omringd door diverse stofzuigers in verschil lende prijzen. Marijtje was een lasti ge koopster, ze kon moeilijk beslis sen. Betsie werd tenslotte moe van het lange staan en stelde voor eerst een kop thee te gaan drinken. Weldra zaten ze gezellig aan een klein tafel tje bij de haard. „Wat hew je 't hier toch gezellig." vond Marijtje. „Zo'n grote tafel in het midden en dan hier dat kleintje en bij het zijraampje ook zo een en dan die lampjes aan de wand er boven. Hoe ftrakkezeer je zuk." „Ik hou van gezellige hoekjes," ant woordde Betsie. Weer bleven Marijtjes zoekende blikken op iets rusten; een schil derstuk boven de schoorsteen. Ze wees er naar. „Kijk, dat is zeker nog van Kees?" Betsie keek naar het bedoelde schilderij. Een vrouw, staande aan het strand, beide armen uitstrekkend naar een eiland in de verte. Het heet te: 'Verlangen'. „Dat wilde ik niet missen." zei ze. „Vroeger keek ik er dikwijls naar en nu nog. Oom heeft het jaren geleden zijn vrouw gegeven, toen ze haar moeilijkste tijd doormaakte. Het be vat een levensles voor velen." „Hoe dat zo?", vroeg Marijtje nieuwsgierig. Betsie antwoordde niet direct. Even keek ze nog peinzend naar die eenzame gedaante op het strand. „Die vrouw verlangt naar iets in de verte, iets wat ze niet bereiken kan." zei ze dan zacht. „Dat land in de verte lijkt haar mooier, beter toe, dan de plaats waar zij verblijf houdt. En hoe verder het haar lijkt, hoe meer ze ver langt. Maar als ze daar gebracht werd, op dat andere eiland, zou ze dan tevreden zij.i? Zo aan de buiten kant lijkt mooi, maar verder weet ze er niets van. Ik dei.k, dat ze spoedig wéér zo zou staan, terugverlangend naar wat ze verliet." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 6